Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐

@mexido evet dolar yatırdığım da oldu tel alıp dolara çevirdiğim de oldu

• @denizci10, içinde söyledi: ABD-Türkiye Arası Para Transferleri

@mexido evet dolar yatırdığım da oldu tel alıp dolara çevirdiğim de oldu

Anladım hcam teşekkürler bilgilendirme için.👍

• Selamlar değerli arkadaşlar. Birikimimizi gitmeden önce toplu olarak atm den mi parça parça yoksa şubeden mi yatırmalıyız? Enpara için finansbank şubesine mi gideceğiz?

• Daha önce enpara - bofa yapmıştım. aracı banka chase di ve 50 dolar civarı masraf vermiştim. Bunun 30 unu chase almıştı. Bu sefer enpara chase yapayım dedim gene aynısı oldu 🙂 Ama galiba bu sefer başka bir banka aracı oldu. Toplamda 150tl en para 33 dolar aracı banka ve 15 dolar chase aldı. Toplamda 60 dolar gibi bir masraf oldu.

• @wanti Selamlar, bendede enpara var. Para transferini yaparken bir teyit vs gerekiyor mu? Yurtdışından enparaya giriş yapmamıza izin veriyor mu abd ip adresi ile? Teşekkür ederim.

• @denizci10 bu kadar paranın masrafı önemli değil ama enparada doları kaç liradan aldığınız önemli wise uygulamasında güncel kur 1 usd 18.85 iken finansbankta en az 19.05 olarak bozdurmuşsunuzdur diye tahmin ediyorum. 50.000 dolarda 10.000 tl fazladan kur farkı ödemişsiniz.

• ⭐⭐⭐⭐

@emreonline ben para bozdurmadım. ben Türkiye deki dolar hesabımdan abd deki dolar hesabıma gönderdim

• @denizci10 Anladim. O zaman kur farkı yokken yatırımlarınızı usd hesabında tutuyorsunuz. Çünkü şimdi bankaların makas aralığı çok fazla olduğu için en mantıklısı wise uygulaması oluyor.

• ⭐⭐⭐⭐

@emreonline evet ben sürekli paramı dolarda tuttum onu da dolar olarak gönderdim. Zaten bankadan tl gönderip abd den dolar almak gibi durum yok diye biliyorum. Dolar hesabından Swift ile dolar hesabına gönderiliyor sadece.

• @Furkan-Aydın Enparayı kullanabiliyorsunuz bir sıkıntı yok. Sadece meblag büyük olunca hemen telefonla arayıp teyit alıyorlar. Klasik dolandırılma soruları soruyorlar. Sizmi gönderiyorsunuz, birimi zorluyor falan diye. Birde açıklama yazmayın. Şu sıralar sorgulama var diye açıklama yazdım. Açıklama ile gönderim şekli uyuşmazlığı diye ilk iptal edildi. Böyle birşeyde yoktu. Bankayı arayınca haklısınız böyle oluyor açıklama yazmadan gönderin dediler 🙂

• @wanti , enpara icin dolari fiziken Finansbank subelerine mi yatirip gonderim islemi yaptiniz?

• Enpara da kendi hesabımdan eşimin BOA hesabına USD göndermemde bir sakınca veya kısıt var mıdır?

• ⭐⭐⭐⭐

@diclemre hayır yok

• @AE123 banka kuru kötü olduğu için dışradan alıp dediğiniz gibi fiziken finans şubesinden enparaya yatırdım.

Ek bilgiolarak eğer finansbank hesabınızda varsa enpara ile karşılıklı doları hemen masrafsız gönderebilirsiniz. Genehavalegibiçalışıyor.

• Herkese selamlar.

Yaklaşık 50 bin doları TR'den ABD'ye transfer için en uygun yöntem sizce hangisi?
    Normalde Wise kullanıyorum çok da memnunum. Ama USD>USD sanırım olmuyor ya da daha çok TL>USD transferinde çok mantıklı oluyor piyasa kurunu baz aldığı için.

Ben yaklaşık 50k USD>USD transferi yapacağım.

Şuan için anladığım tek seferde yapılacaksa en mantıklısı Enpara üzerinden swift yapmak. Oradaki hesabım Capital One'da. Sanırım receiving fee alınmıyor.

Bu şekilde aracı banka da kullanılırsa ortalama kaç USD gider acaba?

Diğer bir yöntem cepteteb e yatırıp 500-600 günlük çekmek. Ama yüksek miktar için değmez gibi görünüyor.

• @drserdar Selamlar, WİSE den usd to usd oluyor hocam. Eğer wise hesabınızda usd bakiyesi varsa gönderirsiniz ama bu tutarınız tl olarak olursa dönüşüm ücretide kesecektir.
    Uğraşmamak adına enparadan direkt swift de geçebilirsiniz.
    Wiseye fazla güvenmemenizi öneririrm. Yüksek miktarlarda haftalarca blok koydukları oluyor. Ayrıca türkiye şubeleri yok. Ingiltereyi aramanız gerekmekte. Direkt bankayla çalışmak daha mantıklı. Alacağı max 30-40$ fee birşey.

• @Furkan-Aydın Teşekkürler cevabınız için. Sanırım Wise daki USD>USD transferi sadece ABD>TR transferi için oluyor. Yine onlar da swift ağını kullanıyormuş ama USD>USD transfer girdiğimde Wise'a para atma yöntemi olarak sadece ACH ve Wire Transfer gösteriyor. E zaten TR deki dolar hesabımdan Wise'a swift yapıp sonra Wise'ın swift yapmasını beklemek de çok mantıksız.

Enpara kullanıp 50k gibi yüksek miktarlar atmamda bir sıkıntı/limit oluyor mu? Ortalama kaç dolar toplam kesinti olur sizce? 150 TL Enpara kesin kesiyor. Aracı banka ortalama kaç keser acaba?

• Enpara hesabımdan Bank of America hesabıma swift yaptım.
    Swift işlemini yaptıktan 1/2 dk sonra Bank of America uygulamasına girdiğimde parayı hesabımda gördüm, processing statüsündeydi. Ertesi gün BofA tarafından işlem tamamen onaylandı.
    150 TL enpara, 33 Dolar aracı banka, 15 Dolar BofA işlem ücreti kesti. Sadece Swift kodu ve BofA Account Number yeterli oldu bu işlem için.
    Swift Code: BOFAUS3NXXX

• ⭐⭐⭐⭐

@osman-1 Swift kodu BOFAUS3NXXX olmalı diye hatırlıyorum yine kontrol edilmeli tabii

• @denizci10 Swift yaptığım işleme baktım. Ben BOFAUS3N girmiştim ancak sistem otomatik düzeltmiş. Google BofA Swift Code diye aratıldığında BOFAUS3N çıkıyordu. Yinede en doğrusu BOFAUS3NXXX yazmak sanırım.

Benzer Başlıklar

• 10
  • 6
  • 27
  • 3
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

112

40.6k
Kullanıcı

4.4k
Konu

423.2k

| | | |