DV2025 Talihlileri DV2025 Green Card Çekiliş Aşamaları konusunu inceleyip sorularını yine bu konuda sormalılar!
Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@Laths bu azimle 100 mesajı da kısa sürede tamamlayacaksın, inancım tam 😉
    bir sürü başlık sizi ve sizin deneyimlerinizi bekliyor.. illa mülakat olmak zorunda değil malum..
    vizen de yeni hayatın da hayırlı olsun, abd'deki hayatında bol şans.

• Herkese merhaba;
    Mülakat, tıbbi muayene ve vize alana kadar olan süreçte Hong Kong da başımızdan geçen deneyimleri paylaşacağım.
    8 Mayıs ta konsolosluk görüşmesi için 5 Haziran 2023 Pazartesi 8:30 da mülakat tarihi aldım.
    Benden önce mülakat tarihi olan arkadaşların bazılarının Hong Kong da konsolosluk tarafından görevlendirilmiş iki klinikten biri olan Anderson dan aldığı randevu tarihlerinin iptal edildiğini öğrendiğim için, riske girmemek adına Nicolson kliniğini arayarak rezervasyon yapmak istedim. Saat farkından dolayı 9 Mayıs Türkiye saati ile sabah 4:00 gibi Nicolson dan tıbbi muayane tarihi almak için telefonla sekreteryayı aradım. Tamam, anlıyorum, benim İngilizcem de Buckingham Sarayı İngilizcesi değil ama karşılıklı iletişimi sağlayabilmek adına ortak bir İngilizce paydasında buluşmak için çok çaba sarfettik... Öncesinde çok dolu olduklarını, bizim için 7 Haziran tarihini verebileceklerini söylediler. Telefonda ne kadar ısrarcı olsam da tarihi bir ya da birkaç gün öncesine alamadım. Ufak ufak söylensem de verdikleri tarih olan 7 Haziranı kabul etmek zorunda kaldım.
    Nicolson kliniğinin bu tavrı konusunda burada ufak bir bilgilendirme vermek istiyorum. Klinikte sadece Amerikan konsolosluğu için muayene verilmemektedir. Benim gördüğüm kadarıyla Kanada, Avustralya, İngiltere vize işlemleri için de burada hizmet verilmekte olup bize önerilen tarih hususunda neden esnek davranmadıklarını oraya gidince tecrübe etmiş olduk.
    Dv lottery çekilişine katıldığım zaman öncesinde boşanmıştım. 10 yaşındaki kızımın bilgilerini çekiliş öncesi girmiştim. Çekiliş sonrası CEAC sitesinde onun formu "Accompany" olarak görünmekteydi. Onun velayet ve pasaport işlemleri uzun süreceğini düşündüğüm için ve DS-260 formunu hızlı bir şekilde göndermek adına sadece kendi formumu gönderdim. Mülakat tarihi alana kadar hiçbir şekilde kızımın formuna dokunmadım. Mülakat tarihi aldıktan sonra çocuklar için COVID aşısı belirsizliği nedeniyle formlarımızı 2 kere açtırdım. Konsolosluk bu iki işlem için de herhangi bir sorgulama yapmadan formlarımızı açtı.
    Bu kısım kişilere özel "Teşekkür yazısı" niteliğinde olacağı için sizleri yormadan birkaç kelam yazmak isterim. Gruptaki yazışmalardan da anlayacağınız üzere Mehmet Abi (@mehmetsilvan) bizden önce çocuklarıyla birlikte Hong Kong a gelmişti. Gerek gruptan gerekse de özelden durum hakkında bizleri gün-gün saat-saat bilgilendirdi. Mehmet Abi, Tolga Bey ve benim olduğum bir Whatsapp görüşmesinde "... Ben buradayken gelen herkesin çocukları için o vizeyi alacağım..." dedi ve yaptı. Türkiye den Hong Kong a mülakata gelecek olan çocuklu ailelerin çocukları için yapılması şart olan COVID Bivalent aşısından muaf tutulmasını sağlayan Mehmet Abi dir. Emekleri için bir kez daha sizin huzurunuzda kendisine teşekkürü borç bilirim. Sağolsun varolsun.
    Pekiyi konuyla alakalı olarak özelden bilgi almak istediğimiz Uğur Bey (@gucarslan) boş durur mu? Noktasına virgülüne dokunmadan:
    Gökhan - "Uğur Bey merhaba, 5 Haziran da Hong Kong da mülakatım var. Belki haberiniz vardır, tıbbi muayene için Hong Kong daki klinik çocuklardan Bivalent COVID aşısı istiyor. Ne ülkemizde ne de Hong Kong da 12 yaş altı çocuklar için uygulanan bir aşı değil. Bu yüzden 10 yaşındaki kızımı mülakata götüremeyeceğim. Sizden ricam müsait durumunuzda sorunla alakalı bana bilgi verebilmeniz. Ben olurda vizeyi Hong Kong dan alırsam kızım için Ankara da mülakat alabilir miyim? Almak için ne yapmalıyım? Teşekkür ederim, saygılar"
    Uğur Bey- " vizenizi alıp tr'ye gelince yazin bana"
    İki kişi özelinde yine belirtmek isterim: "Bazı kahramanlar pelerin takmaz..."

Kalınacak yerin ayarlanması - Hong Kong a Gidiş

www.skyscanner.com (Uçak Bileti arama hususunda çok iyi - Hotel bulmak için de kullanılabilir)

(Uçak bileti arama)
    www.agoda.com (Hotel arama - Mobil uygulamasında ekstra kupon ve indirimler kazanabilirsiniz)
    5 Hazirandaki konsolosluk randevumuz için, Qatar Airways ile 2 Haziran 20.05 İstanbul kalkış, 1saat 35 dakika Doha aktarmalı, 3 Haziran 15:05 Hong Kong varışlı bilet aldım.
    Check-in işlemleri öncesi sıraya girmeden önce dönüş biletimizi sorguladılar. Önceden almanızda fayda var. 13 Haziran tarihi dönüş için THY den direkt uçuş, esnek bilet, iki kişi için bilet aldım. Esnek bilet aldığınızda uçuş öncesi iptal ederseniz hiç bir kesintiye maruz kalmıyorsunuz.
    Sakın ama sakın konsolosluk görüşmesi için toparladığınız evrakları valiz içinde göndermeyin. Valiziniz parçalanabilir, yağmur veya sıvı temasıyla evraklarınız zayi olabilir, en kötüsü valiziniz sizden habersiz bir arkadaşını görmek için Avustralya ya da Yeni Zelanda ya gidebilir. Tavsiyem, yanınızda, sıvı temasından uzak, zarar görmeyecek şekilde muhafaza etmeniz.
    Havalimanında yurtdışı harç pulu için pasaport kontrol noktasında otomatlar bulunuyor. Buradan kişi başı (7 yaş altı muaf) 150TL ödeyerek alınabilir. Tedarikli gitmekte yarar var.
    Pasaport kontrol noktasındaki Polis Hanımefendi, Hong Kong a neden gideceğimizi? Ne kadar süre kalacağımızı? Hotel ya da kalacak yer rezervasyonumuzu? Ufaklık için "Muvafakatname"? Dönüş biletimizi? Hiç birini sorgulamadı. Harç pulu, pasaport ve gidiş biletlerimizi kontrol edip pasaporta çıkış damgasıyla "Hayırlı Yolculuklar" diyerek bizi uçağa giriş yapacağımız X-ray kontrol noktasına uğurladı.
    Qatar Airways le economy sınıfında yolculuk edecek arkadaşlar için verebileceğim tavsiye, uçakta ikram edilen pilavlı tavuk yemeği soya ve köri soslu. Hatrı sayılır derecesinde farkedilebilir baharat kombinasyonu var. Ortadoğu ülkelerinde çalıştığım zamanlarda deneyimlediğim tat olduğu için yemek benim için gayet iyiydi. Ancak, bu tatlara alışık olmayan siz, eşiniz veya çocuklarınız için problem olabilir. Yanınızda bulunan kek, kraker veya bisküvi ile bu durumu atlatabilirsiniz.
    Doha aktarması için süre yaklaşık 1 buçuk saat kadardı. Tabi boarding süresinden önce orada olmamız gerekiyordu. Uçaktan inişten sonra "Transfer Passenger" tabelasını takip ederek tekrar bir kontrol noktasına geliyorsunuz. Burada bilet, pasaport ve x-ray kontrolü yaptıktan sonra aktarma yapılacak uçağın kapısına doğru ilerledik. İkinci uçak yolculuğundan sonra Hong Kong Havalimanına iniş yaptık.
    Hong Kong da pasaport kontrolü için "Imigration" yazan kısımda sıraya girmeden önce 84mm x 123mm boyutlarında (mesleki obsesiflik) 3 sayfalık belgeyi (Sadece ilk sayfayı dolduruyoruz. Görevli bu ilk sayfayı alıyor. İkinci sayfa otokopyalı, üçüncü sayfa ise ziyaretçilere önemli bilgilerin yazdığı bilgilendirme sayfası) gelen her kişinin bilgilerinin ayrı ayrı girilmesi ile dolduruyoruz.
    Pasaportların arasına koyduğumuz 3 sayfalık belgeyi Pasaport kontrolü yapan görevliye verdik. Nereden geldiniz? Neden geldiniz? Nerede Kalacaksınız? Ne kadar kalacaksınız? Yanınızda ne kadar para var? (Benim yanımda 5.000 USD vardı) Bu kız kim? Hiç biri ama hiç birini sorgulamadılar. 3.sayfada yer alan specimen 40mmx40mm boyutlarında arkası stickerlı belge (mühür yerine geçen) ve görevli karşısında yer alan karelajlı alanda yüz taraması yapılarak girişi sağladık. (Arkası stickerlı belgeyi Konsolosluk ve klinikler arası koşuşturmada ben kaybettim. Üzerinde ad ve soyadınızın, giriş tarihinizin ve çıkmanız gereken 90 gün sonlu tarihi bilgiler yer alıyor. Pasaporta herhangi bir kaşe ya da mühür vurmadılar. Çıkışta sorun olur diye endişelendim ama sorgulamadılar. Kaybetmemek gerekiyormuş.)

Mülakat Günü:

5 Haziran, 8:30 daki mülakatımız için 8:00 da kapıya geldik. İçeriye çanta ile giriş yasak. Çanta ile geldiğinizde konsolosluğun karşısındaki çiçekçiye 60HKD karşılığında emanet olarak bırakabiliyorsunuz. Kapıda bekleyen görevli personel sizin isminizi kapıda kontrolünü yaptıktan sonra "Imigration Visa" olarak ayrı bir sırada bekletiyor. Biz sırada beklerken 2-3 dakika sonra Burak Bey ve Eşi de geldi. Onlarla yaptığım muhabbet inanılmaz rahatlattı. Mülakat ve tıbbi muayene tarihlerimiz aynı gündü. Mülakat olumlu sonuçlanırsa iki gün sonrasına olan tıbbi muayene tarihlerimizi öne almak adına Anderson Kliniği ve Nicolson Kliniğine gitmek için mülakat sonrası için sözleştik.
    X-ray kontrolü için girmeden önce, elinizdeki dosyaları (Klasik telli mavi dosya, çıtçıtlı föy dosya koruyucu, cüzdanım, yanımdaki para) ayrı bir sepete, kapalı konumda tuttuğunuz cep telefonunuzu ayrı bir sepete koymanızı istiyorlar. Burada sepetteki eşyalara fiziki kontrol yapıldıktan sonra emanetten cep telefonunuzu almak üzere bir numarayla X-Ray kontrolüne geçiyorsunuz. Kontrol sonunda merdivenlerle bir üst kata, Imigration Office kısmına çıkıyorsunuz. Bizim evrakları Çinli olduğunu tahmin ettiğim bir Hanımefendi kontrol etti. Öncesinde İngilizce bilip bilmediğimi sordu. Çok iyi olmadığını ama sizi anlayabileceğimi söyledim. Türkiye den geldiğimizi söyledim. Hoşbeş sonrası tıbbi muayene tarihimizin mülakattan sonra olması nedeniyle mülakatımızın eksik evrak ile sonuçlanacağını ve vize alamayacağımızı sözlü olarak yineledi. Basic bir İngilizce ile sıralı olarak benden evraklarımı istemeye başladı.

• Fotoğraflar (2 şer adet-Kızım ve Ben)
    • Biyometrik Pasaport Fotokopileri ve Pasaportlar (Kızım ve Ben)
    • Doğum Belgesi Aslı ve Fotokopisi (Kızım ve Ben. Nüfus Müdürlüğünden ıslak imzalı ve apostilli olarak almıştım. Kafa karışıklığına mahal vermek istemiyorum. Güvenli tarafta kalmak adına tüm belgeleri ıslak imzalı ve apostil imzalı aldım. Gruptan kontrol ederseniz, konsolosluk e-devletten alınmış barkodlu belgeleri de kabul etti. Bu belge multilingual olduğu için yeminli tercümesine de gerek yok)
    • Arşiv Kayıtlı Adli Sicil Durum Belgesi Aslı ve Fotokopisi (US Consulate General Hong Kong and Macau verilmek üzere diye ıslak imzalı, apostilli. İngilizce çevirisi mevcut olduğu için yeminli tercümesine gerek yok)
    • Askerlik Durum Belgesi Aslı, Yeminli Tercüme Aslı ve Fotokopileri ( e-devletten alınmış Askerlik Durum Belgesi ve yeminli tercümesi)
    • Lise Bitirme Belgesi Aslı, Yeminli Tercüme Aslı ve Fotokopileri (Lise diplomamı bulamadığım için İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünden aldığım e-imzalı, barkodlu belge aslı ve yeminli tercümesi)
    • Üniversite Diploma Aslı, Yeminli Tercüme Aslı ve Fotokopileri (2006 yılında mezun olduğum Üniversitenin diploması İngilizce tercümeli değildi. Onu yeminli tercüme ettirdim. 2022 yılında mezun olduğum AÜZEF diplomasında İngilizce tercüme olduğu için e-imzalı ve barkodlu olarak verdim. Devam eden diğer lisans bölümüm için e-devletten aldığım İngilizce transkripti verdim.)
    • Boşanma Mahkemesi Gerekçeli Karar ve Kesinleşme Şerhi Aslı, Yeminli Tercüme Aslı ve Fotokopileri (Mahkemenin gerekçeli kararı ve kesinleşme şerhinin aslı, ıslak imzalı, apostilli ve yeminli tercümesi)
    • İngilizce İşyeri Çalışma Belgesi Aslı (Mart 2013 tarihinden itibaren çalıştığım firmadan İngilizce çalışma belgesi aldım. Belgelenin fotokopisini çekmedim, aslını olduğu gibi verdim)
    • SGK Hizmet Dökümü Aslı, İlk sayfa ve Son iki Sayfa Yeminli Tercümesi (e-devletten aldığım 9 sayfalık barkodlu SGK Hizmet Dökümü, İlk sayfa ve Son iki Sayfasına ait Yeminli Tercümesi fotokopi çekmeden direkt asıllarıyla birlikte verdim)
    • TL ve USD Hesap Dökümleri (Son 6 aya ait İngilizce çevirili TL ve USD Islak imzalı Hesap Dökümleri, İmzalayanların İmza Sirküsü Fotokopileri - İmza sirküsünün Türkçe olması problem değildi. Belgelerin fotokopisini çekmedim, asıllarıyla olduğu gibi verdim) (Sormadı bile ben verdim)
    • Borsa Hesabı Bilgileri (Borsa Hisse senedi varlığımın mülakattan 1 hafta önceki dökümü. Şu kadar Türk Lirası değerindeki hesap güncel kurla şu kadar dolar etmektedir gibi. Islak İmzalı ve imzalayan kişilerin imza sirküsü fotokopileri. Belgelerin fotokopisini çekmedim, asıllarıyla olduğu gibi verdim) (Sormadı bile ben verdim)
      İşlemin hızlı ilerleyebilmesi adına belgelerinizi getirirken asıl ve fotokopilerini ayrı ayrı muhafaza etmeye çalışın. Evrak talebi sonrasında ödeme için sizi vezne bölümüne yönlendiriyorlar. Daha önce grupta Osman Bey in bahsettiği üzere tam ve güncel para ile ödemeyi hızlı bir şekilde yapıp tekrar belgeleri verdiğimiz salona geri döndük. 5 dakika sonra güleryüzlü bir Hanımefendi konsolosluk görevlisi ismim ile seslendi. Bulunduğu bankoya yaklaştık. Parmak izi ve yemin işleminden sonra gayet basit bir İngilizce ile bana sorular sormaya başladı:
      Kızın kaç yaşında? Evli misin? DS-260 Formunu neden açtırdın? Son çalıştığın yerde ne kadardır çalışıyorsun? Kızınız biraz İngilizce pratik yapmalı yoksa Amerika da zorlanabilir. Tıbbi Muayene evrağınızın eksik olduğu haricinde herhangi bir problem göremiyorum, mavi kağıt üzerinde Medical Examination eksikliğini gösterir belge evrak asılları ve pasaportları geri verdi. Eksik evrağı hazırla vizeni basalım dedi. Toplam 2 dakika... Ne oluyor, ne bitiyor dememe kalmadan mülakat sona erdi. Burak Bey ve Eşine sizi dışarıda bekliyoruz dedikten sonra konsolosluktan çıktık.
      Sabah 9:30 sıralarında Hong Kong Amerikan Konsolosluğu nun karşısındaki çiçekçinin hemen yanında bulunan cüsseli ağacın altında, K-Pop şarkıcılarının dans figürleriyle sevinen baba - kız...
      Burak Beylerin çıkması ve grupta kendisinin açıkladığı haberi vermesiyle çok üzüldük. 5 Haziran da grupta mülakatımızın iyi geçtiğini yazamama nedenimiz, şimdi yazarken bile hicap duymamın nedeni bu üzücü haberdir. Vizelerimiz pasaportlara işlenene kadar her daim arayıp, sorup destek olmaya devam ettiler. Umarım hayat onlar için kendileri gibi temizyüzlü, nahif insanlarla karşılaştırır. Mutluluk, sağlık, esenlik dileklerimi huzurunuzda yeniden dile getirmek isterim.
      Nicolson dan aldığım 7 Hazirandaki tıbbi muayene tarihini 1 gün de olsa geri çekebilmek adına, konsolosluğa yürüme uzaklığındaki kliniğe doğru geçtik. Sekreteryadaki görevli arkadaşı ne kadar darlasam da (en son bana randevu listesini gösteriyordu) başarılı olamadım. Tam çıkarken gruptan Tolga Bey, Eşi ve kızıyla karşılaştık. Ayaküstü muhabbet sonunda onların tedbir amaçlı Anderson da 6 Haziran tarihinde randevularının olduğunu, bu randevuya bizim gidebileceğimizi söylediler. Bu bilgilerle hızlı bir şekilde Anderson kliniğine geçtim. Sekreteryada durum ile izahatta bulunduktan ve Tolga Bey in onaylama için attığı mesajlar sonunda 6 Haziran sabah için Anderson dan randevu tarihi aldım.

Tıbbi Muayene:

Muayene işlemi için benden, pasaportlarımızı, konsolosluktan aldığım mavi belgeyi, fotoğrafları, e-devletten aldığım COVID aşı sertifikası, her ikimize ait aşı kartlarını istedi. Eğer aşı kartınız yoksa Devlet Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji bölümünden ücretsiz bu testleri yaptırın. 3-4 gün sonra e-nabız sisteminde tahlillerim kısmına bu rapor düşecek. Raporu İngilizce, barkodlu bir şekilde alın. Aldığım raporda bazı aşıların Türkçe çıkması nedeniyle adı geçen yerlerdeki aşıların İngilizcelerinin Doktor Hanım dan yazılmasını isteyip paraflattırdım. En son garanti olsun diye barkod yanına kaşe imza attırdım.
    Kızımın aşılarının e-nabız dan barkodlu çıktısını alıp, daha önce grupta Burak Bey in paylaştığı İngilizce aşı doyasını excelde kızım için uyarladım. Bağlı olduğumuz Aile Sağlık Ocağında Doktor Hanım ın imzalamasını rica ettim.
    Verem Savaş Dispanserinden kendim ve kızım için Tüberküloz Deri Testi yaptırdım. Göğüs röntgeni çekildim. İngilizce olarak rapor sonuçlarını sunmama rağmen kabul edip bakmadılar. Tavsiyem boşuna uğraşmayın.
    Fiziksel muayene klasik boy, kilo, ateş ve tansiyon ölçümü, ameliyat geçmişi, steteskopla kalbin ve ciğerlerin dinlenmesi gibi.
    Sonuç olarak bana Hepatit-B aşısı ile TDAP Aşısı, kızım için de eksik olan Su Çiçeği aşısı uyguladılar. Kan testleri için kan alma işlemi sonrasında ödeme işlemine geçtim.
    Yapılan her işlem öncesinde size her türlü bilgiyi veriyorlar. Aşıları yapmadan önce aşı kartlarımızdaki aşılar, antikor ve antijenler hakkında bende veya kızımda eksik olan aşılar hakkında oturup görevli Hemşire Hanım bilgi verdi. Aşıları bir sağ ve sol koluma ayrı ayrı olmak üzere uyguladılar. Üzerine fazla yüklenmediğim sürece ağrı sızı olmayacağını söylediler. Ağrı ya da ateş hissedersek ağrı kesici alabileceğimizi ilettiler. Bana ve kızıma yapılan aşıların kayıtlarını aldıkları sarı renkte aşı kartı düzenleyip bize verdiler. Hepatit-B için olduğum aşının muhafaza kutusunu bana vererek 1 ay sonra bu marka (GSK firmasının Engerix-B 20 Aşısı) aşıdan olmamı özellikle söylediler. Bunu aşı kartına da özellikle yazdılar.
    Gerek kan alımında gerekse aşılarda sağolsun hemşire arkadaşların elleri çok hafifti. Klinik içinde konuşulan İngilizce basic seviyede ve kesinlikle rahat iletişim sağlayabilirsiniz. Doktor Bey in fiziksel muayenesi sırasında bana ameliyat geçmişim hakkında soru sorarken "Bademcik" ameliyatı olduğumu nasıl söyleyeceğimi bilemedim. Cep telefonundan translate edebilir miyim dedim. "Tabiki" deyip izin vermesiyle telefondan çeviri yaptım. 30 sene öncesinde olduğum ameliyat için herhangi bir kayıt filan istemedi.
    Sağlık raporunu 14 iş günü içinde alabileceğimi, ancak Konsolosluk görüşmemin bittiğini ve sadece Medical Examination raporumuzun kaldığını bildikleri için önümüzdeki hafta yani 13 Haziran da raporu verebileceklerini söylediler.
    Burada yine bir konuda sizleri bilgilendirmek istiyorum. Çocuklar için yapılan kan testi sonucu tarih anlamında uzun sürdüğü için bu bekleme söz konusu. 6 Haziran Salı günü öğleden önce testler bitince Cuma günü için çok özür dileyerek amiyane tabirle darlarım ne yapar eder raporu hazırlatırım diye kendi kendime plan yaptım. Bu planı, Hong Kong da olduğum sürece yazışarak desteğini esirgemeyen Mehmet Abi ile paylaştım. Yine noktasına virgülüne dokunmadan:
    "Hiç boşuna daha fazla sıkıştırma başkalarına bu sefer ters giderler"
    Hemen hemen Mehmet Abi ile yaşlarımız yakın. Hong Kong daki bilgilendirme, yönlendirme ve insani yaklaşımı nedeniyle hepimize "Abilik" yaptığı için hepinizin adına tekrar teşekkür ederim.
    Mutlu Son:
    Gelmeden önce 13 Haziran Salı günü için THY den 23:00 saatiyle dönüş için bilet almıştım. Amacım bu tarihe vizenin basılmasını sağlayıp dönüş için biletleme işlemleriyle uğraşmamaktı.
    12 Haziran Pazartesi günü öğleden sonra 15:30 gibi Anderson Kliniğinde rapor kısmıyla ilgilenen Ms Lam Hanımefendiyi aradım. 13 Haziran Salı günü 16:00 da raporun hazır olacağını söyledi. O gün dahi raporu konsolosluğa versem, vizelemenin de birkaç gün süreceğini düşünsek dönüş biletim yetişmiyordu. Ms Lam a raporu sabah alabilir miyim diye dil ucuyla söyledim. O sihirli cümle: "Tamam sabah 10:00 da burada olun."
    13 Haziran Sabah 10:05 te raporu almak için Anderson kliniğinin girişinde direkt kapıların karşısındaki sekreterya bölümünden pasaportlarımızı vererek giriş yaptım. 15 dakika sonra Konsolosluğa verilmek üzere kapalı bir zarf ile, aşı ve testlerin kopyasının olduğu açık bir zarfı alıp beklemeden konsolosluğa geçtim.
    Konsolosluğun Imigration kısmına elimdeki mavi zarf, tıbbi muayene sonuçları ve pasaportları vermek için dış kapıda görevli personele durumu anlattım. İçerisi ile yapılan telefon görüşmesi sonunda tüm rapor ve pasaportları verdiğim zaman saat 11:10 du. Mülakat günü evraklarımızı kontrol eden Çinli Hanımefendi ertesi gün yani 14 Haziran saat 14:00 da pasaport ve evrakları alabileceğimi söyledi. Yüzümün düştüğünü görünce neden böyle olduğunu sordu. 13 Haziran yani bugün için dönüş bileti ayarladığımı bundan dolayı biletleme ile uğraşacağımı söyledim. Sanırım o gün şanslı günümdeydim. Görevli Hanımefendi gayet sakin bir şekilde bankoya kadar beni yaklaştırdı ve "Garanti vermiyorum ama bugün saat 15:00 da ana kapıya gel. İsmini oraya yazdıracağım. Görmezsen, yarın görüşürüz" dedi. (K-Pop dans figürleri bu sefer içimden...)
    Hostele hızlı bir geçiş yaptım. O gün için geç check-out yapabileceğim hakkında kendilerini bilgilendirmiştim. Valizleri toparlayıp lobby e emanete bıraktım.
    15:00 Hong Kong Amerikan Konsolosluğu giriş kapısında "Imigration" bölümüne girebilmek için elimde ne bir pasaport ne de bir mavi kağıt vardı. Kapıdaki görevliye adımın soyadımın bulunduğu TC Kimlik kartımı gösterdim. Kapının üzerinde tükenmez kalemle yazılmış ismimi gördükten sonra yukarı giriş yapmam için izin verdi. Son kez bankoya yaklaşıp "Tebrikler" eşliğinde sakin sesli Hanımefendi den vizelerimizin basılı olduğu pasaport ve meşhur sarı zarfları aldım. Ayrılana kadar kaç kere kendisine "Teşekkür ettim"... Kim bilir?
    Biliyorum çok uzun yazdım. Umarım ufak ta olsa sizlere yardımcı olabilmişimdir.
    Gerek grupta gerekse de forumda bilgi, birikimlerini bizlerle paylaşan, bize yardımcı olan Uğur Bey'e @gucarslan , Mehmet Abi, Beste Hanım, Tolga Bey, Burak Bey, Osman Bey, Muzaffer Bey ve ismini yazamadığım tüm grup ve forum arkadaşlarımıza çok teşekkür ederim.
    Uğur Bey in dediği gibi:
    Kapın gelin o vizeleri...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Oralardan-Goluvar verdiğiniz bütün emeklerin karşılığını almanız en çok beni mutlu etti. umuyorum ki abd'de daha sakin ve huzurlu bir hayatınız olur. bu günleri gülerek hatırlarsınız.
    yolunuz da bahtınız da açık olsun..

• @myna vizeniz hayırlı olsun abd deki hayatınızda başarılar. bizim seçeneklerimiz arasında da north carolina var eğer gidebilirsek belki komşu oluruz.

• @husoo_bey biraz gerilimli bir süreç olmuş ama sonunda mutlu sonla bitmiş vizeniz hayırlı olsun.

• @Laths vizeniz hayırlı olsun abd deki hayatınızda başarılar.
    100 mesaj barajı evet biraz yüksek oldu size katılıyorum. @gucarslan bey belki bir indirim yapar 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@bozyuruk zannediyorsunuz ki ABD gruplarında inanılmaz bir sinerji var 🙂
    halbu ki forumda, orada olduğundan kat be kat bilgi var.
    tek fark, oradaki herkes abd'de.. ama bütün bilgiler de burada

• @gucarslan Bari 20 mesaj falan yapaydınız 😁 . Neyse bu mesaj da bir başlangıç. Yardım etmeye, bilgi vermeye, insanları buraya yönlendirmeye devam edeceğim.

• Mülakat yerimizi Viyanaya taşıyanlardanız. Greencard kazandığımızı öğrendikten sonra hızlıca DS-260 formunu doldurmaya çalıştık. Ardından uzun bekleme süreci başladı. Greencard sürecinin, en zorlu ve stresli kısmı bekleme aşaması, çünkü önünüzde hep bir belirsizlik var yaptığınız bir çok şeye konsantre olamıyorsunuz gidip gitmeme durumu belli değil çünkü.
    2023'ün ilk bülteni açıklanıp mülakatlar dağıtılmaya başlayınca oldukça umutlandık çünkü süreç geçen seneye göre oldukça erken başlamış hersey normale dönmüştü ve 2022dv kazananı bizim numaramızdaki Ankara'dan mülakat almıştı. Zaman ilerleyip mülakat sayısı son derece düşük kaldıkça umutlarımız azalmaya başladı. Buradan mülakat alamacağımızı anlayınca, dosya taşımaya karar verdik.Bir çok ülkeye mail attık ve avusturya kabul etti. Akabinde süreçlerimiz şu şekilde gerçekleşti:

Sağlık Muayenesi:
    Türkiye'de antikor testi yaptırıp eksik aşımızı tamamladık. Viyanda'da ise çocugumuza sağlık muayenesi öncesinde aşı merkezinde covid aşısı yaptırdık. tek doz aşı kabul ediliyor yeni değişen yönetmeliğe göre. Bizden öncekiler aşı için iki kere viyanaya gitmek zorunda kaldılar.
    Ertesi gün sağlık muayenesi için molnar a gittik. Kapıda evraklarımızı alan görevli ve hemşire çok yardımcı oldu ve güler yüzlüydü. Herşeyimiz tam olduğu için ekstra aşı yapılmadı.2 yetişkin ve iki küçük çocuk için toplamda 1370 euro ödedik. Oradan çıkıp röntgen çekilen yere gittik.buradan da çıkmamız bir saati geçti çok kalabalıktı.

Mülakat Aşaması:
    Airbnb de kaldığımız için laptop u yanıma alıp elçiliğe gittik. burada güvenlik akıllı saatlerimizi ve laptop emanete aldı. İçeri girince oldukça az evrak talebi oldu. Bir çok evrağı boşa hazırlamış ve çeviri yaptırmış olduk. Diploma aslı, evlilik cüzdanı aslı,formül a-b,adli sicil kaydı, amerika adresi ve banka dökümünü istedi. Daha sonra vezneye yönlendirdi. Ücretini ödeyip mülakatı beklemeye başladık. Kısa bir süre sonra yetkili ismimizi okudu ve mülakat başladı. Eşimin ve benim mesleklerimizi, hangi eyalete gitmek istediğimizi sordu. Oldukça samimi bir ortamda gerçekleşti mülakatımız. Tüm şartlarınız olumlu gözüküyor ve vizelerinizi onaylıyorum tebrikler dedi.
    Ertesi gün elçiliğe tekrar gidip vize basılmış pasaportlarımızı teslim aldık. Dönüş biletini esnek almıştık her ihtimale karşı, pasaportları ertesi gün alınca dönüş tarihimizi ücretsiz olarak bir gün öne çektik.

• @Oralardan-Goluvar uğraşlarınızın karşılığını almışsınız vizeniz hayırlı olsun

• @husoo_bey tebrikler vizeniz hayırlı olsun

• @Laths tebrikler

• @Oralardan-Goluvar Gökhan bey tekrar hayırlı olsun Hong Kong koşturmaca içinde geçti ama sonucu güzel oldu

• @frodo_2023 hayırlı olsun tebrikler

• ⭐⭐

@Oralardan-Goluvar Detaylı anlatımınız için çok teşekkürler. Çok vefalı bir insansınız. Sizi can ve gönülden kutlarım.
    Kızınızla ABD'de çok mutlu olun inşallah🙏

• @maximtk çok teşekkür ederim. İsteyen herkese nasip olsun umarım.

• @bozyuruk çok teşekkür ederim. İsteyen herkese nasip olsun inşallah.

• @tolga-a tebrik ederim vizeniz hayırlı olsun.

• @Oralardan-Goluvar vizeniz hayırlı olsun

• @Gül-Kazancioğlu teşekkürler

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

116

42.7k
Kullanıcı

4.5k
Konu

435.6k

| | | |