Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@loki-boi Social Security Number (SSN) ve Basvurusu içinde söyledi:

@crazycells numaramizi da 24 Eylul'de, kartin uzerinde gorduk ilk kez.

Zaten forum'da bazi arkadaslar "numaramizi sorduk ama kesinlikle soylemediler" dedikleri icin numarayi ogrenmeye yonelik girisimimiz olmamisti hic.

tamam, anladim. Ben sizin kartlarin geldigini zannettiginizi ama onun yerine mektup geldigini sandim. Eger kartlar geldiyse ve uzerlerinde sizin isimleriniz varsa kartlar verilmis demektir.

Bir cekinceniz varsa bir SSA ofise mektupla ve kartlarla gidip kontrol ettirebilirsiniz. Henuz SSN'nizi hicbir banka, kredi kurumu ve isveren kullanmadigi icin creditcarma hata vermis olabilir.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@loki-boi yani buyuk ihtimal, sonra gonderilen mektup yanlislikla gonderilmis.

• @crazycells tebrik ediyorum nokta atisi bir tahmin olmus 🙂 Neden oldugunu anlamamakla birlikte dediginiz gibi sonra gelen mektubun yanlislikla gelmis olabilecegini, dikkate almamamiz gerektigini soylediler.

• @erkoholland Bu arada Ssn kartımızı beklerken bir de ne görelim eşimin green cardı gelmiş. 25 günde gelmiş oldu. Benim green cardım da gelir sanırım bu aralar. Ssn kartını da birkaç gün içinde bekliyorum .

• @erkoholland Social Security Number (SSN) ve Basvurusu içinde söyledi:

@erkoholland Bu arada Ssn kartımızı beklerken bir de ne görelim eşimin green cardı gelmiş. 25 günde gelmiş oldu. Benim green cardım da gelir sanırım bu aralar. Ssn kartını da birkaç gün içinde bekliyorum .

Şu anda postadan hem benim green card'ım hem de Ssn kartlarımız çıktı. Eşimin green kartı dün gelmişti. Böylece green cardlar 25 günde, Ssn kartlarımız ise 5 günde gelmiş oldu. Ds-260 formunda otomatikman Ssn kartı da istiyorum işaretlememe rağmen başvurumuz olmadıgını 22 gün sonra öğrendiğimizden tekrar başvuru yapmıştık Ssn center'da. Bu başvuru sonrası 5 günde hemen geldi Ssn kartlarımız.
    Artık bekleyen işlerimizi halledebiliriz, ehliyet başvurusu, bir banka hesabı daha açma, Secured kredi kartı alma, healthcare.org'dan sağlık sigortasına başvurma vb...

• Herkese selam,

SSN alma mücadelemin ilk aşamasını paylaşmak istiyorum. @anka nın Nisan ayında bahsettiği kovboy SSA görevlisi galiba bana da denk geldi :p veya bilmiyorum, diversity visa olayından bihaber bi ssa görevlisine denk gelmiş de olabilirim.

DV260 formunu doldururken “SSN için işlemler başlatılsın” seçeneğini evet olarak seçmiştim. Ama yine de ssn ne durumda diye kontrol etmek istedim ve Florida Tampa’da evinde misafir olduğum tanıdığımızla birlikte SSA ofisine gittik.

Sıramız geldiğinde pasaportumu uzattım direkt ve greencard almak için ülkeye geldiğimi ve buraya da SSN’ımın ne durumda olduğunu öğrenmek istediğimi ve alabiliyorsam numaramı almak istediğimi söyledim. Adam benden birth certificate istedi :s Sadece pasaportumla başvurabiliyorum diye biliyordum, birth certificate nerden çıktı derken sesimi çıkarmadım çünkü çok korkuyorum bir şey olacak diye. Hemen kimliğimi çıkarmak için çantama baktığımda normal şartlar altında tuvalete giderken bile yanımda taşıdığım küçük çantanın içinde olan kimliğimin olmadığını gördüm ve başımdan aşağı kaynar sular döküldü tabii. Pasaportumla ssn durumuna bakıp bakamayacaklarını sorduğumda görevli kişi gayet sert bi üslupla pasaportu kabul etmediklerini, sadece nüfus kağıdımı görmek istediğini anca o şekilde kontrol edebileceğini söyledi. Yani ezcümle, kös kös ayrıldık oradan. Eve dönüp siteyi kontrol edene kadar içim içimi yedi ama forumdaki diğer tecrübeleri okuyunca bir parça rahatladım diyebilirim. Bir defa anladığım kadarıyla DV260 formunda o kısmı evet olarak işaretleyenlerin büyük çoğunluğuna 10 gün içinde ssn beyan ettikleri adrese postalanmış. 2 Kasım’da giriş yaptığımdan yola çıkarak 12 Kasım’a kadar beyan ettiğim adrese SSN gelmezse tekrar gidip durumumu anlatıp başvurmayı düşünüyorum. Şu noktada zaten yapabileceğim bir şey yok, değil mi?

İnşallah Allah hepimize yardımcı olur bu konuda ve işi yokuşa sürmeyen, diversity visadan haberi olan officerlarla muhatap olmamızı sağlar 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mulus dunyada ne olup bittiginden haberdar olmayan birine denk gelmissiniz maalesef 🙂 gecmis olsun.

Varsa baska bir ofise gitmeyi deneyebilirsiniz ya da ayni ofise SSA'nin resmi sitesinden https://www.ssa.gov/ ciktilari alip pasaport ile bir daha gidebilirsiniz. "Gocmen vize" kavramina alisik olmayan SSA gorevlilerini daha once de duymustuk.

• @crazycells Sağolun.. 10 gün sonra gidip tekrar sormayı düşünüyorum ama eğer işlemlerim başlamadıysa, yani tekrardan başvuru yapmam gerekirse ortalama 21 gün içinde beyan ettiğim adrese SSN card gönderilir değil mi? Bu benim için kötü senaryo olur çünkü zaten 23 kasımda Türkiye’ye dönüyorum.. 😕
    Bu arada, ilk postumda sormayı unuttum. İlk geldiğimde pasaport kontrolünden geçtiğim zaman bana ekstra bir form, geçici greencard vs vermediler (çok eskiden veriliyormuş). Ama burada geçmiş tecrübelerini paylaşanlardan okuduğum kadarıyla zaten verilmemiş son zamanlarda giriş yapanlara. Benim pasaportuma görevli el yazısıyla bir şey yazdı ve mühür bastı, hepsi bu. En büyük korkum, başka bir SSA ofisine gittiğim zaman orada muhatap olacağım memurun vizeyi anlamaması vs. Bi yanlışlık veya eksiklik olmamıştır değil mi? Geç dahi olsa SSN almama engel olur mu bu durum acaba?

• @mulus Social Security Number (SSN) ve Basvurusu içinde söyledi:

@crazycells Sağolun.. 10 gün sonra gidip tekrar sormayı düşünüyorum ama eğer işlemlerim başlamadıysa, yani tekrardan başvuru yapmam gerekirse ortalama 21 gün içinde beyan ettiğim adrese SSN card gönderilir değil mi? Bu benim için kötü senaryo olur çünkü zaten 23 kasımda Türkiye’ye dönüyorum.. 😕
    Bu arada, ilk postumda sormayı unuttum. İlk geldiğimde pasaport kontrolünden geçtiğim zaman bana ekstra bir form, geçici greencard vs vermediler (çok eskiden veriliyormuş). Ama burada geçmiş tecrübelerini paylaşanlardan okuduğum kadarıyla zaten verilmemiş son zamanlarda giriş yapanlara. Benim pasaportuma görevli el yazısıyla bir şey yazdı ve mühür bastı, hepsi bu. En büyük korkum, başka bir SSA ofisine gittiğim zaman orada muhatap olacağım memurun vizeyi anlamaması vs. Bi yanlışlık veya eksiklik olmamıştır değil mi? Geç dahi olsa SSN almama engel olur mu bu durum acaba?

Merhaba, evet önceden bir kağıt vs veriliyormuş ama artık görevli bir mühür basıyor ve el yazısıyla bişiler çiziktiriyor. O konuda içiniz rahat olsun. Ssn olayına gelince bunu herkese söylüyorum burada bir daha demiş olayım. Ssn ofise gidince numaranızı kendiniz öğrenip bir kağıda not almanız yeterli olacaktır, hatta görevli bize birer çıktı alıp vermişti. Sonradan kart gelse de olur problem olmaz. Biz ilk gittiğimiz de öyle yapmıştık. Kart 1,5 ay sonra geldi çünkü. Ev tutucam vs derseniz numaranıza daha kolay ulaşırsınız, verirler yani o konuda da problem olmaz. Önemli olan Ssn numaranızı biliyor olmanız, biri görmek isterse de şuan hala posta da dersiniz. Ssn almanıza hiç birşey engel değil, böyle basit şeyleri gözünüzde büyütmeyin (:

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mulus Social Security Number (SSN) ve Basvurusu içinde söyledi:

@crazycells Sağolun.. 10 gün sonra gidip tekrar sormayı düşünüyorum ama eğer işlemlerim başlamadıysa, yani tekrardan başvuru yapmam gerekirse ortalama 21 gün içinde beyan ettiğim adrese SSN card gönderilir değil mi? Bu benim için kötü senaryo olur çünkü zaten 23 kasımda Türkiye’ye dönüyorum.. 😕

Evet, surecte bir sorun yok. Siz basvuruyu yaptiktan sonra genelde 2 hafta icinde gelmis oluyor.

Eger karsidaki gorevli anlamazsa o vizenin gocmen vizesi oldugunu ve annotation kismindaki nottan dolayi green card yerine gecerli oldugunu sizin kibar fakat israrci bir uslupla anlatmaniz lazim 🙂

• @gizemyavuz92 @crazycells ÇOOOOK teşekkürler içimi rahatlattınız 🙂 Evlerinde misafir olduğum tanıdıklar çok senedir burada oldukları için bu sistemden bihaberler ve sanki tüm bu olanlar benden kaynaklı böyle gelişiyor gibi bir tavır içindeler.. sistemine alışık olmadığın yabancı bi ülkede sadece dil sıkıntısı yok yani. bi de bunlar var. ama halledeceğiz illa ki, sağolun 🙂

• Merhaba arkadaşlar
    Durum şöyle ki 2018 greencard talihlisi olarak ile amerikaya 3 hafta önce giriş yaptık. Gelince ssn için ofise gidip başvuru yaptık. Ancak 22 gün zaman geçtikten sonra ellerinde kanıt niteliğinde doküman olmadığı için numara veremediklerini ve bizim ssn numaramızı hakettiğimizi belgeleyen dokümanlarla ssn ofisine gelmemizi istiyorlar. Sanırım lotteryden haberi olmayan bir memura denk geldik. Ds260 formunu bile gösterdik. İstersen kanıt niteliğinde zımbala diye ama zımbalamadan başvuru formuyla beraber pasaport fotokopilerimşzle işleme koydu. Bu arada green cardlar elimize ulaştı. Daha önce böyle bir durumla karşılaşmıydınız? Sebebi ne olabilir. Greencardı gidip göstersek bize hemen numara verebilirler mi?
    Teşekkürler

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@hines Social Security Number (SSN) ve Basvurusu içinde söyledi:

Merhaba arkadaşlar
    Durum şöyle ki 2018 greencard talihlisi olarak ile amerikaya 3 hafta önce giriş yaptık. Gelince ssn için ofise gidip başvuru yaptık. Ancak 22 gün zaman geçtikten sonra ellerinde kanıt niteliğinde doküman olmadığı için numara veremediklerini ve bizim ssn numaramızı hakettiğimizi belgeleyen dokümanlarla ssn ofisine gelmemizi istiyorlar. Sanırım lotteryden haberi olmayan bir memura denk geldik. Ds260 formunu bile gösterdik. İstersen kanıt niteliğinde zımbala diye ama zımbalamadan başvuru formuyla beraber pasaport fotokopilerimşzle işleme koydu. Bu arada green cardlar elimize ulaştı. Daha önce böyle bir durumla karşılaşmıydınız? Sebebi ne olabilir. Greencardı gidip göstersek bize hemen numara verebilirler mi?
    Teşekkürler

Dosya ya da dosyadaki bazi belgeler kaybolmus olabilir, memurla en son ne zaman konusmustunuz?
    Her memur cok becerikli olmuyor maalesef.
    Simdi Green Card ile bir ofise gidip basvurunuzun yapilip yapilmadigini sorgulayabilirsiniz, eger basvurunuz yapilmamissa dediginiz gibi Green Card'i gostererek bir basvuru yapabilirsiniz.

• @crazycells teşekkürler

• Selamlar 🙂 Social security ofisindeyim şimdi. He ne kadar başvuru yaparken beyan ettiğim adrese gönderilmesini istediysem de, buraya gelip kontrol ettirdiğimde henüz işlemlere bile başlamadıklarını gördüm. Geleli 11 gün oluyor ve haftaya Cuma dönüyorum. Galiba yetişmeyecek.. şimdi birazdan ismimle çağıracaklar beni, umarım daha olumlu olur bu görüşmem..

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mulus Social Security Number (SSN) ve Basvurusu içinde söyledi:

Selamlar 🙂 Social security ofisindeyim şimdi. He ne kadar başvuru yaparken beyan ettiğim adrese gönderilmesini istediysem de, buraya gelip kontrol ettirdiğimde henüz işlemlere bile başlamadıklarını gördüm. Geleli 11 gün oluyor ve haftaya Cuma dönüyorum. Galiba yetişmeyecek.. şimdi birazdan ismimle çağıracaklar beni, umarım daha olumlu olur bu görüşmem..

Evet, o biraz sansina bagli maalesef. 11 gunde basvuru yapilmamis olabilir, simdi siz basvuru yaptiktan sonra max 15 gun icinde geliyor ama cogunlukla o kadar surmuyor, 3-5 gun icinde ulasiyor.

• @crazycells dediğiniz gibi, sıfırdan başvuru aldılar. şu anda ben gidene kadar gelmesini temenni etmekten başka elimden bir şey gelemez 😕 tampa'dayken gittiğim social security ofisindeki adamın gıcıklık (aslında içten içe başka şeyler de söylüyorum tabii) yapması yüzünden şimdi "acaba ben dönene kadar social security card elime ulaşır mı?" tedirginliği yaşamak durumundayım. neyse, en azından Philadelphia'da gittiğim ofisteki memurlar çok yardımcı oldu.

• Merhaba 2 hafta geçmesine ragmen ssn ve green kart gelmedi bende bugun ssn ofisine gittim herhangi bir islem yapilmamis bastan basvuru yaptik bakalim kac gun icinde gelecek eski ssn oldugu icin benimkini update edecekler.Gelecek arkadaslara tavsiyem 10 gunun sonunda gelmesse numaraniz herhangi bir ofise gidip teyit etmenizdir.o kadar islemden gecip hala burda isleme konulmamasi ilginc..yani gitmessek haberimiz olmayacak.

• Merhabalar,

Vizeyi aldık ama aşamalar bitmiyor 🙂 2 kasımda mülakatı geçtik ve akabinde iş başvurlarına başladım. Halihazırda bir amerikan şirketinde çalışıyorum ve gitmeden işimi bulup öyle gitmek istiyorum. Başvurulara cevaplar almaya başladım. Bugün gelen bir cevapta çalışma iznimin olup olmadığını soruyor. Onlara şu cevabı verdim; 'Hello Tamara,

Thank you for your e-mail. I am selected for green card this year.
    I have got immigrant visa at the moment and SSN. My green card will be sent to my US adress after my enterance to US. ' ama cevap olarak green card'ın olması lazım demiş. Merak ettiğim pasaporta basılan vize green card yerine geçmiyor mu? en azından belli bir süre. Daha önce abd'de yaşadığım için SSN'im var. Nasıl bir yol izlemem mantıklı olur? bilen dostlar yardımcı olursa sevinirim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@kundekari Social Security Number (SSN) ve Basvurusu içinde söyledi:

Merhabalar,

Vizeyi aldık ama aşamalar bitmiyor 🙂 2 kasımda mülakatı geçtik ve akabinde iş başvurlarına başladım. Halihazırda bir amerikan şirketinde çalışıyorum ve gitmeden işimi bulup öyle gitmek istiyorum. Başvurulara cevaplar almaya başladım. Bugün gelen bir cevapta çalışma iznimin olup olmadığını soruyor. Onlara şu cevabı verdim; 'Hello Tamara,

Thank you for your e-mail. I am selected for green card this year.
    I have got immigrant visa at the moment and SSN. My green card will be sent to my US adress after my enterance to US. ' ama cevap olarak green card'ın olması lazım demiş. Merak ettiğim pasaporta basılan vize green card yerine geçmiyor mu? en azından belli bir süre. Daha önce abd'de yaşadığım için SSN'im var. Nasıl bir yol izlemem mantıklı olur? bilen dostlar yardımcı olursa sevinirim.

Yani durum soyle, bu dediginiz sureclerin sirketler tarafindan bilindigini zannetmeyin. ABD'de sokaktaki ortalama bir kisi ne gocmenlik asamalarini ne de green card icin secilmenin ne demek oldugunu anlayamaz. Dolayisiyla sizin yazdiklarinizi "calismaya tam uygun degilim ama beni idare edin" gibi anlayabilirler.

Ben yerinizde olsaydim, hem Green Card'imin hem de SSN'im oldugunu soylerdim ama eger bilgileri isterlerse bu bilgileri email yoluyla vermek istemedigimi bildirirdim. SSN'yi ABD'ye gelince vereceginizi bildirebilirsiniz, illaki Green Card numaranizi isterlerse vizenizdeki Alien Registration Number'i kullanabilirsiniz (ikisi ayni numara). Zaten Green Card'iniz oldugunu soylerseniz onlar calisma izniniz oldugunu anlayabilirler. Gerci sizin durumunuzda SSN'yi bildiginizden eger cok gerekliyse (basvuru formu vs. gonderirlerse) o bilgiyi de girebilirsiniz formlara. Immigrant visa'yi vs. hic karistirmayin, bunlar insanlarin anlayabilecegi tabirler degil, dolayisiyla bir bahane gibi algilanabilir yazdiklariniz.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

114

40.6k
Kullanıcı

4.4k
Konu

423.9k

| | | |