DV2025 Talihlileri DV2025 Green Card Çekiliş Aşamaları konusunu inceleyip sorularını yine bu konuda sormalılar!
Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @salihzeki sagolun sizede bol sanslar dileriz 🙏

• @mrym Vizeniz hayırlı olsun

• @kdone Allah evladınızı analı babalı büyütsün vizeniz de hayırlı olsun 🙂

• @misha90 teşekkür ederiz çok sağolun 🙏

• Yasaklı

@Maximtk adlı kullanıcı; bütün vize sürecini forumdan yararlanarak tamamlamasına rağmen, kısıtlı bilgisi / tecrübesini ücret karşılığında diğer forum üyerlerine satmaya çalışması sebebiyle forumdan kalıcı olarak uzaklaştırılmıştır.

Mülakat Deneyimim

Dosya Transferi

Malezya'daki Kuala Lumpur büyükelçiliği DV2023 dosyalarının transferi için, diğer birçok elçilik gibi, fiziken bulunma ve süreci tamamlayacak kadar uzun süreli vize şartı koydu ve tek girişli kısa süreli vizelerin kabul edilmeyeceğini geri dönüşlerinde açıkça belirtti. Pasaportum, öğrenci vizem ve kira kontratım ile transfer isteğimi gönderdim ve yaklaşık 2 hafta sonra isteğimi KCC’ye yönlendirdiklerine dair olumlu dönüşü aldım.

24 Haziran - 9 Temmuz 2023 Sağlık Muayenesi

Mülakat tarihimi aldıktan birkaç gün sonra Kuala Lumpur büyükelçiliğinin anlaşmalı olduğu kliniğe email atarak randevu günü almak istedim. Benden DS260 Onay Sayfası, mülakat mektubu gibi bazı belgeleri istediler. Hepsini gönderdikten sonra direkt 14 Ağustos’a randevu oluşturdular. Ben randevumu daha erken bir tarihe almayı düşünüyordum. 3 gün sonra Cuma sabahı telefonla, DV muayenelerini erkenden bitirmek istediklerini söylediler ve saat 11’e kadar kliniğe gelmemi istediler. Şu anda gelemeyeceğim ancak sonraki hafta gelebilirim dediğimde olumlu karşıladılar. Ertesi gün, Cumartesi sabahı aynı numarayı arayıp bu sabah gelsem olur mu dediğimde ise bekliyoruz dediler ve yola koyuldum. Haftasonu olduğu için oldukça sakindi. Benden başka bir çift vardı sadece. Evraklarımı teslim ettim ve verdikleri formu doldurdum. Daha sonra idrar testini verdim. Görme testi, boy ve kilo ölçümü gibi ön muayenenin ardından Hint asıllı doktor hanımın odasına girdim. Bana muayene sürecinden, yapılacak aşılardan, ve göğüs röntgeninde leke çıkması durumunda gerekecek olan balgam testinden bahsetti. Doldurduğum formun üzerinden geçti ve sorular sordu. Tansiyonumu ölçtü, gözümü ve kulağımı inceledi. Kalbimi ve ciğerlerimi dinledi. Sonrasında 2 aşı yaptı. (MMR ve Chickenpox/Varicella). Kalan aşıları 2 hafta sonra sonuçlar için geldiğimde yapacağını söyledi. Göğüs röntgeni çekilmek üzere diğer kliniğe gittim. Orada da röntgenimin temiz gözüktüğü söylendikten sonra ilk günü bitirdim. İkinci gidişimde kan testimden Hepatit B’ye karşı bağışık olduğum için aşı olmama gerek olmadığı söylendi ve 1 aşı yapıldı (Influenza). 10-15 dakika bekledikten sonra biri mülakat günü diğeri de Amerika’ya varışta teslim etmek üzere 2 zarfı alıp kinikten ayrıldım.

29 Ağustos 2023 Mülakat Günü

Haziran’da Mülakat tarihi aldıktan sonraki birkaç gün içinde Kuala Lumpur büyükelçiliğinden bazı soruların ve dokümanların istendiği emaili aldım. Emailin detaylarını zaten Malezya’dan vizesini alan başka bir forum üyesi kendi deneyiminde paylaşmış, kendisine teşekkür ediyorum. Mülakatım saat 8.30’daydı ama ben 8.15 civarında elçiliğe girdim. Buradaki güvenliğe ufak çanta, telefon gibi eşyalarınızı emanet bırakabiliyorsunuz. X-Ray’den geçtikten sonra telefonumu ve T.C. kimlik kartımı bırakıp numara aldım ve binaya girdim. Binaya girdikten sonra bir kez daha güvenlik aramasından geçip bankoların olduğu soldaki odaya girdim. Burada gelenlere yardımcı olan Asyalı kibar hanımefendi mülakat mektubumu inceledi, elindeki yoklama listesinden adımı işaretledi, evrak listesinin olduğu bir kağıt ve sıra numarası verdikten sonra karşıdaki bekleme odasına yönlendirdi. O gün daha çok kalabalık aileler olduğu için sıramın gelmesi normale göre daha uzun sürdü. Saat 10 civarında sıram ilk kez anons edildi ve evrak teslimi için bankoya gittim. Benden emailde istenen belgelerden (çalışma geçmişime dair sigorta kayıtlarım ve askerlik durum belgem hariç) tüm belgeler fotokopileriyle beraber istendi. Ayrıca Aramex kayıt onay çıktısı da alındı. Bu esnada “Daha önce hiç Amerika’ya gittin mi?”, “Hiç evlilik yaptın mı?”, “Askerlik yaptın mı?” gibi sorular soruldu. İmzalı banka hesap dökümü de getirmiştim ama sorulmadığı için teslim etmedim. Daha sonra $330 vize ücretini ödemek için diğer bankoya yönlendirildim. Burada bir nokta, nakit olarak ödeyecekseniz eski 100’lük banknotlar kabul edilmiyor. Ödemeden sonra fişin üzerinde saat 10.15 yazıyordu. Tekrar bekleme odasına döndüm ve asıl görüşme için sıramın ikinci anonsunu bekledim. Sonunda saat 11.45’te sıram geldi ve 6 numaralı bankoya gittim. Burada beni anlaşılır Amerikan aksanıyla konsolos hanımefendi karşıladı. Bankoya geldiğimde “Merhaba, neredeyse öğlen oldu, sabrın için teşekkürler.” diye söze girdi ve güzel bir enerjiyle görüşmeye başladık. Türkiye’den alınmış belgelere pek hakim olmadığı için hangi belgenin neye karşılık geldiğini söylememi istedi, vukuatlı nüfus kayıt örneği için “birth certificate”, arşiv kayıtlı adli sicil kaydı için “police certificate” gibi. Özellikle adl sicil kaydını iyice inceledi ve ne zaman aldığımı sordu. Birkaç dakika sonra belgeyi kaşeleyip devam etti. Eğitim geçmişimle alakalı belgelere geldik, diploma ve transkriptleri gösterdim. Bana “Liseden ne zaman mezun oldun?”, “Mezun olduğunda kaç yaşındaydın?”, “Üniversiteye ne zaman başladın?”, “Üniversiteni ne zaman dondurdun?”, “Hangi bölümde okuyorsun?”, “Amerika’da bölümünle ilgili bir işte mi çalışacaksın?” sorularını sordu. Önceki deneyimlerden ve konuştuğum kişilerden bu elçiliğin tarihlere önem verdiğini bildiğim için soruları daha kolay cevapladım. Çalışma geçmişimle alakalı “Daha önce hiç çalıştın mı?” sorusunu cevapladım ama bununla alakalı herhangi bir belge istenmedi. Amerika’da tandığın var mı, hangi eyalete gitmeyi düşünüyorsun, orada ne yapacaksın gibi sorular sorulmadı. Görüşme yaklaşık 10-15 dakika sürdü. Tüm soruları kısa ve net şekilde cevapladım. En sonunda görevli, senin tarafında her şey yolunda gözüküyor dedi ve pasaportumu nasıl teslim alacağımı anlatan kağıdı verip 1-1.5 hafta içinde Aramex’ten email ve kısa mesaj alacağımı söyledi, fakat ardından vize numarası sorunundan ötürü vizeyi basamama ihtimaline karşı uyardı. Neden bahsettiğinin farkındaydım ama mülakat bitiminde bu şekilde bir ifade kullanılmasına şaşırmıştım. Belki de vize numaralarıyla alakalı bu mali yıldaki sözlü ilk uyarıyı ben almıştım. Böyle bir risk var mı gerçekten diye sorduğumda, “Evet, bu çeşitlililk vizesinin nasıl çalıştığıyla ilgili bir durum" dendi. Sevincim kursağımda teşekkür edip elçilikten ayrıldım.

Maalesef kotayı aşacak şekilde mülakat dağıtılmıştı, fakat mülakata girdiğim tarihteki vize istatistiklerine dayanarak kotaya takılacağımı düşünmüyordum. Nitekim ertesi gün CEAC Status Check sayfasında dosya durumum (vizenin onayladığını ama henüz pasaporta basılmadığını gösteren) “Administrative Processing” olarak güncellendi, 6 Eylül’de ise “Issued” oldu yani vizem basıldı. Aynı gün pasaportumu ve sarı zarfımı Aramex ofisinden teslim alarak bu uzun ve zahmetli süreci başarıyla tamamladım. Vizemin basılmasından 1 gün sonra 7 Eylül’de beklenen ve korkulan gerçek oldu ve Department of State, vize numaraları tükendiği için DV2023 programının sona erdirildiğini söyledi. Bu tarih ve sonrası için verilen konsolosluk mülakatları iptal edildi. Yaklaşık 1 haftayla vizemi kurtarmış olmak bu sürecin ne kadar hassas ve kırılgan olduğunu bana bir kez daha göstermiş oldu.

Bu platform olmasaydı süreçle alakalı bu kadar bilgi sahibi olamaz ve vizemi asla alamazdım. Eğer siz de talihliyseniz ve hakkınız olan vizeye kavuşmak istiyorsanız, yapmanız gerekenler arasında mutlaka bu forumu iyi okumak ve düzenli takip etmek var. Gerisi şansınız, ne kadar risk alabileceğiniz ve neler feda edebileceğiniz gibi faktörlere bağlı. Başta, her fırsatta “Ankara’ya güvenmeyin” diyen sayın Güçarslan olmak üzere, katkısını esirgemeyen tüm yönetici ve üye arkadaşlara çok teşekkür ediyorum.

• @maximtk Sanırım ilk kez Kuala Lumpur deneyimi okudum. Hatta şu yaşıma kadar bu ülkenin adını bile kaç kez duymuşumdur Allah bilir 🙂 ama dosyanızı oraya taşıyıp vizenizi alabilmişsiniz kılpayı ile tebrikler

• @maximtk Dosyam taşıma meselesi gerçekten emek gerektiren bir mesele siz şansın dışında emeğinizi de katarak vizenizi almışsınız tebrik ederim. Abd'de Huzurlu bir hayat yaşamanız dileğile..

• @kdone sizi ve ailenizi tebrik ederim, mücadeleyi bırakmadan engelleri aşmışsınız. vizeniz hayırlı olsun.

• @tolga-a sağolun sizin de hayırlı olsun, bol şanslar

• @misha90 Malezya olarak duymus olabilirsiniz 🙂 DV2022 surecinde de oraya tasiyanlar olmustu.

• @maximtk uzatmalarda altın gol gibi olmuş, yeni hayatınızda başarılar

• Hali hazırdaki Turist vizemi iptal edip AP'ye kaldınız dediği an hiç aklımdan çıkmıyor,kara kara küçük cocukla eşim nasıl tek başına gidecek edecek acaba diye günlerce düşünmekten uyku uyumamıştım

• ⭐⭐⭐

Sevgili @kdone, deneyimizi okurken, bunlara surecin buyuk bir kismi boyunca sahit olmak, paralel bulten takipleri, uzuntulu kadehler, sevincli minik zafer paylasimlari... burada okuyunca bir kez daha o anlara gidildi. Kucuk Bey'in sansi sizi guzel bir yola cikaracak, en cok onun adina seviniyorum desem yalan olmaz sanirim, gozleri gulsun hep. Alacagimiz yolun vizesini aldik henuz, baska maceralar gelecek, saglikla ve huzurla ailecek karsilamanizi dilerim. Sevgiler ve herkese selamlar. 👶 👈 🤞👉 🇺🇸 🥂

• @lumos emeğin büyük :)) eline yüreğine sağlık 🙏

valla yazarken şöyle bir düşündümde neler neler yaşandı geçti gitti 😃

daha orda kutlama planı var 😉

• ⭐⭐⭐

@kdone Bilmukabele, bu surec oldukca sizofrenikti, ese, dosta, aileye aktarmak zaman zaman cok guctu, bu devrede birbirimze arkadas olduk, yoldaslik ettik.

Tabii ki kutlayacagiz!

• @lumos hala anlatmakta zorlandıklarım oluyor 😕

geçen gün biri sordu ve istemsizce kısamı anlatayım yoksa detaylımı istersin diye sorarken buldum kendimi 😃

• ⭐⭐⭐

@kdone insanlar tuhaf, mecburiyetten paylasiyoruz kimisiyle, ona ragmen tepkiler oldukca ilginc, sasirtici. biri dolandiricilik oldugunu iddia etti mesela, detay vermedik artik sonra...

• @lumos evet bizi dolandırdılar vizeler de sahte , paramızıda aldılar. hatta hattımız terör örgütünün elinde banka hesaplarımızdaki parayıda polise verdik torba içerisinde parka bıraktırdılar deseydin

• ⭐⭐⭐

@kdone Komik olan zaten surekli inanamiyor bir halde olmam, tepki veremedim. 😵 😁

• @lumos bizede alsana diyenler çıkacak daha 😉

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

127

42.7k
Kullanıcı

4.5k
Konu

435.6k

| | | |