Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Herkese selamlar 27.05.2022 tarihi itibariyle vizem onaylandi.Surecim biraz karisik oldugu icin olabildigince detay vermeye calisicam ki ileride ayni durumda olabilecek arkadaslar icin bir kolaylik saglayabilelim.

Oncelikle ben 2021 baslarinda Amerikada staj programina basvurmustum,sirket ile mulakat vb yapilmis hersey okaydi ancak konsolosluklar kapandigi icin onlarin yeniden aktif duruma gelmesini bekliyordum,bu sirada mayis ayinda greencard sonuclari aciklandi ve greencard kazandigimi ogrenip cok sevindim.Bundan yaklasik bir ay sonra danismam firmam beni arayip J1 (Staj icin elde etmem gereken vize turu) icin konsolosluklarin isleme acildigini ve surece devam etmemiz gerektigini soyledi.Ilk basta ‘Zaten greencard cikti ne yapicam J1 ile gidip’ deme gafletine dustum sonrasinda ise gecen seneki yasanan durumlari okuyup ayni zamanda Amerikadayken AoS sureciyle vizemi alabilmenin daha kolay olacagini dusunerek J1 surecime devam ettim ancak DS260 formunda herhangi bir degisim yapmadim hala mulakat yerim Ankara’ydi belki riskli bir is deniyordum ama amacim CP ve AoS sureclerinin herhangi birinden feragat etmeden son ana kadar bekleyip secim yapmam gereken en son ana kadar beklemekti cunku ; J1 vizemde iki yil kurali diye bir illet vardi ve vize turumu degistirebilmem icin bunu kaldirmam gerekiyordu,ve avukatlara gore bu surec en az 6 ay suruyordu yani Ankara’dan vazgecmek buyuk bir risk olabilirdi.
    Agustos 20 tarihinde J1 vizesi icin mulakatim vardi,kimileri sen greencard kazananisin bunu gorur sana o vizeyi vermezler dese de ben herhangi bir sorun olmadan vizemi alip Amerikaya giris yaptim e tabii bununla bitmedi Ankara CP icin yapmam gereken tek sey KCC’den gelen mailleri takip etmem yeterliydi yani olay tamamen onlardaydi ama ben AoS icin de onumu acmak istiyordum bu yuzden hemen avukatlarla gorusmeye basladim avukatlara gore ulkeye girdikten sonra 90 gun beklemeden 2 yil kuralini iptal etmeye basvurmam imkansizdi,ama ben onlari dinlemeden yaptigim arastirmalarla bunun bir sorun olmayacagini anlayip ulkeye giristen 15 gun sonra basvurumu yapip beklemeye basladim,artik iki taraf icin de yapmam gereken tek sey beklemekti iki yil kurali icin yaklasik 6 ay bekledim ve surecim sonuclandi,bu surecte KCC den evrak talebi vs almistim sonrasinda bu uygulamadan vazgecildi vs buralara deginmiyorum.
    Iki yil kuralim kalkinca artik dedim ki ‘Batu AoS icin hazirliklara basla,ankaradan umut yok’ sonra bir anda Ankara Mart ayi icin cilginlar gibi mulakat dagitti ben kendimce mulakat alan numaralar arasinda sozelci olmama ragmen deliler gibi istatistikler,kombinasyonlar yapip ‘Batu sen ilk dagitilan mulakatlarda yani muhtemelen Nisanda Mulakat alirsin’ dedim,Nisanda mulakat vermediler zaten grupta da ‘Haydi biletini alan Amerikaya AoS yapmaya’ nidalari atilmaya baslayinca ben ‘En mantiklisi AoS’ diyip evraklarimi hazirlamaya basladim ve hemen DoS’a evraklarimi gondermeden once odemem gereken 330$ Fee’yi gonderdim.
    Aradan belki bir kac gun gecmeden KCC’den bir mail ‘Batu 27 Mayista Ankarada goruselim’ maili gorunce karsisinda Ali Koc’u gormus Rasim Ozan Kutahyali gibi kaldim,E bu baktiginda guzel bir sey ama ben AoS icin ilk adim olan 330$ dolari gonderdim ? Konu para degil bu adamlar parayi gorunce KCC’den dosyami USCIS’e gondermek isterlerse nolacak ? Dosya Ankarada,ee ya mulakatim bu nedenle iptal olursa ? ya da Ben AoS yapicam diyip dosyalarin tamamini gonderirsem ve arada bir karisiklik olur da benim greencard hayalleri suya duserse ? Kisa bir arastirma sonucu mantigim bana dedi ki ‘Batu hareketsiz kal’ cunku ben evrak falan gondermedim sadece para gonderdim yani bu surece baslamak anlamina gelmez dedim ve bu dusuncemi Gucarslan ile paylastim kendisi de sordu sorusturdu derken dedi ki ‘Hic bir sey olmaz Ankaradan devam et.’

Ankara icin evrak hazirlamaya basladim ama bir yandan da korkuyorum cunku ben DS260’a gore hic amerikada bulunmadim,ssn’im yok(ds260 dan sonra j1 ile girdigim icin ssnim var) ya bu bana sorun olursa ? Aslinda mantigim sonradan bunlarin konsolosun gozunde iyi bir izlenim uyandiracagiydi ama yine de Sensei’ye bir danisalim diyip Gucarslan’a yazdim kendisi de rahat olmami bunlarin bir sorun yaratmayacagini soyleyince iyice rahatlayip 20 Mayista Amerikadan Turkiyeye geldim ve mulakat gunumu beklemeye basladim.

23 Mayis Unganlar

sabah 09.00 da Unganlardaki randevuma giris yaptim,baslangicta pasaport,ds confirmation sayfasi,asi karti ve pcr test sonucunu beyan ederek basladik(personel soylenenin aksine cok guler yuzlu ve sicakti,onceki deneyimlerden sonra bunu gordugume sasirmistim),oncelikle kan tahlili sonrasinda gogus rontgen cekimi yapildi ve bu iki islem totalde 15-20dk surdu,sonrasinda doktor muayenesi icin saat 11’de gelmem istendi ve on dakika oncesinde ofise giris yaptim hic bekletmeden muayeneye aldilar.
    Muayene icin ic camasiriniz kalacak sekilde soyunmaniz isteniyor,boy kilo olcumleri yapilip hocayi bekliyorsunuz hoca geldiginde klasik bir kac soru sorup bu arada gogsunusu vs dinliyor,2 adet asi vuruldu.bana saglik sorulari disinda amerikada uzun sure bulundunuz mu diye sordu ben de yaklasik 9 aydir orada bulundugumu vize gorusmesi icin dondugumu soyledim bu cevaptan sonra orada uyusturucu kullandin mi,polislik bir sorun yasadin mi ve neden oradasin gibi sorular sordu cevapladim,en son ufak bir goz testi yapip iyi sanslar diledi.
    Cikarken 320$ odedim bunun oncesinde sanirim kan tahlili icin 35-40$ odemistim totalde 360 dolar gibi bir tutar odemis oldum.

27 Mayis Mulakat Gunu

09.30 Randevum icin saat 9.10’de kapiya gittim ve hemen iceriye aldilar,iceriye girer girmez bir sira numarasi verip isiklari takip etmemi soylediler,hemen salonun en kosesine gectim sirtimi duvara yasladim ve tum salonu gozlemlemeye basladim (bunu neden yaptim bilmiyorum) sanirim 5 numaraydi orada islem yapan personelle mulakat yapmayi diliyordum cunku cok tatli bir sesi vardi bu yuzden de kanim isinmisti neyse benim numara yandi ve oradaki personel sirayla evraklarimi istedi verdim,tamam hadi git dedigi anda kafamin icindeki muhtaradana sahlandi ve ‘Ama benden 6 aylik hesap dokumunu istemediniz?’ dedim ‘aa almadim mi onu ?’ diyince hayir deyip uzattim,Muhtaradana bir entrysinde boyle bir durumdan soz etmisti ve ben bunu yasadim,dolayisiyla vermeniz gerekenleri bilin ve gorevli bir sey atlarsa kendisine sorun.
    Bu islem tamamlaninca para odemek icin beklemeye basladim,Gucarslan bana AoS icin odedigin 330$ fee ile Ankarada odeyecegin 330$ fee ayni sey sen zaten AoS icin odedin Ankaraya gittiginde onu gosterirsen belki odemene gerek kalmaz demisti mantik olarak dogru ama icimdeki ses ‘Batu aksiyon arama kardesim 330$ feda olsun Amerikaya’ diyerek bu hamleyi yapmami engelledi ve parami odedim mulakat icin beklemeye basladim.

Gene sirtimi duvara yasladim salonu kesiyorum ve bir takim analizler yapiyorum 5 numaradaki hanimefendiye denk gelirsek kesin aldim diyorum allahim nasil bir iyi niyet gelene gidene 5 dakika soru sorup sonra veriyor vizeyi,dedim Allahim 5 numaradaki hanim gelsin diye dua ederken 6 numarali bankoda numaram yandi,sessiz ve kendinden adimlarla bankoya yaklastim maskemi
    indirdim ve ;

Gunaydin Beyefendi ! Nasilsiniz ? dedim
    +Iyiyim siz nasilsiniz,ingilizce konusabiliyor musunuz ? dedi
    -Evet. dedim.
    +Ben de dedi (burada yalandan gulucuk attim)
    +Amerikada zaman gecirmissiniz sanirim
    -Evet aslinda yaklasik 10 gun once oradaydim ve mulakat icin geldim.
    +Arkadaslariniz falan var yani orada ?
    -Evet,bir cok farkli milletten arkadaslarim var.
    +Vizeniz onaylandi
    -(Bir sure konsolosun suratina avel avel baktiktan sonra) Muthis,cok tesekkur ederim.
    +Cok hizli oldu dimi ?
    -Evet bunu beklemiyordum (karsilikli kucuk kahkahalar)
    +Amerikaya hemen donecek misin ?
    -Evet 8 Hazirana biletim bile hazir.
    +Oteki vizeni iptal ediyorum pasaportun 5 gun sonra elinde olur,tebrikler.

Surec bu sekilde sonlanmis oldu,mulakat yaklasik 30 sn surdu bilemedin 45 sn olsun,zaten diger bekleyen adaylarda muhtemelen az once orda ne yasandi diye sormuslardir kendilerine,eger onlardan biri burdaysa ; ben de saskinim !

Surecin basindan beri her konuda desteklerini esirgemeyen basta Gucarslan olmak uzere diger tum arkadaslara,buyuklerime sevgilerimi sunuyorum.Umarim her sey istediginiz gibi olur kisa surede beklentileriniz gerceklesir.

J1 vizesi ve DV arasinda kalan,islemler hakkinda bilgi sahibi olmak isteyen arkadaslarim mutlaka cekinmeden yazsinlar,elimden gelen her seyi yapacagimdan emin olabilirsiniz.

Vize mulakati bekleyen tum diger arkadaslar icin calismaya devam..

Sevgiler..

• ⭐⭐⭐

@EzgiLera Ezgi hanım sizin adınıza çok sevindim, çok uzun ve yıpratıcı bir süreçten mutlulukla ayrılıyorsunuz😊 Umarım bundan sonra da herşey yolunda gider ve bu şansınız sizi hiç bırakmaz. Amerika’da mutluluklar🙂🙋🏻♀

• @gucarslan, içinde söyledi: DV2022 Mülakat Deneyimleri

@radiuse bütün AP'ler tek tek sonuca ulaşıyor ne kadar güzel 🙂
    sizlerin de gözü aydın olsun, tebrikler. sonucuna bakmak gerek, yaşananları bir kenara bırakıp..

abd'deki hayatınızda mutluluk, sağlık ve başarı diliyorum.
    yolunuz da bahtınız da açık olsun.

Abi bir şey soracam, AP'ye girip sonrasında onay alamayan var mıdır?

• Tebrik ederim 😄 kendim yaşamışım gibi hissedip sevindim gelecek hayatınızda başarılar👋🏻😄 bu şekilde ayrıntılı bir hakde deneyimlerşnizi aktarmanız ne kadar çok teşekkür ederim ayrıca

• @Er-Rayn Merhabalar, Mulakat deneyimi olarak sormak isterim, mulakat sirasinda , Green kart kazanan(Asil) kisinin dogum yeri Turkiye disinda ise , bu ulkeden dogum belgesi isteniyor mu? (green kart kazanan kisi Turkiye vatandasidir ve ayni pasaportla basvuru yapmistir)

• Bu ileti silindi!

• @buokcun Tesekkur ederim 🙂
    Amin insALLAH. Sizleri de bekliyoruz 🙏

• Evrak eksikliğinden Ap ye kaldığımız deneyimimizi aşağıda bulabilirsiniz.
    Unganlar daha önce anlatılanlardan farklı bir durum yaşamadık.
    Bu süreçte şans hep yanımız da oldu. Case 157xx ama sadece erken submit ettiğimiz için randevu almayı başardık. Macaristan da Zona tedavisinden hastanede yattığım dönemde 2 ay sonrası için geldi mülakat maili. Normal rutinin de gönderseler belki de mülakata gelemeyecektik. Bizim için şans olan şey tüm arkadaşlar için bir üzüntü kaynağı oldu. Mülakat sabahı kaktüs kafeye gittik. Sahipleri tatlı insanlar. Ablamlar oraya yakın oturdukları için yürüyerek gittik yine de bir şeyleri emanete bırakıyorsunuz. Gönül rahatlığı ile bırakabilirsiniz. 9:00 daki randevumuz için 8:00 de oradaydık. 8:30 randevuları olan bir aile ile sohbet ettik. Yarım saat kala konsolosluk önünde sıraya girdik. Basit bir covit formu imzalattılar. Sonrasında içeri alındık. Pasaportları verip sıra numarası aldık. Ben de bir stres vardı. Eşime bahsetmesem de bir terslik çıkacağını hissediyordum. Bu arada Ezgi Hanım ve eşi işle tanıştık. Biraz onlarla sohbet ettik. İlk numara ile çağrıldığımızda 330 doları ödedik. İkinci çağrıldığımızda evrakları teslim etmeye başladık. Forumdan hep okuduğumuz çocuklar için doğum belgesini bizzat gidip nüfus md aldık fakat o belgeyi kabul etmedi. Gişede ki görevli kadının öyle bir söyleyişi vardı ki büyük bir sorun gibi benim stresime stres kattı. Ben hemen fotokopi çekip geleyim dedim ben çekerim dedi. 😊Eşimin Nüfus kaydının fotokopisini kendisi çekti ve koydu. Siz siz olun her evraktan fazla fazla olsun. İstediği tüm evrakları teslim ettikten sonra mülakatı İngilizce yapabilir misiniz diye sordu. Yapabiliriz fakat heyecanlıyız yanlış anlaşılma olmaması için Türkçe istiyoruz dedik. Ve evrak teslimimiz bitti. Döndüğümüzde tekrardan beklemeye başladık. 4 Numarada tekrar bizim numara yandı. Asyalı bir bey ile mülakata başladık. Türkçe çok az bildiğini gerekirse tercüman çağırabileceğini söyledi bizde tamam dedik. Mikrofon sesi çok az geliyordu sesi açabilir misin dedik. Tüm düğmelere acemice sonucu değiştirmeyecek dokunuşlar yaptı haliyle olmadı. 😊Gelir bildiriminde Altın Euro ve dolar vardı. Altında ALT nın gram altın mı olduğunu sordu. Cevapladım ve toplamda 33000 dolar civarı olduğunu söyledim. Araba için arabam.com dan sonuç gösteren bir sayfa ev içinde endeksa dan aynı şekilde bir sayfa koydum. 33000 dolar gösterdiğimiz için bunların yeterli olacağını düşündüm. Klasik soruları sordu. Evi satacak mısınız dedi. İhtiyaç duyarsak satabiliriz dedik. Eşimin benden önceki eşinden boşanma evrağı dosya klasöründen çıkarılmış fotokopi damga vurulmuş ve imzalanmış bir evraktı. Uyap ta bulunmadığı için kare kod yoktu. Ona takıldı durumu izah ettik. Gitti birilerine sordu tamam geçerli dedi. Benim Fas tan Avukat aracılığıyla aldığım polis kaydına takıldı. Bu yanlış dedi Özellikle belirttim avukat aracılığı ile aldığımı tekrar birine sormaya gitti. Sonuç olarak bunu biz Fas konsolosluğuna soralım ona göre size cevap veririz. Ya kabul ederiz yada istediğimiz formatta alır tekrar bize gönderirsiniz dedi ve pasaportları ve diğer evrakları uzattı. Sürecin bitmemiş olması çok canımızı sıktı ama yine de olumsuz bir şey yoktu ve sürecimiz devam ediyordu. O gün akşama kadar geri çağıracaklar diye bekledim ama olmadı. 😊

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@hurricane tebrikler, vizeniz hayırlı olsun.
    abd'deki hayatınızda bol şans diliyorum.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Batuhan-Gündoğdu sana biraz uçak bileti masrafı yaptırdık batu ama kusura bakmazsın inşallah 🙂
    vizen hayırlı olsun kardeşim, abd'deki hayatında başarı diliyorum. sonrası da bu kadar kolay ve güzel geçsin.
    deneyimlerini yazmaya devam et lütfen.
    yolun açık olsun..

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Joey henüz sonuçlanmayan arkadaşlarımız var sadece.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Serkan-Ertan-0 eksik evrak konusu canınızı sıkmasın, kısa sürede sonuçlanacaktır.
    şimdiden tebrik ederim, abd'deki hayatınızda mutluluklar dilerim.

• @Batuhan-Gündoğdu öncelikle hayırlı olsun. Amerikada
    iyi bir hayatınız olur umarım. sağlık muayenesinde covid aşısı zorunlu mu? yoksa ya aşı ya da pcr testi mi isteniyor? bilgi verebilirseniz sevinirim. teşekkürler

• @Batuhan-Gündoğdu Hocam bu ne hız valla, Tebrikler. Size tekrardan iyi yolculuklar, hayatınızdaki problemlerinde bu kadar hızlı çözülmesi dileğiyle...

• Günaydın,

18 Temmuz'daki mülakat için evrakları şimdiden toplamamızda bir sakınca var mı? Yoksa tarih olarak henüz çok mu erken?

Tesekkur ederim,

• @nyclover sağlık muayenesinde her ikisi de zorunlu.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Houstonwehaveproblem alabilrisiniz ama evrakları zaten e-devlet'ten alacaksınız, 10 gün kala alın derim, acele etmenize gerek yok.

• @Houstonwehaveproblem teşekkürler. o zaman covid aşısı olmadan greencard verilmiyor demek oluyor bu. yanlış mıyım?

• @EzgiLera süper yazı tebrikler ve teşekkürler. 🙂 Yeni hayatınızda başarılar. Darısı geride kalanlara

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

147

40.8k
Kullanıcı

4.4k
Konu

425.0k

| | | |