Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @ytrbilgisayar Evet. Hepatit A ve Menenjit aşısı farkı 150 $'mış

• @ytrbilgisayar Çok teşekkür ederim. Rabbim sizlere de nasip etsin.

• @ovacar Tebrikler, sizi beklettikleri idari işlem ne ile alakalıydı, cevaplamanızı istedikleri sorular ne gibi sorulardı, paylaşmanız mümkün mü? Özel değilse tabi.

• ⭐⭐⭐

@daydreamer, içinde söyledi: DV2023 Mülakat Deneyimleri

@ovacar Tebrikler, sizi beklettikleri idari işlem ne ile alakalıydı, cevaplamanızı istedikleri sorular ne gibi sorulardı, paylaşmanız mümkün mü? Özel değilse tabi.

Genel bir form gönderilir DS5535 formu doldurması istenilir. İçeriğini ekliyorum incelersiniz;

• @waterman Neye göre istiyorlar bu ek bilgileri peki? Yani hangi başvuranlardan isteneceği nasıl belirleniyor?

• ⭐⭐⭐

@ovacar En kısa sürede sizin AP sürecinizde sonuçlanır umarım, hayırlı olsun vizeleriniz

• En kısa zamanda güzel sonuçlanır inşallah . Güzel haberlerinizi bekliyoruz .

• @ovacar eşiniz ve kızınızın vizeleri hayırlı olsun, umarım sizin vizeniz de biran önce onaylanır🙏🏻 yolunuz açık olsun

• @ovacar vizeleriniz hayırlı olsun tebrikler sizinde en kısa sürede tamamlanacaktır merak etmeyin.

• @daydreamer Aşağıdaki linkte neden isteyebilecekleri bilgisi var. Bana şundan şundan dolayı idari işleme tabi tutulacaksın demediler. O yüzden bilmiyorum sebebini.

https://yesilkartforum.com/forum/topic/5817/fy2023-fy2024-background-check-nncp-ap-durumu-i̇dari-işlem?page=1

• @ovacar 👍 Çok da sizinle alakalı bir durum değil o zaman. Umarım siz de en kısa sürede alırsınız vizeniz.

• Merhabalar,

Kısaca hatırladığım kadarıyla deneyimlerimizi paylaşacağım.

28 Şubat Unganlar

4 kişilik aileyiz. Eşim, ben, kızım (3 yaş) ve oğlum (9 Aylık) için 10.40-45-50-55 randevumuz vardı.

Saat 10.45’te giriş yaptık.
    4.katta kayıt yapıldı
    -Pasaportlar
    -Covid Aşı sertifikaları (tek doz verdik, ikinci doz gelecek şeklinde not düştüler)
    -Case number söylememi istediler
    -Çocukların aşı belgelerini istediler.
    -webcam üzerinden çocukların ve bizim fotoğraflarımız çekildi.
    -Eşim ve beni önce 5.kata kan vermeye, sonra 3.kata röntgene yönlendirdiler.
    İşlemler 11.40’ta bitti.
    -Bu işlemler için 100 dolar verdim, bana 100 tl para üstü verdiler.
    -Kredi kartı ile dolar olarak ödeme yapabiliyor muyum diye de sormuştum, tl olarak alabiliyoruz merkez bankası kurundan dönüştürüyoruz dediler.

Tekrar 4.kata geçtik. Saat 13’te muayene için gelmemizi söylediler.

İlk olarak beni çağırdılar. Mehmet Ungan bey ile özel bir durumumuzdan dolayı yarım saatlik muhabbetimiz oldu. Doktor bey çok nezaketli ve yardımsever bir davranış gösterdi. Muayenelerimizi orada sonlandırdı. Diğer aile bireylerimiz muayeneye girmedi. İleri bir tarihte tekrardan muayeneye gideceğiz.

3 Mart Mülakat

9.45'teki mülakatımız için 9.30'da konsolosluk önündeydik. Uzunca bir sıra olduğu için sıranın en başına gidip mülakatımızın 9.45'te olduğunu söyledim ve görevli birazdan çağıracağını söyledi. 15 dakikalık bir beklemeden sonra pasaportlarımızı teslim ettik. Sonrasında güvenlik kısmına geçip X-Ray'den geçtik. Güvenlikten çıkınca bizi bir bahçe karşıladı. Bahçenin sonuna kadar yürüyüp sol taraftaki görüşme salonuna girdik. Sol taraftaki karşılama masasına pasaportlarımızı verdik ve bizi ödeme için vezneye yönlendirdi. Eğer kredi kartı ile ödemek istersek TL cinsinden 20 TL döviz kurundan alacaklarını söylediler. O yüzden kişi başı 330 $ x 4 = 1320 $ nakit verdim. Orada bir numara veriyorlar. O numara hem evrak teslim etmek için hem de mülakat için kullanacağımız numara. Evrak teslim etmek için hemen numaramız yandı ve süreç resmen başlamış oldu. Oradaki hanımefendi isterseniz bir kişi kalabilir çocuklarla ayakta beklemeyin dedi. Asıl talihli eşimdi ama ben evrakları teslim ettim. Evrakları sırayla istiyorlar.

-Öncelikle pasaportlar ve geçerli Amerika vizesi olan pasaportlar.
    -2'şer adet fotoğraf
    -Asıl talihlinin diplomasının aslı ve fotokopisi
    -Herkesin doğum belgesi
    -Anne ve babanın adli sicil kayıtları
    -Babanın Askerlik belgesi
    -Banka dokümanı. İmza sirkülerini vermeme rağmen almadı.

• Tapular, arabaların ruhsatları ve fotokopilerini de verdim.
    • Oradaki hanımefendi konsolosa söyleyin bunların orijinallerini size iade etsin yoksa unutur dedi. Gerçekten de unuttu. Biz de heyecandan unuttuk. Son anda bunlar size lazım mı diye sordu, tabi ki dedim 🙂
    • Green Card'ın geleceği adres ve telefon numarası sordu, telefon numarası yok dedim. Tamam dedi zorunlu değil.
    • Kartı kim teslim alacak diye sordu, kendi adımı verdim.

ve evrak teslimi bitti. Mülakat için sıramızı beklemeye başladık. 15 dk kadar bekledikten sonra sıramız geldi.

-Sağ elimizi kaldırıp söylediklerimizin doğru olacağına dair yemin ettik.
    -Eşimin ve benim parmak izlerimizi aldılar.
    -Daha önce hiç yurt dışına çıkıp çıkmadığımızı sordular. 1 sene Amerika'da yaşadığımızı söyleyince neden oraya gittiğimizi sordu. Ben Brown Üniversitesine visiting researcher olarak görev yaptığımı söyledim.
    -Sonra eşimin mesleğini sordu. Verdiğimiz cevaplar sonrası ilginç bir eşleşme olmuş dedi 🙂
    -Bu arada mülakatı Türkçe istemiştik ve Türkçe başladık, sonra nasıl olduysa ilk dakikadan sonra konsolosla İngilizce devam ettik.
    -Amerikada nerede yaşamayı düşünüyorsunuz diye sordu.
    -Orada ne iş yapacaksınız diye sordu. Türkiyede üniversitede doçent olduğumu, belki ilk etapta orada bir üniversitede görev yapabileceğimi ancak asıl amacımın kendi teknoloji şirketimi kurmak oluğunu söyledim.
    -Sağlık raporunuz neden yok diye sordu, Covid ikinci doz eksik dedik.
    -Ne zaman tamamlanacak ikinci doz dedi, 10 gün sonra dedim.
    -Vizenizi onaylıyorum. Ama sağlık raporundan sonra vizeleriniz basılacak dedi. Pasaportlarınızı da alıkoyardım ama 10 gün kısmen uzun bir süre, sizde kalsa daha iyi olur. Bizim burada kaybetmek istemiyorum dedi. Sağlık raporundan sonra sadece pasaportlarınızı ve geçerli Amerika vizenizin olduğu diğer pasaportlarınızı kargolayın vizelerinizi basalım diğer geçerli vizelerinizi de iptal edelim dedi.

• Toplamda işimiz 1 saat sürdü.

Bu zamana kadar emeği olup süreçlerimizde bize destek olan herkese çok teşekkür ederim. Bu forumu tanımadan önce yaşadığımız stres ve belirsizlik sizleri tanıdıktan sonra yerini güven ve netliğe bıraktı. Umarım herkes bir an önce mülakatlarına ve vizelerine kavuşur.

• ⭐⭐⭐

@A-Faruk tebrikler her ne kadar şimdilik vizeniz basılı olmasada bütün işlemleri atlatmışsınız en kısa zamanda vize basılı pasaportlarınızıda alırsınız umarım, yeni hayatınızda bol şanslar

• Çok teşekkür ederim Emre Bey. Umarım sizin de süreciniz sorunsuz bir şekilde sonuçlanır. Emekleriniz ve yardımlarınız unutulmaz.

• ⭐⭐

@A-Faruk Vize basili pasaportlariniza en kisa surede kavusmaniz dilegiyle, hayirli olsun.

• 3.Başvurumun sonunda kazandığım green card sürecim sonunda olumlu sonuçlandı 😊.
    3 marta olan mülakatımız için istanbul dan 28 şubat akşamından yola çıktık 1 marta unganlar randevumuz için . Daha önce önce yer ayırttığımız( ınn house loft spa ) hotele gittik .
    Unganlara 8 km
    Konsolosluğa 12 km uzaklıklıkta .hotele 10 üzerinde 7 verebilirim . Unganlar için : kovid 19 aşı kartları , bebeğin aşı kartı ve pasaportları istediler bizden ve CN .1 marta sağlık kontrollerimiz yaptıktan sonra toplam da 2 yetişkin 1 bebek .1000 $ ödeme yaptık ama ben kredi kartında ₺ olarak ödedim . Süreç boyunca iki şeyden korktum.
    1.sonradan evlenmek.
    2.askerlik sorunu.
    İlk önce tecil hakkım olmadığı için mülakat aldıktan sonra kaçak durumuna düştüğümü e devlette farkettim . Gucarslan bey yardımı ile hemen askerlik şubesinde gidip askerlik başvurusu yapıp maune olduktan sonra askerlik belgesini aldım .( yoklama olduktan sonra 3 ay sonra askere gönderiyorlardı bunu biliyordum ve hakkında herhangi bir mahkemen yoksa yurt dışına çıkabilirsin dedi .) evlilik sürecim ise oda mülakat almadan önce 1 ay falan sonra resmi evliliğimiz yaptık daha önce imam nikahımız vardı (8 ay önce) yani bebek olacağı için korkmuyordum çünkü en büyük kanıtımız bebeğimiz olacaktı ki mülakata gittiğimizde bebeğimiz iki aylıktı ama gene mülakat iki adet aile ile beraber çekilmiş fotoğrafları götürdük .
    09:15 olan randevumuza saat 08:30 gittik çok kalabalıktı ve hava soğuktu hemen arabaya geri döndük biraz bekledik ve saat tam dokuzda pasaportlarımız teslim ettikten sonra gene sıraya girdik ve isime göre çağırıyorlardı. Önce evrakları teslim ettik sonra vize ödemesi oluyor. İçeriye evrak götürme sıkıntısı olmadığı için yanıma birsürü evrak almıştım ne olur ne olmaz diye ama sadece alta yazdıklarımı istediler .
    EVRAKLAR :
    1 Pasaportlar ( fotokopilerini istemediler .)
    2. Adli sicil kayıtları ingilizce
    3 .Vukuatlı nufus kayıt örnekleri( 2 aylık bebeğimiz içinde nufus kayıt örneği istediler olmadığını belirtim ordaki görevli kendisi gidip hemen eşiimin nufus kayıt örneğini sağolsun çoğaltı bebek için )
    4. Evlilik cüzdanı ve 2 adet fotokopileri .
    5 .Diploma orijinalı ve fotokopisi (ön lisan mezunu olmama rağmen lise diplomamıda istediler .)
    6. Vize ücretleri kişi başı 330 $
    7 .Unganlar sağlık raporları .
    8. 2 adet (51X51) fotoğraf
    9. son 6 aylık banka hesap dökümanı( imza sirkülerini almadılar sordum ama ıslak imza varsa imza sirkülerine gerek yok dedi .)
    10 .doğum raporu bebek için.
    Romanya’da kaldığım için romanya için adli kaydını istedi bende sadece 5 ay kaldım dedim ha tamam gerek yok dedi . Eğer 6 aydan fazla yurt dışı da kalırsanız almak zorundasınız. MÜLAKAT GELİRSEK ;Türkçe mi veya ingilizce mi yapmak isterseniz ? heyecandan yanlış cevaplarım diye ingilizce yeterli olmasına rağmen türkçe olsun garanti olsun dedim . Konsolos görevlisinin yanında türkçe tercüman vardı bizlere aktarmak için , sonra soruları sormaya başlayınca ingilizce bende hemen ingilizce cevap verdim ve böyle devam etti sonra kendisi söyledi ingilizceniz güzel neden türkçeyi seçtiniz 😊.
    MÜLAKATTA SORULAN SORULAR:
    Ne kadar paranız var ? 37 bin $ 100 bin ₺ gösterdik .
    Nereye gideceksiniz amerika’da ? Şikago
    Tanıdığınız var mı amerika’da ? Evet var . bir arkadaşımız akrabamız var .
    Nerede yaşıyorsunuz ?istanbul
    Ne iş yapıyorsunuz ? Garsonluk
    Amerika’da Ne iş yapacaksınız ? İlkönce garsonluk vbb gecici işler sonra kendi mesleğim yapacağım .
    İkimizede sadece bir evliliğiniz var değil mi ? diye sordu . Evet dedik ikimizde

Kısaca kişisel yorumum şu : evrağınız tam ise ve iyi bir profile sahipseniz hiç stres , ve kasmanıza gerek yok çok rahat geçiyor görüşmem red edilen kimse görmedim. Sanırım sorularda formalite icabı . Bunu okuyupta mülakat bekleyen herkes inşallah tez zamanda hayallerinize kavuşursunuz bol şanslar 😊🙏

• @Halit-kızoğlu tebrik ederim yeni yaşantınızda başarılar dilerim. Darısı bizlere 🙂

• @A-Faruk Tebrik ederim yeni yaşantınızda başarılar dilerim

• ⭐⭐⭐

@Halit-kızoğlu vizeleriniz hayırlı olsun, yeni yaşamınızda bol şanslar

• @A-Faruk yeni hayatınızda başarılar bol şans. Amerika’da bir adres ve telefon no belirtmediniz bu zorunlu değildir. Greencard ın geleceği adres ile ilgili yorumunuzu doğru okudum değilmi herhangi bir adres belirtmesekte olur yani.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

69

41.0k
Kullanıcı

4.4k
Konu

426.1k

| | | |