Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Lisansüstü eğitime, hatta işe başvururken bile, şartlardan birinin "akredite bir kurumdan derece sahibi olmak/orada staj yapmış olmak" olduğunu görebilirsiniz. Üniversiteyi Amerika'da okumuş olan, "ileride belki Türkiye'ye dönerim" diye düşünen, yada mesleği gereği belli kurumlar tarafından akredite edilmiş yüksek lisans derecesine ihtiyacı olanlar varsa, aşağıdaki kaynaklardan eyalete/kuruma göre okul/program araştırması yapabilirler.

Amerikan okulları denklik genel bilgiler (İngilizce)
    Eyalete göre kurum sorgulama
    Akredite eden kuruma göre program sorgulama

• merhaba bilgi almak istediğim bir konu var. ben istanbul psikoloji mezunuyum. haliçte de yüksek lisans yaptım. amerikada seattle a yerleşmeyi düşünüyoruz. ben diplomalarımla ilgili denklik alabilir miyim? nasıl bir yol izlemeliyim? teşekkür ederim.

• Merhaba benimde çok fazla bilgi almak istediğim bir konu benim Elektronik Mühendisliği olarak Türkiyede denkliğim mevcut. ABD'de denklik alabilirmiyim , akredite durumu nasıl gerçekleşmekte ?

Denklik alınamaması durumunda bir sınava mı girmemiz gerekir ve bu sınavın zorluk kolaylık derecesi sizce nedir ?

• @1877ru denlik almak işi biraz karışık . ABD de bu işleri aracı firmalar belli bir ücret kaşılığı yapıyorlar. Diplomanın tanınmasından ziyade desrlerin denkliği araştırılıyor.

aşağıdaki konumun Okul-Eğitim bölümünde birkaç firma linki mevcut oradan inceleyebilirsiniz.

Amerika Rehberi

• @damladav Amerikan Üniversiteleri Akreditasyonu içinde söyledi:

merhaba bilgi almak istediğim bir konu var. ben istanbul psikoloji mezunuyum. haliçte de yüksek lisans yaptım. amerikada seattle a yerleşmeyi düşünüyoruz. ben diplomalarımla ilgili denklik alabilir miyim? nasıl bir yol izlemeliyim? teşekkür ederim.

Yukarıdaki mesajımda açıklama sizin içinde geçerli.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@1877ru Amerikan Üniversiteleri Akreditasyonu içinde söyledi:

Merhaba benimde çok fazla bilgi almak istediğim bir konu benim Elektronik Mühendisliği olarak Türkiyede denkliğim mevcut. ABD'de denklik alabilirmiyim , akredite durumu nasıl gerçekleşmekte ?

Denklik alınamaması durumunda bir sınava mı girmemiz gerekir ve bu sınavın zorluk kolaylık derecesi sizce nedir ?

Sorunuzla ilgili ayrintili bilgileri su konuda verdim, buradan bakabilirsiniz:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/319/abd-de-denklik-ve-diploma-kabulü-mühendislik

Eger doktorluk, veterinerlik, dis hekimligi vs. gibi regulasyonu yapilan mesleklerden birini yapacak olsaydiniz, calismaniz icin lisansa ihtiyac duyacaktiniz ve bu nedenle denklik sinavlarina girmeniz gerekecekti. Fakat muhendislerin calismak icin genel olarak bir lisansa ihtiyaclari yok.

Akreditasyon, sizin okudugunuz programin belli standartlarda bir egitim verdigi anlamina gelir. Fakat size neyin yetip neyin yetmeyecegine sizi ise alacak kurum(ya da is yeri) karar verecek.

Egitim Bakanliginin Sayfasinda soyle yaziyor:

https://www2.ed.gov/about/offices/list/ous/international/usnei/us/edlite-visitus-forrecog.html

Recognition of Foreign Qualifications

NOTE: THE U.S. DEPARTMENT OF EDUCATION AND USNEI DO NOT EVALUATE FOREIGN DEGREES OR QUALIFICATIONS. PLEASE DO NOT SUBMIT REQUESTS FOR SUCH EVALUATIONS TO US OR SUBMIT DIPLOMAS OR OTHER RECORDS FOR REVIEW. REFER TO THE LINKS BELOW.

There is no single authority in the United States for the recognition of foreign degrees and other qualifications. International agreements and the practice in the U.S. education system and labor market recognize the existence of three competent authorities for recognition matters:
    .

• The admitting school or higher education institution, for students who seek to study in the United States and who are presenting credits or qualifications earned abroad;
    • The hiring employer, for individuals seeking work and who are presenting degrees or other qualifications earned abroad; and
    • State or territorial licensing boards, for individuals seeking to practice regulated professions in a jurisdiction of the United States and who are presenting degrees or other qualifications earned abroad.

Yani diyorlar ki, Egitim Bakanligi yabanci ulkelerde alinan dereceleri ya da yeterlilikleri degerlendirmemektedir ve ABD'de bu degerlendirmeyi yapan bir otorite de yoktur.

• Eger bir ogrenciyseniz diplomalarinizin ya da derslerinizin akredite olup olmadigina basvurdugunuz universite ya da enstitu karar verecek.
    • Eger bir is icin basvuracaksaniz, buna sizi ise alacak kurum ya da is yeri karar verecek.
    • Eger regulasyonu yapilan bir iste calisacaksaniz (yukarida bahsettigim gibi meslekler), eyaletlerin ilgili ruhsat (lisans) kuruluna basvurmaniz gerekmekte.

Yani su an sizin yapabileceginiz en mantikli sey su olurdu... ABD'de hangi iste calismayi dusunuyorsaniz, o kurumun Insan Kaynaklari'yla iletisime gecip, bu sorunuzu sorun. Is yerleri kendileri de sizin durumunuzu degerlendirmek isteyebilirler yahut sizi bir "credential evaluation service"e yonlendirebilirler.

Eger sizi yonlendirirlerse ya da onerdikleri servisler olursa, bu servisleri kullanip sizi degerlendirmelerini isteyebilirsiniz. Eger sizi yonlendirmezlerse degerlendirme servisini siz de secebilirsiniz. Ama bu degerlendirmenin bedava olmadigini unutmayin lutfen. Ayrica bazi degerlendirme servisleri diploma ya da transcriptlerinizin tercumesini ya da noter onayini da isteyebilirler. O nedenle bunu bilincsizce yapmak yerine bir amaca yonelik yapmaniz daha mantikli olur.

Ornek olmasi acisindan, misal NCEES muhendislik konusunda da degerlendirme yapan bir servis:

Yine ayni sekilde ABD'de egitimde yerlestirme de Turkiye'deki gibi merkezi yapilmamaktadir. Eger universite okumak ya da master programina kayit yapmak istiyorsaniz, bunu ilgilendiginiz universitenin web sitesinden ogrenmelisiniz. Basvuru sartlari universiteden universiteye degisebilir... Foruma, bu temel egitim basamaklariyla ilgili genel olan bilgileri yavas yavas ekleyecegiz.Bilginize.

• ***Sevgili arkadaşlar, abilerim ve ablalarım. Ben Türkiyede 20 yaşında bir üniversite öğrencisiyim. Bölümüm 4 senelik işletme. Acaba diplomam Amerikada geçerlimi? Türk üniversitelerinin diplomalarını kabul ediyorlarmı? Ben şimdi burada okulumu bitirip orada bir muhasebecilik işi bulamazmıyım? Ayrıntılı aydınlatacaklara çok minnettar kalırım.

Not: ilk başlığım bu yanlış yere açtıysam özür dilerim.***

• Denklik vb durumlar icin

www.wes.org World Education Services.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Artion Bulabilirsiniz. Denklik gerekip gerekmedigine sizi ise alan kurum karar verecek. Daha once yazdigim iletiden alinti yapiyorum:

@crazycells, içinde söyledi: ABD'de Denklik ve Diploma Kabulü (Mühendislik)

Sayin @1877ru , muhendislik ABD'de bir otorite tarafindan regulasyonu yapilan mesleklerden biri degil. O nedenle sizin sorunuzun net bir cevabi yok maalesef.

Eger doktorluk, veterinerlik, dis hekimligi vs. gibi regulasyonu yapilan mesleklerden birini yapacak olsaydiniz, calismaniz icin lisansa ihtiyac duyacaktiniz ve bu nedenle denklik sinavlarina girmeniz gerekecekti. Fakat muhendislerin calismak icin genel olarak bir lisansa ihtiyaclari yok.

Akreditasyon, sizin okudugunuz programin belli standartlarda bir egitim verdigi anlamina gelir. Fakat size neyin yetip neyin yetmeyecegine sizi ise alacak kurum(ya da is yeri) karar verecek.

Egitim Bakanliginin Sayfasinda soyle yaziyor:

https://www2.ed.gov/about/offices/list/ous/international/usnei/us/edlite-visitus-forrecog.html

Recognition of Foreign Qualifications

NOTE: THE U.S. DEPARTMENT OF EDUCATION AND USNEI DO NOT EVALUATE FOREIGN DEGREES OR QUALIFICATIONS. PLEASE DO NOT SUBMIT REQUESTS FOR SUCH EVALUATIONS TO US OR SUBMIT DIPLOMAS OR OTHER RECORDS FOR REVIEW. REFER TO THE LINKS BELOW.

There is no single authority in the United States for the recognition of foreign degrees and other qualifications. International agreements and the practice in the U.S. education system and labor market recognize the existence of three competent authorities for recognition matters:

\

• The admitting school or higher education institution, for students who seek to study in the United States and who are presenting credits or qualifications earned abroad;
    • The hiring employer, for individuals seeking work and who are presenting degrees or other qualifications earned abroad; and
    • State or territorial licensing boards, for individuals seeking to practice regulated professions in a jurisdiction of the United States and who are presenting degrees or other qualifications earned abroad.

Yani kisaca diyorlar ki, Egitim Bakanligi yabanci ulkelerde alinan dereceleri ya da yeterlilikleri degerlendirmemektedir ve ABD'de bu degerlendirmeyi yapan bir otorite de yoktur.

• Eger bir ogrenciyseniz diplomalarinizin ya da derslerinizin akredite olup olmadigina basvurdugunuz universite ya da enstitu karar verecek.
    • Eger bir is icin basvuracaksaniz, buna sizi ise alacak kurum ya da is yeri karar verecek.
    • Eger regulasyonu yapilan bir iste calisacaksaniz (yukarida bahsettigim gibi meslekler), eyaletlerin ilgili ruhsat (lisans) kuruluna basvurmaniz gerekmekte.

Ayrica sevgili @sofi 'nin hazirladigi su konudaki linklere bakabilirsiniz:
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/206/amerikan-üniversiteleri-akreditasyonu

Yani su an sizin yapabileceginiz en mantikli sey su olurdu... ABD'de hangi iste calismayi dusunuyorsaniz, o kurumun Insan Kaynaklari'yla iletisime gecip, bu sorunuzu sorun. Is yerleri kendileri de sizin durumunuzu degerlendirmek isteyebilirler yahut sizi bir "credential evaluation service"e yonlendirebilirler.

Eger sizi yonlendirirlerse ya da onerdikleri servisler olursa, bu servisleri kullanip sizi degerlendirmelerini isteyebilirsiniz. Eger sizi yonlendirmezlerse degerlendirme servisini siz de secebilirsiniz. Ama bu degerlendirmenin bedava olmadigini unutmayin lutfen. Ayrica bazi degerlendirme servisleri diploma ya da transcriptlerinizin tercumesini ya da noter onayini da isteyebilirler. O nedenle bunu bilincsizce yapmak yerine bir amaca yonelik yapmaniz daha mantikli olur.

Ornek olmasi acisindan, misal NCEES muhendislik konusunda da degerlendirme yapan bir servis:

Yine ayni sekilde ABD'de egitimde yerlestirme de Turkiye'deki gibi merkezi yapilmamaktadir. Eger universite okumak ya da master programina kayit yapmak istiyorsaniz, bunu ilgilendiginiz universitenin web sitesinden ogrenmelisiniz. Basvuru sartlari universiteden universiteye degisebilir... Foruma, bu temel egitim basamaklariyla ilgili genel olan bilgileri yavas yavas ekleyecegiz.Bilginize.

• @crazycells öncelikle çok teşekkür ederim kendi adıma yardımlarınızdan dolayı sayenizde bir çok sorumu hatta aklıma gelmeyen durumlara bile cevap buldum bu ve diğer konularınızdan.

Mesela ben nükleer tıp teknikeriyim. Mesleğimin amerikadaki karşılığı Nuclear Medicine Technologists olarak geçiyor ( https://www.bls.gov/oes/current/oes292033.htm ). Eğer mesleğimi yapmak istiyorsam iş başvurularında bulunup oradan gelecek talebe göre bir denklik kurumu ile çalışmalıyım. Bu şekilde bir sonuca vardım yanlışım var ise lütfen düzeltin.

Teşekkür ederim şimdiden.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Baran-Erben, içinde söyledi: Amerikan Üniversiteleri Akreditasyonu

@crazycells öncelikle çok teşekkür ederim kendi adıma yardımlarınızdan dolayı sayenizde bir çok sorumu hatta aklıma gelmeyen durumlara bile cevap buldum bu ve diğer konularınızdan.

Mesela ben nükleer tıp teknikeriyim. Mesleğimin amerikadaki karşılığı Nuclear Medicine Technologists olarak geçiyor ( https://www.bls.gov/oes/current/oes292033.htm ). Eğer mesleğimi yapmak istiyorsam iş başvurularında bulunup oradan gelecek talebe göre bir denklik kurumu ile çalışmalıyım. Bu şekilde bir sonuca vardım yanlışım var ise lütfen düzeltin.

Cok dogru anlamissiniz. 👍

Eger is basvurularinin cogunda belli bir "akreditasyon" bilgisi gorurseniz, anlarsiniz ki o alanda standartlasmis bazi bilgiler vardir ve o denkligi dedikleri sekilde almaniz gerekir. Ama eger bunu belirtmiyorsa o durumda isverenlerin talebine gore hareket etmelisiniz.

• @crazycells, içinde söyledi: Amerikan Üniversiteleri Akreditasyonu

@crazycells öncelikle çok teşekkür ederim kendi adıma yardımlarınızdan dolayı sayenizde bir çok sorumu hatta aklıma gelmeyen durumlara bile cevap buldum bu ve diğer konularınızdan.

Eger is basvurularinin cogunda belli bir "akreditasyon" bilgisi gorurseniz, anlarsiniz ki o alanda standartlasmis bazi bilgiler vardir ve o denkligi dedikleri sekilde almaniz gerekir. Ama eger bunu belirtmiyorsa o durumda isverenlerin talebine gore hareket etmelisiniz.

Çok teşekkür ederim cevap için. Minik bir sorum daha var cevaplarsanız ilk ismim muhammet ve greencard dan bağımsız olarak hemde dini tercihim olmaması nedeni ile kaldıracaktım ilk ismimi. 2022 başvurularında bir problem yaratır mı pasaport almayı bekletiyorum bu yüzden kimlik ehliyetde yenileyeceğim işlemden sonra.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells, içinde söyledi: Amerikan Üniversiteleri Akreditasyonu

Çok teşekkür ederim cevap için. Minik bir sorum daha var cevaplarsanız ilk ismim muhammet ve greencard dan bağımsız olarak hemde dini tercihim olmaması nedeni ile kaldıracaktım ilk ismimi. 2022 başvurularında bir problem yaratır mı pasaport almayı bekletiyorum bu yüzden kimlik ehliyetde yenileyeceğim işlemden sonra.

2022 Green Card cekilisinden mi bahsediyorsunuz? Yoksa is basvurusu icin mi soruyorsunuz?

Ikisi icin de bir sorun olmaz. Fakat yapilan arastirmalara gore, tamamen ayni CV farkli isimler altinda isverenlere gonderildiginde bile isverenler "beyaz amerikali" isimleri daha cok tercih ediyorlarmis 🙂 hem siyahi, hem de asyali isimlere karsi bir onyargi varmis. Bilginize 🙂

• @crazycells, içinde söyledi: Amerikan Üniversiteleri Akreditasyonu

2022 Green Card cekilisinden mi bahsediyorsunuz? Yoksa is basvurusu icin mi soruyorsunuz?

Ikisi icin de bir sorun olmaz. Fakat yapilan arastirmalara gore, tamamen ayni CV farkli isimler altinda isverenlere gonderildiginde bile isverenler "beyaz amerikali" isimleri daha cok tercih ediyorlarmis 🙂 hem siyahi, hem de asyali isimlere karsi bir onyargi varmis. Bilginize 🙂

O zaman bir Mark , Jack falan ekletelim mi hazır değiştirmişken 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

O zaman bir Mark , Jack falan ekletelim mi hazır değiştirmişken 🙂

🙂

• Bu başlıktan bahsedildi. Kullanıcı:   crazycells crazycells 
  • Bu başlıktan bahsedildi. Kullanıcı:   H hulyaek 

• Merhaba türkyede diş hekimliği mezunuyum. Bütünleşik yüksek lisans olarak geçiyor. Okulum ve bölümüm akredite. Şimdi anlamadığım nokta şu Diplomam denk değil ve bunun için denklik sınavlarına başvurmam gerekiyor. Ancak gidip doktora programlarına başvurabiliyorum. Bu nasıl mümkün olabiliyor? Çünkü türkiyede üst bir okula başvurmadan önce bir alttaki diplomanızın geçerliliğini ararlar. Lisans mezunu olmadan yüksek lisansa başvuramazsınız. Orada Diplomam geçmemesine rağmen Doktoraya başvurup mezun olduğumda da çalışabiliyor muyum ?

• ⭐⭐

@Lifepark-0 Mesleki denklik ve diploma denkliği farklı konular. Bunlar profesyonel ya da akademik süreçlerde de farklı degerlendiriliyor.

Akademik derece olan Doktora için araştırma alanının şartları gereği gerekli ders ve krediyi tamamladıysanız farklı disiplinlerden bile bu sürece girebilirsiniz. Bu demek değil ki daha kolay hatta tam tersi. Fakat bazı meslekler (Dis hekimliği, Veterinerlik, Tip doktorluğu ve Mimarlik) için ayrıca yetki hakkına sahip olmak için mesleki denklik almak gerekir, burada mühendislikten farklılaşan süreç sınava girme hakkı için gereken daha çok adımın olmasıdır, sınavlara girmek için (profesyonel yetkinlik için/imza/reçete yazma hakkı için yani) diploma akreditasyonu vs bu aşamada devreye giriyor. Mesela siz bir hastanede fellow olarak çalışabilirsiniz ama kendinizi iş ararken “diş hekimi/cerrah/mimar” olarak tanimlayamiyorsunuz resmi olarak ABD (ve Kanada da vs).

Not: Mühendislik için durum başka, onlar için profesyonel sinava girmek için diploma denkliği gerekiyor daha sonra mühendislik sınavları a giriyorlar süreç biraz daha kısa ve az dersli.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

54

39.8k
Kullanıcı

5.7k
Konu

418.1k

| | | |