Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Yardımlarınız için çok teşekkür ederim @crazycells @keysnambır @knnrn @MySea 🤗

• İyi geceler aklıma birşey takıldı. Amerikada kredi kartı kullanımı yaygın mı ? Yani türkiyedeki gibi 3-4 kredi kartı kullanıyorlarmı ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Jeulitsh, içinde söyledi: Bankacılık Sistemi ve Banka Hesap Çeşitleri

İyi geceler aklıma birşey takıldı. Amerikada kredi kartı kullanımı yaygın mı ? Yani türkiyedeki gibi 3-4 kredi kartı kullanıyorlarmı ?

Toplam 1 milyar kredi kartı var.
    Nüfusun %14'ünün 10'dan fazla kredi kartı var.
    Ama hala alışverişte pin kullanımı gibi şeyler yok.

• @knnrn, içinde söyledi: Bankacılık Sistemi ve Banka Hesap Çeşitleri

@Jeulitsh, içinde söyledi: Bankacılık Sistemi ve Banka Hesap Çeşitleri

İyi geceler aklıma birşey takıldı. Amerikada kredi kartı kullanımı yaygın mı ? Yani türkiyedeki gibi 3-4 kredi kartı kullanıyorlarmı ?

Toplam 1 milyar kredi kartı var.
    Nüfusun %14'ünün 10'dan fazla kredi kartı var.
    Ama hala alışverişte pin kullanımı gibi şeyler yok.

Benim debit kartim sifre ile calisiyor, kredi karti ise imza. O da sadece yeni alisveris yaptigim yerler icin imza. Arka palnda calisan algoritma daha once alisveris yaptigim yerlerde kredi karti icin imza ya da pin istemiyor.

• Amerikada kredi karti kullanimi yaygin. Zaten herkes gunluk yasiyor ve cogunun borcu var ve herseye sahipler. Ancak kart kullanimi yaygin olmasina ragmen kartin guvenligi ve pin olmadan alisveris vapmak ve pending isleminin 3-4 ggun suruyor olmasi sasirtici.

• Kredi karti ABD'de cok yaygin ve etkili bir alisveris yontemi. Nakit zaten cok fazla kullanilmiyordu, simdi salgin nedeniyle neredeyse cok cok az kullaniliyor.

Kredi kartlarinda odeme yaparken sifre kullanilmiyor, sadece ATM'den para cekerseniz, sifre gerekli. Debit kartlarda ise bazi durumlarda odemelerde sifre gerekiyor ama zaten cogunluk onu da kullanmiyor.

Artik zaten "contactless" kredi kartlari var, ya tap-&-go seklinde yada cep telefonu uzerinden okutarak. Hatta fitness trackers ile de odeme oluyor.

• Bana da gerçekten yemek yerken bi bira içerken kredi kartını alıp ta çıkarken vermeleri çok garibime gidiyor 😃

• ⭐⭐⭐⭐⭐

yapı kredi denilince ilk akla gelen kişi @knnrn bilmiyorum işinize yarar mı ama yine de paylaşıyım istedim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

• Eskiden altin el ya da altin nokta isareti olurdu, tam hatirlayamadim, yabanci banka atm sinden kendi atm kartin ile para cekebilirdin. Ucret alirdi ama daha makul bir ucretlendirme olurdu .

• Arkadaşlar merhaba. Yaklaşık 6 aydır Bofa nın prepaid kredi kartını kullanıyorum.Düzenli olarak ödüyorum. Geçen hafta Td bankın kredi kartına başvurdum ancak kredi notum oluşmadığını söylediler ve red cevabı aldım. Kredi notumu kendim kontrol etmedim. Bazı arkadaşların kredi notunun 600ün üstüne çıktığını okudum . Sizce başka bankalara başvurmalı mıyım kredi puanım etkilenir mi?

• ⭐⭐⭐

@greenati Su konuyu okumanizi tavsiye ederim: https://yesilkartforum.com/forum/topic/80/kredi-skoru-credit-history?page=1

Hizli bir cevap ariyorsaniz bir sure daha baska kredi karti basvurusu yapmayin. Her bir sorgunun negatif etkisi var.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@greenati, içinde söyledi: Bankacılık Sistemi ve Banka Hesap Çeşitleri

Arkadaşlar merhaba. Yaklaşık 6 aydır Bofa nın prepaid kredi kartını kullanıyorum.Düzenli olarak ödüyorum. Geçen hafta Td bankın kredi kartına başvurdum ancak kredi notum oluşmadığını söylediler ve red cevabı aldım. Kredi notumu kendim kontrol etmedim. Bazı arkadaşların kredi notunun 600ün üstüne çıktığını okudum . Sizce başka bankalara başvurmalı mıyım kredi puanım etkilenir mi?

re-consiredation line'i aradiniz mi?

Eger bir iste calisiyorsaniz, yeni gocmen oldugunuzu, o nedenle ABD'de yeni oldugunuzu fakat stabil bir isiniz oldugunu ve yilda X dolar kazandiginizi tekrar belirtip "I would like you to reconsider my application" demenizi tavsiye ederim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@greenati BofA sisteminde FICO skorunuz Unavailable yaziyorsa kredi skorunuz hala olusmamis demektir. Orada bir rakam gorene kadar bekleyin.

• @knnrn @crazycells @keysnambır Teşekkür ediyorum cevaplar için.Bofa sistemindeki FICO skoru bölümünü hiç bakmadım açıkçası . Oraya girersem kredi puanım etkilenmez mi?

• @greenati ben aktive ettim, her ay fico skorumu yaziyor. sanirim bu donem etkileyen bir faktor yok.

• @greenati etkileyen faktor yok derken yanlis mana yuklemis olmayayim. BOFA , Fico skorunu son 3-4 aydir kendisi bildiriyor bana, bir ara actilar bunu, kredi skoruna etki etmeden her ay Fico skoru bilgisi veriyorlar. Online banking icinde bir bakin, karsiniza cikacak Bofa'da.

• @knnrn, içinde söyledi: Bankacılık Sistemi ve Banka Hesap Çeşitleri

@Edelweiss, içinde söyledi: Bankacılık Sistemi ve Banka Hesap Çeşitleri

@MySea Anlamadigim kisim su; dediginiz gibi asgarinin uzerinde yaklasik 40 dolarlik bi odeme yaptim diyelim. 210 dolarlik borc ufak bir faizle bir sonraki aya devretti. Peki ben o ay icinde borcumu %30 yani 250 dolar seviyesine cekecek kadar (40$) mi harcama yapmaliyim? 250 dolar ustune mumkun oldugunca cikmamam mi gerekiyor?

Ben biraz daha farklı ifade edeyim.

Kart limiti 1000 dolar
    Hesap kesim tarihi ayın 25'i olsun

Ay boyunca istediğiniz kadar harcama ve ödeme yapabilirsiniz. Ama ayın 25'inde kalan borç 100-300 dolar arasında olmalı.
    Yani ay boyunca 900 dolarlık harcama ve 600-700 dolarlık ödeme yaparsanız bir sorun kalmaz.
    Sonra, ayın 26'ısında isterseniz 300 doların tamamını ödeyin, ay boyunca 800 dolar harcama ve yine 600-700 dolar ödeme yapın.

O şekilde ödeme yaptığımız zaman ekstre borcunun tamamını ödemediğimiz için kalan borca faiz işlemeyecek mi ?
    Hesap kesimde çıkan borcun tamamını son ödeme tarihinde ödememiz gerekmiyor mu ?
    Ya da ben mi yanlış anlıyorum.

• @greenati BofA uygulamasi uzerinden istediginiz siklikla FICO skorunuzu kontrol edebilirsiniz. Hatta app uzerinden dashboard icine kisayolunu koyup her app actiginizda gorebilirsiniz de. Bu skora etki eden bir goruntuleme degil. Ayni kontroller CreditKarma ile de yapilabilir ve skora etki etmez.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Mihok, içinde söyledi: Bankacılık Sistemi ve Banka Hesap Çeşitleri

@knnrn, içinde söyledi: Bankacılık Sistemi ve Banka Hesap Çeşitleri

@Edelweiss, içinde söyledi: Bankacılık Sistemi ve Banka Hesap Çeşitleri

@MySea Anlamadigim kisim su; dediginiz gibi asgarinin uzerinde yaklasik 40 dolarlik bi odeme yaptim diyelim. 210 dolarlik borc ufak bir faizle bir sonraki aya devretti. Peki ben o ay icinde borcumu %30 yani 250 dolar seviyesine cekecek kadar (40$) mi harcama yapmaliyim? 250 dolar ustune mumkun oldugunca cikmamam mi gerekiyor?

Ben biraz daha farklı ifade edeyim.

Kart limiti 1000 dolar
    Hesap kesim tarihi ayın 25'i olsun

Ay boyunca istediğiniz kadar harcama ve ödeme yapabilirsiniz. Ama ayın 25'inde kalan borç 100-300 dolar arasında olmalı.
    Yani ay boyunca 900 dolarlık harcama ve 600-700 dolarlık ödeme yaparsanız bir sorun kalmaz.
    Sonra, ayın 26'ısında isterseniz 300 doların tamamını ödeyin, ay boyunca 800 dolar harcama ve yine 600-700 dolar ödeme yapın.

O şekilde ödeme yaptığımız zaman ekstre borcunun tamamını ödemediğimiz için kalan borca faiz işlemeyecek mi ?
    Hesap kesimde çıkan borcun tamamını son ödeme tarihinde ödememiz gerekmiyor mu ?
    Ya da ben mi yanlış anlıyorum.

Hesap kesim tarihi farkli (statement closing date), odeme icin son zaman (payment due date) farkli tarihler...

Misal ayin 5'inde hesabiniz kapandi ve borcunuz 1000 dolar, bu 1000 dolar borcu odemek icin genelde 15-25 gunluk bir sureniz oluyor... Eger bu surede borcu odemezseniz ekstra faiz ve ceza ekleniyor uzerine, ama son gunden once oderseniz o durumda bir problem yok.

Eger minimum odemeniz gereken miktari oderseniz (genelde 20-40 dolar arasi bir miktar oluyor), o durumda ceza odemiyorsunuz, ama geri kalan borcunuz icin de faiz ekleniyor...

Benzer Başlıklar

• 3
  • 16
  • 4
  • 5
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

103

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |