Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Amerika'da Yazılım Geliştiricisi Olarak İş Aramak ve Yapılabilecek Hazırlıklar

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Güncel kurs bilgisi ODTU tarafından veriliyor

bilgeis.net

• Merhabalar , benimde bu gruptaki tecrube sahibi arkadaslara bir sorum olacakti.Esimle birlikte 3 aydir Houstonda yasiyoruz ve 2022 Greencard talihlisiyiz. Turkiyede ikimizde farkli sektorlerde satis alanlarinda calistik.En son yazilim sektorunde calisiyorduk ancak saha satis tarafinda.Amerika`ya geldikten sonra burada bazi yazilim kurslarinin oldugunu ve 6 ay gibi kisa bir surede bu programlari kullanmayi ogrenip ayda 7.000-8.000 dolar kazanabilecegimiz islere girecegimizi ogrendik. Ogrendik demeyeyim ama bircok yerden okuduk dinledik ve soylediler.6 aylik bir kurs sizce ise girmek icin sifirdan kod yazacak biri icin yeterlimidir?(Esit agirlikci biri).Maliyetinin de ortalama 6 ay icin 10.000 dolar oldugunu soylediler. Aranizda hic bu sekilde sifirdan bu tarz egitimler almis ve ise girmis birileri ya da ornekleri var midir. Bir suya atlayacagiz ama atacak fazla kursunumuz olmadigindan dolayi arastirarak ilerlemeyi tercih ediyoruz. Simdiden tesekkurler.

• ⭐⭐⭐

@janedns Merhaba. En başta şunu söyleyeyim, gelişime açık olacaksınız çünkü yazılım öğrenmek ciddi bir efor ve zaman ister. Öyle altı ayda yazılımcı olmak mümkün değil. Basitçe anlatmak gerekirse programlama mantığını kapabilirseniz gerisi proje geliştirerek tecrübe kazanmaya bakar. Ama bu kolay bir iş değildir. Örnek vermek gerekirse web yazılımcı olmak istediniz. Öğrenmeniz gereken başlıca 4 konu var. HTML, CSS, PHP veya C# ve Javascript. Pure javascript öğrendikten sonra bir de bunların frameworkları var. Angular, NodeJs, React Js, Vue Js gibi. Bunlardan da birini öğrenmeniz gerekecek. Mantığı kaptıktan sonra bir diğerine geçmek çok zaman almıyor.
    Öğrenme veya proje aşamalarında ise bir çok sorunla karşılaşacaksınız. Bu sorunları çözmeyi de öğreneceksiniz. Yeni vazgeçilmez mekanınız StackOverFlow olacak. Sosyal hayatınızdan da biraz feragat edeceksiniz.
    Bu konuda iyi gelirler elde edebilmek ise çabanıza ve zamana bağlı bir durum. Ayrıca Amerika'daki firmalar işe alım yaparken genelde problem çözebilme yeteneğinize bakıyor. Bu da bol bol algoritma çalışmanız gerekiyor demek. Kursu almakla bitmiyor bu iş. Bol bol makale okuma, denemeler yapma, senior developerların açık kaynak kodlarını incelemenizi tavsiye ederim.
    Bir de emin değilim ama bu 6 aylık kurslar sanırım Yazılım Tester'lığı için diye biliyorum. Az buçuk temeli olan bir çok kişinin de tercihi bu yönde oluyor. Genelde evden çalışıldığı için de tercih ediliyor.
    Aklıma geldikçe ekleme yaparım. Yanlışım varsa veya ekleme yapmak isteyenler lütfen fikrini belirtsin. Kolay gelsin.

• Selamlar, ODTU Bilgisayar Muh mezunuyum ve yaklasik 9 yildir yazilimci olarak calisiyorum. Suanda da Hollanda'da bir Amerikan sirketindeyim. Oncelikle yazilim ogrenmek istiyorsaniz, kendiniz calisarak da ogrenebilirsiniz, kurslara bu kadar para vermenize hic gerek yok. Ancak onemli nokta su: yazilim ogrenmek istiyor musunuz? Zira 6 ayda kimse yazilim ogrenemez, 1 yilda da ogrenemez, 2 yilda da ogrenemez. Teknoloji alanindaki tum isler hayat boyu ogrenme gerektiren isler, halen, her gun isimi yaparken veya is disinda vakit ayirip youtube'dan egitim videolari izleyip surekli yeni seyler ogreniyorum. O yuzden de maaslar yuksek, insanlar IT sektorunde calisan insanlarin az calisarak cok para kazandigini dusunuyor. Bu cok yanlis, cunku surekli kendiniz gelistirmeniz lazim. Dunyada suanda 700'den fazla programlama dili var, https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_programming_languages bunlarin icinde 20 tane suanda sik kullanilan vardir, ancak 5 yil once bu sik kullanilan 20 programlama dili tamamen farkliydi. Bu surekli yenilenen ve gelisen bir alan. Bu yola cikmaya hazirsaniz, more than welcome. O yuzden yazilim isleri genel olarak genclerin ugrastigi islerdir, piyasada tanidigim 45+ yazilimci neredeyse yok diyebilirim, cunku insanlara bir noktadan sonra bikkinlik geliyor, veya yeni teknolojileri ogrenmedikleri icin is degistiremediklerinden, ayni sirkette eski teknolojilerle yillarca calismak zorunda kaliyorlar ve isten cikarilma gibi bir durumda da is bulmalari gercekten cok zor, market cok dinamik. Kisaca bu tarz soylemleri ben de surekli duyuyorum ancak bunlar genel olarak pazarlama taktigi. Eger gercekten yazilim ogrenmek istiyorsaniz, oncelikle hangi dili ogreneceksiz ona karar verin, yoksa yazilim yapmak araba surmek gibi tek sistemi olan ve bir kez ogrenilince sonsuza kadar isinizi gorebileceginiz bir sey degil: "JavaScript currently stands as the most commonly-used language in the world (69.7%), followed by HTML/CSS (62.4%), SQL (56.9%), Python (41.6%) and Java (38.4%)" Dedigim gibi bunlar suanda en yaygin olan diller ancak 5 yil sonra bu listede muhtemelen baska diller olacak. Dili sectikten sonra, youtube veya baska egitim platformlarinda bu dille ilgili sinirsiz egitim videosu kaynak bulabilirsiniz. Ama dedigim gibi cok vakit harcamaniz gerekiyor. Yazilim islerinde ne kadar deneyimliyseniz ve kendinizi gelistirdeyseniz kisa surede problemleri cozdugunuz veya gelistirme yaptiginiz icin o kadar az calisarak isinizi halledersiniz, ama bu da egitime cok fazla zaman ayirmis olmanizi gerektirir. Ancak 6 aylik bir kursu alip bir daha hic bir sey ogrenmeden uretim bandinda calismak gibi bir hayaliniz varsa bu gercekci degil maalesef. En kucuk bir is bile aylarinizi alacaktir, ki bu da sirketlerin hosuna gitmez, suanda Yazilim Gelistirme Dongusunde ortaya calisan bir urun cikarma suresi 15 gun. Yani sizin aylarca kimse basit bir gelistirme yapmanizi beklemez. Bunlari dikkate alarak kararinizi vemenizde yarar var, zira bir cok arkadasim bu yola kolay oldugunu dusunup girdi, ancak hem zaman hem de kurslara verdikleri paralari kaybettiler. Bu tarz bir hayat sizin icin cazip geliyorsa, dedigim gibi kimseye ihtiyaciniz yok, interneti olan bir bilgisayarla hemen suanda bile ogrenmeye baslayabilirsiniz, basarilar 🙂

• @jesus Merhaba, bu durumda aynı şartlar Tester'lık için de geçerli mi ? Lakin bu bahsedilen kursların birçoğu Yazılım Geliştiricilik eğitiminden ziyade Tester olmaya yönelik eğitimler veriyor. Çünkü gerçekten de sizler gibi bu işi 4 yıllık lisans eğitimini alarak öğrenmek varken 6 aylık kursların sonucunda aynı bilgiyle bitirmek bana da çok ütopik geliyor 😃 Tester'lık konusunda da bilginiz ve tecrübeniz varsa, aydınlatırsanız sevinirim 🙂

• ⭐⭐⭐

@hope123 Yukarıda benim ve @jesus 'un da bahsettiği gibi bu gerçekten zaman alan bir iş.
    Tester eğitimlerinde de az-çok programlama eğitimi veriliyor. Kursta öğretilen araçları kullanmayı bilmek yetmeyebilir. Her halükarda pratik lazım. Şu an söylediklerimiz havada kalacaktır. Ne zaman ki işin içine girdiniz gerçek manada o zaman anlayacaksınız bizi. 🙂
    Ne kadar temeli vardı bilmiyorum ama YouTube'ta Okan Serbes var. O da Tester eğitimi aldı, sonra iş başvurularında bulundu ve iş buldu. Yani yine çaba ve zaman gerektiriyor. Eğitim ve iş arama sürecinde diğer yaptığınız işlere devam edeceksiniz.

Okan Serbes Tester Videosu

• @Programmer oncelikle donusunuz icin tesekkur ederim.izledigim birkac video`da salesforce egitimi alan kisiler vardi. Aslinda bahsettigim bu tarz bir egitim sertifika sureciydi. Alt yapisi olmayan birinin bu tarz sertifika programlarina katilip is bulma olasiligi nasildir sizce?ya da buna benzer ornek verebileceginiz bu egitimi alabilirsiniz diyebileceginiz alanlar var midir?

• Bu arada Okan Serbes'in tester videosunu ben de izlemistim 🙂 Aldigi egitim cogunlukla manuel test ve Selenium vs programlarla manuel to automated test uzerine. Zaten egitimi veren sirket de bir Turk'un kurdugu bir sirket sanirim. Bence en iyi girisimi bu sirketi kuran yapmis, cok az yatirim ile inanilmaz bir gelir modeli 🙂 Eger manuel tester olarak calisacaksaniz, isiniz yogun olur ama domain'i ogrendikten sonra cok fazla bilgi birikimine ihtiyaciniz olmaz, ancak sunu da soyleyeyim manuel test isleri cok zor ve vakit alan isler, en kucuk degisiklikte tum urunu test etmeniz bekleniyor genelde. Ve bir noktadan sonra cok fazla olmasa da yazilimla ilgilenmeniz bekleniyor. Salesforce kismina gelince dedigim gibi sadece sertifika ile is bulmaniz cok kolay olmaz, cunku bu sertifika sinavlarinin dump'lari cikmis sorulari etrafta dolasiyor 🙂 Is deneyimi olmadan siz de sinav sonrasi kendinizi is yapabilecek rahatlikta hissetmezsiniz, cok istiyorsaniz egitim sonrasi belki junior ilanlara basvurup ilerleyebilirsiniz. Ama dedigim gibi maasa bakip aldanmamak lazim, yuksek maaslar alabilmek icin uzun yillarini bu ise harcamis projeler gelistirmis alaninda iyi insanlar olmaniz gerekiyor. Cunku rekabet artik bu sektorde de yuksek. Bir de cok kolay bir is olsaydi cevremdeki tum arkadaslarim ben de dahil, bu isleri bir noktada birakip ticarete atilmak, dukkan acmak vs istemezdik 🙂 Acikcasi yerinizde olsam bana green-card ciksa (green-card disinda bir vizeyle asla Amerika'ya tasinmam, H1B ile giden arkadaslarim hic de inanilmaz maaaslara gitmediler ve non-immigrant'lar, green-card olmadigi surece hic bir sey yapamiyorlar), Amerika'da serbest yapabilecegim islere bakardim. Bir kere alim gucunun cok yuksek oldugu bir memleket ve ortalama Amerikalilar cok da akilli insanlar degiller, hepsi parasini son kurusuna kadar harcamaya cok musait, cok yakin bir zamanda Hollandada tanidigim bir aile Hollanda'da ziyaretime geldi, hayatimda ilk defa Hollanda gibi bir yerde havaalanindan trene binmek yerine yine ticari taksi ile sehre geldigini ve bir gun sonra yine sehri ticari taksi ile kesfettigini duydum, 200-300 dolarlar vererek 🙂 Ve bu kisi 60 yaslarinda yillik geliri 85k usd olan birisi, hic birikimi yokmus 🙂 bu yuzden hizmet sektoru ve ticaret ile cok daha kisa surede cok daha az eforla, cok daha fazla kazanmaniz mumkun 🙂 Belki uygun fiyata bir is yeri devralip gelistirebilirsiniz vs. vs. Yani ben olsa oyle yapardim, Amerika'dasiniz bence firsat olan alanlara odaklanmak daha mantikli, basarilar simdiden 🙂 Bu arada alt bir not olarak birakayim, teknoloji islerinde hem istihdam hem de maas ozelinde bir duzeltme olacacagini dusunuyorum. Teknoloji islerinin ozellikle pandemi doneminde maas olarak cok sisti, ve sonucunda teknoloji sirketleri cok buyuk layoff"lara basladi, eger bu layoff'lar sonucunda sirketler hala gelirlerinin dusmedigini gorurlerse, az adamla da islerin doondugunu farkedip, bu sekilde devam edebilirler. O yuzden mevcut astronomik rakamlarin artik geride kaldigini ve kalmaya devam edecegini dusunuyorum. Ornegin facebook 11000 kisiyi isten cikardi ve bunlarin cogu yazilimci 😕 bu piyasaya 11000 asiri kalifiye eleman suruldu demektir.

• ⭐⭐

@jesus Beni sorarsaniz ben asgari ucret alsam bile bu isi yaparim. Cocuklugum oyunlarin veya oyun serverlerinin kodlarini editlemek, sunucu acmak, plugin editlemek ve gnu/linux dunyasinda at kosturmakla gecti. Teknik adam degilim ama insallah yakinda oda olacak. Demek istedigim hayatta insanlara gore yetenekli oldugum tek konu bilisim ve bilgisayar olabilir kalifiye olarak baska bir meslek yaptigimi dusunemiyorum. Rekabetin cok olmasi benim gibileri nasil etkiler bilmiyorum ama ucundan bi yerden firsat vardir yani

• ⭐⭐⭐

@jesus Kesinlikle her cümlene katılıyorum. Teknoloji alanı dışarıdan kolay gibi gözükse de , yukarıda belirttiğimiz gibi zaman ve dolayısıyla tecrübe gerektiren bir alandır. Amerika'da yapmak istediğim iş konusunda aynı düşüncelere sahibiz. Ticari faaliyetlerde bulunmak bence de çok daha karlı.
    @janedns SalesForce sertifikaları alabilirsiniz. Yazılım da öğrenebilirsiniz. Belki de çok yetenekli olabilirsiniz. Ama sayın @jesus 'ın da dediği gibi ilk başlarda ancak junior işler ile başlayabilirsiniz. Yani bu durumda da yine tecrübe kazanma kısmına geliyoruz.
    Bu arada diğer el becerilerinizi de denemeyi unutmayın. Belki de çok iyi bir pastacı, tatlıcı veya aşçılık yeteneğiniz vardır.

Satış sahasında edindiğiniz tecrübeleri başka pazarlama alanlarında da kullanabilirsiniz. Türkiye'de yazılım satıyordunuz, orada da mesela tıbbi cihaz sektöründe pazarlama departmanında çalışabilirsiniz. Benim ki sadece fikir tabi.

Size verdiğimiz cevaplar yapamazsınız, edemezsiniz gibi algılanmasın. Sadece yazılımcılığın ya da paket programların operatörlüğünün bir sürece bağlı olduğunu anlatmaya çalışıyoruz.
    Herkes kısmetini yer ama bu da yine çabalarınıza bağlıdır. Seçiminiz ne olursa olsun şimdiden başarılar diliyorum.

• @Programmer ben de senin dediklarine ayni sekilde 🙂 ve dedigin gibi niyetimiz kimsenin sevkini kirmak degil ama biraz gercekci olmak sadece 🙂 @celica tabii ki herkesin kendi tercihi, benim calistigim sektor koddaki herhangi bir hata aninda sirketin milyonlarca dolar kaybedebilecegi bir sektor, o yuzden hata yapma toleransiniz yok denecek kadar az, o yuzden de asgari ucret alsam kesinlikle bu isi yapmazdim 😉

• ⭐⭐

@jesus o zaman suanlik asgari ucretlik durumda olmadigimiz icin dua edelim :p

• Houston'da evimin 1 odasini kiraladigim alayli front-end developer arkadas 6 ay evde cok calisarak kendini gelistirdi ve mulakatlara girdi. $110000 dolardan fazla 3 yerden teklif aldi , eyyorlamam bu kadar.

• ⭐⭐

Yazilim kendisi zor olsa da giris esigi o kadar zor degil. Kendini gelistirmen istense bile bunu calsiirken yapabilirsin.

• ⭐⭐⭐

@israfil Alaylı arkadaşınızın önceden birikimi olduğu için eksiğini 6 ayda tamamlayabilmiştir. Muhtemelen de eksik olan konu javascriptir.

• @jesus merak ettim siz hangi sektor ile ilgileniyorsunuz? Emlakcilik ile de ilgilenebilirim arastirma surecindeyim. Dukkan acmak vs suan icin maddiyat gerektirdiginden belki birkac yila dusunulebilir. Ama emlakcilik sanki olabilir gibi. Tecrubenize dayanarak ne dusundugunuzu ogrenmek isterim.

• @Programmer donusleriniz ve fikirleriniz icin tesekkurler. Satis departmanina girebilmem icin burada en az 6 ay yogun bir dil kursuna gitmem gerekiyor ki gidecegimde . Henuz yeni geldigimiz icin arastirmalara devam ediyoruz. Bu surecte emlakcilik arastirmasina da basladik. Ama dil bariyeri gercekten cok yoruyor. Hepimiz icin hayirli isler olsun insallah.

• @israfil Alayli derken daha once yazilim sektorunde calismisti yani degil mi? Hic tecrubesi olmayan birinin 6 ayda biu rakamlarda ise girebilmesi mumkun mu ondan pek emin degilim ama.

• @janedns hiç tecrübeli değildi, yani daha önce hiç yazılım alanında çalışmamıştı.

• ⭐⭐⭐

@janedns Rica ederim. Kendi düşüncem bildiğiniz işte daha başarılı olursunuz. Dil konusu ise hangi iş olursa olsun geçilmesi gereken bir bariyer. Yoracak ama başarılı olacağınıza inanıyorum.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

120

40.6k
Kullanıcı

4.4k
Konu

423.1k

| | | |