Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@kivanc, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

@crazycells tesekkurler cevabiniz icin. eger CP ile devam edersem, "current olunan ay" yine benzer aylarda gelecek gibi duruyor (https://yesilkartforum.com/forum/topic/3422/dv2021-2021-green-card-lotosu-asamalari?page=1'daki listelere bakarak). Bu current olunan ay ile bizim USCIS'e basvurabildigimiz ay da ayni sanirim.

Acikcasi benim durumum icin endisem is vizemin seneye Agustosta bitmesinden dolayi kaynaklaniyor. Anladigim kadariyla, CP secilirse, current olunduktan 1-2 ay sonrasi icin mulakat tarihi veriliyor. AOS ile de current olunduktan sonra 3-4 ay suruyor (ortalama). Tam tersini yapsam, DS260'i AOS ile doldursam ve bu sene sonundaki duruma gore CP'ye cevirsem, sizce daha mantikli olmaz mi? Ulkeden cikmamak uzerine plan yapmak daha makul geliyor su anda bana 😕

CP'de aktif oldugu ay mulakat tarihi aliyorsunuz genelde, eger KCC'ye belgeleri gondermemisseniz o zaman alamazsiniz tabii ki.

CP'ye cevirdikten sonra mulakat tarihi almaniz icin KCC'ye evraklari gondermis olmaniz ve KCC'nin bunlari onaylamis olmasi gerekiyor.

Onemli olan vizenizin suresi degil, I-94 suresi. Ayrica konsoloslukta yeni vize alacaksiniz, bilginize.

• Bugun başvurumun nerdeyse 1. Yılında mulakatimin sonunda planlandığına dair bir bildirim aldım.
    Mulakat tarihini için mektubu bekliyor olacağım. Umarim hersey sorunsuz geçer

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@graombze, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

Bugun başvurumun nerdeyse 1. Yılında mulakatimin sonunda planlandığına dair bir bildirim aldım.
    Mulakat tarihini için mektubu bekliyor olacağım. Umarim hersey sorunsuz geçer

gozunuz aydin 🙂

o halde sizin de artik bir imza guncellemesi yapma zamaniniz geldi demektir 🙂

https://yesilkartforum.com/forum/topic/2184/vize-surecinizi-imzaniza-tasiyin

• @graombze tebrikler cano 🙂 insallah gorusmen de guzel gecer ve alirsin greencardini en kisa zamanda

• @akhilleus insallah canim benim bakalim ne zamana verdiler haber ederim

• Merhabalar, Öncelikle bu kadar detaylı bilgiler verdiginiz ve her detaya inerek herkese yardimci olmaya calistiginiz icin kendi adıma çok teşekkür ederim.

Bizim durumumuz su sekilde; esim H1B statüsünde, ben H4 ve 4 senedir Amerika'da yaşıyoruz. Bana DV2021 lottery'den gc cikti. Numaram 18xxx. Henüz DS260 doldurmadık.
    H1B vize bitiş tarihimiz 13 Ocak 2021, fakat su anda uzatma islemleri suruyor. Mart 2022'ye kadar uzatilacak. Esimin EB-2 NIW I-140 petition'i submit edilmek uzere, saniyorum önümüzdeki hafta USCIS'e gidecek. Kafamıza takılan bazı sorular var. Cevaplarsaniz çok seviniriz.

1- AOS yaparsak, mülakat tarihinde I-94 formumuzun geçerliliği bitmiş olacak, ancak geçerli H1B vizemiz (I-797) olacak. Sureci olumsuz etkiler mi? (Su andaki I-94 uzerindeki admit until day : Ocak 13) Bir baska arkadaşın sorusunu cevaplarken I-94 uzerindeki tarih onemli demissiniz, o yüzden sormak istedim.
    2- CP ile başlayıp, mülakat tarihimize, iki ülke arasında oluşabilecek uçakların iptali veya saglik gibi nedenlerle gidilemezse, farklı bir tarihe değiştirilme yapılıyor mu? CP mi, AOS mu bir turlu isin icinden cikamayanlardaniz. Turkiye'ye gitmek bizim icin sorun degil, ancak gidemezsek ne olur kısmı da endişelendiriyor.
    3- I-485 gönderildikten sonra, processing suresi devam ederken ülke disina çıkmak icin gerekli olan advance parole ne kadar surede geliyor, bilginiz var mi?
    4- 4 merkezin de processing time sureleri 9 aydan başlıyor, ama gc icin bu sureler farklı olacak sanırım, degil mi?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Minevra, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

Merhabalar, Öncelikle bu kadar detaylı bilgiler verdiginiz ve her detaya inerek herkese yardimci olmaya calistiginiz icin kendi adıma çok teşekkür ederim.

Bizim durumumuz su sekilde; esim H1B statüsünde, ben H4 ve 4 senedir Amerika'da yaşıyoruz. Bana DV2021 lottery'den gc cikti. Numaram 18xxx. Henüz DS260 doldurmadık.
    H1B vize bitiş tarihimiz 13 Ocak 2021, fakat su anda uzatma islemleri suruyor. Mart 2022'ye kadar uzatilacak. Esimin EB-2 NIW I-140 petition'i submit edilmek uzere, saniyorum önümüzdeki hafta USCIS'e gidecek. Kafamıza takılan bazı sorular var. Cevaplarsaniz çok seviniriz.

1- AOS yaparsak, mülakat tarihinde I-94 formumuzun geçerliliği bitmiş olacak, ancak geçerli H1B vizemiz (I-797) olacak. Sureci olumsuz etkiler mi? (Su andaki I-94 uzerindeki admit until day : Ocak 13) Bir baska arkadaşın sorusunu cevaplarken I-94 uzerindeki tarih onemli demissiniz, o yüzden sormak istedim.
    2- CP ile başlayıp, mülakat tarihimize, iki ülke arasında oluşabilecek uçakların iptali veya saglik gibi nedenlerle gidilemezse, farklı bir tarihe değiştirilme yapılıyor mu? CP mi, AOS mu bir turlu isin icinden cikamayanlardaniz. Turkiye'ye gitmek bizim icin sorun degil, ancak gidemezsek ne olur kısmı da endişelendiriyor.
    3- I-485 gönderildikten sonra, processing suresi devam ederken ülke disina çıkmak icin gerekli olan advance parole ne kadar surede geliyor, bilginiz var mi?
    4- 4 merkezin de processing time sureleri 9 aydan başlıyor, ama gc icin bu sureler farklı olacak sanırım, degil mi?

1. AOS yaparsak derken, DV surecinden mi bahsediyorsunuz? Yoksa EB-2 icin mi AOS surecinden bahsediyorsunuz? ABD'de yasalsiniz, yeniden uzatildiginda I-94 sureniz de ona gore degisecek, o nedenle AOS sureci sizin icin sorun olmayacak.

2. Bunu kestirmek zor, istediginiz tarihe mulakat alamazsiniz, mulakat tarihlerini konsolosluk kendisine gore belirliyor. Fakat H1B sureciyle Green Card sureci birbiriyle uyumlu surecler, yani Green Card basvurusu yapmaniz, ya da surece devam etmeniz, H1B vizesi icin bir problem degil. Ayrica guzel bir sekilde iki ayri Green Card surecine de devam edebilirsiniz, yani biri olmazsa digeri olur...

3. Pandemiden once ulasmasi 5-6 ayi bulabiliyordu, su an icin bilemiyorum maalesef.

4. Hangi Green Card surecinden bahsediyorsunuz? EB-2 icin AOS surecine baslayabilmek icin I-140 priority date'in aktif olmasini beklemelisiniz, DV icin ise AOS'ye baslayabilmek icin dosya numaranizin aktif olmasini beklemelisiniz.

• @crazycells Cok teşekkürler. Aslında tum sorularımızda bahsettigimiz green card DV lottery ile olan:)

• CP yaparken mülakat randevu tarihimizi ertelemek istersek, onların vereceği yeni bir tarih oluyor, hakkimiz yanmıyor degil mi ?
      -I-485'i file ettikten sonra, advance parole gelene kadar olan (belirttiğiniz gibi 5-6 ay) olan surede ülke disina hiç bir koşulda cikamiyor muyuz?
      -DV lottery AOS icin, 4 merkezin de processing time sureleri 9 aydan başlıyor, ama GC icin bu sureler farklı olacak sanırım, degil mi? Yani numaram current olduktan sonra 9 ay sürmesi demek alamiycam anlamına geliyor.

Dediğiniz gibi hem EB-2 hem GC uzerinden ilerleyeceğiz. O yüzden EB-2 Amerika'da, Green Card'i CP ile Turkiye üzerinden ilerletmeyi dusunduk? Sizce de mantıkli mi ?
    Tesekkurler

• Merhaba, acil bi bilgiye ihtiyacım var;
    Biz Aralık 2019'da I-485 ve I-864 formlarımızı doldurduk. Ancak I-765 formunu doldurmamışız (neden böyle yaptık anlamış değilim gerçekten).
    Bugün dosyada sağlık raporunun eksik olduğunu ama görüşmeye beraberimizde getirebileceğimizi ve interview tarihi oluşturulabileceği yönünde bi bildirim aldık. Acaba şu an I-765 formu doldurabilir miyiz? Doldurursak I-485'le birlikte göndermediğimiz için ayrıca bi ücret öder miyiz?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Minevra, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

@crazycells Cok teşekkürler. Aslında tum sorularımızda bahsettigimiz green card DV lottery ile olan:)

• CP yaparken mülakat randevu tarihimizi ertelemek istersek, onların vereceği yeni bir tarih oluyor, hakkimiz yanmıyor degil mi ?
      -I-485'i file ettikten sonra, advance parole gelene kadar olan (belirttiğiniz gibi 5-6 ay) olan surede ülke disina hiç bir koşulda cikamiyor muyuz?
      -DV lottery AOS icin, 4 merkezin de processing time sureleri 9 aydan başlıyor, ama GC icin bu sureler farklı olacak sanırım, degil mi? Yani numaram current olduktan sonra 9 ay sürmesi demek alamiycam anlamına geliyor.

Dediğiniz gibi hem EB-2 hem GC uzerinden ilerleyeceğiz. O yüzden EB-2 Amerika'da, Green Card'i CP ile Turkiye üzerinden ilerletmeyi dusunduk? Sizce de mantıkli mi ?
    Tesekkurler

Mulakat erteleme yapamiyorsunuz, once mulakat tarihinizin gecmesi gerekiyor, ancak tarih gectikten sonra konsolosluga yeni bir tarih icin basvuru yapiyorsunuz. Bugune kadar yil sonuna erteleyip vize kalmamasi disinda kimse bu asamada bir problem yasamadi, o nedenle sizin de nedeninizi gecerli kabul edecektir konsolos...

Eger Advance Parole onaylanmadan cikis yaparsaniz, AOS surecini terk etmis sayiliyorsunuz ve dosya olumsuz sonuclaniyor...

Ne kadar surecegini ben soyleyemem maalesef, fakat bu konuda daha once yazilan tum deneyimleri okumanizi tavsiye ederim, ne gibi zorluklarla karsilasacaginizi onceden bilmelisiniz.

Evet, bu dediginiz yol kesinlikle mantiksiz degil... Fakat en ideal yolu soyleyebilmek icin once konsoloslugun acilmasi lazim, cunku eger AOS islemleri Ekim'de baslarsa; fakat konsoloslugun acilmasi cok daha uzun surerse bu durumda ikisini de AOS olarak yapmak daha mantikli gibi. Ama konsolosluk acilirsa ve islemleri yapmaya baslarsa, o durumda DV sureci icin CP daha temiz ve kisa bir yol olur, ben de bunu tavsiye ederdim... Zaten H1B dual intent bir visa oldugu icin size bu asamalarda hicbir sorun cikarmayacak.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@fullyfully, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

Merhaba, acil bi bilgiye ihtiyacım var;
    Biz Aralık 2019'da I-485 ve I-864 formlarımızı doldurduk. Ancak I-765 formunu doldurmamışız (neden böyle yaptık anlamış değilim gerçekten).
    Bugün dosyada sağlık raporunun eksik olduğunu ama görüşmeye beraberimizde getirebileceğimizi ve interview tarihi oluşturulabileceği yönünde bi bildirim aldık. Acaba şu an I-765 formu doldurabilir miyiz? Doldurursak I-485'le birlikte göndermediğimiz için ayrıca bi ücret öder miyiz?

Hemen doldurup gonderin, I-485 formunun receipt'ini de postaya eklerseniz ucret odemenize gerek kalmaz.

I-485 formunu gonderdikten sonra 2-3 hafta icinde size I-797C Notice of Action formu gondermis olmalari lazim, bu formun kopyasindan bahsediyorum...

2 Ekim'den sonra yeni USCIS kurallarina gore ucretler ayri ayri odenecek o nedenle cok bekletmeden hemen gonderin.

• @crazycells, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

@fullyfully, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

Merhaba, acil bi bilgiye ihtiyacım var;

Hemen doldurup gonderin, I-485 formunun receipt'ini de postaya eklerseniz ucret odemenize gerek kalmaz.

I-485 formunu gonderdikten sonra 2-3 hafta icinde size I-797C Notice of Action formu gondermis olmalari lazim, bu formun kopyasindan bahsediyorum...

2 Ekim'den sonra yeni USCIS kurallarina gore ucretler ayri ayri odenecek o nedenle cok bekletmeden hemen gonderin.

Çok teşekkür ederim.

• Merhaba ,

Amerikan vatandasi nisanlimla haftaya evleniyoruz. Su anda B2 visitor statusundeyim fakat 18 Agustosta vizemin suresi doluyor. Simdiden evraklari toparlamaya basladim fakat evlilik cuzdani hakimin dedigi uzere en erken 3-4 hafta icinde elime ulasiyor. Bu durumda hangi basvuruya oncelik vermem gerekiyor overstay olmadan once. Veya overstay olsam dahi basvuruyu en erken ne zaman yapmam gerekiyor. Bu konuda yardimci olursaniz cok sevinirim

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@chnrltk, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

Merhaba ,

Amerikan vatandasi nisanlimla haftaya evleniyoruz. Su anda B2 visitor statusundeyim fakat 18 Agustosta vizemin suresi doluyor. Simdiden evraklari toparlamaya basladim fakat evlilik cuzdani hakimin dedigi uzere en erken 3-4 hafta icinde elime ulasiyor. Bu durumda hangi basvuruya oncelik vermem gerekiyor overstay olmadan once. Veya overstay olsam dahi basvuruyu en erken ne zaman yapmam gerekiyor. Bu konuda yardimci olursaniz cok sevinirim

ABD Vatandaslari ile evlilik sonrasi, statunuz gecmis olsa da AOS surecine baslayabiliyorsunuz ve Green Card alabiliyorsunuz...

Oncelik tabii ki evlenmek olmali 🙂 Zaten gocmenlik amaci guderken, B2 statusunu uzatmak cok da dogru degil... Simdiden tum formlari hazirlayin, evlenir evlenmez USCIS'e gonderim yaparsiniz.

Formlar icin su konuyu incelemelisiniz:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/510/abd-vatandasi-ile-amerika-da-evlenip-green-card-almak

• @crazycells Vaktinizi ayirip acikladiginiz icin cok tesekkurler.

• Merhabalar,
    İki sorum vardı:
    AOS yapacaklar için DS-260’ı doldurmak zorunlu mu? Ben DV-2021 başvurumu yaparken kullandığım pasaport numaramı hatırlayamıyorum (iki tane geçerli pasaportum var), bir sorun olur mu ikisinden birini kullanmamda?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@losersweepers, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

Merhabalar,
    İki sorum vardı:
    AOS yapacaklar için DS-260’ı doldurmak zorunlu mu? Ben DV-2021 başvurumu yaparken kullandığım pasaport numaramı hatırlayamıyorum (iki tane geçerli pasaportum var), bir sorun olur mu ikisinden birini kullanmamda?

Evet, DS-260 formu doldurup KCC'ye gonderin. Iki pasaportunuzu da yazabilirsiniz forma...

AOS surecinde bu DS-260 formu degerlendirmeyecek ama yine de doldurup KCC'ye gonderin.

• Merhaba,

Green card icin AOS sureci baslatacagim. Birth Certificate edevlet uzerinden almayi dusunuyorum. Barkod gecerlilik suresi olmasi kafami karistirdi.
    Edevlet birth certificate gecerli oluyor mu? tecrubenizi paylasirsaniriz sevinirim.

• @busyman genelde herkes islak imzalı aldi e devlet üzerinden alinan belgenin kabul edilmeme olasılığı cok yuksek Türkiye’den aldığım ve ceviri yaptırdığım belgeyi bile kabul etmediler tekrar istediler benden ama çoğunluk Türkiye’den alip ceviri yapanların kabul edilmiş. Aos mulakatim var cok yakında konsolosluktan aldim. E devlet biraz risk kabul edilip edilmediğini bilmiyorum.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@busyman, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

Merhaba,

Green card icin AOS sureci baslatacagim. Birth Certificate edevlet uzerinden almayi dusunuyorum. Barkod gecerlilik suresi olmasi kafami karistirdi.
    Edevlet birth certificate gecerli oluyor mu? tecrubenizi paylasirsaniriz sevinirim.

Bu konuda farkli deneyimler oluyor maalesef... Ben de konsolosluktan ya da Turkiye'den alip cevirtmenizi tavsiye ederim. E-devlet kabul edilmeyebilir.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

52

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |