Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@Senol-Ozer, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

@crazycells tekrar merhaba', F2 ile suan Amerika'dayim. Bu surecte Agustos ayinda Turkiye'ye gidip gelmemde size bir sorun cikar mi? F2 ile giris-cikis yapacagim. Su an herhangi bir sistemde GC basvurumuzun gorulebilecegini dusunmuyorum ama gelip de ulkeye girememe durumu cok kotu olur. Esim ( F1) kizim (vatandas) halihazirda Amerika'dalar onlar giris-cikis yapmayacak. Tesekkur ederim

Sorun olmamasi lazim, lakin sistemde gorunebilir dolayisiyla soru gelirse yalan bilgi vermemeniz lazim. Konsolosluk kesin goruyor, DOS'da bu bilgiler var, ama bu kadar erken CBP ile paylasip paylasmadigina emin degilim...

• To obtain a Green Card, you must file Form I-485.

Supporting Evidence for Form I-485
    Submit the following evidence with your Form I-485:

Two passport-style photos
    Copy of birth certificate
    Form I-693, Report of Medical Examination and Vaccination Record
    (BURADA HERHANGI BIR KISITLAMA GORUNMUYOR) Copy of passport page with nonimmigrant visa (if applicable)
    Copy of passport page with admission (entry) or parole stamp (if applicable)
    Form I-94, Arrival/Departure Record
    Certified copies of court records (if the individual has been arrested)
    Copy of the principal applicant’s selection letter for the diversity visa lottery from DOS
    Copy of the receipt from DOS for the diversity visa lottery processing fee
    Form I-601, Application for Waiver of Grounds of Inadmissibility (if applicable)
    Applicable fees
    ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ucakci, içinde söyledi: DV2021 (2021 Green Card Lotosu) Asamalari

To obtain a Green Card, you must file Form I-485.

Supporting Evidence for Form I-485
    Submit the following evidence with your Form I-485:

Two passport-style photos
    Copy of birth certificate
    Form I-693, Report of Medical Examination and Vaccination Record
    (BURADA HERHANGI BIR KISITLAMA GORUNMUYOR) Copy of passport page with nonimmigrant visa (if applicable)
    Copy of passport page with admission (entry) or parole stamp (if applicable)
    Form I-94, Arrival/Departure Record
    Certified copies of court records (if the individual has been arrested)
    Copy of the principal applicant’s selection letter for the diversity visa lottery from DOS
    Copy of the receipt from DOS for the diversity visa lottery processing fee
    Form I-601, Application for Waiver of Grounds of Inadmissibility (if applicable)
    Applicable fees
    ?

siz su an ABD'de misiniz?

• @crazycells Tesekkur ederim

• @crazycells , şimdi net olarak tekrar söyleyeyim. Tüm ailenin b1/b2 vizesi var ve Türkiyedeyiz. Ancak visa bülteninde numaramız current olduğunda , ABD ye giriş yapıp başvuru yapabiliriz ve yaptığımızda ise 6 ay süremiz var sonuçlanması için , sizin yazılarınızdan anladığım bu. Sonuç olarak eğer 797 evrağı 6 ay içide gelmez süremiz dolmadan tekrar TR ye dönüş yapabiliriz , daha sonra evrak gelmesini bekler , sürece göre davranırız. Biliyorum çevre yolundan dolanıyorum , ancak böyle bir hakkım varsa kullanmak istiyorum. Hem eğer başarılı olursak da , umut olmuş oluruz diğer talihlilere. Tabi bu söylediklerim normal süreç , normal olarak ilerlemez ise geçerli

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells , şimdi net olarak tekrar söyleyeyim. Tüm ailenin b1/b2 vizesi var ve Türkiyedeyiz. Ancak visa bülteninde numaramız current olduğunda , ABD ye giriş yapıp başvuru yapabiliriz ve yaptığımızda ise 6 ay süremiz var sonuçlanması için , sizin yazılarınızdan anladığım bu. Sonuç olarak eğer 797 evrağı 6 ay içide gelmez süremiz dolmadan tekrar TR ye dönüş yapabiliriz , daha sonra evrak gelmesini bekler , sürece göre davranırız. Biliyorum çevre yolundan dolanıyorum , ancak böyle bir hakkım varsa kullanmak istiyorum. Hem eğer başarılı olursak da , umut olmuş oluruz diğer talihlilere. Tabi bu söylediklerim normal süreç , normal olarak ilerlemez ise geçerli

Ben zaten sizi anladim 🙂 sormak istediginizi de anladim... fakat siz benim cevaplarimi anlamadiniz 🙂

Ben turist vizesiyle iceri girerken CBP (Custom and Border Protection) gorevlisiyle aranizdaki konusmayi buraya yazayim, belki problemin hangi asamadan kaynaklandigini daha net anlarsiniz...

CBP: ABD'de ne amacla geldiniz?
    ucakci: Green Card basvurusunu ABD'de yapacagiz, siramiz gelmek uzere...
    CBP: (... turist vizesine bakar ... turist vizesinin kullanim amaclarini dusunur... is, turizm ve tibbi tedavi... ) maalesef bu vizeyle ABD'ye giris yapamazsaniz, sizi ilk ucakla Turkiye'ye geri gondermek zorundayim...

Yani ABD'ye turistlik amacla girip, turist iken Green Card talihlisi oldugundan dolayi islemleri baslatmak ayri bir olay... ABD'ye Green Card surecini baslatmak icin turist vizesiyle girmek bambaska bir olay... Daha dogrusu girmeye calismak diyelim, cunku CBP memuru bu amacla turist vizesini kullanmaniza izin vermeyecektir...

turist vizesinin kullanim amaclari icin su konuyu inceleyebilirsiniz: https://yesilkartforum.com/forum/topic/95/b1-b2-ziyaretçi-vizeleri-i̇ş-turi̇zm-tibbi̇-tedavi̇

• @crazycells peki daha da karmaşık hale getireyim soruyu 🙂
    Yilbasinda Amerika'ya turist vizesi ile girildi 6 ay olarak. Tam ülkesine dönmeyi düşünürken tahliye uçuşlarında sıra beklerken 6 aylık süresinin dolmasına bir kaç hafta kala 6 haziran da sonuçlar aciklandi. Akabinde hem ucus olmadığı için hem de gc talihlisi olduğu için vize uzatma başvurusunu yaptı. Başvurunun alındığı da gelişmeler durumunda görünmekte. Eskiden posta yoluyla 9 ayda gelen uzatıldı yada uzatilmadi cevabı online başvurular sonrası 4 aya düştü. Hatta hatta son zamanlarda 1 ayda bile cevap gelen oldu. Dolayısıyla gc sürecini mevcut durumlar gözönüne alınırsa Türkiye'den mi Amerika dan mi devam etmek gerekir? Uzun uzadıya yazıdigim için kusura bakmayın cevaplar için şimdiden teşekkürler

• @crazycells

Teşekkür ederim yardımlarınız için. Birkaç konu hakkında yorumlarınızı merak ediyorum:

1- ds260'ı submit etmiştim. Mülakat yeri için Ankara ve CP seçmiştim. Sizce ne zaman KCC'ye mail atıp düzeltme istemeliyim? AoS şu durumda en mantıklısı. Trumpın ne yapacağı belli olmuyor.

2- Ds260ı güncellemek gc sürecini aksatmaz di mi? Şimdi cp yi aos ile güncellemek için erken mi?

3- AoS sürecini başlatsak ve pending statüsünde olsa dahi yine 30 Eylül sınırı geçerli mi? Yani 30 Eylüle kadar gc çıkarılmış mı olmalı? CP için 30 eylüle kadar vize basılmalı deniliyor da aynı şey AoS için de geçerli mi acaba?

Sizin ve DV sayesinde cp aos gc gibi yeni kısaltmalar lugatıma girdi 🙂

• @crazycells, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

@OnerO, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

@crazycells Harika haber, sağolun. Peki Bültenler her ay devam edecek mi? Yani Trump vize sürecini durdursa ya da ertelese de DV case numaraları sırayla current olmaya devam edecek mi?

evet, bultenler devam edecek; eger uzun sure ilerleme olmazsa tahminim firsati olan kisilerin ABD icinde statu alabilmesi icin tum sayilari kisa surede "Current" ederler o durumda, en azindan mantikli olan bu olur fakat KCC'nin ne yapacagini bekleyip gorecegiz...

peki sizce halihazırda B1/B2 vizesi olup da Türkiye'deyken DS260'ı doldurmuş olanlar, eğer konsolosluklar açılmazsa ya da proclamation bir şekilde devam ederse, 2021 mayıs gibi ABD'ye uçup AOS denemeliler mi? ds260 doldurmuş olmak kesin olarak "immigration intent" sayılıyormuş sanırım. CBP ülkeye girişi engellemedi diyelim, USCIS başvuru/mülakat sürecinde bundan dolayı red ihtimalini nasıl görüyorsunuz? Ya da CBP sorun çıkardığında doğrudan hava alanından geri mi dönmek gerekiyor yoksa belli bir süre mi veriliyor? Bu şekilde engellendiğimizde geri dönüp CP şansı denenebilir mi? Girişte engellenirsek ya da USCIS reddederse mevcut B1/B2 vizesi iptal olur mu, ban yer miyiz? sorular sorular 🙂

Giriş sonrası I-94'te 6 aya yakın süre olacağını varsayıyorum. CN 11xxx

• @crazycells, içinde söyledi: DV2021 (2021 Green Card Lotosu) Asamalari

@crazycells , şimdi net olarak tekrar söyleyeyim. Tüm ailenin b1/b2 vizesi var ve Türkiyedeyiz. Ancak visa bülteninde numaramız current olduğunda , ABD ye giriş yapıp başvuru yapabiliriz ve yaptığımızda ise 6 ay süremiz var sonuçlanması için , sizin yazılarınızdan anladığım bu. Sonuç olarak eğer 797 evrağı 6 ay içide gelmez süremiz dolmadan tekrar TR ye dönüş yapabiliriz , daha sonra evrak gelmesini bekler , sürece göre davranırız. Biliyorum çevre yolundan dolanıyorum , ancak böyle bir hakkım varsa kullanmak istiyorum. Hem eğer başarılı olursak da , umut olmuş oluruz diğer talihlilere. Tabi bu söylediklerim normal süreç , normal olarak ilerlemez ise geçerli

Ben zaten sizi anladim 🙂 sormak istediginizi de anladim... fakat siz benim cevaplarimi anlamadiniz 🙂

Ben turist vizesiyle iceri girerken CBP (Custom and Border Protection) gorevlisiyle aranizdaki konusmayi buraya yazayim, belki problemin hangi asamadan kaynaklandigini daha net anlarsiniz...

CBP: ABD'de ne amacla geldiniz?
    ucakci: Green Card basvurusunu ABD'de yapacagiz, siramiz gelmek uzere...
    CBP: (... turist vizesine bakar ... turist vizesinin kullanim amaclarini dusunur... is, turizm ve tibbi tedavi... ) maalesef bu vizeyle ABD'ye giris yapamazsaniz, sizi ilk ucakla Turkiye'ye geri gondermek zorundayim...

Yani ABD'ye turistlik amacla girip, turist iken Green Card talihlisi oldugundan dolayi islemleri baslatmak ayri bir olay... ABD'ye Green Card surecini baslatmak icin turist vizesiyle girmek bambaska bir olay... Daha dogrusu girmeye calismak diyelim, cunku CBP memuru bu amacla turist vizesini kullanmaniza izin vermeyecektir...

turist vizesinin kullanim amaclari icin su konuyu inceleyebilirsiniz: https://yesilkartforum.com/forum/topic/95/b1-b2-ziyaretçi-vizeleri-i̇ş-turi̇zm-tibbi̇-tedavi̇

@ucakci kusura bakmayın, sizin örneğe müdahil oluyorum

CBP: buyrun ne icin gelmiştiniz
    go-gc-go: Tr'de çalıştığım firmanın merkezi burada. bir kaç hafta bu ofiste bulunacağım. (gerçekten de öyledir. toplantı emailleri falan telefonda mevcuttur)

iki hafta sonra AOS başlatılır
    USCIS: turist vizesiyle girmişsiniz. bir de üleknizde ds260 doldurmuşsunuz.
    go-gc-go: evet aos diye bir şey olduğunu burda öğrendim. hazır burdayken başlatayım dedim 🙂

olmaz mı?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells

Teşekkür ederim yardımlarınız için. Birkaç konu hakkında yorumlarınızı merak ediyorum:

1- ds260'ı submit etmiştim. Mülakat yeri için Ankara ve CP seçmiştim. Sizce ne zaman KCC'ye mail atıp düzeltme istemeliyim? AoS şu durumda en mantıklısı. Trumpın ne yapacağı belli olmuyor.

2- Ds260ı güncellemek gc sürecini aksatmaz di mi? Şimdi cp yi aos ile güncellemek için erken mi?

3- AoS sürecini başlatsak ve pending statüsünde olsa dahi yine 30 Eylül sınırı geçerli mi? Yani 30 Eylüle kadar gc çıkarılmış mı olmalı? CP için 30 eylüle kadar vize basılmalı deniliyor da aynı şey AoS için de geçerli mi acaba?

Sizin ve DV sayesinde cp aos gc gibi yeni kısaltmalar lugatıma girdi 🙂

1. Su an ABD'de oldugunuz icin sorun olmadan guncelleyebilirsiniz.

2. DS-260 formu CP icin gerekli ama AOS icin cok da gerekli degil, o nedenle DS-260 formu sizin AOS surecinize etki etmeyecek. Ilk iletiyi incelerseniz onemli olan formun I-485 oldugunu gorursunuz, o da DS-260 gibi ayrintili doldurulacak bir form...

3. Evet, 30 Eylul'e kadar mulakat yapip onay almis olmalisiniz. Green Card'in kendisi daha gec gelebilir, ama onayi 30 Eylul'den once almalisiniz.

Valla sadece biz degil , herkes kullaniyor bu kisaltmalari 🙂 her seferinde Adjustment of Status diye yazmaktansa ben de AOS yazmayi tercih ederim 😃

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mrule, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

gc talihlisi olduğu için vize uzatma başvurusunu yaptı

GC talihlisi oldugunuz icin turist vizenizi uzatamazsiniz. Turist vizesi "gocmenlik amacina" hizmet eden bir vize degil, bu vizeyi sadece turizm, is gezi ve toplantilari, bir de tibbi tedavi amacli kullanabilirsiniz veya uzatabilirsiniz.

Sizin amaciniz hayatinizi kolaylastirmak 🙂 bunun farkindayim, ama sunu anlamak gerekiyor... Bu vizelerin ne amaclarla alinabilecegi ve kullanilabilecegi yasalarla belirlenmis, o nedenle bu amaclari asmadan basvurulari yapabilirsiniz ancak. Aksi durumda basvurunuz onaylanmaz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@go-gc-go , içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

@crazycells, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

@crazycells Harika haber, sağolun. Peki Bültenler her ay devam edecek mi? Yani Trump vize sürecini durdursa ya da ertelese de DV case numaraları sırayla current olmaya devam edecek mi?

evet, bultenler devam edecek; eger uzun sure ilerleme olmazsa tahminim firsati olan kisilerin ABD icinde statu alabilmesi icin tum sayilari kisa surede "Current" ederler o durumda, en azindan mantikli olan bu olur fakat KCC'nin ne yapacagini bekleyip gorecegiz...

peki sizce halihazırda B1/B2 vizesi olup da Türkiye'deyken DS260'ı doldurmuş olanlar, eğer konsolosluklar açılmazsa ya da proclamation bir şekilde devam ederse, 2021 mayıs gibi ABD'ye uçup AOS denemeliler mi? ds260 doldurmuş olmak kesin olarak "immigration intent" sayılıyormuş sanırım. CBP ülkeye girişi engellemedi diyelim, USCIS başvuru/mülakat sürecinde bundan dolayı red ihtimalini nasıl görüyorsunuz? Ya da CBP sorun çıkardığında doğrudan hava alanından geri mi dönmek gerekiyor yoksa belli bir süre mi veriliyor? Bu şekilde engellendiğimizde geri dönüp CP şansı denenebilir mi? Girişte engellenirsek ya da USCIS reddederse mevcut B1/B2 vizesi iptal olur mu, ban yer miyiz? sorular sorular 🙂

Giriş sonrası I-94'te 6 aya yakın süre olacağını varsayıyorum. CN 11xxx

ABD'ye bu amacla giris yapabilmek icin H veya L vizeleri gerekiyor, bu vizelerin disinda kalan B ve F vizeleri "gocmenlik amaciyla" kullanilamaz.

Karsinizdaki USCIS memuru size sordugunda ne cevap vereceginize bagli. Eger kapida giriste yalan soylediginize kanaat getirirse basvuruyu onaylamayacaktir. Daha sonra CP yapmak isterseniz KCC'yle iletisime gecmeniz lazim, KCC'nin de konsolosluktan tarih almasi lazim, sanmayin ki siz hemen istediginizde bir tarih verilecek...Surecinizde ne kadar gecikme olacagini bilemiyorum maalesef..

Kapidan geri cevrilebilirsiniz, gocmen olmayan vizeye sahip oldugunuz icin hic ABD'ye almadan Turkiye'ye geri gonderirler. Vize iptal olur ama bu nedenden dolayi ban yemezsiniz diye dusunuyorum.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@go-gc-go , içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

go-gc-go: evet aos diye bir şey olduğunu burda öğrendim. hazır burdayken başlatayım dedim

Iki haftadir ABD'desiniz ama nedense bu isleri yalayip yutmussunuz 🙂 is toplantilarinizin arasinda ne ara vakit buldunuz bunlari ogrenecek 🙂 .... tabii USCIS memuru size bu soruyu sordugunda gulecegini pek sanmiyorum. Hayati boyunca sistemi kullanmaya calisan kisilerle ugrasmislardir diye dusunuyorum, o nedenle niyetinizi anlarlar...

Ne CBP gorevlilerine ne de USCIS gorevlilerine yalan soyleyerek surecinizi ilerletmenizi tavsiye etmem; hem yasal degil, hem de belge ve bilgilerde "misrepresentation" ile suclanip ban alabilirsiniz.

• Bu ileti silindi!

• yine ben 🙂

1-) B1/B2 vizesi ile DV lottery çekiliş açıklanma tarihinden sonra giriş yapılıp , AOS başvurusu yapılabilir mi ?

2-) AOS başvurusu yapıldıktan sonra B1/B2 ile girişte verilen 6 aylık süre önemini kaybeder mi ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ucakci, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

yine ben 🙂

1-) B1/B2 vizesi ile DV lottery çekiliş açıklanma tarihinden sonra giriş yapılıp , AOS başvurusu yapılabilir mi ?

2-) AOS başvurusu yapıldıktan sonra B1/B2 ile girişte verilen 6 aylık süre önemini kaybeder mi ?

Ben zaten cevaplarini verdim bu sorularin 🙂

Turist vizesini ne amacla kullanacaksiniz? Turist vizesini hangi amaclarla kullanabileceginiz su konuda yaziyor:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/95/b1-b2-ziyaretçi-vizeleri-i̇ş-turi̇zm-tibbi̇-tedavi̇

Bunlarin disinda bir amacla yani gocmen olmak niyetiyle ve islemleri ABD'de yapmak icin turist vizesiyle ABD'ye giris yapamazsiniz. CBP memurlari buna izin vermez, zaten yasal da degil.

Bu konudaki bilgileri okumanizi siddetle tavsiye ederim. I-797C receipt belgeniz geldikten sonra statunuzun bir onemi yok.

• Uzattıkça uzatıyorum kusura bakmayın 🙂 Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

ABD ye göçmen olma amacıyla girmiyorum. Mevcut vize haklarına (ziyaret) dayanarak giriyorum. Yani daha önceki girişlerim gibi.

Bu aşamada B1/B2 statüsünde ABD de iken AOS başvurusuna YASAL bir engel var ( resmi link ) paylaşmanızı rica ediyorum. Ben bulamadım.

Son kararnameden sonra bu ısrarımı mazur görmenizi istirham ederim ( Malum yaş 48 )

🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ucakci, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

Uzattıkça uzatıyorum kusura bakmayın 🙂 Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

ABD ye göçmen olma amacıyla girmiyorum. Mevcut vize haklarına (ziyaret) dayanarak giriyorum. Yani daha önceki girişlerim gibi.

Bu aşamada B1/B2 statüsünde ABD de iken AOS başvurusuna YASAL bir engel var ( resmi link ) paylaşmanızı rica ediyorum. Ben bulamadım.

Son kararnameden sonra bu ısrarımı mazur görmenizi istirham ederim ( Malum yaş 48 )

🙂

Problem degil, farkli sorulariniz varsa cevaplayabilirim 🙂 ama ayni soruyu soruyorsunuz 🙂

ABD'de AOS islemleri yapmak icin giriyorsunuz 🙂 cunku cekilis talihlisisiniz... Turist vizenizi kullaniyorsaniz, ABD'ye girerken "ABD'den cikma" amacini da gutmelisiniz... Fakat sizin durumunuz bu degil... Diyelim ki, CBP gorevlisi bunu farketmedi ve ABD'ye girmenize izin verdi. AOS surecinde USCIS mulakatindaki gorevliye ne diyeceksiniz?

Ben Green Card talihlisi oldugumu bilmiyordum, ABD'ye adim atar atmaz ogrendim mi diyeceksiniz? Yani, bunlarin olma ihtimalinin cok dusuk oldugunu siz de biliyorsunuzdur 🙂

Bu durumda USCIS gorevlisi gocmenlik kanunlardan yararlanmak amaciyla ABD'ye girerken yalan soylediginize kanaat getirecektir, bu da dosyanizin reddine sebep olacak.

Eger ABD'de ogrenci vizesi, calisma vizesi gibi vizelerle su an bulunuyor olsaydiniz, o durumda AOS istegini hickimse sorgulamazdi, zaten ABD'desiniz...

Sizin dosyanizin onaylanip onaylanmayacagina dosyanizi inceleyen USCIS memuru karar verecek. Ben yasalara gore nasil sonuclanacagini (en azindan bence en yuksek ihtimalle nasil sonuclanacagini) size soylemeye calisiyorum. Sizin burada bahsettiginiz nedenler bence memuru ikna etmeye kesinlikle yeterli degil. Siz tabii istediginizi yapmakta ozgursunuz 🙂 ama ne ABD'ye girerken, ne de USCIS memurunun karsisinda yalan bilgi vermemenizi siddetle tavsiye ederim.

• @crazycells Teşekkür ederim. Şimdilik gelişmeleri bekleyelim bakalım. Kısmet aslında.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

96

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |