Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Merhaba arkadaslar bir sorum olucak bu sene ekim ayinda nasip olursa greencard basvurusu yapmak istiyorum ögrendigim kadariyla lise diplomasi zorunluymus 21 yasindayim suan liseyi aciktan devam ediyorum henuz bitirmedim lise mezunu degilsek herhangi bi meslek dalinda 2yil calisma gecmisimizin olmasi lazimmis ve bunu belgelememiz gerekiyormus suan bi meslegim yok ama cankurtaran belgem var bu belgeyle basvursam mesela cikti diyelim mulakatta kabul gorurmuyum bu belge ile cevaplarinizi bekliyorum simdiden teşekkürler

1. Koşul: Her başvuru sahibi, DV programının gerekliliği olan eğitim ve/veya meslek koşullarını aşağıdaki
      şekilde yerine getirmelidir:
      • En az lise veya dengi bir eğitim görmüş olmak, ki bu koşul 12 yıllık resmi ilk, orta ve lise
      eğitiminin başarılı bir şekilde tamamlanmış olmasını gerektirir; VEYA
      • Son 5 (beş) yıl içinde belirli bir eğitim, deneyim veya uzmanlık gerektiren bir işte en az 2 (iki)
      yıllık bir iş deneyimine sahip olmak. Dışişleri Bakanlığı iş deneyiminin yeterliğini belirlemek
      için Birleşik Devletler Çalışma Bakanlığı’nın O*Net Online (https://www.onetonline.org) veri
      tabanını kullanacaktır.

2. DV- 2020’un bölgesel sınırları nedir?
      ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Servisi (USCIS), her yıl Göçmenlik ve Vatandaşlık Yasası’nın (INA) 203(c)
      maddesinde belirtilen bir formüle göre DV programının bölgesel sınırlarını belirlemektedir. Her ülkenin
      yerlilerine verilecek vizelerin sayısı belirlenen bölgesel sınırlara, her ülkeden kaç başvurunun geldiğine ve
      kazananlar arasında kaç kişinin vize almaya uygun bulunduğuna bağlı olacaktır. Herhangi bir ülkenin
      yerlilerine verilecek vizeler toplam vizelerin yüzde 7’sinden fazla olamaz.

3. Eğitim veya iş tecrübesi şartları nelerdir?
      Yasa ve yönetmelikler, katılımcıların lise veya dengi bir eğitim görmüş olmasını veya son beş yıl içinde
      eğitim, deneyim veya uzmanlık gerektiren bir işte en az iki yıllık bir iş tecrübesine sahip olmalarını
      öngörmektedir. “Lise veya dengi” bir eğitim, ABD’de ilk, orta ve lise eğitiminin tamamlanmış olması veya
      başka bir ülkede ABD’deki lise eğitimine denk resmi tüm eğitimlerin tamamlanmış olması olarak tanımlanır.
      Sadece resmi eğitimler kabul edilir. Hizmet içi eğitimler veya denklik sertifikaları [G.E.D. (Genel Eğitim
      Gelişimi sertifikaları) gibi] kabul edilmez. Eğitim ve iş tecrübesiyle ilgili belgeler vize görüşmesi sırasında
      konsolosluk yetkilisine ibraz edilmelidir.
      İstenilen eğitim ve iş tecrübesine sahip değilseniz başvurunuz vize görüşmeniz sırasında diskalifiye
      edilecektir ve size ya da aile bireylerinize vize verilmeyecektir.

4. Çeşitlilik vize programına hangi meslek sahipleri katılabilir?
      İş tecrübelerinin yeterlik ve denkliğini belirlemek için Birleşik Devletler Çalışma Bakanlığı’nın ONet OnLine
      veri tabanı kullanılacaktır. O
      Net OnLine veri tabanı iş tecrübelerini beş iş alanına (job zone) bölmüştür.
      Çalışma Bakanlığı web sitesinde birçok meslekten bahsedilmiş olsa da sadece belli meslekler kura
      programına katılım için uygundur. Mesleğinize dayanarak kura programına katılmak istiyorsanız, son beş
      yıl içinde, veri tabanında Özel Mesleki Hazırlık seviyesi (Specific Vocational Preperation – SVP) 7.0
      veya daha yüksek olan bir meslekte, en az 2 (iki) yıllık bir iş deneyimine sahip olmalısınız.
      İstenilen eğitim ve iş tecrübesine sahip değilseniz başvurunuz vize görüşmeniz sırasında diskalifiye
      edilecektir ve size ya da aile bireylerinize vize verilmeyecektir.

5. Çalışma Bakanlığı web sitesinde kuraya katılmaya uygun meslekleri nasıl bulurum?
      O*Net OnLine web sitesinde bir mesleğin yeterli olup olmadığını anlamak için aşağıdaki adımları izleyiniz:
      9
      UNCLASSIFIED

6. Web sitesinde “Meslek Bulma” (“Find Occupations”) alanından“Meslek Grubu’nu (“Job Family”)
      listeleyiniz.

7. Seçiminizi yaptıktan sonra “git” (“go”) komutuna basınız.

8. Buradan mesleğinizin bağlantısına tıklayınız.

9. Meslek bağlantısına tıkladıktan sonra İş Alanı (Job Zone) bağlantısını seçip bu meslek için uygun
      görülmüş İş Alanınına (Job Zone) ve Özel Mesleki Hazırlık seviyesine (SVP range) bakınız.
      Örnegin, Aerospace Engineers (Uzay Mühendisliği) seçiniz. Bu meslek için verilen Summary Report (özet
      raporu) sonunda Job Zone (iş alanı) altında Özel Mesleki Hazırlık seviyesini 7.0<8.0 olarak göreceksiniz.
      Bu durumda Uzay Mühendisliği kura programı için uygun bir meslektir.
      Ek bilgiler için Göçmenlik Kurası – Meslekler Listesi Web Sayfasına tıklayabilirsiniz

• ⭐⭐

burdan baka bilirsiniz mesleğiniz gecerli olup olamdığını
    sayfa 8 i okuyun

• @enes434336 Greencard basvuru meslek içinde söyledi:

Merhaba arkadaslar bir sorum olucak bu sene ekim ayinda nasip olursa greencard basvurusu yapmak istiyorum ögrendigim kadariyla lise diplomasi zorunluymus 21 yasindayim suan liseyi aciktan devam ediyorum henuz bitirmedim lise mezunu degilsek herhangi bi meslek dalinda 2yil calisma gecmisimizin olmasi lazimmis ve bunu belgelememiz gerekiyormus suan bi meslegim yok ama cankurtaran belgem var bu belgeyle basvursam mesela cikti diyelim mulakatta kabul gorurmuyum bu belge ile cevaplarinizi bekliyorum simdiden teşekkürler

33-9092.00 - Lifeguards, Ski Patrol, and Other Recreational Protective Service Workers
    SVP Range (4.0 to < 6.0)

Can kurtaranlık sertifikanız başvurunuzun onaylanması için yeterli değil.

• Bu ileti silindi!

• Eğer 2019 Ekim'de başvurursanız ve 2020 Mayıs'da çıktığını öğrenirseniz işlemlerinizi okul bitiş tarihine kadar erteleyebilirsiniz.

• @yalta anladim cok tesekkur ederim bu durumda greencard basvurusu en az 2 yil daha yapamiycam lisenin bitmesine bu kadar var peki baska bir yolu varmidir oturma izni almak icon mesela.avrupa ulkelerindeki gibi amerikali bi bayanla evlensek oturma izni alabiliyormuyuz

• ⭐⭐⭐

arkadaşlar bende şöyle bir durum ile karşı karşıyayım ilkokul mezunuyum ve 8 senedir kendime ait işyerim var market işletiyorum https://www.onetonline.org/ sitesinden bakkal yada market işine baktığımda svp puanı 6/7 çıkıyor buraya kadar eyvallah. ama ben geçen sene 12,12,2018 tarihinde Halk Eğitimden 120 saatlik kurs sonunda gayrimenkul danışmanlığı sertifikası aldım ve yine onetonline sitesinde bu mesleğin svp puanına baktığımda 7/8 çıkıyor yani kabul edilebilir meslek gurubunda ve 2018 yılının 8 ayında Oktay Emlak diye yan iş kolu olarak maliyeden açılışı yaptırdım ama o tarihten bu yana ne bir kiralama nede satış yaptım sorum şu greencard başvurumda meslek olarak Gayrimenkul Danışmanlığı yazdığımda ve diyelimki kazandığımda sertifikamla beraber gittiğimde kabul edilebilirliliği % kaçtır ?

• Merhaba, benim meslek grubum 4 to 6
    Fakat esiminki 7 to 8.
    İkimiz de başvuru yapmalı miyiz? Benim kazanmam durumunda eşimin işi sayesinde kabul alabilir miyiz?
    Teşekkürler simdiden 🙂

• ⭐⭐⭐

@kubra-y Talihlinin şartları sağlaması gerekiyor. Şimdilik eşiniz başvuru yapsın ama bir yandan da diğer seneler başvuru yapabilmek için açıktan liseyi bitirmenizi tavsiye ederim.

• @keysnambır ben lisans mezunuyum zaten. Aslında başka başlıkta da sormuştum ama onaylanmadı henüz buradan da yazayım. Tekrar için özür dilerim şimdiden.
    Lisans mezuniyet bölümüm 7 to8
    fakat 5 senedir, 4-6 olan meslek yapıyorum. Bu durumda lisansim olduğu için o mesleği mi isaretlemeliyim yoksa 5 senedir çalıştığımı mi?
    Eşimde zaten sorun yok

• @keysnambır başvuru koşullarında kocaman VEYA yazıyormuş. Çok özür diliyorum. 😬
    Lisans mezunu olmam vize için yeterli. Çok teşekkürler cevap için 🙏

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@kubra-y, içinde söyledi: Greencard basvuru meslek

@keysnambır başvuru koşullarında kocaman VEYA yazıyormuş. Çok özür diliyorum. 😬
    Lisans mezunu olmam vize için yeterli. Çok teşekkürler cevap için 🙏

evet yeterli.

Ayrica bu sartlari sadece talihlinin saglamasi gerekiyor, maalesef talihli saglamiyorsa hicbir aile uyesi vize alamiyor.

• Merhaba ben otomotiv Boya ustasıyım onet arama yapıyorum biri kaplama boya püskürtme diyor 2. Farklı aramamda otomotiv Boyacı şeklinde bunda ise otomotiv karasör yani direk net Bi şekilde otomotiv Boyacı ustası yok bu konuda aydınlatırsanız iyi olur

• Merhaba konuyu biraz eşeliyorum lütfen kusura bakmayın ancak benim için önemli olan bir durum ve tecrübesi olan var ise bilgi almak isterim tşk.

Ben ilkögretim mezunuyum ve türkiye de garsonluk yapmaktayım ancak çekincelerim garsonluk uzmanlık gerektiren bir iş olmadığı için acaba doğru mu gördüm yanlış mı onlar(onet online) da
    Yukarıdaki anlatılan olayı tek tek yaptım ve job family den Waiter and waitresses i buldum ve baktım %7to%10 ibaresi var acaba yeterlimidir benim konsolosluğa bu işi yapıyorum demem için?

• ⭐⭐⭐⭐

@gkhndmr1907 SVP puanına bakmanız lazım 7 ve üzeri olmalı waiter in o aralıkta olduğunu düşünmüyorum ama yinede araştırın pes etmeyin.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Hakan-Hakan, içinde söyledi: Greencard basvuru meslek

Merhaba ben otomotiv Boya ustasıyım onet arama yapıyorum biri kaplama boya püskürtme diyor 2. Farklı aramamda otomotiv Boyacı şeklinde bunda ise otomotiv karasör yani direk net Bi şekilde otomotiv Boyacı ustası yok bu konuda aydınlatırsanız iyi olur

Gorev tanimi olarak en yakin buldugunuz meslegin bilgilerini kullanabilirsiniz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@gkhndmr1907, içinde söyledi: Greencard basvuru meslek

Merhaba konuyu biraz eşeliyorum lütfen kusura bakmayın ancak benim için önemli olan bir durum ve tecrübesi olan var ise bilgi almak isterim tşk.

Ben ilkögretim mezunuyum ve türkiye de garsonluk yapmaktayım ancak çekincelerim garsonluk uzmanlık gerektiren bir iş olmadığı için acaba doğru mu gördüm yanlış mı onlar(onet online) da
    Yukarıdaki anlatılan olayı tek tek yaptım ve job family den Waiter and waitresses i buldum ve baktım %7to%10 ibaresi var acaba yeterlimidir benim konsolosluğa bu işi yapıyorum demem için?

meslegin sayfasinin linkini yazin isterseniz... SVP puanina ve job zone'a bakmaniz lazim.

• Merhaba o*net te (iş koduyla 51-9122.00)
    SVP Aralığı (4,0 ila <6,0) ne derecede şansım var. Liseyi bitirmem gerekiyormu tşkler iyi günler.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

75

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.1k

| | | |