Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@Ediede asıl talihli mali yıl bitmeden ve abd'ye ilk girişini yapmadan evlenirse, sahip olduğu vize tekrardna basılması gerekir, medeni durumu değişeceği için.

• Merhabalar @gucarslan @crazycells

DV-2023 Kazananı olduktan sonra ds-260 formunu doldurduk ve 1 ay sonrasında eşimle evlendik.

Sevgililiğimiz 1 yılı aşkın süredir var. Bunu kanıtlamamız halinde Mülaktta Eşimin AP'ye kalması gibi bir durum söz konusu mu ? Daha önce bu sebepten AP'ye kalanlar oldu mu ?

Sorun olmayacağını sanıyorduk ama bir kullanıcı gayet net bir şekilde problem olacağını yazdı bize. Sürekli yaşanan bir durum mu ?

• @gucarslan tekrar vize basilmasi kismini anlamadim. Tekrardan mulakata vs gidiliyor mu ve evlencegimiz kisi nasil mulakat aliyor?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@melikeugur, içinde söyledi: ABD Yolunda Evlilik

Merhabalar @gucarslan @crazycells

DV-2023 Kazananı olduktan sonra ds-260 formunu doldurduk ve 1 ay sonrasında eşimle evlendik.

Sevgililiğimiz 1 yılı aşkın süredir var. Bunu kanıtlamamız halinde Mülaktta Eşimin AP'ye kalması gibi bir durum söz konusu mu ? Daha önce bu sebepten AP'ye kalanlar oldu mu ?

Sorun olmayacağını sanıyorduk ama bir kullanıcı gayet net bir şekilde problem olacağını yazdı bize. Sürekli yaşanan bir durum mu ?

AP cok genel bir terim, artik resmi sitede de konsolosluktaki tum islemler "idari islem" olarak gecmeye basladi. Ama biz bu terimi forumda sadece "guvenlik sorusturmasi nedeniyle yapilan idari islem" olarak kullanmayi tercih ediyoruz. Yani dosyanizin NVC'ye gittigi ve aklanana kadar vize alamadiginiz surec...

Bu surecle ilgili bilgiyi su baslikta bulabilirsiniz:
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/4490/fy2021-fy2022-administrative-process-ap-durumu-i̇dari-işlem

Mulakattan once evlendiginiz icin guvenlik sorusturmasina kalmazsiniz, zaten konsolosluk bu evlilikten suphe ederse sizden belge ister, siz zaten dediginiz belgeleri mulakatta yaninizda bulunduracaginiz icin konsolosluk gercek evlilik olduguna kanaat getirip size vize verir.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Ediede, içinde söyledi: ABD Yolunda Evlilik

@gucarslan tekrar vize basilmasi kismini anlamadim. Tekrardan mulakata vs gidiliyor mu ve evlencegimiz kisi nasil mulakat aliyor?

Evet, dediginiz durumda iki kisi de yeniden mulakata girmeli, iki vize icin yeniden ucret odenmeli, daha once vize almis kisinin saglik raporunu yenilemesi gerekiyorsa bunu da yapmali...

Mulakat almak icin konsolosluga yazmaniz gerekiyor, kendileri size mulakat tarihi atayip sizi bilgilendirecekler.

• @crazycells Çok teşekkür ederiz

• @ecom, içinde söyledi: ABD Yolunda Evlilik

@hope123 ilişki kanıtlarınız varmış bence endişe edecek bir durum yok evlenip birlikte mülakata girin bir f2a 'li olarak bu yolu kimseye tavsiye etmem mecbur kalınmadığı sürece 3 yıl sürüyor neredeyse evli bir çift için çok zor bir süreç. Başka soran arkadaşlarda olmuş sizin durumunuzda olup eşiyle giden bir çok insan gördüm forumda onlarla iletişime geçip detayları öğrenebilirsiniz. Yada bu yılın mülakat deneyimleri başlığına bir göz atın,sorun eminim bir çok örnek göreceksiniz. Kolaylıklar diliyorum.

Hocam ben GC'ı aldığım zaman 1.5-2 yıl rakamlarını hatırlıyorum. O zaman bir ilişkim yoktu, şimdi evlenmeyi planlıyorum. Cidden 3 yıl mı sürüyor? Hiç başka bir çaresi yok mu bunun? 3 yıl evli olduğun kişiyle ayrı kalmak çok yıpratıcı gerçekten

• @ICu evet malesef pandemi iyice süreci karışık ve uzun hale getirdi. Ama şunu söyleyebilirim ben çok nadir dosyalar hariç 2 yıldan önce biten duymadım pandemiden öncede. Ama şuanki durum daha kötü sadece I130 onayı neredeyse 2 yıl sürüyor ki daha bunun nvc aşaması var mülakat bekleme derken an itibariyle iki buçuk üç yılı gözden çıkarın. Tabi bu süreler asla kesin değil çünkü bazen servisler çok hızlanıp bazende durma noktasına geliyor. Uscis bir açıklama yaptı mesela 2023 mali yilin başına kadar tüm pandemi kaynaklı birikimi eritip ondan sonra I130 formunu en geç 6 ayda onayliycaz gibi ama dediğim gibi bu süreçte netlik yok bir 2 buçuk 3 yılı gözden çıkarıp girilmeli ki hayal kırıklığı olmasın erken biterse ne ala şans deriz. Yada geçerli bir vize türüyle direk abd içerisinde aos süreci başlatmak kısmen daha kısa ve çiftler bir arada oldukları için daha az sancılı buradada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta vizenizi ihlal etmemeniz. Zaten forumda aos süreci ile ilgili detayli bir başlık var her türlü bilgiye ulaşabilirsiniz.

• Bu ileti silindi!

• @ecom

Halihazırda bir vize yok maalesef. Ama şu halde öğrenci vizesine başvurup o yoldan gitmeyi tavsiye eder misiniz mesela?

• @ICu olabilir tabi ama herkesin durumu farkli o sebeple şu yol sizin için daha uygundur demek zor kendiniz için bence en iyi olanına siz karar verebilirsiniz. Ama öğreci vizesiyle gidip evlenen çok insan var. Gider gitmez evlenip başvuru yapmazsaniz sıkıntı olmaz sanırım. Ulkeye giriş yaptıktan sonra en az 90 gün beklemeyi tavsiye ediyor diye biliyorum avukatlar.

• Merhabalar,
    Öncelikle destekleriniz için şimdiden teşekkürler. @gucarslan ve @crazycells tavsiyelerinizle, sonuçların açıklanmasının ardından ileri tarihli planladığımız evliliğimizi yıldırım nikahıyla gerçekleştirdik. Bu süreçte tekrar tavsiyelerinizle ds-260 doldurma tarihinin geç olmaması için formu evliliği beklemeden asıl talihli adına bekar olarak doldurduk. Doldurduğumuz form için mülakat maili aldıktan sonra Ankara konsolosluğu ile mailleşip güncellemek üzere açtırmamız gerektiğini biliyoruz ancak diğer eş için ds-260 formunu şuan mülakat maili almadan doldurmanın mı yoksa mülakat maili aldıktan sonra asıl talihli için güncellemeleri yaparken mi doldurmanın daha risksiz ve doğru olduğu konusunda emin olamadık. Bu konuda önerileriniz bizim için çok değerli olacak.

-Birde kendim şuan hala wat j1 vizesi için idari işlem sürecindeyim ve programa bu tarihten sonra devam etmek istemiyorum ancak yine de idari işlemin tamamlanmasını beklemenin gitmesem bile büyük ihtimalle onay alacağım için benim yararıma olduğunu düşünüyorum. Ya da konsolosluğa mail atıp idari işlemi sonlandırma gibi bir seçenek mevcut mu. Görüşleriniz için şimdiden çok teşekkürler.

• @ecom

Bir de şöyle bir şey var deniliyor hocam; farklı service center'ların dosyaları işleme süreleri farklı imiş.

Gerçekten de şu (https://egov.uscis.gov/processing-times/ ) sitede hangi merkezin ortalama ne kadar sürede hangi dosyayı işlediği bilgisi veriliyor. Mesela PR'ların eşleri için I130 belgesi Nebraska'da 6 ayda işleniyor diyor.

Bu bilgiye ne kadar itibar etmeliyiz?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@MogoltayUral, içinde söyledi: ABD Yolunda Evlilik

Merhabalar,
    Öncelikle destekleriniz için şimdiden teşekkürler. @gucarslan ve @crazycells tavsiyelerinizle, sonuçların açıklanmasının ardından ileri tarihli planladığımız evliliğimizi yıldırım nikahıyla gerçekleştirdik. Bu süreçte tekrar tavsiyelerinizle ds-260 doldurma tarihinin geç olmaması için formu evliliği beklemeden asıl talihli adına bekar olarak doldurduk. Doldurduğumuz form için mülakat maili aldıktan sonra Ankara konsolosluğu ile mailleşip güncellemek üzere açtırmamız gerektiğini biliyoruz ancak diğer eş için ds-260 formunu şuan mülakat maili almadan doldurmanın mı yoksa mülakat maili aldıktan sonra asıl talihli için güncellemeleri yaparken mi doldurmanın daha risksiz ve doğru olduğu konusunda emin olamadık. Bu konuda önerileriniz bizim için çok değerli olacak.

-Birde kendim şuan hala wat j1 vizesi için idari işlem sürecindeyim ve programa bu tarihten sonra devam etmek istemiyorum ancak yine de idari işlemin tamamlanmasını beklemenin gitmesem bile büyük ihtimalle onay alacağım için benim yararıma olduğunu düşünüyorum. Ya da konsolosluğa mail atıp idari işlemi sonlandırma gibi bir seçenek mevcut mu. Görüşleriniz için şimdiden çok teşekkürler.

Eger CEAC ana sayfasindan esiniz icin form doldurabiliyorsaniz onu tamamen doldurup gonderebilirsiniz. Ana kisinin formu gonderme tarihi daha onemli.

Daha sonra siz mulakat tarihi aldiktan sonra dediginiz gibi formu actirip kendi formunuzdaki bilgileri guncellersiniz.

Maalesef idari islem surecine bu sekilde etki edemiyorsunuz, mulakat surecinizi ertelememenizi tavsiye ederim. Idari isleme kalmis olmaniz, bir daha kalma ihtimalinizin normale gore daha yuksek oldugu anlamina geliyor ne yazik ki... Isim ve soyisminiz cok sik gorulen bir isim mi?

Ayrintili bilgi icin su basligi inceleyebilirsiniz:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/4490/fy2021-fy2022-administrative-process-ap-durumu-i̇dari-işlem

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ICu, içinde söyledi: ABD Yolunda Evlilik

@ecom

Bir de şöyle bir şey var deniliyor hocam; farklı service center'ların dosyaları işleme süreleri farklı imiş.

Gerçekten de şu (https://egov.uscis.gov/processing-times/ ) sitede hangi merkezin ortalama ne kadar sürede hangi dosyayı işlediği bilgisi veriliyor. Mesela PR'ların eşleri için I130 belgesi Nebraska'da 6 ayda işleniyor diyor.

Dogrudur sayin @ICu , farkli servis merkezlerindeki is yuku farkli olabilir. Ama zaten bir yerde yigilma olunca bazi dosyalari digerlerine aktariyorlar.

Bir de o sayilar max. bekleyeceginiz sureyi belirtiyor, genelde o sayilardan once size sira gelmis oluyor.

• @crazycells, içinde söyledi: ABD Yolunda Evlilik

@ICu, içinde söyledi: ABD Yolunda Evlilik

@ecom

Dogrudur sayin @ICu , farkli servis merkezlerindeki is yuku farkli olabilir. Ama zaten bir yerde yigilma olunca bazi dosyalari digerlerine aktariyorlar.

Bir de o sayilar max. bekleyeceginiz sureyi belirtiyor, genelde o sayilardan once size sira gelmis oluyor.

Peki sn @crazycells, gönderdiğim dosyanın nerde işleneceğini nasıl öğrenebilirim?

• @ICu Dosyanızın nerde olduğunu Emma Virtual Assistant'a bağlanıp öğrenebilirsiniz. Emma'ya bağlanmak için "expedite request" yazıp listeden "live chat" i seçin ve receipt number'ı yazıp sıraya girin. Daha sonra sizden başvuranın tam adı adresi ve doğum tarihini istiyor. Sonra sorunuzu sorabilirsiniz. Benim için işe yaramıştı. İyi şanslar. Bu arada çalışma saatleri hafta içi 8:00-20:00 tatiller hariç

• @Samet-Ünlü

Yönlendirmeleriniz için teşekkürler.

Ben aslında başvuru yapmadan hangi dosyanın nerde işleneceğini öğrenmeye çalışmıştım. Çünkü yapacağım başvuru yoğun bir merkezde işlenecekse, bir manası yok gibi

• @ICu Maalesef ona biz karar veremiyoruz. Hızlı bir merkezde başlasanız bile yoğunluğa göre transfer edilme ihtimali var. 2 ayda onaylanan da var 2 yıldır bekleyen de. En kötüsünü düşünüp başka şeylere odaklanmak lazım

• @ICu evet ama o tarihler geçmiş verilerin bir ortalamasını veriyor yani geçen ay o serviste 2019 yilindan kalan tek bir dosya bile islendiyse şuan 2021 çoğunlukta dosya işliyor olsalar bile o 2019 dosyası verdikleri süreyi yukarı çekiyor. Tarihler genel fikir veriyor ve çok müsade etmeselerde siz sürelerin dışında kalırsanız dosyanızla ilgili talepte bulunabiliyorsunuz. Servis center seçemiyorsunuz evet kimi 3 ayda kimi 30 ayda işleyebiliyor benim dosyam 3 servis değiştirdi mesala. Yani şans yada başka faktörler ama sürece başlarken belli bir süreyi gözden çıkarmak mental olarak çiftleri daha sağlam tutar bence şöyle örnek vereyim biz başvurduğumuzda en fazla bir yılı gosteriyordu servisler ve dosyamızın nebraskada olduğu bildirimini almıştık orası 5 ay gösteriyordu ve eşimle çok sevinmiştik bir yılda biter diye düşünüp ama geldiğimiz noktada dosya tekrar sorgulattigimizda potomacta cıktı ve süreyi 30 ay veriyor 21 aydır bekliyoruz karamsarda olmayın çünkü biz beklerken bizden sonra başvurup 3 ayda dosyası nebraskada olduğu için onay alıp süreci tamamlayanlarda oldu. Şimdi tekrar bir sorgulama yapıyor avukatımız güncel servisi teyid etmek için merak ediyoruz bu kez nereden çıkacak dosyamız. Servis center süreleri sürecin icerisindeyken evet bir fikir veriyor fakat çok değişken olduklarını unutmamak lazım başlangıçta 1 yıl dediğimiz süre şuan 3 yıl oldu kafamizda bunu özellikle belirtmek isterim.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

74

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |