Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @ecom

Bunlar her yerde bulunmayan değerli bilgiler. Hem size hem bir şekilde buna sebep olanlara teşekkür ederim.

Görünen o ki, riskli bir yol.. Öğrenci vizesi yoluyla ilerlemek de bir risk (diğerine kıyasla daha düşük risk olabilir tabi). Keşke bu kadar zorlu bir süreç olmasaydı. Düşündüğüm zaman bir anlam da bulamıyorum esasında

• @ICu rica ederim ne demek. Aslında risk yok sadece sabır gerektiriyor her ülkenin bir sistemi işleyişi var neticede yapacak bir şey yok, oradan basvurmanizin avantajı bu süreyi birlikte geçirmeniz. Bir taraftanda zaman o kadar hızlı geciyor ki eğer niyetiniz varsa biran evvel başvuruyu yapıp sürece başlayın ki geri sayıminiz başlasın. Sıfırdansa bir iyidir. Kolaylıklar diliyorum.

• @ecom, içinde söyledi: ABD Yolunda Evlilik

@ICu rica ederim ne demek. Aslında risk yok sadece sabır gerektiriyor her ülkenin bir sistemi işleyişi var neticede yapacak bir şey yok, oradan basvurmanizin avantajı bu süreyi birlikte geçirmeniz. Bir taraftanda zaman o kadar hızlı geciyor ki eğer niyetiniz varsa biran evvel başvuruyu yapıp sürece başlayın ki geri sayıminiz başlasın. Sıfırdansa bir iyidir. Kolaylıklar diliyorum.

Risk derken uzun sürmesini 'risk' diye nitelemiştim esasında.

Peki başvuruyu online veya postayla yapmanın avantajı/dezavantajı varsa nelerdir?

• @ICu sanırım sadece avantajı var. Dosyanız anında uscis'e ulaşıyor ve kaybolma ihtimali yok. Kargo ücreti ödememek de cabası. Ayrıca istediğiniz an online olarak ek belge sunabiliyor ve dosyanızı takip edebiliyorsunuz.

• @ICu samet beye katılıyorum online sanki daha avantajlı ve pratik.

• Merhabalar Arkadaşlar, kız Arkadaşımla evlendikten sonra kendi pasaportumu da değiştirmem gerekiyor mu? Kimlik değiştiriliyor diye biliyorum.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Atii erkeklerin eğer soyisimleri değişmiyorsa pasaportlarını değiştirmelerine gerek yoktur.

• Merhabalar,

Amerikan vatandaşı bir kız arkadaşım var. O Amerika'da yaşıyor ben ise Türkiye'deyim. Önümüzdeki yaz Türkiye'de evlenmeyi düşünüyoruz. Fakat sürecin nasıl olması gerektiği hakkında bir fikrimiz yok. Açıkcası Türkiye'de evlenmek için gerekli süreci biliyoruz fakat sonrasında benim Amerika'ya gidebilmem için gerekli süreci nereden ve nasıl başlatacağımız konusunda net ve temiz bilgi bulamıyoruz. Türkiye'de evlendikten sonra o Amerika'ya dönüp benimle evlendiğini bildirip herhangi bir yere başvurması mı gerekiyor? Yoksa Türkiye'de evlendikten sonra Türkiye'deki konsolosluğa gidip benim mi başvuru yapmam gerekiyor?
    Süreç ne kadar sürüyor? Türkiye'de evlendiğimizde benim Amerika vizesi alıp oraya gitme sürecim, Amerika'ya nişanlılık vizesi ile gidip orada evlenmekten daha mı uzun sürüyor?
    Hangi yolu seçmeliyiz ve süreci nasıl devam ettirmeliyiz. Bu konuda yardımlarınıza ihtiyacım var.

Beni endişelendiren diğer bir konu ise şu; Ben daha önce bir evlilik yaptım ve boşandım. Şu anki kız arkadaşımın bu konu hakkında hiçbir bilgisi yok. Yani ona en başta bu durumu söylemedim. Şimdi de işler ciddiye binince haliyle bu durum beni endişelendiriyor.
    Eğer Türkiye'de evlenirsek sonrasında ben Amerika'ya gideceğim zaman eşim benim için orada başvurduğunda benden Türkiye'de önceki evliliğime dair herhangi bir belge istenecek mi?
    Yahut nişanlılık vizesi ile gidersem ve Amerika'da evlenecek olursam o zaman istenilecek mi? Bu konu hakkında herhangi bir bilginiz varsa lütfen yardımcı olun.
    İyi günler dilerim.

• @Birgaripadam, içinde söyledi: ABD Yolunda Evlilik

Merhabalar,

Amerikan vatandaşı bir kız arkadaşım var. O Amerika'da yaşıyor ben ise Türkiye'deyim. Önümüzdeki yaz Türkiye'de evlenmeyi düşünüyoruz. Fakat sürecin nasıl olması gerektiği hakkında bir fikrimiz yok. Açıkcası Türkiye'de evlenmek için gerekli süreci biliyoruz fakat sonrasında benim Amerika'ya gidebilmem için gerekli süreci nereden ve nasıl başlatacağımız konusunda net ve temiz bilgi bulamıyoruz. Türkiye'de evlendikten sonra o Amerika'ya dönüp benimle evlendiğini bildirip herhangi bir yere başvurması mı gerekiyor? Yoksa Türkiye'de evlendikten sonra Türkiye'deki konsolosluğa gidip benim mi başvuru yapmam gerekiyor?
    Süreç ne kadar sürüyor? Türkiye'de evlendiğimizde benim Amerika vizesi alıp oraya gitme sürecim, Amerika'ya nişanlılık vizesi ile gidip orada evlenmekten daha mı uzun sürüyor?
    Hangi yolu seçmeliyiz ve süreci nasıl devam ettirmeliyiz. Bu konuda yardımlarınıza ihtiyacım var.

Beni endişelendiren diğer bir konu ise şu; Ben daha önce bir evlilik yaptım ve boşandım. Şu anki kız arkadaşımın bu konu hakkında hiçbir bilgisi yok. Yani ona en başta bu durumu söylemedim. Şimdi de işler ciddiye binince haliyle bu durum beni endişelendiriyor.
    Eğer Türkiye'de evlenirsek sonrasında ben Amerika'ya gideceğim zaman eşim benim için orada başvurduğunda benden Türkiye'de önceki evliliğime dair herhangi bir belge istenecek mi?
    Yahut nişanlılık vizesi ile gidersem ve Amerika'da evlenecek olursam o zaman istenilecek mi? Bu konu hakkında herhangi bir bilginiz varsa lütfen yardımcı olun.
    İyi günler dilerim.

Merhaba, Türkiye'de evlenme konusunda bilginiz olduğunu varsayarak o konuyu es geçiyorum( konsolosluktan alınan evlenme belgesi, sağlık raporu vs.) Evlendikten sonra gerekli evrakları toplayarak (gerekli evraklar için IR1/CR1 konusunun ilk sayfasına bakabilirsiniz.) Uscis yani Amerikan göçmenlik ofisine başvuru yapıyorsunuz. Bu başvuru fiziki veya online yapılabiliyor. Eşiniz Uscis hesabı açacak ve evraklarla başvuru yapıp $535 başvuru ücretini ödeyecek. Süreç ortalama 1.5 2 yıl sürüyor. Nişanlılık vizesi için kız arkadaşınızla 2 yıl içerisinde en az 1 kez yüz yüze görüşmüş olmanız gerekiyor diye biliyorum. Aranızdaki konuşmalar yazışmalar hepsini sunmanız gerekli. Eski evliliğiniz elbette sorulacak. Boşanma evrakının aslını sisteme yüklemeniz ve vize görüşmesine götürmeniz gerekiyor. Kendi düşüncem kız arkadaşınızdan hiçbir konuyu saklamamanız yönünde. İlerde ortaya çıkarsa ki mutlaka çıkacak. Daha büyük hayal kırıklığına mahal verebilir. Nişanlılık vizesi için tahmini süreler 4.5-13.5 ay arasında değişiyor. Dosyanızın hangi servis merkezine düşeceğine göre değişiklik göstermekte. Aşağıya tahmihi bekleme sürelerini içeren linki ekledim.

• Bizim validenin 6. ay oldu ne bir guncelleme var ne bir hareket , mail attim bakalim ne yazacaklar cok merak ediyorum .

• @masewu Merhabalar,
    Geç dönüşüm için kusura bakmayın lütfen. Bu postumun ertesi günü nikah kıydık, sonrasında da hemen ds260 formunu doldurduk. Şu an mülakat tarihimizi bekliyoruz, umarım o gelirse de güncel bilgi ve dokümanlarımızı konsolosluğa ileteceğiz.

Umarım sizin için de her şey yolunda gitmiştir 🙂

Herkese yardımları için çok teşekkürler demiş olayım buradan da.

• Herkese merhaba,

Dün akşam itibari ile mülakat maili aldım. Bu süreçte partnerim ile nikah kıyıp birlikte gitmeyi planlıyoruz ancak sürecin son ayına denk geldiğimiz için bu riskli olur mu? Benim soy ismim değişeceği için pasaportumu değiştirmem gerekecek. 1 hafta içerisinde nikah kıyarsak süreç nasıl olur? Mülakat tarihim 13 Eylül

• Herkese merhabalar oncelıkle.

Esım 1 sene once Turkıye’ye geldı ve beraber yasamaya basladık. Asıl hedef burada yasamaktı fakat gıtmek ıstedı ve surecı baslattık .Lakın ınternette surecle ılgılı cok fazla bılgı yok( sukurler olsun bu forumu buldum)

Soracagım soruları muhtemelen cogu kısı sormustur bunun ıcın sımdıden ozur dılerım. Bılgılı arkadaslardan bılgı alabılırsem cok müteşekkür kalacagım.

Esımle mayıs 31’de evlendık. Hazıran ayında ıse UCSIS’e tum evraklarımızı onlıne olarak yukledık. Oncelıkle bırıncı sorum bız forumda konusulanların aksıne hıc bır evrakımızı fızıksel olarak gondermedık. Bızden onlıne yuklememızı ıstedıler ve oyle yaptık. Acaba sıstemı guncelledıler mı? Esım orada ordu falan ıcın calıstıgı ıcın bu konulara baya hakımdı.

Ikıncı sorum ıse Sponsporluk ıle ılgılı. Basvuru yaptıgımız zaman esım onlıne olarak buyuk bır fırmada calısıyordu. Lakın ısten ayrıldı. Tekrar sponsor bulmamız şart mı?

• @TolgaSabSab, içinde söyledi: ABD Yolunda Evlilik

Herkese merhabalar oncelıkle.

Esım 1 sene once Turkıye’ye geldı ve beraber yasamaya basladık. Asıl hedef burada yasamaktı fakat gıtmek ıstedı ve surecı baslattık .Lakın ınternette surecle ılgılı cok fazla bılgı yok( sukurler olsun bu forumu buldum)

Soracagım soruları muhtemelen cogu kısı sormustur bunun ıcın sımdıden ozur dılerım. Bılgılı arkadaslardan bılgı alabılırsem cok müteşekkür kalacagım.

Esımle mayıs 31’de evlendık. Hazıran ayında ıse UCSIS’e tum evraklarımızı onlıne olarak yukledık. Oncelıkle bırıncı sorum bız forumda konusulanların aksıne hıc bır evrakımızı fızıksel olarak gondermedık. Bızden onlıne yuklememızı ıstedıler ve oyle yaptık. Acaba sıstemı guncelledıler mı? Esım orada ordu falan ıcın calıstıgı ıcın bu konulara baya hakımdı.

Ikıncı sorum ıse Sponsporluk ıle ılgılı. Basvuru yaptıgımız zaman esım onlıne olarak buyuk bır fırmada calısıyordu. Lakın ısten ayrıldı. Tekrar sponsor bulmamız şart mı?

Merhaba, yaklaşık 2 yıldır online sistem yürürlükte ama fiziken de başvuru yapabiliyorsunuz. Eşiniz Abd ordusunda görev alıyorsa hızlandırma talebinde bulunmanızı şiddetle öneririm. 2 3 ay içinde işlemleriniz biter. Sponsor 2. Aşama yani NVC aşamasında gerekli. Uscis herhangi bir sponsor talep etmiyor. Eşinizin yıllık geliri yeterliyse kendisi de sponsor olabilir.

• @Samet-Ünlü Çok teşekkür ederim cevap için. Malesef eski ordu çalışanı şuan için çalışmıyor orduda. Bu konuda hızlandırma oldugunu bılmıyordum açıkcası:)

Şuan ıcın gorunen en buyuk sorun sponsor olarak gorunuyor ama anladıgım kadarıyla UCSIS aşamasında bu onemlı degıl sanırım. NVC aşamasında ise sorunu çözmüş olmam gerekıyor

• Herkese merhaba, perşembe günü mülakat tarihi açıklandıktan sonra sevincim çok fazla sürmedi. İki gündür 4-5 saat uyuyorum. ABD yolunda evlilik ve birkaç konu başlığının tamamını okudum ve kafamda oluşan sorunlara tam karşılık bulamadım. Benzer durumda olduğum birkaç arkadaş var fakat geri bildirimde bulunmamışlar.

Yüksek cn nedeniyle, mülakat almaktan umudu kesmiştim. Rusya’da 7 yıllık ilişkim olan kız arkadaşımla haziran ayında evlendik. Bu arada 3 aylıkta kızımız var. Eylül ayında da evliliğimizi burada da tescil ettirip, yılbaşından itibaren tası tarağı toplayıp gitmeyi planlıyordum. Mülakat alınca durum değişti.

Forumdan okuduğum ve yorumladığım kadarıyla aşağıdaki gibi, beni uyutmayan sorunlar var.

1. Ankara ile evlendim formu güncellemek istiyorum deyip iletişime geçsem, sanırım benden evlilik cüzdanı isteyecekler. Şu an sadece elimde Rusça evlilik belgesi var. Bunu nasıl kabul ettirebilirim bilmiyorum. Bu durumda mülakat tarihim değişme söz konusu mudur?
    2. İlk aşamayı bir şekilde geçtim diyelim. Rusya’da DSÖ onaylı herhangi bir aşı yok. Eşim yarın gelse aşı olsa ancak aşı durumunu aşabiliyoruz. Kaldı ki eşimden ve kızımdan istenilen evraklar sanırım benden istenilenlerle aynı bunları hangi ara çıkaracak ve İngilizce tercümesini yaptıracak bilmiyoruz. Eğer İngilizce tercümelerinin yanında apostil vs. isteniyorsa zaten süreç tamamen tıkanıyor.
    3. İlk aşamada olumlu ve ikinci aşamadan olumsuz yanıt alırsam. Mülakata tek katılıyorum demektir bu mümkün müdür? Formda evlilik alanı ile ilgili yerleri güncelleyip, Eşim ve kızım olmadan mülakata girebilir miyim?
    4. Üçüncü aşama ile mülakata tek girersem, benden finansal olarak yine de ailem ile gidiyormuş gibi bir beklenti oluşur mu? ve ilişkimizin sahte olmadığına dair kanıt isterler mi? İsterlerse zaten 100 sayfa kanıt sağlayabilirim. Bu durum zaten ailece gidersek sorulacağını biliyorum.

Bu zamana kadar neden evrak hazırlamadınız derseniz böyle bir zamanda mülakat almayı düşünmüyorduk.
    Eşim bazı nedenlerden dolayı 30 gün kadar burada olacak. Evrakları bir hafta tamamlayıp, ağustosun ikinci haftası gelse ve gelir gelmez aşı olsa bile ikinci aşı mülakattan sonraya kalacak. Buda eylül ayının ortalarına denk gelecek…

Eğer iyimser olarak düşürsem (Aslında düşünemiyorum), Unganların aşı konusunda esneklik yapabilirlerse ve apostil olmadan evraklar kabul görürse ailece vize alabileceğimizi düşünüyorum.

• merhabalar,

dv-2023 sonuçları açıklandıktan sonra erkek arkadaşımla vakit kaybetmeden evlendik ve başvurumuzu akabinde yaptık. (loto bana çıktı) başvururken iki soyadımla başvurdum ancak pasaportumda hala tek soyadım yazıyor. pasaportumun geçerliliği haziran 2024'e kadar. iki soyada geçtiğimden beri henüz kimliğimi ve pasaportumu değiştirmedim. pasaportumu değiştirirsem ds-260 formuna da yeni pasaport numarasının bir şekilde yazılması gerekir diye düşünüyorum ama bunu nasıl yapabileceğimi bilmiyorum. süreç boyunca hiç yeni pasaport almadan tek soyadımın olduğu pasaportla ilerleyebilir miyim yoksa iki eğer ikincisiyse sürecin hangi noktasında yeni pasaport alamlı ve bunu nasıl bildirmeliyim?

teşekkürler şimdiden

• @halpberb iki soyadıyla neyi kastettiğinizi anlamadım. Eğer doğru bilgiler girdiyseniz form açmanızı tavsiye etmiyorum. Form açıp bilgi güncelleyen, dv2022 sürecinde mülakat alamayanlar var. Mülakat aldığınız vakit formu açıp bilgilerinizi güncelleyin. Zaten pasaport bilgileriniz değişse bile, eski pasaportunuzu delip geri veriyorlar ikisini de mülakatta göstermelisiniz.

Edit: 2018 yılında böyle ileti gördüm, size verdiğim tavsiye ile yanıltmak istemiyorum. Benim bahsettiğim sanırım mülakat açıklandıktan sonra evlenme tavsiyesine uygun. Forumda deneyimli birinden cevap gelene kadar, iletileri gözden geçirmeniz gerekiyor.

@sash, içinde söyledi: Green card çıktıktan sonra evlilik vs.

evlendikten sonra DS260 formunu açtırıp değişiklik yapmanız gerekirdi. Medeni hal değişikliğini bildirmeniz gerekiyor. Mulakatta muhtemelen AP ye kalırsınız, çekilişten onceki ilişkinizi ispat etmeniz gerekir.

• @cgokhan merhaba durumunuz biraz karışık net bilgim yok ancak şöyle doğru soruları sorup doğru yönergeleri takip etmek gerekir ve bence sayın @crazycells @gucarslan gibi bilgi sahibi insanların fikirlerini alın. Apostil gerekmiyor genelde insanlar yeminli tercümana cevirtip hallediyorlar çevrilmesi gereken evrakları. Aşı konusu unganlari arayıp sorulabilir. Aşısı tamamlanmamış bir eş bence sonradan tamamlayip mülakat talep eder ve ellerinde hala vize varsa o mali yıl tamamlanmadan bir ihtimal vizesini alabilir diye düşünüyorum tabi sizin önceden girip aldiginizi varsayarak. Ama benim takıldığım nokta evliliginizi burada tescil etmemiş olmanız bildiğim kadarıyla 30 gün içerisinde yapmak gerekiyor. Şuan siz bir türk vatandaşı olarak burada bekar görünüyorsunuz. Bekar olarak mülakata girip kendi vizenizi alsanız başka ülkede yapılmış resmi evliliginiz var, evli olarak gitseniz türk vatandaşı olarak türk makamlarından alabileceginiz evliliginizi kanıtlayan bir resmi belgeniz yok. Işte bu noktada benimde kafam karıştı açıkçası. Umarım çözersiniz ve ailenizle sorunsuz gidebilirsiniz. Kolaylıklar diliyorum.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@halpberb yapmanız gereken çok basit.
    yeni soyadınızla olacak şekilde yeni bir pasaport başvurusunda bulunmalı ve bu pasaportla mülakata katılmasılınız hepsi bu.
    kısaca yeni bir pass başvurusunda bulunun ve mülakata onunla katılın, eğer DS260'ı yeni soyadınızla doldurduysanız formda bir değişiklik yapmanıza gerek yok.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

41

40.7k
Kullanıcı

4.4k
Konu

424.2k

| | | |