Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@harvard deneyiminizi aktardığınız için teşekkürler.
    vizeniz hayırlı olsun, abd'deki hayatınızda mutluluklar dilerim.

• @tpekgil54 hayirli olsun yeni hayatinizda basarilar 🙂

• ⭐⭐

@tpekgil54 Tebikler, yolunuz acik olsun.

• Bu ileti silindi!

• @gucarslan, içinde söyledi: DV2023 Mülakat Deneyimleri

@harvard deneyiminizi aktardığınız için teşekkürler.
    vizeniz hayırlı olsun, abd'deki hayatınızda mutluluklar dilerim.

@gucarslan tesekkur ederim🙏

• 20 Ocak Saat 8 deki mülakatım için Ankaraya 19 Ocak perşembe günü gittim. Gittiğim gün Unganlar dan sağlık raporumu aldım. Ankara da Green park otelde konakladım. Konsolosluğa yürüyerek 15 dk mesafede. 20 ocak sabahı tüm eşyalarımı otelde bırakarak, yanıma sadece mülakat evraklarını aldım ve saat 07.25 de konsolosluğun önündeydim. Saat 8 e doğru sıraya geçtim. Güvenlik kontrolünden geçtikten sonra mülakatın gerçekleşeceği binaya geçtim. Binaya girince bankodaki hanımefendi benden pasaportumu istedi ve okumam için bir kağıt verdi. Sonrasında pasaportumu alıp ödeme yapmak için sıraya girdim. Ödemeyi yaptıktan sonra sıra numarası aldım ve evrak teslimi için beklemeye başladım. Sıra bana geldiğinde istedikleri evrakları teslim ettim ve yine aynı numara ile mülakat sıramın gelmesini bekledim. Yaklaşık 2 saatlik bekleyişin ardından sıra numaram yandı ve mülakata başladım. Görüşme aşağıdaki şekilde gerçekleşti.
    B: Ben
    K: Konsolos

B : Merhaba
    K: Merhaba
    K: Sağ elinizi kaldırıp söyleyeceklerinizin doğru olduğuna yemin eder misiniz ?
    B: Yemin ederim
    K: Amerikada nereye gideceksiniz ?
    B: Ohio
    K: Hangi şehire ?
    B: Cleveland
    K: Orada tanıdığınız var mı ?
    B: Evet babamın kuzenin oğlu orada yaşıyor onun yanına gideceğim.
    K: Babanızın kuzeni ile daha önce tanıştınız mı ?
    B: Evet
    K: En son ne zaman gördünüz ?
    B: 1-2 yıl önce
    K: Burada ne iş yapıyorsunuz ?
    B: Bir firma da ihracat satış müdürü olarak çalışıyorum.
    K: Amerikada ne iş yapacaksınız ?
    B: Öncelikle hizmet sektöründe çalışacağım, aynı zaman da satış alanında iş arayacağım
    K: İngilizce biliyor musunuz ? (Bundan sonrakileri İngilizce olarak konuştuk.)
    B : Evet
    K: Nerede öğrendiniz ?
    B: Lise de ve sonrasında Londraya dil okuluna gittim.
    K: Peki vizenizi onaylıyorum 1 hafta içinde PTT ile elinize ulaşır.
    B: Teşekkür ederim, iyi çalışmalar

Ben hem USD hem de TL hesap dökümü götürdüm ama gelir ile ilgili herhangi bir soru sorulmadı.
    Bu arada bugün PTT den kargo mesajı aldım.
    Emeği geçen ,yardım eden herkese çok teşekkür ederim.
    Umarım çekilişi kazanan herkes vizesini bir an önce alır.

• ⭐⭐⭐

@MSK8827 Tebrikler vizeniz hayırlı olsun, yeni hayatınızda bol şanslar

• @Emre-Kurtulmuş teşekkür ederim 🙂

• @MSK8827 tebrikler,yeni hayatınızda mutluluklar dilerim

• @MSK8827 Tebrikler vizeniz hayırlı olsun. Yeni yaşamınızda mutluluklar diliyorum. Mümkünatı varsa miktar olarak ne kadar gösterdiniz ve bu Mevla kaç kişi için

• ⭐⭐⭐

@MSK8827 Tebrik ederim. Yeni hayatınızda başarılar dilerim.

• ⭐⭐⭐

@MSK8827 vizeniz hayırlı olsun, yeni hayatınızda mutluluklar

• @MSK8827 Tebrikler sonraki yaşamınızda başarılar

• @Ckfamily Tek kişi için 20.000 usd ve 45.000 tl gösterdim

• @MSK8827 tebriklerr, yeni hayatınız da başarılar

• @MSK8827 Tebrikler vizeniz hayırlı olsun yeni hayatınızda bol şans diliyorum.

• @MSK8827 Vizeniz hayırlı olsun. Amerika'da ki hayatınızda başarılar ✈

• Merhabalar. 20 Ocak 08:15'te girdiğimiz mülakatımıza ilişkin yaşadığımızı deneyimleri paylaşmak istiyorum. Umarım bundan sonra aynı süreci yaşayacak arkadaşlara bir yardımı dokunur. Biz eşimle 08:15'teki randevumuz için 07:15'te elçilik binası önüne geldik. 07:30'da ortalık kalabalıklaşmaya başladı ve saati bıraktığımızdan dolayı net olarak bilemesem de tahmini olarak 8'e doğru güvenlik personeli saat 8 randevularının sıraya geçmesini istedi. Bu noktada nacizane tavsiyem randevu saatiniz 08.15 de olsa siz de o sıraya geçin çünkü biz öyle yaptık ve bu sayede hem dışarda soğukta beklemedik hem de işlemlerimiz daha erken başladı. Tabii bunda biraz da biz şanslıydık diyebilirim çünkü biz sıraya girip kontrolden geçtikten sonra bizim gibi düşünen çok insan olmuş olacak ki güvenlik personeli bir noktada bunu farkedip dışarıya çıktı ve sadece 8:00 randevularını alacağız dedi. Ama öyle olsa da bişey kaybetmezsiniz en fazla sıradan çıkar biraz daha beklersiniz o yüzden bence denemeye değer :). Kontrolden geçtikten sonra içerdeki ana binaya girdik ve ilk olarak pasaportlarımıza bir barkod yapıştırıldı ve okumamız gereken bir bilgi formu verildi. Akabinde ücret ödemek için sıraya girdik ve yaklaşık yarım saatlik bi beklemenin ardından ben ve eşim için toplamda 660 $ ödeme yaptık. Ödeme sonrası verilen sıra numarasıyla yan taraftaki bekleme kısmına geçmemiz söylendi. Sonrasında ekranda numaramızın yanmasıyla kabine giderek evrak teslimi aşamasına geçtik ve biraz ciddi görünümlü bir Türk hanımefendi evraklarımızı istedi. Hanımefendi evrakları kontrol etti ve en sonunda mali kanıtlara ilişkin sunduğum hesap cüzdanlarını bana geri verdi. Bunları almayacakmısınız diye sorduğumda ise konsolosluk görevlisi eğer isterse sunarsınız diye cevap verdi ve böylelikle aynı sıra numaramızla tekrar bekleme kısmına geçtik. Burda bir detayı daha paylaşmak istiyorum. Hanımefendi evrakları alırken ingilizce biliyormusunuz diye sorduğunda bilmeme rağmen hayır bilmiyorum mülakatı türkçe yapmak istiyorum cevabını verdim ve sonrasında ingilizce yapsanız daha iyi demesine rağmen net bi şekilde ingilizce bilmiyorum türkçe istiyorum dememden dolayı türkçe'yi işaretledi. Bu şekilde söylememin nedeni ise geçmiş mülakat deneyimlerinde birkaç arkadaşın biraz biliyorum ama türkçe tercih ediyorum demesine rağmen ingilizceyi işaretlemeleriydi o yüzden bende riske girmeden direk bilmiyorum dedim. Bu detayı da belirttikten sonra sürece devam ediyorum evet artık evraklarımızı teslim etmiş ve mülakat için bekleme kısmına geçmiştik. Ekranda numaramızın yanmasıyla kabine yöneldik ve hafif çekik gözlü, açık tenli ve türkçe bilen amerikalı bir bey güleryüzlü bir şekilde bizi karşıladı.

Görevli: G Ben: A Eşim: E
    A: Merhabalar
    G: Merhaba. Öncelikle ellerinizi kaldırıp söylediklerinizin doğruluğuna yemin eder misiniz?
    A ve E: Yemin ederiz.
    Sonra parmak izlerimiz alındı.
    G: Amerika'da nereye gitmeyi düşünüyorsunuz?
    A: Washington DC
    G: Neden Washington DC ?
    A: Kuzenim orda yaşıyor ve onunda yanında kalacağız.
    G: Kuzeniniz ne zamandır Amerika'da?
    A: Yaklaşık 20 yıldır.
    G: O nasıl gitti ?
    A: O da green kartla gitti. (Burada ben green kart diyince önce bi anlamadı sonra lottery diyince hıı ok dedi )
    G: Mesleğiniz nedir?
    A: Tarım Bakanlığında memurum.
    G: Pozisyonunuz tam olarak nedir?
    A: Uzman
    Sonrasında eşime döndü ve aynı soruyu ona yönelterek mesleğini sordu.
    E: Özel bir firmada insan kaynakları uzmanıyım.
    G: Orda ne iş yapmayı düşünüyorsun?
    A: Başlangıçta hizmet sektöründe çeşitli işlerde çalışıp sonrasında kendi uzmanlık alanımla ilgi işlere geçmeyi düşünüyorum.
    G: (Burda gülerek) hizmet sektöründe çalışmayı düşünüyorsan biraz ingilizce gerekebilir. İngilizcen nasıl ? (Bundan sonrası ingilizce devam etti)
    A: Little bit.
    G: İngilizceyi nasıl öğrendin?
    A: ODTÜ'de dil okulunu bitirdim.
    G: (Eşime dönerek) sen de biliyormusun?
    A: Evet.
    G: Her şey güzel görünüyor. Vizenizi onaylıyorum. Haftaya PTT'den teslim alabilirsiniz.

Ve teşekkürler diyerek yüzümüzde o mutluluğun verdiği gülümsemeyle elçilik binasından yavaş adımlarla keyfini çıkararak ayrıldık 🙂

Bu konuşma yazıya döküldüğünde biraz uzun gibi gözükse de toplamda 2-3 dakika sürdü arkadaşlar. Gerçekten çok çabuk bitiyor. Kendinizden emin ve doğru cevaplar verdiğiniz sürece korkmayı gerektirecek gerçekten bir şey yokmuş. Biz green kart çıktıktan sonra evlendik ve yazışmalarımız, fotoğraflarımız, hediyeler, rezervasyonlar vs. hepsini bir poşet dosyanın içine koymuştuk ama galiba hiç bakılmamış çünkü ne bir soru geldi ne de dosyadaki en ufak bir şeyin yeri değişmişti. Zaten eşime mülakata girmeden önce o kadar kanıt sunduk ama hiç gerek yok görevli sana bakışlarımı görse kanıt diye önündeki bilgisayara yazar vizeyi onaylar diyerek iltifatla karışık bi espri yapmıştım ve heralde görevli de mülakatta o bakışı yakaladı :)) Sözün özü bizim gibi yeni evli arkadaşlarımız varsa inanmazlarsa diye fazla stres olmamaya çalışın. Birbini seven iki insanın verdiği enerjiden daha büyük bi kanıt yok bence ( Ama siz sırf enerji demeyip yine nolur noolmaz birkaç fotoğraf, konuşma vb. şeyler ekleyin tabi:) . İnşallah hepiniz o vizeyi alıp bu satırlara yenilerini eklersiniz bunu kalben diliyorum. Yazımın sonunda da forumda ve telegram grubunda bıkmadan usanmadan her sorumuza cevap veren, kocaman bir göçmen ailesinin bir üyesi gibi hissetmeme vesile olan sayın @gucarslan ve tüm yönetici arkadaşlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum. İyi ki varsınız.

• ⭐⭐

@ali-k Tebrikler, okyanusun oteki tarafinda da mutluluklar.

• ⭐⭐⭐

@ali-k ahahah bu iltifatı aklıma yazdım kız arkadaşımla evlenirsem green card sürecinde bunu kesin kullanırım 😂 tebrik ederim yeni hayatınızda bol sans

Benzer Başlıklar

• 46
  • 1112
  • 516
  • 296
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

31

40.7k
Kullanıcı

4.4k
Konu

424.0k

| | | |