Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• 15 yıl boyunca Türkiyeye donmemek ilk sonra gidip bir 15 yıl sonra bir daha donmemek. O kadar.

Ailenizi getirmek, arkdaşlarınız akrabalarınız varsa tanıdık yıllık GC doldurmak hayrınıza 🙂

Türkiyedeki Bütün belgelerizi Dijıtaleştirin E Devlet olmayan bir şey varsa taşımak sorun olur.

Bir meslek kursuna gitmek ben mesela Garsonluk yapmak istiyorum önce , bunun için bir eğitim alacam gidersem.
    E devlet bir çok şeyi sunuyor ama yinede olmayanlar vardır belki.

• @entelman şimdi gördüm, derslerde devam zorunluluğum var. Hayatım hep zaten o diplomayla belaya girmiştir, vizelere ,finallere girmeyip arşın arşın ülkeyi gezip etkinliklerini , projelerini yaptığım şirket terfi zamanı geldiğinde diplomaya sorunca iş hayatındaki boklukları anlayıp aile işine geçtim . Bu seferde askerlik mevzusu için hadi okula gidelim dedik, ozamanda verdik 10-15 ders 🙂 Bedelli çıktı . ( 2015 ). Ondan sonra atladık gittik,yollara 1 sene güneydoğu asyada yaşadım geldim , evlilik derken ihtiyaç kalmadı diye düşündüm. Baktık yeşilkart. Bu saatten sonra ne yapacaksak orda yapacağız. İnşallah hayırlısı olur hepimiz için.

• Merhaba , oğlum ilk evliliğinden, o yüzden soyadimiz tutmuyor, 18 yaşında, evlilik cüzdana yazdırmayı gerek var mı? Green card bana çıktı, yada başka bir evrak almayı?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@vikki77 ABD'ye Gitmeden Once ve Gittikten Sonra Yapilacaklar içinde söyledi:

Merhaba , oğlum ilk evliliğinden, o yüzden soyadimiz tutmuyor, 18 yaşında, evlilik cüzdana yazdırmayı gerek var mı? Green card bana çıktı, yada başka bir evrak almayı?

gerek yok. ABD'de evlilik cuzdaniniz oglunuz icin pek de gerekli olmayacak. Oglunuz kendi kimligini ve eger gerekiyorsa TC konsolosluklarindan alacagi nufus kayit ornegini kullanabilir.

• Bu evi bosaltma konusunda hala net degilim. Istanbul icin secenekler soyle gorunuyor;

1- Spotcunun birini cagirip abi butun evi komple al gotur demek. Bu durumda ciddi bir maddi kayip yasamak cok icten 🙂
    2- Bir depo kiralayip esyalari oraya stoklamak. Ancak hem maddi kaybi var hem de bu biraz sorunu otelemek gibi birsey oluyor. Sonucta bir sene sonra ne yapacaksiniz bu esyalarla ?
    3- Esyalari tek tek satmak. Maddi acidan en karli gibi gorunun yontem. Ancak belli ki tam bir sabir ve zaman gerektiren is. Pek yanasasim gelmiyor 🙂
    4- Esyalari ese/dosta akrabaya dagitmak. Maddi acidan kayip ama en azindan sevdiklerinize bir hayriniz dokunur.

Deneyimi olan arkadaslardan hangi yontemi tercih ettiklerini yazanlar olursa sevinirim. Ya da belki benim aklima gelmeyen baska yontemler denemis olabilirler...

• @filth_grinder
    Many many years ago (13 to be exact)... Butun esyalar bir sene once alinmisti. Akrabalara istedikleri esyalari ucretsiz verdik, ama turkiyede evler kucuk, yer sorunu var, esyalarin 80% elimizde kaldi. Bu esyalari da esinin beyaz esya ticareti yapan amcasinin iki katli dukkanin ikinci katindaki kullanilmayan kisma koyduk, ucretsiz olarak (detay yaziyorum ki ne kadar guvenilir ve iyi kosullarda depolanmis oldugunu ifade etmis olayim). Bu olaydan 10 sene sonra TR ye kesin donus yapip depodaki esyalari alinca pekcogunun kullanilamaz hale geldigini gorduk, ve maalesef atmak zorunda kaldik. Gardroblari tekrar kurarken bir iki eksik parcadan dolayi sorun cikti. Beyaz esyalar curumustu falan. Iyi ki bazi esyalari tanidiklara vermisiz de bir ise yaramis diye sevindik.

Ikinci kez amerikaya kesin donus 🤣 yaparken, esimle farkli fikirlerdeyiz. Ben "kuzey ankara projesinden 30-40 bin dolara bir ev alip esyalari yerlestirelim, her yaz akrabalara siginti olmak yerine kendi evinizde kaliriz" diyorum. Esim ise 200 bin TL yi kullanmayacagim bir eve niye baglayayim diyor. Ikimiz de hakliyiz galiba. Amerikadan bakinca 30 bin dolar buyuk bir rakam degil, turkiyeden bakinca 200 bin tl yuksek bir miktar...

Bence bir iki hafta surede makul fiyata tek tek satmaya calisip, geri kalanlari ya akraba es dosta vermek ya da spotcuya satmak olabilir. Facebookta istanbul bit pazari diye bir grup vardi mesela.

• @filth_grinder ABD'ye Gitmeden Once ve Gittikten Sonra Yapilacaklar içinde söyledi:

Bu evi bosaltma konusunda hala net degilim. Istanbul icin secenekler soyle gorunuyor;

1- Spotcunun birini cagirip abi butun evi komple al gotur demek. Bu durumda ciddi bir maddi kayip yasamak cok icten 🙂
    2- Bir depo kiralayip esyalari oraya stoklamak. Ancak hem maddi kaybi var hem de bu biraz sorunu otelemek gibi birsey oluyor. Sonucta bir sene sonra ne yapacaksiniz bu esyalarla ?
    3- Esyalari tek tek satmak. Maddi acidan en karli gibi gorunun yontem. Ancak belli ki tam bir sabir ve zaman gerektiren is. Pek yanasasim gelmiyor 🙂
    4- Esyalari ese/dosta akrabaya dagitmak. Maddi acidan kayip ama en azindan sevdiklerinize bir hayriniz dokunur.

Deneyimi olan arkadaslardan hangi yontemi tercih ettiklerini yazanlar olursa sevinirim. Ya da belki benim aklima gelmeyen baska yontemler denemis olabilirler...

2016 sonu ABD'ye yerlesmeden once yaklasik 2-3 haftada esimle birlikte 350 m2'lik evin para edecek tum esyalarini letgo, facebook, sahibinden siteleri araciligiyla sattik. O zamanin parasiyla 15K TL gibi bir para yaptigimizi hatirliyorum. Miele beyaz esyalar, TV'ler, bilgisayarlar, cocugun oyuncaklari (o koca ithal kamyinlar falan deli para etmisti), bisiklet, ikea kanepeler, berjerler vs vs vs.
    Bir kere iyi komsuluk iliskileriniz varsa onlar yardim ediyorlar. Kulaktan kulaga yayiyorlar, kimisi destek olmak icin aliyor.
    En son kalanlar buyuk cogunlukla buyuk bas mobilyalar. Onlari da hayrina mahalle esnafindan biri mahallenin genclerini organize edip sokup goturup ihtiyac sahiplerine dagittilar. Helal hos olsun.
    Tuylerim urperdi simdi, demekki iyi komsuluk yapmisiz yillarca. Esyadan kurtulmak da bir dert aslinda. Donmeye niyetiniz yoksa depolamanin falan alemi yok. Donseniz de bastan alirsiniz. Tazalemis olursunuz.

• @sadriabi Biz 3 ve 4'ü işlettik. Ağırlıklı olarak 4 oldu ama. En hızlı şekilde kurtulmak en güzeli.

• @senay-sirin tecrubenizi paylastiginiz icin tesekkurler.

Ev alma konusunu biz de dusunduk. Daha dogrusu ben esime teklif ettim. Izmir' den alalim 100 bin liraya bi tane 1+1 degerli esyalari koyalim dursun hesabi. Bizde de esim yanasmadi bu fikre. Olu yatirim hesabi 🙂

Aslinda ben hala savunuyorum bu fikri ve sizin de oyle dusundugunuzu gorunce yalniz olmadigimi anladim. Dediginiz gibi TR tatillerinde de avantaj saglayabilir ve gelecekte ne olur kimse bilemez. Belki de yukselen bir emlak piyasasiyla bu para kendini katlayabilebilir 🙂 Olur mu olur...

• @filth_grinder ABD'ye Gitmeden Once ve Gittikten Sonra Yapilacaklar içinde söyledi:

@senay-sirin tecrubenizi paylastiginiz icin tesekkurler.

Ev alma konusunu biz de dusunduk. Daha dogrusu ben esime teklif ettim. Izmir' den alalim 100 bin liraya bi tane 1+1 degerli esyalari koyalim dursun hesabi. Bizde de esim yanasmadi bu fikre. Olu yatirim hesabi 🙂

Aslinda ben hala savunuyorum bu fikri ve sizin de oyle dusundugunuzu gorunce yalniz olmadigimi anladim. Dediginiz gibi TR tatillerinde de avantaj saglayabilir ve gelecekte ne olur kimse bilemez. Belki de yukselen bir emlak piyasasiyla bu para kendini katlayabilebilir 🙂 Olur mu olur...

100 bin lira, 20 bin dolar, Amerikaya ilk gelip esya-araba-yasam masraflari derken 3-4 ay icinde harcayip bitireceginiz bir rakam olacak. Ilk geliste, sadece minimum gerekli olanlari da alsaniz, dolar kurundan dolayi burada duzen kurnak masrafli oluyor. Esinizin ve sizin ingilizce seviyesi, meslekleriniz icin amerikada is imkanlari, varsa cocuklarin yasi (esiniz kazandigini kres parasi mi odeyecek mesela), TR de ki eve odeyeceginiz paraya amerikada ne kadar ihtiyac duyacaginiz, baska birikiminizin oluo olmadigi ... gibi faktorler de onemli tabii.

Ise girdikten sonra amerikada ev alip, o parayi pesinat olarak odeyip, kiradan daha dusuk mortgage odemesiyle kendi evinizde oturabilirsiniz mesela. Amerikada en onemli masraf kira masrafi.. Bazi eyaletlerde satin almak, kiralamaktan daha ucuza geliyor. Charlotte icin konusursam, bir ev alsak, aylik mortgage odememiz (sigorta/vergi/aidat dahil olmak uzere) kiraya odedigimiz miktardan daha az olacak. 30 yil yerine 15 yillik mortgage alirsak, kiraya odeyecegimle mortgage ayni mesela.

Biz 4 kere TR-amerika arasi butun esyalari elden cikarip tasindigimiz icin, artik iki tarafta da kalici bir duzenimiz olsun istiyorum. Turkiyeye her sene gitmeyi istiyoruz. 3 cocukla annemin evinde bile rahat edemiyorum.Bizim durumumuzda tr de almak mantikli aslinda da.... para kisitli olunca secmek gerekiyor, ikisi birden olmuyor 😕

• Bu ileti silindi!

• @hadi fikra gibi olay 🤣 amerikada da oluyor boyle seyler. Hoarders deniyor yanlis hatirlamiyorsam. Celik kapi, pencereye demir falan fayda eder belki.

Duzeltme: squat deniyormus, hoarding degil. https://m.wikihow.com/Squat-in-Abandoned-Property

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@hadi oldukca ilginc bir deneyim 🙂 paylasim icin tesekkurler. Kirk yil dusunsem kendi basima boyle bir sey gelecegi aklima gelmezdi sanirim.

• Biz evimizi eşyalı kiraya verdik. Ama önce ailelerin istediği eşyaları onlara verdik. Onlardaki eskileri de eve koyduk. Babamlar 10dk mesafede oturuyor. Annem her gün evin önünden geçiyor. Ama sonuçta yine de risk cunku kalkıp evin içine girmiyorlar. Biz de zaten o eşyaları bir daha kullanamayız, eşyalı kiraya verdiğimiz parayla da maliyetini çıkarırız diye böyle bir karar aldık.

• @damladav ev sahibi olanlar icin iyi bir cozum bana kalirsa. Degerli olanlari satip / dagitip hantal esyalari evin icinde kiraya vermek. Bence dogru olani yapmissiniz.

• Tüm çalışma vizesi ile gelecek olan çocuklu ailelere bir tavsiyede bulunmak istiyorum.

Gelir gelmez çocuğunuz için konsolosluklardan doğum belgesi alın. Türkiye’den alınabiliyorsa oradan alın (İngilizce olması şart)
    Green kartlı olanlar için bu gereksinim bildiğim kadarı ile yok. sayın @gkhanfeez ve @knnrn yanıtı ile aynı konu GC içinde geçerli olduğu belirtildi.

Defalarca çocuğumuzu bizim çocuğumuz olarak kanıtlayamadık. ABD’nin kendi verdiği vize üzerinde açıkça baba olduğum yazmasına rağmen, sağlık sigortasından tutun IRS’ine kadar bir çok kurumda sorun yaşadık. Aynı sorunları yaşamayabilirsiniz fakat yinede o “Birth Certificate” diye adlandırılan belgeyi almanızı şiddetle tavsiye ederim.

Sağlıcakla.

• @freeworld Çalışma Vizesi Sahibi Ailelere Önemli Bir Öneri içinde söyledi:

Tüm çalışma vizesi ile gelecek olan çocuklu ailelere bir tavsiyede bulunmak istiyorum.

Gelir gelmez çocuğunuz için konsolosluklardan doğum belgesi alın. Türkiye’den alınabiliyorsa oradan alın (İngilizce olması şart)
    Green kartlı olanlar için bu gereksinim bildiğim kadarı ile yok.

Defalarca çocuğumuzu bizim çocuğumuz olarak kanıtlayamadık. ABD’nin kendi verdiği vize üzerinde açıkça baba olduğum yazmasına rağmen, sağlık sigortasından tutun IRS’ine kadar bir çok kurumda sorun yaşadık. Aynı sorunları yaşamayabilirsiniz fakat yinede o “Birth Certificate” diye adlandırılan belgeyi almanızı şiddetle tavsiye ederim.

Sağlıcakla.

Vallaha o sorunu hala bizde yaşıyoruz. Ya 600km uzaktaki konsolosluğa gidecem ya da Türkçe alıp tercüme ettirecem. Daha kimlik çıkaramadık çocuklara anne babası olduğumuzu görmek istiyorlar.

• Sayın @gkhanfeez yazınızdan anladığım, GC sahipleride aynı sorunla uğraşıyor. O halde genel bir tavsiye olabilir sonradan gelecek arkadaşlara.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Benim işyerim de eşimi ve oğlumu "beneficiary" olarak kaydetmek için benzer belgeler istedi. Eşimle evli olduğumuzu göstermek için evlilik cüzdanının İngilizce çevirisini (evlilik cüzdanı pek çok dil var ama nedense İngilizce yoktu) noter onayı ile gösterdik. Oğlum için de Türkiye'den getirdiğimiz Formül A'nın İngilizce çevirisini kullandık.

• Gittikten sonra yapılacaklara state id almayı da ekleyebiliriz bence, ehliyet almayanlar/araç kullanmayanlar için.

Benzer Başlıklar

• 160
  • 1131
  • 191
  • 35
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

82

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |