Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Merhaba,

Fotoğrafçılık ile ilgili konu bulamadım hobiler kısmında, bundan dolayı ben açmak istedim. Amatör veya profesyonel olarak fotoğrafçılık ile ilgilenenler bu konu altında sohbet edebiliriz.

Benim henüz makinam yok ama yakın zamanda aşağıdaki gibi bir setup düşünüyorum. Buna ek olarak yeni çıkan go pro hero 9 almayı planlıyorum. Elimde hali hazırda DJI osmo mobile gimbal ile amatör olarak videolar çekiyorum lakin bir yerden sonra yetersiz gelmeye başladı.

eos rp.JPG

En önemli sorulardan biri ile konumuza başlayalım. Sizce DSLR makina mı yoksa aynasız makina mı daha iyi? Siz hangisini seçerdiniz?

• Benim de fotoğrafçılığa ilgim var ama fazla bir şey bilmiyorum fotoğraf makineleri hakkında, sadece çıkılik çıkılik diye çekerim 😃

• Aynasız diyerek konuya balıklama atlayayım 🙂 Yazları düğün fotoğrafçılığı ve kamera işleri yapıyorum son 3 yıldır bir nevi hobimden para kazanıyorum. Bu yıl pandemiden ötürü çok iş olmasına rağmen gitmedim, biraz paslanmış olabilirim 🙂

• @FreeMen, içinde söyledi: Fotoğrafçılık Konusu

Aynasız diyerek konuya balıklama atlayayım 🙂 Yazları düğün fotoğrafçılığı ve kamera işleri yapıyorum son 3 yıldır bir nevi hobimden para kazanıyorum. Bu yıl pandemiden ötürü çok iş olmasına rağmen gitmedim, biraz paslanmış olabilirim 🙂

Hangi lensleri kullanıyorsunuz düğün için?

• @Chandler, içinde söyledi: Fotoğrafçılık Konusu

@FreeMen, içinde söyledi: Fotoğrafçılık Konusu

Aynasız diyerek konuya balıklama atlayayım 🙂 Yazları düğün fotoğrafçılığı ve kamera işleri yapıyorum son 3 yıldır bir nevi hobimden para kazanıyorum. Bu yıl pandemiden ötürü çok iş olmasına rağmen gitmedim, biraz paslanmış olabilirim 🙂

Hangi lensleri kullanıyorsunuz düğün için?

Çalıştığım işyerinin malzemelerini kullanıyorum. 18-105 yeterli oluyor.

• Ben 50mm, 70-200, 17-40 düşünüyorum. Makinanın fiyatı kadar tutuyor bunların fiyatı. 🙂

• Makina olarak eos rp düşünüyorum.

• @Chandler, içinde söyledi: Fotoğrafçılık Konusu

Ben 50mm, 70-200, 17-40 düşünüyorum. Makinanın fiyatı kadar tutuyor bunların fiyatı. 🙂

TR'de herhangi bir hobi ile ilgilenmek gerçekten çok zor. Güzel bir lens alayım derseniz makineden pahalı olabiliyor maalesef 🙂 Daha çok hangi işler için kullanacaksınız siz?

• @FreeMen, içinde söyledi: Fotoğrafçılık Konusu

@Chandler, içinde söyledi: Fotoğrafçılık Konusu

Ben 50mm, 70-200, 17-40 düşünüyorum. Makinanın fiyatı kadar tutuyor bunların fiyatı. 🙂

TR'de herhangi bir hobi ile ilgilenmek gerçekten çok zor. Güzel bir lens alayım derseniz makineden pahalı olabiliyor maalesef 🙂 Daha çok hangi işler için kullanacaksınız siz?

Youtube için video çekimlerinde kullanacağım. İç mekanda yemek tarifleri çekilecek genel olarak. Aslında 50mm yeterli bile gelir bu iş için ama yemek videoları hariç dışarıda da genel amaçlı videolar da çekilecek. Hobi böyle bir şey işte o lensleri ille de alayım diyorum kullanmayacak olsam bile. 🙂 70-200 belki ayda yılda bir kullanılacak.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Ben çok farklı makineler kullandım. En sevdiğim Nikon D70s oldu ancak artık Dslr taşımak istemiyorum. Geçen ay Fuji Xt-3 aldım, 18-55 f:2.8-4 objektifi ile ve şu an için çok memnunum. Peak Design Everyday Sling 5L ile taşıyorum ve hiç ağır gelmiyor. Objektif kalitesi çok iyi, makine boyutları da tam kıvamında. Video performansı da iyi diye biliyorum ama henüz video için kullanmadım.

• @knnrn, içinde söyledi: Fotoğrafçılık Konusu

Ben çok farklı makineler kullandım. En sevdiğim Nikon D70s oldu ancak artık Dslr taşımak istemiyorum. Geçen ay Fuji Xt-3 aldım, 18-55 f:2.8-4 objektifi ile ve şu an için çok memnunum. Peak Design Everyday Sling 5L ile taşıyorum ve hiç ağır gelmiyor. Objektif kalitesi çok iyi, makine boyutları da tam kıvamında. Video performansı da iyi diye biliyorum ama henüz video için kullanmadım.

Fuji Xt-3 4k performansından memnun musunuz?

• Dün akşam photoshop ile yapmış olduğum acemice bir çalışma. İlk çalışmam olduğu için biraz kötü olmuş olabilir. Boyutu büyük olduğu için foruma yükleyemedim ama hizliresim'e yükledim. Yorumlarınızı bekliyorum. 🙂

• En büyük hatam ise kelebeğin daha belirgin ve parlak olması gerekirken arka planda times square bulunduğundan dolayı istediğim gibi bir parlaklık elde edemedim. Arka plana daha soluk bir şey koymam gerekiyordu. Sizlerin düşüncesi nedir?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Chandler, içinde söyledi: Fotoğrafçılık Konusu

En büyük hatam ise kelebeğin daha belirgin ve parlak olması gerekirken arka planda times square bulunduğundan dolayı istediğim gibi bir parlaklık elde edemedim. Arka plana daha soluk bir şey koymam gerekiyordu. Sizlerin düşüncesi nedir?

Bence güzel görünüyor. Ne yapmak istediğine göre değişir. Ben tasarımcı değilim tabii ama fotoşopla kendi ihtiyacımı karşılayabiliyorum. Köpekle kelebek hemen hemen aynı düzlemde olmasına rağmen netlik farkı olması uygun olmamış, belki onu düzeltmek gerekebilir.

• @Chandler ben beğendim bu arada

• ⭐⭐

.kendim cok degisik kameralar kullandim film kullanildigi zaman cok ucuz kameralarim vardi,sonra biraz profesyonel olalim dedim yine filmli kameralardan olympus om40 aldim cok guzel kameraydi 20 yil kullandim,film kullanma devri bitmeye baslayinca yine kucuk bir olympus aldim kucuk ama 350 dolar filan,niagara selalesinde icine su girince kafayi yedi... bu arada bir canon 600 d almistim cok guzel kameralar,bir tane 18x55 bir tanede 55x250 lensi vardi,cok resimler cektim,nikon ve canon kameralar cok hassas kameralardir dillerinden anlamak icin ya cok praktis yapacaksiniz veya kursa gideceksiniz,cunku cok degisik seyler yapabilirsiniz,canon u 10 yildir kullaniyorum ama hala tam olarak dilinden anlamis degilim, bu arada bir iki tanede su gecirmeyen olympuslardan aldim birini hediye ettim bir dusup kafayi yedi sonra yine olympus TG5 ALDIM,Yine bir tane nikon coolpix diye kameram var.

..lensleri degistirilen kameralar icin aslind bir tane lens almak kafidir,18x270--- 16x300 lensler var biraz agirdirlar ama 10 santim onundeki resmi cekebilirsiniz 300 metre otedeki resmide,, bir ara tamron 70x300 lens aldim canon icin,cok guzel lens ama uzaktaki bir minareyi cekmek isterseniz minarenin bir kismini ceker,serefede ezan okuyan imami cekmek isterseniz ceker,,,buyuk lensler spor faaliyetleri icindir,bir futbol macinda oyucuyu cekmek, gol atilirken cekmek gibi.
    ..diger bir sekilde hayvanat bahcesine gittik diyelim ilerde kafesde aslan duruyor buyuk lens ile aslani yakinlastirip kirpiklerini bile cekebilirsiniz..nikon ve canon cameralar cok guzel kameralardir,orijinal canon lensleri cok pahalidirlar ama deger,18x135 lik canon lenside cok is gorur,yukarda yazdigim gibi iyi resim cekmek isteniliyorsa kurs gormek lazimdir.

• Konuyu yeni farkettim ve fotoğraf bölümü mezunu olarak ben de deneyimlerimi paylaşmak istedim. Yukarda @knnrn arkadaşımızın bahsettiği gibi bende ağılıklarından dolayı DSLR ve full frame lerden kaçanlardanım. En son Fuji xt4 aldım. Tavsiye ederim çok güzel makine. Video için de çok uygun.

• ⭐⭐⭐

2011 de Nikon d90 aldım. Hala o var. Işık biraz kötüyse eyvah eyvah. 2008 teknolojiside olsa, ışık güzelse taş gibi makina.
    Aklımda gene Nikon d800 serisi var-dı. Artık yok. Olamaz da. D850 sırf body yaklaşık 30.000TL.
    Aynasız kullanma şansım olmadı ama merak ediyorum.
    Velhasıl kelam, her şey ateş pahası. Uzaktan bakmaya devam 🙂

• @ayzek09 Sayın @ayzek09 mazur görün, belki yanlışlıkla yazmış olabilirsiniz ama aldığınız Fuji xt4 de bir aynasız kamera.

Benzer Başlıklar

• 9
  • 23
  • 45
  • 12
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

82

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |