Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Merhaba, doğru kategori mi bilemedim, F1 öğrenci vizesi ile Non work SSN nasıl alabilirim ?
    Ben çalışmayacağım sadece kredi skoru,banka,yatırım gibi bir çok şeyde ssn isteniliyor, bu yüzden istiyorum.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Enes-Aydın, içinde söyledi: Social Security Number (SSN) ve Basvurusu

Merhaba, doğru kategori mi bilemedim, F1 öğrenci vizesi ile Non work SSN nasıl alabilirim ?
    Ben çalışmayacağım sadece kredi skoru,banka,yatırım gibi bir çok şeyde ssn isteniliyor, bu yüzden istiyorum.

Maalesef bu dediginiz nedenler icin SSN alabileceginizi pek sanmiyorum, isterseniz deneyin ama cok umutlu olmayin.

Bazi federal veya eyalet yardim programlari icin SSN gerekiyor (calisma izniniz olmasa da), bu tur durumlarda basvuru yapip non-work SSN isteyebiliyorsunuz. Bu kart, daha cok bu durumdaki kisilere veriliyor.

• Merhaba,

Amerika'ya ilk girişimi geçtiğimiz Mart başında yapmıştım. Adres değişikliğinde c/o şeklinde isim belirtmeme rağmeni posta kutusu adımıza kayıtlı olmadığından eşimle benim SSNlerimiz geri dönmüş. SSA ofisle irtibata geçtiğimde tekrar başvuru yapmam gerektiğini aktardılar ve numaramı söylemediler. Bunun için de formla birlikte yeşil kart ya da pasaportu teslim edip 3-4 hafta beklememizi söylediler. Green Cardlarımız da henüz gelmediği için buradaki tek kimliğimiz olan pasaportlarıı 3-4 hafta teslim etmek istemedik. Benzer bir tecrübe yaşayan oldu mu? En azından numaralarımızı önden öğrenmenin başka yolu var mıdır?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@dirilo, içinde söyledi: Social Security Number (SSN) ve Basvurusu

Merhaba,

Amerika'ya ilk girişimi geçtiğimiz Mart başında yapmıştım. Adres değişikliğinde c/o şeklinde isim belirtmeme rağmeni posta kutusu adımıza kayıtlı olmadığından eşimle benim SSNlerimiz geri dönmüş. SSA ofisle irtibata geçtiğimde tekrar başvuru yapmam gerektiğini aktardılar ve numaramı söylemediler. Bunun için de formla birlikte yeşil kart ya da pasaportu teslim edip 3-4 hafta beklememizi söylediler. Green Cardlarımız da henüz gelmediği için buradaki tek kimliğimiz olan pasaportlarıı 3-4 hafta teslim etmek istemedik. Benzer bir tecrübe yaşayan oldu mu? En azından numaralarımızı önden öğrenmenin başka yolu var mıdır?

Yeniden arayin ve baska bir gorevliyle konusmaya calisin. Yardimci olacak bir kisiye denk gelmeniz yeterli olacak.

Kartlariniz nereye geri donmus? Size tarih bilgisi verdiler mi? Hala USPS ofiste olabilir, eger SSA'ya geri donmusse yeniden basvuru yapma konusu biraz anlamsiz oluyor sanki... Zaten bilgiler ortada, ayni kartin gonderilmesi yeterli olmali...

• @crazycells Bir kaç SSA ofisi aradım, hepsi de aynı şeyi söylediler. Kartlar geri dönmüş ve imha edilmiş, tekrar basılması gerekiyormuş. Onun için de SS-5 formu ile birlikte pasaport orjinalinin teslim edilmesini istediler. 4-6 hafta arası sürebilirmiş süreç. Maalesef hiçbiri numarayı önden söyleme konusunda yardımcı olmadı. Formla yeni başvuru yapmak dışında bir seçenek kalmıyor geriye sanırım.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells Bir kaç SSA ofisi aradım, hepsi de aynı şeyi söylediler. Kartlar geri dönmüş ve imha edilmiş, tekrar basılması gerekiyormuş. Onun için de SS-5 formu ile birlikte pasaport orjinalinin teslim edilmesini istediler. 4-6 hafta arası sürebilirmiş süreç. Maalesef hiçbiri numarayı önden söyleme konusunda yardımcı olmadı. Formla yeni başvuru yapmak dışında bir seçenek kalmıyor geriye sanırım.

Evet, maalesef su an icin baska cikar yol gorunmuyor. Dilerseniz kimlik problemi yasamamak icin GC'nin gelmesini bekleyebilirsiniz, 2 aydir mi ABD'desiniz? USCIS fee'yi odediniz mi?

• @crazycells Mart ayinin başında giriş çıkış yapmıştık, temelli olarak geçen hafta geldik. UCSIS fee yi ödedik. Green Card'lar da bugün geldi. Daha doğrusu biz zorla alabildik. 🙂 Çünkü USPS de mektup teslim edildi gözükmesine rağmen bize ulaşmamıştı. Durumdan şüphelenip lokal posta ofisine gittik ve mektup üzerinde yer alan adresteki daire numarasını görevli memur hatalı yazmış. (Bunu tespit etmemiz de yaklaşık 1 saati buldu) Mektuplar hatalı adrese gidip adımız olmayınca geri dönmüş. Neyseki USPS teki kadın yardımcı oldu da ilgili adrese tekrar gönderimini sağladı. Sonunda biz de alabildik. 🙂 Şimdi SSN'ler için formla birlikte green cardları göndereceğiz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells Mart ayinin başında giriş çıkış yapmıştık, temelli olarak geçen hafta geldik. UCSIS fee yi ödedik. Green Card'lar da bugün geldi. Daha doğrusu biz zorla alabildik. 🙂 Çünkü USPS de mektup teslim edildi gözükmesine rağmen bize ulaşmamıştı. Durumdan şüphelenip lokal posta ofisine gittik ve mektup üzerinde yer alan adresteki daire numarasını görevli memur hatalı yazmış. (Bunu tespit etmemiz de yaklaşık 1 saati buldu) Mektuplar hatalı adrese gidip adımız olmayınca geri dönmüş. Neyseki USPS teki kadın yardımcı oldu da ilgili adrese tekrar gönderimini sağladı. Sonunda biz de alabildik. 🙂 Şimdi SSN'ler için formla birlikte green cardları göndereceğiz.

gozunuz aydin 🙂

• @crazycells Tesekkur ederim 🙂

• Yanlış anlamadıysam DS260'da SSN istediğimi belirtip ABD'ye ilk giriş yaptığım gibi GC adresime gelmeden SSN'yi en yakın USCIS Office'den öğrenebilirim değil mi?

• ⭐⭐⭐

Doğumdan itibaren bebeklere ve çocuklara SSN alınmasının önemi hakkında:

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@dontoliver 21 günlük bekleme süresi var yani ertesi gün hemen gitme çünkü ofiste senin giriş tarihini görecekler ondan posta ile eve gelecek diyecekler kaldı ki yakın zamanda girenlerin 3-10 gün içinde geldi.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@dontoliver, içinde söyledi: Social Security Number (SSN) ve Basvurusu

Yanlış anlamadıysam DS260'da SSN istediğimi belirtip ABD'ye ilk giriş yaptığım gibi GC adresime gelmeden SSN'yi en yakın USCIS Office'den öğrenebilirim değil mi?

eger sistem size bir numara atamissa o durumda ogrenebilirsiniz ama sayin @ayvalik10 'un dedigi gibi hemen birkac gun sonra gitmenizi ben de tavsiye etmem, cogunlukla birkac hafta icerisinde SSN ulasiyor, fakat resmi olarak bekleme suresi 21 gun.

• @ayvalik10 @crazycells ssn ile bağlantılı ama doğru yerde mi yazıyorum bilemedim fakat ben Maine eyaletindeki arkadaşıma yollayacağım GC yi fakat ben Chicago'da olacağım arkadaşım Maine'den Chicago'ya kargolayabilir değil mi?

Chicagoda kalacağım evi gitmeden bir kaç hafta önce ayarlayacağım o yüzden o adresi veremiyorum

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@dontoliver adresi toplam 2 yerde değiştirebiliyorsun. DS260 yazdın sonra başka adres değiştirmek istiyorsan önce konsoloslukta değiştirebilirsin. İkincisi de ilk havaalanında girişte evrak teslim ederken adres değiştirebilirsin.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@dontoliver, içinde söyledi: Social Security Number (SSN) ve Basvurusu

@ayvalik10 @crazycells ssn ile bağlantılı ama doğru yerde mi yazıyorum bilemedim fakat ben Maine eyaletindeki arkadaşıma yollayacağım GC yi fakat ben Chicago'da olacağım arkadaşım Maine'den Chicago'ya kargolayabilir değil mi?

Chicagoda kalacağım evi gitmeden bir kaç hafta önce ayarlayacağım o yüzden o adresi veremiyorum

Evet, arkadasiniz size GC'yi posta ile gonderebilir.

• Daha once f1 vizesi ile gelip ssn e sahip olmustum, sonra geri dondum. Sertifika programlarina kaydolup yada daha farkli bir yolla amerikada tekrar calismak istiyorum. Amerikada daha once almis oldugum ssn ile calisabilir miyim. Nasil bir yol izleyebilirim, meslek bilgisayar muhendisligi bu alanda amerikada calismayi dusunuyorum.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@berkgursy, içinde söyledi: Social Security Number (SSN) ve Basvurusu

Daha once f1 vizesi ile gelip ssn e sahip olmustum, sonra geri dondum. Sertifika programlarina kaydolup yada daha farkli bir yolla amerikada tekrar calismak istiyorum. Amerikada daha once almis oldugum ssn ile calisabilir miyim. Nasil bir yol izleyebilirim, meslek bilgisayar muhendisligi bu alanda amerikada calismayi dusunuyorum.

SSN kartınızın üstünde kısıtlama ibaresi var mı? Normal şartlarda kısıtlı SSN ile çalışamazsınız.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@berkgursy, içinde söyledi: Social Security Number (SSN) ve Basvurusu

Daha once f1 vizesi ile gelip ssn e sahip olmustum, sonra geri dondum. Sertifika programlarina kaydolup yada daha farkli bir yolla amerikada tekrar calismak istiyorum. Amerikada daha once almis oldugum ssn ile calisabilir miyim. Nasil bir yol izleyebilirim, meslek bilgisayar muhendisligi bu alanda amerikada calismayi dusunuyorum.

Sadece size calisma hakki taniyan bir statu ile ABD'ye girerseniz ayni SSN'yi kullanabilirsiniz.

Eger turist vizesi ile giristen bahsediyorsaniz, turist olarak calismak yasal bir durum degil.

• arkadaşlar kafam bir yerde karıştı,ben DS260'da SSN istediğimi belirttim,fakat forumda çoğu insan giriş yaptıktan 2 3 gün içinde bir USCIS office'a gittiğini söylüyor.Zaten formda belirttiğim için adresime gelmeyecek mi?
    Daha erken almak için mi ofise gidiyoruz?

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

87

40.7k
Kullanıcı

4.4k
Konu

424.1k

| | | |