Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Tüm Amerikalılara İkinci Stimulus Çek Gönderiliyor (900 milyar dolarlık COVID-19 yardım paketi)

• Trump reis diretti ama iki taraftanda yardimi arttirma yonunde uzlasma sinyalleri gelmedi. Zaten government spending bill imzalamasaydi, Sali gunu gece federal government shutdown olacakti. Sanirim o yuzden de imzalamak zorunda kaldi.

• Eşim ile birlikte green card ile New York’a geldik Sosyal güvenlik numaramızı 2020 Kasım ayında aldık. Şu an ikimiz de çalışmıyoruz. Bu yardımı alabilir miyiz?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mulus, içinde söyledi: Tüm Amerikalılara İkinci Stimulus Çek Gönderiliyor (900 milyar dolarlık COVID-19 yardım paketi)

ne zaman dağıtmaya başlayacaklar o belli oldu mu?

Gelecek hafta baslarlar sanirim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@morpenguen, içinde söyledi: Tüm Amerikalılara İkinci Stimulus Çek Gönderiliyor (900 milyar dolarlık COVID-19 yardım paketi)

Eşim ile birlikte green card ile New York’a geldik Sosyal güvenlik numaramızı 2020 Kasım ayında aldık. Şu an ikimiz de çalışmıyoruz. Bu yardımı alabilir miyiz?

Hem evet hem hayir 🙂

Buyuk ihtimal IRS'e daha once bildirim yapmadiginiz icin paraniz yatmayacaktir. Eger ayri bir basvuru sayfasi olusturmazlarsa , o durumda 2020 icin yapacaginiz vergi bildiriminde parayi alabilirsiniz.

Yasa imzalanmadan once ABD'de Green Card ile yasadiginiz icin sizi de kapsamasi lazim.

• @crazycells anladım, cevap için teşekkürler.

ben geçen seferki stimulus'tan faydalanmak için IRS'e kaydolmuştum. O zaman resmen vergi mükellefi oldum zannediyorum. bana 1200 dolarlık tax refund yaptılar, yani banka statementımda böyle yazıyor. zannediyorum bu zaten düşük vergi grubunda yer aldığım için aldığım vergi refundı değil mi? yani stimulus değil? o konuda kafam karışmıştı ama havadan para gelince yarabbi şükür deyip kurcalamadım 🙂 zaten taşınınca us government hörgücüyle geri alacak bunları benden biliyorum 😜

şimdi size sorum o 1200 dolar stimulus değil dimi? zaten almam gereken vergi refundı? böylece ben aslında ilk stimulustan faydalanmamış mı oluyorum? yoksa o ilk stimulus fakat ismi resmi kayıtlarda refund olarak geçtiği için mi öyle göndermişlerdi (öyle bişeyler hatırlıyorum sanki)

sizce ikinci stimulus'tan faydalanabilir miyim?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mulus Evet, o aldığınız 1200 dolar stimulus parasıydı. Yıl ortasında vergi iadesi ödemesi yapılmaz. Stimulus için verilen paralar da "advanced tax refund" yani avans vergi iadesi olarak geçiyor, yani teorik olarak 2021 başında yapacağınız 2020 vergi iadesinin bir parçası. Ancak bu para sizin normal vergi yükümlülüğünüzü olumlu veya olumsuz yönde değiştirmiyor, sadece ek bir ödeme olarak veriliyor. 2020 vergi beyanını yaptığınız zaman (fazla vergi ödemişseniz) yine iade alabilirsiniz.

İkinci stimulustan da yararlanabilirsiniz.

• @mulus Size gonderilen $1200, stimulus yardimi. Tax refund alabilmeniz icin tax return yani vergi bildirimi yapmaniz gerekiyor ve ayrica gelir vergisi odemeniz.

• @MySea teşekkür ederim.vergi bildirimi yapmıştım zaten bu ilk seferde, yani öyle zannediyorum. kafamı karıştıran nokta o olmuştu işte. zaten stimulustan faydalanabilmek için vergi bildiriminde bulunmak gerekiyordu çünkü okuduğum kadarıyla, hatta hatırlarsanız o süreyi de uzatmışlardı, ben de bi aracı firmanın yardımıyla (turbotax) vergi beyanında bulunmuştum.

@knnrn teşekkür ederim.

2019 için vergi beyanında bulunmuştuk. şimdi 2020 için şubat ayına kadar mı bulunmamız gerekiyor? türkiyedeyim hala, tam hakim değilim bu konulara şimdiden teşekkür ederim

• @mulus Su andaki timeline'a gore 25 Ocak ve 15 Nisan arasinda tax return yapilmali.

• @MySea anladım. tax return ile tax refund kavramlarını karıştırıyorum hala ama çözdüm artık, kesin! 🙂 2020 içinde amerikadan herhangi bir gelir elde etmemiş olsam da ben de bu tarihlerde tax return yapacağım. bu konudaki sorularımı zaten alakalı başlığın altında sormalıyım 🙂

teşekkürler

• House stimulus ceklerini $2000'e cikartti. Sira senatoda.

• senatodan gecmesi cok dusuk bi ihtimal. ama yine de umut guzel sey 🙂

• yine vericez vermicez diye diye 2 ay oyalayip hic birsey vermeyecekler gibi 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mulus zaten sayin @knnrn ve sayin @MySea cevap vermisler. Dedikleri gibi butun stimulus yardim paralari "tax credit" veya "advanced tax refund" olarak geciyor. Yani bu parayi bir nedenden dolayi alamadiysaniz, bir onceki yil icin vergi bildirimi (tax return) yaparken bunu belirtip odemeniz gereken vergiden dusebilirsiniz. Eger vergi odememeniz gerekiyorsa ya da zaten yeterince odediyseniz o durumda size odediginiz ekstra paralari devlet geri veriyor (tax refund). Yani su an bir nedenden dolayi o paralari alamadiysaniz hic bir sorun yok, hala o paralari vergi bildirimi yaparken odemeniz gereken vergiden dusebilirsiniz.

Zaten 2020 ve 2021 yillari icin doldurulacak vergi formlarinda bu bilgiler icin ayri sorular olacaktir.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

$2000 'lik yardim paketinin Cumhuriyetcilerin kontrol ettigi Senato'dan gecmesi zor ama ben aslinda bu durumun Georgia secimlerine etkisini merak ediyorum.

Dun baktigimda senator adaylari arasinda anketlerde cok az fark vardi. Acaba 2 demokrat adayin secilmesine neden olur mu? 🙂

Georgia eyaletinde 5 Ocak'ta senator secimleri olacak (adaylar ilk secimlerde cogunluk olan %50'i gecemedikleri icin eyalet kanunlarina gore yeniden secim yapmak gerekiyor). Su an Senato'da durum 48-50 Cumhuriyetciler lehine. Eger Georgia'nin 2 senator koltugu da Demokratlara giderse durum 50-50 olacak ama Vice President Kamala Harris de Senato'nun 101. uyesi oldugu icin kontrol Demokratlara gecmis olacak.

Bir de belirtmeden gecemeyecegim 😃 Bernie Sanders herkese 2000 dolar yardim istediginde sosyal medya ve basinda ismi "komunist"e cikmisti, ama ayni istek Trump'tan gelince "halkini dusunen baskan" olarak lanse edildi 🙂 ilginc bir ayrim 🙂

• @crazycells Georgia secimlerini nereden takip edebiliriz?

• @crazycells, içinde söyledi: Tüm Amerikalılara İkinci Stimulus Çek Gönderiliyor (900 milyar dolarlık COVID-19 yardım paketi)

$2000 'lik yardim paketinin Cumhuriyetcilerin kontrol ettigi Senato'dan gecmesi zor ama ben aslinda bu durumun Georgia secimlerine etkisini merak ediyorum.

Dun baktigimda senator adaylari arasinda anketlerde cok az fark vardi. Acaba 2 demokrat adayin secilmesine neden olur mu? 🙂

Georgia eyaletinde 5 Ocak'ta senator secimleri olacak (adaylar ilk secimlerde cogunluk olan %50'i gecemedikleri icin eyalet kanunlarina gore yeniden secim yapmak gerekiyor). Su an Senato'da durum 48-50 Cumhuriyetciler lehine. Eger Georgia'nin 2 senator koltugu da Demokratlara giderse durum 50-50 olacak ama Vice President Kamala Harris de Senato'nun 101. uyesi oldugu icin kontrol Demokratlara gecmis olacak.

Bir de belirtmeden gecemeyecegim 😃 Bernie Sanders herkese 2000 dolar yardim istediginde sosyal medya ve basinda ismi "komunist"e cikmisti, ama ayni istek Trump'tan gelince "halkini dusunen baskan" olarak lanse edildi 🙂 ilginc bir ayrim 🙂

buna karar verene kadar 600luk olanlari da alamayacagiz herhalde. degil mi?

• ⭐⭐

1578 Kere sordum ama +1 olsun diye soruyorum 😂 biz 2020 vergimizi hemen odersek yararlanabilirmiyiz checklerden 😂 tesekkur ederim

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@murattoirimazu, içinde söyledi: Tüm Amerikalılara İkinci Stimulus Çek Gönderiliyor (900 milyar dolarlık COVID-19 yardım paketi)

@crazycells Georgia secimlerini nereden takip edebiliriz?

secimi soruyorsaniz, 5 Ocak'ta butun medya kuruluslarinda sonuclar veya gelismeler yer alacaktir sanirim 🙂

Anketler icin soruyorsaniz ben dun "270 to Win"i inceledim ama daha genel bilgi olsun diye wikipedia sayfalarini paylasayim, zaten guncel anketler surekli wikipedia'da da paylasiliyor:

Bu, istifa eden Cumhuriyetci Senator sonrasi bos kalan koltuk icin yapilan secim:

Bu da, bu yil 6 yillik sure sonrasi normalde bos kalan koltuk icin yapilan secim:

Sayfanin alt taraflarindaki "Runoff" election anketlerine bakmaniz lazim. Iki koltuk icin de oylar birbirine cok yakin.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@damladav, içinde söyledi: Tüm Amerikalılara İkinci Stimulus Çek Gönderiliyor (900 milyar dolarlık COVID-19 yardım paketi)

@crazycells, içinde söyledi: Tüm Amerikalılara İkinci Stimulus Çek Gönderiliyor (900 milyar dolarlık COVID-19 yardım paketi)

buna karar verene kadar 600luk olanlari da alamayacagiz herhalde. degil mi?

Tam bilemiyorum ama diger tasari yasalastigi icin gelecek haftadan itibaren 600 dolarlarin dagitilmaya baslanmasi lazim diye dusunuyorum.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

145

40.8k
Kullanıcı

4.4k
Konu

425.4k

| | | |