DV2025 Talihlileri DV2025 Green Card Çekiliş Aşamaları konusunu inceleyip sorularını yine bu konuda sormalılar!
Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @kemalyagli Vizeniz hayırlı olsun. Darısı bekleyen herkese.

• @sefa-catak Tercüman kabul eden konsolosluklar var fakat sürecinizi tehlikeye atmamak açısından İngilizce çalışmaya başlayın. Çok zamanınız var daha.

• @Mr-Dexter Yeni hayatınız size çok güzel çok mutlu günler getirsin Kenan Bey. Biz çok güzel bi grup olduk dosyasını Viyanaya taşıyanlar olarak. İnşallah bigün Amerikada da yollarımız kesişir bugünleri anarız❤

• @kemalyagli Tebrikler, vizeniz hayırlı olsun, yeni hayatınızda kolaylıklar dilerim.

• @ozanurgun burada esas kazanan ingilizce bilmiyor ama eşi biliyorsa ,izin verilir mi eşi üzerinden görüşmenin yürümesine,olası dosya taşıma durumlarında

• @ozkan-akbulut bu durum mülakatı yapacak konsolosun insiyatifinde bir durum olduğundan riske atmaya gerek yok diye düşünüyorum. eğer ingilizceniz yetersizse onaylı tercümanla gitmenizde fayda var. sorular asıl talihliye soruluyor. geçmiş deneyimleri okursanız farklı konsolosluklarda mülakata girenlerin tecrübeleriyle fikir sahibi olabilirsiniz

• Dostlar Selamlar,

Deneyimime geçmeden önce öncelikle dosyasını @gucarslan Uğur Bey'in uyarılarını ciddiye alarak bir şekilde farklı bir ülkeye taşımayı başarabilmiş, bu sürecin hem maddi hem de manevi zorluklarını başarıyla atlatabilmiş ve sonunda vizesini almayı başarabilen dostlara selam olsun diyerek başlamak istedim. Bence bu sürecin gerçek kahramanları sizlersiniz.. 🙏

Kendi deneyimime gelince, öncelikle dosya numaramın düşük olmasından aldığım cahil cesareti ile Ocak ayından beri Ankara'nın mülakat vereceğine inanarak, dosyam için herhangi bir ülkeye taşıma talebinde bulunmadım. Vizesini alabilen şanslı talihlilerden olduğum bugünlerde aslında ne kadar büyük bir kumar oynadığımı, yazımın başında da belirttiğim gibi sürecin bence asıl kahramanlarının deneyimlerini okurken daha net anlıyorum. Ankara’ya güvenmek kesinlikle büyük bir kumardır..

7 Haziran 2023-Unganlar Deneyimi

9 Haziran mülakatımız için yine aynı hafta Unganlardan eşimle birlikte 9:15 ve 9:20 randevusunu almayı tercih ettik. İstanbul’da ikamet ettiğimiz için bu sürecin tamamını Eryaman’da bir aile dostumuzun yanında tamamladık. Ulaşım kolaylığı açısından eğer Ankara’da metroya yakın bir yerdeyseniz, Kızılay Durağında indikten sonra yaklaşık 10 dakikada taksi ile Kuğulu Park'ın bitişiğindeki Unganların bulunduğu Han’a kolayca ulaşabilirsiniz. Şahsen biz Ankara’da yaşayan dostumuzun da tavsiyesi ile gelirken park sorunu yaşamamak adına metro ile gelmeyi tercih ettik ve randevu saatimize kadar Kuğulu Park'ta çay ve simit yapacak kadar vakit bile bulabildik.. 😊

Randevu saatine 5-10 dakika kala eşimle birlikte 4. Kata çıkıp Unganların kapısının önüne geldik. Genel kitle olarak İranlılar çoğunluktaydı. Bizden önce önümüzde 2 çift daha vardı. Onlardan hemen sonra masada oturan görevliler isimlerinizi anons ederek sırasıyla DS-260 Konfirmasyon sayfasını, pasaportları ve E-Nabız'dan temin ettiğimiz Covid aşılarımızın olduğu çıktılarımızı aldılar. Yine olduğumuz yerde ateşimizi ölçerek hızlıca fotoğrafımızı çektiler. Daha sonra gayet açıklayıcı bir yönlendirme ile sırasıyla farklı katlarda önce kan verip akciğer filmi çekildikten sonra muayene için tekrar 4. Kattaki Unganlar kliniğine geldik. Yine isimlerimiz okunduktan sonra eşim ve ben ayrı odalarda muayene için beklemeye başladık. İç çamaşır hariç komple soyunarak orada bulunan siyah önlüğü giydikten yaklaşık 10-15 dakika sonra Handan Hanım muayene için odaya geldi. Gayet hızlı ve seri bir şekilde herkese sorulan klasikleşmiş sorularını sormaya başlarken aynı anda fiziki muayenesini de gerçekleştirmeye başladı. Bu sorulara cevap verdiğimiz sırada sağ kola 2, sol kola 1 olmak üzere toplamda 3 adet aşı yapıldı. Aynı şekilde eşime de çocukluk aşı kartı olmasına rağmen 3 adet aşı yapıldığını öğrendim. Buraya toplamda tüm işlemler dahil iki kişi için 715 USD’yi kredi kartı ile ödedik. Ertesi gün dosyamızın 15:00-17:00 arası hazır olacağını söylediler. Belirtilen saat aralığında gelip zarflarımızı sorunsuz bir şekilde teslim aldık. Geldiğimiz günün aksine içeride o saatlerde kimse yoktu..

9 Haziran 2023 – Mülakat Günü Deneyimi

Mülakat günü sabah 9:15 randevumuz için Eryaman’dan özel arabamız ile trafiği de hesaba katarak yaklaşık 1,5 saat önce evden çıktık. Saat 8:30 gibi arabamıza bütün özel eşyalarımızı bırakarak, sadece dosyalarımızın bulunduğu şeffaf dosyamız ve araba anahtarımızı alarak konsolosluğun önünde sıraya girdik. Bu sırada içeriye telefon ile girmeye çalışanların olduğunu görmek açıkçası şaşırtıcıydı. İlk sıra pasaportları teslim etmek içindi. Sonrasında tekrar X-Ray taramasından geçmek için sıraya girdik. Kapıda bulunan güvenlik görevlisi ismimizi söyledikten sonra içeriye alındık. Daha önce okuduğumuz mülakat deneyimlerinden hareketle üzerimizde olmaması gereken hiçbir şeyi yanımıza almayarak rahatça taramadan geçtik. Buradan çıktıktan sonra yönlendirme ile gayet sade ve muntazam dizayn edilmiş uzunca bir yürüyüş yolundan yürüdük ve ana binaya giriş yaptık. Burada yine sıraya girerek Türk görevlilerin olduğu bankoya gelerek pasaportlarımıza etiket yapıştırıldı. Daha sonra yine Türk görevlinin olduğu vezneye yönlendirildik. Burada ödeme için beklerken tatlı bir tesadüf ile eski BKM oyuncularından Ayça Hanım ve eşi Oğulcan Bey ile tanışma fırsatımız oldu. Kendileri gayet mütevazi bir şekilde bizleri Florida’ya davet ettiler. Buradan onlara da selam olsun.. 😊 İki kişi için toplamda nakit ve tam olarak 660 USD’yi ödedikten sonra pasaportlar ile beraber bize bir sıra numarası verildi. Kalabalık olan grubun olduğu bankoların önünde bulunan sandalyelere oturarak sıramızı beklemeye başladık. Numaramız yandıktan sonra evrakları vermek üzere bankoya yöneldik. Burada bizle aynı gün mülakatı olan arkadaşların yazdığının aksine evrakları alan kadın görevlinin bize herhangi bir ters tavrı olmadı. Sırasıyla bizden talep edilen aşağıdaki evrakları verdik.

• 2 adet 5x5 fotoğraflar,
    • Pasaportlar,
    • Üniversite diploma aslı ve fotokopisi, (Asıl talihli olan benden istendi, eşimden istenmedi)
    • Sağlık raporları,
    • Evlilik cüzdanı ve fotokopisi
    • Arşiv kayıtlı adli sicil belgesi, (E-devlet)
    • Vukuatlı nüfus kayıt örneği, (E-devlet)
    • Askerlik durum belgesi, (E-devlet)
    • Banka hesaplarımızın yer aldığı dökümler,

Bunlara ek olarak ev tapusu ve yeni green card adresimizin yer aldığı A4 kağıdını da teslim ettik. Burada İngilizce bilmemize rağmen mülakatı heyecandan yanlış anlamamak ve cevapları net bir şekilde verebilmek adına Türkçe yapmayı tercih ettik fakat mülakat için sıramız geldiğinde küçük bir sürpriz ile karşılaştık. Mülakatımızı yapacak iyi niyetli sempatik bir tavırda yaklaşan Amerikalı görevli bizden mülakatı İngilizce olarak yapmamızı rica etti. Sanıyorum bizden önce mülakatı olan İranlı ailede ufak bir pürüz çıktığı için tercümeyi yapacak kişi onlarla ilgileniyordu. Mülakatı gerçekleştirecek Amerikalı görevli öncesinde rahat olmamızı ve mülakatın gayet kolay geçeceğini söyledi. Bunu duyunca açıkçası bizde çok rahatladık ve başka bir şansımız olmayacağı için kabul ettik. Daha sonra yarı İngilizce yarı Türkçe olarak sağ elimizi kaldırmamızı istedi ve eşimle beraber yeminimizi ettik. Sonra parmak izlerimiz alındı. Diplomadan başlayarak evraklara ve ekrana bakarken mülakatın standardı olan birkaç soru sormaya başladı. Açıkçası görevlinin bize en başta mülakatın kolay geçeceğini belirttiğinde üstümüzden büyük bir yük kalkmıştı. Sırayla şu soruları yöneltti ; K.G : Konsolosluk Görevlisi , B : Ben

K.G-Daha önce hiç yurtdışında yaşadınız mı ?
    B-Hayır.
    K.G-Daha önce hiç evlenip boşandınız mı ?
    B-Hayır.
    K.G-Çocuğunuz var mı ?
    B-Hayır.
    K.G-Amerika’da olur o zaman.. 😊
    K.G-Hangi eyalete gideceksiniz ?
    B-Florida.
    K.G-Neden orası ?
    B-Çünkü aile dostumuz orada.
    K.G-İyi bir birikiminiz var mı ?
    B-Evet. (Hesap dökümlerini hızlıca geçti ve hiç incelemedi.)
    K.G-Tebrik ederim, vizenizi onaylıyorum.
    B-Çok teşekkür ederiz.. 😊

Bunu duyduktan sonra eşimle birbirimize bakarak kısa bir tebessüm ettik. Bankodan ayrılırken bize bakan ve mülakat sırası bekleyen yüzlerdeki tebessümü de görünce, onların da bizimle aynı mutluluğu paylaştığını görmek bizleri daha fazla mutlu etmişti.. 😊 Gerçekten bütün bir yılın emeğini almanın rahatlığı ile hızlıca oradan ayrıldık. Eşimle birlikte yaklaşık 1 yıldır kimseyi herhangi bir beklentiye sokmamak ve aksi bir durumda kendimizi de iyice demoralize etmemek için bu süreci kimseyle paylaşmadık. Bu sebeple bu mutlu haberi ilk olarak ailelerimize verdik. Onlarda bize hem şaşkınlık, hem mutluluk, hem hüzün hepsini bir arada yaşattılar..

Bu platformda bizleri toparlayan ve bilgilerini hiç esirgemeyen herkese ayrı ayrı teşekkür ederiz. Sayenizde bu sürecin sonuna kadar sabırla beklemeyi öğrendik..

Umarım bizimle aynı şansa sahip herkes, hak ettiği şekilde hayallerine kavuşur.. 🙏

Saygılar.

• @chnnce tebrikler, vizeniz hayırlı olsun

• Bütün grup üyelerine selamlar
    9 haziran mülakat deneyimimi sizlerler paylaşmak istiyorum
    Sabah 8.45 deki mülakatıma 15 dk kala konsolosluk önündeydim ve binanın tam önünde bulunan cafelerin önündeki müsait park yerine aracımı park ederek evraklarımı son kez gözden geçirdim. Araç anahtarını güvenlik görevlilerine sorduğumda içeri sokmamda bir sakınca olmadığı bilgisini alarak kapıya doğru yöneldim.sağ tarafta vezne gibi bir bölmede ilk olarak pasaportumu teslim ettim ve çağrılmal için sol kapıdaki sırada beklemeye başladım. İçimdi içeriye girene kadar pek bir heyecan yoktu açıkcası çünkü süreç çok uzun sürdüğünden sanırım alışıp heyecan duygumu birazcık kaybetmiştim… taki görüşmenin yapıldıgı ana binaya girene kadar 🙂 sırada bekleyen diğer insanların elindeki evraklara bakıyordum ve greencard ile ilgili evrak arıyordum kendimi yanlız hissetmemek için ama çoğunda birşey görünmüyordu yada ds160 formunu görüp içimde buda değil diyordum. Daha sonra önümde çok tatlı bir çift görerek evraklarına dikkat ettiğimde ds260 forumunu gördüm ve ‘’sizde mi greencard için geldiniz’’ diye sordum . Evet cevabını aldığımda bir nebze rahatlamıştım daha sonra ödeme işlemlerini tamamladık ve evrak teslimi için sıramızı beklemeye başladık. O sırada sevgili umut ve aslı çifti ile fırsat buldukca konuşuyor birbirmizi rahatlatıyorduk evrak teslimi için, önce onlar sonrada ben iki ayrı bankoya evrak teslim ettikten sonra tekrar sıramızı beklemeye başladık o sırada dv ye bakan sadece bir banko vardı ve sarışın amerikalı çok güler yüzlü bir beyefendi ile mülakata başladım. İngilizce bilmediğim için çevirmen isteyecekken daha önce mülakat alan kişi ile görüşen çevirmen oradan ayrılmamıştı ve konsolosluk çalışanına selam verdikten sonra görevli beyefendi bana ‘’MEHMET OOO GOOOD MEHMEEET :)) ‘’diyerek karşılık verdi ve kısa bir gülüşmeden sonra çevirmen direkt olaya dahil oldu ve çevirmeye başladı orada da biraz şansım yaver gitmişti ve rahat bir konuşma gerçekleştirdim. Parmak izi verip yemin ettikten sonra Görevlinin sorduğu sorular şu şekildeydi;
    K: konsolosluk B: ben
    K: türkiyede nerede yaşıyorsun?
    B:ıstanbul da yaşıyorum
    K: amerikada nerede yaşamayı planlıyorsun?
    B:meryland da yaşamayı planlıyorum
    K:orada tanıdığın var mı?
    B:evet arkadaşım var
    K:ne iş yapmayı düşünüyorsun
    B:ilk önce düşük ücretli ve hizmet sektöründe çalışmayı planlıyorum daha sonra kendi işimi yapmak istiyorum
    K:hesabınızda gösterebileceğiniz kaç para var?
    B:10k dolar ve 90k tl var
    K:türkiye de ne iş yapıyorsun?
    B:baz istasyonu teknisyeniyim
    K:baz istasyonu nedir? (Sanırım işle alakalı çevirmen ve konsolosluk görevlisinin bilgisi yok veya saha önce duymamışlar :)))
    B:gsm vericileri alt yapı görevlisiyim :))
    K:tam olarak anlayamadım
    Diyince bende heyecandan sağ elimi havaya kaldırıp çevirmene doğru baz istasyonu verici kuleleri var ya… dedim ve yine biraz tebessüm ettikten sonra ohh okey tebrikler vizenizi onaylıyorum sözünü duyduktan sonra sevinçten yerden biraz havalandım sanırım ve hemen yere inerek teşekkür ettim . Sırada bekleyen Umut ❤️ Aslı çiftine şans dileyip tebriklerini de aldıktan sonra çıkışa doğru ilerlerken yüzümdeki tebessümü gören görevliler ve yolda karşılaştığım diğer insanlar bana ‘’almışsın galiba, hayırlı olsun’’ vs diyerek sevincime ortak oldular ve sonun bu uzun yolun sonunda vizeme kavuşmuş oldum.🫠😍biraz uzun bir yazı oldu kusura bakmayın
    Şimdiye kadar başta @gucarslan bey olmak üzere bütün @Yeşilkart-Forum yöneticilerine ve desteklerini esirgemeyen diğer üyelere sonsuz teşekkürlerimi iletmek istiyorum. Aynı soruları tekrar tekrar cevaplayarak bizi rahatlattınız ,zorda kaldığımızda hiç üşenmeden derdimize derman oldunuz iyi ki varsınız 🫶🏽

• @kemalyagli Tebrikler 🙏🏻 Hayırlı olsun vizeniz, Amerika’da yeni hayatınızda mutluluklar 🧡

• @chnnce Tebrikler 🥳 Yeni hayatınızda mutluluklar

• @mehmet-aktaş Tebrik ederim Mehmet bey, tebessümle okudum deneyiminizi 🙂 yeni hayatınızda mutluluklar 🙏🏻

• @mehmet-aktaş tebrikler, vizeniz hayırlı olsun

• @mehmet-aktaş Tebrikler. Bundan sonraki süreçte de kolaylıklar diliyorum. Yeni hayatınızda şans yanınızda olsun.

• Unganlar Deneyimini Paylaşmak istiyorum bugün.

23 Haziran tarihine mülakat verildiğini Nisan ayında gelen e-posta ile öğrendim. Unganlarda nasıl olsa yer bulunur diye düşünerek Mayıs sonuna doğru sağlık randevusunu alırım diye düşünüyordum. Niyetim, sağlık randevusuna 3-4 hafta öncesinden gitmek ve olası bir tedavi gereksiniminde bu süreyi kazanmaktı.

12 yaşındaki oğlum Amerika konusundaki heyecanıyla Mayıs ayının 15'inde 'Baba bakalım, randevuyu şimdiden alalım' deyince, onun da hevesli olmasını desteklemek amacıyla Unganlar sitesine girdim. 1 Hazirana kadar 2 kişilik randevu alabileceğim tarih yoktu.

Ben de doğum günüm olan 1 Haziran'ın güzel de bir tesadüf olacağını düşünerek, muayne randevu talebini oluşturdum. Doğum günümün olmasının da bir avantajını yaşadık aşağıda açıklayacağım şekilde.

2 gün sonra konfirmasyon e-maili geldi. Baba oğul 31 mayısta Ankara'da Cinnah otele yerleştik. Unganlara mesafesi 350-400 metre kadar.

Ertesi gün muayne için gittik. 1 Haziran günü tam 50 yaşına bastığım için, kan ve idrar tahlili vermedik.

Muayneye önce ben girdim. Boy ve kilo kaydının ardından, doktor hanım geldi. Sağlık sorununuz, tansiyon, şeker var mı? Sigara içiyor musunuz? Alkol kullanıyor musunuz? Psikolojik olarak ne durumdasınız? Kimseye zarar verdiniz mi? Kendinize zarar verdiniz mi? İntihar etmeyi düşündünüz mü? gibi sorular sordu. Kendisine özellikle son bir yıldır fitness yaptığımı, tansiyon, şeker gibi bir sorunum olmadığını, sigara kullandığımı, alkolü sosyal olarak içtiğimi söyledim. Kendime veya başkasına zarar vermediğimi, intihar etmeyi düşünmediğimi ifade ettim.

Ardından oğlumu çağırdılar. 12 yaşında olduğu için, benim de eşlik edebileceğimi söylediler. Oğluma 'Amerikaya gitmek istiyor musun?', 'Ne olmak istiyorsun' gibi sorular sordu. Oğlum 'Evet çok istiyorum, yazılımcı olmak istiyorum' yanıtlarını verdi.

Ben 4 doz, oğlum 6 doz aşı oldu. (E-Nabız çıktısını vermemize rağmen böyle oldu). Düzen laboratuvarında göğüs röntgeni çekildim.

Ertesi gün raporu alabileceğimizi söylediler. Gittik, aşı sertifikalarıyla bir CD'yi zarflara dışardan zımbalamışlardı. Onları zarflardan ayırmamızı, mülakatta vermeyeceğimizi, sınırda ABD gümrük polisine vereceğimizi hem sözlü ifade ettiler, hem de yazılı olarak verdiler.

Sorunsuz bir şekilde sağlık raporlarımızı alarak İstanbul'a döndük ve 23 Hazirandaki mülakatımızı beklemeye başladık.

UNGANLAR LOKASYONU
    Kuğulu parkın yanından ana cadde üzerinden yürüdüğünüzde, sağ tarafta bahçesinde bir kafe olan binanın dördüncü katında bulunuyor. Kuğulu park içinden gelirseniz de Kıtır'ın hemen arkasında kalıyor.

• @Önder-Bilgiç Genel herkesin tavsiyesi güvendiğiniz bir adresi vermeniz bu tarz durumlarda sıkıntı çıkabiliyor çünkü. Forumda olması lazım posta kutusu kiralama isterseniz ona bakın

• @Mr-Dexter tebrikler amerikada da güzel haberlerinizi bekliyoruz ☺

• @warmgrey tebrikler mülakat deneyiminizden de güzel haberleri bekliyoruz ☺

• @mehmet-aktaş Tebrikler

• @kemalyagli tebrikler, vizeniz hayırlı olsun.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

196

42.3k
Kullanıcı

4.5k
Konu

433.4k

| | | |