Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Re: Gelir vergisi / beyani

Merhaba,

Tax return ile ilgili sorum olacak, oncesinde durumumu ozetliyeyim.

Ocak 2019 yilinda turist olarak US e geldim.
    Haziran 2020 de evlendim.
    Eylul 2020 de evlilik uzerinden GC a basvuru yaptim.
    Nisan 2021 de mulakatimiz olacak, bekliyoruz. Bu arada hic calismadim gelirim olmadi ne burada ne de Türkiye’de. Amerikada Non resident alien statusunde oluyorum sanirim. Esim (amerikan vatandasi) bu yil yapacagi tax return’unde evli oldugunu beyan edecek ancak beni SSN veya ITIN nr olmadigi icin nasil gostermesi gerekiyor? Joint mi yoksa dependent mi? Veya farkli bir sekilde mi?

Konu hakkinda tecrubesi olan bilgi paylasabilirse mutesekkir olurum.

Simdiden tesekkurler.

Sevgiler.

• @crazycells Merhaba, bununla ilgili bir cevabiniz veya oneriniz var mi ? simdi ayni problemi yasiyorum 😞

• Bu ileti silindi!

• @Omer-Tekler, içinde söyledi: Non Resident Alien Tax Return

Re: Gelir vergisi / beyani

Merhaba,

Tax return ile ilgili sorum olacak, oncesinde durumumu ozetliyeyim.

Ocak 2019 yilinda turist olarak US e geldim.
    Haziran 2020 de evlendim.
    Eylul 2020 de evlilik uzerinden GC a basvuru yaptim.
    Nisan 2021 de mulakatimiz olacak, bekliyoruz. Bu arada hic calismadim gelirim olmadi ne burada ne de Türkiye’de. Amerikada Non resident alien statusunde oluyorum sanirim. Esim (amerikan vatandasi) bu yil yapacagi tax return’unde evli oldugunu beyan edecek ancak beni SSN veya ITIN nr olmadigi icin nasil gostermesi gerekiyor? Joint mi yoksa dependent mi? Veya farkli bir sekilde mi?

Konu hakkinda tecrubesi olan bilgi paylasabilirse mutesekkir olurum.

Simdiden tesekkurler.

Sevgiler.

Aynı durumun cevabı bana da gerekli. Eşim icin itin no istemiştim ama İrs reject yaptı basvurumu. Eksik evrak göndermişim. Şimdi vergi yaparken eşimi eklemem lazım. Geliri yok haliyle. Ne şekilde nasıl eklenecek bilemiyorum ben de 🙏

• @Tugba biz randevu aldik gittik itin number icin basvuru formu doldurduk ve tax formlarini doldurduk ikisi ile beraber irs te elden verdik kagitlari. pasaport alin yaniniza ve kagitlarda hicbir bilgi eksik vermeyin. ben adresimi hatirlayamadim tr deki adam da hic onemli degil ulke adini yaz birak dedi bize de kanit lazim adres kaniti istiyoruz foreign adresi kanitiyla birlikte ekle diye kagit geldi. aklinizda bulunsun irs i randevu almak icin arayin esinizle birlikte belgeler doldurulmus halde gidin yardimci olurlar.

Benzer Başlıklar

• 28
  • 53
  • 2
  • 408
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

114

40.7k
Kullanıcı

4.4k
Konu

424.3k

| | | |