Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@choasista, içinde söyledi: ABD Vatandasi ile Amerika'da evlenip Green Card almak

Selamlar, I-485 ile ilgili bir sorum var.
    ABD vizemin bulundugu pasaportun suresi doldugu icin ABD'ye giris yapmadan once yeni bir pasaport aldim. Giris esnasinda gorevliye hem vizemin bulundugu eski pasaportumu hem de gecerliligi devam eden yeni pasaportumu beyan ettim. Giris damgasini yeni pasaportuma basti. Daha sonra I-94'u kontrol ettigimde vizemin bulundugu eski pasaport numaramin o formda yazdigini gordum. Sorum ise soyle: I-485 formunun ikinci sayfasinda 'Recent Immigration History' basligi altinda asagidaki itemlar var.

1. Passport Number Used at Last Arrival:
    2. Travel Document Number Used at Last Arrival:
    3. Expiration Date of this Passport or Travel Document:
    4. Country that Issued this Passport or Travel Document:
    5. Nonimmigrant Visa Number from this Passport (if any):

Sizce ben vizemin bulundugu eski pasaportumun bilgilerini ve vize numarami girip formun en sonundaki additional information bolumunde bu durumu aciklayarak yeni pasaport numarami mi yazmaliyim yoksa yeni pasaport bilgilerimi girip yine durumu additional information bolumunde mi izah etmeliyim? Normalde ikinci soyledigim gibi yenisinin bilgilerini girip izah etmistim ama az once 19. soruda 'from this Passport' ibaresi yer aldigini farkedince yanlis yaptigimi dusundum.

Yardimlar icin cok tesekkurler.

iki turlu de sorun yasayacaginizi sanmiyorum, ikisi de sizin pasaportunuz, zaten tek bir vize var. Ben de olsaydim sizin yaptiginiz gibi guncel olan pasaportun bilgilerini yazip, eski pasaporttaki vizenin bilgilerini verirdim.

Aciklama kismini zaten yaptiniz, iki pasaportun da kopyalarini gonderin. Kendileri zaten durumu anlayacaklardir. Sizin telaslanmanizi gerektirecek bir durum oldugunu sanmiyorum.

• @crazycells Teşekkürler cevabiniz ve öncesinde paylastiginiz bilgiler icin :). Dün gonderdik dosyalari. Gelismeleri buradan da paylasacagim. Herkesin gonlunce olsun.

• update: dosyalari gonderdikten yaklasik 3 hafta sonra, dun aldik I-797C formlarini.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@tfnsylmz, içinde söyledi: ABD Vatandasi ile Amerika'da evlenip Green Card almak

update: dosyalari gonderdikten yaklasik 3 hafta sonra, dun aldik I-797C formlarini.

bilgilendirme icin tesekkurler. Uzun bekleme surelerinden kurtuluyoruz sanirim...

• Merhabalar, ben 9 subatta evraklarimi yolladim, 19 martta notification letter lar geldi, o gun bu gun ses seda yok, biometrik randevu icin bu kadar beklemek normal mi? Pandemi oncesi en uzun 5 hafta suruyormus, su an benim 5,5 ay oldu bilgisi olan yada benzer durumda olan var mi??

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Nehir-Yilmaz, içinde söyledi: ABD Vatandasi ile Amerika'da evlenip Green Card almak

Merhabalar, ben 9 subatta evraklarimi yolladim, 19 martta notification letter lar geldi, o gun bu gun ses seda yok, biometrik randevu icin bu kadar beklemek normal mi? Pandemi oncesi en uzun 5 hafta suruyormus, su an benim 5,5 ay oldu bilgisi olan yada benzer durumda olan var mi??

Bir problem oldugunu sanmiyorum. Ayrica biyometrige hic cagrilmayabilirsiniz. Eger kayitlariniz USCIS'te varsa, eski kayitlari kullaniyorlar ve o asamayi atliyorlar, bilginize...

• Yani vize alirken ve ulkeye girerken hangi bilgileri aldilarsa onlar var ama o kayitlar Uscis e ulasiyormu yada ehliyet alirken burda yine parmak izi fotograf cekimi falan yapildi ama hani onlarin bagpantisi varmidir, biometric kayit olarak kabul edilsin bilmiyorum, insanlah bir haber gelir ykinda

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Nehir-Yilmaz, içinde söyledi: ABD Vatandasi ile Amerika'da evlenip Green Card almak

Yani vize alirken ve ulkeye girerken hangi bilgileri aldilarsa onlar var ama o kayitlar Uscis e ulasiyormu yada ehliyet alirken burda yine parmak izi fotograf cekimi falan yapildi ama hani onlarin bagpantisi varmidir, biometric kayit olarak kabul edilsin bilmiyorum, insanlah bir haber gelir ykinda

konsolosluktaki ve CBP'deki bilgiler USCIS'e ulasir.

Ama DMV'deki bilgilerin USCIS ile alakasi yok. Eger yeterli gelmezse zaten size haber verirler.

• Merhabalar, önceki yazılanları okudum, ama biraz farklı olduğu için sormak istedim. Umarım doğru başlığa yaziyorumdur. Turist vizesi ile giriş yaptım. 5 ay sonra F1 ve B2 extension a başvurdum. b2 parmak izi için çağırdılar gittim. 11 ay sonra vatandaş olan eşimle evlendik. B2 extension sürem bu hafta dolmak üzere out of status olmak üzere ve F1 başvuruma ilişkin finger print bu ay sonu icin appointment yazısı geldi. Sorularım 1. F1 başvurum için gelen finger print appointment a gitmeli miyim? 2. Okuduğum kadarıyla tekrar b2extension bridge başvurusu yapmamam gerekiyor, doğru mu? 3. Henüz avukatla çalışmaya başlamadık ama bugün ofislerindeki insanlarin söyledikleri out of status olmanız çok yakın, olmadan hemen evlilik evrakları ile başvurun şeklinde oldu. Out of status sürecimizi negatif etkileyecek bir durum mu? Ya da statü sahibiyken başvurmak daha mı sıkıntısız? Bu avantajımı kayıp mı etmiş oldum?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@boraerdemir, içinde söyledi: ABD Vatandasi ile Amerika'da evlenip Green Card almak

Merhabalar, önceki yazılanları okudum, ama biraz farklı olduğu için sormak istedim. Umarım doğru başlığa yaziyorumdur. Turist vizesi ile giriş yaptım. 5 ay sonra F1 ve B2 extension a başvurdum. b2 parmak izi için çağırdılar gittim. 11 ay sonra vatandaş olan eşimle evlendik. B2 extension sürem bu hafta dolmak üzere out of status olmak üzere ve F1 başvuruma ilişkin finger print bu ay sonu icin appointment yazısı geldi. Sorularım 1. F1 başvurum için gelen finger print appointment a gitmeli miyim? 2. Okuduğum kadarıyla tekrar b2extension bridge başvurusu yapmamam gerekiyor, doğru mu? 3. Henüz avukatla çalışmaya başlamadık ama bugün ofislerindeki insanlarin söyledikleri out of status olmanız çok yakın, olmadan hemen evlilik evrakları ile başvurun şeklinde oldu. Out of status sürecimizi negatif etkileyecek bir durum mu? Ya da statü sahibiyken başvurmak daha mı sıkıntısız? Bu avantajımı kayıp mı etmiş oldum?

Eger ABD vatandasi ile evlendiyseniz, bu durumda kanunlar out-of-status olsaniz da AOS yapmaniza izin veriyor. Bu istisna sadece IR vizelerine taniniyor.

AOS'ye basvuru yaptiktan sonra ise artik ne B, ne de F vizelerine yeni basvuru yapmamalisiniz ve var olan basvurulari devam ettirmemelisiniz. Cunku artik gocmen olma isteginizi gostermis oluyorsunuz, o nedenle gocmen olmayan vizelerden uzaklasip direkt Green Card icin basvuru yapmalisiniz.

AOS'ye basvuru yaptiktan sonra 2-3 hafta icinde bu basvuruyu aldiklarini gosteren bildirim mektubu ABD'de kalmanizi saglayacak.

• @crazycells teşekkürler. O halde IR sürecimizi başlatmamız ve ne parmak izi ne de uzatma işlemleri yapmamamız gerekiyor anladığım kadarıyla.

Peki Out of status olmamdan kaynaklı IR sürecinde herhangi bir form ya da extra herhangi birşey yapmamız gerekiyor mu?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@boraerdemir, içinde söyledi: ABD Vatandasi ile Amerika'da evlenip Green Card almak

@crazycells teşekkürler. O halde IR sürecimizi başlatmamız ve ne parmak izi ne de uzatma işlemleri yapmamamız gerekiyor anladığım kadarıyla.

Peki Out of status olmamdan kaynaklı IR sürecinde herhangi bir form ya da extra herhangi birşey yapmamız gerekiyor mu?

Evet, ABD vatandaslari icin bir vize kotasi olmadigi icin , hem I-130, hem de I-485 sureci ayni anda baslayabiliyor... Zaten surec ilk iletide yazili... I-485 formunun alindigi bilgisi size ulasinca ABD'de artik onceki statulerin bir anlami olmuyor.

Benim de size tavsiyem, mumkun oldugu kadar kurallari takip etmeniz ve tamamen statu disi kalmadan surecinizi baslatmaniz 🙂 I-130 ve I-485 surecinden sonra, onceki statu degisikliklerine artik devam etmenize gerek yok. Dedigim gibi amac olarak birbirleriyle cakistiklari icin, o sureclere devam etmemeniz daha iyi ve dogru olur.

• @crazycells çok teşekkürler.

• Merhaba, bilgi amacli su ana kadarki surecimizi paylasiyorum.

Esim Amerikan vatandasi. Ben ulkede B1 vizesi ile bulunuyorum. Evlilik uzerinden Green Card basvurusu yaptık.

Biz Iowa'da ikamet ediyoruz. Service Center icin Nebraska olur diyorduk ancak Case Number'dan anladigim kadariyla National Benefits Center oldu. Field officemiz Des Moines, IA.

8 Haziran 2021 - Dosyalar USCIS Chicago adresine gonderildi.

9 Haziran 2021 - Dosyalar USCIS Chicago adresine ulasti.

22 Haziran 2021 - USCIS asagidaki text mesaji gonderdi. Ben travel permite basvurmamistim. I-485, I-130 ve I-765 icin ayri ayri 3 tane mesaj geldi.
    "USCIS: Your case was received. Receipt #MSC***. Official Receipt Notice (Form I-797) to follow in mail. Msg & Data rates may apply. DO NOT REPLY"

Yukarıdaki mesajdan birkaç gün sonra maille receipt noticeler geldi (I-797C).

17 Temmuz 2021 - Biometrics randevu bilgilerini iceren mektup geldi. Mektubun uzerindeki Notice Date 07/10/2021.

Süreçle ilgili gelisme oldukca buradan da yazacagim.

Herkese bol sans.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@choasista, içinde söyledi: ABD Vatandasi ile Amerika'da evlenip Green Card almak

Merhaba, bilgi amacli su ana kadarki surecimizi paylasiyorum.

Esim Amerikan vatandasi. Ben ulkede B1 vizesi ile bulunuyorum. Evlilik uzerinden Green Card basvurusu yaptık.

Biz Iowa'da ikamet ediyoruz. Service Center icin Nebraska olur diyorduk ancak Case Number'dan anladigim kadariyla National Benefits Center oldu. Field officemiz Des Moines, IA.

8 Haziran 2021 - Dosyalar USCIS Chicago adresine gonderildi.

9 Haziran 2021 - Dosyalar USCIS Chicago adresine ulasti.

22 Haziran 2021 - USCIS asagidaki text mesaji gonderdi. Ben travel permite basvurmamistim. I-485, I-130 ve I-765 icin ayri ayri 3 tane mesaj geldi.
    "USCIS: Your case was received. Receipt #MSC***. Official Receipt Notice (Form I-797) to follow in mail. Msg & Data rates may apply. DO NOT REPLY"

Yukarıdaki mesajdan birkaç gün sonra maille receipt noticeler geldi (I-797C).

17 Temmuz 2021 - Biometrics randevu bilgilerini iceren mektup geldi. Mektubun uzerindeki Notice Date 07/10/2021.

Süreçle ilgili gelisme oldukca buradan da yazacagim.

Herkese bol sans.

bilglendirme icin tesekkurler; evlilik icin tebrikler, GC icin ise simdiden hayirli olsun.

• Merhabalar ben 9 subattan bu yana biometric randevu bilgisi beklerken, case status durumunda ( we sent a request for initial evidence for your Form I-485, Application to Register Permanent Residence or Adjust Status, ) diye bir bilgi var, henuz gelmedi tabi mektup ama ne olabilir ki bi fikri olan varmidir acaba,???

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Merhabalar ben 9 subattan bu yana biometric randevu bilgisi beklerken, case status durumunda ( we sent a request for initial evidence for your Form I-485, Application to Register Permanent Residence or Adjust Status, ) diye bir bilgi var, henuz gelmedi tabi mektup ama ne olabilir ki bi fikri olan varmidir acaba,???

basvuru bilgilerinizi imzaniza tasimanizi tavsiye ederim. Eksik evrak gondermis olabilir misiniz?

• Bu ileti silindi!

• @Nehir-Yilmaz su siralar islemler fazlasiyla uzun sürüyor ve amerika dogumlu vatandaslarinin işlemi kisa sürüyor diye bir bilgi hiç duymadım. Biraz daha sabir edin yakinda haber gelir

• @graombze tesekkur ederim

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

78

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |