Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @crazycells bu konu önceki yazılanları okuyunca beklentim bu kadar yüksek değildi. Ama denemekten bir zarar gelmez diye düşünerek hareket ettim. Umarım devamı da aynı olur, dediğiniz gibi..

• ⭐⭐⭐

Bugün saat 10 itibariyle Bank of America'nın Arboretum şubesinden ilk banka hesabımın açılışını gerçekleştirdim.

İsmimin yaygınlığından ötürü, bazı fraud senaryolarına takılıp hesabı bloke edebilirler diye SSN'siz hesap açmak istemedim. Bu yüzden hesabımın açışını geldikten sonraki 12. gün gerçekleştirdim.

Önce Bank of America'nın internet sitesinden bana yakın birkaç şubesinden olan Arboretum şubesi için bugün saat 09:30'a randevu aldım. Randevu alıp gitmeniz hiç beklemeden işlemlere başlamanız için kolaylaştırı bir unsur. Ayrıca hesap açılışı için hangi belgeleri hazırlamanız gerektiği gibi detaylar da randevu sonrası size gelen mailde yazıyor. Tavsiye ederim.

Şubede bana Mike isminde, gerçek ismi ise Murat olan Mısır-Amerikalı bir dostumuz yardımcı oldu. Hesap açılışı için 2 adet Proof of ID göstermem gerekiyordu. Bunlar için SSN ve pasaporttaki vizeyi gösterdim, kabul ettiler. Bir de Proof of Residency göstermemi istiyorlardı. Burada önce salağa yatıp "Daha ev tutmadım. Ev tutabilmek için de banka hesabına ihtiyacım var. Bunun için de banka hesabı açmam lazım. Ama siz de benden ev adresini belgememi istiyorsunuz." dedim. "Hemen müdürümle görüşüp neler yapabiliriz sorayım." dedi. Biraz bekledikten sonra "Maalesef, en azında iş teklifi ya da adresinizin yazılı olduğu herhangi bir belge gerekiyor. Onlar olmadan işlem yapamıyoruz." dedi. Elimde böyle bir belge olmadığı için peki diyip şubeden çıktım. O esnada aklıma konsolosluktan gönderilen sarı zarfın üzerinde olan "Immigration Data Summary" isimli belgenin taranmış halinin işimi görebileceğini düşündüm ve direkt şubeye döndüm. Görevli arkadaşa evrağı gösterdim, "Bana gönderir misin? Müdürüme danışayım." dedi. Hemen belgeyi gönderdim ona ve müdürüyle görüşmesini bekledim. Kısa bir süre sonra döndü ve hesabı açabileceklerini söyleyerek işlemlere başladı.

09:20 gibi başladığımız işlemler 09:50 gibi zarf içerisinde tüm banka bilgilerimin yazılı olduğu zarfı teslim etmesiyle tamamlandı.

Not: Şimdilik herhangi bir kredi kartı talebinde bulunmadım. İlerleyen günlerde onun için de başvurumu yapacağım ama önce Türkiye'den paramı transfer etmem gerekecek.

• Bugün ssn numarasini işletmek ve kredi kartı başvurusu yapmak için geçen hafta hesap açılışı ve debit kart başvurusunu yapan çalışanın yanına bankaya gittim. Önce ssn numarasini sisteme kaydetti ve anne kizlik soyadini yazdi. Daha sonra kredi karti başvurusuna başladı. Çalışıyor musun diye sordu. Bende, Türkiye'deki bir şirket için uzaktan çalıştığımı, şuan amerika'daki bir şirkette çalışmadığımi belirttim. Ardından sirketin adını yazip employed secti ve yıllık gelirimi sordu. Tüm bilgileri girdikten sonra beklemeye başladık. 5 dk sonra 1.000 $ limitli kredi kartimin onayladığıni soyledi. Bu arada işlemleri Hoboken'daki Bank of America şubesinde yaptım.

1 Kasım'da hesap açılışı ve debit kart talebi
    5-6 Kasım debit kart teslimi
    8 Kasım kredi kartı başvurusu ve onayı.

• @Meco kredi kartı vermeleri çok şaşırtıcı olmuş . tekrardan hayırlı olsun 🙂

• @Sono Hocam yazinizdaki bankaci arkadas Misir-Amerikali diye gecince eski bir anim geldi aklima: 🙂

Florida'da yasarken esim Turkiye'den tatil donusu eski iki adet el dokumasi kilim getirmisti. Bir gun oyle gezerken hali satan bir store gorduk ve bir soralim dedik. Sahibi Misirli 50 yaslarinda bir adamdi. Herneyse kilimlerden bahsettik, her birisinin ayri tarihi var, el dokumasi, en az 50-60 yillik falan dedik. "Getirin goreyim" dedi. Baska bir gun goturduk, inceledi ve "Tanesine $500 veririm" dedi. Biz tok satici oldugumuz icin tanesine $5,000 istedik. 😃 Anlasamadik tabii ki 😛

Bu arada, kilimler hala bizde, nereye tasinirsak, yanimizda geliyorlar, ayrilmaz parcamiz oldular 🙂 Not: En az 70-80 yilliklar su anda 😃

• ⭐⭐⭐

@MySea Kim bilir kaç bin dolar olmuştur değerleri 🙂

• ⭐⭐⭐

Merhaba,

Banka hesaplarıyla ilgili aklıma takılan birkaç soruyu sormak istiyorum.

1- Bank of America'da müşteri olunca bir tane hesap tanımlanmış gözüküyor. Bu hesaba bağlı da bir Debit kart var. Bu debit kart yalnızca bu hesapla mı kullanılıyor?
    2- BofA'da yeni bir checking hesabı açtığımızda, o hesabın ücretleri farklı mı işliyor? Örneğin Türkiye'de hesap işletim ücreti mantığı müşteri seviyesinde olur. Burada nasıl?
    3- Dijital Debit Kart'ın fiziksel olandan hemen aktifleştirilmesi ve ele geçmesini beklemeden kullanılma açısından farklı bir avantajı var mı?
    4- İnsanlar günlük finansal işlemlerini yapmak için farklı bir checking hesabı açmayı tercih ediyorlar mı burada? Yani alışverişler için bir checking hesabı, birikimler için de farklı bir checking hesabı gibi.

Soruları sormamın temel sebebi Türkiye'deki müşteri numarası ve buna bağlı ek numaralı hesap yapısının burada olup olmadığı, olsa da kullanılıp kullanılmadığı aslında 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Sono, içinde söyledi: Bankacılık Sistemi ve Banka Hesap Çeşitleri

Merhaba,

Banka hesaplarıyla ilgili aklıma takılan birkaç soruyu sormak istiyorum.

1- Bank of America'da müşteri olunca bir tane hesap tanımlanmış gözüküyor. Bu hesaba bağlı da bir Debit kart var. Bu debit kart yalnızca bu hesapla mı kullanılıyor?
    2- BofA'da yeni bir checking hesabı açtığımızda, o hesabın ücretleri farklı mı işliyor? Örneğin Türkiye'de hesap işletim ücreti mantığı müşteri seviyesinde olur. Burada da böyle mi?
    3- Dijital Debit Kart'ın fiziksel olandan hemen aktifleştirilmesi ve ele geçmesini beklemeden kullanılma açısından farklı bir avantajı var mı?
    4- İnsanlar günlük finansal işlemlerini yapmak için farklı bir checking hesabı açmayı tercih ediyorlar mı burada? Yani alışverişler için bir checking hesabı, birikimler için de farklı bir checking hesabı gibi.

Soruları sormamın temel sebebi Türkiye'deki müşteri numarası ve buna bağlı ek numaralı hesap yapısının burada olup olmadığı, olsa da kullanılıp kullanılmadığı aslında 🙂

1- Evet. Birden fazla checking hesabı kullanan hiç görmedim.
    2- Her hesap için ayrı ücret ödeniyor.
    3- Debit kart hiçbir şekilde yeterince güvenli değil. Alışveriş güvenliği için en mantıklısı kredi kartı kullanmak.
    4- Birikimler için savings hesabı açabilirsiniz.

Ben bankacılık işlemlerim için Capital One 360 checking ve savings hesaplarını kullanıyorum ve çok memnunum. Herhangi bir işletim ücreti alınmıyor. Ayrıca ücretsiz çek defteri veriyor. Hesapta duran paraya da (hem checking hem savings) güzel faiz veriyor.

• ⭐⭐⭐

@knnrn Şimdi daha iyi anladım. O halde bir bankada ikinci bir hesap (Türkiye'deki mantıkla ek numara açmak) çok anlamlı değil. Öyle durumlar için farklı bankada hesap açıp, o bankalarda da bir geçmiş oluşturmak ve ürün çeşitliliği sağlamak daha mantıklı.

Çok teşekkürler 🙂

• @crazycells @gucarslan Sevgili arkadaşlar kendi adıma çok önemli bir sorum olacak. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Eşimle beraber 12 Kasımda Amerika'ya giriş yaptık. Dolayısıyla şu an SSN ve Greencard kartlarımızın postayla ulaşmadsı için birkaç hafta bekleyeceğiz. Bankacılık işlemleriyle ilgili forumda yazılanları okudum. Biz geçen yıl ziyaret için amerika'ya geldiğimizde (ozaman vize işlemlerimiz henüz başlamamıştı) yanımızda yasal limit olan 10'ar bin dolar getirmiştik. O zaman evli değildik. Kişi başı bu parayı getirebildik ve gümrükte beyan ettik. Ayrıca geçen yıl bankamatiklerden para çekip toplamda 50 bin doları eşimin ablasına kasaya koyması için teslim ettik. Maalesef corona nedeniyle bankada hesap açmak için randevu alamadan türkiyeye dönmüştük. Vize çıktıktan sonraki bu yıl kasımdaki gelişimzde artık evliydik ve aile başı limit olan 10 bin toplam nakitle geldik.

sorum şu: SSN ve greencard olmadan şimdi Bank of americaya gidip hesap açacağız.Elimizdeki toplam 60 bini yatırmak sakınca yaratır mı? Sadece 10 bin dolar mı yatırmalıyız? Yani bu parayı nereden buldunuz vb şüpheli bir duruma düşermeyiz, paranın hepsini yatırırsak?

benim kafamda havale bedeli ödemeden her gün ATMden para çekip amerikada açacağımız hesaba eklemek vardı. ancak eşimin ablası amerikalı ve kaynağı belli olmayan/ havale vb banka işlemiyle nakledilmeyen paranın bu yöntemle hesaba aktarılmasının doğru olmayacağını söyledi. Bir bilenin yorumunu rica edebilir miyim?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@msener, içinde söyledi: Bankacılık Sistemi ve Banka Hesap Çeşitleri

@crazycells @gucarslan Sevgili arkadaşlar kendi adıma çok önemli bir sorum olacak. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Eşimle beraber 12 Kasımda Amerika'ya giriş yaptık. Dolayısıyla şu an SSN ve Greencard kartlarımızın postayla ulaşmadsı için birkaç hafta bekleyeceğiz. Bankacılık işlemleriyle ilgili forumda yazılanları okudum. Biz geçen yıl ziyaret için amerika'ya geldiğimizde (ozaman vize işlemlerimiz henüz başlamamıştı) yanımızda yasal limit olan 10'ar bin dolar getirmiştik. O zaman evli değildik. Kişi başı bu parayı getirebildik ve gümrükte beyan ettik. Ayrıca geçen yıl bankamatiklerden para çekip toplamda 50 bin doları eşimin ablasına kasaya koyması için teslim ettik. Maalesef corona nedeniyle bankada hesap açmak için randevu alamadan türkiyeye dönmüştük. Vize çıktıktan sonraki bu yıl kasımdaki gelişimzde artık evliydik ve aile başı limit olan 10 bin toplam nakitle geldik.

sorum şu: SSN ve greencard olmadan şimdi Bank of americaya gidip hesap açacağız.Elimizdeki toplam 60 bini yatırmak sakınca yaratır mı? Sadece 10 bin dolar mı yatırmalıyız? Yani bu parayı nereden buldunuz vb şüpheli bir duruma düşermeyiz, paranın hepsini yatırırsak?

benim kafamda havale bedeli ödemeden her gün ATMden para çekip amerikada açacağımız hesaba eklemek vardı. ancak eşimin ablası amerikalı ve kaynağı belli olmayan/ havale vb banka işlemiyle nakledilmeyen paranın bu yöntemle hesaba aktarılmasının doğru olmayacağını söyledi. Bir bilenin yorumunu rica edebilir miyim?

Her bankanin "fraud" hassasligi ayni degil, sizin durumunuzda bu paranin kaynagi belli mi? Daha dogrusu sormak istedigim bu kaynaga dair elinizde belgeler var mi?

Misal, Chase gibi fraud konusunda cok hassas olan bir banka olsaydi, oradaki calisanin suphelenmesi durumunda hesabi kilitleyebilir ve sizden belgelerle aciklama bekleyebilirdi, gercek hayatta ornekleri var. Ama BoA'da boyle sorunlar yasar misiniz emin degilim... sanmiyorum da...

10.000 dolar veya ustundeki butun islemler IRS'e bildiriliyor. Eger belgeler elinizdeyse bunlarla ve tum parayla bankaya gidip hepsini tek seferde hesaba yatirabilirsiniz; buyuk ihtimal goturdugunuz her seyin fotokopisini cekip dosyaniza ekleyeceklerdir. Eger belgeler elinizde degilse, 9000 dolar ile hesabi acip her ay 9000 dolar (veya iki haftada bir 4500 dolar) yatirirsaniz ne banka suphelenir ne de bu islemler IRS'e bildirilir...

Bu arada hem siz hem de esiniz iki ayri hesap acip paralari bolusturebilirsiniz de, bu sekilde daha hizli surede ve her seferinde daha kucuk miktarlarla islem yapabilirsiniz...

• @crazycells çok teşekkür ederim yanıt için...

• @Sono Merhaba bir sorum olacak izninizle. SSN siz giriş yaptıktan sonra 12 gün içinde elinize mi ulaştı? Yoksa siz büroya gidip kendiniz mi SSN'i aldınız? Yanıt için çok teşekkür ederim.

• ⭐⭐⭐

@msener 24 Ekim'de giriş yaptım, SSN'im 2 Kasım'da da mülakat günü verdiğim adrese ulaştı. Ofise gitmedim. Zaten 21 günden önce ofisler yardımcı olmuyor demişti arkadaşlarımız.

• @Sono Özür dileyerek konuya yabancı olduğumdan soruyorum. 2 Kasım'da adresinize ulaşan neydi? 4'ünde gidişiniz ne içindi acaba? SSN için ben adrese kart geliyor ve sonrasında bir şey yapmaya gerek yok sanıyordum. Sanırım yanlış anlamışım.

• ⭐⭐⭐

@msener Mesajı düzenledim 🙂

• @Sono çok ama çok teşekkür ederim.

• NJ eyaletine gelir gelmez Secaucus’daki bir bofa subesine giderek hesap actirmak istedik. Daha once WAT ile geldigimiz icin ssnlerimiz ve bofa hesabimiz vardi. Hesabimizi da 2 yil once kpatmistik. Bu subede proof of address olmadan acamayiz dediler. Biraz anlattik gocmen vize ile oluyor falan ama arkadas cok bilgisiz ve ilgisizdi. Biz de fazla zorlamadik sinirimiz bozulmasin diye. Sonra forumda bir arkadasin yazdigi hoboken, hudson st ve 2nd st kesisimindeki subede beyan ile actirabildigi geldi aklimiza oraya gittik ve islemi orda gerceklestirdik. GeanCarlo isimli calisan oldukca ilgili ve yardimci oluyor.

Hesabi acar acmaz bofa appi uzerinden debit cardi digitalize ederek apple pay ile kullanmak mumkun ancak saniyorum benim bofa eski hesabimla ilgili bi sorundan dolayi bende olmadi. Ancak esimin hesabinda oldu.

Yine hesap acarken secured credit card istedigimizi de soyledik. Bankaci is teklifim ve uzun suredir bofa hesabim oldugu icin ( hic kredi kartim veya secured kartim
    Olmadi onceden) belki onaylanabilir daha once onaylandigini gordum bir sey kaybetmeyiz diyerek direkt kredi karti basvurusu yapti ve aninda reddedildik:) sonrasinda esim ve benim adima secured kredi karti tanimlattik.

Debit ve secured kartlarimiz 4ude islem tarihinden 7 gun sonra NJ adresimize ulasti.

Bir de ek olarak, tesaduf eseri para cektigim bir subede pasaporttan turk oldugumu goren gise gorevlisi subede turk birisinin calistigini ama su an orda olmadigini soyleyerek kendisinin kartvizitini verdi ve bir ihtiyacim oldugunda aramami her zaman yardimci olacaklarini soyledi. 904 river road, new milford, nj 07646. Bu da Turk bankacinin calistigi bofa subesinin adresi. Kendisiyle tanisip gorusmedim ancak bu bolgede ihtiyaci olan arkadaslar olursa beki bir yardimi dokunur. Tel nosu da kartta vardir mutlaka ancak karti bulamadim simdi ihtiyaci olan olursa ozelden yazsin tekrar bakip donus yapmaya calisirim.

• ⭐⭐⭐

Direct Deposit türündeki ödemelerde kullanmak için bugün Chase'e gidip hesap açılışını kolaylıkla gerçekleştirdim.

Önce dün Domain şubesinden randevu aldım internet üzerinden. Yanımda hem pasaportu, hem Green Card, hem SSN hem de Bank of America'nın Secured Credit Card alırken blokelediği tutarla ilgili kaldığım yere gönderdiği ve üzerinde açık adresimin yazılı olduğu belgeyi götürdüm.

Bankacı; hem Green Card hem de Pasaport üzerinden bilgi girişlerini sağlarken; adresim için BofA'nın gönderdiği belgenin yeterli olduğunu söyledi. SSN'i de elbette gereken yerlerde kullandı. Normalde Chase'in sitesinde diğer banka kredi kartı ve debit kartının da kimlik yerine geçebileceği bilgisi yer alıyordu fakat bankacı pasaport ve GC'yi görünce direkt tüm işleri bunun üzerinden sağladı. Bir detay olarak, belgeleri elektronik olarak imzalarken GC üzerinde yer alan USCIS numarasının son dört hanesini girdim; eğer kart elimde olmasaydı ne girerdik o alana bilmiyorum.

Ayrıca hesap açılışı esnasında ilk Direct Deposit ödemesi sonrasında 225 dolarlık promosyondan faydalanmamı sağlayacak kupon kodunu da bankacıyla paylaştım.

• arkadaslar ay başında california los angeles a taşındım. bank of americadan hesap actırırken görevli kredi kartınada basvuralım belki cıkar dedi. Siz bilirsiniz dedim kesin cıkmaz diye. Kart cıkmıs evime gönderildi. Sorum şu olacak kredi skorunu yükseltmek için ne yapmam gerekiyor ? Total credit line 2.200.00 USD, Portion of credit available for cash : 200 USD yazıyor kartla gelen kağıtta. Birde 90 gün içinde 1000 USD harcarsan 200 USD cash back demişler. Hertürlü harcama giriyormudur acaba ? detayını bulamadım kağıtta.

Benzer Başlıklar

• 2
  • 6
  • 3
  • 3
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

96

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |