Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

IR-1/CR-1 süreci ve mülakat deneyimleri (ABD vatandaşı ile evlenip Türkiye'de Green Card almak)

• @Samet-Ünlü peki, öyle yapacağım. 🙂

• @Samet-Ünlü bir kac blogdada sordum, dq maili aldiysaniz Dq oldunuz demektir denildi. Sadece mulakattaki memura kalmis onaylanip onaylanmamasi. Bizde mulakat icin hazirlayacagiz gereken evraklari 🙏

• @uogzh
    5 Haziran randevumuz

• @Berkan-Duru
    İkisini beraber ödedik 👍🏻

• @enayt tamamdır

• @enayt Merhaba, Joint sponsorun gelirine w2 ve tax transcript'e bakarak mı karar veriyorlar yoksa pay stubs'lara da bakıyorlar mı? Current individual annual income'a 59k yazdık pay stubs'lara bakarak. w2'da 50k görünüyor. Bana 56k lazım 7 kişi için. Bilginiz var mı bu konuda?

• Aile ve iş dayanaklı göçmen vizelerinde acaba dq sonrası interview date farklı mıdır?

• @istanbullover Tebrikler 🥳 Listeye ekledim bir sonraki hafta paylasacagim

• @enayt Tebrikler, listeye ekledim bir sonraki hafta paylasacagim

• @t34 pasaportunuz ulaştı mı?

• @uogzh 13 Haziran randevumuz bizide güncelleyebilirsiniz.

• Herkese merhaba.
    Eşimin 22 mayısta olan mülakatı için avukatımızın önerisiyle 2 kez covid geçirdiğimiz için bir göğüs hastalıkları doktoruna gitmiştik kontrol amaçlı.
    Dr ufak bir kireçlenme var fakat onlar bunu sorun ederlermi bilemedim dedi. Bizde avukatımıza bunu ilettik ve dr ne olursa olsun önlemimizi alalım diyerek bizi neredeyse 1 ay önceden sağlık muayanesine sokacak. Çarşamba günü Ankarada muayenemiz var. Sormak istediğim bu tarz bir durumla karşılaşan oldumu? Doktor bir sorun gördüğünde ne gibi bie yol izliyoruz?

• @u2rem Aralık sonunda DQ olmuştuk Mart sonunda interview epostasını aldık. 3 ay sürdü.

• @Berkan-Duru Merhaba, biz I-864 formunu dijital imzalı gönderdiğimiz için reddedildi, tekrar ıslak imzalayıp yüklemek zorunda kalmıştık. Kasım 2022 ayında oldu bu. Bu belge için fazladan birkaç ay beklemek zorunda kaldık.

• @u2rem evet cok fark ediyor. Aile dayaniklilar, bunun icinde de Amerikan vatandasinin esleri olanlar en onceliklilerdendir. Employment Based kategorisi oncelik siralamasinda en sondadir maalesef. Yani interview icin en uzun bekleyen kategoridir.

• @Berkan-Duru ben dün Unganlarda muayenemi oldum, covid hariç hiçbir aşı belgesi götürmedim. 4 enjeksiyon içerisinde 5 aşı oldum (30 yaşındayım), muayene ve aşılar için $450, kan ve akciğer röntgeni için de $47 ödedim. Aşı belgeleriniz yoksa olacağınız aşılar yaş grubunuza göre belirleniyor, CDC sitesinde aşağıdaki tablo gösterilmiş buraya bakarak kaç aşı olacağınızı aşağı yukarı kestirebilirsiniz.
    f0ebb4ca-c561-4fbe-adb7-66a0088b2041-image.png

• @naja merhaba teşekkürler cevaplar için

• @naja yeni konsolosluk ve doktorun yakınlarında önerebileceğiniz konaklama yeri var mi?

• Herkese merhaba ben de sürecimizden biraz bahsetmek ve doktor randevusu deneyimimi paylaşmak istedim.
    Eşim vatandaş, Ağustos 2021’de evlenip Ekim 2021'de süreci başlatmıştık. 19 aralık 2022'de DQ olduk, 16 Mayıs için de mülakat tarihi verildi. Unganlardaki randevumu 27 nisan için oluşturmuştum, dün sağlık muayenesinden geçtim, gerçekten çok ilginç bir deneyim olduğunu söylemeliyim.
    Benim randevum saat 09:05'te idi, 8:45 gibi binaya vardım. Google haritalarda "Ungan Family Practice" olarak ararsanız konumu pasajın giriş kapısına kadar tam doğru gösteriyor. Binanın üzerinde ya da kapının dışındaki tabelada Ungan Aile Hekimliğine dair hiçbir yazı yok, endişe etmeyin doğru yerdesiniz. Burası eski bir iş hanı ve her katında farklı bir işyeri var. Binaya girince 1970 yılına zaman yolculuğu yapmış gibi hissediliyor. Asansörle 4. kata çıkınca hemen sağda duvar kenarına sandalyeler dizilmiş penceresiz ve karanlık bir hol var, burada yine Unganlara dair hiçbir yazı / tabela yoktu, yalnızca duvara elle yazılmış bir kağıt yapıştırılmış ve "Yalnızca gerekli belgeleri hazırlayınız!" yazıyordu. Yan koridordaki ilk kapının üzerinde ise "Prof. Dr. Mehmet Ungan" yazıyordu. O kapıyı çaldım ancak henüz içeride kimse yoktu, ilk gördüğüm holde diğer bir kişi ile birlikte beklemeye başladım. Bu arada bir kişi daha geldi. Saat tam 9’da bir hanımefendi gelerek "Hepinizi böyle alayım" dedi ve biraz önce gördüğüm üzerinde Mehmet Ungan yazan odaya alındık. (Eğer açılış saatinden sonra gelirseniz direkt olarak bu kapıyı çalın) Burada personel sıra ile isimler okumaya başladı, ilk okunan benim ismimdi gittim yalnızca pasaportum ve covid aşı belgem alındı. Çocukluk aşı kartım var mı diye soruldu olmadığını söyledim. Hiç doğum yapıp yapmadığım ve şuan hamile olup olmadığım soruldu. Fotoğrafım çekildi ve onay formunu imzalamam istendi, (oldukça uzun ve ingilizce bir form, muayene olmaya ve uygun şekilde aşılanmaya onay verdiğimi ifade ediyor) ben uzun uzun okumaya kalkınca görevli personel bana oldukça şaşkın bir ifadeyle baktı ancak hiçbir şey söylemeden okuyup imzalamamı bekledi. Sonrasında bu belgeyi covid aşı kartıma zımbalayarak pasaportumla birlikte bana verdi ve bir üst kattaki Düzen Laboratuvarında kan vermemi söyledi. Bir üst kata çıktım vezneye pasaportu belgeyle birlikte verdim. Kan tahlili ve göğüs röntgeni için 921 lirayı kredi kartından ödedim (47 dolardı). Tekrar ismim çağrıldı ve 1 tüp kan ve belgenin ilgili yerine yine imzam alındı, bu kez röntgen için 3. kata yönlendirildim. Röntgen çektirip imza attıktan sonra belgeyi alıp tekrar Unganlara çıktım, benimle daha önce ilgilenen görevliye pasaport ve belgeyi verdim (bu sırada saat 10 olmuştu), saat 11’de muayene için geri gelmem söylendi. Yan binanın altındaki Mado’da kahvaltı edip saat 11de geri geldim, aynı görevli beni kendi çalışma masasının arkasındaki bir kapıdan arka tarafta bir takım karmaşık koridorlara soktu ve oradaki bir muayene odasına götürdü. Boyumu ve kilomu ölçtü, tek kullanımlık bir ameliyat önlüğü verdi, alt üst iç çamaşırıma kadar soyunup önlüğü giymemi ve doktoru beklememi söyledi. Ben daha önlüğü yeni giymiş ve bağlamayı dahi becerememiştim ki Doktor Handan Ungan hanım geldi. Uzanın dedi tansiyonumu ölçtü ve göğsümü dinledi (nabzınız çok yüksek heyecanlı mısınız yoksa hep çarpıntınız olur mu diye sordu, saati unuttuğumu köşedeki Mado’dan koşarak geldiğimi söyledim, güldü). Genel geçer hastalıklara dair “Böbrek rahatsızlığınız var mı?” gibi 20-30 tane soru sordu. Hiçbir kronik rahatsızlığım, süren tedavim, düzenli kullandığım ilaç ya da medikal cihazım, ameliyatım ya da hastane yatışım olmadığı için hepsini hayır diye yanıtladım. “Şimdi aşılarınıza geçiyorum.” diyerek hemen aşı hazırlamaya başladı, hangilerini olacağım dediğimde 5 tane aşıyı inanılmaz hızlı saydı aralarından sadece grip aşısını yakalayabildim. “Yaşınız genç aşı kartınız yok muydu?” diye sordu “30 yaşındayım bulamadım.” dedim. Bu konuşma geçene kadar iki koluma 2’şerden toplam 4 enjeksiyon yapılmıştı bile. Sonrasında doktor hanım “Peki giyinebilirsiniz” diyerek gitti. Üstümü giyinip tekrar vezneye gittim, oradaki görevli dosyamın dijital olduğunu ve konsolosluğa direkt iletileceğini bana da mail atılacağını söyledi (üzerinden 1 gün geçti ancak henüz maili almadım). Muayene ve 5 aşı için 8955 lira kredi kartından ödedim (bu da sanırım 450 dolardı). Sizi bu akşam 5’e kadar ararsak buraya geri gelin aramazsak bir sıkıntı yoktur denildi ve böylece saat 11.30 civarında işim bitmiş oldu. Günün geri kalanında beni aramadılar. Hem Unganlarda hem Düzen’de çalışanlar güler yüzlü ve kibar insanlardı, her adımda destek oldular ve kaba bir tavırla hiç karşılaşmadım, ancak yine de kliniğin eskiliği ve tuhaf düzeni içeride bulunduğum süre boyunca gizli ve yasadışı bir iş yapıyormuş hissi uyandırdı açıkçası, gerçekten çok tuhaf bir yer. Benim işimin bittiği saatte vezne bekleme alanı oldukça kalabalıklaşmıştı, yabancı uyruklu birçok insan burada bekliyordu, işinizi erken halletmek isterseniz benim yaptığım gibi erken saate randevu almanızı tavsiye ederim. Bir de eğer randevu saatinizden erken varırsanız hiç beklemeden direk girip işlemlerinizi başlatın, saat 11 randevusu için 9da gelmiş bir kişiye sorun olmadığını söylediler ve benimle aynı zamanda işlemlerini yaptılar.
    16 Mayıs günü konsolosluk randevum var, o geçtikten sonra yine deneyimlerimi paylaşırım. Sorusu olan dostlara destek olmak isterim.

• @Berkan-Duru ben bursadan gece yolculuğu yaparak araçla gittim ve muayeneden sonra geri döndüm konaklamadım, ancak forumda Tunalı Hotel'in tavsiye edildiğini görmüştüm, Unganların kliniğinin hemen arkasında kalıyor. O otele girip baktım, 4 yıldızlı eski bir otel ancak lobisi vs çok temizdi personeli de çok kibardı. 3 kişilik oda için 1 gecelik 1500 tl fiyat verdi. Burası konsolosluğun yeni yerine 10km mesafede ancak çok merkezi ve keyifli bir yerde, tercih edilebilir.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

106

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.1k

| | | |