Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Herkese merhaba,
    Benim forum üyelerine bir sorum olacaktı daha önce böyle bir durum ile karşılaşan oldumu emin değilim, benim 1 haziran günü Amerika konsolosluğunda J1 için vize randevum vardı, randevuya eşim oğlum ve ben gittik tüm işlemleri tamamlamamız 15 dk sürmüştür, görevli pasaportlarımızı aldı DS 2019 formlarımızı imzaladı ve kaşeledi, vizeniz onaylandı dedi ve konsolosluktan ayrıldık, bugün eşimin ( kendisi J2) pasaportu geldi falan benim ve oğlumun gelmedi, sisteme girip visa status bilgisini kontrol ettiğimde eşimin issued benim oğlumunki ise refused olarak gözüküyor, bu durumla daha önce karşılaşan varmı acaba, konsolosluğu aradım, biz o ekranı göremiyoruz size cevap vereceklerdir pasaportunuzla birlikte görüştüğüm kişi,
    Teşekkür ederim.

• @maydin Refused ve uzun bir yazı varsa mailinizi kontrol edin sizden ek bilgiler istemek için idari işleme kalmışsınız demektir. Mail gelmedi ise bekleyin mutlaka gelir. Ret değil kesinlikle sadece ek bilgiler isteyip vizenizi basıp yollayacaklar biraz bekleyeceksiniz sadece.

• Cevabınız için teşekkür ederim, maalesef henüz mail gelmedi, uzun bir yazı var evet refused bilgisinin altında, fakat ben neden idari işleme kaldım anlamadım, daha önce B ve J vizem vardı, ayrıca eşimin vizesi geldi oğlumla bende refused yazması ve pasaportumuzun gelmemesi düşündürdü beni, bir hatamı var acaba yoksa dediğiniz gibi idari işlememi kaldım, peki bu idari işlem ne kadar sürüyor, bilginiz var mı, benim gidiş tarihim de yaklaşıyor post doc için o yüzden sordum.
    Teşekkür ederim.

• @maydin Hata veya bir sorun olduğu için değil hocam tamamen öyle gerekli gördükleri için. J vizesi için uzun sürmüyor siz gelen maile olabildiğince doğru ve hızlı dönerseniz onlar da yakın zamanda sonuçlandırırlar.

• Hocam merhaba, bugün ptt ile benim ve oğlumun pasaportu iade olarak geldi ve sabah idari işlem başlıklı bir mail aldım konsolosluktan, mailde iki tane word dokümanı var, "SUPPLEMENTAL QUESTIONS FORM" yazan dokümanda bir çok bilgi var bu bilgileri doldurup tekrar maille geri göndermemi istiyorlar, sonra süreç nasıl işleyecek emin değilim, ayrıca diğer form "221g Admin Processing SAO Letter ENG-TUR" isimli belgede ise aşamalar yazıyor, burada bir cümle garip geldi bana, "Asıl vize başvuru sahibinin vizesi basılmadan, diğer aile bireylerinin vize işlemi tamamlanamaz. Örnegin: F2, J2, L2 ve H4 vizelerinin basılabilmesi için F1, J1, L1 ve H1B vizelerinin basılması gerekir." ama eşimin vizesi onaylandı ve pasaportu geldi, belkide sizin dediğiniz gibi, takılmamak lazım hemen formu doldurup göndermek gerekiyor sonrasını bilemiyorum, bekleyip görelim, fakat gidiş tarihim yaklaşıyor bakalım nasıl olacak,
    İyi günler dilerim.
    Bir gelişme olursa buradan sizleri bilgilendiririm.

• Arkadaşlar merhaba.
    Arkadaşımla beraber Amerika’ya gitmek istiyoruz kendisi turizm mezunu olduğu icin bu programa direkt katılabiliyor , ama ben radyo tv okudum 2 yıllık benim gelebilmem için 5 yıllık turizm de tecrübemin olması gerekiyormuş.
    Turizm de tecrübem var , ama 5 yıllık değil. Kalan süreyi başka tanıdık turizm işletmelerinden referans mektubu şeklinde alabilirim.
    Ama sigorta giriş çıkışım yok.
    Bu konuda sigortaya bakılıyor mu veya devlet araştırıyor mu bunu?
    Alacağım yer var ama sigorta giriş çıkışına bakıyorlarsa sıkıntı yaşarız diye çekimser kalıyorlar , ben bakılmıyor diye biliyorum . Bu referans mektuplarına da bakan zaten amerikada ki otel diye biliyorum cunku amaçları turizm de tecrubesi olan elemanlar edinmek ve bu konuda referans olarak kendi sektörlerinde ki otellerden garanti istiyorlar tecrübe olduğuna dair diye biliyorum.
    Uzun lafın kısası turizm de tecrübem var , referans mektubu alabileceğim yerler de var ama 5 yıllı tamamlamam icin başka yerlerden de almam gerek ve bu durumda sigorta giriş çıkışına bakılıyor mu acaba ?

• J1 waiver veya EB2-NIW icin islem yapilirsa sponsor olan programa bilgi gidiyor mu? Bunu goren sponsor program yetkilileri vizeyi iptal edebilirler mi?

• ⭐⭐⭐

@kart123 J1 için waiver yaptığım zama herhangi bir bilgi gitmedi benim bildiğim sponsor hiç bana ulaşmadı böyle böyle bir işlem yapmışsın niye falan diye arayıp ulaşan olmadı hiç

• Herkese iyi pazarlar. Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim. Ben J1 vizesi ile visiting scholar olarak 1 yıllığına amerikaya gitmeyi planlıyorum. Kabul mektubum Ekim 2022 olarak düzenlendi. Vizeye nerden başvuruyorum. Bu aralar çok ileri tarihlere vize randevuları veriliyormuş. Sizce benim yetişir mi. Erkene çekme durumları falan varmış diye okudum bu nasıl oluyor. Şimdiden teşekkürler.

• @enverarat hocam merhaba,
    Kabul mektubunuz Ekim 2022 ise eğer acil olarak DS-160 formunu doldurup sonrasında vize randevusunu almalısınız ( ileri tarih bile verse randevunuzu alın, başka çarenizde yok açıkçası çünkü randevuların erken zamanlara gelmesi gibi bir durum henüz olmayacaktır), daha sonra DS-2019 formunuz kabul aldığınız üniversiteden gelmesi gerekiyor, form DS-2019 formu gelince hemen vize randevusu aldığınız sistemden acil vize randevusu talebinde bulunuyorsunuz, J1 lar için büyük ölçüde acil vize talebini onaylıyorlar ve SEVIS fee yi ödeyip randevuya gidiyorsunuz.
    Vizeye başvuru için DS-160 formunu şuradan: https://ceac.state.gov/ceac/
    Vize randevusu için ise : https://ais.usvisa-info.com/en-tr
    buradan yapıyorsunuz.
    Kolay gelsin.

• Bu başlıktan bahsedildi. Kullanıcı:   crazycells crazycells 

• Arkadaşlar öncelikle merhaba kısa bir süre sonra j1 vizesi alıp Amerika’ya ailemle gideceğim. Vize başvurusunda bulunulduğunda;
    1 Başvurudan itibaren kaç gün içinde görüşmeye çağırıyorlar
    2 Başvuruda aile üyelerininde konsolosluğa benimle gelmesi gerekir mi ( onlara j 2 alacağım
    3 Başvurunun onaylanması halinde vize kaç gün içinde geliyor. Bu süreçler hakkında bilgi verecek birisi varsa teşekkür ederim iyi akşamlar herkese.

• Merhaba arkadaşlar, ben J-1 vizesi alma sürecindeyim. Başkonsolosluğun sayfasında DS-2021 formununda vize görüşmesinde gerektiği yazıyordu. Bununla alakalı bir fikri olan var mı? Ben DS-2021 formunu herhangi bir yerde göremedim de açıkcası. Amerikadaki üniversite ile de sadece DS-2019 formu ile ilgili görüşmeler yapmıştık. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim. Herkese iyi akşamlar.

• Merhaba, J2 vize türünde idari işleme tabi tutuldum. 13 Mayıs’ta İstanbul konsolosluğunda ailemle birlikte vize mülakatını başarıyla tamamladığımızı düşünürken 18 Mayıs’ta idari işleme kaldığımı öğrendim. Eşim (J1) ve 2 çocuğumun vizeleri onaylandı. Gerekli ek belgeleri hemen gönderdik. Ancak şu ana kadar olumlu bir dönüş alamadık. Ds 2019 belgesine göre 1 temmuzda eşimin Amerika daki görevine başlaması gerekirken benim idari işleme kalmamdan dolayı bir süre erteleme kararı aldık. Ancak bu sürecin belirsiz olması, çocuklarımın eğitimlerinin Ağustos’ta başlayacak olması gibi pek çok nedenle sıkışıp kaldık açıkcası. Bu vize türünde böyle bir sıkıntı ile karşılaşan var mı diye sormak istedim. Konsolosluğa yazdığımızda sürecin hızlandırılması adına bir yaptırımları olmadığı mailini alıyoruz. 17 senelik devlet memuruyum. Daha önce hiç Amerika ya girişim olmadı. Bu konuya yorumunuzu ve önerinizi merakla bekliyorum.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@academicus, içinde söyledi: ( J ) Değişim Programı Vizeleri

@crazycells merhaba, yanıtınız için teşekkür
    ederim. Davet mektubum dün geldi j1 diyor.

o halde J1'e uygun DS-2019 formu da hazirlanmistir zaten. Bu form ile randevu alip daha sonra konsolosluga ulasip acil randevu talep edebilirsiniz.

DS-2019 hazirlandigina gore (siz para gostermediginiz icin) maddi harcamalari universite yapacak diye dusunuyorum? Zaten buna dair bilgileri DS-2019'a eklemis olmalilar.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@maydin, içinde söyledi: ( J ) Değişim Programı Vizeleri

Hocam merhaba, bugün ptt ile benim ve oğlumun pasaportu iade olarak geldi ve sabah idari işlem başlıklı bir mail aldım konsolosluktan, mailde iki tane word dokümanı var, "SUPPLEMENTAL QUESTIONS FORM" yazan dokümanda bir çok bilgi var bu bilgileri doldurup tekrar maille geri göndermemi istiyorlar, sonra süreç nasıl işleyecek emin değilim, ayrıca diğer form "221g Admin Processing SAO Letter ENG-TUR" isimli belgede ise aşamalar yazıyor, burada bir cümle garip geldi bana, "Asıl vize başvuru sahibinin vizesi basılmadan, diğer aile bireylerinin vize işlemi tamamlanamaz. Örnegin: F2, J2, L2 ve H4 vizelerinin basılabilmesi için F1, J1, L1 ve H1B vizelerinin basılması gerekir." ama eşimin vizesi onaylandı ve pasaportu geldi, belkide sizin dediğiniz gibi, takılmamak lazım hemen formu doldurup göndermek gerekiyor sonrasını bilemiyorum, bekleyip görelim, fakat gidiş tarihim yaklaşıyor bakalım nasıl olacak,
    İyi günler dilerim.

Gecmis olsun, yakin zamanda sonuclanacaktir. Bilgi icin su basligi da takip etmelisiniz:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/4490/fy2021-fy2022-administrative-process-ap-durumu-i̇dari-işlem

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@keiran, içinde söyledi: ( J ) Değişim Programı Vizeleri

Arkadaşlar merhaba.
    Arkadaşımla beraber Amerika’ya gitmek istiyoruz kendisi turizm mezunu olduğu icin bu programa direkt katılabiliyor , ama ben radyo tv okudum 2 yıllık benim gelebilmem için 5 yıllık turizm de tecrübemin olması gerekiyormuş.
    Turizm de tecrübem var , ama 5 yıllık değil. Kalan süreyi başka tanıdık turizm işletmelerinden referans mektubu şeklinde alabilirim.
    Ama sigorta giriş çıkışım yok.
    Bu konuda sigortaya bakılıyor mu veya devlet araştırıyor mu bunu?
    Alacağım yer var ama sigorta giriş çıkışına bakıyorlarsa sıkıntı yaşarız diye çekimser kalıyorlar , ben bakılmıyor diye biliyorum . Bu referans mektuplarına da bakan zaten amerikada ki otel diye biliyorum cunku amaçları turizm de tecrubesi olan elemanlar edinmek ve bu konuda referans olarak kendi sektörlerinde ki otellerden garanti istiyorlar tecrübe olduğuna dair diye biliyorum.
    Uzun lafın kısası turizm de tecrübem var , referans mektubu alabileceğim yerler de var ama 5 yıllı tamamlamam icin başka yerlerden de almam gerek ve bu durumda sigorta giriş çıkışına bakılıyor mu acaba ?

Eger referans mektuplariyla 5 yili tamamliyorsaniz sorun olmaz diye tahmin ediyorum. Fakat bazi yerlerin uygulamalari daha sert olabilir ve sizden daha ayrintili dokumanlar isteyebilir.

Ama yine de genel olarak referans mektubunun yeterli gelecegini dusunuyorum.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@kart123, içinde söyledi: ( J ) Değişim Programı Vizeleri

J1 waiver veya EB2-NIW icin islem yapilirsa sponsor olan programa bilgi gidiyor mu? Bunu goren sponsor program yetkilileri vizeyi iptal edebilirler mi?

hayir, J1 waiver basvurusu bilgileriniz baskalarina bildirilmiyor.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Maliyeci0656, içinde söyledi: ( J ) Değişim Programı Vizeleri

Arkadaşlar öncelikle merhaba kısa bir süre sonra j1 vizesi alıp Amerika’ya ailemle gideceğim. Vize başvurusunda bulunulduğunda;
    1 Başvurudan itibaren kaç gün içinde görüşmeye çağırıyorlar
    2 Başvuruda aile üyelerininde konsolosluğa benimle gelmesi gerekir mi ( onlara j 2 alacağım
    3 Başvurunun onaylanması halinde vize kaç gün içinde geliyor. Bu süreçler hakkında bilgi verecek birisi varsa teşekkür ederim iyi akşamlar herkese.

1 Aylar sonrasina veriliyor maalesef, ama aciliyet durumunuza (programin baslangic tarihi) gore konsolosluk ile konusup one cekmeye calisabilirsiniz.
    2 evet, vize alacak herkesin mulakata katilmasi lazim.
    3 en gec 1 hafta - 10 gun icinde ulasmis olmasi lazim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ptresearcher, içinde söyledi: ( J ) Değişim Programı Vizeleri

Merhaba arkadaşlar, ben J-1 vizesi alma sürecindeyim. Başkonsolosluğun sayfasında DS-2021 formununda vize görüşmesinde gerektiği yazıyordu. Bununla alakalı bir fikri olan var mı? Ben DS-2021 formunu herhangi bir yerde göremedim de açıkcası. Amerikadaki üniversite ile de sadece DS-2019 formu ile ilgili görüşmeler yapmıştık. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim. Herkese iyi akşamlar.

Nerede yaziyor acaba? link verir misiniz? Yanlislik yapmis olabilirler.

DS-2019'daki 2019 yil degil, DS formunun ismi...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@maydin, içinde söyledi: ( J ) Değişim Programı Vizeleri

Hocam merhaba, bugün ptt ile benim ve oğlumun pasaportu iade olarak geldi ve sabah idari işlem başlıklı bir mail aldım konsolosluktan, mailde iki tane word dokümanı var, "SUPPLEMENTAL QUESTIONS FORM" yazan dokümanda bir çok bilgi var bu bilgileri doldurup tekrar maille geri göndermemi istiyorlar, sonra süreç nasıl işleyecek emin değilim, ayrıca diğer form "221g Admin Processing SAO Letter ENG-TUR" isimli belgede ise aşamalar yazıyor, burada bir cümle garip geldi bana, "Asıl vize başvuru sahibinin vizesi basılmadan, diğer aile bireylerinin vize işlemi tamamlanamaz. Örnegin: F2, J2, L2 ve H4 vizelerinin basılabilmesi için F1, J1, L1 ve H1B vizelerinin basılması gerekir." ama eşimin vizesi onaylandı ve pasaportu geldi, belkide sizin dediğiniz gibi, takılmamak lazım hemen formu doldurup göndermek gerekiyor sonrasını bilemiyorum, bekleyip görelim, fakat gidiş tarihim yaklaşıyor bakalım nasıl olacak,
    İyi günler dilerim.

Esinize yanlislikla vize vermis olabilirler, sizlerin vizeleri gelene kadar esiniz vizesini kullanmasin. Ayrica sizin idari islemleriniz sonlandiktan sonra lutfen konsolosluga esinizin vize numarasini yazarak hala gecerli olup olmadigini sorun.
    Ucaga binmeden kontrol etmekte fayda var.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

95

41.0k
Kullanıcı

4.4k
Konu

426.2k

| | | |