Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @zeynomistan Hayırlı olsun tebrik ederim.

• @vecihi Hayırlı olsun yeni hayatınızda başarılar.

• @zeynomistan Vizeleriniz hayırlı olsun bizde sizi tanıdığımız için çok memnun olduk , Amerika’da da görüşmek dileğiyle, yolunuz açık olsun inşallah

• @zeynomistan Hayırlı olsun vizeniz 🙂 Sizin mücadeleniz de çok zorlu olmuş ama şükür ki sonu güzel 🙂 Bu süreçte gezdiğiniz yerler yanınıza kar kalmıştır 🙂 Amerika'daki hayatınızda mutluluklar dilerim!

• @zeynomistan Tebrikler biraz masraflı birazda stresli bir vize olmuş ama sonunda herkes vizesini almış. Amerika yolunuz açık olsun.

• @eray26 O zaman bir problem yaşamama ihtimaliniz yüksek , şimdiden bol şans ve sorunsuz bir süreç diliyorum.

• Yasaklı

@zeynomistan oldukça stresli bir süreç atlatmışsınız. vizeleriniz hayırlı olsun. yeni hayatınızda mutluluklar dilerim.

• Herkese merhaba, öncelikle Yeşilkart Forum’daki herkese ayrı ayrı teşekkür ederim. Özel olarak soru sormamış da olsam, yazdığınız her kelime her deneyim çok çok çok değerli. Küçücük bir kelime bile bana ışık tutmuştur, bundan çok eminim.

Önce Unganlar deneyimimizden bahsedeyim;

17 Temmuz saat 11.55 randevumuz için 11 gibi evden çıktık, 11.30 gibi oradaydık. Otopark sorunu olduğunu ve Unganların arka tarafında otoparklar olduğunu mülakat deneyimlerinde okumuştum. Tunalı tarafında biraz otopark aradık. Tunalı’da bir otopark bulduk fakat anahtar teslim etmemiz gerekiyordu biz pek anahtar vermekten hoşlanmadığımız için biraz daha bakalım dedik. Madalyon’un hemen arkasında bir otopark bulduk, otoparklar küçük olduğundan her yer anahtar rica ediyor. Biz de geç kalmamak için verdik. Unganlar’a girdiğimizde pasaportları görünce evde unuttuğum aklıma geldi. Hemen oradaki evrakları teslim alan hanımefendiye sorduk pasaportları unuttuk diye, ‘Ankara’da değil mi?’ dedi ‘evet’ dedik ‘alın o zaman işlemi pasaportsuz başlatamam’ dedi. ‘Randevu saati sorun olur mu’ dedim ‘hiçbir sorun olmaz’ dedi. Çok rahattı ve normalize etti durumu. Çok anlayışlı olmaları, kasıntılı kişilikler olmamaları beni rahatlattı açıkçası. Eve dönüp pasaportları aldık. 1 gibi Unganlardaydık. Evraklarımızı teslim ettik. Benim 1 doz Covid aşım vardı. İstanbul’da aşırı bir yoğunluğun içindeydim yaptıramamıştım. Bu yüzden sorun çıkar diye gergindim. Aşırı kalabalıktı ve Türk bayağı bir azdı. Uzunca bir süre bekledikten sonra önce eşimi sonra beni çağırdılar. Camden fotoğraf çektiler. Benim tek doz aşım için 21 günü geçmesinden dolayı 1 doz daha gerekli olduğu söylendi ama sorun etmediler. Bu şekilde pozitif davranmaları insanı rahatlatıyor.. Özellikle de benim gibi gerginseniz çok rahatlatıcı. 😊Aşı kartlarını verdik E- nabızdan kayıtlı aşı var mı diye baktılar. Ama E-nabıza kayıtlı aşı yoktu. Çocukluk aşı kartlarını verdik. Önce içeriye eşim girdi ve baya bir süre çıkmadı. İçerde DR Ungan çok bekletmiş. ‘Kusura bakmayın beklettik bugün aşırı bir yoğunluk var’ demiş. ‘E- nabızdakileri ve aşı kartında okuyabildiklerimi sisteme girdim’ demiş. 2 enjektör toplam 4 aşı yapılmış. Ayrıca; ‘Aşı kağıdı vereceğiz onu kaybetmeyin hatta birkaç kopyasını alın ABD’de 5 yıl içinde devamlı sorarlar’ demiş. Benim muayenem hızlı oldu içeri aldılar boyumu ve kilomu ölçüp not aldılar sonra önlük verdiler ben önlüğü giyene kadar DR.Ungan gelmiş bulundu. Yatağa yatırdı tansiyon ölçtü. O sırada sorular sordu:

• Gebelik var mı?
      . Yok.
    • Eğer istiyorsanız 1 ay gebelik olmamalı
      . Yok düşünmüyorum.
      -Ehliyetin var mı?
      . Evet.
    • Alkollü araç kullandın mı?
      .Hayır.
      -Geçirdiğin bir operasyon var mı?
      . Küçük bir şey ama, 7 yaşında bademcik ameliyatı oldum.
      -Tamam olsun sisteme gireyim.
      2 enjektör 4 aşı yaptı bana da.
      **Ayrıca Covid aşısı ile ilgili, ‘1 doz daha yaptırmanız gerekli. Çok sorun değil; mülakata daha varmış, yaptırıp bize aşı kartını gönderin süreci tamamlayalım.’ Dedi. DR.Ungan da normalleştirince durumu daha da rahatladım. Ertesi gün aşımı yaptırıp, aşı kartını mail olarak attım hiçbir problem yaşamadım.

Ödeme için DOLAR olarak mı yoksa TL olarak mı söyleyeyim diye soruyorlar biz ikisini de sorduk 2 kişi toplam 620 dolar 16.264 tl karttan ödedik. Dolar kurunu yüksekten hesaplamıyorlar😊
    Sonra aşağı Düzen Laboratuvar’ına indik kan alındı ve röntgen çekildi. Oraya da 2 kişi için 95 dolar 2.483 tl ödedik burası da kuru yüksekten hesaplamadı.

21 TEMMUZ MÜLAKAT GÜNÜ

08.00 randevumuz için 7 ye doğru evden çıktık.07 de Konsolosluğun önündeydik. Bayağı bir kalabalık vardı. Saat 7.40 ta bahçeye geçtik. 5 10 dakika sonra 8 randevularını çağırdılar. Görevli çekmeceye pasaportları koyun dedi pasaportları verdik Sonra sol tarafa sıraya geçtik. Güvenlikler pasaportlardan isim okuyup çağırmaya başladılar. Sadece araba anahtarımız vardı. Ben heyecandan hızlı yürümüşüm cihaz ötünce beni bir daha yavaş yürüyerek geçirdiler😊 Sonra uzunca bir bahçeden yürüyüp içeri girdik. Danışma gibi bir yer vardı oradaki görevliler pasaportu alıp isimleri bir kağıda yazdı. Bir kağıt verildi okuyup geri getirin diye, kağıtta diskalifiye olma ile alakalı bilgiler ödenen ücretin geri alınmayacağı vs. yazıyordu. Bir süre bekledik sonra Cashier bankosu açıldı. Kağıttaki isimlere göre sıraya aldılar bizi önce ödemeler yapılıyordu. Ve herkes nakit ödüyordu, ben bir sorun çıkacak diye stres olmaya başlamıştım bile. Biz kart ile ödeyecektik. Axess kart uzattık ve kart onaylamadı. Ve tabii ki bloke koymuş banka. Eşime giriş için bir kart yazdı 8.40 a kadar süre verdi, tl de olur dolar da olur çekip gelin dedi tl cinsinden de miktarı yazdı. Ama bu sırada bize sıra numarasını da vermiş bulundu ben içerde bekledim. 56 numaraya çok yaklaşmıştı 54 numara yanmıştı ve ben eyvah dedim fakat 56 yı atlayıp 57 ye geçince rahatladım. Sanırım ödeme olmadan Cashier onaylamıyor numarayı. Eşim dışarda ayrı panik ben içerde ayrı hayatımızın en uzun 20 dakikasıydı sanırım. Dışarıdaki ATM de nakit kalmamış arabadan bütün kartları toplayıp gelmiş. Debit karttan dolar çekemiyorlarmış, direkt En Para kartını verdik ilk 330 u çekti rahatladık ve diğeri için Cashierin gözünün içine bakıyorduk vee o da onaylandı. Büyük bir ohh çektik😊. Ödemeden sonrası çok hızlı geçti. Evrak teslimi için 6 - 7dakika bekledik ve hemen bizim numara yandı. Görevli kişi söyleyeceğim sıra ile evrakları verin dedi. Önce sağlık raporunu ve 2 şer fotoğrafları aldı, sonra eşim için (Nüfus Kayıt, Askerlik, Adli Sicil, Evlik C. Fotokopisi) sonra benim için(nüfus kayıt, Adli sicil, Evlilik C. Fotokopi ve orijinali , Diploma fotokopi ve orjinali, Banka hesap). Ais kaydını sordum istemedi. İngilizce biliyor musunuz diye sordu ben de yok Türkçe yapacağım mülakatı dedim. Tamam dedi not aldı. Bekleyin seslenecekler dedi. Yan tarafa geçtik beklemeye başladık. 2 banko vardı sadece mülakat yapan. Önümüzde çocuklu bir aile vardı onlara bayağı bir sorular sordu. Heyecandan ölüyordum. Sonra vizeleri onaylandı. Hemen bizi çağırdılar. Diplomamı inceledi önce tercüman sonra Konsolos Bey. Sanırım Buse hanginiz diye soruyormuş fakat ben evet evet deyip durdum sonradan anladım benim diye cevap verdim. Ben çekilişe katılırken kontrol aşamasında kendimi ‘male’ olarak işaretlemişim ok tuşu ile aşağı inerken. Ondan sormuş olabilir. Heyecandan tercümana bile devamlı tekrarlattım. Türkçeyi bile unuttum😊 Önce yemin ve parmak izi alındı. Diyaloglar halinde şöyle geçti:

K: Diploman çok büyük.
    B: Evet hahah.
    K: Ne mezunusun?
    B:Tiyatro
    K: Çok tiyatral bir diploma, çerçeveletip duvara as.
    **Gülüşmeler
    K: Yeni mi evlendiniz?
    B:1.5 yıl oldu.
    -eşime ve bana birbirimizin anne babalarının isimlerini sordu. Sonra eşime benim kız kardeşimin ismini sordu. Eşim yok ki dedi. Testiniz bitti dediler gülüştük.-
    K:Nereye gideceksiniz?
    B: Oregon
    K: Oregon? Enteresan. Orada ne yapacaksınız?(Oregon olmasına aşırı şaşırdı)
    B: Eşimin halası var onda bir süre onda kalacağız.
    K: Tamam. Vizeniz onaylandi, 1 hafta PTT( Türkçe olarak söyledi).

Evrakların orjinallerini ve banka dökümünü geri verdiler(Bankada 20.500 gösterdik)

Mülakat aşırı kolay geçti. Çok soru sorup zorlamadılar. Konsolos Bey’in enerjisi de aşırı temiz ve sempatikti.
    Çok detaycı biri olarak biraz uzun yazdım. Umarım sıkılmazsınız. Fakat herhangi bir kelime, bir cümle, bir an yakalayan biri olur ve az da olsa birilerinin hayatına bir yerlerden dokunabilirim umuduyla yazdım. Herkesin kalbine sağlık, tekrar teşekkür ediyorum her birinize.

Herkes umarım hayallerine mutlaka kavuşur…
    Mülakata girecek arkadaşlara bol şans diliyorum..

• Yasaklı

@vecihi tebrikler. Amerika'daki hayatınızda bol şans dilerim.

• ⭐⭐

@buyysse tebrikler. Vizeniz hayırlı olsun. Amerikadaki yeni hayatınızda başarılar.

• @vecihi vizeniz hayırlı olsun bol şans dilerim

• @vecihi 2018 yılında açılan başlıktan nereye geldiniz hocam, hayat işte her an beklenmedik bir anda sürpriz çıkarıyor😄 Umuyorum ki yeni yaşantınız size iyi gelecektir, tekrardan vizeniz hayırlı olsun. Yılmadan her sene yapılan başvurunun sonucu bu şekilde bitti

• @buyysse Tebrikler, vizeniz hayırlı olsun, iyi günlerde kullanın. Yeni hayatınızda kolaylık ve başarı dilerim.

• @buyysse Vizeniz hayırlı olsun tebrik ederim 🎉 Güzel günleriniz olsun Amerika’da. Mülakatınız gibi kolay ve rahat geçsin tüm işleriniz 😊

• @sumeyyenur Çok teşekkür ederim inşallah sizin böyle şeyler yapmanıza gerek kalmaz🙏 ama bi büyük ( @gucarslan )😀 atasözü der ki Ankara'ya güven olmaz. Ne olur ne olmaz erken aksiyon almakta fayda var❤

• @mstfak Çok teşekkür ederim ❤

• @Mr-Dexter Çok teşekkür ederim hepimiz uğraştık sonunda başardık. Bende size yeni hayatınızda mutluluklar diliyorum ❤😍

• @zeynomistan İnşallah temennimiz o yönde ama sizleri dinliyor ve Ankara'ya asla güvenmiyoruz. Bizlere ışık tuttuğunuz için tekrardan teşekkürler 👯♀

• @Gül-Kazancioğlu Çok teşekkür ederim Gül hanım. İnşallah sizinde mutlulukla sonuçlanır 🙏

• Para konusu çoğumuz İçin zor oldu.
    Bakalım, biz de job offer ile tanımlamaya çalışırız. Araba ve ev evrakları almayız ama söyleriz var diye. Banka dökümü da alırız ama 4 kişilik aile için miktarımız az. Bir de arkadaşlarımız var deriz, ev ile ve giderlerle yardımcı destek olurlar deriz. Umarım böylece olur.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

82

41.0k
Kullanıcı

4.4k
Konu

426.2k

| | | |