Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

IR-1/CR-1 süreci ve mülakat deneyimleri (ABD vatandaşı ile evlenip Türkiye'de Green Card almak)

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mina1201 tebrikler, bundan sonraki surecte bol sanslar dilerim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@hulyarslan, içinde söyledi: IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak)

Merhaba mülakat günümde güvenlik soruşturmasına takılmıştım, ayrıca bir de eksik evrakım vardı bana email yoluyla onlara iletmemi istediler, bir kaç gün sonra güvenlik soruşturması bitikten sonra sizden istenen evrakları posta yoluyla onlara göndermem gereken bir e mail aldım, bu gün de şu şekilde bir e mail aldım.

Please send your forms to the U.S. Embassy Ankara via PTT Turkish Post. Please make sure to address your packet as “ATTN: IV UNIT” Please visit www.ais.usvisa-info.com or call 0 850 390 2884 from Turkiye or (703) 520-2490 from the U.S. to send your documents and select a passport pickup location.

Bu e mail e göre eksik evrğımı gönderirken pasaportumu da göndermeli miyim ?

Evet, gondermelisiniz. AIS hesabiniza girip konsolosluga ek belge gondereceginizi belirtin, zaten sizi yonlendirip bir PTT'ye yonlendirecek. Evraklarinizi direkt ucretsiz sekilde o PTT ile gonderebileceksiniz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Tum IR-1 ve CR-1 surecindeki arkadaslarin dikkatine!

Gocmenlik vize surecinin takibinin daha iyi yapilabilmesi ve tum kullanicilarin mulakat tarihlerini alana kadar daha bilincli hareket edebilmeleri icin lutfen gecmis ve gelecek tum IR-1 / CR-1 surecindeki arkadaslar su cizelgeyi doldursunlar: bit.ly/IR1veCR1BasvuruTakibi

Ayrica cizelgedeki basliklar veya aciklamalar konusunda tum onerilere acigim.

• Merhaba 6 ay önce Türkiye'de Amerikan vatandaşı eşimle evlendim. Sosyal medyada tanıştık ilk buluşmada evlilik yaptık. Henüz i-130 formu doldurmadık. Normalde 1 ay sonra eşim Türkiye'ye gelecekti bir kez daha buluşacaktık ardından vize işlemlerine başlayacaktık ama işi nedeniyle gelmesi ertlendi 4 ay sonra gelecek. Daha fazla zaman kaybetmeden şu aşamada henüz 1 kere buluşup evlenmişken i-130 formu doldursak süreçlere başlasak vize reddi ihtimali olabilir mi çünkü daha fazla zaman kaybetmek istemiyoruz zaten uzun bir süreç. Evliliğimiz gerçek ailesi arkadaşları hepsi biliyor evliliğimizi tüm kanıtlar vs var hatta evlendikten sonra 5 günlüğüne Kıbrıs'a dahi gitmiştik. I-130 aşamasında kanıtlara bakıyorlar mı veya şimdiden başvursak daha sonra i-130 için kanıt ekleyebiliyor muyuz ekstradan dosya henüz işleme alınmadan yardımcı olursanız sevinirim

• @diana
    Merhaba,

DQ tarihiniz ve mülakat tarihiniz neler acaba?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@notron, içinde söyledi: IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak)

Merhaba 6 ay önce Türkiye'de Amerikan vatandaşı eşimle evlendim. Sosyal medyada tanıştık ilk buluşmada evlilik yaptık. Henüz i-130 formu doldurmadık. Normalde 1 ay sonra eşim Türkiye'ye gelecekti bir kez daha buluşacaktık ardından vize işlemlerine başlayacaktık ama işi nedeniyle gelmesi ertlendi 4 ay sonra gelecek. Daha fazla zaman kaybetmeden şu aşamada henüz 1 kere buluşup evlenmişken i-130 formu doldursak süreçlere başlasak vize reddi ihtimali olabilir mi çünkü daha fazla zaman kaybetmek istemiyoruz zaten uzun bir süreç. Evliliğimiz gerçek ailesi arkadaşları hepsi biliyor evliliğimizi tüm kanıtlar vs var hatta evlendikten sonra 5 günlüğüne Kıbrıs'a dahi gitmiştik. I-130 aşamasında kanıtlara bakıyorlar mı veya şimdiden başvursak daha sonra i-130 için kanıt ekleyebiliyor muyuz ekstradan dosya henüz işleme alınmadan yardımcı olursanız sevinirim

I-130'u simdiden doldurup gonderebilirsiniz, en azindan surecinizi baslatmis olursunuz. I-130 icin de kanit gerekiyor, ama zaten evli oldugunuz icin yeteri kadar kanit saglayabilirsiniz diye dusunuyorum.

Daha sonraki ek kanitlari mulakat icin NVC'ye yuklersiniz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@uogzh, içinde söyledi: IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak)

Listenin yeni hali bu şekilde. Kendi yaptigim bir veri sonucu verilen son randevular dahilinde dq sonrası 120 gün içinde (+,- 15 gün yanılma payı) randevumuza katılıyoruz. Gün geçtikçe randevu bekleme süreci daha da çok azalıyor ve bu sonraki aylarda dq olacak arkadaşlar için iyi bir haber. Tahminimce Haziran ayının 2. haftasına kadar bir çok Nisan ayı dq olan arkadaşlar IL alacak gibi görünüyor ve yine verilere göre Temmuzun son haftası en erken olmak üzere Ağustos ayının 3. haftasına kadar bir randevu günü skalası oluşacağını düşünüyorum Nisan dqları için. Esasında backlog durumu neredeyse yok sadece Ankara konsolosluğu IR-CR vize koluna verdiği randevu sayısı Mart ayına kadar çok azdı ama Mart ayında çok ciddi bir yükselişe geçti verdikleri randevu sayısı. Umarım bu tavırlarına önümüzdeki aylarda da devam ederler ve sevdiklerimize en yakın zamanda kavuşuruz.

Son zamanlarda dq olan veyahut randevu tarihi alan arkadaşlar bildirmeleri durumunda listeye ekleyeceğim. Herkese iyi haberlar alacağı iyi haftalar diliyorum.

For foreigners in group I am making this list according to people who is getting dq and interview date in here. You can reach me out by replying this post or direct message me from website so that I can add your timeline to the list as well so non citizen people might have an idea according to that. I am wishing the best about your process. I can feel you guys it takes almost a year/year and a half for you because they have privilage for Turkish citizens.

MARCH 2023 - IV Issuances by Post and Visa Class

IR-1 & CR-1 ISSUANCES MONTHLY - MAR 2023

Ankara CR1 = 14
    Ankara IR1 = 81

5/26/23
    DQ Date [Interview Date]
    July/Temmuz 2022 (Note: Most July DQs received interview dates)
    @Saad July 2 (Third-party national)
    August/Ağustos 2022 (Note: Some Aug DQs received interview dates)

@lucky2022 Late August (Turkish citizen, lived in third-party country)
    @Handan August 30 (Turkish citizen, lived in third-party country)
    @Naile-İlyas August 30 [April 12] (Turkish citizen, lived in third-party country)
    September/September 2022

@AE123 September 29 [Early March]
    @letlor September 30 [March 17]
    October/Ekim 2022

@tekinusa October 6 [March 15]
    @yusufkeser October 14 [March 16]
    @ekdodo October 17 [March 20]
    @mazeno October 20 [March 21]
    @t34 - October 30 [Late March]
    November/Kasım2022

@trbilgin November 9 [April 12]
    @simaysimon November 18th [April 19] (IR5)
    @hanifeersan November 23 [May 2]
    @SNGMSF November 23 [May X?]
    @ecom November 28 (F2A)
    @koro November 30 [May 8]
    December/Aralık 2022

@Thenomad December 2 [May 9]
    @itsmebb December 3 (F2A)
    @CuckooFlower-Daisy December 7 [May 10]
    @Sinem-Arslan December 12 [May 11] (IR2)
    @Hakkı-Baltacı December 13 [May 11]
    @sdfdm December 15 [May 11]
    @engincan88 December 17 [May 16]
    @naja December 19 [May 16]
    January/Ocak 2023

@meliskadim January 5 [May 22]
    @serkankorhan January 6 (IR2)
    @gizemaö January 6 (F2A)
    @iuz93 January 10 [May 31]
    @enayt January 10 [Jun 5]
    @ufuk_sa January 11 [May 23] (F2A)
    @matt88 January 23
    @mina1201 January 23 [Jun7]
    February/Şubat 2023

@Emly February 2 [Jun 13]
    @serkankorhan February 3
    @gok334 February 9
    @Sofia-A February 15
    @baharg February 23 [Jul 12]
    @ipek1907 February 27 [Jul 13]
    March/Mart 2023
    @fitvegan March 14 [Jul 19]
    @hilaldeniz March 23 [Jul 31]

April/Nisan 2023
    @uogzh April 13
    @Amir-Bahman April 18 (Non-Citizen)
    @u2rem April 21 (EB-2 NIW)
    @Barış-Metin April 27
    @istanbullover April 28

May/Mayıs 2023
    @niv May 17
    @naerys May 17
    @berkan-duru May 18
    @samet-ünlü May 26

Arkadaslar, lutfen surecinize dair tum tarihleri su cizelgeye tasimayi unutmayin: bit.ly/IR1veCR1BasvuruTakibi

bu sayede tarihleri takip etmek kolaylasacak...

• Does anyone receive IL email, recently?

• @gok334
    Direkt evlilik cüzdanınızı istiyorlar

• Merhabalar 8 Mayıs'ta uscis Evramızı onayladı evrak yüklemek için nvc herhangi bir mail gelmedi ortalama 40 gün oldu bu zaman dilimi normal bir durum mu yardımlarınız için teşekkür ederim

• @Taner-Akbulut Sanirim fiziksel olarak bir NVC case number yollamalari gerekiyor.Ben de esimle bunu beklemekteyim.Uscis uzerine yazilan adrese posta gelmesi lazim.

• Sonunda bizimde dosyamız onaylandı arkadaşlar. 13'ünde randevumuz vardı ve sorunsuz bir şekilde onaylandı bugünde pasaportum geldi sürecimizi tamamlamış olduk. Darısı bekleyen herkese.
    Görüşmeden aklımda kalanları anlatmak isterim belki bazı konularda yardımcı olur.
    Randevum saat 08:00'de idi. 07:50 gibi sıraya girdim önce randevunuz var mı diye kontrol etmek için pasaportunuzu bir camdan görevliye veriyorsunuz daha sonra güvenlikten geçip ana binaya geçiyorsunuz. Gördüğüm kadarıyla dijital saat yasak ama araçla gelenler için araç anahtarı serbest.
    Ana binaya girdikten sonra *Resim, *Pasaport, *DS260 Onay Sayfası'nı hazırlayıp danışmana veriyorsunuz sizi bir bankoya yönlendiriyorlar. (Benim başvurduğum pasaportun süresi dolmak üzere olduğu için yenisini çıkartmıştım onu aldılar ve onunla işlem yaptılar). Bankodan sıra numarası alıp ortak alanda bekliyorsunuz.
    Sıra numaranız yandığında başka bir bankoya geçiyorsunuz orada sizden maille gönderdikleri evrak listesindeki evrakları istiyorlar ama benden önceki arkadaşlarla benden istedikleri evraklarda farklılık vardı. Benden istedikleri;
    *Evlilik Cüzdanı (Tercümesini vermek istedim gerek yok dedi),
    *Pasaport
    *Fotoğraf (1 Adet)
    *V. Nüfus Kayıt,
    *Adli Sicil Kaydı,
    *Eski Boşanmalar için Onaylı Gerekçeli Karar (Eşimin ve Benim)
    *Evliliği kanıtlayıcı belgeler (Albüm, Aile ve arkadaş fotoğrafları, eşimin ve benim biletlerimiz, 2016'dan konuşmalarımız vs.)
    Diğer 2 kişiden ekstra olarak IRS dokümanlarını ve eşlerinin maaş dökümü gibi şeylerde istediler. Bunları isterken de;
    *Eşiniz nerede yaşıyor?
    *Kaç yıllık evlisiniz?
    *İlk evliliğiniz mi?
    *Eşinizin ilk evliliğimi?
    *Görüşmenizi Türkçe mi İngilizce mi yapmak istersiniz? gibi sorular sordular.
    Sonrasında tekrar bekleyin sıranız gelince görüşmenizi yapacaksınız arka bankoların orda bekleyebilirsiniz diyip bizi oraya gönderdiler ben ve benimle birlikte 3 kişi daha vardı aynı işlem için bekleyen.
    O arkadaşların hepsi vizelerini aldı, sıra bana geldi. (Bu arada bizi isimle çağırdılar sıra numarası ile değil).
    Önce yemin edip parmak izi aldılar sonra az önce verdiğimiz evrakları tek tek alıp onlara göre sorular sordular.
    *Eşimin uyruğunu sordular,
    *Eşimin kendi işinde mi yoksa başka bir yerde mi çalıştığını,
    *Nerede tanıştığımızı,
    *Ne zaman evlendiğimizi,
    *Nerede evlendiğimizi
    *İlk evliliğiniz mi,
    *Eşimin nerede yaşadığını,
    *Eşimle kaç kez görüştüğümüzü, kaç kez geldiğini,
    Sonrasında aile fotoğraflarına baktılar ve tamamdır vizeniz onaylandı pasaportunuzu göndereceğiz dediler ve çıktım.
    Aklımda kalanlar bunlar umarım birilerine yardımcı olur ben bu forumdan çok şey öğrendim, danışmanımıza bile buradaki bilgiler doğrultusunda yön verdim bilgilerini paylaşan tüm arkadaşlara teşekkür ederim. Umarım bekleyen arkadaşlarda biran önce sevdiklerine kavuşur. İyi akşamlar.

• @Emly tebrikler. Saglik Muayenesi ve gorusme gunu icin 2 kere mi ankaraya gittiniz yoksa tek seferde halletmek daha mi mantikli? Bu arada dq aldıktan ne kadar sonra gorusme maili aldiniz?

• @Berkan-Duru Teşekkür ederim. Ben 2 kez gitmeyi tercih ettim çünkü sağlık muayenem Mayıs'ın 17'idi, görüşmem ise 13 Haziran neredeyse aralarında 1 ay vardı İstanbul'da oturuyorum trenle 4 saat sürüyor bana bu şekilde daha mantıklı geldi. 2 Şubatta DQ oldum ve randevu maili Nisan'ın 14'ünde geldi.

• @Emly aşilardan da bahseder misiniz?.. toplam muayeneye ne kadar ödediniz usd olarak, birde cocukluk asilari e devlette gozukmuyorsa ogrenmenin bir yolu var mi?

• Herkese merhaba, I-130 formunu sisteme yüklerken yanında destekleyici belgeleri (fotoğraflar, uçak biletleri, otel rezervasyonları, vb.) yüklememiz gerekiyor mu? Yoksa bir sonraki aşamada mı yüklenecek? Bir de yükleme yaparken, en fazla 5 adet belge yüklenebilir diye belirtiyor. Eğer bu dosyaları hepsini 5 PDF dosyasına bölü o şekilde yüklersek sorun olur mu ?

• Merhaba, ptt adresi belirledim ve kaydın başarılı olduğunu içeren bir mail aldım. Benim konsoloslukla görüşmemden sonra olduğu için bu işlem mail yoluyla iletmem istendi. Bu onay mailinin çıktısını mı alıp yollamam gerekiyor

• Merhabalar, bu hafta ya da yakın tarihte mülakat randevüsü alan oldu mu acaba?

• @Handan dün oldu benim

• Merhabalar herkesi, dq tarihim 5 nisan,bu sıralar mülakat tarihi alan oldu mu? Sanki uzun süredir randevu günleri vermiyorlar

Benzer Başlıklar

• 18
  • 8
  • 116
  • 654
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

115

41.0k
Kullanıcı

4.4k
Konu

426.4k

| | | |