Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• merhaba 2021 yılı için gc yi kazandım fakat amerikada kimseyi tanımıyorum yaklaşık 5 yıldır turizm sektörü içindeyim kıbrıs da 4 yıldır otelcilik sektöründe çalışıyorum ve coronodan dolayı bizim işlerimiz durdu türkiyeye dönüp gc için hazırlık yapmak istiyorum tabiki

öncelikle orada yeterli ingilizce olmadan nasıl iş ve kalacak imkanı sağlayabilirim bu konuda çok yabancıyım yani deyimle 0 başlmacak için hazırım...

• Otelcilik, turizm konularinda yasadklarimi aktarmak istedim. Yazın Kaliforniya, Irvine da 5 yıldızli bir resortta ise girdim. Girer girmez benefitler aktif hale geliyor ; saglik, 401K gibi. Bunlar girdigim otele has idi, baska yerler 90 gun probation doneminden sonra aktif hale getiriyor benefitleri. Turkiyede uzun seneler otelcilik yaptigim icin, tecrubedeb dolayi aldilar, baslagix seviyesi idi. Bi ay sonnra ayrildim, sebep su ki , egtim olarak birsey vermeden misafir ile karsi karsiya birakiyorlar. Size egitim vermedikleri icin , hata yapmaniz ya da soru sormaniz onlara gore sorun degil ama benm egitim anlayisima ters idi. Misafirden yana sikayet edilen bir konu varsa sizden sadece konuyu goguslemeniz ve rapor etmeniz isteniyor. Seneler boyunca problem cozen biri olarak pek hosuma gitmedi cunku aynı misafirden ayni problemi aynı gun icinde 3 kez alip kimse aksiyon almayinca, ben burada calisamam dedim ve ayrildim. 2 weeks notice vermeden ciktim. Firmanin baska dallari da vardi, eger 2 weeks notice vermez isem firmanın baska dallarında da sibasvurusu yapamayacagim belirtildi, ben de sorun degil diyerek isten ayrıldım. Saatlik ucret 17 dolar idi, genelde insanlar CV lerinde olsun diye bu otelde calisiyorlar , bir sure idare edip sonra baska yerlere gecenler vardı. Su an ikinci bir otelde ise girdim, burada benefitler dedigim gibi 90 gun sonra baslayacak, saglık, 401K ve sirketten hisse alma opsiyonlari var. Bu zincir bir grup, saatlk ucreti daha fazla, egitim derseniz bunlarda da yok ama sehir oteli oldugu icin elemandan beklentiler de az. Otelcilik terimleri asagi yukari aynı ama bilmedigim terden de vuruyorlar tabiki 🙂 . Burasini daha cok sevdim, daha az baski ve daha cok destek var. Belki benim kadar pimpirikli olmayan biri diger otelde de idare eder ama bana uymadi. İlk otelde gunde 7,5 saat uzerinden ucret veriliyordu burada 8 saat uzerinden odeniyor. 30 dakika yemek molanizi mutlaka vardiyanın 5. saati dolmadan kullanmaniz gerekiyor, yasa boyle. Yemeseniz bile o yarım saati kullanmanız gerek. 10 ar dakikalik 2 molanız var, bunlari istediginiz saat kullanabilirsiniz ama birlestiremezsiniz. İse girerken, yemek molasi basinda ve sonunda , isten cikarken elektronik okuyuculara parmak basiyorsunuz. Parmak basmayi atlarsaniz, form doldurup neden basmadiginizi yazmaniz gerek. Yemekten erken donerseniz sistem sizi uyariyor, molan bitmedi diye. Otellerde sendika var , soyleki tum otel degil ama mesela banquet ve mutfakta sendika var ama onburoda yok. Haklar farkli oluyor. Bu is degistirirken onemli soyleki, sirkete bagli iseniz, sirket sizin 401K ya yatırdıgınız parayi match ediyor, sendikada calisirsaniz sendika sizin icin para biriktiriyor. Uzun sure birinde kalirsaniz, digerine degistirmek mantıksız cunku biriken paraniz ise yaramaz hale geliyor. İskonusunda devamli eleman aranan bir sektor, ozellkle kat hizmetleri bolumu. Is kolay degil, gunde 14 tane 20-25 metrekarelik odalari 8 saatte temizlemeniz gerek. Dil konusunda egerki direk misafir ile muhatap degilseniz yapilabilecek bir is. Su an calistigim yerde bilmedigim konulrda mevcut ama herkez elinden geldgince yardimci oluyor. Simdilik gorduklerim bu kadar.

• Merhaba Arkadaslar,

ABD'de turizm sektorunde aktif bir sekilde calismayi dusunuyorum bu sektorde is deneyimim,bilgi birikimimin olmasi sebebiyle.

Siz bu anlamda hangi bolgeyi onerirsiniz hem hayatimizi idame ettirebilmek hemde is bulma konusunda sikinti yasamamak adina?

Simdiden tesekkur ederim

• Merhabalar Lütfen Turizm adı aldtında Amerika'da tecrübesi olan ve neler yapılabilir bilgisi olan yazabilirmi ?

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

72

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |