Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• AppStore ‘da bulunan Cheapflights, Jetradar ve Lastminute uygulamaları ile bilet fiyatlarını takip edebiliyorum. Sizlerin kullandığı daha başka uygulamalar var mı?

• TR'den ABD'ye gerçekleştirilen uçuşlarda uçak kabin içine; diz üstü bilgisayar, tablet, harici hard disk vb cihazlar alınıyor mu? Ya da bunların bagaj kısmına mı verilmesi gerekiyor?

• @entelman Daha önceden güvenlik gerekçeleriyle yasaklanmıştı ama yasak kaldırıldı şuan için bir sorun teşkil etmiyor diye biliyorum yanlışsam arkadaşlarım düzeltecektir . 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@entelman evet, sayin @Barış in dedigin gibi yasak kaldirildi. Kabin icine de alabilirsiniz elektronikleri.

• Sanırım bunuda buraya iliştirsem güzel olur

Uçak Kabininde Taşınması Yasak olan maddeler
    Sivil Havacılık Kuralları gereği Kabinde tehdit oluşturabileceği düşünüldüğü için aşağıdaki maddelerin kabin bagajında bulundurulmasına izin verilmemektedir.

Sivil Havacılık Kuralları gereği Kabinde tehdit oluşturabileceği düşünüldüğü için aşağıdaki maddelerin kabin bagajında bulundurulmasına izin verilmemektedir.

Kabinde Yasaklı Maddeler Listesi

(1) Silahlar ve Ateşli Silahlar
    Her türlü çaptaki ateşli yivli silahlar
    Her türlü yivsiz av tüfekleri ve pompalı tüfekler
    Ateşli silahların taklit ve benzerleri ile imitasyonları
    Havalı silahlar
    Her türlü oyuncak silahlar
    Gizli ve kamufle edilmiş silahlar (çakmak ve kalem silahlar vb.)
    Başlatma silahları
    Silah parçaları (teleskopik nişangahlar ve nişangahlar hariç)
    Bilye atan silahlar (plastik ve metal)
    İşaret tabancaları
    Mancınık ve sapanlar
    Elektrikli şok aletleri
    Silah şeklindeki çakmaklar
    Endüstriyel cıvata, çivi ve zıpkın tabancaları
    Yay ve oklar
    Hayvan bayıltma araçları
    Boya atan silahlar
    Mantar tabancası ve kapsülleri

(2) Sivri /Keskin Uçlu Silah ve Eşyalar
    Balta ve çeşitleri
    Ok ve dartlar
    Mızrak, kargın, zıpkın
    Kanca
    Buz baltası
    Satır
    Fırlatılan yıldızlar
    Kama
    Hançer
    Saldırma
    Sustalı ve kelebek bıçakları
    Pala, kılıç, kasatura
    Sivri uçlu ve oklu bıçaklar
    Dalgıç malzemeleri (dalgıç bıçağı vb.)
    Makaslar (ağzı sivri ve 6 cm’den büyük)
    Buz kıracakları
    Tıraş jileti, bıçak ve usturalar
    Metal kesici
    Dikiş iğnesi
    Çakı, çok amaçlı çakı
    Tırnak makası (6 cm’den büyük)
    Tirbuşon
    Dağcılık ile ilgili olan malzemeler (krampon, keser, çekiç, buz baltası vb.)
    Kayak yürüme ve tırmanma bastonları
    Törpü (6 cm’den büyük)
    Şiş
    Ucu sivri şemsiye
    Maket bıçağı

Dövüş sanatında ve salt saldırı ve savunmada kullanılan her türlü malzeme (uzun sopalar, kılıçlar, teleskopik coplar, muşta, süngü, topuz, topuzlu kamçı, boğma teli veya zincir, şişli baston vb.)

Buz patenleri
    Kalem bıçaklar
    Av amaçlı bıçaklar
    Her türlü marangozluk aletleri (çekiç, tornavida, matkap, testere, şerit metre vb.)
    Medikal kesici aletler (neşter, bisturi vb.)
    Hipodermik iğneler (tıbbi amaçlı olduğuna dair kanıt gösterildiğinde taşınabilir)
    Akülü vidalama ve matkaplar ile uçları
    Elektrikli testere
    Ucu 6 cm’den büyük her türlü bıçak (döner bıçakları ve seramik bıçaklar dahil)

(3) Patlayıcılar ve Parlayıcı Maddeler
    Patlayıcı ve patlayıcı sistemleri (bunların taklitleri dahil)
    Fünye ve fitiller
    Dinamit ve gerçeğe uygun taklitler
    Havai fişekler, maytaplar
    El bombası ve gerçeğe uygun taklitleri
    Plastik patlayıcılar
    Mayın barut ve diğer askeri patlayıcılar
    Cephane ve mühimmat
    Parlayıcı sıvılar (petrol, benzin, mazot, alkol, etanol, gaz yağı vb.)
    Sprey boyalar
    Tiner ve terebentin
    Gazlar ve gaz tüpleri (fazla oksijen, propan gazı, bütan gazı, aseton)
    Çakmak sıvıları ve gazları
    Meşale alevli çakmaklar (sadece ABD uçuşları için)
    Taklit yanıcı maddeleri
    Güvenli olmayan her türlü kibrit (her yüzeyde yanabilen kibrit )
    Alkol oranı %70’i geçen içecekler ve sıvılar (kolonya vb.)
    Duman çıkartan ürünler (sis bombası vb.)

(4) Keskin ve Sivri Uçlu Olmayan Maddeler
    Kalın sopalar (golf, kriket, beyzbol, hokey, lakros sopaları)
    Kürekler (kano vb.)
    Kelepçeler
    Her türlü ıstakalar (bilardo)
    Kaykay
    Balıkçılık malzemeleri ve olta takımları
    Her türden cop, sopa (yolcu profiline göre bu malzemelerin geçişine, tarandıktan sonra, izin verilebilir)
    Kayaklar
    Urgan, halat, çelik halat
    Her türlü sörf tahtaları

(5) Kimyasal Biyolojik Nükleer (NBC) ve Zehirli Maddeler
    Asitler ve sıvı bataryalar
    Radyoaktif maddeler (sağlık hizmetlerinde kullanılanlar hariç)
    Kuru buz (2 kg’dan fazla)
    Kendinden parlayan maddeler
    Yangın söndürücüler
    Köpek kovucu spreyler
    Zehirler ve zirai mücadele ilaçları (haşere ilaçları, fare zehirleri vb.)
    Bulaşıcı ve biyolojik tehlike içeren maddeler (mikroplu kan, bakteri ve virüsler)

Kimyasal/biyolojik ajanlar (hardal gazı, sarin, şarbon, çiçek, siyanür, tularemi, botulism, ebola, marburg gibi yüksek ateşe neden olan V.H.F’lar)

Sakat bırakan ve hareket kısıtlayan spreyler (biber gazı, göz yaşartıcı gazlar, anahtarlık şeklinde olan CN ve CS gazları)

Çözücü, aşındırıcı ve sökücüler (klor, çamaşır suyu, tuzruhu vb. tahriş ediciler)
    Basınçlı gaz tüpü

Oksijen tüpleri (kimyasal oksijen üreticiler, dalgıç tüpleri, sıvı oksijen tüpleri)
    Isı üreten araçlar

100 ml’den daha fazla olmayan kaplarda ve bir litrelik şeffaf, açılıp kapanabilen plastik torbaya konulmamış her türlü sıvılar (jel, diş macunu, losyon, katı/sıvı karışımları, parfüm, tıraş köpüğü, aerosol, saç jölesi, içecekler, çorbalar, şuruplar vb.). Bu uygulamayla ilgili daha detaylı bilgi almak için lütfen ‘Kabin Bagajında Sıvı Taşınması’ ile ilgili maddeye bakınız.

Kaynak:https://www.havaliman.com/ucak-kabininde-tasinmasi-yasak-olan-maddeler/

• alt metni

• Gidiş-Dönüş aldığımız biletin dönüşünü ileri bir bir tarihe erteletmek istersek THY zorluk çıkartıyor mu? Ne civarda bir fark ücreti ödeniyor acaba?

• sayın @murat-taskin THY sayfasından hangi sınıftan bilet aldıysanız açıklaması sınıf sınıf veriyorum

TÜRK HAVA YOLLARI DIŞ HAT ÜCRET KOŞULLARI

~Economy Promosyon~
    Tarih ve güzergâh değişikliği
    Uçuş güzergâhı ve sınıfına göre değişiklik gösterir. Web sitemizden biletinizi alırken lütfen “ödeme ve onay” sayfasındaki ücret notlarını inceleyin.
    İptal ve iade
    İptal ve iade işlemleri yapılamaz, sadece vergi bedelleri iade edilir. İadeye biletleme servis ücreti ve akaryakıt harcı dâhil değildir.
    Uçuş hakkının kullanılmaması (no-show)
    Belirli bir kesinti karşılığında biletin tekrar kullanılabilmesi uçuş güzergâhı ve bilet sınıfına göre değişiklik gösterir.
    İptal ve iade işlemleri yapılamaz, sadece vergi bedelleri iade edilir. İadeye biletleme servis ücreti ve akaryakıt harcı dâhil değildir.

~Economy Kısıtlı~
    Belirli bir kesinti karşılığında yapılabilir.
    İptal ve iade
    Uçuştan önce belirli bir kesinti karşılığında yapılabilir.Uçuştan sonraysa uçulan bölüm toplam ücretten düşülerek kalan tutar iade edilir.
    Belirli bir kesinti karşılığında bilet tekrar kullanılabilir. İptal ve iade işlemleri yapılamaz, sadece vergi bedelleri iade edilir. İadeye biletleme servis ücreti ve akaryakıt harcı dâhil değildir.

~Economy Esnek~
    Ücretsiz olarak yapılabilir.
    İptal ve iade
    Uçuştan önce kesinti bedeli olmadan yapılabilir.Uçuştan sonraysa uçulan bölüm toplam ücretten düşülerek kalan tutar iade edilir.
    Belirli bir kesinti karşılığında bilet tekrar kullanılabilir. İptal ve iade işlemleri yapılamaz, sadece vergi bedelleri iade edilir. İadeye biletleme servis ücreti ve akaryakıt harcı dâhil değildir.

~Business Promosyon~
    İptal ve iade

~Business Kısıtlı~
    İptal ve iade
    Uçuştan önce belirli bir kesinti karşılığında yapılabilir.Uçuştan sonraysa uçulan bölüm toplam ücretten düşülerek kalan tutar iade edilir.

~Business Esnek~
    Ücretsiz olarak yapılabilir.
    İptal ve iade
    Uçuştan önce kesinti bedeli olmadan yapılabilir.Uçuştan sonraysa uçulan bölüm toplam ücretten düşülerek kalan tutar iade edilir.
    Kaynak :https://www.turkishairlines.com/tr-ch/bilgi-edin/ucret-kosullari/index.html

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@murat-taskin Ucak Yolculugu ve Ucak Bileti içinde söyledi:

Gidiş-Dönüş aldığımız biletin dönüşünü ileri bir bir tarihe erteletmek istersek THY zorluk çıkartıyor mu? Ne civarda bir fark ücreti ödeniyor acaba?

Her biletin bir harf kodu var, bu kod biletin kosullarini belirliyor. Promosyonlu en uygun fiyatli biletlerden almissaniz ileri bir tarihe erteletemiyorsunuz, eger promosyonsuz ya da ucus gunune yakin bir tarihe aldiysaniz (promosyonlular kalmamis olacagindan) ceza odeyerek degistirebiliyorsunuz. Yukarida sayin @Barış da belirtmis zaten...

Bileti aldiginiz yerle iletisime gecerek kosullari ogrenebilirsiniz, genelde bilet fiyatlari arasindaki farki ve max. birkac yuz lira cezayi (bilet koduna bagli) oduyorsunuz.

• Abd ye Ocak 2019 sonu Newarktan giris yapmak istiyorum kari-koca ve cocuk olarak aktarmali kisi basi 550dolar civarlari cikiyor, Bir arkadasim acentasindan ukrayna uzeri ukrayna havayollari ile 350dolar gibi JFK fiyati cikardi ve 2x23kg bavul. Rusya aktarmasi olmasi ve USA check in in kievde sorun yaratmasindan cekindim. Ruslarlauzun yolculuk nasildir bilemiyorum. Karar veremedim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@sash Ucak Yolculugu ve Ucak Bileti içinde söyledi:

Abd ye Ocak 2019 sonu Newarktan giris yapmak istiyorum kari-koca ve cocuk olarak aktarmali kisi basi 550dolar civarlari cikiyor, Bir arkadasim acentasindan ukrayna uzeri ukrayna havayollari ile 350dolar gibi JFK fiyati cikardi ve 2x23kg bavul. Rusya aktarmasi olmasi ve USA check in in kievde sorun yaratmasindan cekindim. Ruslarlauzun yolculuk nasildir bilemiyorum. Karar veremedim.

350 dolar iyi bir fiyat.

• Bedava sayilacak bir fiyat ancak gecmiste Ukrayna uzerinde dusurulen Malezya ucagi aklima geliyor, Su anda da Ukrayna karisik .

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Bedava sayilacak bir fiyat ancak gecmiste Ukrayna uzerinde dusurulen Malezya ucagi aklima geliyor, Su anda da Ukrayna karisik .

evet oldukca ucuz; zaten ucuzlugu bundan kaynaklaniyor 🙂

• Ben NJ ye gideceğim için Newark ı tercih ediyorum ama sadece aktarmalı uçuşlar var ve zaman daraldıkça fiyatlar artıyor. Kızımın 15 tatili içinde yarı yıl tatilinde oraya gitmeyi planladığımızdan expedia ve skyscannerden araştırma yaptım , ve 2x23kg bavullu uçuşlara dikkat ettim. Daha once expedia dan bilet almıştım sorun yaşamadım. THY ve lufthansa uçuşlaı sadece iki bavul ve THY çıkışlı aktarmalarda 2 bavul olarak devam ediyor. Ancak expedia.com da gorunmeyen sadece expedia.co.uk yada .ie girildiğinde gorunen thy londra uçuşu ve devamı virgin atlantic olan bir uçuş buldum fiyatı da çok iyi idi tek yon 2250ye falan geldi . Çılgınlık yapıp aldım cunku iki ucak arası 1.30 dakika ve farklı terminal , üstüne ABD givenlik kontrolu var zamanı kısıtlayacak. Bakalım ne macera yaşayacağız.
    Bu uçuşu tercih etmemdeki asıl neden turkiye çıkışı 13.30 olması idi . Lufthansa çıkışı sabah 6 da, gece 3 te evden çıkmak gerekiyor , boyle ucuşlardan nefret ediyorum.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Ben NJ ye gideceğim için Newark ı tercih ediyorum ama sadece aktarmalı uçuşlar var ve zaman daraldıkça fiyatlar artıyor. Kızımın 15 tatili içinde yarı yıl tatilinde oraya gitmeyi planladığımızdan expedia ve skyscannerden araştırma yaptım , ve 2x23kg bavullu uçuşlara dikkat ettim. Daha once expedia dan bilet almıştım sorun yaşamadım. THY ve lufthansa uçuşlaı sadece iki bavul ve THY çıkışlı aktarmalarda 2 bavul olarak devam ediyor. Ancak expedia.com da gorunmeyen sadece expedia.co.uk yada .ie girildiğinde gorunen thy londra uçuşu ve devamı virgin atlantic olan bir uçuş buldum fiyatı da çok iyi idi tek yon 2250ye falan geldi . Çılgınlık yapıp aldım cunku iki ucak arası 1.30 dakika ve farklı terminal , üstüne ABD givenlik kontrolu var zamanı kısıtlayacak. Bakalım ne macera yaşayacağız.
    Bu uçuşu tercih etmemdeki asıl neden turkiye çıkışı 13.30 olması idi . Lufthansa çıkışı sabah 6 da, gece 3 te evden çıkmak gerekiyor , boyle ucuşlardan nefret ediyorum.

bol sans 🙂 tanidiginiz bir havalimani mi?

• Evet , eylulde ordan donuş yapmıştım, twitterden heathrow ile iletişime geçtim , terminal 2 ile 3 arasını sorum 10 dakika gibi die cevap verdiler. TR den Uçakta geçikme yaşanmaz ise sorun olmayacak , gideceğim uçağın arrival saatlerine baktım takib ediyorum geckme yaşanmıyor gibi.

• Houston'a gelmeden uzun zaman boyunca arastirmistim ben deucak fiyatlarini.Hatta abartip excel'e kadar dokmustum fiyatlari,gunu,havayolu sirketini vs.Sonuc olarak en ucuza ulastigim fiyat jetcost olmustu.Jetcostun diger ucus booking firmalarina avantaji veya duruma gore dezavantaji bulunmakta.Jetcost'un 40 yakin sitesi var ve her sitesinde fiyatlar secili olan sitedeki ulke fiyatina gore degisiyor.Burada kimi zaman kurdan dolayi avantajlar yaratabiliyor.Burada arastirmaci duygunuz on plana cikmali tabi 🙂 Ornegin Ben Istanbul-Houston gidis donus o zaman ki normal sitelerde fiyat 2300-2400 bandinda iken Malezya jetcost uzerinden ve Malezya para birimi olan Malezya Ringiti olarak yaparak TL olarak 1900'a denk gelmisti.Sonucta 500 TL fark az degil, yapar sana 100 dolar.Burada 3-4 kere araci fullleyebilirsiniz 🙂

• 27 Aralık tarihli Houston'a ilk uçuşumu, EU üzerinden aktarma yapmak istemediğim için, direkt olarak THY ile İstanbul üzerinden uçacak şekilde aldım. Tek yön bilet almayı tercih ettim. İlk gidiş için gidiş dönüş bileti almak çok da mantıklı gelmedi. THY tercihim bana yaklaşık olarak +1000 TL'ye mal oldu ama bu tercihimden pişman değilim.

• Arkadaslar merhaba.

Elimde online olarak aldigim bir bilet var. Gidis donus, Chicago - Istanbul ve Istanbul - Chicago seklinde.

Ilk defa online bilet aliyorum. Bundan sonra surec nasil devam edecek, yanlisim var ise duzeltebilir misiniz?

THY ile ucuyorum.

24 saat oncesinde online check-in yapilacak.
    Bilet numaramin, rezervasyon numaramin oldugu bilet ile THY standina gidecegim.
    Binis kartimi alip ilgili bolumde ucak saatini bekleyecegim.

Hepsi bu mu?

• @strangereister pasaportunu gisedeki gorevliye gosterin onlar size kagit bileti verirler .. bu arada ucak bavul hakkinizi iyi ogrenin fazla kilolalar basiniza is acabilir :)) .. bu arada burdaki tum arkadaslari uyarayim SAKIN UNITED AIRLENS den bilet almayin :))) benim gibi magdur olursunuz. bir bavul isvicre ordan ispanya ordan portekiz ordan amerikaya gelir mi :))))) bavul benden fazla ulke gordu :))))

Benzer Başlıklar

• 11
  • 38
  • 8
  • 7
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

76

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |