Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Amazon'dan veya başka bir yerden ürün alırken kredi kartımıza taksitlendirebiliyor muyuz Türkiye'de ki gibi?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@eren57tr, içinde söyledi: ABD'de kredi kartına taksit var mı?

Amazon'dan veya başka bir yerden ürün alırken kredi kartımıza taksitlendirebiliyor muyuz Türkiye'de ki gibi?

Evet, var ama sistem biraz farklı.

Bazıları faiz erteleme (deferred interest) şeklinde, bunlara sadece minimum ödeme yapıp vadesi bitmeden kapatırsanız faiz ödememiş oluyorsunuz. Bazıları ise aylık eşit taksitler şeklinde, Türkiye'dekine benzer.

Bende şu anda taksitli alışveriş özelliği olan şu kartlar var: Bestbuy Citi, Amazon Prime Synchrony, Paypal Credit, The Home Depot Citi, Samsung TD Bank,

Çoğu sadece ilgili mağazada taksit yapıyor. Paypal credit ise geçerli olduğu her yerde taksit yapıyor.

• Ek olarak Afterpay isimli bir şirket sınırlı sayıda markadan alışverişlerde taksit imkanı sağlıyor. 4 taksit yapmıştı kullandığım zaman.

• @knnrn Diyelim Amazon’dan veya Newegg’den taksitle laptop almak istedik. Faizsiz taksitli alim icin illa o sirketlerin kendi kredi kartina (bu ornekte Amazon ve Newegg’in) mi sahip olmamiz lazim? Bir diger opsiyon da
    Affirm gibi taksit/odeme erteleme saglayan sirketler ama onlarda da baya faiz var gordugum kadariyla, duruma gore degismekle birlikte.

TR’deki gibi bankalarin kendi kredi kartlarina genelgecer taksit imkanlari yok anladigim kadariyla. Ornegin BofA’in kredi kartlarina taksitli alim imkani sunmuyor galiba Newegg, BestBuy vs.

Niye boyle? Cok sacma ve hic pratik degil bence.

Taksitle iPhone alayim desen isin yoksa Apple Card cikart. Samsung alacaksan Samsung’unkunu. Gel de gulme. Kapitalizmin, pratikligin ve odeme kolayliklarinin zirvede oldugu ulkede bankalarin kredi kartlarina taksit yok. Ruyamda gorsem inanmazdim. Yasadigim en buyuk kultur soku bu oldu. :))

• Amazonun credit card cikart alirsin 16 ay taksitle birde ustune 100 dolar hediye verir

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Haliax, içinde söyledi: ABD'de kredi kartına taksit var mı?

@knnrn Diyelim Amazon’dan veya Newegg’den taksitle laptop almak istedik. Faizsiz taksitli alim icin illa o sirketlerin kendi kredi kartina (bu ornekte Amazon ve Newegg’in) mi sahip olmamiz lazim? Bir diger opsiyon da
    Affirm gibi taksit/odeme erteleme saglayan sirketler ama onlarda da baya faiz var gordugum kadariyla, duruma gore degismekle birlikte.

TR’deki gibi bankalarin kendi kredi kartlarina genelgecer taksit imkanlari yok anladigim kadariyla. Ornegin BofA’in kredi kartlarina taksitli alim imkani sunmuyor galiba Newegg, BestBuy vs.

Niye boyle? Cok sacma ve hic pratik degil bence.

Taksitle iPhone alayim desen isin yoksa Apple Card cikart. Samsung alacaksan Samsung’unkunu. Gel de gulme. Kapitalizmin, pratikligin ve odeme kolayliklarinin zirvede oldugu ulkede bankalarin kredi kartlarina taksit yok. Ruyamda gorsem inanmazdim. Yasadigim en buyuk kultur soku bu oldu. :))

Durum böyle maalesef. Ben hepsinden bir şey aldığım için şu anda 30 tane kredi kartım var, ama aktif olarak sadece ikisini kullanıyorum, diğerleri boş duruyor. Hatta sadece ürün alma değil, evde tadilat, yapım onarım gibi işlerde de müteahhitler sana bir kredi kartı çıkarıyor. Ödemesi bitince o da öylece kalıyor.
    Aslında sebebi basit ve mantıklı. Kredi skoru iyi olan biri için kredi kartı faizi yıllık %10 gibi düşük bir oran. Kartla alıp hem puan kazanıyorsunuz, hem de her ay asgari ödeme yaparak taksitli gibi almış oluyorsunuz. Türkiye'deki gibi her yerde geçerli bir taksit imkanı veren kredi kartı görmedim.

• Demisken, boyle bir gelisme oldu. 6 hafta ve $1000 civari limit az (Gerci Affirm’de de 6 hafta, regulasyon falan mi var acaba?). Umarim bunlar artar ve kapsami genis olur. Yoksa $25 T’lik ekonomiye yakismiyor.

• ⭐⭐

Bazi sirket ve websiteleri kendilerine ait kredi kartlari ile taksitlendirme imkani taniyorlar. Ancak boyle bi imkaniniz yok ise eger, kredi skorunuz da iyiyse affirm, klarna, paypal credit gibi kredi kuruluslarini kullanip bazen 0 apr, bazen dusuk apr, notunuz kotuyse yuksek APR taksitlendirme imkani edinebilirsiniz.

• @Edelweiss Amex Gold ile Nordstorm’dan alisveris yapmistim ve taksit imkani sundugunu fark ettim. Dusuk de olsa bir faiz aliyor. Ucak bileti alirken Amex travel’i kullanirsaniz da taksit yapabiliyorsunuz.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

82

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.1k

| | | |