Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @Adil-Uğur tebrik ederim vizeniz hayırlı olsun, çok külli ve güzel bir deneyim aktarmışsınız ayrıca teşekkür ederim

• @artwin hayır ama sizin banka hesap dökümünüzün yanına eşinizin banka hesap dökümünüde gösterseniz daha iyi olur, ne kadar çok para o kadar az risk, tüm ailenin birikimini tek bir hesapta göstersenizde olur çok farketmez

• Uzun uğraşlar sonucunda aldığımız vize ve yaşadığımız süreç ile alakalı yaşadığım deneyimlerimi paylaşacağım . Özellikle Loto yu kazandığı vakit bekar olup DS-260 doldurduktan sonra evlenen ve süreç ile alakalı kafasında soru işareti bulunan arkadaşlar dikkatle okuyabilirler.

Loto'yu kazandığımı öğrendiğimde evlilik hazırlıkları yapıyorduk , aynı zamanda yoğun iş temposunda olduğumdan dolayı bir aracı kuruluş ile de işlemlerimde yardımcı olması amacıyla anlaştım. Aklımızdaki ilk soru işaretimiz acaba hemen evlenmeli miyiz yoksa süreci olağan akışına bırakıp takip etmeli miyiz oldu . Bu konuda hem forumdaki tecrübeleri takip ettim hem de vize sürecinde destek sağlayan firma yetkilisi ile görüştüm ve ortak görüş olan süreci akışına bırakıp mülakat tarihi aldıktan sonra DS-260 formunu güncellemeye açılması yönünde ki tavsiyeleri takip ettik . Tabi ki bu tavsiyenin takip edilmesindeki en önemli unsur case number ımın 52k olmasıydı. Evlendikten sonra KCC den gelen evrak talep mailine izlediğimiz yol sebebiyle sadece benim belgelerimi göndererek karşılık verdim ama ek olarak ta evlilik cüzdanımızı ekledim. Malum pandemi sürecinde yaşanan aksaklıklar sebebiyle umudumuzu kaybederken açılacak pro-bono dava ya avukat ile iletişime geçerek dahil oldum dava süreci başladığında henüz KCC den evrak onay maili de almamıştım ki bu durum sürecin çok gerisinde olduğumu da düşündürerek moral bozukluğu da yaratıyordu . Ardından hepimizin takip ettiği ve davacılar lehine sonuçlanan davanın kararına istinaden öncelikli olarak davacıların işlemlerinin görüleceği bilgisine ulaştık . Bu kararın açıklanmasından sonra forumdaki bu süreç ile alakalı hepimiz adına efor sarfeden arkadaşların tavsiyelerini takip ederek karar bağlanmında KCC ye evrak onay mailimin atılmasını istediğimi belirten mailleri attım , aynı zamanda ankara konsolosluğa da evraklarımı KCC den talep edin diyerek mail ile ulaşmaya çalıştım. Atılan maillerin ardından herkesin karşılaştığı otomatik mailler ile karşılaştım . Mail trafiği devam ederken 3-4 kere kentucky ile telefonda görüşerek evraklarımın eksiksiz orda olduğunu teyit ettirdim . Sürecin devamında KCC den evrak onay maili aldım ve 2-3 gün sonrasında Mülakat mailim geldi . 25 eylül olarak gelen mülakat mailimin ardından hemen Unganlardan sağlık muayenesi için 21 Eylül e randevu aldım . Güncel evrak hazırlığı yapmak için çalıştığım şirketten senelik izin aldım ve ertesi sabah uyandığımda Ankara Konsolosluktan mülakatımın 21 eylül e alındığı bilgisini içeren mail i aldım . Mülakatım ve Sağlık randevum aynı tarihte olacağı için huzursuzluk yaşamaya başladım çünkü hepimizin hissettiği bu mülakat ile ilgili tek şansımız var AP ye kalmak büyük risk olur düşüncesinden kurtulamadım.Perşembe günü ne yapacağımızı düşünürken Ankara'ya giderek durumu anlatıp Sağlık randevusunu cuma günü yapılması için rica etmeye karar verdik ve perşembe gecesi İstanbul'dan yola çıktık . Cuma sabahı unganlar a giderek randevumuzun erken tarihe alındığını söyledik yardımcı olmalarını rica ettik . Bu konuda bizlere gayet anlayışlı bir şekilde yardımcı olacaklarını söylediler ve muayene işlemlerine başladık ilk etapta 200 $ civarı bir ücret ödedik ardından öğleden sonra doktor muayenesi için gittiğimizde ise 530 $ civarı bir ücret ödedik 2 kişi için ( Benim tetenoz aşı kartım vardı bana yapılmadı ). Sağlık muayenesini tamamladıktan sonra Cumartesi günü saat 12 de giderek zarfımızı aldık ve pazartesi günü olacak mülakat için beklemeye başladık . Bu süreçte Best Western 2000 Otelinde konakladık. (Konsolosluğa yürüyerek 5 dakika Unganlara 10 dakika ve çok yakınında Office 1 Store mağazası var hertürlü kırtasiye işlerinizi hızlıca halledebilirsiniz Hergün açık ). Bu süreç yaşanırken Ankara'dan gelen mailin ardından 3 mail atarak eşimin adına da DS-260 formunun açılmasını rica ettim ancak bir dönüş alamadık ve konsolosluk içerisinde durumu bildirdikten sonra bize yardımcı olmalarını bekleyerek görüşmeye gitmeye karar verdik .

Mülakat günü :
    Mülakatımız Pazartesi günü 13:15 olarak belirlenmişti . Sabah erken saatte kalkarak eşimin almanca olan diplomasını çevirmek için Kızılaydaki çeviri bürosuna gittik. ( bu konuda o çevrede hızlı çözüm bulabilirsiniz ). Evrağımızı teslim aldıktan sonra Otele dönerek evrak kontrolü yaptık ve beklemeye başladık . saat 11: 45 te konsolosluktan attığım maillere cevaben bir telefon aldım . Görevli bana maili gördüklerini mülakatımın hangi tarihte olacağını sorduğunda 1,5 saat sonra olduğunu söyledim kendisi zamanın çok kısıtlı olduğunu bunu önceden bildirmemiz gerektiğini söylese de benim evrağımı düzenlemeye açacaklarını eğer yoğunluktan vakit bulabilen biri olursa da eşim adına DS-260 formu açacaklarını söyledi ve hemen bilgileri telefonu kapatır kapatmaz girmemi söyledi . Tam bu noktadan itibaren ömrümden ömür giden o dakikalara girmiş olduk önümde otel internetine bağlı laptop olmasından dolayı hemen yapabileceğimi düşünsemde her türlü tarayıcıdan sisteme girmeyi denedim ve giremedim telefondan denediğimde ise açılıyordu. Otelin resepsiyon ve ofis bölümündeki bütün bilgisayarlardan açmayı denedim ama açamadım sonunda otel yetkilisi bana laptop getirerek yardımcı oldu ve telefon üzerinden hücresel bağlantıyı açarak kendi bilgilerimi doldurdum bu sırada vize sürecinde yardım aldığım yetkiliyi arayarak durumu anlattım. Daha önceden eşim içinde hazırlamış olduğumuz ds-260 formu kendisinde bulunduğundan dolayı benim bilgilerimi bitirdikten sonra kendisi eşim adına bütün bilgileri girdi . Saat 13:06 da sistemden confirmation sayfalarını yazdırdık ve randevu için yola cıktık bu konuda otel resepsiyondaki arkadaş bizi otel aracıyla hızlıca vize kapısına bırakarak yardımcı oldu . Saat 13:10 da konsolosluk kapısındaydık .

Konsolosluk kapısında sadece benim ismim bulunuyordu bu son dakikalardan sebep , dolayısıyla sadece beni içeri aldılar eşimi beklettiler . İçerde evrak teslimi öncesinde eşimle geldiğimi ve kapıda beklediğini Confirmation sayfasının olduğu söylediğimde onay sayfasıda var ise neden bekletiyorlar hemen aldırıyorum diyerek eşimi de içeri aldılar. Evrak tesliminde Üniversite diplomalarımı çevirilerini ve fotokopilerini , sağlık zarfını , KCC ye gönderdiğim adli sicil kaydı orjinal ve fotokopilerini, yine KCC ye gönderdiğim nüfus kayıt örneğini , Evlilik cüzdanımızı ve fotokopilerini ve mali belgeleri istedi ( tapuyu uzatmama rağmen gerek yok ona dedi ). Eşimden de Evlilik cüzdanı fotokopilerini vukuatlı nüfus kayıt örneğini ve yurtdışı doğumlu olduğu için doğduğu ülkeden aldığı doğum belgesi ve adli sicil kayıtlarını istedi . Evrak tesliminden sonra 660 $ vize ücretini ödedik ve beklemeye geçtik.

Mülakat için gişe önüne gittiğimizde görevli ile samimi bir şekilde görüşmemizi gerçekleştirdik . İngilizce yaptık görüşmemizi bana ne iş yaptığımı nereye gideceğimizi ne yapmak istediğimi daha önce amerikaya gidip gitmediğimi ve geçerli bir abd vizemiz olup olmadığını sordu . Ardından turist vizelerimizi iptal ederek vizelerimizi onayladığını söyledi . Büyük bir sevinçle konsolosluktan ve Ankara'dan ayrıldık . Bu arada hesabımda 18k dolar + 140k tl gösterdim . Pasaportlarımız ulaştıktan sonra vizemde medeni durumumun Single olarak yazıldığını eşimde ise Married olarak yazıldığını gördüm hemen konsoloslukla iletişime geçmeye çalıştım Tel+Mail + Ankara konsolosluk soru kısmından . Akşam saatlerinde 28.9 tarihinde öğleden sonraya gelebileceğimi ve onaylamamı içeren mail aldım . Gelen mail e cevap olarak süreci hızlandırmak adına yarın gelebilirmiyim diye sordum ve ertesi gün tarihli yeni mail attılar ve onayladım . İstanbuldan yine ankaraya yola çıktım ve konsolosluğa girdim içerde durumu anlattım . Ankarada mı yaşıyorsunuz diye sordu , İstanbul dediğimde ise sizide yorduk kusura bakmayın dediler . Kendilerine eğer vizemi yenileyebilirlerse bekleyebileceğimi araçla geldiğimi döneceğimi söyledim . Söz vermiyoruz ama 10 dk beklermisiniz dediklerinde halledeceklerini anladım ve oturmaya başladım . 10 dk sonra yeni vizem ve zarflarımla çıktım ( Düzelteceklerini nerden biliyordunuz derseniz , Almanya konsolosluğu abimin pasaportuna başkasının vizesini basınca 5 dakikada düzeltmişti 🙂 ) ve ardından derin bir nefes alarak istanbula geri döndük.

NOT : Burda yeni vize süreci için bu bilgileri okuyan arkadaşlara şunu belirtmek istiyorum . Bu forum gerek içerikleri gerek yardımsever üyeleri ile gerçekten süreci tamamlamak için yeterlidir ki dava sürecine tamamen bu forum sayesinde dahil oldum . Lakin işinizin yoğunluğu ve süreç ile alakalı hassasiyetiniz var ise yardım alabilirsiniz . Ben içinde bulunduğum süreç dolayısıyla bu konuda ek yardım aldım ve bana gerçekten de son dakikada faydası dokundu . Herşeyin ötesinde İyi ki bu forum var tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum .

• @Gencovaista hayırlı olsun, darısı başımıza 🙂

• @usanyc Hükümetin Kennedy savunmasının ilk bir kaç sayfası neden önceliklendirme olamayacağına dair savunmalarla yazılmış, aslında savunmanın diğer sayfalarındaki yaptıkları paylaşımlar ve 4 Eylül sonrası Dosun uygulamaları bu savı çürütüyor

Sayın Mehtanın ne karar vereceğine gelirsek, kendisi çok süpriz kararlar verebilir(hem bizim lehimize hemde aleyhimize)

4 Eylül de alınan karara bakınca, sayfalar dolusu hukuki açıklamanın özeti 23 Nisan ve sonrasında 23 haziranda uzatılan Executive order kararlarının sadece Abd'ye girişi engellediğini, Dosun bu kararlar açıklandıktan sonra Dv talihleri için mülakat yapmama ve vize vermeme içtihadının yanlış olduğunu, dv2020 için vize verilme son tarihinin de yaklaştığı için mülakatların derhal başlanması gerektiğini görüyoruz

Bu kararı neden verdi niye bu kadar dar kapsamlı verdi bunu anlayamıyorum, hatta Executive orderı Anayasaya uygun bulması kısıtlı hukuki bilgim ve mantığımla uyuşmuyor

Beklentim tüm etkilenen vize türleri için direk bir Tro kararı verimesiydi, ama bunu hangi endişeler içinde vermedi bilmiyorum, belkide direk Tro kararı verseydi şu anki DV2020 vize sevinçlerini yaşayamazdık

Şu an yapabileceğimiz sadece beklemek ve süprizlere açık hükmün bizim lehimize olması için iyi temennilerde bulunmak olur herhalde 😊

• @hasan44 Teşekkür ederim . Herşey gönlünüzce olsun ...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Gencovaista baya stresli geçmesine rağmen sonu güzel bitmiş, sizin adınıza çok sevindim. vizeniz de yeni hayatınız da hayırlı olsun 🙂 darısı bizlere..

• @gucarslan İnşallah bütün arkadaşlarımız vize alınca süreci sonu güzel bitmiş sayacağız bir de ülkeye giriş var tabii.. Darısı başınıza tabi bu dertleri yaşamadan 🙂 Herşey gönlünüzce olsun .

• @bezdarniy, içinde söyledi: DV2020 Mulakat Deneyimleri

@dmrtkn 4 kişilik aile için 55k gösterdik. ev araç hiç bişey göstermedik çünkü yoktu 🙂

tl olarak mı?

• @Gencovaista tebrik ederim, vizeniz hayırlı olsun, son dakikalarda yine birazcık stres yaşatmışlar sağlık olsun
    İnşallah 31 aralıktan önce bir çözüm bulunacak ve ilk girişinizi çok yakında yapabileceksiniz

Ayrıca deneyiminizdeki şu son kısmın çok önemli ve ders çıkartılacak bir yer olduğunu düşünüyorum

"NOT : Burda yeni vize süreci için bu bilgileri okuyan arkadaşlara şunu belirtmek istiyorum . Bu forum gerek içerikleri gerek yardımsever üyeleri ile gerçekten süreci tamamlamak için yeterlidir ki dava sürecine tamamen bu forum sayesinde dahil oldum . Lakin işinizin yoğunluğu ve süreç ile alakalı hassasiyetiniz var ise yardım alabilirsiniz . Ben içinde bulunduğum süreç dolayısıyla bu konuda ek yardım aldım ve bana gerçekten de son dakikada faydası dokundu . Herşeyin ötesinde İyi ki bu forum var tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum"

Dava sürecinin public (halka açık) olmamasını savunan düşünce yapısının ne kadar tehlikeli ve mağdur edici olabileceği, bu kadar önemli meselelerin kapalı chat (telegram, WhatsApp vb...) ortamlarında konuşulmaması gerektiğini, sadece sohbet ve arkadaşlık gibi dayanışma sohbetlerinin bu tür chat ortamlarında yapılmasını ama süreç hakkındaki tüm önemli gelişmelerin yesilkartforum.com üzerinden konuşulması gerektiği bir kez daha gün yüzüne çıkmış oldu, bu deneyimden herkesin çıkarımlar yapacağını umuyorum

Sizin adınıza çok sevindim, umarım ailenizle Amerika'da çok mutlu olursunuz

• @Muhtaradana Çok teşekkür ederim, yorucu oldu biraz ama dediğiniz gibi sağlık olsun . Darısı başınıza inşallah en kısa zamanda ...

• @Muhtaradana çok teşekkürler, dava sürecine dahil olmamda ve süreçte hızlı ilerleyebilmemde hem forumda hem telegramdaki grupta çok yardımcı oldunuz. Umarım en kısa zamanda sizlerin de güzel haberlerini alacağız. Arkada kimseyi bırakmadan dv2020 yi kapatacağız 💪

• ⭐⭐⭐

@Gencovaista
    Tebrik ederim yeni hayatınızda sizlere başarılar ve mutluluklar dilerim

• @Muhtaradana bilgi verdiginiz için teşekkür.

• @Muhtaradana bugünki dava tüm EO kapsıyormu DV2021 kazananlariba bir etkisi olacak mi acaba?

• Merhabar,
    12 Ekim 2018 günü basit bir form doldurmayla başlayan GC maceramız 25 Eylül 2020 günü mülakat sonrası vizemizin onaylanması ile "son buldu" demek isterdim ama asıl maceramızın bundan sonra başlayacağının farkındayım.

Yaklaşık iki yıl süren ve belki de dünyada yüzyılda bir olacak olayların veya yüz yıl boyunca meydana gelebilecek olayların hepsinin birden bu döneme denk gelmesi ve hepsininin de az veya çok biz DV 2020 talihlilerini etkilemesi gerçekten de enteresan bir deneyim geçirmemize neden oldu.

Ve de halen kazananların büyük çoğunluğu için süreç devam etmekte heyacanla mahkeme sonuçları beklenmektedir.

2020EU17XXX case number ile kazandığımı 7 Mayıs 2019 günü heyecanla öğrenmiş ve aynı gün gece uyumadan tüm dökümanları tamamlayarak DS260 formunu sabaha karşı dokümanları göndermiştim. Tabi bu tarz acele ile yapılan işlerde kesin bir hata veya hata zannetiğiniz şeyler çıktığı için daha sonra tekrardan mail atarak düzeltmelerde bulundum. Bu düzeltmelerin %90 ı gereksiz oluyor fakat heyecandan neyin gerekli neyin gereksiz olduğunu bilemediğinizden aklınıza gelen her düzeltmeyi yapmaya çalışıyorsunuz. Ben bu kapsamda 16 Mayısta tekrar bir düzenleme yaptım. Mail yazarak gerekçenizi söylüyorsunuz ve hesabınızı açıyorlar ve şifre ile girerek formu tekrar düzenliyorsunuz ve onaylayarak sayfaların içerisinden ilerliyorsunuz. Bu arada artık yavaş yavaş amerika ile evrak gönderdiğiniz KCC çalışanları kibar bayanlarla telefon görüşmeleriniz de başlıyor. Genelde cümlelerden bir kelime ancak anlanıyor fakat her şeyi esprilerine kadar anlamış gibi çevrenize ameriga ile telefon konuşmalarınızı anlatıyorsunuz...:) Bu aşamadan sonra sabır makamında ilerlemek ve derviş olma yolunda seyri sülukunuz başlıyor. Gerçi bizim dönemin sonradan başına gelenler kimimizi dervişliğin ötesine geçirirken kimimizi de derin kör kuyularda merdivensiz bıraktı...Derken 15 Ekim 2019 da KCC den müjdeli haber geldi bizden mülakata da yanımızda götürmemiz beklenen evrakları hazırlayıp kendilerine göndermemiz istendi. Bu sefer tecrübeli ve sabır makamında eper bir yol aldığımız için 17 Ekim 2019 da evraklarımızı(ben ve kızım olarak) gönderdik. Gerçi iki gün de göndererek yine acele etmişim.neyse..:)...İkinci bir seyri süluk makamında sabır ve metanetle ilerlerken 28 Şubat 2020 günü beklenen müjdeli haber geldi ve 8 Nisan2020' gününe randevu aldık. Yine sabır yolunda ilerlerken gelecek olanın geldiğini hissetmeye başlamıştık ve 23Mart2020 günü vize randevu iptal konulu mail posta kutusuna düştü. Evet Tüm dünyada olduğu gibi biz de havalı adıyla novel covid19 halk dilinde ise korona diye tabir edilen felaketten nasibimizi almıştık. Yine beklemek düşmüştü nasibimize...Derken 22 Nisan'da yayınlanan bir EO ile tüm göçmenlerin iki aylığına amerikaya girişi yasaklanıyordu. Tabiki konsolosluklar da zaten kapalı olduğu için bu yasaklamanın bize bir etkisi olmayacağını düşünmüştük ilk etapta ama kazın ayağı hiç de öyle değildi sonradan anlayacağımıza göre. Bu iki ayı bitirdikten sonra 22 Haziran'a gelindiğinde bu yasak yıl sonuna kadar uzatıldı ve dananın kuyruğu esas orda koptu. Çünkü son tarih 30 Eylülü de içine alıyordu bu yasak ve bir şey yapmalı şarkısı zihnimizin mahzenlerdinde çalmaya başlamıştı....Derken Eylül başlarında yargıç Mehta'nın kararı ile mülakatlar az çok yapılmaya tekrardan başlandıı. Ama önceliği daha önce Nisanda randevuları iptal edilenler ile davada ismi geçenlere vererek randevular an itibari ile devam etmekte olup geri kalanlar için ise yine mahkeme süreci devam etmekte olup bu satırların yazıldığı günün gecesi daha önce randevu alamayacan case noları yüksek katılımcılar için de heyecanla hayırlı sonuçlar beklemekteyiz....Gökten üç elma düşmüş.....haniş: an itibari ile konsolosluğun vizeleri ptt ye teslim ettiğine dair sms ve maili tarafıma ulaşmış olup, sarı zarfı heyecanla beklemekteyim....

• @28Bjk1903 Alınacak kararlar yalnızca DV2020 ilgilendiriyor gibi gözüksede, uzatma, vize saklama ile ilgili olumlu bir karar tüm Dv dönemleri için emsal niteliği taşıyacaktır, inceleme fırsatı bulabildiniz mi bilmiyorum ama Hükümetin Kennedy v Trump davasındaki savunmasında 21_Govt_RESPONSE_TO_COURT_ORDER_REGARDING_ADDITIONAL_EQUITABLE_RELIEF-729.pdf süre uzatımının mümkün olamayacağı daha önceden alınmış dv için olumsuz emsal kararlarla ispat edilmek isteniyor

Ayrıca bu görüşmede 31 aralıktan önce girişin mümkün olup olmadığıda konuşulabilir

• Özelden size yazdım @Gencovaista

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@redneck DV2020 icin sayin @Muhtaradana 'ya yazabilirsiniz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@artwin, içinde söyledi: DV2020 Mulakat Deneyimleri

@Adil-Uğur ama zorunlu değiliz sanırım? Yani sadece talihlinin hesabını versekte oluyor dogru mu anladım? Bu arada gideceğiniz yer ile ilgili orada kimse yok ise ya da yeni ise aklınıza takılan herşeyi sorabilirsiniz..
    Para konusunda ayrıca @crazycells bu konuda kişi başı x miktar para olacak konusu kafamı karıştırdı, yani tüm ailenin sponsoru asıl talihli olabilir sonuçta değil mi? Yoksa giden her birey için ayrı hesap dökümü mü lazım?

Aile olarak vize alinca tum maddi birikim beraber degerlendiriliyor. Kimin adina oldugu onemli degil.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

103

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

419.9k

| | | |