Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@mazk2104, içinde söyledi: ABD Vatandasi ile Amerika'da evlenip Green Card almak

amerikan id m yok. buradaki evlilik sertifikasinda kendi soy adim yer aliyor. bunu degistirmemin bir yolu var midir ?

SSN karti alacaginiz zaman yeni soyisminizi yazin, SSN gelince de diger kimlikleri teker teker degistirmeye baslarsiniz.

• Herkese merhaba, formlari hazirlayip 29 Martta USCIS Chicagoya gonderdim ve 30 Mart`ta evraklar teslim alindi. Fakat o gunden beri bana ulasan bir mesaj veya mail olmadi notice letter veya case number ile ilgili. 42 gun oldu ve beklemeye devam ediyorum. Bir bilgisi olan veya yapmam gereken bir islem var mi bunun icin? Yardimci olursaniz cok sevinirim. Simdiden cok tesekkur ediyorum.

• Bu ileti silindi!

• @dcizmirli merhaba, subat ortasi gibi gondermistim evraklari chicago uscis'e, case number bildirimi yaklasik 1.5 ay sonra geldi bana. parmak izi vs ile ilgili hala gelisme yok. pandemi nedeniyle surecler cok uzamis, uscis cok yavas. siz de 1-2 hafta bekleyin, olmadi ararsiniz sonrasinda.

• Merhaba,
    Zaman ayırıp sorumu yanıtlayan olursa şimdiden çok teşekkür ederim.

Geçtiğimiz hafta Teksas'ta evlendim (ABD vatandaşı ile) ancak marriage license alırken soyadı değişikliği yapıp yapmayacağım ile ilgili herhangi bir soru sorulmadı. Ben de akıl edemedim o an sormayı ve görevli, lisansı verirken "Soyadınızı değiştirmek isterseniz bu belgeleri doldurup gönderin" dedi. Bana verdiği soyadı değişikliği belgelerinin ABD vatandaşları için olduğunu daha yeni fark ettim, vatandaş değilseniz doldurmayın diyor. Bu durumda büyük ihtimalle marriage certificate'ta kendi soyadım olacak.

1. Kendi soyadımla birlikte eşimin soyadını da kullanmak istiyorum, USCIS'e göndereceğim belgelere onun soyadını da eklersem sorun yaşar mıyım?
    2. Birth certificate almak için konsolosluğa gittiğimde evlendiğimi konsolosluğa bildirip birth certificate'ı yeni soyadımla vermesini istemeli miyim?
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@btxtr, içinde söyledi: ABD Vatandasi ile Amerika'da evlenip Green Card almak

Merhaba,

Geçtiğimiz hafta Teksas'ta evlendim (ABD vatandaşı ile) ancak marriage license alırken soyadı değişikliği yapıp yapmayacağım ile ilgili herhangi bir soru sorulmadı. Ben de akıl edemedim o an sormayı ve görevli, lisansı verirken "Soyadınızı değiştirmek isterseniz bu belgeleri doldurup gönderin" dedi. Bana verdiği soyadı değişikliği belgelerinin ABD vatandaşları için olduğunu daha yeni fark ettim, vatandaş değilseniz doldurmayın diyor. Bu durumda büyük ihtimalle marriage certificate'ta kendi soyadım olacak.

1. Kendi soyadımla birlikte eşimin soyadını da kullanmak istiyorum, USCIS'e göndereceğim belgelere onun soyadını da eklersem sorun yaşar mıyım?
    2. Birth certificate almak için konsolosluğa gittiğimde evlendiğimi konsolosluğa bildirip birth certificate'ı yeni soyadımla vermesini istemeli miyim?
    1. Sorun olmayacaktir, hem evlilik belgesi hem de TC konsoloslugundan alacaginiz belgelerde o sekilde yazacak zaten.

2. ABD'nin aksine Turkiye'de soyismi degisikligi otomatik oluyor, dolayisiyla evlilik beyani yaptiktan sonra kayitlar degisecek ve o sekilde alacaksiniz belgeleri. Kayitlarin ne kadar kisa surede guncellendigini bilmiyorum o nedenle cok vakit gecirmeden beyani yapmanizi tavsiye ederim.

• @crazycells, içinde söyledi: ABD Vatandasi ile Amerika'da evlenip Green Card almak

Merhaba,

1. Sorun olmayacaktir, hem evlilik belgesi hem de TC konsoloslugundan alacaginiz belgelerde o sekilde yazacak zaten.

2. ABD'nin aksine Turkiye'de soyismi degisikligi otomatik oluyor, dolayisiyla evlilik beyani yaptiktan sonra kayitlar degisecek ve o sekilde alacaksiniz belgeleri. Kayitlarin ne kadar kisa surede guncellendigini bilmiyorum o nedenle cok vakit gecirmeden beyani yapmanizi tavsiye ederim.

Texas'ta da soyadı değişikliği otomatik olarak olmuyorsa evlilik belgesinde o şekilde yazmayabilir çünkü bana sorulmadı ben de söylememiş oldum bu isteğimi. Şunu kolaylaştırsanıza bizim gibi kardeşim, bin tane soru sorulmuş soyadıyla ilgili herkesin durumu farklı farklı ^^ Neyse, dediğiniz gibi deneyeceğim, çok teşekkür ederim!

• Benim de evlilik belgemde kizlik soyadım yaziyor böyle olması gerekiyor dediler sormadılar diye hatırlıyorum. Ssn numarasını uscis belgelerini eşimin soyisimi ile doldurdum gectim bitti.sonra o evlilik Belgesi ile gittim konsolosluktan kimliğimi pasaportumu degistirdim kizlik soyadını korumak istiyorsan başka bir form dolduruyorsun ben direk eşimin soyadını kullandim o da 1 günde bitti.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells, içinde söyledi: ABD Vatandasi ile Amerika'da evlenip Green Card almak

Merhaba,

Texas'ta da soyadı değişikliği otomatik olarak olmuyorsa evlilik belgesinde o şekilde yazmayabilir çünkü bana sorulmadı ben de söylememiş oldum bu isteğimi. Şunu kolaylaştırsanıza bizim gibi kardeşim, bin tane soru sorulmuş soyadıyla ilgili herkesin durumu farklı farklı ^^ Neyse, dediğiniz gibi deneyeceğim, çok teşekkür ederim!

Texas'ta soyisim otomatik degismiyor. Evlilik belgesiyle resmi kurumlara gidip temel belgelerde degisiklik yapiyorsunuz.

• Biz de bugun gonderdik paketimizi. Gelisme oldukca buraya post ederim guncel timeline i gormek acisindan.

• Merhaba, sevgilim amerikalı ve 4 yıldır birlikteyiz. Evlilik sürecinin total ücreti nedir? (belgeler ve diğer gerekenler)

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Elif-Erdogdu, içinde söyledi: ABD Vatandasi ile Amerika'da evlenip Green Card almak

Merhaba, sevgilim amerikalı ve 4 yıldır birlikteyiz. Evlilik sürecinin total ücreti nedir? (belgeler ve diğer gerekenler)

ilk iletiyi inceleyin isterseniz formlarin ucretleri de belirtilmis...

• daha önce cevaplanmış olabilir ama göremedim, eğer cevaplarsanız çok sevinirim,

vatandaşlık başvurumu geçen Ekim yaptım halen interview için tarih bekliyorum muhtemelen süreç 4-5 ay daha sürebilir
    eğer şu an greencard'lı olarak evlensem eşim için greencard başvurusunu ben citizen olana kadar beklememizde bir sıkıntı olur mu? kendisi zaten Amerika'da ve yasal çalışma vizesi var. hemen başvurmamız gerekiyorsa, citizen olduktan sonra status change yapabiliyormuyuz? çünkü malum greencard sahibi ile evlilikle greencard almak 2-3 senelik bir süreç, citizenla evlenerek greencard almak ise 7-8 ay
    cevaplar için şimdiden teşekkürler

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@sunny, içinde söyledi: ABD Vatandasi ile Amerika'da evlenip Green Card almak

daha önce cevaplanmış olabilir ama göremedim, eğer cevaplarsanız çok sevinirim,

vatandaşlık başvurumu geçen Ekim yaptım halen interview için tarih bekliyorum muhtemelen süreç 4-5 ay daha sürebilir
    eğer şu an greencard'lı olarak evlensem eşim için greencard başvurusunu ben citizen olana kadar beklememizde bir sıkıntı olur mu? kendisi zaten Amerika'da ve yasal çalışma vizesi var. hemen başvurmamız gerekiyorsa, citizen olduktan sonra status change yapabiliyormuyuz? çünkü malum greencard sahibi ile evlilikle greencard almak 2-3 senelik bir süreç, citizenla evlenerek greencard almak ise 7-8 ay
    cevaplar için şimdiden teşekkürler

Iki turlu de yapabilirsiniz. Evlilik sonrasi direkt I-130 ile sureci baslatabilirsiniz, vatandas olduktan sonra USCIS'e vatandaslik belgelerini gonderip basvuru kategorinizi degistirebilirsiniz.

Veya dediginiz gibi bekleyip, ABD vatandasi olduktan sonra evlenip tek seferde de basvuru yapabilirsiniz. Su an F2A icin surec hala Current, yani ABD icindeki GC sahibi esleri de AOS'ye hemen baslayabiliyor, bilginize.

• çok teşekkürler

• İyi akşamlar
    Genel bir soru yöneltmek istiyorum: Amerikan Vatandaşı ile evli olan bir hanıma eşi vefat edince (Allah gecinden versin) Türkiye’deki gibi kocasının emekli maaşı kadına bağlanıyor mu? Yoksa Amerika’daki bu tür işlemler tamamen farklı mı

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mümine, içinde söyledi: ABD Vatandasi ile Amerika'da evlenip Green Card almak

İyi akşamlar
    Genel bir soru yöneltmek istiyorum: Amerikan Vatandaşı ile evli olan bir hanıma eşi vefat edince (Allah gecinden versin) Türkiye’deki gibi kocasının emekli maaşı kadına bağlanıyor mu? Yoksa Amerika’daki bu tür işlemler tamamen farklı mı

Bu soruyu su bolume tasiyalim isterseniz:

https://yesilkartforum.com/forum/category/141/emeklilik-ve-yatırım

Bu baslikta sadece Green Card surecini konusalim...

• @crazycells, içinde söyledi: ABD Vatandasi ile Amerika'da evlenip Green Card almak

@mümine, içinde söyledi: ABD Vatandasi ile Amerika'da evlenip Green Card almak

İyi akşamlar

Bu soruyu su bolume tasiyalim isterseniz:

https://yesilkartforum.com/forum/category/141/emeklilik-ve-yatırım

Bu baslikta sadece Green Card surecini konusalim...

Teşekkürler

• ⭐⭐

Bu ileti silindi!

• Selamlar, I-485 ile ilgili bir sorum var.
    ABD vizemin bulundugu pasaportun suresi doldugu icin ABD'ye giris yapmadan once yeni bir pasaport aldim. Giris esnasinda gorevliye hem vizemin bulundugu eski pasaportumu hem de gecerliligi devam eden yeni pasaportumu beyan ettim. Giris damgasini yeni pasaportuma basti. Daha sonra I-94'u kontrol ettigimde vizemin bulundugu eski pasaport numaramin o formda yazdigini gordum. Sorum ise soyle: I-485 formunun ikinci sayfasinda 'Recent Immigration History' basligi altinda asagidaki itemlar var.

1. Passport Number Used at Last Arrival:
    2. Travel Document Number Used at Last Arrival:
    3. Expiration Date of this Passport or Travel Document:
    4. Country that Issued this Passport or Travel Document:
    5. Nonimmigrant Visa Number from this Passport (if any):

Sizce ben vizemin bulundugu eski pasaportumun bilgilerini ve vize numarami girip formun en sonundaki additional information bolumunde bu durumu aciklayarak yeni pasaport numarami mi yazmaliyim yoksa yeni pasaport bilgilerimi girip yine durumu additional information bolumunde mi izah etmeliyim? Normalde ikinci soyledigim gibi yenisinin bilgilerini girip izah etmistim ama az once 19. soruda 'from this Passport' ibaresi yer aldigini farkedince yanlis yaptigimi dusundum.

Yardimlar icin cok tesekkurler.

Benzer Başlıklar

• 5
  • 2
  • 15
  • 50
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

111

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |