Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐

....kendim australyada yasadigim icin turk lirasinin australya dolari karsiliginda ne kadar ettigini takip ederim,bir kac gun evvel bir dolar, 6,18 tl ediyordu,bu gunku kurda bir dolar 6,39 tl ediyor,tl de kayip buyuk,basasagi gitmeye baslayinca durdurmakda zor oluyor,duruyor bir kac ay veya hafta bir asagi iki yukari gidiyor,sonra birden bire acayip dusus yapiyor.yabanci kur ile ticaret yapanlara allah kolaylik versin diyorum

• $1= 8.37 TL

• .,.,.,.,

• Bakalim Ermeni soykırımı lafi uzerine nereye gidecek .

• Şahsen kur farkını kripto para yatırımlarından gelen karla daha düşük bir maliyete indirmeyi planlıyorum. Yanlış anlamayın teşvik etmek için değil ancak bitcoin ve benzer büyük hacimli coinler cüzdanda kalınca uzun vadede kazandırıyor . Bu şekilde kurla mücadele etmeyi düşünüyorum

• @cnpist, içinde söyledi: Dolar Çıldırdı

Bakalim Ermeni soykırımı lafi uzerine nereye gidecek .

Onemli olan, aslinda Biden'in ne diyecegi degil. Onun soykirim ile ilgili bir aciklama yapacagi kesin gibi birsey zaten. Gecen yil secilmeden once soz vermisti.

Onemli olan, bu aciklamadan sonraki Turkiye'nin tepkisinin dozaji ve bu tepkiye ABD ve AB'de geri gelecek cevaplar ile bunun finans cevrelerine yansimalari.

Bugunku izlenimlere gore hukumet yetkilileri bu Biden aciklamasini cok buyutmeden, tipki Trump'in RTE'e gonderdigi mektup olayinda oldugu gibi, gormezden gelmeye calisacaklar ve bunu da halka media ve kendi yandaslari ile bir sekilde yutturmaya calisacaklar gibi bir goruntu var.

Aksi halde, su saatlerde Ankara'da coktan buyuk bir yaygaranin kopmasi lazimdi. Biden telefonda soykirimi aciklayacagini RTE'e bugun zaten soylemis. Hala suskunlarsa, cok buyuk bir tepki gostermeyecekler mi demek oluyor acaba???

• söylesede kurtulsak cidden. sıktı bu soykırım masalı her sene her sene. abd dedi diye soykırım olmuş olmayacak gözüzümüzün önünde daha 17 yıl önce ırakta olan bitenleri gördük ırak diye bir ülke kalmadı o operasyondan sonra suriye ve ırakda afganistanda 2 milyon civarında insan savaşın etkileri nedeniyle öldü. yani diyeceğim abd nin kime soykırımcı dediği saece abd yi bağlar tazminat vs de ödetemezler 946 dan önceki hiç bir olay için böyle bir karar alınamaz avrupa insan hakları mahkemesi isviçrede ve fransada ermeni soykırı olmamıştı demek suç sayıldığında böyle bir suç atfedemezsiniz çünkü bu durumun soykırım olduğuna dair uluslararası bir mahkeme kararı verilmemiştir sizinde böyle bir yetkiniz yok dedi kesti attı. o nedenle biden soykırım desin abd her sene desin canı sıkılıyorsa her hafta desin biz işimize bakalım erdoğan defolsun işler yoluna girer.

bu işler böyledir korkularınızı kullanmalarına izin verirseniz kullanırlar, yapılması gereken hırsla çalışmak büyük bir ekonomiye güçlü bir orduya ve adam gibi ilişkilere sahip olmak. o gün geldiğinde kimse ermenilerin 3 tane kuru oyuna bakmaz türkiye gibi bir ülkeyi küstürmemek adına bugün soykırım diye karar alırlarken aynı meclisten bu iş bizim işimiz değil tarihçilerin işi diye tersi karar çıkartırsınız. bana kalırsa soykırım masalına bu kadar dikkat kesilmek doğru değil, bazı meclisler daha önce karar alıp tanımışlar buna rağmen yeniden yeniden aynı kararları alıp 3 kere falan tanıyorlar. dertleri soykırım değil dertleri türkiyeyi kışkırtmak. umursamamk lazım, bir kenara not etmek zamanı gelince bu aldıkları kararı hatırlatmak bedelini ödetmek lazım. ama erdoğanda bu kafa yok duygularıyla hareket eden cahil biri ne yazık ki.

• ABD icin durum farkli. Zaten kongrede soykirim hakkinda bir tasari onceki yil gecmisti ama Trump bunu onaylamamisti, RTE ile birebir iliski bozulmasin diye. Simdi Biden bunu aciklayinca, bu ABD hukukunun bir dayanagi olacak.

Bilindigi gibi California Ermenilerin cok fazla sayida yasadigi bir eyalet. Bu durumda, buradaki Ermeniler Turkiye'ye soykirim bahanesi ile davalar acmaya baslayacaklardir. Mahkemelerin verecegi her mahkumiyet karari Turkiye'ye buyuk baskilar getirecektir. Bunun ucu Halkbank davasina da gider, baska turlu yaptirimlara da gider.

Ayrica ABD de alinabilecek bir karar, ozellikle de mahkeme karari, diger ulkelerde de emsal teskil edebilir.

• @MySea, içinde söyledi: Dolar Çıldırdı

ABD icin durum farkli. Zaten kongrede soykirim hakkinda bir tasari onceki yil gecmisti ama Trump bunu onaylamamisti, RTE ile birebir iliski bozulmasin diye. Simdi Biden bunu aciklayinca, bu ABD hukukunun bir dayanagi olacak.

Bilindigi gibi California Ermenilerin cok fazla sayida yasadigi bir eyalet. Bu durumda, buradaki Ermeniler Turkiye'ye soykirim bahanesi ile davalar acmaya baslayacaklardir. Mahkemelerin verecegi her mahkumiyet karari Turkiye'ye buyuk baskilar getirecektir. Bunun ucu Halkbank davasina da gider, baska turlu yaptirimlara da gider.

Ayrica ABD de alinabilecek bir karar, ozellikle de mahkeme karari, diger ulkelerde de emsal teskil edebilir.

Aslında bu mahkemelerin önemi sıfır tamamen siyasi olur. Bizde şu anda basiretli güçlü bir hükümet olsa bunların hiç biriyle uğraşmazlar. California mahkemelerinin Türkiye üzerinde bağlayıcılığı sıfır. Bu tür olayların Türkiyeyi bağlaması için birleşmiş milletler üzerinden bir yaptırım gelmesi gerekir ki oda şu koşullarda ya savaşla olur ya da şu anda olduğu gibi ekonomik savaşla işte burada bizimkilerin basiretsizliği başlıyor zaten. Bir arkadaş söylemiş bu badem bıyıklılar gitse herşey çık hızlı bir şekilde düzelir.

• Ulkeler arasi politikada tek onemli sey ulkerin gucudur. Ermeni diasporasi icin bu savasin sonu degil asil baslangici. Dunya siyasetinde sozu gecen ulkelerde bu karari gecirttikten sonra, uluslar arasi mahkemelere basvuracaklar ve bu kararlari emsal gosterecekler. Dis siyasette gucsuz kalmaya devam edersek boyle sogan cucugu gibi devletlerle ugrasmaya devam ederiz.

• @sigmoidalmammal, içinde söyledi: Dolar Çıldırdı

Ulkeler arasi politikada tek onemli sey ulkerin gucudur. Ermeni diasporasi icin bu savasin sonu degil asil baslangici. Dunya siyasetinde sozu gecen ulkelerde bu karari gecirttikten sonra, uluslar arasi mahkemelere basvuracaklar ve bu kararlari emsal gosterecekler. Dis siyasette gucsuz kalmaya devam edersek boyle sogan cucugu gibi devletlerle ugrasmaya devam ederiz.

abd mahkemesinin verdiği kararın emsal olma gibi bir durumu yok. hukuk böyle işlemiyor abd mahkemesi kim? ne ki verdiği karar emsal olsun. o kararın temeli ne? abd kongresi ve başkanı mı? abd başkanı önce DACA kararını dikta etsin kendi mahkemesine de görelim boyunun ölçüsünü. Trump dreamersl'arı postalamaya çalıştı mahkeme ne dedi bu iş senin boyunu aşar hukuki bir durum var geri çekil! 1946 senesi öncesi en ufak olaya bile soykırım kararını hukuki elbiseye sokamazlar bunu avrupada denediler AİHM isviçreyi mahkum etti, fransada aynı şekilde karar çıkartı hatta yasa çıkarttı tek bir dava ile fransız anayasa mahkemesi iki defa bu yasayı hukuka aykırı bulup kaldırdı. ne biden ne de abd senatosu hukuki karar veremez, böyle bir güçleri yok.

diğer söylediklerinize katılıyorum güçlü olmalıyız. maalesef rte ile bu iş olmaz. joe biden'ın türk nefreti bugünle ya da rte ile alakalı değil bu arada kendisi azılı bir yunan hayranıdır kendisine joe bidenopoulos diyecek kadar yunan taraftarıdır, 1974 kıbrıs harekatı sonrası abd nin türkiyeye ambargo koymasını sağlayan biridir biden o nedenle uğraşmaya değmez bırakalım soykırım desin. rte bu işin sadece bahanesi, adamların eline harika koz veriyor tiranımız.

• @DustyBlue hukuk maalesef ki bildigimiz kadar temiz degil. Vakti gelince bu kararlar emsal olur. Biz kendimizi anlatamadika, surekli baska yerlerden acik verdikce taviz vermeye mecbur kaliriz.

Bunlari soylerken ne olursa olsun devletimizin yanindayiz tarzi bir milliyetci oldugum dusunulmesin. Sadece ben gidisati bu yonde goruyorum. Ekonomi, insan haklari, yasam sartlari, teknoloji ve cevre bilinci olarak geri kalmis bir millet dunyaya kendini nasil anlatabilir, kimi inandirabilir?

• @MySea, içinde söyledi: Dolar Çıldırdı

ABD icin durum farkli. Zaten kongrede soykirim hakkinda bir tasari onceki yil gecmisti ama Trump bunu onaylamamisti, RTE ile birebir iliski bozulmasin diye. Simdi Biden bunu aciklayinca, bu ABD hukukunun bir dayanagi olacak.

1915 yılında türkiye cumhuriyeti yoktu, osmanlı saltanatı ve rejimi ortadan kaldırıldı. 1923 yılında ise ermenilerin soykırımdan doğrudan sorumlu tuttukları herkes ermeniler tarafından zaten öldürülmüştü, yeni türk hükümetinde atatürkün bizzat istediği şey neydi ittihat ve terraki cemiyetindne kimseyi istemiyorum. Atatürkün ileri görüşlülüğü ve dersiniz bilmiyorum ama bilerek ya da bilmeyerek osmanlı kalıntısı kimseyi yönetimine sokmamış. yeni kurulan cumhuriyeti neyle suçlayacaklar? ermeniler davlarını osmanlıya açsınlar, ha derseniz ki olur mu türkiye osmanlının mişrasçısı orada da şöyle bir durum var lozan anlaşmasında osmanlının borçları osmanlıdan ayrılan bütün devletlere paylaştırıldı yani borçlarada ortak edildiler. mirasçısı sadece biz değiliz.

türkiyeyi sorumlu tutamazlar yaşayarak göreceğiz bu kararın hukuki bir dayanak olması imkansız kere imkansız.

@DustyBlue hukuk maalesef ki bildigimiz kadar temiz degil. Vakti gelince bu kararlar emsal olur. Biz kendimizi anlatamadika, surekli baska yerlerden acik verdikce taviz vermeye mecbur kaliriz.

Bunlari soylerken ne olursa olsun devletimizin yanindayiz tarzi bir milliyetci oldugum dusunulmesin. Sadece ben gidisati bu yonde goruyorum. Ekonomi, insan haklari, yasam sartlari, teknoloji ve cevre bilinci olarak geri kalmis bir millet dunyaya kendini nasil anlatabilir, kimi inandirabilir?

siz hukuktan bahsettiniz bende hukuktan bahsediyorum hukuk açık 1946 da bm nin tanımından önceki durumlara soykırım suçu atfedilemez. kısa ve öz. abd değil gökten allah inse karar bu şekilde. sevgili dostum ülkeni sevmen ya da milliyetçi olmanla alakalı değil bu durum abd mahkemesinin sınırları abd yi bağlar evrensel kararlar veremezler. ha dersen ki sinek küçük mide bulandırır haklısın. ancak erdoğan gitsede biden türkiye ile dost falan olmaz inan bana adamın kafası farklı çalışıyor yardımcısıda kaliforniya dan belki o nedenle ermenilere kulak vermek zorundalar zira biden 3 sene sonra yok. kamala o koltuğa göz dikmiş durumda.

• @DustyBlue, içinde söyledi: Dolar Çıldırdı

@sigmoidalmammal, içinde söyledi: Dolar Çıldırdı

@DustyBlue hukuk maalesef ki bildigimiz kadar temiz degil. Vakti gelince bu kararlar emsal olur. Biz kendimizi anlatamadika, surekli baska yerlerden acik verdikce taviz vermeye mecbur kaliriz.

siz hukuktan bahsettiniz bende hukuktan bahsediyorum hukuk açık 1946 da bm nin tanımından önceki durumlara soykırım suçu atfedilemez. kısa ve öz. abd değil gökten allah inse karar bu şekilde. sevgili dostum ülkeni sevmen ya da milliyetçi olmanla alakalı değil bu durum abd mahkemesinin sınırları abd yi bağlar evrensel kararlar veremezler. ha dersen ki sinek küçük mide bulandırır haklısın. ancak erdoğan gitsede biden türkiye ile dost falan olmaz inan bana adamın kafası farklı çalışıyor yardımcısıda kaliforniya dan belki o nedenle ermenilere kulak vermek zorundalar zira biden 3 sene sonra yok. kamala o koltuğa göz dikmiş durumda.

Amacim tartismak degil, meraktan soruyorum. BM soykirim tanimini 1946 da mi yapmis yada soykirim o zaman mi suc olark kabul edilmis. Bu durumda butun avrupa ulkeleri kendilerini soykirimdan siyiriyor. Sicili karanlik ulkeler, Almanya, Belcika, Fransa.

@DustyBlue, içinde söyledi: Dolar Çıldırdı

Amacim tartismak degil, meraktan soruyorum. BM soykirim tanimini 1946 da mi yapmis yada soykirim o zaman mi suc olark kabul edilmis. Bu durumda butun avrupa ulkeleri kendilerini soykirimdan siyiriyor. Sicili karanlik ulkeler, Almanya, Belcika, Fransa.

evet soykırım tanımı 1946 yılında bm tarafından tanımlandı. almanyanın namibyada yok ettiği herero ve nama halkı vardır 1904-7 arası 3 sene sürmüştür bugün almanyada bunu soykırım olarak tanıyın denildiğinde merkel hükümeti(hani geçen yıl türkiyeye ermeni soykırımı yaptı diye suçlayan alman meclisindeki hükümet) buna soykırım diyemezsiniz 1946 yılından önce böyle bir tanım yoktu dolayısıyla bu soykırım suçu olamaz deyip tartışmayı bile reddetti arzu ederseniz youtube da var bu konuşma. evet avrupalılar sıyrıldılar o işlerdden yalnız belçika kralı leopold o kadar aşağalıkça şeyler yapmış ki geçtiğimiz aylarda belçikalşı gençler ayaklandığında adamın bütün heykellerini yıktılar belç.ika hükümeti leopoldun heykellerini kaldıracağını utanç verici geçmişi unutmak istediğini açıkladı.

• @DustyBlue O zaman 1946 yilinin ozel olrak secildigini dusunuyorum zira 1945 te fransizlarin Cezayir soykirimi vukuati da var. ABD soykirim islerini 1900 ler gelmeden bitirimisti zaten.

@DustyBlue, içinde söyledi: Dolar Çıldırdı

Sicili karanlik ulkeler, Almanya, Belcika, Fransa.

avrupanın meşhur scania diye isveç malı tırları vardır skania aslında bir bölgenin adı. tabi o bölgede yaşayan saami ya da lapon diye bilinen bir halk var bu halkın kızlarının tüplerini bağlatıp doğurmalarını engelleyen dillerini yasaklayan ekonomik olarak sindiren isveçide unutmayalaım isveç hani çok minnoş insan hakları konusunda herkesin önünde koşan isveç. şuan hepi topu 16 bin kişi kaldı laponlardan ve bu laponlar isveçin yerlisi; tiplerine ve çadırlarına bakın size kimleri anımsatacak?

• ⭐⭐

...soykirimi meselelerinin paramizin deger kaybetmesi ile alakasi varmi...?

• @DustyBlue Yaklasiminiz da tamamen haklisiniz ancak yinede California da federal bir mahkemenin verebilecegi Turkiye aleyhinde bir karar (dayanagi ne olursa olsun), ileride cok buyuk isler acabilir. Her ne kadar Turkiye'ye direct bir yaptirimi olmasa da. Neden mi? Ornek Halkbank davasi. Dava NY da goruluyor ve Turkiye'yi oyle yada boyle etkileyecek. Zaten ABD de boyle davalar baslarsa, bunu Fransa izler, Almanya izler, baska baska ulkelerdeki Ermeniler bunu emin olun devam ettirirler.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

116

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

419.9k

| | | |