Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

IR-1/CR-1 süreci ve mülakat deneyimleri (ABD vatandaşı ile evlenip Türkiye'de Green Card almak)

• Merhaba bu yeni alınan karar göçmen vizesi yıl sonuna ertelenmiş R1 vizesinide kapsıyormu eşim Amerikan vatandaşı şuan ABD de kızımla benim işemlemlerimiz bitti konsolosluk randevusu bekliyorduk bu durumda bizlerdemi yıl sonuna kadar gidemiyoruz 😢

• @Bmburcu Merhaba Abd vatandaslari ve cocuklari bu kararnameden etkilenmiyor.

• @ice çok teşekkürederim 🙏🏻🙏🏻🙏🏻haberi okuyunca çok panik oldum işallah konsolosluk ta bir an önce açılır 🙏🏻🙏🏻

• Konsolosluklarla ilgili tek bi haber tek bir ihtimal yok . Stres beni gerçekten çok yordu . Her gün paranoyak gibi binlerce yere giriyorum . Açıldımı haber varmı açılcakmı . Açılmıcak uzun bir süre diye aglama krizlerine girmeye başladım

• @neslikaan tamamdır çok teşekkürler bende duyarsam yazacağım 🙏🏻

• Umarım en yakın zamanda konsolosluk açılır 🙏🏻🙏🏻🙏🏻

• 1 temmuz'da nyc uçuşları başlıyor muhtemelen temmuz ayı içerisinde konsolosluk açılacak. neredeyse amerikanın her yerine uçuşlar başlamışken konsolosluğun kapalı kalması pek normal görünmüyor.

Houston | 26 Temmuz itibarıyla haftada 3 uçuş
    Los Angeles | Haziran ayının sonuna kadar haftada 3 uçuş, 1 Temmuz itibarıyla haftada 4 uçuş
    Miami | Temmuz ayının sonuna kadar haftada 3 uçuş
    Montreal | 15 Temmuz itibarıyla haftada 3 uçuş
    New York | 1 Temmuz itibarıyla haftada 5 uçuş
    San Francisco | 15 Temmuz itibarıyla haftada 3 uçuş
    Şikago | Temmuz ayının sonuna kadar haftada 3 uçuş
    Toronto | 1 Temmuz itibarıyla haftada 4 uçuş
    Washington DC | Temmuz ayının sonuna kadar haftada 3 uçuş

https://www.turkishairlines.com/tr-tr/duyurular/coronavirus-salgini/guncel-ucus-plani/index.html

• Arkadaşlar dün sanırım çıkan uzatma kararına göre yıl sonuna kadar bazı çalışma vizelerini ve yeşil kartların askıya alınacağı açıklanmış. Buna göre benim okuduklarım US vatandaşı birisi eşine green card başvurusu yapıyorsa bu sanırım bunun içine girmiyor. Ama green cardı olan birisi eşi için green card başvurusu yapıyorsa bunu etkiliyor diye okudum bir kaç yerde. Sizede sorayım dedim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@bonjour, içinde söyledi: IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak)

Arkadaşlar dün sanırım çıkan uzatma kararına göre yıl sonuna kadar bazı çalışma vizelerini ve yeşil kartların askıya alınacağı açıklanmış. Buna göre benim okuduklarım US vatandaşı birisi eşine green card başvurusu yapıyorsa bu sanırım bunun içine girmiyor. Ama green cardı olan birisi eşi için green card başvurusu yapıyorsa bunu etkiliyor diye okudum bir kaç yerde. Sizede sorayım dedim.

Dogrudur... ABD vatandaslari esleri hala surece devam edebiliyorlar, Green Cardlilarin esleri ise 31 Aralik'a kadar beklemeli...

• Merhaba arkadaşlar, biraz uzun sürdü ama bende 5 haziranda 2.aşamaya geçtim ve nvc başvurularını yaptık.

• Merhabalar, nvc başvurusunda fotoğraf yükleme konusunda bir sorum var, ben tarama ile goruntu olarak bir A4 kağıdının sol üst köşesine gelecek şekilde pasaport fotoğrafı yükledim. Yani yüklediğim vesikalık bugün sayfayı kaplamiyor veya ortalamiyor, tarattigim için sol üst köşede gozukuyor. Problem olur mu acaba ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Onur-Arpacay, içinde söyledi: IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak)

Merhabalar, nvc başvurusunda fotoğraf yükleme konusunda bir sorum var, ben tarama ile goruntu olarak bir A4 kağıdının sol üst köşesine gelecek şekilde pasaport fotoğrafı yükledim. Yani yüklediğim vesikalık bugün sayfayı kaplamiyor veya ortalamiyor, tarattigim için sol üst köşede gozukuyor. Problem olur mu acaba ?

O basvurularda fotograf yuklenilmesi isteniyor mu? Yoksa pasaportun biyografik bilgi sayfasindan mi bahsediyorsunuz?

• Merhaba

@crazycells size bir bilgi danışacagım .
    Eşimin gv baş uruda bulunmuştuk . Nvc aşamasıda tamamlanmıştı. Konsoloslugun açılıp gün vermesini bekliyoruz . Fakat biz bir bebek bekliyoruz . Bu yüzden abdye dogum için tek döndüm . 1 ay sonra bebegimiz olucak . Şimdi sigortam yok bu yüzden vatandaş oldugu için devletin yaptıgı sigortadan yararlanabilirsem bu eşimin konsolosluk sürecindeki durumunu etkiler mi . Yoksa kendi imkanlarımlamı dogumumu gerçekleştirmeliyim . Eşime sponsor olan bir abdli aile dostumuz ben degilim . Yani onun gc alma durumunu negatif yolunda etkiler mi

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@neslikaan Hayirli olsun.

Sadece ABD vatandasi misiniz? Yoksa TC vatandasligi da var mi?

Etkilemiyormus. Normalde Medicaid etkiliyor, fakat dogum icin oldugundan sorun olmuyor...

https://www.uscis.gov/news/public-charge-fact-sheet

Public Charge konusunda USCIS'in sitesinde soyle yaziyor:

Benefits Considered (Bunlar "public charge" olarak degerlendiriliyor)

DHS will only consider public benefits as listed in the rule, including:

• Supplemental Security Income;
    • Temporary Assistance for Needy Families;
    • Any federal, state, local, or tribal cash benefit programs for income maintenance (often called general assistance in the state context, but which may exist under other names);
    • Supplemental Nutrition Assistance Program (formerly called food stamps);
    • Section 8 Housing Assistance under the Housing Choice Voucher Program;
    • Section 8 Project-Based Rental Assistance (including Moderate Rehabilitation);
    • Public Housing (under the Housing Act of 1937, 42 U.S.C. 1437 et seq.); and
    • Federally funded Medicaid (with certain exclusions).

Medicaid konusunda ise surada istisnalar belirtilmis, buna gore hamile kadinlarin Medicaid kullanmasi kamuya yuk olmak olarak degerlendirilmiyor...

DHS will not consider the Medicaid benefits received:

• For the treatment of an “emergency medical condition;”
    • As services or benefits provided in connection with the Individuals with Disabilities Education Act;
    • As school-based services or benefits provided to individuals who are at or below the oldest age eligible for secondary education as determined under State or local law;
    • By aliens under the age of 21; and
    • By pregnant women and by women within the 60-day period beginning on the last day of the pregnancy.

• @crazycells, içinde söyledi: IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak)

For the treatment of an “emergency medical condition;”
    As services or benefits provided in connection with the Individuals with Disabilities Education Act;
    As school-based services or benefits provided to individuals who are at or below the oldest age eligible for secondary education as determined under State or local law;
    By aliens under the age of 21; and
    By pregnant women and by women within the 60-day period beginning on the last day of the pregnancy.

Türk vatandaşlıgım ve abd vatandaşlıgımda var .
    Anladıgım kadarıyla federal yardım ile yapılan dogum bir etkisi olmıcak başvurumuza . Çok teşekkür ederim .

• @crazycells Merhabalar, NCV için istenen Civil documentlerin içinde PASSPORT BIOGRAPHIC PAGE diye bir kısım var ve ayrıca PHOTOGRAPHS diye bir kısım var. internette araştırdığım kadarıyla photographs yazan yere pasaport fotoğrafı yüklememiz gerekiyormuş fakat nasıl yüklememiz gerektiği ile ilgili bir şey bulamadım...

bir de bu gerekli belgeleri yüklediğimizde nekadar süre sonra onaylanır ? veya eksik belge vs var ise nezaman bir geri dönüş yapılır acaba ? belgeleri yaklaşık 10 gün önce yükledim fakat bir dönüş olmadı..

• Bu public charge işide karmakarışık. Mesela hgecen gün 2 sene önce green card kazanıp Texas a yerleşen bir aile artık Obamacare e basvuramıyoruz dedi. Gecen senelerde basvuranlarda artık basvuramadı çünkü Obamacare e başvurmak public charge oldu dedi. Bu konuda bilgisi olan varmı? Obamacare ile health insurance sahibi olmak nasıl olurda public charge olabilir ki? Buna benzer baska biride 3 enedir green card ile California eylaetinde halen California eyalettinden geliri düşük olduğundan eyaletinden bedava sağlık sigortası hem kendisi hemde cocukları ve eşi health insurance aldıklarını ve halen kullandıklarını söyledi. Üstelik bunlar vatandaş bile değil, çekiliş ile üç sene önce green card kazanıp yerleşmişler. Böyle çelişkili bilgiler verenler var. Hangisi doğru şimdi?

• Arkadaşlar birde şu konuda NVC sürecinde şöyle bir sey yazıyor. Eğer 1 yıl boyunca NVC ye sanırım gerekli belgeler yüklenmez ise dosyanız kapanıyor yazıyor. Yani bu demekki bize gelen tarihten itibaren NVC ye en geç 1 yıl içinde belgeleri yüklemek lazım. Hadi diyelim 1 yılın dolmasına son 1 ay kaldı ve yükledik ve 2-3 ay sonra eksik belge var dediler bu yazışmalarda 6-7 ay sürdü diyelim iptal olmaz değilmi? Yani diyeceğim biz belgeleri diyelim ki 1 yılın dolmasına son dakikada gönderdik ondan sonra yazışmalar eksik belge falan 2 senede sürse dosya kapanmaz sanırım. Sanırım önemli olan o 1 yıl içerisinde belgeleri yüklemek. O 1 yıllık sürenin en sonunu o tarhihi kaçırmamak önemli olan tahminim. Ne dersiniz? Yada 1 yıl içinde NVC sürecinimi tamamlamak. Gerçi biz belgeleri yükleyince süreç bizden çıkıyor. NVC işi uzun tutarsa biz ne yapalım.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@neslikaan, içinde söyledi: IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak)

@crazycells, içinde söyledi: IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak)

For the treatment of an “emergency medical condition;”
    As services or benefits provided in connection with the Individuals with Disabilities Education Act;
    As school-based services or benefits provided to individuals who are at or below the oldest age eligible for secondary education as determined under State or local law;
    By aliens under the age of 21; and
    By pregnant women and by women within the 60-day period beginning on the last day of the pregnancy.

Türk vatandaşlıgım ve abd vatandaşlıgımda var .
    Anladıgım kadarıyla federal yardım ile yapılan dogum bir etkisi olmıcak başvurumuza . Çok teşekkür ederim .

O durumda belki ABD'ye gitmeden Turkiye'de dogurmak istersiniz. Eger belli sartlari yerine getiriyorsaniz cocugunuz Turkiye'de dogsa da ABD vatandasi olabilir, tabii bu durumu belgelemeniz gerekir o durumda.

Evet, ABD'de de dogum yardimlari surecte problem yaratmiyor.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Onur-Arpacay, içinde söyledi: IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak)

@crazycells Merhabalar, NCV için istenen Civil documentlerin içinde PASSPORT BIOGRAPHIC PAGE diye bir kısım var ve ayrıca PHOTOGRAPHS diye bir kısım var. internette araştırdığım kadarıyla photographs yazan yere pasaport fotoğrafı yüklememiz gerekiyormuş fakat nasıl yüklememiz gerektiği ile ilgili bir şey bulamadım...

bir de bu gerekli belgeleri yüklediğimizde nekadar süre sonra onaylanır ? veya eksik belge vs var ise nezaman bir geri dönüş yapılır acaba ? belgeleri yaklaşık 10 gün önce yükledim fakat bir dönüş olmadı..

O durumda fotografi direkt yuklemeniz gerekirdi diye tahmin ediyorum, yani kagidin bir kenarina yapistirip taramak yerine sadece direkt fotografi tarayabiliyor musunuz?

Maalesef biraz daha bekleyebilirsiniz. Resmi sureyi bilemiyorum ama 1 aydan uzun surebilir onaylanmasi diye dusunuyorum.

Benzer Başlıklar

• 41
  • 1
  • 2
  • 58
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

136

40.9k
Kullanıcı

4.4k
Konu

425.7k

| | | |