Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@bklc, içinde söyledi: IR5 Vize Sureci (ABD Vatandaslarinin anne ve babasi)

POTOMAC diye bilgi vermişti kızım.

POTOMAC service center'da su an IR-5 kategorisindeki I-130 islenme suresi 12 ay olarak gorunuyor, size eger USCIS'ten bildirim henuz gelmediyse birkac ay icinde gelecektir.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@tamzamanlıanne, içinde söyledi: IR5 Vize Sureci (ABD Vatandaslarinin anne ve babasi)

Merhaba, abim Amerikan vatandaşı, annem için başvuruda bulundu. Abim birth certificate Türk konsolosluğundan aldığı halde rejected yemiş. Başvurudan 13 ay önce alınmış bir belge olduğu için midir? Diye sormak istiyorum. Bir de annemin belgesi de uluslararası olarak kaymakamlıktan alınan bir belge. O da aynı durumda. Bu arada Annem Türkiye’de. Ne yapılması gerekir? @crazycells

Evet, zamani problem olmus olabilir. Guncel olarak e-devletten alip gondermenizi tavsiye ederim.

Turkiye'deki "Vukuatli nufus kayit ornegi" ABD makamlarinda "birth certificate" olarak gorunuyor. Bunu e-devletten alip, "certified translation" yaptirirsaniz USCIS kabul edecek.

ceviri icin su basligi inceleyebilirsiniz:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/3328/resmi-işlemler-için-kullandığınız-çeviri-translation-hizmetleri

• @crazycells teşekkür ederim🙏

• Maalesef Ankara Ir5 için bile işleri ağırdan alıyor

• @crazycells teşekkür ederi̇m düzeltmek i̇sti̇yorum Nebraskay miş beni̇m i̇şlem servisi̇m oda 10,5 ay gösteri̇yor

• @crazycells e-devletten vukuatlı nüfus kayıt örneği tipi ne olmalı?
    Kişi, aile ve nüfus aile olarak seçenekler var.!Screenshot_20221014_170048.jpg

• @tamzamanlıanne En kapsamlısı nüfus aile almanızı tavsiye ederim

• @Muhtaradana teşekkür ederim. Kurum adı olarak ne yazacağım?

Abim Amerika'da , annem Türkiye İstanbul.
    İkisine de aynı kurum adı mı yazılacak?

Tarih olarak aldığımız günümü yazacağız?

• @tamzamanlıanne kuruma ibraz seçeneği seçerseniz tarih sorgusu çıkmaz bu seçenekten ilerlerseniz,kurum adı kısmına belgeyi göndereceğiniz yerin adını NVC ya da Ankara konsolosluğu yazabilirsiniz.

• @crazycells Merhaba Cihan bey,
    Forum da hiçbiryerde sorumla ilgili cevap bulamadım,benim için çok önemli ve sizden doğru bilgi alacağımı umuyorum.
    Şimdiden teşekkür ederim.
    Kızım doğumla birlikte Amerikan vatandaşı ve 21 yaşına girdi.Ben ABD deyim ve kızım benim adıma green kart isteği yapacak. Sorum şöyle ki;
    Kızım’ın babası ile resmi evliliğimiz hiç olmadı.Dolayısıyla Doğumdan sonra Türkiye’ye döndüğümüzde,TC deki kanunlara göre çocuk önce benim soyadımda ve kütüğümde oldu,kanun 2003 de değiştiğinde (yani kızımın doğumundan 1 yıl sonra) baba tanıma yaptı ve soyadı değişti babasının soyadını aldı ve kütüğüne girdi.
    Şimdi benden Birth Certificate yani Vukuatlı Nüfus Belgesi istiyorlar.Kızımın annesi olduğumu görmek ve kanıt için..Orada kızımın soyadı benim soyadım gözüküyor fakat Kızımın birth certifikası ve pasaportu tabiki babasının soyadı..(Burda çünkü böyle bir kanun yok,baba ile gittiğimizde direkt babanın soyisminde çıkıyor herşeyi)
    Tektar soruma gelecek olursam;
    Benim belgemde açıklamalarda benim kütüğünden çıkmıştır babasınınkine girmiştir,baba tanımıştır diyor.
    Ayrıca kızım içinde çıkartıyorum kızımın vukuatlı nüfus belgesinde de,babasının soyismi ile çıkıyor ve açıklamalarda benim annesi olduğumu söylüyor..
    Yani önemli olan burda istekte bulunacak kişi kızım ve benim belgemde kızımın soyadı Pasaporttundaki ve birth certificate indeki soyismi farklı..
    Ancak açıklamalarda tabiki belli..Bu durum bizim işimizi zorlaştırır ve uzatır mı?
    Gerçi onlar kızımın sertifikasında yazan anne ismini görmek istiyormuş diye duydum,önemli olan bu diye duydum fakat maalesef bizim Birth Certificate dediğimiz belgemiz çok karmakarışık!!
    Cevabınız için tekrar teşekkürler

• ⭐⭐ Yasaklı

Loto çikti diyelim cardımızı aldıktan sonra en kısa kaç sene içinde anne babamızı yanımıza aldırabiliriz lütfen bilgilendirebilirmisiniz.İlla vatandas mı olmamız gerekiyor

• selamlar 31,12,2021 de başvuru yaptı kızım amerikadan kızım amerika vatandaşı 25,03,2022 de inceleniyor olağan üstü bir drum yok msj ı aldık ve hiç bir ilerleme yok şana kadar nezaman sonuç alabiliriz sizce

• Bu başlıktan bahsedildi. Kullanıcı:   Tugba Tugba 

• @crazycells yanıtınız için teşekkürler. Bizim için önemli olan aile olarak bir arada kalabilmek. Ben Amarikan vatandaşı oğlum sayesinde GreenCard alabiliyorum.
    Eğer ben tek başıma gidersem: yasal yollarla onlara da green card almam çoook uzun sürebilir.
    Bir yol bulup birlikte ya da mümkün olduğu kadar az ayrı kalmak istiyoruz.
    Eğer hep birlikte gidebilirsek yada kısa bir süre içinde biraraya gelebilirsek küçük kızımın yerel bir okula gitmesi ve eğitimine devam etmesini sağlamalıyım. Eşimin çalışma izni olması çok iyi olur çünkü ailemizi destekler veya çalışma izni olması için bir süre bekleyebiliriz.

Bu durumda hangi yolu izlersek, hangi adımları atsak aile birliğini sürdürebiliriz? Tekrar teşekkür ederiz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Ezey, içinde söyledi: IR5 Vize Sureci (ABD Vatandaslarinin anne ve babasi)

@crazycells Merhaba Cihan bey,
    Forum da hiçbiryerde sorumla ilgili cevap bulamadım,benim için çok önemli ve sizden doğru bilgi alacağımı umuyorum.
    Şimdiden teşekkür ederim.
    Kızım doğumla birlikte Amerikan vatandaşı ve 21 yaşına girdi.Ben ABD deyim ve kızım benim adıma green kart isteği yapacak. Sorum şöyle ki;
    Kızım’ın babası ile resmi evliliğimiz hiç olmadı.Dolayısıyla Doğumdan sonra Türkiye’ye döndüğümüzde,TC deki kanunlara göre çocuk önce benim soyadımda ve kütüğümde oldu,kanun 2003 de değiştiğinde (yani kızımın doğumundan 1 yıl sonra) baba tanıma yaptı ve soyadı değişti babasının soyadını aldı ve kütüğüne girdi.
    Şimdi benden Birth Certificate yani Vukuatlı Nüfus Belgesi istiyorlar.Kızımın annesi olduğumu görmek ve kanıt için..Orada kızımın soyadı benim soyadım gözüküyor fakat Kızımın birth certifikası ve pasaportu tabiki babasının soyadı..(Burda çünkü böyle bir kanun yok,baba ile gittiğimizde direkt babanın soyisminde çıkıyor herşeyi)
    Tektar soruma gelecek olursam;
    Benim belgemde açıklamalarda benim kütüğünden çıkmıştır babasınınkine girmiştir,baba tanımıştır diyor.
    Ayrıca kızım içinde çıkartıyorum kızımın vukuatlı nüfus belgesinde de,babasının soyismi ile çıkıyor ve açıklamalarda benim annesi olduğumu söylüyor..
    Yani önemli olan burda istekte bulunacak kişi kızım ve benim belgemde kızımın soyadı Pasaporttundaki ve birth certificate indeki soyismi farklı..
    Ancak açıklamalarda tabiki belli..Bu durum bizim işimizi zorlaştırır ve uzatır mı?
    Gerçi onlar kızımın sertifikasında yazan anne ismini görmek istiyormuş diye duydum,önemli olan bu diye duydum fakat maalesef bizim Birth Certificate dediğimiz belgemiz çok karmakarışık!!
    Cevabınız için tekrar teşekkürler

Onemli olan sizin kiziniz olmasi, zaten belgelerde de bu acikca gorundugu icin sorun yasamazsiniz. Vukuatli nufus kayit orneginizin ingilizce tercumesini yaptirirken bu durumlari vurgulamalarini isteyebilirsiniz. Dediginiz gibi vukuat bilgilerinde bu degisikliklerin yer almasi lazim.

Ayrica siz de durumu, kanunlari ve kanun degisikligini aciklayan bir mektup yazip bunu da I-130 formunuzun en sonuna ek belge olarak ekleyebilirsiniz. Genelde USCIS belgelerin ne oldugunu anlayinca sorun cikarmiyor, eger yine de tam olarak anlamazsa sizden aciklama isteyebilir; ama USCIS'in aciklama istemesi sizin dosyanizi zora sokmaz, merak etmenize gerek yok, sadece en fazla gecikmeye neden olur.

Neticede resmen kiziniz ve bunu belgelerle kanitlayabiliyorsunuz. Gocmenlik surecinizde bol sanslar dilerim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Calibraturbo, içinde söyledi: IR5 Vize Sureci (ABD Vatandaslarinin anne ve babasi)

Loto çikti diyelim cardımızı aldıktan sonra en kısa kaç sene içinde anne babamızı yanımıza aldırabiliriz lütfen bilgilendirebilirmisiniz.İlla vatandas mı olmamız gerekiyor

Sadece ABD vatandaslari IR-5 basvurusu yapabilir. Vatandaslik belgenizi aldiginiz gun basvuru yapabilirsiniz.

Maalesef GC sahipleri anneleri veya babalari icin gocmenlik basvurusu yapamiyorlar.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

selamlar 31,12,2021 de başvuru yaptı kızım amerikadan kızım amerika vatandaşı 25,03,2022 de inceleniyor olağan üstü bir drum yok msj ı aldık ve hiç bir ilerleme yok şana kadar nezaman sonuç alabiliriz sizce

Suradan, dosyanizin bulundugu servis merkezine gore, bekleme suresini ogrenebilirsiniz:

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@safak, içinde söyledi: IR5 Vize Sureci (ABD Vatandaslarinin anne ve babasi)

@crazycells yanıtınız için teşekkürler. Bizim için önemli olan aile olarak bir arada kalabilmek. Ben Amarikan vatandaşı oğlum sayesinde GreenCard alabiliyorum.
    Eğer ben tek başıma gidersem: yasal yollarla onlara da green card almam çoook uzun sürebilir.
    Bir yol bulup birlikte ya da mümkün olduğu kadar az ayrı kalmak istiyoruz.
    Eğer hep birlikte gidebilirsek yada kısa bir süre içinde biraraya gelebilirsek küçük kızımın yerel bir okula gitmesi ve eğitimine devam etmesini sağlamalıyım. Eşimin çalışma izni olması çok iyi olur çünkü ailemizi destekler veya çalışma izni olması için bir süre bekleyebiliriz.

Bu durumda hangi yolu izlersek, hangi adımları atsak aile birliğini sürdürebiliriz? Tekrar teşekkür ederiz.

Maalesef dediginiz disinda garanti bir yontem yok. Once siz GC almalisiniz, daha sonrasi esiniz ve cocugunuz icin basvuru yapabilirsiniz ve bu sureyi Turkiye'de gecirebilirsiniz (kendileri vize alana kadar). Fakat bu durumda ABD'de yasayan, calisan GC sahibi veya ABD vatandasi birinin size mali sponsor olmasi gerekiyor. Oglunuz bu basvurularda da size sponsor olabilir mi?

Bunun alternatifi yontem, esinizin sizden bagimsiz olarak ABD'de bir is bulmasi ve calisma vizesi almasi olur. Belki ogretim gorevlilerinin J vizesi degisim programlarindan yararlanmak isteyebilir, bu durumda kucuk kiziniz da J2 ile ABD'de kalabilir ve okula gidebilir; ama tabii J1 vizesine 2 yil kurali verilirse waiver almasi da gerekecek. Her ne kadar islemlerin sayisi fazla olacak olsa da eger bu sureyi ABD'de beraber gecirmek istiyorsaniz boyle bir yol da mumkun.

• MERHABALAR 31,12,2021 BAŞVURU TARİHİMİZ MART 25 MAİL.ALDIK DAVANIZI İNCELİYORUZ ŞUAN İÇİN BİR SORUN YOK LAKİN HALEN BİR NVC BİLDİRİMİ YADA MAİLİ ALMADIK NEDEN OLABİLİR BU TARİHTEN SONRA RED ALABİLİRMİYİZ YADA SİZCE NEZAMAN CVP ALABİLİRİZ

• ⭐⭐⭐⭐⭐

MERHABALAR 31,12,2021 BAŞVURU TARİHİMİZ MART 25 MAİL.ALDIK DAVANIZI İNCELİYORUZ ŞUAN İÇİN BİR SORUN YOK LAKİN HALEN BİR NVC BİLDİRİMİ YADA MAİLİ ALMADIK NEDEN OLABİLİR BU TARİHTEN SONRA RED ALABİLİRMİYİZ YADA SİZCE NEZAMAN CVP ALABİLİRİZ

forumda yazarken kucuk harf kullanmalisiniz.

Sorun yok, yakinda dosyaniz USCIS tarafindan onaylanip NVC'ye aktarilacaktir. Bekleme suresini suradan gorebilirsiniz:

Sureler, USCIS'in basvuruyu aldigi gunden basliyor yani 31/12/2021 olacak sizin durumunuzda. Neden red alacaginizi dusunuyorsunuz? Bu tur vizelerin reddedilmesi genelde cok dusuk ihtimalli bir durum, reddedilmesi icin ciddi bir neden olmali. Eger evrak eksikliginden bahsediyorsaniz, USCIS sizi bu durumdan haberdar eder ve eksik belgeyi gondermenizi soyler.

• @crazycells teşekkür ediyorum cevabınız için daha önce iki defa göçmen olmayan vize başvurum red edilmişti bu yüzden birazda uzun sürdüğü iç,in red alabilirmiyiz diye endişeleniyorum

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

109

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |