Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐

@crazycells DV2019 (2019 Green Card Lotosu) Asamalari içinde söyledi:

@redsat2000 DV2019 (2019 Green Card Lotosu) Asamalari içinde söyledi:

DS-260 Submit 20.05.2018 de tamamladım. Sormak istediğim husus DS-260 RE- Submit nedir ? 30 Eylül 2018 tarihine kadar Submit ettiğim DS-260 formunda kendi rızamla değişiklik yapabiliyor muyum

onlar heyecanli uyeler sayin @redsat2000 🙂

formu gonderdikten sonra hata yaptigini farkeden ya da evlilik/dogum nedeniyle formda guncelleme yapan uyeler. Formu bir kere gondermeniz yeterli, ikinci kere gondermeniz sart degil.

@crazycells Teşekkür ederim. Eski yabancı eşime ait herhangi bir belge yok . vukuatlıda sadece doğum yılı olduğu ve bilmediğim için 1.1.19xx yazdım. boşanma belgem elime geçince (pazartesi günü ) doğum tarihini düzeltme yapmam gerekecek. . Eğer sıkıntı olmazsa ise re submıt ile yapacağım. Problem teşkil edecek ise görüşme esnasında durumumu anlatıp orada düzelteceğim. Sizin fikriniz nedir?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells DV2019 (2019 Green Card Lotosu) Asamalari içinde söyledi:

DS-260 Submit 20.05.2018 de tamamladım. Sormak istediğim husus DS-260 RE- Submit nedir ? 30 Eylül 2018 tarihine kadar Submit ettiğim DS-260 formunda kendi rızamla değişiklik yapabiliyor muyum

onlar heyecanli uyeler sayin @redsat2000 🙂

formu gonderdikten sonra hata yaptigini farkeden ya da evlilik/dogum nedeniyle formda guncelleme yapan uyeler. Formu bir kere gondermeniz yeterli, ikinci kere gondermeniz sart degil.

@crazycells Teşekkür ederim. Eski yabancı eşime ait herhangi bir belge yok . vukuatlıda sadece doğum yılı olduğu ve bilmediğim için 1.1.19xx yazdım. boşanma belgem elime geçince (pazartesi günü ) doğum tarihini düzeltme yapmam gerekecek. . Eğer sıkıntı olmazsa ise re submıt ile yapacağım. Problem teşkil edecek ise görüşme esnasında durumumu anlatıp orada düzelteceğim. Sizin fikriniz nedir?

Eger formu gondermediyseniz bilgileri degistirebilirsiniz. Eger formu gonderdiyseniz formda degisiklik yapmak icin formu once actirmaniz gerekiyor. Su an KCC ile iletisime gecerek ya da mulakat oncesi konsoloslukla iletisime gecerek formu actirabilirsiniz.

• ⭐⭐⭐⭐

@crazycells kaydı gönderdim ondan dolayı Imm. Application confirmation geldi. Bu aşamadan sonra düzeltme KCC arayarak mı yoksa formda düzeltme yaparak yeniden imzalamak yoluyla application confirmation alma şeklinde mi olacak ?

• @crazycells DV2019 (2019 Green Card Lotosu) Asamalari içinde söyledi:

@aytac59 DV2019 (2019 Green Card Lotosu) Asamalari içinde söyledi:

Tekrardan selam
    current suppose (mevcut eş) kısmında eşimin place of birth kısmındaki bilgileri doldururken aynen aşağıdaki gibi giriyorum
    City
    DOBRITCH
    State/Province of Birth
    DOBRITCH

fakat bu kısımlar için hata veriyor. City yazan kısma do not know işaretlediğim halde kabul etmedi. Bu arada bu şekilde giriyor olmam sizce doğru mudur? eşimin kimliğinde doğum yeri olarak DOBRITCH/BULGARİSTAN aynen bu şekilde yazıyor.
    ayrıca bir sorum daha olacak
    supose's address - same as present address giriyorum, bu kısım bu şekilde olmalı değil mi?

sanirim buyuk ı harfi kullanarak yaziyorsunuz? O nedenle hata veriyor olabilir, eger mumkunse klavyenizi ingilizce yapip yazin, ya da kucuk harflerle ve i harfi kullanarak yapin, eger olmazsa ve kopyala yapistir yapabiliyorsaniz sunu kopyalayin: dobritch ya da DOBRITCH

@crazycells her iki sorunda çözüldü 🙂 teşekkürler
    aynı problemle karşılan arkadaşlar olursa ; caps lock açıkken " i " harfine basınca " ı " yazıyor ve problemsiz bir şekilde kayıt ediyor. herkese saygı ve selamlarımla

• bu arada sn. @crazycells eşimin kimliğinde doğum yeri bilgilerini paylaşmıştım sizce her iki kısma (city ve province) dobrıtch yazmam doğrumu yoksa city kısmını boş mu bırakmalıyım

• ds 260 formunu gönderdikten sonra 2 ay sonra okul ve adres bilgilerimde değişiklik olucak formu gonderdikten sonra guncelleyebiliyormuyum?

• Merhabalar,

Şu anda üniversite okuyorum ve okulum önümüzdeki Aralık ayında bitecek. Number of educational institutions attended kısmına lise ve üniversiteyi yazıyorum ancak üniversite için ileri bir tarih giremezsiniz diyor. Ne yapmalıyım acaba?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells kaydı gönderdim ondan dolayı Imm. Application confirmation geldi. Bu aşamadan sonra düzeltme KCC arayarak mı yoksa formda düzeltme yaparak yeniden imzalamak yoluyla application confirmation alma şeklinde mi olacak ?

Eger formu tamamen doldurmadiysaniz gondermemelisiniz. Eger KCC'yle iletisime gececekseniz email yazip kisisel bilgilerinizi email'e ekleyin.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@aytac59 DV2019 (2019 Green Card Lotosu) Asamalari içinde söyledi:

bu arada sn. @crazycells eşimin kimliğinde doğum yeri bilgilerini paylaşmıştım sizce her iki kısma (city ve province) dobrıtch yazmam doğrumu yoksa city kısmını boş mu bırakmalıyım

hic dert degil, ben Bulgaristan'in sehir/bolge ayrimlarina cok asina degilim ama siz adresteki bilgilerin hepsini forma gectiginiz surece hic dert olmaz. Eger gerekiyorsa konsolos bilgileri duzeltir.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mansfield1 DV2019 (2019 Green Card Lotosu) Asamalari içinde söyledi:

ds 260 formunu gönderdikten sonra 2 ay sonra okul ve adres bilgilerimde değişiklik olucak formu gonderdikten sonra guncelleyebiliyormuyum?

hayir, boyle bir guncelleme yapmamalisiniz. Form, formu gonderdiginiz gune gore guncel bilgiler icermeli. Daha sonraki degisiklikleri formda belirtmenize gerek yok.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@idil DV2019 (2019 Green Card Lotosu) Asamalari içinde söyledi:

Merhabalar,

Şu anda üniversite okuyorum ve okulum önümüzdeki Aralık ayında bitecek. Number of educational institutions attended kısmına lise ve üniversiteyi yazıyorum ancak üniversite için ileri bir tarih giremezsiniz diyor. Ne yapmalıyım acaba?

dunun tarihini yazin. Hala devam ettiginiz belli olmus olur.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Mansfield1 @İdil arkadaslar, rica etsem DV2019 bilgilerinizi profil imzaniza tasir misiniz?

@ayek DV2019 (2019 Green Card Lotosu) Asamalari içinde söyledi:

@crazycells öncelikle emeğinize, ilginize sabrınıza ve bilginize çok teşükkür ederim.
    Cevabınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

1- Vİze için DS-260 formunda yeralan Çocukarı ABD'ye sizinle göçmen olrak gelecekmi soruna evet ama daha sonra gelecek cevabını verdiğimizde ilk vize başvuru işlemieri için çocuklar için başvuruda bulunmak gerekirmi yoksa daha sonra cocuklar için vize başvuru işlemlerini gittikten sonra yapabilirmiyim. Cocukların velayeti eski eşimde olduğundan dolayı ilk aşamada 5 ve 12 yaşında 2 çocıkl gitmek zor olcaktır birde velayet ten dolayı eski eşten izin alınması gerekir mi ?
    12 yaşında büyük çocuğu tek götürmek olur mu yoksa 2 sinide götürmek şart mı?

2- Cocuklar sizinle göçmen gelecekmi sorusunuda hayır gelmeyecek dediğimizde daha sonra getirme şansımızı kaybedermiyiz yoksa ben yerleştikten sonra getirme imkanı olur mu?

Siz Turkiye'deki hukukla ve yasalarla ilgili bir soru soruyorsunuz, ben o kisma cevap veremem. Ama,

1. Hayir, daha sonra da basvuru yapabilirsiniz. Eger DV2019 sureci bitmeden vize almak isterseniz konsoloslukla gorusup cocuklariniza mulakat tarihi alabilirsiniz. Eger cocuklari mulakata getirirseniz ABD konsoloslugu vize verecektir. Ama bunun Turkiye'de yasal olup olmadigini ya da izin alip almamaniz gerektigini ben bilmiyorum, bu zaten ABD gocmenligiyle ilgili bir soru degil 🙂 tamamen Turkiye'deki yasalarla ilgili. ABD'de normalde kucuk cocugu tek bir ebeveyn ABD disina goturemiyor. Eger tek bir ebeveyn varsa, digerinin de izninin oldugu yazili bir mektup tasimali. Ama Turkiye'de olay nasil yuruyor bilmiyorum. Cevrenizdeki hukukculara ya da avukatlara sorun isterseniz bu durumu. Eger Turkiye'deki hukuk sorun cikarmazsa, ABD konsoloslugu zaten cikarmaz. @TolgaTarkanOlmez Bey'in esi Turkiye'de hukukcu, ben kendisini tag'leyeyim, kendisi gorunce cevap yazar.

Eger DV2019 sureci gectikten sonra cocuklariniza vize almak isterseniz, su konuyu takip etmeniz gerekir:
      https://yesilkartforum.com/forum/topic/75/family-sponsored-green-card-aile-sponsorluguyla-green-card-almak

2. Hayir, sansinizi kaybetmezsiniz. O soruya cok takilmaniza gerek yok, cocuklarin ABD'ye gelme ihtimalleri varsa evet diye isaretleyebilirsiniz.

Merhabalar,

Türk Medeni Kanununda velayetle ilgili hükümler genel düzenlemelerdir. Velâyetin kapsamı velayet sahibinin çocuğun bakım ve eğitimi konusunda onun menfaatini göz önünde tutarak gerekli kararları alma ve uygulama şeklindedir. Yani velayet sahibi çocuğa bakar, eğitim almasını sağlar, maddi ve manevi olarak çocuğun korunması ve geliştirilmesinden sorumludur. Velayet eşlerden hangisinde ise çocuk onunla yaşar ve diğer eşin çocukla ilişkisi de hakim kararı ile düzenlenir.

Medeni Kanun dışında mevzuatta da velayet hakkı sahibi dışındaki kişilerce çocukların yurt dışına çıkarılması hakkında da doğrudan bir düzenleme bulunmuyor.
    Uygulamada baktığımızda genellikle velayet hakkı sahinin çocuğu kendisi ile birlikte yurtdışına çıkarmak istediğinde diğer ebeveynin muvafakati sorunsalı karşımıza çıkmakta. Örneğin Yargıtay 2015 yılında verdiği bir kararda; velayet hakkı kendisinde bulunan eşin velayet hakkını kullanmasının doğal sonucu olarak ortak çocuğu yurt dışına çıkarmasının boşandığı eşinin muvafakatına bağlı olmadığına karar vermiştir. Bununla birlikte bazı ülkelerin vize başvurusunda velayet sahibi olmayan eşin noter tasdikli muvafakatnamesini istediği bilinmekte. Bazı kişilerce de gümrükte pasaport kontrolünde ilgili muvaffakatın sorulduğu da tecrübe edilmiş. Nitekim çocuğun yurt dışına çıkarılması konusu çocuk kaçakçılığı, çocuğun usulüne uygun olmayan şekilde velayet hakkı olmayan veya velayet hakkı veren mahkeme kararı gidilen ülkede hukuken tanınmayan kişilerce yurt dışına kaçırılması vs. gibi durumları akla getirmiş ve bu konuda uluslararası anlaşmalar yapılmıştır.

Yaptığımız kısa araştırmada sizin durumunuza uyan bir sonuç elde edemiyoruz çünkü çocukların velayetinin eski eşinizde olduğunu belirtmişsiniz. Ancak velayet hakkı bulunmayan bir ebeveyn olarak çocuğu yurt dışına çıkarmak yukarıda belirttiğimiz sorunlara sebep olabilir. Velayet hakkı sahibi ebeveynin bile zaman zaman diğer ebeveynin muvafakatnamesine ihtiyaç duyduğu göz önünde bulundurulduğunda, sorun yaşanabilmesi muhtemel. Nitekim velayet hakkının doğal sonucu olarak çocukların velayet sahibi ebeveyn ile birlikte kalması gerekir. Çocukların 18 yaşından önce yurt dışına çıkarılması isteniyorsa velayet değişikliğinin gerekeceğini düşünüyoruz. 18 yaşından sonra zaten çocuklar üzerindeki velayet hakkı kalkacaktır. Bu yazdıklarım 18 yaşından önce çocukları beraberinizde götürmek istemeniz durumunda geçerli.

green card süreciyle ilgili bilgim olmadığı için yardımcı olamayacağım. formların nasıl doldurulacağı konusunda buradaki arkadaşlar yardımcı olacaktır.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@tolgatarkanolmez detayli bilgilendirme icin cok tesekkurler, elinize saglik.

Sayin @ayek , bu durumda cocuklariniz 18 yasina gelmeden yurtdisina cikarmak istiyorsaniz esinizden rizasi olduguna dair muvafakatname almaniz lazim. Eger almazsaniz cocuklariniza vize alsaniz bile daha sonra hakkinizda "cocuk kacirma" suclamasiyla dava acilabilir.

Ek olarak soyle bir bilgi vereyim, eger cocuklarinizi siz naturalization yoluyla vatandas olmadan ABD'ye yasal yollarla getirebilirseniz, siz vatandas olunca otomatik olarak 18 yasindan kucuk butun cocuklariniz da vatandas oluyorlar.

Bu hususta bir yasal bosluk var mi emin degilim. Oldugunu zannetmiyorum ama bakmam lazim, eger foruma bu konuda bilgi yazmamissam bana 2-3 hafta sonra hatirlatir misiniz bu konuyu tekrardan.

Ekim ayinda baslayacak. Evet Eylul'e kadar numaraniz aktif olmazsa davet edilmezsiniz ama 2018 Eylul degil, 2019 Eylul.

çok teşekkürler vermiş olduğunuz bilgiler için 🙂

• @Tolga-Demir diğer post'unuzun cevabını buraya veriyim biz 4 kişilik bir aileyiz ve masraflarımız şu şekilde oldu herkese açıklama olur.
    -türk pasaportu için 2100TL
    -doktor muayene için 1025Dolar
    -vize ücreti için 1320Dolar
    -uçak bileti için 2400Dolar
    -genel masraflar içinde 1000TL
    yani totalde 4745dolar + 3100TL lirası bir tutar oldu kur farkına göre dolar harcamaları artabileceği için onları dolar olarak yazdım.

• @crazycells selamlar ve diğer tüm forumdaşlara selamlar.
    DS 260 formunda sanırım en çok kafayı karıştıran soruların başında 16 yaşından sonra yaşanılan adresler (Turistik gezi tatil yerleri hariç) ve askerlik sorusu (profesyonel asker mi yoksa zorunlu askerlikten mi bahsetmiş anlaşılamadığından) bu sorularla ilgili yüzlerce soru sorulmuş ve cevap vermiş olabilirsiniz. Ama maalesef bende bununla ilgili bir soru soracağım. Yine bir can alıcı soruyla karşınızdayım 🙂
    16 yaşından sonraki adresler kısmına, askerlik süresi boyunca geçirdiğimiz acemi birlik adresi ve usta birliği adresini yazıyormuyuz? sonuçta acemilik 1 ay sürdü, usta birliği 13-14 ay sürdü. 13 yaşımdan beri (1995) aynı adreste yaşıyorum. Sadece askerlik için bu adresten 15 ay uzaklaştım o kadar.
    Bu soruda residence denmiş ve okul yurdu vs. dahil tatil için geçirilen yerler dahil değil gibi birşeyler yazıyor. . Anladığım kadarıyla daimi ikametgah edilen yerleri soruyor. Askerlik yeri residence dan sayılır mı yazmalımıyım sizce?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@orhant DV2019 (2019 Green Card Lotosu) Asamalari içinde söyledi:

@crazycells selamlar ve diğer tüm forumdaşlara selamlar.
    DS 260 formunda sanırım en çok kafayı karıştıran soruların başında 16 yaşından sonra yaşanılan adresler (Turistik gezi tatil yerleri hariç) ve askerlik sorusu (profesyonel asker mi yoksa zorunlu askerlikten mi bahsetmiş anlaşılamadığından) bu sorularla ilgili yüzlerce soru sorulmuş ve cevap vermiş olabilirsiniz. Ama maalesef bende bununla ilgili bir soru soracağım. Yine bir can alıcı soruyla karşınızdayım 🙂
    16 yaşından sonraki adresler kısmına, askerlik süresi boyunca geçirdiğimiz acemi birlik adresi ve usta birliği adresini yazıyormuyuz? sonuçta acemilik 1 ay sürdü, usta birliği 13-14 ay sürdü. 13 yaşımdan beri (1995) aynı adreste yaşıyorum. Sadece askerlik için bu adresten 15 ay uzaklaştım o kadar.
    Bu soruda residence denmiş ve okul yurdu vs. dahil tatil için geçirilen yerler dahil değil gibi birşeyler yazıyor. . Anladığım kadarıyla daimi ikametgah edilen yerleri soruyor. Askerlik yeri residence dan sayılır mı yazmalımıyım sizce?

yok, yazmaniza gerek yok. Ama yazsaniz da sorun olmaz. Eger yazmak isterseniz tamamini usta birligi olarak yazabilirsiniz. Bu formun amaci sizi sorguya cekmek degil, sizin hakkinizda bilgi almak 🙂 o nedenle sorulari cevaplarken rahat olun.

• @crazycells peki mülakatta sorar mı neden böyle yazdın yanlış yazmışsın diye?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mansfield1 DV2019 (2019 Green Card Lotosu) Asamalari içinde söyledi:

@crazycells peki mülakatta sorar mı neden böyle yazdın yanlış yazmışsın diye?

1. adresinizi yanlis mi yazdiniz?
    2. sizin adresinizi konsolos nerden bilecek? Bu bilgileri siz veriyorsunuz onlara?

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

146

41.2k
Kullanıcı

4.4k
Konu

427.3k

| | | |