DV2025 Talihlileri DV2025 Green Card Çekiliş Aşamaları konusunu inceleyip sorularını yine bu konuda sormalılar!
Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐

@OZTURK, içinde söyledi: DV2021 Mulakat Deneyimleri

Herkese Merhaba bende 13 ağustostaki mülakatımı paylaşmak istiyorum.

Öncesinde Unganlara daki randevum sabah 9.30 daydı girer girmez pasaportumu verdim ve beni alt kattaki düzen labaratuarına yönlendirdiler. Burada hızlıcı kan ve idrar örneği aldıktan sonra bir süre bekledim ve ardından röntgen için girdim toplamda bu işlemler yaklaşık 45 dakika sürdü röntgen için biraz bekledim.
    Sonrasında tekrar üst kata cıktım ve bana saat 2 de muayene için tekrar gelmemi söylediler. Tekrar gittiğimde önlük giydirip doktorun odasına geçmemi söylediler burada tam 45 dakika doktorun gelmesini bekledim. Doktor herhangi bir rahatsızlığım olup olmadığını, sigara içip içmediğimi, gözlük kullanıp kullanmadığımı ve ameliyat olup olmadığımı sordu bundan başka soru sormadı aynı koluma seri atışlarla 3 aşı vurdu ve muayene bitti.

13 ağustos sabah 9.15 te olan mülakat randevuma 8.45 te gittim ve kapıda kimse yoktu , doğru kapıda olduğumu teyit etmek için güvenlik görevlisine sormak istedim oda direk içeri girebileceğimi söyledi ve direk girdim. Girer girmez pasaportum kontrol edildi ve bir sıra numarası verildi.
    3-4 dakika sonra sıra numaram yandı ve 10 numaralı gişeden evraklarımı teslim ettim..ilk önce resimlerimi ve sağlık raporunu verdikten sonra görevli bayan tek tek evraklarımı istedikçe bende verdim, Lise diplomamı üniversite diplomam da olduğu için gerekli olmadığını söyleyerek geri verdi. Mali evraklarlarım arasında araç ruhsatımın orjinalini vardı ona da gerek olmadığını söyleyerek onu da geri verdi. Aracımın sigorta birliği internet sitesinden aldığım ekran görüntüsü çıktısı vardı onu aldı. Burada küçük bir kağıda yazdığım adres kağıdını verdim ve adresimi güncelledi. Yaklaşık 6-7 dakika sonra numaram tekrar yandı ve 330 doları ödemeye gittim burada türk olduğunu düşündüğüm çok ciddi ve ifadesiz bir görevli parayı aldı ve mülakatı hangi dilde yapmak istediğimi sordu türkçe dedim. Sonra tekrar bekleme salonundaki yerimi aldım. Burada yaklaşık 20 dakika bekledikten sonra meşhur asyalı görevlide numaram yandı. Bankonun önüne gittiğimde camın altında diplomalarım vardı hemen geri vermişti. Mülakatın İngilizce olacağını söyledi bende heyecanlı olduğumu söyledim umarım sorun olmaz dedim oda sorun olmaz merak etmeyin dedi yemin ettirdikten sonra parmak izlerimi aldı, İlk sorusu ne iş yapıyorsun oldu bende kanal d de grafik tasarımcı olduğumu ve New York’a gittiğimde de bu işi yapmak istediğimi o sormadan söyledim, ardından okuduğun en yüksek eğitim seviyesi nedir dedi üniversite dedim bu sırada bilgisayara tıkır tıkır bişiler yazıyordu, iş teklifin varmı dedi bende yok ama internette mesleğimle ilgili bir çok iş ilanının olduğunu söyledim, burada good dedi 🙂 ardından hesabımda ne kadar olduğu sordu 15.700 dolar ve yakşaık 24k değerinde arabam var dedim arabanı satacakmısın giderken dedi evet dedim. ( burada vizemin onaylandığını anladım) Daha önce amerika ya gittinmi dedi evet dedim nerelere gittin dedi bende gittiğim eyaletleri saydım hangisini en çok sevdin dedi New York dedim burada güldü, bu arada çok sempatik biri ve size çok rahat hissettiriyor.
    Sonra turist vizeni iptal ediyorum çünkü artık immigrant'sın vizeni onaylıyorum dedi teşekkür ettim ve bitti:)

• ⭐⭐⭐

@genchariaci, içinde söyledi: DV2021 Mulakat Deneyimleri

Merhaba,

Unganlar sağlık kontrolü ve vize mülakatı deneyimlerimi burada paylaşarak bu yolda yürümek isteyen ve yürüyen herkese faydalı olması amacı ile tecrübelerimi burada paylaşmak istiyorum.

Randevu tarihleri ve saatleri:

• Unganlar: 7 Ağustos 2021, Saat 10:50 ve 10:55
    • Ankara ABD Büyükelçiliği: 13 Ağustos, Saat 10:15

Unganlar randevusunu, ABD Büyükelçiliği'ndeki mülakat tarihinden 6 gün öncesine aldım. Bunun sebebi, 7 Ağustos'un hafta sonuna (Cumartesi gününe) denk gelmesi, 13 Ağustos Cuma günü mülakat için işten izin alacak olmam, hafta içinde başka bir gün daha izin alamayacak olmamdı.

10:50’deki Unganlar randevusu için oğlum ile birlikte saat 10:10 sularında Unganlar’a gittik. Zemin katta sağdaki asansör (sadece çift katlara çıkıyor) ile 4. kata çıkarak pasaportlarımızı teslim edip, case numaramı söyleyerek işlemlere başladık. Yanımızda fotoğraf götürmemiştik. Orada web kamerası ile ikimizin fotoğrafları çekildi. Daha sonra 3. Kattaki Düzen Laboratuvarı’na yönlendirdiler. Burada kayıt işlemi sonrası ödemeyi yaptım ve görevli bayan tahliller için çağrılacağımı, beklememi rica etti. Yaklaşık 5 dakika bekledikten sonra güler yüzlü bir hemşire hanım çağırarak benden kan örneği aldı. Daha sonra idrar örneği verdim. Tekrar bekleme salonuna geldim ve 10-15 dakika bekledikten sonra röntgen çekildi. 40 dakika gibi bir sürede Düzen Laboratuvarı’ndaki işlemlerimiz bitmiş oldu. Tekrar 4. kata çıktık. 12:30’da doktor muayenesi için orada olmamızı ifade ettiler.

12:30’da tekrar gittiğimde doktorun odasına geçip, önlük giymemi söylediler. Doktor gelmeden önce oğlum ile benim boy ve kilolarımız ölçüldü. Önlük giyerek doktoru beklemeye başladım. 15 dakika kadar sonra doktor bey geldi. Doktor sigara kullanıp kullanmadığımı, herhangi bir rahatsızlığımın olup olmadığı, ameliyat olup olmadığımı (lazer göz ameliyatı olduğumu söyledim), kaçıncı başvurumda GC çıktığını, hangi eyalete gitmeyi planladığımı, daha önce Amerika’ya gidip gitmediğimi sordu. Tek bir şırınga ile aşı yaptı. Muayene odasından çıkarak bekleme salonuna geçtik. 2 gün sonra 16:00-18:00 saatleri arasında sonuçlarımızı alabileceğimizi söylediler.

13 Ağustos 2021, Cuma günü saat 10:15’te Ankara ABD Büyükelçiliği’ndeki vize mülakatı görüşmemiz için 09:55 civarında büyükelçilik önündeydik. Bizden önce bekleyenler de vardı. 10:10 gibi bizi içeri çağırdılar. Güvenlik geçişinden önce pasaportlarımız kontrol edildi ve mail ile gönderilen anketi girişte tekrar doldurdum. İçeri geçtiğimizde pasaportlarımızın arkasına etiket yapıştırdılar ve 21 sıra numarası ile işlemlerimize devam etmek için bekleme salonuna geçtik. 1-2 dakika bekledikten sonra 9 numaralı gişeye çağrıldık. Görevliye evraklarımızı sırasıyla teslim ettik. Mali kayıtları içeren evraklarda imza sirkülerine gerek olmadığını belirterek geri verdi. Bu sırada görevli oğlumun da benim ile birlikte Amerika’ya gelip gelmeyeceğini sordu. Ben de oğlumun da GC hakkından faydalanmasını istediğimi ve benimle birlikte geleceğini söyledim. Boşanma kararımızın aslını istedi, teslim ettim. Mülakat sonrası kararın aslını almayı unutma diyerek beni uyardı. Mülakatı hangi dilde yapmak istediğimi sordu. Heyecanlı olduğumu ve Türkçe yapmak istediğimi söyledim. Buraya mülakatı Türkçe yapmak istediğinizi yazıyorum dedi. İşlemlerimiz bittikten sonra bekleme salonuna geçerek ödeme için beklemeye başladık. 10 dakika kadar bekledikten sonra 7 numaralı gişeye kişi başı 330 dolar ödemek için geçtim. Kendim ve oğlum için nakit olarak 670 dolar ödeme yaptım, 10 dolar para üstünü alıp 1-2 dakika bekledikten sonra 6 numaralı gişede mülakat için çağrıldık.

Mülakatı meşhur Asyalı bayan ile yaptım. Direkt İngilizce olarak başladı. Mülakatı Türkçe olarak yapmak istediğimi belirtmiştim dedim. Azıcık da olsa İngilizce konuşamıyor musun diye ısrar etti. Sorun değil İngilizce de konuşabilirim, sadece heyecanlı olduğum için Türkçe yapmak istemiştim dedim ve İngilizce olarak mülakatı gerçekleştirdik. Önce sağ elimi kaldırarak yemin ettirdi ve parmak izlerimi aldı. İlk olarak mesleğimi sordu. “Geomatics Engineer (Geomatik/Harita Mühendisi)” olarak ifade ettim. Mesleğimin tam olarak ne iş yaptığını sordu. Kapsamlı bir şekilde anlattım. Neden bahsettiğini şimdi anladım, harika bir mesleğin varmış dedi. Sahip olduğum en yüksek diplomayı sordu. Yüksek lisans diplomamın aslını gösterdim. Doktora öğrenci belgemi gösterdim. Buna gerek olmadığını söyledi. Doktorayı hangi alanda yaptığımı sordu, “Remote Sensing and Geographical Information Systems (Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri) dedim. Amerika’da nereye gitmeyi planladığımı sordu. North Carolina’ya gitmeyi planladığımı söyleyince, neden oraya gitmek istediğimi sordu. Daha önce ziyaretçi araştırmacı olarak orada bulunduğumu ve bu civarda çok tanıdığım olduğunu, yeni hayatımda bana destek olabileceklerini ve daha kolay iş bulacağımı düşündüğümü söyledim. Bu arada bilgisayara sürekli bir şeyler yazmakla meşguldü. Hesabımda ne kadar para olduğunu sordu. 19.1k dolar + 35k değerinde aracım + 2.7k bireysel emeklilik hesabımın olduğunu söyledim. Bazı arkadaşlara giderken araçlarını satıp satmayacakları da sorulmuş. Bana bu soru sorulmadı. Daha sonra tebrik ederim, vizeniz onaylandı dedi. O kadar heyecanlanmışım ki, gerçekten mi, onaylandı mı dedim. Evet, tebrikler dedi tekrar. Teşekkür ederek ayrıldım. Bu şekilde vize maceramın da sonuna gelmiş oldum.

• ⭐⭐⭐

@musakarakurt, içinde söyledi: DV2021 Mulakat Deneyimleri

02/09/2021 Mülakat Deneyimi

GİRİŞ
    Ds-260 formunun önemine vurgu yapmak için giriş olarak bunu yazmak istedim:

Dv sonuçları açıklandıktan sonra 7 Haziran tarihinde hızlıca Ds-260 formlarını ben, eşim ve kızım için doldurdum.
    Yaklaşık bir yıl sonra, Mayıs ayında oğlum doğdu. O'nun için de Ds-260 formunu doldurmak istediğimde Add Applicant seçeneği yoktu. Bilgisizlik sonucunda formu açtırmak için mail atmadım. Eşim ve benim formumu editleyip kaydettim ve beklemeye devam ettim.

MÜLAKAT MAİLİ
    25 Ağustos tarihinde, 2 Eylül için mülakat maili aldım. Doldurmak için Ais sitesini incelerken kayıt esnasında Ds-260'ın sonunda, barkodlu sayfadaki Ds-260 numarasını sorduğunu gördüm ve jeton düştü. Gruba yazdım, sağolsun @gucarslan ve @Muhtaradana ilgilendiler. Konsolosluğa Ds-260 formunu açmaları için defalarca mail attım, telefon ettim ancak sonuçsuz kaldı. Mülakatta düzeltme umuduyla 4 kişilik aile olarak Ankara'ya gittik.

UNGANLAR
    Mülakattan 2 gün önce Unganlar'a gittik. Pasaportları aldıktan sonra bir alt kattaki Düzen Laboratuvar'a gönderdiler. Çocuklardan test istenmedi. Eşim ve ben kan ve idrar tahlili için 235 USD ödedik. Tahlillerden tam 1 saat sonra muayene için Unganlar'a gittik. Sırasıyla beni, eşimi ve çocukları içeri çağırdılar. Muayenelerin hepsini sayın Handan Ungan yaptı. El ile muayene yaparken ameliyat geçirip hastanede yatıp yatmadığımı, bulaşıcı hastalık vb geçirip geçirmediğimi ve psikolojik problemlerle ilgili sorular sordu ve 3 adet aşı yaptı.

Eşime de aynı şekilde, ek olarak hamilelikle ilgili vb sorular sorup 3 adet aşı yaptı.
    Kızımla ben girdim muayeneye. O'na da rahatlaması, korkmaması için genel sorular sordu.

Okula gidip gitmediğini sordu.
    ''Bu yıl başlayacak'' dedim.
    ''Amerika'da başlar'' dedi.
    ''İnşallah'' dedim 🙂 ve 3 adet aşı yaptı.
    (Bu detayı ilk mülakatın Unganlar'da başladığına inandığım için veriyorum.)

Oğlumla da annesi girdi muayeneye, ona da 1 adet aşı yapıldı.

Eşim ve ben 250'şer USD,
    Kızıma 280 USD
    Oğluma 150 USD ödedik.

Ertesi gün sarı zarflara zımbalanmış cd ve aşı çıktılarını alıp otele döndük.

MÜLAKAT
    Mülakattan 2 gün önce oğlumun Ds-260 sorununu çözmek için konsolosluğa gittim ama kimseyle görüşmek mümkün olmadı. Randevunuz yoksa o kapı açılmıyor sanırım. Kapıdaki güvenlik [email protected]'ye mail atmamı salık verdi. Defalarca mail attığımı ve yanıt alamadığımı, randevumdan önce problemli bir durumu çözmem gerektiğini söyledim. ''Mail attığınızı söylersiniz en azından'' dedi.

Hazır gelmişken araba anahtarı ile girmenin yasak olup olmadığını sordum. Sorun olmaz dedi. Ama çanta, poşet, kemer vb ve hiçbir dijital eşyanın alınmayacağını söyledi.

Mülakat sabahı 08:15'teki mülakat için 20 dk kadar erken varmıştık. Çok erken gitmenizi tavsiye etmiyorum, 08:00'e kadar konsolosluk kapalı ve Ankara ayazı kötü oluyor.
    Anahtarın yasak olmadığını öğrendiğim için araçla gittik. Ne olur ne olmaz diye anahtarın kumandasını söktüm. 07:55 gibi konsolosluk önündeki sıraya girdik ve birazdan güvenlik elindeki randevu listesine göre içeri aldı. Numaram 002'ydi. İlk sıra yandığında 4x330=1320 USD'yi nakit ödedim (Pos cihazı yok dedi görevli).

Numaramız ikinci kez yandığında evrak teslimi için diğer bankoya gittik ve macera başladı:
    Ben Ds-260 sorununu anlatırken küçük çocuğumuz için mülakat yapılmayacağını söyledi görevli memur bey. Sistem mülakat vermiyormuş. Randevu mailinde ismi olduğunu söyledim ama yeterli değilmiş. Ben de formu açtırmak için defalarca mail attığımı ve dönüş alamadığımı, elimdeki mail çıktılarını gösterip anlattım.
    Görevli ise; ''çok fazla mail geldiğini ve kısıtlı kişiyle maillere bakmakta geciktiklerini'' söyledi. Ds-260 sayfasını kurcalarken bir görevli bayan geldi, ona durumu anlattı. Ben de mağduriyetimi ilettim. ''Ne yapabileceğimize bir bakayım'' diyerek evrakları alıp gitti. Ben de salona dönüp beklemeye koyuldum. Epey bir bekledikten sonra çağırıldım ve ilk memur bey ''dilerseniz ileri bir tarihe randevu verelim'' dedi. İstemedim.
    ''O halde üçünüz girin, oğlunuz için ileri tarihe ayrıca randevu verelim'' dedi.
    Ben de İstanbul'dan geliyoruz. Çocuklarla git gel zor oluyor, biz mağdur olduk bu durumda zaten dedim. Biraz daha düzeltmeye çalıştı ama başaramadı.
    Salonda beklememi söyledi. Tekrar salon gittim ve daha uzun bir süre bekledim. Sonra tekrar çağrıldım.
    ''Washington'a mail attığını'' ve uygunsa üçümüzün mülakata girmesini, oğlum için Ds-260 formunu açtırıp ayrıca randevu verebileceklerini, bu iş ile özel olarak ilgileneceğini söyledi. Kabul ettim.

Bu memur bey gerçekten epey ilgilendi bu durumla.

Tekrar salona geçip mülakat için beklerken biraz sonra evrakları alan memurun mülakat yapılan alana gelip siyahi memur bey e dosyalarımı verdiğini ve konuştuğunu gördüm. Bizden sonra gelenleri epey bir bekledikten sonra mülakat için siyahi memur bey çağırdı.

Türkçe mülakat istediğim için tercüman çağırdı. Pasaportlarımız elindeyken
    ''Biz şimdilik üçünüzle mülakat yapacağız, oğlunuz için sonra ayrıca randevu verilecek. Hepsini bir göndeririz'' dedi.

Benim ve eşimin parmak izleri alındı. 14 yaşın altından alınmadığı için çocuklardan parmak izi alınmadı.

Ellerimizi kaldırıp yemin ettik.

• Lisansımı,
    • Mesleğimi,
    • Nerede kalacağımı,
    • Kalacağım yerde tanıdığım olup olmadığını,
    • Ne iş yapacağımı sordu

Maddiyatla ilgili hiçbir şey sormadı (20.000 USD + Araba ruhsatı gösterdim).

Bu kadar...
    Vizemiz onaylandı 🙂

Oğlum için ''30 Eylül'e kadar yanıt gelir mi?'' dedim
    ''O kadar sürmez'' dedi.

Teşekkür edip ayrıldık.

Yaşadığımız aksilik yüzünden; çıktığımızda saat 11:00'e geliyordu.

Aynı gün biraz oyalandıktan sonra İstanbul'a döndük.
    Ertesi gün ABD Büyükelçiliği'nden arandım. Telefondaki hanımefendi gayet kibar bir şekilde ''Elçilikten oğlum için aradığını. Ds-260 formunu açtıklarını, formu doldurduktan sonra mail atmamı, ben mail attıktan sonra randevu vereceklerini'' ilettiler.
    ''Tahminen ne zamana randevu verilir?'' dedim,
    ''Perşembe olabilir'' dedi.
    ''Randevuya oğlum gelmese olur mu?'' dedim.
    Kendinden pek de emin olmayan bir tonla ''Oğlunuzun gelmesi lazım'' dedi.
    ''Parmak izini ben vereceğim zaten. Çocuğu gördüler. İstanbul'dan geleceğiz, bu kadar uzun yola çocuğu çıkarmak sorun oluyor. Bir de dördümüzün de gelmesi gerekir bu durumda'' dedim.
    ''Doğru... Sorup size dönüş yapacağım'' dedi ve yaklaşık 5 dk sonra aradı:
    ''Çocuğun gelmesine gerek yok, sizin gelmeniz yeterli'' dedi.

Ds-260'ı doldurup mail attım ve beklemeye başladım. Pazartesi resmi tatilleri olduğu için Salı'dan itibaren dönüş bekleyeceğim.
    Ceac şu anda oğlum hariç Ready görünüyor. Oğlumda Refused yazıyor. Randevu maili gelip ben parmak izi verdikten sonra bütün vizeleri basıp göndereceklerdir muhtemelen.

Ds-260'ın barkodlu sayfasındaki numara ile oğlumun Ais kaydını da tamamladım.

Kritiklerim:
    1- Sn. @Metin-Aladag'dan edindiğim tecrübeyi ben de doğruladım; kesinlikle ilk mülakat Unganlar'da başlıyor. Bu yüzden Sn. Handan UNGAN kızım için ''Amerika'da okula başlar'' deyince içimde umut doğdu.
    2- Heyecanlı olabilirsiniz ama sakin olun, panik yapmayın. Kendinize güvenen bir duruşunuz olsun.
    3- Elçilik çalışanları güler yüzlü ve gerçekten yardımcı olmaya çalışıyorlar.
    4- Randevunuz yoksa soru sormak için dahi gitmenizi tavsiye etmem. Bir memurla görüşmeniz büyük ihtimaller mümkün olmayacaktır.

• ⭐⭐⭐

@Jaimzhat, içinde söyledi: DV2021 Mulakat Deneyimleri

Merhaba,

03/09 tarihindeki mülakat deneyimim.

31/08 salı akşamı İstanbul Dudullu dan otobüsle Ankara otogara geldim. otele yerleştikten sonrasın yaklaşık 10-15 dk yürüme mesafesindeki Unganlarda sağlık muayenem için otelden ayrıldım.

Unganlara gittiğimde forumda okuduğumdan farklı olarak evraklarımı verip fotoğraf çektirdikten sonra doktor hanımla görüştüm. Forumda belirtilen soruları sordu, sonrasında da 3 tane aşı yaptı Forumda okuduğumdan farklı dememin sebebi okuduğum deneyimlerin hepsinin önce alttaki laboratuvarda başlayıp sonra doktor kontrolü ve iğne yapılması yönünde olduğu için. Neyse, iğne sonrasında aşağıdaki laboratuvara indim. İdrar, kan testi ve röntgen sonrası 117 usd ödedikten sonra tekrar Unganlara çıkıp 250 usd ödedim. Bana, ertesi gün 16:00-18:00 arası sonuçlarımı alabileceğimi, bir problem olması durumunda bilgi vereceklerini ilettiler, ben de acaba sorun çıkar mı diyerekten tırsa tırsa otele yol aldım. Ertesi gün sorunsuz bir şekilde belirtilen saatte sağlık raporumu aldom.

03/09 sabahı otele 6 dk mesafedeki( evet, 1 yıl boyunca o kadar gerildim ki bir problem olmaması için önceki gün Anıtkabir dönüşü konsoloslukta inip, geç kalmamak için otele kadar yürüyerek zaman tuttum) konsolosluğa gittim. Yaklaşık 10-12 kişilik bir topluluk vardı önümde. Kapıdaki güvenlik hanım önce bi "şörayı bi boşhaltın" dedi, biz de koyun sürüsü gibi yolun karşısında bir sonraki direktifini beklerken bulduk kendimizi. İkinci direktif 3-4 dk sonra konsolosluk girişinin temizlenmesiyle geldi, "şimdi şöraya dooru sıra olun". Birden herkes seri adımlarla, kolunu uzattığında önündekinin omzuna değecek gibi askeri nizamda sıra olmuştu. Çok geçmeden teker teker çağırılmaya başlandık. İçeride banka şubesi gibi bir salona vardım. Girişteki beyefendi pasaportu isteyip kontrol ettikten sonra sıra numarası alıp oturmamı istedi.
    Numaram ilk yandığında bankoya gidip ödememi yaptım, ikinci yandığında evraklarımı vermek için gittim, evraklarımı verdikten sonra "salona geçip bekleyin" komutuyla tekrar boş koltuklardan birinde beklemeye başladım. 5 dk fln bekledikten sonra tekrar numaram yandı. Kendi kendime e çabuk geldi diye düşünürken evrakları verdiğim bankodan çağırıldığımı fark ettiğimde içimden "aha kesin bir şey eksik şimdi patladık" diye düşünüyordum. Görevli "anneeen evlenmeden hönceki soyadı neydi" dedi. Şaşkınlığım geçtikten sonra cevap verdim o da eliyle eyvallahımsı bir hareket sonrası, yine eliyle salonu göstererek yerime geçebileceğimi ima etti. Heyecan ve korkuyla dolu 1 dk geçirip yerime oturdum. Yerime geçtikten yaklaşık 10-15 dk sonra (belki de yarım saat, içeride saat olmadığı için bilemiyorum) tekrar numaram yandı ve mülakat için bankoya geçtim. Bir yemin ettim ki dönemem. O kadar heyecanlıydım ki ingilizce değil türkçeyi bile unuttum hatta görevli ingilizce anlıyorsun değil mi diye sordu 😃 ama görevli o kadar sempatikti ki pozitif hali sayesinde kendime geldim. Forumda okuduğum sorular haricinde iş teklifim olduğunu söyledikten sonra evrakları kontrol edip ne kadar maaş alacağımı sordu. Diğer sorular standarttı. Yaklaşık 2-3 dk süren mülakat sonucunda onaylandığını belirtti.
    Hesabımda 18500 usd bulunuyordu.

Buarada AIS kaydı sırasında adres hatası yaptığımı fark ettim. Bir numarayı yanlış yazmışım.
    @gucarslan a nasıl bir yol izleyebileceğimi sorduğumda "[email protected]" adresine konuyu açıklayan bir mail atmam gerektiğini iletti. Maili attıktan 2 gün sonra düzeldiğine dair dönüş aldı.i Ais sitesinden de kontrol ettiğimde düzeldiğini gördüm. Sorun yaşayan başkaları varsa yardımcı olabileceğini düşündüğüm için paylaşma gereği hissettim.

Forumda bilgilerini paylaşan herkese teşekkür ederim. Umarım dv2021 talihlilerinin hepsi mutlu sona ulaşır,

• ⭐⭐⭐

@Atmosfera, içinde söyledi: DV2021 Mulakat Deneyimleri

Merhaba arkadaşlar, vize görüşmesinden, AP’ye ve vizemi alma sürecinde yaşadığım deneyimi paylaşıyorum.
    26 Ağustos günü 11:15 vize görüşmesine yaklaşık yarım saat kadar erken gittim, güvenlik görevlisine sorduğumda 11:05 de gelebilirsin dedi, o süreçte yine 11:15 görüşmesi olan forumdan arkadaşlarla tanışıp sohbet ettik biraz zaman geçirdik, daha sonra içeri aldılar. Güvenlikten geçtikten 20 adım sonra bir kapı var kapıdan giriyorsunuz ve size bir numara veriyorlar artık o numaraya göre işlemleri takip etmeniz gerekiyor, numarayı unutmayın çünkü ilk işlemle birlikte sizden alıyorlar.
    İlk olarak ücret ödemesi yaptım, aslında aklımda ilk işlem hep evrak teslimi diye kalmıştı oradaki görevliye sorduğumda yok ilk ücret ödemesi oluyor dedi. Daha sonra tekrar numaram yandığında evrakları teslim ettim hem yeni hem de KCC’ye gönderdiklerimi verdim, kısa bir bekleyişin ardından numara tekrar yandı ve vize görüşmesi başladı. Sorulan sorular; nerede yaşıyorsun, ne iş yapıyorsun, nereye gideceksin, neden oraya gideceksin. Daha sonra üniversite diplomanın orjinaline baktı ve diplomayı sordu. Hesabımdaki parayı kontrol etti. Her şey iyi gözüküyor herhangi bir sorun yok dedi ben de harika dedim ama ekstra kontrol gerekli dedi ve pasaportu geri verdi, tabii ben şok ağzım açıkta maskeden dolayı ağzımın açık olduğu gözükmüyor ama ben hareketlerimden nasıl yani demek istedim. Çünkü bütün kriterleri karşılıyorum; üniversite mezunuyum, sabıka kaydım yok, bankada bulunması gerekenden çok daha fazlasını göstermişim, ingiltere, schengen vizelerim var daha önce Amerika’ya wat ile gitmişim. Sana mail atacağız ve o mailden sonra hızlıca bize pasaportunu gönderirsin dedi, tamam dedim çıktım. Çıktıktan 2 saat sonra mail geldi ekstra istedikleri bilgiler için, formu doldurup gönderdim. Hem formu doldururken hem de forumdaki AP deneyim yazılarını okuduktan sonra sanırım çok ülke ziyaretimden dolayı AP’ye kalmış olabileceğimi düşündüm(ilk başta soyadımdan diye düşünmüştüm belki ikisinin kombinasyonu da olabilir).
    1 Eylül konsolosluktan aldığım mail ile AP sürecimin sona erdiğini ve pasaportumu göndermemi istediler. Aynı gün pasaportumu gönderdim. 3 Eylül günü PTT takip sisteminden gördüğüm kadarıyla pasaportum konsolosluğa ulaştı, 9 Eylül günü konsolosluktan pasaportunuzu aldık mailini aldım. 13 Eylül günü issued oldum, cong. mailini aldım ve 14 Eylül günü pasaportumu teslim aldım.
    Başta @crazycells olmak üzere foruma katkıda bulunan herkese teşekkür ederim.

• ⭐⭐⭐

@marathon, içinde söyledi: DV2021 Mulakat Deneyimleri

Eveeet,
    Sanırım DV2021’in AP Şampiyonu olarak bu satırları artık yazma vakti geldi.
    Süreç olumsuz bitseydi yazabilir miydim bilmiyorum çünkü 75 günlük bekleme süresi beni çok yıprattı. Sadece DV ile alakalı değil; Amerika ile alakalı herhangi bir şeyi duyduğumda dahi kötü hissetmeye başlamıştım.

Gelelim mülakat deneyimime...
    Mülakat, malum... 8 Temmuz’da, herkes gibi girip kayıt yaptırdım, ücret ödedim ve bekledim. Sonra bir bankoya çağrıldım, parmak izi verdim, yemin ettim; standart prosedür. Her ne kadar İngilizce bilsem de (ortalama) mülakatı Türkçe yapmak istedim ancak görevli hanımefendinin “hiç mi İngilizce bilmiyorsunuz?” veya “Deneyelim, bence konuşabilirsiniz” gibi laflarına verdiğim tepkilerden zaten İngilizce devam edebileceğimizi anladı (bunu şu an anlıyorum/tahmin ediyorum). Ben yine de Türkçe istediğimi belirttim, bir başka hanımefendiye (Türk) seslendi, hanımefendi gelince de sorular ve gülümsemeler başladı. Tercüman hanım zaten konuyla ilgilenmiyor, başka yerlere bakıyordu. Göz kaçırmalar olunca, orada durmaya ben zorluyormuşum gibi hissettim ve mülakatı yapan hanımefendiye odaklanmaya çalıştım. Soruları güzelce cevaplıyordum; nerede kalacağım, ne işler yapacağım, hedeflerim vs. O sırada tercüman hanımefendi kendisine ihtiyaç olmadığını düşündü sanırım; el işaretiyle “ben gidiyorum” yaptı bana ve gitti...
    Mülakat gayet iyi gidiyordu, ta ki işim hakkında sorular sorulmaya başlanıncaya kadar...

Savunma sektöründe mühendisim. Farklı bölgelerde bulundum ve ilginç projelerde yer aldım. Ancak tabii ki detay veremeyeceğim kısımlar vardı. Vermedim. Hanımefendi ısrarla sordu ancak ısrar fayda etmeyecekti... Sandalyesini geriye itti, yan bankodaki beyefendiye bir şeyler sordu, sonra geri geldi, monitörüne birkaç saniye daha baktı ve bana dönerek “özgeçmişiniz var mı, verebilir misiniz?” diye sordu. Pek tabii ki bir özgeçmişimin olduğunu ancak her zaman yanımda taşımadığımı (!) ve benden talep edilmediği için yanımda getirmediğimi söyledim. Gülümseyerek “tamam” dedi ve ekrana kafasını çevirdi.

Sonra bir şeyler yazdı, bir anda ayağa kalkıp bir A4 kağıdı ile birlikte pasaportumu bana uzattı. Konuşmaya başladı: “Sir... Case... Admini......”...
    Anlayamadım. Panik halinde insan yabancı dilini kaybediyor, bunu daha önce de deneyimlemiştim ancak o korku biraz fazla gelmişti. Hanımefendiden özür dileyerek heyecanlandığımı, tam anlayamadığımı ve bir şeyleri yanlış anlamamak için kendisinden söylediklerini tekrar etmesini rica ettim. Hanımefendi döndü ve bir beyefendiye seslendi, bir şeyler söyledi, beyefendi de bana dönüp “süreciniz idari işleme kaldı, haber bekleyin bizden” dedi. Dedim “neden böyle oluyor, anlamıyorum, yani anlıyorum ama süremiz çok kısa...”. Hanımefendi “merak etmeyin, size haber vereceğiz, mailinizi kontrol edin” dedi ve yerini terk etti. Kaçar gibi.

Göğsüme fil oturdu. Konsolosluğa yakın yere park ettiğim aracıma gittim, güzel insan, sayın @gucarslan Bey ile konuştuk. Bana sakin ve rahat olmamı söyledi...

Bir süre sonra mail geldi, benden DS-5535 formunu doldurmamı, CV göndermemi ve iş kayıtlarımı gösteren evrakları istediler. Gönderdim.

17 Eylül’de 15:00 sularında AP’nin tamamlandığını belirten ve pasaportumu teslim etmemi isteyen bir mail aldım. İlk haberi tüm bu süreçte desteğini esirgemeyen @gucarslan’a verdim. “Bugüne yetişir miyim?” diye sordum çünkü hafta sonu giriyordu araya, 2 gün daha bekleyecektim. Her zamanki olumlu tavrıyla “yetişirsin” dedi. Sanırım o öyle dediği için yetiştim. Başka türlü koşturacak enerjim ve inancım yoktu zira...

23 Eylül’de vizemin onaylandığı, 24 Eylül’de ise pasaportumun PTT’ye teslim edildiği maillerini aldım. Pasaportu alıp vizeyi görene kadar sevinemeyeceğim gibi hissediyorum. Hatta Amerika’ya girene kadar da sevinemeyebilirim. Ancak görünen o ki, vizeyi aldım.

Kangrene dönüşen DV2021 sürecini tamamladım mı bilmiyorum. Öncesi bu kadar sancılı olan bu sürecin gerisi ne kadar huzurlu olur bilmiyorum. Ancak umut etmeye devam ediyorum. Rusların bir sözü vardır: Надежда умирает последней. Yani “en son umut ölür”...

Umut ettikçe yaşamaya, yaşadıkça umut etmeye devam...

Umarım geride isteyen kimse kalmadan tamamlanacak bu DV2021...

• ⭐⭐⭐

@Esra-Peker, içinde söyledi: DV2021 Mulakat Deneyimleri

Merhabalar,

Dün 12/08/2021 tarihinde saat 10:45 'te mülakatımız gerçekleşti..
    Sürecimiz mülakat deneyimlerini paylaşan diğer arkadaşlardan çok da farklı işlemedi aslında.. ama belki bebekli ailelere bir örnek olur 🙂
    Mülakat saatinden yarım saat önce konsolosluktaydık ve görevli arkadaş hiç bekletmeden hemen içeri giriş işlemlerine başladı.
    Covid formunu doldurup güvenlik kontrolü bölümüne giriş yaptık.. Bebek arabasını kabul ediyorlar .. Ben yanımda şeffaf bir poşetin içerisinde bebek bezi ıslak mendil 1 biberon içerisinde su diğer biberonda ise formul mama hazırlamıştım ama sadece su ve formul mamayı kabul ettiler ve giriş yapmadan önce formül mamayı benim veya bebeğin içmesini istediler.. test etmek için.. içtikten sonra onayladılar ve giriş yaptık.
    Yine bebekli aileler için bilgi : bekleme salonunda 2 adet tv mevcut birinde çizgi film diğerinde ise haber programı vardı acil durumlar için bebeklerin özel ihtiyaçlarını giderebileceğimiz bir alan göremedim ve muhtemelen yoktu.. bekleme süremiz biraz uzadığı için ve hareket alanı kısıtlı olduğu için bir takım küçük isyanlar yaşadık :))
    ve derken mülakatımız başladı çok sempatik ve güler yüzlü bir hanımefendi karşıladı bizi bizim Damla bebeğin isyanları devam ediyordu .. karşılıklı birtakım gülüşmeler oldu 🙂 Kızımız 1 yaşında ve yeni yürümeyi öğrendiği için çok heyecanlıydı ama tüm çalışanlar tarafından güler yüzlü ve sempati ile karşılandı 🙂 Asıl talihli eşim olduğu için tüm sorular ona soruldu ben sadece yemin edip parmak izi verdim.. Bebekle ilgilendiğim için sanırım bana hiç soru sormadı .. bana sorması gereken soruları Eşime sormuş ; Eşiniz ne iş yapıyor ABD de çalışacak mı ? diye 2 soru yöneltmiş hepsi bu .. Tebrikler vizeniz onaylandı 🙂 benim açımdan tüm süreç bu şekilde ilerledi .. Evrak ve prosedür ile olan tüm kısımları ile eşim ilgilendi .. Sadece aklımıza takılan bir soru .. Pasaportlarımız geldikten sonra Abd ye girişimizi hep birlikte mi ? yapmak zorundayız .. Çünkü ilk girişi eşim yapacak biz bebek ile bir kaç ay sonra giriş yapmayı planıyoruz.. bu konu hakkında bilgi paylaşımı yapılırsa çok sevinirim. İsteyen bekleyen herkese yürekten dua ediyor ve sarılıyorum.. Herkes için en iyisi ne ise o olsun 🙂

• ⭐⭐⭐

@Gezzio, içinde söyledi: DV2021 Mulakat Deneyimleri

Aşırı gergin geçen bir yıllık bekleme sürecinden sonra “mutlu son” diyebileceğim mülakat tecrübemi kısaca paylaşmak isterim. 12 Ağustos’taki mülakatımdan 4 gün önce İstanbul’dan Ankara’ya geldim, Kızılay’da otele yerleştim (Best Western Plus Center Hotel, Fiyatına göre çok iyi, doktora, elçiliğe vs. her yere yürüme mesafesi, çok memnun kaldım).

Ertesi gün (pazartesi) sabah Unganlar’da başlayan süreç herkesinkiyle aynıydı. Beni Handan Ungan muayene etti. Çoğu arkadaşın yaşadığı muhabbet (ABD’de nereye gideceksiniz, ne iş yapacaksınız vs) benim muayenemde olmadı; sorusu üzerine tiroit ameliyatı olduğumu söyledim, kullandığım hormon ilacının adını verdim. Gerisi hızlı ilerledi. Ertesi gün akşam gidip zarfı aldım.

Kalan üç gün fotoğraf çektirdim (Foto Akay, 4 adet 20 tl), 25 yıl önce Ankara'da boşandığım için (53 yaşındayım) Dışkapı’daki adliye ek binasına gidip boşanma mahkeme karar fotokopisine “aslı gibidir” damgası vurdurdum (elinizde karar kopyası yoksa arşivden bulunabiliyor ama arşiv memurları 1 Eylül’de işbaşı yapacakmış, bilginize), bankadan hesap dökümü aldım, mülakat belge listesindeki fotokopisi eksik olanların fotokopilerini çektirdim, forumda son günlerde okuduğum uyarıdan hareketle onaylı boşanma kararını yeminli tercümana bıraktım (Onat Tercüme Bürosu), tercümeyi ertesi sabah 9.30’da teslim aldım.

12 Ağustos sabahı 11.15’teki randevum için 10:40’ta elçilik önündeydim. 11.00 civarı içeri alındım, güvenlikten geçtikten sonra pasaportumu alan görevli randevu kontrolü yaptıktan sonra sıra numarası verdi, verir vermez ilk görüşme için sinyal geldi. Kabindeki beyefendi tüm evrakı tek tek istedi. Eskisinin geçerlilik süresi yetmeyeceği için aldığım yeni pasaportumu ve üzerinde hala geçerli turistik ABD vizesi olan eski pasaportumu beraber teslim ettim. Banka hesap dökümünü ($17K) verirken sormamasına rağmen oldukça basit yazılmış ama gerçek olan entry-level iş teklifini de verdim. E-devletten aldığım, KCC’nin de onayladığı boşanma kayıtlı nüfus kayıt örneğini verince mahkeme kararı da olup olmadığını sordu, onu da teslim ettim. “Yeminli tercümesi lazım mı?” diye sordum, “Varsa verin” dedi, verdim.

“Tüm belgeleriniz tamam görünüyor, salona gidin bekleyin” dedi. Yaklaşık 3-4 dakika sonra yeni sıra uyarısı geldi, gidip 330usd ödedim. Kabindeki kişi “Mülakatı İngilizce mi Türkçe mi yapmak istiyorsunuz?” diye sordu, “İngilizce” diyerek yanıtladım ve salona geçip son görüşmeyi beklemeye başladım.

Yaklaşık 10 dakika sonra son çağrı geldi ve kabine yaklaştım. Neşeli geçen mülakat sırasında yemin, parmak izi, yüz görme vs. işlemlerinden sonra sorular geldi:

• Ne iş yapıyorsunuz: Yayıncı ve dijital içerik yöneticisiyim.
    • ABD’de nereye gideceksiniz: Austin istiyorum ama kartlarım gelinceye kadar kira ödememek için ilk ay New York’ta DS-260’a adını girdiğim arkadaşımda kalmayı
      planlıyorum.
    • Ne iş yapacaksınız: Burada yaptığıma benzer işler yapmayı planlıyorum. Özellikle Austin’de tech camiası hızla büyüyor, bu yüzden orayı hedefliyorum.
    • Evlenip boşanmışsınız, çocuğunuz var mı: Evet, 25 yıl kadar önce boşandım. Çocuğumuz yok.
    • Türkiye dışında başka bir ülkede yaşadınız mı: Hayır yaşamadım.
    • İngilizceyi nasıl bu kadar iyi konuşuyorsunuz: Eğitim dili İngilizce olan bir üniversitede okudum. Ayrıca yıllarca uluslararası yayıncılık yaptım, gelişti.

Son aşamada eski pasaportumun üzerindeki geçerli turist vizeme kocaman bir damga basıp iptal etti, o esnada benim "OMG, this is the moment" yorumum üzerine güldü, tebrik ederek 5 gün içinde postayla pasaportumu teslim alacağımı bildirdi. Çok teşekkür ederek ayrıldım. Giriş-çıkış tüm süreç yarım saat kadar sürmüştür sanırım. O kadar çok kötü sürprizlerle dolu bir süreç yaşadık ki CEAC'ta "issued" yazısını görünceye kadar onay aldığıma sevinemeyeceğim galiba (edit: bir gün sonra "issued" oldu).

Son bir yıl içinde yaşadığımız neredeyse travmatik süreci uzun uzun ve haykırarak irdeleyesi geliyor insanın ama zihinsel yorgunluk yüzünden daha fazla yazasım yok hakikaten. 😀 Deneyimimde atladığım, sonradan aklıma gelen detaylar olursa editlerim. Sorusu olan olursa buradayım.

Bu forumda ve grupta başta @crazycells ve @gucarslan olmak üzere emeği geçen herkese, birbiriyle dayanışma gösteren, özgürlük, yaratıcılık, çağdaşlık ve daha iyi bir yaşam arayışında ortaklaşan tüm yolculara teşekkürler ve tebrikler. Darısı tüm talihlilerin başına.

• ⭐⭐⭐

@JackFoxy, içinde söyledi: DV2021 Mulakat Deneyimleri

Mülakat Deneyimi

-Unganlar - Sağlık Raporu-
    24 Ağustos 11:20 Randevumuz vardı ancak biz aynı sabah yola çıkıp biraz erken vardık Ankara’ya. Unganlar ve Düzen Lab. bulunduğu bina tam anlamıyla ana caddeye bağlanan bir yan yol üzerinde olduğundan ve önüne park etmek hem yasak hem de çekilme vs. durumları olacağından 20-30m ileride sağdaki otoparkı deneyelim dedik ancak doluydu. Bu yüzden ileriden bir tur daha atıp, kuğulu parkın diğer tarafında Tunalı Hilmi Cad. girişinde sağ ara sokakta bulunan otoparka bıraktık aracımızı. Saat erken olduğundan boştu ve anahtar bırakmadık. 2 dakikalık bir yürüyüş sonrası yeniden Unganların önündeydik. Sağdaki asansör ile 4. Kata çıkıp giriş yaptık. Bankoda görevli iki bayan, bizi bekliyormuşçasına ayağa kalkarak soyadımızla hitap edip buyur ettiler 🙂 Saatin daha 10:10 olmasından tedirgindik ama biz daha erken demeye kalmadan hemen Pasaportları, varsa aşı kartlarını istediler. Eşim hamile olduğundan dolayı, sitelerinde yazan ve telefon ile de bilgi alıp teyit ettiğim evrakları talep ettiler. (Akciğer Grafisi çekilebilir, bir kaç cansız aşı yapılabilir vs. doktorumuzdan alınmış izin belgesi. Bu bilgileri foruma ve gruba aktardığım için daha önce, çok değinmeyeceğim.) Akabinde fotoğraflarımız çekilip kayıt oluşturulduktan sonra bir alt kattaki Düzen Lab.’a yönlendirildik. İçeri girdiğimizde çok yoğun değildi. 5dk kadar sonra vezneye çağırıp 117,5$ x 2 şeklinde ödeme yaptık ve yeniden oturduktan 5dk kadar sonra yine kan ve idrar için çağrıldık. Onları verip oturduğumuzda gruptan çok tatlı bir aile ile tanıştık ve daha sohbet etmeye başlamıştıkki akciğer grafisine çağrıldık. (Eşime 2 kat koruyucu kurşun ile çekim yapıldı.) Her işlem sonrası aldıkları imzaların olduğu kağıt ve pasaportlarımızla yeniden Unganlar’a yönlendirildik. Yukarı çıkıp girer girmez elimizdekileri alıp 13:30’da muayeneye gelmemizi söyleyerek hızlıca uğurladılar bizi. Bizde alttaki cafede oturmaya karar verdik. Yine burada da bir çift arkadaşla grup üzerinden yazışıp buluşarak sohbet edip zaman geçirdik. 13:20 gibi yukarı tekrar çıktığımızda ufak bir yoğunluk vardı. Sanırım 15-20 dk kadar 41 nolu dairede bekletildikten sonra muayene için çağrıldık. Önce beni sonra eşimi olmak üzere içeri aldılar. Odaya alınma sonrası Kilo ve Boy ölçümü yapıldıktan sonra önlük giyip 2dk kadar bekledim ve Dr. Handan Ungan hanım geldi. (Mehmet Ungan yoktu sanırım o gün. Çünkü kime sorsak Handan hanım gelmişti.) İçeri girip Merhabalaştıktan sonra maskemi çıkarmamı istedi yüzümü görmek için. Pasaport resmi ile check etti sanırım ve bilgisayar başına geçerek ameliyat, ilaç vs. kullanımı var mı diyerek bir kaç klavye hareketi sonrası uzanmamı istedi. Anlatılanlardan daha detaylı bir fiziki muayene yaparken bir yandan otomatikleştiği soru bombardımanı yapıyordu;

• Ağrın, sızın var mı?
    • Depresyon, intihar eğilimi, birilerine veya kendine zarar verme niyeti var mı?
    • Yara, bere, dövme, alkol, sigara, uyuşturucu kullanımı var mı?
      Derken 2 sağ kola 1 sol kola toplam 3 ayrı aşı yaparak soruları başa sardı ve yeniden neredeyse hepsini sordu 🙂

Eşimin hamileliğini ve dolayısıyla aşı durumunu konuştuk. Tetanoz hariç yapılmayacağını söyledi. Onu da yaptırdık mecburi ve aşı kartı var dediğimde o zaman hiç aşı olmayacağını söyledi ve benden sonra aynı sorular ve sadece fiziki muayene yaparak eşimin işlemlerinide tamamladı. Dediği gibi eşime hiç aşı yapılmadı ve yeniden bankoya gelerek, kendim için 250$ eşim için 100$ ödeyerek işlemleri tamamladık. Yarın (25 Ağustos) 16:00-18:00 arası sağlık raporlarımızı alabileceğimizi ama bir sorun olursa 12:00’ye kadar arana bileceğimizi söyleyerek yeniden uğurlandık. Aranmadık çok şükür ve 16:15 gibi ertesi gün raporlarımızı alarak, Sağlık Raporu faslını tamamladık. Artık sadece sabah mülakatı beklemek kalmıştı geriye...

-Konsolosluk Vize Mülakatı-
    09:45 vize mülakatımız için 09:20’de Gate 2’deydik. Yine gruptan olduğunu öğrendiğimiz bir çift ve içerideki yakınını beklediğini düşündüğümüz bir kişi vardı kapıda. Bizden sonra bir kaç kişi ve orta doğulu bir aile daha sıraya girmiş oldu. Yine yabancı olduğunu düşündüğümüz ve içeri almadıkları ama güvenliğin oradaki interkom aracılığıyla derdini anlatmaya çalışan 3 kişilik bir grup ile sorun yaşandığını gözlemledik. Neredeyse saatimiz gelene kadar bekledik ve sanırım tam saatimizde ya da 5dk geç olacak şekilde güvenlik önce gruptan olan diğer çifti sonra bizi girişe davet etti. Pasaportlarımızı kontrol edip, covid formunu doldurmamızı istedi. Akabinde kapıyı açıp çift çift olacak şekilde Güvenlik noktasına davet ederek ceplerimizi tamamen boşaltmamızı ve kemerleri çıkartmamızı isteyerek içeri aldılar. Çelikle güçlendirilmiş 1 tonluk kapıları var gücümüzle iterek bekleme salonuna ulaştık 🙂 Hemen girer girmez pasaportlarımızı talep edip bize bir sıra numarası verdiler ve elimize bir a4 kağıt vererek (resmini paylaşacağım) Covid önlemleri kapsamında 1,5-2mt arayla ve sırtlarımız mülakat gişelerine dönük olacak şekilde yerleştirdikleri 10-15 tane olan sandalyelerde oturup sıra numaramızı beklememizi ilettiler. İçeride önceki günlerden tanıdık simalar görmek biraz içimizi rahatlattı. Kimi mülakatını yapıyor, kimi sırasını bekliyordu. 2dk geçmemiştiki numaramız yandı ve ödeme veznesine çağrıldık. Pasaportlarımızı ve numaramızı istedikten sonra 330$x2 olarak ödememizi nakit dolar ile yaptık. Pasaport ve numaramızın olduğu kağıdı geri vermeyerek bizi yeniden sandalyelerde aynı numarayı takip etmeye yönlendirdi. Geri oturmamızla numaramız yeniden yandı ve evrak teslimi için yan tarafta bulunan ve bekleme salonundan gözükmeyen arka gişelerden birine yöneldik. Her talihli için ayrı ayrı ve belirttiği sıra ile dizilmiş olarak evrakları talep etti. Kcc yolladıklarımız ile güncelleri nasıl sıralayalım diye sorduğumuzda üstte güncel altta kcc olarak belirttiği sırasına sokarak verin lütfen dedi. İş böyle olunca 2-3dk kadar beklettik ama kimse bunalmadı. Evrakları teslim edip yeniden salona dönerek oturduk. O arada tanıdık simalardan mülakat yapanlar gitmiş, bekleyenler mülakata geçmişti. Salon neredeyse boşalmıştı gişelerde mülakat yapanlar haricinde 1 kişi vardı. Tanıyıp çok sevdiğimiz ailenin mülakatı olumlu geçmişti ve onaylandıklarını söyleyerek onlarda konsolosluktan çıktıktan sonra, numaramız 15 olmasına rağmen 16 numara çağrıldı. Bekleyen tek diğer kişide mülakata geçti. O arada 17 numara giriş yaptı ve ödeme evrak teslimi derken onu da bizden önce aldılar. 🙂 Eşimle bir süre bekledikten sonra en sonunda çağrıldık ve Asya Amerikalı Konsolos’a denk geldik. Anlatılanın ve bir tık çekinilenin aksine, sanırım daha rahat bir mülakat yapamazdık. Gülümseyerek morningleşip doğrudan İngilizce olarak başladık mülakatımıza. Sırasıyla;

• Nerede yaşadığımızı,
    • Ne iş yaptığımızı,
    • Eğitim durumlarımızı,
    • Kaç yıllık evli olduğumuzu,
    • Ne zamandır tanıştığımızı,
    • Nasıl tanıştığımızı,
    • Nereye gideceğimizi,
    • Ne iş yapacağımızı,
    • Niye oraya gideceğimizi,
    • Banka hesap tutarını,
    • Ev, araba vs. olup olmadığını,
    • Çocuğumuz olup olmadığını,
    • Eski evlilikler, boşanmalar ve önceki çocukları sordu.

Her soruya kısa ve net cevaplarımızı verdik güle eğlene. Bir kaç noktada şaşırıp neredeyse hoşuna gittiğini söyleyebiliriz. En sonunda vizelerimizi onayladığını ve ona sorularımızın olup olmadığını sordu. Olmadığını, Çok teşekkür ederek iyi çalışmalar dilediğimizi söyleyerek ayrıldık. Sonrası sevinçler, sohbetler ve yeni bir hayatın temelinin atılışı...

Tüm bu süreçte emeği geçen herkese özellikle @gucarslan ve @Muhtaradana ’ya çok teşekkür ediyorum. Umarım dileyen, isteyen ve emek veren herkes vizesine en yakın zamanda kavuşur..

• ⭐⭐⭐

@Mustafa-Sayılan, içinde söyledi: DV2021 Mulakat Deneyimleri

REFUSED AP ISSUED
    Eşim ve ben Green Card çekilişi sonrası evlendik. Eşim yabancı uyruklu, Türkçe vey İngilizce bilmiyor. Asıl talihli benim, ben Türk vatandaşıyım.

hastane ve konsolosluk deneyimimizde ekstrem durumlara daha fazla odaklanmaya çalışacağım.

31 Ağustos tarihinde Unganlarda randevumuz vardı.
    Sabah randevu saatine bir kaç dakika kala muayenehaneye gittik. Muayenehanenin kapısını tıkırdattık. Genç bir hanımefendi kapıyı açıp bizlere "içerisi çok kalabalık, sizi başka bir odada bekleteceğim" dedi. Bizi bir başka salona aldı ve oradan sinirlenip "Madem kalabalık ne diye aynı saate randevu veriyorsunuz!" dedim. Hanım efendi pişkinlikle bana dönüp "vermesemiydik" dedi. Kendi kendime "sus Mustafa b*k yeme" telkininde bulunmaya çalışsam dahi aşırı öfkelenmiştim ve daha çok çatmak istiyordum.

Bir süre ikinci odada otururken diğer iki talihli ile daha tanıştık.
    (İsim unutkanı olduğum için isimlerini hatırlayamadığım doslar sizlerden şimdiden özür diliyorum. Zira oradaki insanlarla kuğulu parkta buluşup uzun uzun sohbet etmiştik, ben iyice utandım şimdi )
    Sohbet muhabbet heyecan derken bizleri içeriye davet ettiler. Pasaportlarımızı alıp fotoğraflarımızı çekip bir form doldurttular ve ardından labaratuara yönlendirildik.

EŞİM GEBE olduğu için röntgen çekimi esnasında iki adet kurşun yeleği eşime giydirdiler. yelek dendiğine bakmayın bel bölgesi ve aşağısında duran bir koruyucu.

Labaratuar işlemleri bittikten sonra tekrar muayenehaneye gittik. Doktor Hanım önce beni muayeneye aldı. Genel soruları yöneltti. Eşimin TR veya EN bilmediğini , dilerlerse eşimin muayenesinde yanlarında olabileceğimi dile getirdim. Gerek olmadığını söyledi.
    (Kesinlikle ve kesinlikle ilişki ve/veya evlilik durumunuz ile ilgili sorular soruyor ve notlar alıyor. )

Ardından ben çıktım ve eşim çağırıldı, 3-5 dakika sonra beni yeniden çağırarak eşim ile doktor arasında tercümanlık yapmamı rica ettiler.
    Saflık yaptım sanki eşim hakkında hiç bir şey bilmiyormuşum gibi Doktor Hanım'ın sorduğu tüm soruları eşime yönelttim. Muayene bittiğinde odadan çıkarken doktor hanımın odasına daldım ve "eşimi muayene ederken kalbi ile ilgili bir şey söylemişsiniz, endişelenmiş. Bir sorun mu var" derken göz ucuyla bizim ile ilgili not aldığını göz ucuyla kestirebildim.

Muayene bitti ve ertesi gün bir dosyalarımızı teslim alabileceğimiz söylendi.

3 Eylül Mülakat günü sabah konsolosluk önünde beklemeye koyulduk. Heyecan stres korku herşey bir aradaydı fakat benden daha genç olan çiftlere "onlar da bizler gibi insan, heyecanlanmayın" mesajı vermeye çalısıyordum. (tabi ben yusuf yusuf)

eşim ile içeriye alındık, tüm süreç diğer dv talihlileri ile aynı idi. Siyahi genç beyefendi bizimle Türkçe sohbet ediyor, yetersiz kaldığı yerde ingilizceye geçiyor, benim ingilizxemin yetersiz kaldığı yerlerde yeniden Türkçeye geçiş yapıyorduk. Espirili, rahat mükemmel bir mülakat geçiyordu ve hatta "oldu bu iş" diyerek eşimin elini iyice sıkıp ona hislerimi anlatmay çalıştım. Derken görevli bana dönüp "eşinizin eski eşinin ölüm belgesi var mı?" diye sordu.
    "Asıl talihli ben olduğum için gerekli olduğunu düşünmemiştim, böyle bir evrak var ama yanımızda değil" dedim. Ardından konu diplomaya geldi

3 YILLIK MESLEK LİSESİ DİPLOMASIna sahiptim ve görevli "gc için 12 yıllık bir eğitimin tamamlanmış olması gerekiyor, başka sertifikalarınız var mı" dedi. Başka sertifikamın olmadığını, lise diplomamın yeterli ve dengi olduğunu anlatmaya çalışsamda beyefendi TR'nin geçmişini bilmediği için durumu idirak edemedi. Oysa diplomanın arkasında daha önce gittiğim ama bitirmeden terk ettiğim üniversitenin kaşe ve imzası vardı fakat ben görevliye diplomayı kabul ettirmeye çalışırken arkasını göstermek aklıma gelmedi.
    Sonuç bize orjinal evraklarımızı ve pasaportlarımız ile eksik evrak, red sebebi içeren bir evrak verdi. Boynumuzu büktük otelimize döndük.
    Yarım bıraktığım üniverditeden transcript belgemi istedim. eposta ile yolladılar.
    TR'de liselerin üç yıl olduğu dönemi araştırıp haberlerin ekran görüntülerini ve MEB web sitesinden ilgili yasayı içeren PDF belgesini ve lise diplomamın arkalı önlü fotoğrafını konsolosluğa eposta ile ileterek Türkçe dilinde "görevli arkadaşa kendimi anlatamadım fakat benim diplomam geçerli, benden son beş yıla ait iş tecrübesi istenildi, ben bunun yerine diplomam üzerinden vizemi almak istiyorum" yazdım. Cevaben "ekteki belgeler ile pasaportlarınızı yollayınız" cevabını aldım.

Pasaportlarımızı, eşimin eski eşinin ölüm belgesini ve uniden aldigim transcript ile lise diplomami konsolosluğa yolladım. Bir süre sonra AP ve sonra Issued olduk.

Hepinizden Allah razı olsun. Buraya bir kelam yazan herkesten.

Ayrıca videolarımıza gözatmak isterseniz (abone olursanız çok mutlu olurum)

• ⭐⭐⭐

@Rekticus, içinde söyledi: DV2021 Mulakat Deneyimleri

Merhabalar,

19 Ağustos tarihli 11.15 saatli randevum sonucunda vizem onaylandı. Öncelikle büyük emek harcayarak daima bize yardımcı olan başta @crazycells , @gucarslan , @Muhtaradana olmak üzere tüm arkadaşlara teşekkür ederim.

11.15 saatli randevum için 10.55 saatinde kapıdaydım ve direkt içeri kabul ettiler, Covid formunu doldurduktan sonra kısa süre bekledikten sonra içeri alındım. İçeriye alındıktan sonra önce girişte sol tarafta sıra numaramı aldım ve numaram yanınca da evraklarımı istenilen sıraya göre teslim etmeye başladım. Bu süreçte KCC'ye gönderdiğim evrakları ısrar etmeme rağmen gerek olmadığını söyleyip almadılar, ardından 25 yaşında olduğum için Selective Service bildirim formunun(DS-1810) çıktısını almıştım onu gösterip sordum onu da talep etmediklerini söylediler ABD'ye giriş yaptıktan sonra bildirim yapacakmışız sadece. Ardından salona döndüm tekrar numaramın yanınca da 330 USD olarak ödeme yaptım, direkt 330 USD verdiğim için çok kısa sürdü bu işlem. Ardından son kez numaram yandı ve siyahi büyükelçilik görevlisi ile mülakata başladım. Merhabalaştıktan sonra İngilizce konuşup konuşamadığımı sordu ben de mülakatı İngilizce olarak yapabileceğimi söyledim. Önce yemin ettirdi daha sonra parmak izimi aldı. Parmak izi alınırken alet üzerinde her parmağın üzerinde "☑ " işareti çıkıyor, sağ elimde o çıkmadan tamam demişti teyit amaçlı tekrar sordum bir problem olmadığını parmak izimi aldığını söyledi görevli. Daha sonra sırasıyla şu soruları iletti;
    -Burada nerede yaşıyorsun?
    -Mesleğin nedir?
    -Amerika'da nereye gitmeyi düşünüyorsun(Maryland'de bulunan arkadaşımın yanına gideceğimi söyledim.)
    -Arkadaşın ne iş yapıyor?
    -Onunla birlikte mi kalacaksın?
    -Sen Amerika'da ne iş yapmayı düşünüyorsun? (Başta hizmet sektöründe çalışacağımı daha sonra kendi mesleğimi yapmak istediğimi söyledim (Mali müşavirlik))
    Bu sorular sırasında sık sık bilgisayara bakıp bir şeyler yazdı. Ardından eski pasaportumu verip vizemin onaylandığını asıl pasaportumun 5 iş günü içerisinde ulaşacağını belirtip tebrik etti. Genel olarak çok pozitif geçti pek zorlamadı ve çok samimi bir insandı. Ayrıca Maryland için hesabımda 19K USD göstermiştim. Son olarak mülakat bekleyen tüm arkadaşların mülakatlarına bir an önce kavuşmalarını ve bu heyecanı onların da yaşamasını diliyorum. Mülakat alıp mülakat tarihini bekleyen ve AP'ye kalan arkadaşlara da devam eden süreçlerinde başarılar diliyorum. Tekrardan bu süreç boyunca karşılıksız emek veren tüm arkadaşlara teşekkür ederim.

• ⭐⭐⭐

@mhmmdkvnci, içinde söyledi: DV2021 Mulakat Deneyimleri

Evet arkadaşlar bugün itibari ile ceac de issued oldum. süreçten biraz bahsetmek gerekirse, 26 ağustosta mülakata girdiğimde diplomam kayıp oldugu için yanımda liseden zamanında almış oldugum kayıp belgesi ve e devletten almış oldugum mezuniyet belgesi ile gittim ve mülakattaki hanfendi lise diplomamı kabul etmedi ufak çaplı ikna etmeye çalışmama ragmen ikna olmayıp benden üni den transkript istedi ıslak imzalı olacak dedi ne zaman gönderebilirsin dedi bende bi kaç güne gönderirim dedim tamam diyip pasaportumu ve ap kagıdını verdi bana, ap kagıdında diploma orjinal işaretli olup arka tarafındada official universty transkript yazıyordu neyse hemen aynı gün memleketteki arkadaşımı arayarak üniden gidip transkript almasını istedim kendisi sağolsun gidip aldı ve diğer gün memlekete gider gitmez ais den aldıgım belgeler, ap kagıdı, pasaport ve transkript ile beraber kargoya verip gönderdim 27 agustos günü. araya haftasonu ve 30 agustos girince 31 inde konsolosluga teslim edildi, sonrasında bekleyiş başladı ve sonunda 8 eylülde statü ready den ap ye dönüp 9 eylüldede issued e dönmüş oldu ve bu şekilde süreci tamamlamış oldum. buradan yesilkartforum ailesine şükranlarımı sunuyorum her türlü sorumun cevabını sadece burada bulabildim tekrardan teşekkür ederim

• ⭐⭐⭐

@tmermertas, içinde söyledi: DV2021 Mulakat Deneyimleri

MÜLAKAT DENEYİMİ

MÜLAKAT VERİLDİKTEN SONRA EVLİLİK?

Greencard’a başvuru yaptığımda, kazandığımı öğrendiğimde ve evrak-onay işlerimin tümünde bekardım, mülakat günü verildikten sonra 7 yıldır beraber olduğum sevgilimle evlendik. Nikah tarihimiz ile mülakat tarihi arasında tam 1 ay süre vardı, bir ay içerisinde eşimin pasaportunu yeni soyadı ile tekrar çıkarttık ve Ankara’ya evlilik cüzdanımız ile eşimin pasaportunu mail olarak gönderdim, ardından 1 gün sonra DS-260 formunu açtılar ve eşimin kaydını da yaptım. Eşim için KCC’ye gönderdiğim gibi herhangi bir evrak vs. göndermedim. Dolayısıyla herhangi bir onay vs. de almadık, maile isim soyismi, doğum tarihi ve doğum yeri belirttim. Kalan tüm bilgileri DS-260 üzerinde kendimiz girdik ve onayladık.

KALACAK YER?

Seven Deep Hotel’de eşimle yerimizi ayırttık, mülakat için gelecekler için 260 TL gecelik oda + kahvaltı ücreti var. Otel çok merkezi yerde tüm işlerimizi yürüyerek hallettik, yürüyerek Unganlar’a 8 dakika, konsolosluğa 5 dk mesafede. Temiz bir otel ve çalışanları güler yüzlü ancak ara sıra wifi da sorun olabiliyor. Mobil verilerimizi bu ay fazlasıyla kullandık 🙂

SAĞLIK MUAYENESİ - AŞILAR - UNGANLAR

9 Ağustos tarihinde Unganlar’da 11:10 randevumuza 10:40 gibi gittik. Hemen pasaportlarımız alındı ardından pasaportun arasına bir kâğıt koydular ve bununla beraber alt katta bulunan Düzen Laboratuvarına inmemizi istediler. Burada pasaport ve kağıdı verdik beş dakika bekledikten sonra ismimiz söylendi, kişi başı 117,5 dolar ödeme yaptık. Ödemeyi kredi kartımızdan TL olarak çektiler. Ardından bir beş dakika sonra tekrardan ismimiz okundu ve hızlı şekilde bir hemşire kan aldı ve idrar için bizi yönlendirdi. Kanımızı ve idrarımızı verdikten sonra tekrardan bekleme salonuna yönlendirdiler. Röntgen çekimi için tekrardan ismimiz okundu ve eşimle beraber içeriye girdik röntgen çekimi tamamlandı. Tüm bunlar 20 dakikadan fazla sürmedi. Ardından pasaport ve Düzen Laboratuvarında yaptırdığımuz her işlem için imza attığımız pasaportun arasındaki kâğıt ile çıktık ve bunları Unganlar’a bıraktık. Ardından görevli saat 14:00’da muayene için gelmemizi istedi. Bu arada tekrar otele dönmek istemedik ve Elizinn adlı kafede kahvaltı yaptık vakit geçirdik. Bu kafeyi kesinlikle tavsiye ederim.

Saat 13:50 gibi tekrardan Unganlar’a geldik ve bizi 2 dakika kadar bekletip önce beni sonra eşimi içeri aldılar, bu noktadan sonra telefon kullanmanızı istemiyorlar. Muayeneye girdiğinizde iç çamaşırı haricinde kıyafetlerinizi çıkarıp verdikleri önlüğü giyiyorsunuz ancak benim gibi ters giymeyin, doğrudan bir ceket gibi geçirin sırtınıza. Duvara bakarsanız nasıl giyileceği yazıyor 🙂 Ardından Handan Hanım muayene için geldi, tansiyon ölçümü ve bir çok hastalıklarla alakalı sorular, dövme, yara izi vs soruları yönelttikten sonra ne iş yaptığımı ve gittiğimde ne iş yapmak istediğimi sordu. Aşı kartımı götürmedim, onu sordu ve getirmediğimi söyledim. Konuşma devam ederken çok hızlı bir şekilde üç adet iğne yaptı tüm aşıları oldum böylece. Ardından çıktık ve iki kişi toplamda 500 Dolar ödedik. Ertesi gün 16-18 arası raporu herhangi birimizin teslim alabileceğini söylediler ve çıktık.

FOTOĞRAF

Ardından ertesi gün gidip sonuçlarımızı aldık, fotoğraf için ise Asiye Ataseven adlı fotoğrafçıya gittik, Kuğulu Parkın yakınlarında konum ile gidebilirsiniz ulaşımı çok kolay. Fotoğrafımızı kişi başı 4 adet 30 TL karşılığında on dakikada hazırladı, herhangi bir sorun olmadı bu fotoğraf ile vizemizi aldık.

İLİŞKİ KANITI

Burada bizim deneyimimizde en önemli konu ise ilişki kanıtı 140 sayfaya varan bir dosya ile 7 yıllık ilişkimizden fotoğraflar, instagram postlarımızın ekran görüntüleri, hediyelerimiz, seyahatlerimiz, konser-tiyatro bileti vs. Ne varsa hepsini koyduk. Kalın bir dosya hazırladık. Bunu da mülakat günü dosyalar ile birlikte teslim ettik. Geri aldığımızda ise gerçekten hepsinin neredeyse tek tek incelendiğini sayfaların açıldığını gördük.

MÜLAKAT GÜNÜ

Mülakatımız sabah 09:45’deydi, tüm eşyalarımızı otelde bıraktık dosyalarımızı, kol saatimiz ve yüzükler-takılar ile gittik. 09:20’de kapıdaydık.
    Kapıda bir gün öncesinde gelen kovid formunu doldurmamızı istediler, maille geleni istemiyorlar. Doldurduk ve ardından x-rayden geçtik içeri girdik. İçeri girdiğimizde sol taraftan bir sıra numarası verdiler. Ardından bekleme salonunda sıramızın gelmesini bekledik. Sıra numaramız yanınca eşimle beraber dosyalarımızı vermek üzere gittik. Dosyaları sırasına göre teslim ettik, greencarda başvurduğum pasaportum ile şu an ki pasaportumun farklı olduğunu söyleyerek onu da verdim ve baktıktan sonra bana pasaportumu geri verdi. Ayrıca daha önce greencard için vermiş olduğumuz adresin değiştini söyleyerek yeni adresi bir kağıda yazılı şekilde verdik ve hemen güncellendi. Burada görevli, hesap dökümlerindeki imza sirkülerini bunlara gerek yok diyerek geri verdi. Ardından teşekkür etti ve tekrardan bekleme salonuna geldik.

Numaramız ikinci kez yandığında vezneye para ödemek için gittik, burada kişi başı 330 dolar ödeme yaptık ve makbuzumuzu aldık. Tekrardan bekleme salonunda oturarak bekledik.

Numara üçüncü kez yandığında ise görüşme için gittik. Asyalı hanımefendi vardı. Öncelikle bize İngilizce bilip bilmediğimizi sordu, forumdan gördüğümüz için kendimizi ifade etmekten korkarak hayır dedim, I prefer Turkish diye de ekledim. Sonra biraz bile bilmiyor musunuz diye sordu? Yine hayır dedik ve ısrar etti ben çok az Türkçe biliyorum dedi eşime ve biz yine hayır dediğimizde hemen tercüman geldi.

Sağ elimizi kaldırarak yemin ettik ve görüşmeye başladık. Ne iş yaptığımızı sordu karı-koca avukat olduğumuzu söyledik, branşlarımızı sordu ben bilişim dedim. IT Law tarzında çevirildi. Sonrasında nereye gideceksiniz dedi Texas Houston arkadaşımızın yanına dedik. Para ile ilgili hiç bir şey sormadı 2 kişi 23.000 dolar gösterdik hesapta. Ne iş yapacaksın diye sorduğunda, yazılımla ilgilendiğimi burada ayrıca yazılım işi yaptığımı söyledim ve üstüme geleceği kilit noktaya geldik! İngilizcen yok ama yazılım işi mi yapacaksın dedi? İş teklifi sordu; dedim ingilizcem var, sonra madem ingilizcen var neden benimle türkçe konuşuyorsun dediğinde çok mantıklı geldi 🙂 Sonrasında bana yaptığın işi Ingilizce anlat ve orada nasıl iş bulacaksın bunu da Ingilizce anlat dedi. Anlattım ardından upwork.com üzerinden hali hazırda freelancer olarak çalıştığımı söyledim, yanımda ise burada yapmış olduğum işlerin, verdiğim hizmetlerin ve işlerin feedbacklerini, kazançlarını götürmüştüm ve hemen dosyadan çıkarıp gösterdim hepsini. Onları görünce ve anlatınca ikna oldu. Eşime ise ne iş yapacağını sordu, hizmet sektörü dedik. Ben evlilik üzerinden üstümüze gelirler diye düşünürken buradan geldiler. İlişki için sadece nerede tanıştığımızı sordular.

Ardından Asyalı hanımefendi bizi tebrik etti ve pasaportlarımızın 5 gün içerisinde geleceğini belirtti, teşekkürler edildi.

• ⭐⭐⭐

@Kemal-Binici, içinde söyledi: DV2021 Mulakat Deneyimleri

Merhaba, 26 Ağustos 10.45 mülakat deneyimim;

Öncelikle bu süreçte emeği geçen herkese çok teşekkür ederim, özellikle Sn. @Sono @Muhtaradana @gucarslan hakkınız ödenmez. Geride kimsenin kalmamasını umuyorum. Umarım herkes hayallerine kavuşur.

25 ağustos tarihinde Ankara’ya ulaştım. 04 ağustos tarihinde sağlık muayenemi olmuştum fakat sonuçları almamıştım. Ankara’ya ulaştığımda ilk işim sağlık raporunu almak oldu. Tabi ki ben dayanamadım, sonuçlarda bir sıkıntı var mı yok mu öğrenmek için telefon ile Unganları aramıştım daha öncesinde, sonuçlarda sorun yok istediğiniz tarihte alabilirsiniz demişlerdi. Daha sonra Kuğulu Park’ın orada Asiye Ataseven isimli fotoğrafçıda fotoğraf işini hallettim. Zaten içeri girip greencard mülakatı dediğinizde ne istediğinizi biliyor, tavsiye ederim.

26 ağustos sabahında konsolosluk ile ev arasında 12 km mesafe olduğundan, 10.45 mülakatı için evden 8.30 gibi çıktım ne olur ne olmaz trafik olur diye. İyikide öyle yapmışım, sabah yoğun bir trafik vardı. Kendi aracı ile gideceklere tavsiye; park büyük bir sorun konsolosluk civarlarında. Ben aracı konsolosluğa 5 dk mesafede Tunus caddesi üzerinde olan ücretli otoparka bıraktım, anahtar bırakma zorunluluğu yok. İlk 3 saat 10 tl olacak şekilde makul bir ücreti vardı.

9.30 civarı elçilik girişinin hemen karşısındaki Paris Café isimli mekana geçtim. Telegram'da 26 ağustos mülakata girecekler için oluşturduğumuz gruptan bir kaç arkadaş ile orada karşılaştık. Abartılacak kadar heyecanımız yoktu açıkçası ta ki Sn. @sono ile Gate 2 önünde sıraya geçene kadar. Orada mülakata giren bir arkadaşımızın eksik evrak sebebi ile AP kaldığını öğrendik ve orda bir stres başladı.

Daha sonra bizleri sıra ile içeri almaya başladılar. Kapıdaki güvenlik arkadaş ilk olarak pasaport kontrolü yaptı, sonra covid formunu doldurduk. Gayet güler yüzlüydü orada biraz rahatladım. İçeri geçtim ve ilk olarak sıra numarası verildi. Sıra numarası 1. Yandığında ücret ödemesi yaptım. Orada sadece pasaportumu aldı görevli arkadaş. 5 dk sonra numaram tekrar yandı ve evrakları teslim etmek için gittim. Nufus kayıt, adli sicil, sağlık raporu, mali dökümler, diploma ve fotokopisi, 2 adet fotoğraf, belgeleri teslim ettim. Sonra ais kaydını almayacakmısınız diye sordum istenmedi, E-devletten çıkardığım üniversite mezun belgesinide verdim ekstra olarak. Askerlik belgesi istenmedi. Adli sicil ve nufus kayıt belgelerini eski(kcc gönderdiğim) ve yeni olarak teslim ettim. 5 dakikalık bir beklemenin ardından sıra numaram yandı, siyahi arkadaş ile görüşmeye başladık. Kimse mülakatı hangi dilde yapmak istediğimi sormadı. Direkt ingilizce başladık mülakata. Sorular;
    -Türkiye'de nerede yaşıyorsun ?
    -Burada ne iş yapıyorsun ?
    -Orada Mühendis olarak kariyerine devam etmekmi istiyorsun ?
    -Nereye gideceksin ? (Burada New Jersey’e gideceğimi aktardım. Kendisi sormadan orada tanıdıklarım olduğunu söyledim. Onların bana geçiçi iş ve oda bulma konusunda yardım edeceklerini belirttim. Kendisi New Jerseyliyim tarzında bir şey söyledi orada biraz muhabbet oldu hangi şehrine gideceksin, aa oraları biliyorum çok güzel yerler tarzında)
    -Neden oraya gitmek istiyorsun ?
    -Ailen ne iş yapıyor ? (Üniversiteyi geçen sene bitirdiğim için hiç deneyimim yok. Burada mali dökümün kaynağını merak etmiş olması gerek)
    -Baban o firmada ne iş yapıyor ?

Tüm soruların arasında yaklaşık 15 20 saniye civarı beklemeler oldu. Bilgisayar üzerinden notlar alıyordu. En son duymak istediğim cümle olan “Congratulations, your visa has been approved. “ Tabi orada bir 2 3 kere teşekkür etme faslı falan, bankodan ayrıldım. Içeride Mustafa Abi bekliyordu mülakat için. Elim ile okey işareti yaptım ve kendimi dışarıda buldum.

Özet olarak; İçerisi adeta bir banka gibi arkadaşlar stres yapacak hiçbir şey yokmuş. Ben biraz cevapları uzattım, ama vize mulakatına girecek arkadaşlara olabildiğince “Net” cevaplar vermelerini öneririm.

Mali Döküm; 21K USD, iş teklifi sponsor yok.

Vizesi onaylananları tebrik eder, geride kimsenin kalmamasını herkesin hayallerine kavuşmasını dilerim.

Saygılar, Sevgiler…

• ⭐⭐⭐

@berat, içinde söyledi: DV2021 Mulakat Deneyimleri

27 Ağustos 9:15 mülakat deneyimi.
    Konsolosluk girişinde içerisinin kabalık olmasından kaynaklı biraz bekletildikten sonra Covid grip formunu doldurup içeri girdim. Kapıdan girer girmez hemen solda iki kişi karşılıyor onlara pasaportu verdim vs o kısmı uzun değildi çok hatırlamıyorum sonra gişe numarası verdiler. İçerde tabi herkes tanıdık selamlaştık konuştuk beklerkende. Girişte gişe numarası veren görevlilerden biri bizden bi arkadaşımıza sormuş siz nasıl birbirinizi tanıyorsunuz herkes birbiriyle konuşup selamlaşıyor vs diye :d arkadaşımızda grubumuzdan bahsetmiş.
    İlk numara yanışında 330$ ödedim.
    Sonra ki yanlışında evrakları teslim ettim O sırada Nufüs kayıt örneği imzalı kaşeli değil mi dedi görevli bende hayır Kcc’de öyle gönderdim dedi o evrakları da istedi. Gideceğin eyalet aynı mı dedi evet dedim.
    En son yanışında Asyalı hanıma denk geldim. Do you speak English diye başladı Ben Türkçe yapmak istediğimi belirttim arkadan bi hanımefendiyi çağırdı.
    (Gelen hanımefendi biraz sanki zorla tercümanlık ediyormuş gibi yardımcı oldu belki dikkat eden olmuştur). El kaldırıp yemin ettikten sonra parmak izi Faslı’nı da gerçekleştirdik.
    -Mesleğin ne diye başladık
    Yüzme antrenörüyüm
    -Şuan çalışıyor musun
    Çalıştığım kurumu söyledim
    -Aynı zamanda öğrenci hayatında devam ediyor
    Evet yüksek lisansa başladığımı belirttim

• Hangi alan
      Beden eğitimi anabilim dalı dedim
    • Nereye gideceksin
      Nj Lyndhurst
    • Neden
      Arkadaşım var Bir süre yanında kalacağım
    • Ne iş yapacaksın
      İlk etapta Restaurant Cafe tarzında işletmelerde çalışacağım. Sonrasında yüzme antrenörlüğüne devam edeceğim dedim
    • İngilizcen iyi değil ne yapmayı düşünüyorsun
      Çalışırken aynı zamanda dil okuluna da gideceğimi belirttim
    • Peki bu ingilizceyle ne tür işler yapabilirsin
      Temizlik bulaşık diye cevap verdim.
    • Yüzme ant. Devam etmek istiyorsun yani
      Evet
    • Daha önce Amerika’ya geldin mi
      Hayır
    • Yurtdışına çıktın mi
      Hayır
      Congratulations
      5 iş günü içerisinde pasaport Ptt

Hesapta 10.920$ + 21.700₺
    Yaklaşık 13.500 $ gösterdim.
    Parayla ilgili birşey sormadı.

@gucarslan
    @muhtaradana ve aynı zamanda diğer yardımda bulunan gerek site, gerek tablolar, en ufak sorular hepsi için herkese teşekkür ederim. Kendim de elimden geldiğince her konuda destek olmaya çalıştım umarım hepimiz bu yolun yolcusu oluruz.
    🗽

• ⭐⭐⭐

@kratos, içinde söyledi: DV2021 Mulakat Deneyimleri

Merhaba; 27 Agustos 8.45 mulakat tecrubemi kisaca anlatmak isterim fakat dosyam biraz karisik oldugu icin anlayamadigi bir yer olan arkadaslarimin sorulari olursa seve seve cevap vermeye calsirim. Sabah 8.20 gibi ulastigim konsolosluk vize bolumu onunde beklerken guvenlik gorevlisi tarafindan cagirilip covid formunu doldurduktan ve diger kontrollerden sonra iceriye girip sira numarasi aldim, cok kisa bir sure sonra odeme icin numaram yandi odemeyi yaptiktan hemen sonra evrak teslimi icin numaram yandi evraklari veririken nufus kayit ve adli sicil kaydimin guncel tarihli olanlarini verdim ve gorevli kcc ye mail attiklariniz nerde diye sordu onlari getirmedim dedim neden dedi e devlet karekod belge dogrulama uygulamasi uzerinden karekod ile dogrulama yapmayi denedim ve o belgeler dogrulama yapilamadi diye uyari verdi bu nedenle de bu yeni tarihli ve gecerli olanlari getirdim dedim. Evraklarin hepsini ust uste koyan gorevli benden banka kayitlarimi istemedi bende baska bir evrak teslim etmelimiyim deyip banka kayitlarini gosterir gibi yaptim benden hesap cuzdanlarini(TL - USD - ALTIN) ve bankadan aldigim detaysiz, sadece bakiyeleri gosteren bir a4 kagit vardi onu aldi ve bunlar orjinal fotokopisi yok mu dedi -hayir sadece orjinal hesap dokumlerim var dedim sonra gorevli banka hesap cuzdanlarini geri verdi -bunlar sizde dursun konsolosa gosterirsiniz dedi ve ben yine bosanma kayitlarim var onlarida vermek gerekir mi dedim tecumeli fotokopileri ve orjinalleri aldi asillari gorusmeniz sonunda geri istemeyi unutmayin dedi. bekleme salonuna gectim sonra asyali konsolos hanimda numaram yandi, ben sanki kalbim yerinden cikacakmis gibi bir heyecanla bankonun onune gectim birazcik ingilizce biliyormusunuz dedi ben heyecandan cvp veremedim yardim alalim dedi ve tercume icin bir gorevli arkadasi cagirdi;
    -su anda ne is yapiyorsunuz?
    -muhasebeciyim
    -su an calisiyor musunuz?
    -evet
    -nerede?
    -bir fabrikada
    -ne fabrikasi?
    -metal isleme malzeme ureten bir fabrika (aslinda mermi ama soyleyemedim cunku uretimle alakam yok ben sadece maas, beyanname, vergi kayitlarina bakiyorum)
    -ne kadar suredir bu isyerinde calisiyorsunuz?
    2 yil 7 ay
    -daha once amerikada bulundunuz mu?
    -hayir
    -daha once yurtdisinda 6 aydan fazla herhangi bir ulkede ikamet ettiniz mi?
    -hayir
    -nereye gideceksiniz?
    -newyork
    -nerede kalacaksiniz?
    -aile dostumuz bir arkadasimin yaninda kisa bir sure kalip kendime yer tutmayi planliyorum
    -ne is yapacaksiniz?
    Linkedinden buldugum bir firmada satis pazarlama
    -ne firmasi yani ne satiyorlar?
    -bilgisayar ve network donanim malzemeleri firmasi
    -ingilizce konusamiyorken bunu nasil yapmayi dusunuyorsunuz?
    -firma sahipleri turk ve 2 ortaklar bir tanesi istanbulda biri amerikada
    -ama ingilizce yokken zor olmayacak mi pazarlama diyorsunuz?
    -O bolgede ki Turk firmalara bakacagimi ve yeni satis noktalari bulmam gerekecegini belirttiler.
    -ne satiyorlar demistiniz detayli anlatabilir misiniz?
    -agirlikli olarak masaustu bilgisayar parcalari monitor ekran karti ram modem ve ag internet kablolama malzemeleri vb
    -bir is teklifiniz var saniyorum (bir iki defa dosyamdaki mulakata cagri yazisini isaret ederek konusmusum)
    -aslindan bir is mulakatina cagri yazisi var fakat resmi bir is teklifi olmadigi icin evraklarim ile teslim edemedim.
    -nasil bir yazi?
    -hemen cikartip verdim
    -bu firma newyorkta mi?
    -hayir texas ta ama remote bir pozisyon
    -ya bu ise giremezseniz?
    -bir b planim var
    -nedir?
    -ny de verdigim adresteki tanidigim 35 yildir ayni adreste yasiyor, kendisi amerikadaki turk konsoloslugundan emekli sofor ve o cevrede bana referans olabilecegi birkac isyeri oldugunu soyledi
    -ne gibi isler?
    -garson, bulasikci, ne olursa
    -tamam ama ingilizce konusamyorken insanlarla nasil anlasmayi planliyorsunuz dedi ve gercekten o an cok sinirlendi
    -tercuman hanimefendiye bir sey izah edebilir miyim dedim basiyla evet dedi ve ben ingilice biliyorum okuyorum cok iyi anliyorum fakat o kadar heyecanliyim ki ve konusma uzerine pratikligim yok ki cumle icinde yanlis bir kelimeyi kullanip dosyam hakkindaki cevaplarimi mental olarak farkli anlamda vermekten kaygilandigim icin turkce mulakat yapmak istedim.

Soylediklerim tercume edildikten sonra tercuman arkadasa eliyle sen bir sn. bekle diye isaret edip ve bana bakip;
    -soracagim soruya sadece ingilizce cevap verin lutfen dedi
    -su anki mesleginiz nedir?
    -ingilizce cevap verdim
    -👍 yapti

-dv lottery e basvurdugunuz pasaportunuz tarihi henuz gecerli iken neden yenilediniz?
    -cantada parfum benzeri bir sey dokulmus ve on sayfalardaki barkodun bir kismi okunmaz olmus islemlerim sirasinda sorun teskil etmesini istemedim o yuzden yeniledim.
    -ne dokuldu?
    -tam olarak bilmiyorum parfum, kolonya, ya da dezenfektan bunlar vardi.
    -evlisiniz degil mi?
    -Evet
    -peki aileniz yaninizda mi?
    -hayir
    -sizinle amerikaya gelmiyorlar mi?
    -hayir
    -daha sonra gelecekler mi?
    -evet
    -neden simdi gelmiyorlar?
    -esim bu asamada gelmek istemedi
    -esiniz ne is yapiyor?
    -civil engineer dedim ama tercumana degil direkt konsolos hanimefendiye
    -o ne demek aciklar misiniz dedi tercumana bakarak?
    -insaat muhendisi
    -calisiyor mu?
    -evet
    -nerede ozel devlet vs?
    -ozel bir yapi denetim firmasinin proje denetcisi
    -esiniz neden simdi gitmek istemiyor aciklar misiniz?
    -ben once gidip is ve kalacak yer ayarlayip sonra onlara nvc uzerinden sponsor olarak vize basvurusu yapacagim esim bunun daha iyi olacagini su an hepimiz gidersek yeni bir baslangic icin tutunamayacagimizi dusunuyor. Bunun yani sira esim de green card talihlisi ama ona henuz randevu tarihi belli olmadi.
    -cocugunuzda var sanirim?
    -evet
    -onu da mi simdi goturmeyeceksiniz?
    -hayir o da sonra gelecek
    -bu evliliginizden once bir evliliginiz oldugunu goruyorum?
    -hayir 2 evliligim oldu
    -eski eslerinizin adini sirasiyla soylermisiniz
    -soyledim
    -baska cocugunuz da var sanirim?
    -evet ilk esimden
    -cocuklarinizin adini buyukten kucuge soyler misiniz?
    -soyledim
    -daha once baska ulkede bulunmamistim demistiniz degil mi?
    -evet
    -sonra pasaportumu alip hizlica masanin ustunde teslim ettigim evraklarin bulundugu sari bir klasore ilistirdi ve
    -ok olay su vizenizi onayliyorum 5 is gunu icinde posta yoluyla size gonderilecek dedi ve bana evraklarimin asillarini verdi(diploma mahkeme kararlari vs.)
    -ben turkce bile tesekkurler derlen sevinc ve heyecanla tiz bir ses cikti agzimdan gulduler ve bankodan ayrildim.
    Son olarak banka kayitlarima bakmadi gostermek istedim ama bakmadi ve bu konuda hic bir soru sormadi.
    Halen daha bana vize ulasacakmi emin olamiyorum. Zamaninizi aldigim icin kusura bakmayim net ve yalin anlatmaya calistim.

• ⭐⭐⭐

@Melih-Aşan, içinde söyledi: DV2021 Mulakat Deneyimleri

Merhaba bugün itibari ile pasaportumu ve sarı zarfı almış bulunmaktayım 27 ağustosta olan mülakatım için 24 ağustosta sağlık randevusu aldım sağlık randevusu abartıldığı kadar yoktu röntgen kan verdim ondan sonra yukarıda muayene oldum kadın hızlı hızlı sorular sordu cevapladım ondan sonra aşıları vurdu tamam dedi . Ertesi gün de gidip zarfı aldım. Kadının eli baya sert ti bu arada aradan 1 hafta geçmesine rağmen kolum hâlâ daha şiş. 27 sine kadar ise 27 agustos mulakat olacaklar grubunda tanıştığım arkadaşlarımla vakit geçirdim zaten 4 gün boyunca full beraber gezdik yedik içtik mülakata da beraber gittik zaten. Mülakat ta hatta orda çalışan görevli sordu bana hepiniz nasıl birbirinizi tanıyorsunuz. Numaram yandı 330 dolar ödedim ikinci yanışta evraklarımı teslim ettim mülakata da siyahi bir beyle girdik. İngilizce başladık mülakata normalde ingilizcem de idare eder aslinda ama heycan yapıp ingilizcem o kadar iyi değil mülakata türkçe devam edelim mi dediğimde tabi ki dedi ve mülakata türkçe devam ettik nerde yaşıyacaksın niye orda yaşıyacaksın evli misin çoçuğun var mı ne iş yapmayı düşünüyorsun öğrencisin sen nasıl 11.500 dolar topladın gibi sorulari da sorduktan sonra tebrikler 3 ila 5 gün içinde pasaportun evine gelir dedi ve çıktım
    Dosya Numarasi: 2021EU8XXX
    DS-260 Gonderimi: 14/06/2020
    KCC Evrak Istegi: 08/09/2020
    KCC Evrak Onayi: 07/05/2021
    Saglik Muayenesi: 24/08/2021
    Vize Mulakati: 27/08/2021
    Vize Onayi: 31/08/2021
    Pasaport Teslimi: 02/09/2021
    ABD Ilk Giris: ../../....

• ⭐⭐⭐

@hykargin, içinde söyledi: DV2021 Mulakat Deneyimleri

2 Eylül mülakat deneyimim
    Öncelikle bu süreç boyunca yardımı dokunan destek çıkan bütün abilerime arkadaşlarıma ablalarıma teşekkür ederim.

2 Eylül sabahı sabah namazı civarı kastamonudan babamla yola çıktık ve saat 8 gibi konsolosluğun önünne geldik. Randevum saat 10.15 teydi ve beni güvenlik 9.45 civarı içeri aldı. Bekleme salonuna ilk girişimde pasaportumu aldılar ve banko sıra numaram ile pasaportumu geri veridler, daha beklemeye başlamadan numaram 7 numaralı bankoda yandı ve 330 dolar vize görüşme ücretini ödedim ardından oturup 2. kez yanmasını beklmeye başladım. Yaklaşık 5 dakka beklemenin ardında numaram 10 numaralı bankoda yandı ve salonun en dip köşesinde bulunan küçük koridorda bulunan bankolara geçtim ve orda evraklarmı teslim ettim (banka hesap dökümü, adli sicil kaydı, nüfus kayıt örneği, diploma ve fotokopisi, iki fotoğraf, sağlık raporu). Ardından geçtim en son sıramın gelmesini beklemeye, yine bi süre beklemenin ardından son kez numaram yandı ve 5 numaralı bankodaki mavi gözlü bayanla mülakata direk ingilizce olarak başladık. Önce yemin ettirdi sonra parmak izimi aldı ardından soruları sormaya başladı, En son mezun olduğunuz derece lise mi? Evet
    Amerika da nereye gidiceksiniz? Connecticut a gideceğim
    Neden? Orda ailecek tanıştığımız insanlar ve benim de arkadaşlarım var dedim
    Amerikaya hiç gittiniz mi? Evet gittim ailemle bir süre yaşamışlığım var 1. sınıfı orda okudum dedim . Tamam dedi ve mikrofonunu kapattı ve arkasndaki bir bayanla birkaç şey konuştular, o an galiba yanlış giden birşeyler var diye düşündüm, sonra mikrofonu geri açarak hayırlı olsun vizeniz onaylandı dedi ben de ardından teşekkürürmü ettim iyi günler dedim ayrıldım. Heyecandan ne tepki vereceğimi bilemedim. Eve dönüş yolunda bir e mail attılar, benden e devletten lise mezun belgemi onlara maille göndermemi istediler, apar topar hemen e devletten indirip gönderdim inşallah onu da halledecekler. Çok şükür bunu da atlattık İnşallah geriye kalan diğer bütün talihliler de bu ay içerisinde vizelerini alıp hayallerine kavuşabilirler

• ⭐⭐⭐

@serdaragorn, içinde söyledi: DV2021 Mulakat Deneyimleri

Merhabalar
    DV21 talihlisi olduğumu öğrendiğim andan vizemin basıldığı güne kadar olan 460 günde yaşadıklarımı aktarmak istiyorum. 2 defa konsolosluk değişimi ve AP süreci içerir.
    Kendim için 9 eşim içinde 5 yıldır başvurduktan sonra ilk defa 199xx sıra numarası ile eşim DV2021 kazandı. Bu esnada ben Katarda eşim ise Türkiye'de yaşıyordu ve ilk seçtiğimiz konsolosluk Ankaraydı. İlk heyecanı attıktan sonra ertesi gün DS-260ları doldurdum. Doldururken mühürde vurdurmadığım 3 yıl önceki iran seyahatimi yazmamıştım ama arkadaşların da tavsiyesiyle ertesi gün formu tekrar açtırarak iranı da seyahat ettiğim ülkeler arasına ekledim. Daha sonra farklı zamanlarda 6-7 defa daha form açtırmak zorunda kaldım hem adres değişikliği hem de bazı aile bilgilerinin yanlış olmasından dolayı. İlk formu açtırdıktan hemen sonra evrak talebi geldi, bende hemen bütün evrakları hazırlayarak gönderdim ve yalnızca 2 hafta içinde 19bin case numarası ile onaylı hale gelerek case numaramın güncel olmasını beklemeye başladım. Ocak ayında hala DV mülakatları başlamayınca Jacob v Biden davasına katıldım. Mart-Nisan aylarında Katar konsolosluğunun mülakat vermeye başlamasıyla ve Ankara'nın hala kapalı olması nedeniyle case numaram cut-off olmadan birkaç gün önce KCC vasıtasıyla dosyamı Katar'a taşıdım. Bu taşıma esnasında tekrar ds260 açtırıp adres güncellemek, evrak talebi almak ve türkçe gönderdiğim evrakların ilgilizce çevirilerini gönderip tekrar evrak onayı almak durumunda kaldım. Fakat ne yaptım ne ettiysem mülakat tarihi alamadım, Katar sadece AS ve AF dosyalara mülakat veriyordu. Bu esnada Ankara Temmuz ayına 18 case planladı, ardından 30 Haziran gibi bu sefer Ağustos ayına 200den fazla case planlayınca ben yine ertesi gün herkese mesaj attım, KCC Ankara ve Katar'a. Ankara'ya dosyamı Katar'dan taşımaları talebiyle bir mesaj göndermiştim. Yalnızca onlar geri dönüş yaparak iki gün içinde biz kcc den dosyanızı isteyeceğiz diye cevap döndüler ve 9 Temmuz tarihinde bana mülakat planladılar, mülakat tarihi 6 Ağustos idi. Mülakata yine bütün evraklar tam olarak gittik, Asyalı bayan ile 3. gişede mülakata başladık, parmak izlerimizi aldıktan sonra sağ ellerimizi kaldırarak yemin ettirdi, çok sıcak bir muhabbet geçti, nereye gideceğimizi sordu, kart gelecek arkadaşımız Denver'da oturduğu için önce oraya gideceğimizi söyledik, bende oradanım çok güzeldir dedi. İkimize de ilk evliliğimiz olduğunu, tek ve ilk çocuğumuz olduğunu teyit etti. Turist vizelerimizi sordu sadece oğlumuzun olmadığını söyledik. Daha sonra ben ufaklığı tuvalete götürdüm eşimle 2-3dk kalmış fakat hiç konuşmamış, hep bilgisayara yazılar yazmış, biz konuşurkende 10 saniye konuştuk 30 saniye yazdı ortalama. Daha sonra geldiğimde biraz daha bekletip eşime ve oğlumuza issued olduğunu söyleyerek pasaportlar 5 günde gelecek dedi. Bana ise pasaportumu ve beyaz sadece AP işaretli kağıdı uzatarak idari işleme kaldığımı nazik bir şekilde anlattı, cümlesini bitemeden zaman kısıtının farkında olduklarını ve hızlandırmak için talepte bulunacaklarını söyledi. Eksik bir belge evrak bilgi vb varmı diye sordum hayır yalnızca süreç böyle ilerleyecek bizden email bekleyin dedi ve bizde ayrıldık.
    Ertesi iş günü olan 9 ağustos pazartesi DS5535 formu geldi, son 15 yılın işyeri, adres ve seyahat detayları isteniyordu. Adres ve işyeri ds260 ile aynıydı fakat işyeri bilgisinde farklı olarak iş tanımı istenmişti bu yüzden adresi yazmadım ama işyerini detaylıca tekrar yazdım. Ve tabi son 15 yılın seyahat bilgisini de tüm detaylarıyla, havayolu çalışanı olduğumu belirtecek, ücretsiz indirimli biletlerle seyahat ettiğimi anlatacak şekilde detaylıca yazdım ve toplamda 41 seyahat belirttim. Bunlardan biri de şüphelendiğim 2 günlük İran seyahatim idi ve bunu da aynı şekilde turistik amaçlı olduğunu belirttim. Daha sonra beklemeye başladım, benden 19 ağustosta tekrar ds5535 doldurmamı istediler ve başlık olarak 2nd reminder yazmışlardı, hemen daha önce istendiğini ve gönderdiğimi açıkladım ardından hata ile gönderildiğini söylediler (inandırıcı gelmedi, benden sonra kalanlar 1 hafta gibi sürede çıktı ve benim vizemde clearance date de bu emailden 1 hafta sonrasına denk geliyor, bence 19 ağustosta başlattılar sürecimi). Bir süre daha beklemenin ardından 1 eylül'de ap sürecimin tamamlandığını belirten emaili aldım. 31 ağustos katardaki işimde son günümdü ve ayrılış işlemleri için 6 eylüle kadar kalmak durumundaydım. Pasaportu 6 eylülde gönderdim, 14 eylülde issued oldum 15 eylülde pasaportumu teslim aldım ve 17sinde abd ye giriş yaptık.
    Her isteyene nasip olmasını dilerim.
    Bilgisini paylaşan yardımcı olmaya çalışan herkese teşekkürler.

• ⭐⭐⭐

@kokyay, içinde söyledi: DV2021 Mulakat Deneyimleri

20 Eylul Kanada Montreal mulakat deneyimimiz;

13 Eylul’de gelen maille 20 Eylul icin mulakat tarihi aldik. Her ihtimale karsin suresi dolan Kanada sicil kayitlarimizi, almasi uzun surdugu icin o hafta yenilemistik. Hemen Kanada US konsolosluklarinin onayladigi saglik kurumlarini aramaya basladim. Toronto’da 3 doktorla calisiyorlar , fakat doktorlar asi yapmiyorlar ve disarida yaptirip gelmenizi istiyorlar ve sonuclarin 30 Eylul’e kadar yetismesi icin garanti vermiyorlar. Montreal’de Telus Health Care Center her seyi kendi bunyesinde halledip, en gec 5 is gunu garantisi verince en erken tarih olan 22 Eylul’e saglik randevumuzu aldik. Konsolosluga randevu belgelerimizi vermemizin yeterli olacagini soylediler. Kalan dar zamanda evraklarimizi ve fotograflarimizi hazirladik. 19 Eylul gecesi Montreal’e, konsoloslugun yan sokagindaki otele yerlestik.

20 Eylul sabahi 8’deki mulakatimiz icin 7:20’de konsoloslugun onundeydik. Gorevli randevu saatine gore iceri cagirdi. Asagida x-rayden gecip ust kattaki 6 numarali bankoya yonlendirildik. Ilk bankoda pasaportlarimizi teslim alip, sira numaramizi verdiler. 15-20 dk bekledikten sonra baska bir bankoda numaramiz yandi. Dogum belgelerimiz, adli sicil kayitlarimiz, work permitlerimiz, diplomam ve evlilik cuzdanimizi ve fotokopilerini sirasiyla istediler. Work permitlerimizin fotokopilerini bulamayinca bankodaki gorevli problem degil ben hallederim dedi. Sonra odeme yapmamiz ve dekontu tekrar ona teslim edip beklememizi rica etti. 15-20 dk daha bekledikten sonra baska bir bankodan mulakat icin cagirildik. Gayet guleryuzlu genc bir gorevli mulakatimiza basladi. Dogrulari soyleyeceginize yemin eder misiniz dedi. Turkiye’de mi dogdunuz, orada mi yetistiniz dedi, evet dedik. Ailemizin nereli oldugunu, Kanada’da ne is yaptigimizi, orada ne is yapmayi planladigimizi, hangi universite ve hangi bolum mezunu oldugumuzu sordu. Ozellikle esim Turkiye’deki isinden dolayi her ay en az 1 kere yurtdisina cikiyordu. Son 5 yil icinde hangi ulkelere gittiniz, sayar misiniz dedi. Oradaki gosterdigimiz adresteki kisinin kim oldugunu sordu, arkadasim dedim. Banka dokumleri ve emek emek hazirladigimiz hic bir evragimizi sormadi bile. Guldu ve dosyaniz harika gozukuyor, saglik raporu disinda bir eksiginiz yok dedi. Saglik raporunun 29’una kalabilecegini soyledim. Sorun olmaz, geldigi gibi isleminizi tamamlarim dedi. O zaman kutlamalara baslayabilir miyiz dedim, guldu ve tabi ki baslayabilirsiniz dedi. Gayet mutlu bir sekilde konsolosluktan ayrildik.

22’sinde tekrar Montreal’e saglik muayenesi icin gittik. Asilarimiz ve muayenelerimiz yapildi. Muayeneden sonra yoldayken bu seneden itibaren 30 Eylul’un Kanada’da resmi tatil ilan edildigi aklimiza geldi. Konsoloslugun sitesini kontrol edince 30’unda calismayacaklarini farkettik. Sonraki 2 gunumuz saglik kurumunu gunde yaklasik 4-5 kere telefonla taciz ederek gecirdik. En sonunda dun saat 2 gibi sonuclari yuklediler ve 4:30’da issued olduk.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

154

43.0k
Kullanıcı

4.5k
Konu

437.2k

| | | |