Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐

Ozellikle ABD'de calisma adina arastirma yapanlarin dikkatine..

Yakin zamanda bir arkadasin yakininin basina gelen bir olay. Bana da bir danismak istemisler ki adres cok yakinimda.
    Cok kisa bir arastirma sonrasinda tamamen dolandiricilik vakasi oldugunu gorerek kendilerini uyardim. Kişi pasaport hazirliklarina baslamis bile.
    Fakat dolandiricilik cok profesyonel bir hal almis.

Durum soyle gelisiyor;
    LinkedIn’de iş ilanı hazırlıyorlar. Başvurunuz sonrası asagida paylastigim dokumanlar ile size is teklifi yolluyorlar. Sartlarin abartili olmasi ve bazi belirtilenler zaten ele veriyor.
    Gorusme icin cagiriyorlar ve tum masraflarin karsilanacagini belirtiyorlar, fakat bunun gorusmeye geldikten sonra olacagini soyluyorlar. (Sözde) aracı turizm firması ilk yolculuk icin ucret istiyor. Zaten bu noktaya kadar bile geldiyseniz, bu noktada durumu anlamaniz gerekiyor.

Aman dikkatli olalim....

Su LinkedIn yazisinda bir cok kisi durumu aciga cikarmis - Bir cok sahte website ve sirket ismi olarak calisiyorlar ;
    https://www.linkedin.com/pulse/scam-masterpiece-from-nathan-marine-ltd-alexander-fedorenko/

Sahte Website:
    Goldsboro Construction
    (Website IP adresini incelediğimde Almanya. Neden ABD şirketi 🇩🇪 sunucusundan web sitesi açsın?)

Gonderilen dokumanlar:
    (Bu döküman düzeni benim ABD’ye iş aracılığı ile gelmemdeki sunulan dosyaların ayarında, bir hayli uğraşmışlar)

JOB SPECIFICATION AND DESCRIPTION.pdf
    LETTER OF INVITATION.pdf
    TRAVEL INFORMATION.pdf
    TRAVEL ARRANGEMENT FORM.pdf

Adres olarak verdikleri yer aslinda bir is hani. Is hanina ait websitedeki nota bakin; (https://121wtradest.com/)

Capture2.JPG

Dolandırıcıların kullandığı diğer şirket isimleri

• Darwin Marine Engineering
    • Wolfsburg Marine Company
    • Absa Marine Limited
    • Castor Marine Construction & Engineering Company
    • Ankara Limited or Ankara Marine Ltd
    • Liakada Travel Limited
    • Bremen Marine Engineering
    • Belgrave Marine Limited
    • Shipman Civils & Engineering Limited
    • Portdale Marine Engineering
    • Civils and Engineering Limited
    • Sapphira Travel Agency
    • Marine Engineering
    • Avalon Marine Engineering
    • Zion Marine Engineering
    • Goldsboro Construction

• @FreeWoRLD uyarı için teşekkür ederim, paylaşacağım

• sağol @FreeWoRLD yalnız 180.000 Dolar için insanın biraz da olsa kanası geliyor 🙂

• ⭐⭐⭐

@omertug, içinde söyledi: Is Teklifleri ile Dolandiricilik Uyarisi

sağol @FreeWoRLD yalnız 180.000 Dolar için insanın biraz da olsa kanası geliyor 🙂

Zaten tam o kismi ele veriyor 🙂 180k dolari bir telefon gorusmesi bile yapmadan vermek 🤔

• @FreeWoRLD değerli bilgileri aktardığınız için teşekkürler.

• @FreeWoRLD iyi bir konu başlığı açmışsın. Gerçek ile dolandırıcı firmaları ayırmak bazen gerçekten zor.

• Adı geçen sözde şirketin bahsi forumda da geçti. Geçenlerde inşaat mühendisliği başlığına @Nesih-KORKUT isimli kullanıcı yazmıştı goldsboro adlı inşaat şirketine başvuru yaptım diye ve bazı sorular sormuştu. Ben de kendimce bir cevap yazmıştım. Kullanıcının başka bir iletisi yok, en son çevrim içi olduğu tarih de sorularını sorduğu tarih. Gerçekten mağdur olmaya yaklaşmış mı yoksa işin bir parçası mı bilemedim. Dikkat etmek lazım, insan gerçekten hayret ediyor 🙂

• ⭐⭐⭐

@azuleverde
    Umarım durumu anlamıştır...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Ben kendisine mesaj gonderdim, email olarak da bilgilendirilmesi lazim. Zararin neresinden donerse kardir.

Bilgilendirme icin tesekkurler sayin @FreeWoRLD

• @crazycells abi özel mesaj yazdim .bakarsaniz sevinirim

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@sami-nur, içinde söyledi: Is Teklifleri ile Dolandiricilik Uyarisi

@crazycells abi özel mesaj yazdim .bakarsaniz sevinirim

bakmam maalesef, ozelden soru cevaplamiyorum. Ayrica alakasiz basliklara bu sekilde not birakamazsiniz. Eger bunu yapmaya devam ederseniz forumdan sizi kalici olarak cikaracagim, bilginize.

• Merhaba ; Endüstriyel iple erişim işi yapan bir arkadaşıma Texax da bir firmadan Süpervizör iş teklifi geldi h1b vizesi için işlemleri başlattık yalnız bize 1.910 Dolar gibi bir ödeme yi kendilerinin karşılamadığını bizim yapmamız gerektiğini iletmişlerdir. Kalemler bu şekilde Affidavit of Support fee [ $120 + $100 + $300 + $200 ] = $720.00 USD
    Letter of Attestation fee = $660.00 USD
    Stamp Duties fee = $280.00 USD
    Attorney's mobilization fee = $190.00 USD
    Non-permanent Residents Filing Fees: = $60.00 USD
    Total fees to be paid: $1,910.00 USD. ( Takdir edersiniz ki ülke kuruna göre iyi bir para acaba bu ödeme bizim tarafımızdan mı yapılıyor ) kanuni süreci bilmediğimiz için sormak istedim saygılarımla

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@orpheus1313, içinde söyledi: Is Teklifleri ile Dolandiricilik Uyarisi

Merhaba ; Endüstriyel iple erişim işi yapan bir arkadaşıma Texax da bir firmadan Süpervizör iş teklifi geldi h1b vizesi için işlemleri başlattık yalnız bize 1.910 Dolar gibi bir ödeme yi kendilerinin karşılamadığını bizim yapmamız gerektiğini iletmişlerdir. Kalemler bu şekilde Affidavit of Support fee [ $120 + $100 + $300 + $200 ] = $720.00 USD
    Letter of Attestation fee = $660.00 USD
    Stamp Duties fee = $280.00 USD
    Attorney's mobilization fee = $190.00 USD
    Non-permanent Residents Filing Fees: = $60.00 USD
    Total fees to be paid: $1,910.00 USD. ( Takdir edersiniz ki ülke kuruna göre iyi bir para acaba bu ödeme bizim tarafımızdan mı yapılıyor ) kanuni süreci bilmediğimiz için sormak istedim saygılarımla

Sirketin ve avukatin yasal ve gercek olduguna eminsiniz degil mi?

Bu tur islemlerde kimin neyi odecegine aranizdaki anlasmaya gore genelde sirket karar veriyor, eger sizi gercekten istiyorlarsa ve biraz da kurumsal bir sirket ise genelde butun ucretleri karsiliyorlar. Fakat ucret talep edebilirler de... Lakin bana ucret isimleri biraz garip geldi...

H1B islemlerine nasil basladiniz? DOL'dan onay alindi mi? veya USCIS'e I-129 formu gonderildi mi? Resmi kurumlarla bir iletisiminiz var mi ya da bu bilgilere erisiminiz?

Bir de bu ucreti nasil ve kime odemenizi istiyorlar?

• Dün https://cicooilgas.com/ olan kendisini petrol firması olarak tanıtan firmanın aslında aralık ayında alınmış bir domain ile yazılım kopyacılığı yaparak insanları kandırdığını nitelikli sertifikası olan bir çok kişiye linkedinden bularak iş teklifi gönderim paralar aldığı içinde Bankacı yazılımcı ve bir tane de Türk avukatın olduğu dolandırıcı bir ekipten oluştuğunu öğrendik . Tek şükrettiğimiz ise ödeme aşamasına gelmeden önce firmanın bazı şeylerinden şüphelenip araştırmamız oldu . Sizinde dediğiniz gibi kurumsal firmalar tüm ödemeleri kendisi karşılıyor. yanıtınız için çok teşekkür ederim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@orpheus1313, içinde söyledi: Is Teklifleri ile Dolandiricilik Uyarisi

Dün https://cicooilgas.com/ olan kendisini petrol firması olarak tanıtan firmanın aslında aralık ayında alınmış bir domain ile yazılım kopyacılığı yaparak insanları kandırdığını nitelikli sertifikası olan bir çok kişiye linkedinden bularak iş teklifi gönderim paralar aldığı içinde Bankacı yazılımcı ve bir tane de Türk avukatın olduğu dolandırıcı bir ekipten oluştuğunu öğrendik . Tek şükrettiğimiz ise ödeme aşamasına gelmeden önce firmanın bazı şeylerinden şüphelenip araştırmamız oldu . Sizinde dediğiniz gibi kurumsal firmalar tüm ödemeleri kendisi karşılıyor. yanıtınız için çok teşekkür ederim.

Paranizi kaptirmadan durumu cozmeniz iyi oldu 👍 Ayrica buradaki bilgilendirmeniz icin de tesekkurler. Maalesef ozellikle su an pandemikten dolayi pek cok kisi is ariyordur, o nedenle bu tur dolandiricilarin sayisi artacaktir.

• @FreeWoRLD hep de Marine

• ⭐⭐⭐⭐

2006 - 2007 yıllarıydı. Tüm ulusal gazetelerde çarşaf çarşaf reklam veren offshoreoiljob.com gibi bir adreste Norveçte petrol platformlarında çalışacak personel arandığına dair ilan vardı. Fiyatları da yazmışlar. İşte yağcı saati 34 dolar, driller 55 dolar gibi. Kaç gün çalışacaksın kaç gün yatacaksın, nasıl ulaşım yapılacak izine nasıl gelinecek her tür detay verilmişti. İş arıyordum, başvurdum. Posta ile adresime bir form ve bir western union örnek makbuzu gönderip formu doldurup, westernden de 255 dolar havale edip formla birlikte makbuzu uyduruk bir adrese yollamamı istiyorlardı. web çok gelişmemişti ama aramalarımda firmanın kanadada bir adresi olduğu gözüküyordu. Para istedikleri için tabii ki güven vermedi. Alakadar olmadım. 3-5 ay sonra web sitesi de iptal olmuştu. Bu dolandırıcıların Türkiyede gazetelere para verip ilan yayınlatan işbirlikçileri de var. İnsanlara iş üzerinden vaad sunup dolandıranlar kadar aşağılık bir kitle yok. Yolumu kes, bıçak çekip cüzdanımı çal, daha onurlu, daha adil. Ne isimle olursa olsun, önden para isteyen hiç bir firmaya güvenmeyin. 5 yıla yakın yurtdışında çalıştım. 4 ülkede kelle koltukta çalıştım bazılarında. Hiç bir zaman aracılara para kaptırmadım. Firma bazı kalemleri karşılamıyor mu, vize uçak bileti vs.. Siz ödeyin, gelince maaşımdan kesin dedim. Zaten dolandırıcıysa bir daha sizinle irtibata geçmez.

• Mercan şirketi nasıldır. Dolandırıcı olabilir mi? www.mercan.com

• @eren57tr su entry sahiplerine sor, tecrubeleri var saniyorum.

haklarinda negatif olcukca eski bir haber: https://www.cbc.ca/news/canada/manitoba/unscrupulous-recruiting-practices-a-hazard-to-new-manitoba-immigrants-1.717798

tamamen hayali bir sirket degil, avukatlik, danismanlik hizmeti veriyorlar. yine de direk bu firma ile tecrubesi olanlardan bilgi almanda fayda var.

• Ingilizce tamamen öğrenmeden ve araba kullanmayı bilmeden. Cebinizde 3 bin dolar olmadan ABD ye gelmeyin. Abd ye gelince iş bakmaya başlayın. Aksi takdirde çok sürünürsünüz. İngilizceye gerek yok tecrubeye gerek yok gel yemek yatak var saatlik 15 20 lerin havada uçtugu biryere asla gitmeyin. Başınıza nelerin gelebilecegini buradan yazamıyorum. Asla ingilizce 3 bin dolar direksiyon bilgisi olmadan gelme. Bu 3 madde seni kurtaracak. Yoksa cehennemi yaşarsın. 600 dolar 600 depozit ile bir oda kirala. 1.800 dolar para kalıyor. Işte bulursun ehliyette alirsin mis gibi. Ne uğraşıyorsunuz böyle soytarılarla. Arkadasin başina geldi. Küfür etmek istemiyorum içimden ettim. Para gerek yok ingilizceye gerek yok diyip adamı buraya getirti adamin cebinde parasinin olmadigini ogrenince 15 dolarlik teklif 5 dolara düştü yemek dedigide köpegin onune koy yemez, adami 9 saat calisicaksin demis sonrada 13 14 allah ne verdiyse, gece uykudan bile kaldirmis eger yatili yemekli işlere giderseniz daha neler neler olur. Adam adresine gelen green card ini ssn kartını alir sana vermez. Kayip der. En az 6 ay yeni kart gelmesini beklersin. Green card olmadan. Seni bir kullanır ki. Cehennem olur. Seni parasiz bırakır ki isten kaçma diye icerde 2 ayin birikir sonra sana 1 kagit verir imzala paranı verim der. Sende oradan kurtulucam diye imzayı atar ayrılırsın. Polise gitme hakkinda biter. Gitsen bile derki parami çaldı burada hayır amaçlı kalıyordu dava ederse ne olacak. Yahu kardeşim böyle işlere girme. Ogrenci wat için gelenleri avliyorlar genelde ama bazi isyerleri devlete resmi eleman calistirdigini bildirmek zorunda vatandasi ve eski green cardliyi kandiramadigi icin yeni göçmenlerin peşine düşüyorlar. Yazık üzülüyorum ne umutla gelip cehennemi yaşamanızı istemiyorum

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

47

39.8k
Kullanıcı

5.7k
Konu

418.1k

| | | |