Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @dnzozdm asıl talihli sizmisiniz? Eğer öyleyse ya mülakat gününe kadar lise mezunu olmalsınız, yada kabul gören meslek kodunun kriterlerini yerine getirmelisiniz
    Ayrıca bu konuda son söz mülakatı yapacağınız konsolosluk görevlisinin

isterseniz sorunuzu aşağıda bu konu ile ilgili sorunuza cevap verilen ilgili başlıkta sorun

@crazycells, içinde söyledi: Green Card Çekilişi Başvuru Şartları

Vizeyi alabilmek için,

• lise veya dengi bir eğitim görmüş olmalısınız (12 yıllık ilk, orta ve lise eğitimini veya denkliğini tamamlamış olmalısınız)

VEYA

• son 5 (beş) yıl içinde eğitim, deneyim veya uzmanlık gerektiren bir işte en az 2 (iki) yıllık bir iş deneyimine sahip bulunmalısınız.

Eğitim Durumu Şartı

• Türkiye'de lise veya dengi eğitim kurumlarından mezun olmanız ve mülakat günü diploma sahibi olmanız, vize almanız için yeterlidir.

• Eğer mülakat günü üniversite öğrencisiyseniz, okuldan alacağınız bir öğrenci belgesi ve transcript yeterlidir.

• Eğer üniversite mezunuysanız, ya da master ve doktora gidi dereceleriniz varsa bu diplomaları da göstermeniz yeterli olacaktır.

• Mülakat günü sadece en üst eğitim seviyesine ait diploma yeterlidir.

• Ankara ABD Konsolosluğu'nda 'Açık Lise' diplomaları da lise dengi kabul edilmektedir. Dolayısıyla daha önce liseye başlamış ama bitirmemiş kişiler, açık liseyi bitirip bu diplomayla çekilişe katılabilirler.

Mesleki Deneyim Şartı

Meslek deneyimlerinin yeterlik ve denkliğini belirlemek için Birleşik Devletler Çalışma Bakanlığı'nın O*Net veri tabanı kullanılacaktır. O*Net OnLine veri tabanı iş tecrübelerini beş iş alanına (job zone) bölmüştür. Çalışma Bakanlığı web sitesinde birçok meslekten bahsedilmiş olsa da sadece belli meslekler kura programına katılım için uygundur. Mesleğinize dayanarak kura programına katılmak istiyorsanız, son beş yıl içinde, veri tabanında iş alanı (job zone) 4 veya 5 olan, ve Özel Mesleki Hazırlık seviyesi (Specific Vocational Preperation – SVP) 7.0 veya daha yüksek olan bir meslekte, en az 2 (iki) yıllık bir iş deneyimine sahip olmalısınız.

Eğer eğitim durumu şartını sağlamıyorsanız yani lise veya daha üst bir eğitim seviyesinde diplomanız yoksa, yaptığınız mesleğin program şartlarına uygunluğundan emin olmalısınız. Bunu kontrol etmek için;

adresinden kendi mesleğinizin sayfasını bulmalısınız. İngilizce seviyeniz yeterli değilse İngilizce bilen bir arkadaşınızdan yardım alabilirsiniz veya sayfayı web browser'ınızdan Türkçe'ye çevirip arama yapabilirsiniz. Kendi yaptığınız işi en iyi anlatan mesleği bulduktan sonra meslek sayfasında aşağıdaki örnekte görüldüğü gibi 'Job Zone' başlıklı bölümü bulmalısınız. Bu bölümde bulunan Title kısmında Job Zone Four veya Job Zone Five yazıyor olmalı, ayrıca en alttaki SVP Range ise 7.0 veya daha yüksek bir sayı olmalı.

Aşağıdaki örnekte de görebileceğiniz gibi çiftlik yönetici ve işletmecileri iş alanı dört ve 7.0'dan yüksek SVP puanı ile Green Card Çekiliş Şartını yerine getirmektedir.

Summary Report for: 11-9013.02 - Farm and Ranch Managers

alt metni

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Vize Bülteni
    ABD Dışişleri Bakanlığı Vize Bülteni sayfası

Vize bülteni, Dışişleri Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı ortaklığıyla hazırlanıp her ayın 15'ine doğru resmi sitede yayımlanır. Bu bakanlıklara bağlı NVC, KCC ve USCIS arasındaki iletişimden dolayı yayın tarihinde gecikmeler yaşanabilir.

Bu yayında, Aile Sponsorlu Göçmenlik, İş Sponsorlu Göçmenlik ve Çeşitlilik (Çekiliş) Vizesine dair kota ve sıra bilgileri yer alır.

Her ay yayımlanan vize bültenine ABD Dışişleri Bakanlığı Vize Bülteni sayfasından ulaşabilirsiniz: https://travel.state.gov/content/travel/en/legal/visa-law0/visa-bulletin.html

• [[moment:time-duration, 0]]
    [[calendar:every_month]]

• @Muhtaradana Merhaba virüs nedeniyle görüşmeler askıya alınmış diye duydum. Siz mülakatı yaptınız mı acaba? Teşekkürler, bol şanslar

• @Ebru-Sahin hayır maalesef mülakat tarihi henüz alamadık, hem konsoloslukların 20 mart itibariyle tüm dünyada rutin vize işlemlerine ara vermesi hemde daha sonrasında 22 nisanda gelen executive order kararları sonucu haziran ayında olmasını beklediğimiz mülakatımızı gerçekleştiremedik, şu anlık executive order kararlarının durdurulmasını ve konsoloslukların tekrar rutin vize işlemlerine başlamasını bekliyoruz, sorgunuz için teşekkür ederim

• Vize bülteninin bu günlerde açıklanması gerekmiyor muydu ?

• @islek evet eğer bu akşam 23 gibi yayınlanmazsa, büyük ihtimalle pazartesiye kalmıştır

• @Muhtaradana teşekkürler. En azından kazanan kişi sayısını görebilirsek kısmen CN için yorum yapabiliriz. Davalar ile ilgili bir gelişme var mı?

• @islek evet bu çok iyi bir veri olacak ben lahsen 60-75 bin arası toplam seçilen kişi sayısı bekliyorum, umarım daha düşük çıkar bu sayılar

Bu arada dava ile ilgili son gelişmeleri ilgili başlıkta paylaştım⬇

Trump'ın Göçmenlik ve Çalışma Vizelerini Yıl Sonuna Kadar Durdurma Kararı (Haziran 2020) https://yesilkartforum.com/forum/post/153593

• Arkadaşlar videoyu paylaşırsak ne kadar çok sesimizi duyurursak o kadar etkili olur

https://twitter.com/abdelazizabd/status/1283992467809935360?s=21

• Visa Bulletin For December 2022 / Aralik 2022 Vize Bulteni

Screenshot 2022-11-16 at 12.55.36 PM.png

• @Sharm Bu yıl hızlı gidiyorlar. 15000 sayısı çok iyi.

• @Semihmete

Umarim ABD-Ankara Buyukelciligi mulakat kapasitesini/sayisini da arttirir ve dosya numarasi aktif olan tum kazananlar (DS-260 ilk gonderme tarihlerine bakilmaksizin dosya numarasi sirasiyla) mulakat alip gocmen vizelerine kavusurlar.

• @Sharm Bu yıl Ankara’nın kapasitesi önceki yıllara göre çok daha iyi olur. Adamlar yeni ve büyük binalarına taşındı personel sayısında arttı. Bu yıl sorun olmaz

• Merhaba doğru yerdemi soruyorum bilmiyorum forumu epey okudum ama net olarak anlayamadım. Merak ettiğim konu öreneğin case number çok yüksek ve sıra Eylül ekime kadar gelmedi hakkımız yanıyor mu yoksa mesela Şubat Mart yada daha sonraki aylarda randevu hakkımız oluyor mu?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@coupe7 30 eylül 2023 tarihine kadar DV 2023 talihlileri mülakata girmek zorundadır. 1 ekimden sonra dv2024 mülakatları başlıyor ondan. İnsanlar hep bunu karıştırıyor. Mayıs ayında kazandığın zaman kesin sana green kart verilecek diye bir şey yok sadece şansın oluyor.

• @ayvalik10 O zaman case number konusunda da ayrıca şansa ihtiyacımız var.teşekkür ederim bilgi için.

• Haziran 2023 Vize Bulteni / Visa Bulletin For June 2023

Screenshot 2023-05-11 at 12.54.04.png

• Agustos 2023 Vize Bulteni aciklanmis. Iyiye dogru gidis yok maalesef.

• Eylul 2023 Vize Bulteni aciklanmis.

• ⭐⭐

Avrupa bolgesi ve Turkiye'de kazanan sayilari:

2023-08-08_19-23-50.png

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

109

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.1k

| | | |