Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• 14 Haziran'da eşimle Malezya'da girmiş olduğumuz ve halen sonuçlanmamış vize mülakatı sonrası sürecini kısaca yazıya döküyorum.

Mülakatla alakalı bilgileri daha önce paylaşmıştım o yüzden bu yazı mülakat sonrasına dair. 14 Haziran'da eksik belgeden dolayı (evlilik belgesindeki tek bir kelimenin İngilizce'ye çevrilmemiş olmasından ötürü) konsolos bize beyaz kağıt verip sadece Marriage Certificate Translation kutucuğunu işaretleyip bizi gönderdi. Pasaportlarımızın kendilerinde kalmasının sakıncası yoksa orada bırakabileceğimizi söyledi biz de bıraktık. Bunun dışında KKTC'de daha önce 7 ay öğrenci olarak bulunduğumdan (normalde 12 ay ve üzeri kalınan yerlerden istenmesine rağmen) oradan da polis raporu istenmişti elçilikten gelen emailde, ne yaptıysam bir türlü belgeyi temin edemediğime dair konuyu ilettim, konsolos bey de bunu araştırıp bize geri döneceğini söyledi. Neyse eve geldiğimizde hemen İngilizce'ye tamamen çevirilmiş evlilik belgesini hazırlatıp ertesi sabah postaladık ve 16 haziran tarihinde elçiliğe ulaştı.

CEAC'ta durumu kontrol ettiğimizde Ready'den Refused'a dönmüştü ve aslında süreç buraya kadar normal gidiyordu ki aynı gün KKTC'de tam olarak hangi tarihler arasında bulunmuş olduğumu belirtmemi ve eski pasaportlarımın hepsini elçiliğe göndermemi istedikleri bir email aldım. Gayet açık bir dille bütün giriş çıkışlarımı yazdım ve pasaportları da aynı gün postaya verdim. 19 Temmuz tarihinde durumumuz Refused'dan Ready'ye döndü fakat bu sefer de başka bir email attılar belirttikleri iki tarih arasında ABD'de ne yapmış olduğuma dair (Öğrenci olarak ABD'de bulunduğum tarihlerin sonlarını kapsıyor). Onu da destekleyici belgeleriyle birlikte elçiliğe ilettim ve bugün durumumuz Ready'den Administrative Processing'e döndü. Ne bir form geldi bize ne de elçilikten bir email.

Görünen o ki sistemsel açıdan mümkün olan bütün durum güncelleme yazılarını görmeden bu süreç bitmeyecek.

Vaktim yok okuyamadım diyenler için şu ana kadarki süreci içeren durum güncellemelerimiz:
    13 Haziran: Ready
    14 Haziran: Refused
    19 Temmuz: Ready
    22 Temmuz: Administrative Processing

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Guybrush merhaba, ilk olarak tebrikler.
    dosyanızın işlem süreci olması gereken gibi, zaten bir göçmenlik dosyası ceac'da bu şekilde ilerler. muhtemelen bir kaç gün içinde issued'a dönecektir.

ceac işlem sırası için bu başlığı inceleyin lütfen;
    https://yesilkartforum.com/forum/post/240589

tekrardan tebrikler.

• Merhaba, bugün elçilikten mülakat randevusunun tarihini belirten ve her başvuru sahibinin mülakata getirilmesi gereken bir mail geldi. Ancak alt kısımda ismimin yazılı bölümde benim özel olarak getirmem gereken belgeler arasında ''Marriage Certificate'' yazıyor. Bekarım ve daha önce hiç evlenmedim. Dolayısıyla bir evlilik belgesine veya evlilik cüzdanına sahip değilim. DS Formunu doldururken de sadece kendimi yazmıştım. Benden istedikleri ile ilgili internetten biraz araştırdım ama net bir sonuca yine ulaşamadım. Acaba benden bekarlık belgesi gibi bir şey mi istiyorlar? Vukuatlı nüfus kayıt örneği bunu ispatlamak için yeterli olmaz mı?

• Merhabalar bu ds-3025 mayendenysonra verilen zarfın içinde mi teşekkürler

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@LosSantosVagos ilk başvuru yaparken acaba sistem yanlışlıkla evli olduğunu mu kayıt ettin vukuatlı evrağı ile ispat edebilirsin

• @donmezhamdu 1 gün sonra veriliyor herşey yolunda giderse.
    Siz ne zaman muayene olacaksınız?

• Unganlar Deneyimi + Mülakat Deneyimi
    Merhabalar.
    09:50'de olan randevu 09:00 gibi aldılar pasaport , ds260 conf... , Aşı kartı (covid -19) yeterli olduğunu söylediler ve 5. Kata çıktım kan alımı yapmadan 47.5 dolar ücret ödedim ve kan aldılar ve 3.katta akciğer falan çekildi daha sonra tekrar 4.kata yönlendirme yaptılar ve sıramı bekledim fiziki muayene için sıram geldiğini söylediler ve önlük verdiler giydim ve Sayın DR.Ungan bir kaç klasik sorular burada ne iş yapıyorsun. Amerika'dan ne yapmayı düşünüyorsunuz gibi sorular o esnada iki iğne yaptı anlamadım bile ne ara yaptı iğneyi derken tamamdır geçmiş olsun dedi ve ayrıldı bende tekrar vezneye gittim ve 470 dolar ücret ödedim toplam 47.5+470 dolar ödeyerek ayrıldım ve yarın sabah 11-12 arası sonuçlarınızı alabilirsiniz dedi ve 23/7/2022 sonuçları aldım ve İstanbul'a yola koyuldum .....

Mülakat Deneyimi:

1 Aug Mülakat Deneyimim Bütün Herkes gibi Normal İlerledi.

• Güvenlik Kontrolü
    • Sıra Numarası / 30
    • Bekleme Süreci
    • Döviz Ödemesi / 330 dl
    • Evrak Teslimi (yaşlı bir bayan idi bazı evrakları istemedi ya da unuttu daha sonra görüşmede istendi.
    • Bekleme Süreci / bayağı uzun bekleyiş oldu normalden fazla ki bu durumda olan iki arkadaş daha vardı toplam 3 kişi birbirimize bakıyoruz sonuç iki arkadaş benden
      Önce girdi hatta birisi oooffffff diye çıktı ama onaylı idi. Sıra bana geldi.
      1. banko iki kişi var içeride heyecanlandım dedim sabıkam yok diğerleri tek kişi ile görüştü bende neden iki kişi var diye endişelendim hal bu çok sakin ve normal bir şekilde soru sordular. Benim parmak izlerim alındı ve sorular başladı.

SORULAR: -

• Türkiye de nerde yaşıyorsunuz.
    • Ne iş yapıyorsunuz.
    • Evli misiniz?
    • Eşinizin ismi ve sizinle akrabalık bağı nedir yakın mı yoksa
    • kaç çocuğunuz var ve isimleri tek tek soruldu.
    • daha önce çalıştığınız yerleri diye Türkiyeye gelmeden önceki yerleri sordu anlattım.
    • ABD'de nereye gidiyorsunuz .
    • ne iş yapmayı düşünüyorsunuz
    • Sponsor olan kişi neyiniz oluyor.
    • ve bizim ülkenin (Afganistan) son durum hakkında sorular vs...
      Görevli :
      Her şey yolunda evrakalr esksiksiz size mail gelecek diye pasapotu ve banka evraklarını bana verdi AP ye kaldığımı belirtti .
      Mail :
      Daha sonra ertesi gün mail geldi ve formu @gucarslan Bey'in sayesinde hazırlamıştım aynı gün gönderdim 02/08/2022.
      18/08/2022 tarihinde Processing Completed maili geldi .
      Pasaportu aynı gün gonderdim ve 22 sine teslim edili .
      Nihayetinde 09/09/2022 Tarihinde o beklenen ISSUED ibaresini görebildim.

Dosya Numarasi: 2022AS14XXX
    DS-260 Gonderimi: 16/05/2021
    KCC Evrak Istegi: 28/09/2021
    KCC Evrak Onayi: 07/10/2021
    Saglik Muayenesi: 22/07/2022
    Vize Mulakati: 01/08/2022
    AP işlem bitiş tarihi: 18/08/2022
    Vize Onayi İSSUED : 09/09/2022
    Pasaport Teslimi: xxxxxx
    ABD Ilk Giris:xxxxxx

• Unganlar Sağlık Muayenesi

21 Temmuz sabahı ben, eşim ve kızım için 5’er dakika ara ile aldığımız 09:05’te başlayan sağlık muayenesi randevumuz için 15 dakika önce oradaydık. 09:10 evraklarımızı teslim ettik, mailinize gelen konfirmasyon çıktısına gerek duymuyorlar, en azından bizim için mailimizde olması yeterli oldu ki zaten sormadılar.

09:25 - 5. Kata çıktık.
    09:50 - Kan ve röntgen işlemleri bitti. ( yalnızca eşim ve benim için - $47.5 * 2 = $90 )

Sonrasında saat 11:00 ‘de muayene için gelmemizi söylediler. ( Ancak siz yine de erken gidin, çünkü bizden sonra gelenleri biz yokuz diye önceden muayeneye aldıklarını farkettik )

11:25’te muayene için içeri çağrıldım. ( 3 aşı - Fatura 4 vaccination - $310 muayene dahil. )

11:45’te eşim girdi. ( 3 aşı - Fatura 4 vaccination - $310 muayene dahil. )

12:00’de de en son 4 yaşındaki kızım annesiyle muayene’ye girdi. ( Kızımın tüm aşıları tamdı. Yalnızca 4. Yaş aşısı yapıldı. Tek aşı - Fatura 2 vaccination - $200 muayene dahil. )

Buraya kadar herşey sizlerin de daha önce okuduğunuz sağlık muayenesi deneyimleri ile aynı.

Benim hikayem şimdi başlıyor…

Handan Hanım, muayene ve aşı esnasında hiç durmadan sorular sorarken; “Alkollü araç kullandınız mı ve ehliyetiniz bu sebeple alındı mı? “ diye sordu ve ben “Evet” cevabını verdiğimde, zaman artık benim için ilerlemiyordu.Yalnızca bu konu üzerine sorular sormaya başladı; olayı anlattım. Bu arada yaklaşık 15 yıl önce, 21 yaşındayken ufak bir kaza yapmıştım, yaralama, dava vs yok - sicilimde de yok. 6 ay ehliyetim alınmıştı. Kendisine bu durumu defalarca belirttim fakat tüm hayallerimin o anda son bulmasına sebep olan cümleyi duydum; “Sizi bu durumunuzdan dolayı psikiyatriste yönlendireceğim ve dosyanız yaptığınız görüşmeye istinaden hazırlanacak.

Sonrasında hiç vakit kaybetmeden anlaşmalı oldukları iki psikiyatristi de randevu için sekreterler aracalığı ile aradık, ancak en yakın 27 Temmuz için randevu oluşturabiliyorduk. İstanbul’da yaşadığımı, işlerimizin olduğunu, çocuğumuzun okulunu vs söylesekte ne yazık ki herhangi bir değişiklik yapamadık.

Sonrasında beni tekrardan “idrar testi” için yönlendirdiler. ( 450 TL )

Pasaportlarımızı alıp Unganlar’dan uzaklaştık.

Bir süre hiçbir şey yapmadan durduk, hiç konuşmadık.

Yaklaşık 1 saat sonra Psikiyatrist’i aradım ve sekreteri ile görüşüp durumumu tekrar anlattım ve saat kaç olursa olsun herhangi bir boşlukta beni aramalarını rica ettim.

Saat 15:26’da telefonum çaldı, tanımadığım bir numara ve heyecanla açtım; psikiyatri kliniğinden aradığını söyleyen bir ses; “Yarın sabah müsaitseniz saat 10:00’da görüşmeye gelebilirsiniz” dedi. Bir tebessüm ile önce gözlerimi sonrasında ise teşekkür ederek telefonu kapattım.

Ankara’da gece, benim için çok soğuk ve karanlıktı, sabah olmasını bekledim.

Bir bardak kahve ve sakinlik sonrası görüşmeye girdim. Tedirgin başlayan sohbet belli bir süre sonra oldukça keyifli son buldu.

Henüz ne olacağını bilmiyorum ama umarım iyi olacak.

Ve bu yaşadığım tecrübe isterim ki sizlere de fayda sağlasın.

Kalın sağlıcakla.

• @kronos geçmiş olsun. Adli sicil kaydında yoksa hiç alkollü araç kullandığınızdan ve öyle basit bir kazadan bahsetmeyecektiniz aslında dosyayı fazla karıştırmamak için.

• Durumu sirf kendi yararina cevirmek icin durustlukden uzaklamadiginiz icin sizi takdir ediyorum. Yurtdisina giden herkes bu sekilde davransin ki, disarda ulkemiz vatandasinin itibari artsin.

• @kronos sicil kaydı yoksa söylemenin bir mantığı yok. Ekstra iş çıkartır ki çıkartmış.
    büyük ihtimal çözmesi basit olacak ama zaman alacak.

• @EzgiLera eşinle birlikte abd',de huzurlu mutlu bol şanslar.

• Merhabalar. Bizim de mulakat tarihimiz yakinda. (28 Temmuz Bosna Hersek'te) Esim Bosnali oldugu icin dosyamizi oraya aldirmistik. Saraybosna US konsolosluguna yazdim ama cevap gelmedi. Nufus kayit ornegi ve askerlik durum belgelerini Istanbuldan yeminli tercuman ile ceviri yaparak noter onayi yapmadan gotursek kabul goruyor mu evraklar? Noter onayi sart mi? DV Instructions pdf dosyasinda noter onayli is yazisi talep etmelerine ragmen noter onayina gerek olmadigi soylenmisti. Ya da Bosna'da yerel yeminli tercumana ceviri yaptirirsam noter onayi olmaksizin evraklar kabul gorur mu? Mulakatlariniz sirasinda noter onayi araniyor mu?

• @Erkan-Gürsoy Erkan Bey çok teşekkür ederim.

• @gucarslan Çok teşekkür ederim.

• @SerdarDV22 https://travel.state.gov/content/travel/en/us-visas/Supplements/Supplements_by_Post/SAR-Sarajevo.html Burada Noter onayindan bahsetmiyor, Helsinki icinde ayni sekilde yaziyordu. Ben yeminli tercumana yaptirdigim evraklari sundum. Kabul ettiler. Bazi evraklari e-devletten de direk ingilizce alabiliyorsunuz. Dogum Belgesini Nufusdan Formul -A olarak alirsaniz , belgede zaten 10-15 dil var. Onu da tercume ettirmeden verdim, kagidin arka sayfasinda cok dilli olan bölumun oldugunu izah ederek.

• @clubhasankara TR police certificate'i e-devletten ingilizce alıp mi mülakata götürdünüz?

• @datanist Evet. Yalniz burda bi ayrinti da var, en son yasadiginiz sure ve yere göre nerden almaniz icin listeye bakmalisiniz. Ben cift vatandas oldugum icin, isi de garantiye almak icin her iki ulkeden de Criminal Record kaydi aldim. Sadece askerlik belgesini tercume ettirmek zorunda kaldim.

• @clubhasankara TR'de yaşıyorum ve daha önceden 12 aydan fazla başka bir ülkede yaşamadım. Uyarınız için teşekkürler.

• Merhaba, eksik evrak için talep oluşturmaya çalışıyoruz fakat sistem talebin geçerli olacağı kişiyi sectirmiyor. Zaten bir kişi var, boş kutucuk var ama orayı seçili yapamıyoruz. Sistemsel bir sıkıntı mı var yoksa bu tarihten sonra eksik evrak başvurularını kabul etmiyorlar mı?Bilgisi olan var mı acaba

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

98

40.9k
Kullanıcı

4.4k
Konu

426.1k

| | | |