Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Bu ileti silindi!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

Bu ileti silindi!

• Eyalet konusunda kafası karışık olanlardan biri de benim, zira her eyalet başlı başına farklı bir ülke gibi. O kadar eyaletten birini seçmek, özellikle hiç bilmeden gidenler için zor bir süreç diye düşünüyorum. Okuduğum kadarıyla her eyaletin kendine göre artı ve eksileri var. Bu durumu ben de çoğu gibi Türkiye'deki şehir seçimine eşitleyerek karşılaştırmaya çalışıyorum. Halihazırda İstanbul'da yaşıyorum işim gereği fakat isteyerek yaşadığım bir yer değil. Türkiye'de yaşanacak en iyi yerler nereler diye sorulsa, herhalde ilk sıraya Antalya'yı koyardım, insanların açık fikirli olması, daha rahat olması, tatil yeri olmasından dolayı farklı insanların ve yabancıların bulunuyor olmasından dolayı kendinizi biraz daha rahat hissettiğiniz bir yer, büyük trafik sıkışıklıkları ve kalabalıklar yok, evler İstanbul'daki gibi neredeyse yapışık değil, sokaklar rahat ve geniş (genel olarak). Kısa süreli Antalya tayinimde izlenimlerim bu şekilde olmuştu, İstanbul'a dönerken içim burulmuştu 🙂 Antalya'nın eksileri ise hava sıcaklığının yazın dayanılmaz olmasıydı. Uzun yıllar Ukrayna'da yaşadım, oranın aşırı soğuğu veya Antalya'nın aşırı sıcağını gayet rahatsız edici buluyorum. İşim gereği büyük şehirlerde bulunmam gerek ama Amerika havacılık sektörünün küçük yerlerde bile gayet iyi işlediği bir yer olduğu için orta sınıf büyüklükteki şehirlerde bile iş bulunabileceğini düşünüyorum, zira çok kalabalık şehirlerin insanı boğduğu kanısındayım. Yaşamak yerine ancak gezmeye gidilip gelinmeli. Büyük şehir olarak Amerika'da herhalde Boston'ı tercih ederdim, şehrin aşırı sıcak ve aşırı soğuk (soğuk konusunda çok emin değilim ama) olmaması, suç oranının diğer şehirlere göre düşük ve eğitim seviyesinin yüksek olması, uluslararası büyük çaplı bir havalimanının bulunması şehrin en büyük artılarından. Eksisi ise sanırım pahalı şehirlerden biri yine (aslında öğrenci şehirleri görece daha ekonomik olur diye düşünüyorum, tabi NYC ile karşılaştırırsak kesinlikle daha ekonomik bulacağımdan eminim). Boston dışında Salt Lake City'yi düşünmüştüm; çok büyük olmaması, yine diğer şehirlerle karşılaştırıldığında ekonomik olması, doğal güzelliklere yakın olması, vb sebeplerden dolayı cazip olduğunu düşündüm. Seattle ve Portland bir ara seçeneklerim arasındaydı, bunun dışında Charlotte'ı da düşünmüştüm. Karar vermesi çok zor, bilinmeyenler seçimi çok zorlaştırıyor. Ayrıca şehir/eyaletlerdeki sağlık/eğitim vb opsiyonları da araştırmak lazım, bu konuda numbeo dan yararlanıyorum ama ne kadar faydalıdır tartışılır, sonuçta buradaki hayatımızı bırakıp çok büyük bir değişiklikle başka bir ülkeye yaşamaya gidiyoruz, internetten tek bir kaynaktan alınan yüzdesel oranlardan daha fazlası gereklidir diye düşünüyorum.

• Öncelikle ABD'de yaşamadığımı belirteyim. Ben de sizin gibi green card ile ABD'ye taşınıp ABD'de sıfırdan yeni bir hayata başlayacak biri olarak; kendi araştırmalarımı, gözlemlerimi ve fikirlerimi paylaşayım. Her şeyden önce bence gerçekçi olunmalı. ABD konusunda önceden olumlu ya da olumsuz herhangi bir önyargıya sahip olunmamalı. Bu önyargılardan kastım; filmlerin framing effectinin yarattığı "ütopik ülke ABD", Hollywood etkisinin "tozpembe" perspektifi veya gidip de dönen kişilerin sürekli karalama yapıp, zihinlerde ABD'nin dünyanın en kötü ülkesi olarak yer edinmesine sebep olmaları gibi. Hiçbiri olmamalı, tamamen nötr olunmalı. Onun dışında olası Kültür Şoku'na hazırlıklı olunmalı, çünkü değil bir ülkeden ötekine taşınmak, aslında bir şehirden diğer şehre taşınıldığında bile adaptasyon süreci zor olabiliyor ve aynı ülke içinde bile "kültür şoku" yaşanabiliyor. Detay için:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/1696/kultur-soku/

Bir de bence gidilmeden önce en az birkaç ay idare edecek para ve yetkin olunan alanda, mesleği ilk başta yapamama ihtimaline karşı kişinin delivery, Lyft vb. gibi işleri yapmaya hazır olarak gitmesinde fayda var. Çünkü bir laf vardır, "Hayat, siz planlar yaparken başınıza gelenlerdir" diye. O açıdan sürprizlere de açık olmak lazım. 😛

Kısaca 2 başlık altında inceleyebiliriz eyalet/şehir seçimini:

1- Veriler, 2- Beklentiler.

1-) Veriler:

Eyaletin gelir vergisi oranı

Eyaletteki işsizlik oranı

Eyaletteki benzin vergisi/benzin fiyatları(Elektrikli araba düşünenler yormasın kendini 😛 )

Eyaletteki satış vergisi oranları

Eyaletteki suç oranı

Eyaletteki enflasyon

Eyaletteki yaşam maliyeti

Eyaletin demografik yapısı

Eyaletteki doğal afetlerin durumu(fay hattı, kasırga vs.)

Eyaletteki iş olanakları ve sektörlerin dağılımı/durumu

Araştırmalar sonucu eyaletleri bu ve buna benzer verilerle karşılaştırdıktan sonra en çok öne çıkan eyaletlerin bu sefer de en popüler şehirlerini üstteki kriterlere göre tekrar kıyaslamak gerekiyor bence. Mesela Texas eyaletindeki 3 popüler şehri kendi içinde kıyaslamak: Austin, Houston ve Dallas. Aynı eyaletteki bu 3 şehir arasında bile muazzam farklılıklar var. Austin IT alanında öncü, bir diğeri bir başka alanda. Houston'a kasırga gelebiliyor, Austin'e gelmiyor, gibi. Bu tarz kriterler sonucu epey eleme yapılacağı için, filtreden geriye birkaç eyalet ve şehir kalacaktır.

https://yesilkartforum.com/forum/topic/393/amerika-da-yaşayanlardan-yaşam-maliyeti-örnekleri/ (Yaşamak istediğiniz eyaletin/şehrin yaşam maliyetleri hakkında fikir vermesi için)

Ardından 2. başlığa geliyoruz.

2- Beklentiler

Beklentiler doğrudan kişinin yaşam tarzı, düşünme şekli ve inançları tarafından şekillendiği için çok önemli. Mesela sizin için neler önemli? Hangi işi yapacaksınız? Gündelik hayatınız nasıl geçiyor, eyaletin size nasıl bir hayat sağlamasını bekliyorsunuz? Nasıl bir iklim seversiniz, iklim sizin için önemli mi? Hangi görüş size yakın, muhafazakar mısınız modern mi? Şehir insanı mısınız, köy insanı mı? Hareketli bir hayat mı istersiniz, sakin mi? Bu tarz sorulara doğru, gerçekçi ve içten bir cevap verdikten sonra elde kalan eyaletler içinden en çok hangisi kişiye uyuyorsa, o eyalet ve şehri bir de orada yaşayanların, kişinin kafa yapısına benzer kafada olan insanlardan dinlemekte fayda var. Bu konular hakkında faydalı olduğunu düşündüğüm birkaç kaynak:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/1642/eyaletlerin-vergi-oranlari

• @celestial_2 north carolina'da raleigh -durham sehirlerine oncelik verin bence. Pisman olacaginizi dusunmuyorum.

• @Haliax, içinde söyledi: Amerika'da Yasanacak Eyaletin Secimi

Öncelikle ABD'de yaşamadığımı belirteyim. Ben de sizin gibi green card ile ABD'ye taşınıp ABD'de sıfırdan yeni bir hayata başlayacak biri olarak; kendi araştırmalarımı, gözlemlerimi ve fikirlerimi paylaşayım. Her şeyden önce bence gerçekçi olunmalı. ABD konusunda önceden olumlu ya da olumsuz herhangi bir önyargıya sahip olunmamalı. Bu önyargılardan kastım; filmlerin framing effectinin yarattığı "ütopik ülke ABD", Hollywood etkisinin "tozpembe" perspektifi veya gidip de dönen kişilerin sürekli karalama yapıp, zihinlerde ABD'nin dünyanın en kötü ülkesi olarak yer edinmesine sebep olmaları gibi. Hiçbiri olmamalı, tamamen nötr olunmalı. Onun dışında olası Kültür Şoku'na hazırlıklı olunmalı, çünkü değil bir ülkeden ötekine taşınmak, aslında bir şehirden diğer şehre taşınıldığında bile adaptasyon süreci zor olabiliyor ve aynı ülke içinde bile "kültür şoku" yaşanabiliyor. Detay için:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/1696/kultur-soku/

Bir de bence gidilmeden önce en az birkaç ay idare edecek para ve yetkin olunan alanda, mesleği ilk başta yapamama ihtimaline karşı kişinin delivery, Lyft vb. gibi işleri yapmaya hazır olarak gitmesinde fayda var. Çünkü bir laf vardır, "Hayat, siz planlar yaparken başınıza gelenlerdir" diye. O açıdan sürprizlere de açık olmak lazım. 😛

Kısaca 2 başlık altında inceleyebiliriz eyalet/şehir seçimini:

1- Veriler, 2- Beklentiler.

1-) Veriler:

Eyaletin gelir vergisi oranı

Eyaletteki işsizlik oranı

Eyaletteki benzin vergisi/benzin fiyatları(Elektrikli araba düşünenler yormasın kendini 😛 )

Eyaletteki satış vergisi oranları

Eyaletteki suç oranı

Eyaletteki enflasyon

Eyaletteki yaşam maliyeti

Eyaletin demografik yapısı

Eyaletteki doğal afetlerin durumu(fay hattı, kasırga vs.)

Eyaletteki iş olanakları ve sektörlerin dağılımı/durumu

Araştırmalar sonucu eyaletleri bu ve buna benzer verilerle karşılaştırdıktan sonra en çok öne çıkan eyaletlerin bu sefer de en popüler şehirlerini üstteki kriterlere göre tekrar kıyaslamak gerekiyor bence. Mesela Texas eyaletindeki 3 popüler şehri kendi içinde kıyaslamak: Austin, Houston ve Dallas. Aynı eyaletteki bu 3 şehir arasında bile muazzam farklılıklar var. Austin IT alanında öncü, bir diğeri bir başka alanda. Houston'a kasırga gelebiliyor, Austin'e gelmiyor, gibi. Bu tarz kriterler sonucu epey eleme yapılacağı için, filtreden geriye birkaç eyalet ve şehir kalacaktır.

https://yesilkartforum.com/forum/topic/393/amerika-da-yaşayanlardan-yaşam-maliyeti-örnekleri/ (Yaşamak istediğiniz eyaletin/şehrin yaşam maliyetleri hakkında fikir vermesi için)

Ardından 2. başlığa geliyoruz.

2- Beklentiler

Beklentiler doğrudan kişinin yaşam tarzı, düşünme şekli ve inançları tarafından şekillendiği için çok önemli. Mesela sizin için neler önemli? Hangi işi yapacaksınız? Gündelik hayatınız nasıl geçiyor, eyaletin size nasıl bir hayat sağlamasını bekliyorsunuz? Nasıl bir iklim seversiniz, iklim sizin için önemli mi? Hangi görüş size yakın, muhafazakar mısınız modern mi? Şehir insanı mısınız, köy insanı mı? Hareketli bir hayat mı istersiniz, sakin mi? Bu tarz sorulara doğru, gerçekçi ve içten bir cevap verdikten sonra elde kalan eyaletler içinden en çok hangisi kişiye uyuyorsa, o eyalet ve şehri bir de orada yaşayanların, kişinin kafa yapısına benzer kafada olan insanların yorumlarından/deneyimlerinden dinlemekte fayda var. Bu konular hakkında faydalı olduğunu düşündüğüm birkaç kaynak:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/1642/eyaletlerin-vergi-oranlari

Yazınız harika olmuş ellerinize sağlık, linkleri şu an açtım ve okumaya girişiyorum.. Çok teşekkürler!

@Senay-Sirin, içinde söyledi: Amerika'da Yasanacak Eyaletin Secimi

@celestial_2 north carolina'da raleigh -durham sehirlerine oncelik verin bence. Pisman olacaginizi dusunmuyorum.

Planlarım arasında NC mutlaka var, çoğu kriteri de karşılıyor. Sadece @Haliax 'ın da dediği gibi nötr bir bakış açısıyla ve kriterleri karşılaştırarak tekrar bakmaya çalışacağım. Sizin NC önermenizde ne gibi noktalar ön planda, yani sizler için NC artıları nelerdir?

• Herkese merhabalar. Ben Eren 21 yasindayim ve 2 senedir torontoda college ogrencisiyim.

Dun bana green card ciktigini ogrendim ve eyalet arastirmasina gectim. Amerikadaki hedefim 2 senelik bir collegeyi okumak ayni zamandada calismak (uber vs) hali hazirda 2 senelik canadian ehliyetimde var. Cok pahali olmayan ve guzel para kazanabilecegim bir sehir ariyorum arkadaslarim SAN DIEGO"YU ONERDILER.

Siz tecrubeli arkadaslardan ricam eyalet ve sehir onerileriniz?

Ben zaten torontoda yasadigim icin amerika tarzi bi yasam suruyorum ve asinayim tamamen herseye sadece sehir degistirmek gibi hissedicem bu yolcugumda.

Yani kisaca torontodan green card ile gelecek bir 21 yasindaki kisinin nerede college okumasi ve uygun fiyatli bi sehiri nasil secerim diye merak ediyorum. Torontoda pahali bir sehir ama calisarak herseyin ustesinden geliyorum burada 1200$ kira oduyorum gozumu pek korkutmuyor ABD.

Cok tesekkurler degerli yorumlarinizi bekliyorum ve kanada ile alakali her turlu soru icin ozelden yazabilirsiniz...

• @ErenPekkol bizzat tecrübesi olan forumdaşlar cevap verene kadar "eyaletler" başlığı altındaki konuları inceleyebilirsiniz.. dosya numaranız da düşük ise şu anki konumunuz ve yaşınız itibariyle sizin için her şey çok güzel görünüyor.. umarım her şey gönlünüzce olur..

• @ErenPekkol San Diego oldukca pahali bir sehir. Yasam yonunden ucuz sehirler ariyorsaniz, Texas'dan Florida'ya kadar olan yelpazede guney eyaletlerine yonelmeniz daha uygun olur.

• Green card çıktığı ilk günden beri eyalet/şehir arayışındayız. Eşimle ben tekstil mühendisleriyiz ve yüksek lisanslarımızı tamamladık. İlk zamanlar kendi alanımızda çalışamayacağımızı düşünüyoruz. Akıcı dilimiz maalesef yok bu sebeple daha günlük işlerde çalışacağız gibi duruyor en azından ilk başlarda. Henüz çocuk yok. Bu yüzden gideceğimiz yerin eğitimi iyi olsun demiyoruz ilk etapta. Sadece güvenli bir yer ve düşük kiralar. Yani ucuz yaşam + güvenlik. Bu aralar North Carolina gözümüze çarptı. Wake county bölgeleri, Raleigh yada Charlotte bilemiyoruz. Yeşilliğin bol olması, ucuz ve güvenli yerler olması cezbetti açıkçası. Direk uçuş olmaması düşündürüyor biraz. Yoksa güvenlik ve uygunluk kısımlarında araştırmalarımız sonucunda fena olmadığını gördük. Çok fazla tekstil fabrikaları ve şirketleri de mevcut. Ama bilemiyoruz önerilere açığız. Öncelikle şehirleri 3 segmente ayırdık. 1. segment; NYC, LA, SF gibi şehirler. 2. segment, orta segment; Boston Seattle Portland Austin Chicago vs gibi. 3. segment ise daha kötü olan yerler. Yani biz kısacası önceliği 2. segmente veriyoruz ve tüm önerilere açığız. İklim çok çok önemli değil. Avrupa'da çok soğuk yerlerde de yaşadık. Güvenli bir yerleşim yeri ve ucuz yaşam birinci öncelik. Sonra sırayla iklim, tr'ye nonstop yada en azından daha kolay uçabilme vs. gibi kriterler gelmekte. Yani biz North Carolina'yı bir araştırın deriz.

• Şöyle bi site var. Doğruluğu hakkında bi bilgim yok. Amerikada yaşayan arkadaşlar doğruluğu hakkında fikir verebilirler.

• ⭐⭐

@Ghost, içinde söyledi: Amerika'da Yasanacak Eyaletin Secimi

Green card çıktığı ilk günden beri eyalet/şehir arayışındayız. Eşimle ben tekstil mühendisleriyiz ve yüksek lisanslarımızı tamamladık. İlk zamanlar kendi alanımızda çalışamayacağımızı düşünüyoruz. Akıcı dilimiz maalesef yok bu sebeple daha günlük işlerde çalışacağız gibi duruyor en azından ilk başlarda. Henüz çocuk yok. Bu yüzden gideceğimiz yerin eğitimi iyi olsun demiyoruz ilk etapta. Sadece güvenli bir yer ve düşük kiralar. Yani ucuz yaşam + güvenlik. Bu aralar North Carolina gözümüze çarptı. Wake county bölgeleri, Raleigh yada Charlotte bilemiyoruz. Yeşilliğin bol olması, ucuz ve güvenli yerler olması cezbetti açıkçası. Direk uçuş olmaması düşündürüyor biraz. Yoksa güvenlik ve uygunluk kısımlarında araştırmalarımız sonucunda fena olmadığını gördük. Çok fazla tekstil fabrikaları ve şirketleri de mevcut. Ama bilemiyoruz önerilere açığız. Öncelikle şehirleri 3 segmente ayırdık. 1. segment; NYC, LA, SF gibi şehirler. 2. segment, orta segment; Boston Seattle Portland Austin Chicago vs gibi. 3. segment ise daha kötü olan yerler. Yani biz kısacası önceliği 2. segmente veriyoruz ve tüm önerilere açığız. İklim çok çok önemli değil. Avrupa'da çok soğuk yerlerde de yaşadık. Güvenli bir yerleşim yeri ve ucuz yaşam birinci öncelik. Sonra sırayla iklim, tr'ye nonstop yada en azından daha kolay uçabilme vs. gibi kriterler gelmekte. Yani biz North Carolina'yı bir araştırın deriz.

Boston 2. Segment dersek ayip olur. 1. Segmentinde ustunde pahali ve soguk bir yer. Ilk gelis icin hic tavsiye etmem. NC Charlotte taraflarini arkadaslar oneriyorlar. Ben hic bulunmadim. Turkiye’de ki calisma seviyeniz ve profesyonelliginiz nasildi bilemiyorum ama diliniz zayifsa 2 yil iyi ihtimal 1 yil baska isler yapmak zorunda kalirsiniz. Ben genel olarak yeni gelenlere planlar icerisinde bogulup kendilerini kasmamalarini oneriyorum. Sehir olarak onerim Sarasota Florida

• @goodluck o halde Boston'ı 1. segmente kaydırdık 🙂 Türkiye'de özel sektorlerde tecrübelerimiz mevcut fakat native İngilizcemiz yok maalesef. En azindan 1 sene geçici islerde çalışırız gibi geliyor bize de (fazlasi vardir azi yoktur) Peki Sarasota'yı hangi özelliğinden ötürü önerdiniz? Başlangış için ucuz yaşam (vergiler, kiralar vs)? Güvenli şehir? Tr'ye direkt uçuş? İklim? İş imkanları?

• ⭐⭐

@Ghost
    Miami’den direk ucus var. Soguk yok. Kiralar uygun. Guvenli bir bolge ve buyuk sayilabilecek bir sehir. Ama siz gene de bana bakmayin. Bana gore Florida harici her yer çöp 😀 Florida Forever 💪

• @goodluck O halde desenize biraz Florida araştırmalarına ağırlık vereceğiz 🙂

• Arkadaşlar Hem Public Transportu Metrosu Hem güzel iklimi Hem güzel caddeleri olan şehir var mı ? Bu 3 nü kendisinde barındıran ?

• ⭐⭐⭐⭐

@goodluck, içinde söyledi: Amerika'da Yasanacak Eyaletin Secimi

@Ghost
    Miami’den direk ucus var. Soguk yok. Kiralar uygun. Guvenli bir bolge ve buyuk sayilabilecek bir sehir. Ama siz gene de bana bakmayin. Bana gore Florida harici her yer çöp 😀 Florida Forever 💪

tabi ki Florida forever 😃

• ⭐⭐

@Masda

Turkiye’de ki gibi dusunmeyin. Metro demek otobus demek kesmekes demek. Ogrenci hayati yasamak istiyorum derseniz o zaman bir sey diyemem iyi okullar kalabalik sehirlerde oluyor. Amerika demek araba kullanmak demek ve buyuk rahatlik.

• @goodluck teşekkürler 🙂

• @Ghost
    Doğrudan uçuş olmasa da Atlanta oldukça yakın (ABD standartlarında), aynı zamanda 7-8 saatlik otobüs yolculuğu ile (Greyhound idi) NY'a geçebilirsiniz. yine ABD standartlarında oldukça düşük süreler bunlar.

Benim Fayetteville, Raleigh, Durham ve Cary (ki en beğendiğim yer idi)'de bir miktar bulunma fırsatım olmuştu. Bir gün temelli göç etmek nasip olursa buralara gitmeyi isterdim.

Kolaylıklar dilerim.

Benzer Başlıklar

• 99
  • 46
  • 3
  • 54
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

127

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

419.9k

| | | |