Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @gucarslan 2021 inde Subat ayinda Abd’den cikis yaptim bir ay sure kaldiktan sonra 3 eylul gunu Chicago O’Hare havalimanindan giris yaptim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@erdemgui muhtemelen biraz ters bir memura denk geldiniz. ama her zamam dediğiniz gibi, 6 ayı gecen her giriş bir risk taşır. bu da onlardan biri olmuş..

• @gucarslan Evet acikcasi benim olumsuz bir dusuncem ve bilgimde yoktu aslinda geri donerken,sadece birinden 1 sene falan disari da Khalistan sknti olur gibi bilgim vardi.Memur asya asilli orta yasli bir erkekti biraz aksi birine benziyordu acikcasi tekrar tekrar uyardi bende ona gerekce sunup uyumlu davrandim,damgayi basip belgelerimi geri verdi.Insiyatif durumunu bilmiyorum belki vardi belki yoktu.Iyi seviyede ingilizcem olmadigi icin fazla soru soramadim.

• 14 ay 3 hafta sonra bugün sorunsuz giriş yaptım. JFK’de önümdeki sadece 15 gün dışarıda kalmış 2 Pakistanlıya memurun sorduğu ahiret sorularını duyup bir arkalarında ecel terleri döktükten sonra sıram geldi. Ne kadar dışarıda kaldığımı sordu, 14 ay dedim. Neden bu kadar dışarıda kaldın dedi. Covid movid tam bir şeyler sallayacaktım 5 saniye konuşturmadan çantanda alkol falan var mı dedi. Dedim yok. Dedi yiyecek var mı. Dedim o da yok. Dedi peki geç 🙂 ama sisteme not alıyorum bir daha yapma falan filan. Yaşasın JFK. Daha da orta doğuya dönmem.

• Merhaba ben de başımdan geçenleri paylaşayım.
    İlk girişimi yapıp 1 hafta kaldıktan sonra Türkiye’ye döndüm.1 sene 3 ay sonra Dulles havalimanından ABD ye Ocak ayında tekrar giriş yaptım niye yoksun yapma etme dediler işlem vs yapılmadı geçirdiler.Niyetim 6ay kalmaktı fakat 2 ay kalıp TR ye döndüm. Geçtiğimiz salı günü tekrar ABD ye geldim bu sefer ofise çektiler sorgu yaptılar İngilizceniz yoksa burada çok terlersiniz 🙂 nazik bir kadın ilgilendi benimle anlattım durumları iş yok para yok başvuruyorum dönmüyorlar pandemi var evlenicem ondan sonra gelicem falan sonra bir form doldurdu Facebook adresime kadar sordu. Re-entry permit doldurmamı istedi bende tamam dedim saldı beni. Ama re-entry permit doldurmak da 600dolar. Onu şu an veremeyeceğim için bir dahaki gelişimde büyük ihtimal deport edileceğim. Bakalım hayırlısı 🙂

• ⭐⭐⭐

@Orco34 Turkiye’ye git gel yapmak maddi acidan daha zorlayici degil mi?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Orhan-Cabarov, içinde söyledi: Green Card sahiplerinin ABD dışında Kalış Süreleri

Merhaba arkadaşlar ufak bir sorum var. Green Card ile Amerika'ya giriş yapınca, US citizen gişelerine mi gitmeliyiz yoksa Other yazan gişelere mi gitmeliyiz ? Green Card ile US citizen yazan gişelere girebilir miyiz ? Diğer ülke vatandaşlarının olduğu gişelerde çok sıra oluyor ve işlemleri uzun sürüyor. O sebeple sordum.

Eger "Permanent Residents" icin ayri bolum varsa oradan giris yapabilirsiniz, eger yoksa oradaki gorevlilere sorabilirsiniz. 👍

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Orco34, içinde söyledi: Green Card sahiplerinin ABD dışında Kalış Süreleri

Merhaba ben de başımdan geçenleri paylaşayım.
    İlk girişimi yapıp 1 hafta kaldıktan sonra Türkiye’ye döndüm.1 sene 3 ay sonra Dulles havalimanından ABD ye Ocak ayında tekrar giriş yaptım niye yoksun yapma etme dediler işlem vs yapılmadı geçirdiler.Niyetim 6ay kalmaktı fakat 2 ay kalıp TR ye döndüm. Geçtiğimiz salı günü tekrar ABD ye geldim bu sefer ofise çektiler sorgu yaptılar İngilizceniz yoksa burada çok terlersiniz 🙂 nazik bir kadın ilgilendi benimle anlattım durumları iş yok para yok başvuruyorum dönmüyorlar pandemi var evlenicem ondan sonra gelicem falan sonra bir form doldurdu Facebook adresime kadar sordu. Re-entry permit doldurmamı istedi bende tamam dedim saldı beni. Ama re-entry permit doldurmak da 600dolar. Onu şu an veremeyeceğim için bir dahaki gelişimde büyük ihtimal deport edileceğim. Bakalım hayırlısı 🙂

Eger bu kadar uzun ABD disinda kalacaksaniz ve yakin zamanda yerlesmeyi dusunmuyorsaniz; bu durumda ben de re-entry permit almanizi tavsiye ederim:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/134/re-entry-permit-i-131-form-ve-i-327-belgesi

• Merhaba, Benim de bir sorum var.

ABD 'ye ilk girisimi yaklasik iki ay once yaptim. 10 gun kalip geri dondum. Kanuna gore tasindiktan sonra 10 gun icinde yeni adresi bildirmek gerekiyor. ABD'de verdigim adreste kalan tanidiklarim oradan tasindilar. Ben de su anda ABD disindayim.

ABD disinda oldugum bu gecici surede ABD icinde yeni bir adres belirtmek gerekir mi? Adres degisiklik formunda sadece sehir ve eyalet secilebiliyor. Anladigim kadariyla ABD disinda bir adres belirtmek mumkun degil. Su anda orda olmasam da ABD icinde yeni bir adres belirtmemi onerir misiniz?

• @arnblt, içinde söyledi: Green Card sahiplerinin ABD dışında Kalış Süreleri

Merhabalar, 19 Ekim günü JFK dan girişimizi yaptık. 1 haftalık bir süreden sonra 26 Ekim günü Türkiye’ye tekrar döndük. Dönüşte pasaportlara herhangi bir damga vurulmuyor. Bir dahaki gidişte çıkış tarihimizi nereden görüyorlar. Yani ABD den ne kadar ayrı kaldığımızı görmeleri veya bizim vatandaşlık işlemlerimiz açısından bu çıkışa ait kayıtları nereden görüyorlar veya biz nasıl kanıtlayabilceğiz.
    Selamlar

Pasaportunuzu okutuyorlar sisteme, damga olmasa da olur.
    Biz daha yeni başvuru yapmaya çalışıyoruz vatandaşlık için. Giriş çıkış tarihlerini soruyorlar, onlara göre de Amerika dışında kalış sürenizi hesaplıyorlar siz de görüyorsunuz. Mesela bizim 355 günmüş dışarıda kalış süremiz, biraz daha aşsaydık süreç sıfırlanacakmış. Bunu kimse tecrübe olarak yazmamış, biz de daha yeni tecrübe ettik. Yani Amerika dışında kaldığınız sürelere çok dikkat edin. Ekran zaten uyarı veriyor! Biz formu doldurduk ama submit edemedik, 5 yılın dolmasını bekliyoruz, öbür aya başvuracağız.

• @Vito, içinde söyledi: Green Card sahiplerinin ABD dışında Kalış Süreleri

Merhaba, Benim de bir sorum var.

ABD 'ye ilk girisimi yaklasik iki ay once yaptim. 10 gun kalip geri dondum. Kanuna gore tasindiktan sonra 10 gun icinde yeni adresi bildirmek gerekiyor. ABD'de verdigim adreste kalan tanidiklarim oradan tasindilar. Ben de su anda ABD disindayim.

ABD disinda oldugum bu gecici surede ABD icinde yeni bir adres belirtmek gerekir mi? Adres degisiklik formunda sadece sehir ve eyalet secilebiliyor. Anladigim kadariyla ABD disinda bir adres belirtmek mumkun degil. Su anda orda olmasam da ABD icinde yeni bir adres belirtmemi onerir misiniz?

Green Card'inizin gelmesi icin adres beyan etmistiniz zaten. Amerika'ya tasininca belirtirsiniz yeni adresi. Su an baska bir adres bildirmenize gerek yok.

• @gizemyavuz92, içinde söyledi: Green Card sahiplerinin ABD dışında Kalış Süreleri

355

en az 30 ay abd de fiziksel olarak bulunmus olmak ve tek seferde 6 aydan fazla abd disinda olmamak yeterli oluyor diye biliyorum. Abd disinda 355 gunu biraz asmanizda sifirlanmasi kafami karistirdi. Tam olarak nasil oluyor bunun hesaplanmasi ? @crazycells @knnrn

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@gc17, içinde söyledi: Green Card sahiplerinin ABD dışında Kalış Süreleri

@gizemyavuz92, içinde söyledi: Green Card sahiplerinin ABD dışında Kalış Süreleri

355

en az 30 ay abd de fiziksel olarak bulunmus olmak ve tek seferde 6 aydan fazla abd disinda olmamak yeterli oluyor diye biliyorum. Abd disinda 355 gunu biraz asmanizda sifirlanmasi kafami karistirdi. Tam olarak nasil oluyor bunun hesaplanmasi ? @crazycells @knnrn

Yukarıda bahsedilen durumu ben de anlamadım. 60 ayın yarısından fazlasını fiziksel olarak ABD'de geçirmişseniz ve tek seferde 180 gün ve daha fazla ABD dışında kalmamışsanız sorun olmaz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@gc17, içinde söyledi: Green Card sahiplerinin ABD dışında Kalış Süreleri

@gizemyavuz92, içinde söyledi: Green Card sahiplerinin ABD dışında Kalış Süreleri

355

Ben de tam anlayamadim maalesef. Yeni online formu inceleyemedim henuz, bu tur hesaplamalari kendi yapiyor olabilir.

• @gc17 @crazycells @knnrn şöyle anlatayım kısaca,
    2017 de girdik ilk defa sonra düğün için 3 haftalığına bir gidip geldik Türkiye’ye, sonra 2018 senesi nisan ayında Amerika’dan Türkiye’ye gittik dönmemek amaçlı ama 180 günü aşmadan miami ye gir çık yaptık 1 haftalığına hakkımızı kaybetmemek için, daha sonra 2019 yılında yine 180 günü aşmadan Amerika’ya geri döndük, o gün bu gün buradayız hiç daha çıkmadık (çıkamayız da !)
    Sistem bunu görünce hata veriyor. Sistemin bize dediği tam 5. Yılda başvurabileceğimiz.. Biz de çok şaşırdık, 4 yıl 9 ay diye bir şey göremedik biz. Şimdi Ocak ayını bekliyoruz o zaman tam 5. Yılımız dolacak. Bende eski yorumları okudum, sistem fazla değişmiş. Veya biz bir şeyleri yanlış yaptık, anlamadım.. 180 günü de aşmadık 1 seneyi de..

• Ustte konu olan duruma bir aciklama getirmem gerekiyor, cunku cogu arkadasimiz ozelden sordu. Uzatmadan anlatayim,
    Biz ilk 24 Ocak 2017 de green cardla giris yaptik. Daha sonra Amerika ici cok tasinmalarimiz oldu ( vatandaslikta butun tasinma tarihleri ve adresleri soruluyor, mutlaka kaydedin) Sonra Teksas'tan Turkiyeye donme karari aldik, Mayis basi 2018 de. Sonra 6. ayin dolmasina 10 gun kala Miami ye gir cik yaptik 6 aylik sureyi asmamak icin, 1 hafta Miami de kaldik orada islerimizi halletik ve Turkiyeye geri donduk ( Bu gir cik tarihleri ve otel rezervasyonlarini da sistem soruyor, herseyi cok iyi kaydedin).
    Sonrasinda Amerika icin bir sans daha vermek istedik ve yine 6 aylik sureyi asmadan Amerikaya Nisan 2019 geri tasindik. Hic bir sekilde sure asimimiz olmadi. Fakat burada soyle ince bir ayrinti var. Siz vatandaslik basvurusu yapacaginiz zaman 4 yil 9 ay sonunda basvurmak isterseniz sistem bulundugunuz gunun tarihinden itibaren 5 yil geri gidiyor. Bizde sistem ayni seyi yaptiginda malesef N-470 formu acildi. Cunku biz Turkiyede cok uzun kaldik verilen sureleri asmamis olsak bile toplamda 355 gun Amerika da yok sayilmisiz. Yani sistem bizim icin ilk giris tarihi olan 24 OCAK 2017 den 5 YIL geri gittiginde sisteme verecegimiz tarih 2016 yili yani yine Turkiye adresi olacak, dolayisiyla 355 gunu asmis oluyoruz. Yani sistem son 5 yil ne yaptin diye baktiginda ben 2016 da turkiyedeydim diyince N-470 formu cikiyor, biz de dolayisiyla basvurumuzu submit edebilmek icin tam 5 yilimizi doldurmayi bekliyoruz yani 24 ocak 2022.
    Demem o ki arkadaslar Turkiyeye tatile falan gittiginiz de guzel sayin, her yil 2 aydan fazla kalmamaya bakin yoksa yok sayildiginiz gun sayisi sebebiyle 4 yil 9 ay doldugu gun basvuru yapamiyorsunuz. Bizim durumumuz farkliydi, yine de bilgi olmasi acisindan buraya da yazmak istedim.
    Uzun oldu ama umarim karisik olmadi. 🙂 @Erkangeziyor

• ⭐⭐

@gizemyavuz92 355 olayı nedir anlayamadım. Sonuçta 5 yıl içinde 30 ay yaşama zorunluluğunuz var. Geri kalan 30 ayda kuralları çiğnemezseniz yaklaşık 900 gün dışarıda kalma imkanınız var. Hadi 90 gününü düşelim 810 gün.

• @arnblt, içinde söyledi: Green Card sahiplerinin ABD dışında Kalış Süreleri

@gizemyavuz92 355 olayı nedir anlayamadım. Sonuçta 5 yıl içinde 30 ay yaşama zorunluluğunuz var. Geri kalan 30 ayda kuralları çiğnemezseniz yaklaşık 900 gün dışarıda kalma imkanınız var. Hadi 90 gününü düşelim 810 gün.

Maalesef sistem missing information olarak uyarı çıkıyor. Sizin veya bizim hesapladığımız gibi bir şey yok. O uyarının gitmesi için tam 5. Yılımızın dolmasını beklememiz gerekiyor. Burada sordum ama sanki kimse böyle birşeyle karşılaşmamış herkes patır patır başvurmuş gibi 😊 Biz de sürecin yavaşlatmamak veya bir sorunla karşılaşmamak için öbür ayı bekliyoruz.

• @gizemyavuz92 yalniz simdi dahada karisti, cunku N-470 formunun amaci farkli. Greencard sahibinin 1 yil yada daha uzun sure Amerika disinda yasamasi gerektigi zaman is sebebiyle veya baska sebeple gocmen statusunun koruma amacli doldurulmasi gereken bir basvuru. Asagidaki sekilde aciklamasi

N-470, Application to Preserve Residence for Naturalization Purposes. Use this form if you are a lawful permanent resident who must leave the United States for a period of one year or longer for certain employment purposes and you want to preserve your status as an immigrant to pursue naturalization.

https://www.uscis.gov/n-470#:~:text=N-470%2C Application to Preserve,an immigrant to pursue naturalization.

• @gizemyavuz92 bence sizdeki durum sundan kaynaklanmis olabilir diye dusunuyorum. Siz Turkiyede bulundugunuz surelerde amerikada ikamet ettiginiz herhangi bir adresiniz olmadigi icin sistem bu uyariyi veriyor. Gir ciklarda otel rezervasyonlarinizi sisteme girdiginiz icin sistem sizin Amerikada bir adresinizin olmadigini anladi ve sizin 1 yildan uzun sure ikmaet etmediginize karar verdi ve N-470 formuna yonlendirdi. Ben bu sekilde yorumladim diger arkadaslarida aydinlatmak icin. @crazycells @knnrn @arnblt

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

48

40.7k
Kullanıcı

4.4k
Konu

424.2k

| | | |