Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @u2rem bu problemi özellikle AOS (adjustment of status) yapanlar da yaşıyor, onlar mecburen tercumesini gönderiyorlar ve kimi kabul ediliyor kimi red alıyor. Çünkü memurlar aşina olmadıkları bir evrakla karşılaşıyorlar.
    Benim yorumum şu şekilde: tercüme ettirdiğinizde NVC (yada diğer kurumlar) belgenin içeriğine hakim oluyor ve karşılarında daha önce karşılaşmadıkları bir format yada evrak görünce (bizde doğum sertifikası diye bir evrak kullanılmıyor) bunu reddedeiliyorlar.
    Ancak NVC'nin görevi evrakların doğruluğunu teyit etmek değil. NVC yalnızca senin dökümanlarının eksiksiz olup olmadığına bakıyor ve evrakların tam ise sana zamanı gelince randevu oluşturuyor. Evrakların doğruluğu Ankara elçilikte kontrol ediliyor ve burada çalışanlar Türkiye'de kullanılan eşdeğer evrakları bildikleri için sorun çıkmıyor.

Diğer başıklardan birinde veriğim cevabı aşağıya bıraktım. Tabi tecrübe ve yorumlarımızı paylaşmakla birlikte hiç birşeyin garanti olmadığınında altını çizmek lazım. Süreçteki herkese bol şanslar diliyorum.

@dil, içinde söyledi: ABD’de Bir İş Teklifi Gerektirmeyen Green Card Başvurusu (EB-2 veya NIW)

@Muzaffer-Bahçivan Merhaba. Ben evlilik cüzdanının ilk fotogralı sayfasını ve kimlik ve evlilik bilgilerini içeren diğer sayfasının fotokopilerini, doğum belgesi olarakta edevletten alınan vukaatlı nüfus kayıt örneğini (tüm aile bireylerini içerecek şekilde, sizin anne babanız dahil) kare kodlu olarak alıp gönderdim. Tercüme yaptırmadım çünkü mülakata Türkiye'de gireceğim ve bu nedenle türkçe/ingilizce evraklar kabul ediliyor. Türkçe evrakların üzerine, her biri için ayrı ayrı bir not kağıdı iliştirdim ve üzerine "birth certificate of 'kişi ismi' in Turkish", "marriage certificate of 'kişi ismi' in Turkish" şeklinde notlar yazdım, tüm aile bireyleri için. İlk seferde tüm evraklar kabul edildi.

Eğer durumunuz benimkine uyuyor ise, yani Türkiye'de mülakata girecekseniz bu şekilde yapabilirsiniz.

• @u2rem Bu arada, aşağıdaki linkte, başvuru yaptığınız ülkenin dilindeki (bizim için Türkçe) evrakların kabul edildiğini 3. paragrafta okuyabilirsiniz. Evraklar ile ilgili diğer açıklamalar ise 2. linkte mevcut.

Bol şans!

• Çok teşekkür ederim alıntı yaptığınızdaki gibi yapmıştım ama neden kabul edilmediğini anlayamadım. İnquiry formda da cevap vermiyorlar birkaç gün sonra tekrar göndereceğim artık mecbur.

@dil, içinde söyledi: Employment Based - mulakat randevu tarihleri - gerceklesenler ve tahminler

@u2rem bu problemi özellikle AOS (adjustment of status) yapanlar da yaşıyor, onlar mecburen tercumesini gönderiyorlar ve kimi kabul ediliyor kimi red alıyor. Çünkü memurlar aşina olmadıkları bir evrakla karşılaşıyorlar.
    Benim yorumum şu şekilde: tercüme ettirdiğinizde NVC (yada diğer kurumlar) belgenin içeriğine hakim oluyor ve karşılarında daha önce karşılaşmadıkları bir format yada evrak görünce (bizde doğum sertifikası diye bir evrak kullanılmıyor) bunu reddedeiliyorlar.
    Ancak NVC'nin görevi evrakların doğruluğunu teyit etmek değil. NVC yalnızca senin dökümanlarının eksiksiz olup olmadığına bakıyor ve evrakların tam ise sana zamanı gelince randevu oluşturuyor. Evrakların doğruluğu Ankara elçilikte kontrol ediliyor ve burada çalışanlar Türkiye'de kullanılan eşdeğer evrakları bildikleri için sorun çıkmıyor.

Diğer başıklardan birinde veriğim cevabı aşağıya bıraktım. Tabi tecrübe ve yorumlarımızı paylaşmakla birlikte hiç birşeyin garanti olmadığınında altını çizmek lazım. Süreçteki herkese bol şanslar diliyorum.

@dil, içinde söyledi: ABD’de Bir İş Teklifi Gerektirmeyen Green Card Başvurusu (EB-2 veya NIW)

@Muzaffer-Bahçivan Merhaba. Ben evlilik cüzdanının ilk fotogralı sayfasını ve kimlik ve evlilik bilgilerini içeren diğer sayfasının fotokopilerini, doğum belgesi olarakta edevletten alınan vukaatlı nüfus kayıt örneğini (tüm aile bireylerini içerecek şekilde, sizin anne babanız dahil) kare kodlu olarak alıp gönderdim. Tercüme yaptırmadım çünkü mülakata Türkiye'de gireceğim ve bu nedenle türkçe/ingilizce evraklar kabul ediliyor. Türkçe evrakların üzerine, her biri için ayrı ayrı bir not kağıdı iliştirdim ve üzerine "birth certificate of 'kişi ismi' in Turkish", "marriage certificate of 'kişi ismi' in Turkish" şeklinde notlar yazdım, tüm aile bireyleri için. İlk seferde tüm evraklar kabul edildi.

Eğer durumunuz benimkine uyuyor ise, yani Türkiye'de mülakata girecekseniz bu şekilde yapabilirsiniz.

• @u2rem Merhaba, çeviri yapmanıza gerek yoktu. Vukuatlı nüfus kayıt örneği ve evlilik cüzdanı fotoğrafı/fotokopisi çevirisiz orjinal haliyle gönderdik biz de.

• @dpdemir, içinde söyledi: Employment Based - mulakat randevu tarihleri - gerceklesenler ve tahminler

@u2rem Merhaba, çeviri yapmanıza gerek yoktu. Vukuatlı nüfus kayıt örneği ve evlilik cüzdanı fotoğrafı/fotokopisi çevirisiz orjinal haliyle gönderdik biz de.

Original with translations yazdığı için hem tercümelerini hem Türkçelerini gönderdik ama neyini beğenmediler hiç bir fikrim yok, 4 kez inquiry form gönderdim am standart cevap geliyor( ülkelere göre civil documentslerin sıralandığı sayfanın linkiyle)

• @Mustafa-Kemal-Atay-0 Türkçe ise gerek yok demişsiniz ama size gelen emailde "Court Record(s) (Original and English translation)," and kelimesi var. Yani orjinali (Türkçe) ve İngilizce çevirisi. Ben mi yanlış anlıyorum?
    teşekkürler

• @dpdemir 344, 761 sayılarını nasıl öğreniyoruz? Bu sayıların verildiği bir sayfa mı var?
    teşekkürler

• @odev-ders bu forumda F2A ve F2B vize surecleri basligi altinda 183.sayfada mahkeme belgesi olan bir ekran goruntusu paylasilmisti. Orada gordum. Paylasim halen duruyor. Inceleyebilirsiniz.

• ⭐⭐⭐

@dpdemir ya ben şu employment based de EB3 - Other Workers da I485 işleme tarihi olarak Ocak ve Şubat aylarında tüm başvurular current iken Mart ayında FEB2020 ve önceki başvurular şekline gelmiş.

• Merhaba bu bekleyen sayılarını nereden kontrol ediyorsunuz acaba? Bir de 2 yılı neye istinaden yazdınız, employment based vizelerde farklı alt kategoriler var bir de herkesin priority date leri ve DQ tarihlerine göre ranedevu sırası veriliyordur değil mi?

@dpdemir, içinde söyledi: Employment Based - mulakat randevu tarihleri - gerceklesenler ve tahminler

@meduza21 Merhaba, ben AOS yapmanızı tavsiye ederim. Ankara’da bekleme süresi çok uzun. Daha da uzayabilir. Çünkü, Employment Preference kategorisinde October 2022 itibariyle Ankara’da bekleyen sayısı 344 iken; March 2023 itibariyle bekleyen sayısı 761 olmuş. Randevu sırası gelmesi iki seneyi bulur diye düşünüyorum. Hakkınızda hayırlısı olsun. Kolaylıklar dilerim.

• @u2rem Merhaba, bu sayilar forumda F2A ve F2B vize surecleri basligi altinda 183.sayfada paylasildi. Oraya bakabilirsiniz. 2 yil bekleme suresini kendi tecrubeme istinaden soyluyorum. DQ tarihimizden 21 ay sonra randevu tarihimiz olusturuldu.

Travel.State.gov’dan visa bulletin’i takip edebilirsiniz. Her ay icin kategorinizin “current” olup olmadigina veya hangi tarihe kadar vize verilecegini gorebilirsiniz.
    Ayrica, bir cikarim yapabilmek adina Monthly Visa Issuance takibi yapabilirsiniz. Yine bu tabloda hangi konsoloslugun o ay icin kac tane, hangi kategoride immigrant visa onayladigini takip edebilirsiniz. Umarim sizin sureciniz daha hizli izlerler.

• @dpdemir, içinde söyledi: Employment Based - mulakat randevu tarihleri - gerceklesenler ve tahminler

@u2rem Merhaba, bu sayilar forumda F2A ve F2B vize surecleri basligi altinda 183.sayfada paylasildi. Oraya bakabilirsiniz. 2 yil bekleme suresini kendi tecrubeme istinaden soyluyorum. DQ tarihimizden 21 ay sonra randevu tarihimiz olusturuldu.

Travel.State.gov’dan visa bulletin’i takip edebilirsiniz. Her ay icin kategorinizin “current” olup olmadigina veya hangi tarihe kadar vize verilecegini gorebilirsiniz.
    Ayrica, bir cikarim yapabilmek adina Monthly Visa Issuance takibi yapabilirsiniz. Yine bu tabloda hangi konsoloslugun o ay icin kac tane, hangi kategoride immigrant visa onayladigini takip edebilirsiniz. Umarim sizin sureciniz daha hizli izlerler.

Teşekkür ederim ben EB-2 NIW olarak başvurmuştum, 30/08/2021 Priority date im umarım çok bekletmezler artık

• Merhaba Arkadaşlar bu 20bin dolara green card veren şirketlerle eb3 ile green card alanlar var mı acaba? Süreç iki yılı geçiyor mu

• @Mehmetyanik bu baslik altinda araci/danismanlik kurumuyla basvuru yapan yok yanilmiyorsam. Biz, EB3 professional kategorisindeyiz. Surecimizin baslangic tarihiyle konsolosluk mulakat tarihine kadar gecen sure 3,5 yil. Bu surenin 2 yila yakini sadece konsolosluktan randevu beklemekle gecti.

• @dpdemir merhaba neden başka ülkeden mülakat almadınız

• Ben de başka ülkeden mülakat alma olayını araştırıyorum.

• @sny22 bu kadar uzun surecegini bilmiyorduk. Bastan biliyor olsaydik dusunebilirdik.

• @dpdemir mülakat için ülkeyi seçtikten sonra değiştirilmiyor yani..sizin için çok talihsiz bir durum olmuş insanın hevesi umudu kaçıyo tatsız bir durum umarım en kısa sürede sonuçlanır

• @sny22 dosya tasima yapilabilir konsolosluk sectikten sonra da. Ama bu da zor bir surec. Sizi kabul edecek konsolosluk bulacaksiniz, o ulkeye gideceksiniz. O ulke icin vizeniz olacak, Doktor kontrolleri yabanci bir ulkede olacak vs. DV lottery gibi bir sure kisitlamamiz olmadigi icin o yolu cok dusunmedik.

• @dpdemir siz hangi firmayla çalışmıştınız

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

95

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |