Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Kiralık ev arama ve kiralama tecrübemi geniş bir zamanda yazacağım ama hızlıca mailbox anahtarı olayımızı anlatayım istedim, unutmadan.
    Santa Clara'da post office bir adres boşalınca gidip (apt, condo vb. gibi yerlerde, büyük olasılıkla özel mülklerde değil) posta kutusu anahtarını söküyor (geçici veya eski bir kilit takıyor olmalılar.). Eski anahtar işe yaramıyor. Sonra yeni kiracı geldiğinde kira kontratının bir kopyası ve geçerli bir Id ile ofise gidip 2 form dolduruyor (fotosunu almak aklıma gelmedi). Birisi sarı renkli diğeri beyaz. Formda kabaca "ben yeni geldim, bu adreste kalıyorum, bana yeni bir anahtar verin, anahtarı alıncaya kadar da benim adıma gelen gönderileri
    a) Anahtarım çıkınca topluca bana gönderin,
    b) dursun sizde ben gelip alcam hepsini
    seçeneklerinden birisini seçiyorsunuz. Anahtarın hediyesi 25$ 🙂
    Ptesi anahtarı almaya gideceğim gelişmeler farklı olursa yazarım.
    Sordukları sorulardan birisi (sanırım kategori yapıyorlar) posta kutusu duvara mı monte yoksa bir ayakla/stand ile yüz hizasında mı duruyor. Garip geldi ama güler yüzlü memurları sevdim.
    Bu arada posta arabalarının direksiyonu neden sağ tarafta bilen var mı?
    GUNCELLEME: Anahtarlari 1 hafta sonra habersiz bir sekilde (2 kopya) posta gorevlisi kapiya kadar getirip bize teslim etti. Bir zarfin icine koymustu ve zarfta hangi kutuya ait oldugu yaziyordu. Posta kutulari herhangi bir sayisal mantikla yerlesik degil. Cunku evler herhangi bir duzende. Ve anonimiteyi korumak icin cok mantikli. Bizde kimin evi kimin kutusu bellidir. Bu bir avantaj saglamiyor. Ama US duzeni avantaj sagliyor.

• @caglaror Posta Kutusu Anahtarı ve Post Office Deneyimi içinde söyledi:

Hayirli olsun!

"Curbside" kaldirim kenarinda durduklarinda aractan inmeden posta kutularina erisebiliyorlar, inmeleri gerekiyorsa da cok daha guvenli (trafik tarafindan inmemis oluyorlar). Gunde kac kez durup inip bindiklerini dusunecek olursak mantikli bir yaklasim.

P.S. "e yolun sol tarafina park etsinler, direksiyonu ters tarafa koymaya ne gerek vardi" diyenler icin, trafik akisinin ters istikametinde park etmek yasalara aykiri. Ayrica bir sonraki ev veya posta kutusu icin surekli yolun sol tarafina kaymalari ayri bir tehlke olustururdu.

• @sharm Bir kolaylığı olduğu kesindi ama aklıma İngilizlerden kalma aptal bir adet olabilir de gelmedi değil hani. Teşekkür ederim cevaplar için.
    Bu arada ben 1-2 defa ters tarafa parketmişim şimdi anladım 🙂

• @yalta Düzenim bir iki haftaya tam olarak oturur. Kurslardan bunaldığımda yapacağım tek iş deneyimleri yazıya dökmek olacak. İstemsiz olarak bir tarz kazandırıyorum sanırım. Ama sevilerek okunuyorsa bundan mutlu olurum.
    Teşekkür ederim.
    Selamlar

• @caglaror Emin olun yazılan her türlü deneyim herkes için çok değerli hatta ne kadar detaylıysa o kadar hikaye tadında okuyorum bu bende ilginç bir hal almaya başladı 🙂 Deneyimlerini esirgemeyen zaman ayıran bütün arkadaşlara çok teşekkür ederim

• @rüzgar ne kadar içten ve anlayarak okuduğun belli..çünkü her konu hakkında bilgin var @Rüzgar 🙂 sana greencard çıksa var ya hiç yabancılık çekmeyeceksin eminim buna

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@aayhann emanetçi büfe var konsolosluk karşısında işte onun yanına bir tane prefabrik ofis @Rüzgar danışmanlık ofisi tabelası asarız.

• @aayhann Sevgili Yesilkartforum ailesi sağ olsun Amerika hakkında ne arasanız bulabileceğiniz büyük bir kütüphane inanilmaz emek harcayan zaman harcayan mükemmel insanlar videolarla desdekleyen zaman ayıran mükemel aileler insan bu ailenin bir parçası olduğunu bilmek bile bana huruz veriyor. Bundan dolayı birisi bir mutluluğunu hüznünü sevgisini paylaştığında bir kadeşim bir abim, ablam gibi takip edip onlarla sevinip onlarla üzülüyorum. Öyle işte :))

• @caglaror, içinde söyledi: Posta Kutusu Anahtarı ve Post Office Deneyimi

Kiralık ev arama ve kiralama tecrübemi geniş bir zamanda yazacağım ama hızlıca mailbox anahtarı olayımızı anlatayım istedim, unutmadan.
    Santa Clara'da post office bir adres boşalınca gidip (apt, condo vb. gibi yerlerde, büyük olasılıkla özel mülklerde değil) posta kutusu anahtarını söküyor (geçici veya eski bir kilit takıyor olmalılar.). Eski anahtar işe yaramıyor. Sonra yeni kiracı geldiğinde kira kontratının bir kopyası ve geçerli bir Id ile ofise gidip 2 form dolduruyor (fotosunu almak aklıma gelmedi). Birisi sarı renkli diğeri beyaz. Formda kabaca "ben yeni geldim, bu adreste kalıyorum, bana yeni bir anahtar verin, anahtarı alıncaya kadar da benim adıma gelen gönderileri
    Sordukları sorulardan birisi (sanırım kategori yapıyorlar) posta kutusu duvara mı monte yoksa bir ayakla/stand ile yüz hizasında mı duruyor. Garip geldi ama güler yüzlü memurları sevdim.
    GUNCELLEME: Anahtarlari 1 hafta sonra habersiz bir sekilde (2 kopya) posta gorevlisi kapiya kadar getirip bize teslim etti. Bir zarfin icine koymustu ve zarfta hangi kutuya ait oldugu yaziyordu. Posta kutulari herhangi bir sayisal mantikla yerlesik degil. Cunku evler herhangi bir duzende. Ve anonimiteyi korumak icin cok mantikli. Bizde kimin evi kimin kutusu bellidir. Bu bir avantaj saglamiyor. Ama US duzeni avantaj sagliyor.

US posta sistemi Türkiye'dekine göre oldukça farklı ve açıkçası avantajlı gözüküyor. Anladığım kadarıyla en güzel tarafı "geldik sizi bulamadık, şubeye gelip alabilirsiniz" benzeri tatsızlıklarla karşılaşma durumu olmaması ve kargo gelecek diye eve hapsolma zorunluluğumuz olmaması.
    Peki anlamadığım nokta bu posta kutuları kilitliyse nasıl teslimat yapılıyor? Postacılarda tüm kutuları açan bir "master key" mi oluyor? Ya da apartmanda oturuluyorsa yönetim teslim alıp yedek bir anahtarla kutuya mı koyuyor? Müstakil bir evde durum nasıl işliyor? Dahası kutuya sığmayan gönderilerin teslimi söz konusuysa çalınma riski baş göstermiyor mu?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@padawan, içinde söyledi: Posta Kutusu Anahtarı ve Post Office Deneyimi

@caglaror, içinde söyledi: Posta Kutusu Anahtarı ve Post Office Deneyimi

Kiralık ev arama ve kiralama tecrübemi geniş bir zamanda yazacağım ama hızlıca mailbox anahtarı olayımızı anlatayım istedim, unutmadan.

US posta sistemi Türkiye'dekine göre oldukça farklı ve açıkçası avantajlı gözüküyor. Anladığım kadarıyla en güzel tarafı "geldik sizi bulamadık, şubeye gelip alabilirsiniz" benzeri tatsızlıklarla karşılaşma durumu olmaması ve kargo gelecek diye eve hapsolma zorunluluğumuz olmaması.
    Peki anlamadığım nokta bu posta kutuları kilitliyse nasıl teslimat yapılıyor? Postacılarda tüm kutuları açan bir "master key" mi oluyor? Ya da apartmanda oturuluyorsa yönetim teslim alıp yedek bir anahtarla kutuya mı koyuyor? Müstakil bir evde durum nasıl işliyor? Dahası kutuya sığmayan gönderilerin teslimi söz konusuysa çalınma riski baş göstermiyor mu?

Sizde sadece kendi kutunuzun anahtarı oluyor. Postacılarda ise tüm paneli komple açabilen bir anahtar var. Tümünü açıp tek tek kutulara postaları koyuyor. Sığmayan şeyleri site yönetimine bırakıyor.
    Postacı tüm paneli açtığı zaman postanızı almanıza izin vermiyor. Paneli kapatıp kilitledikten sonra siz kendi kutunuzu açabiliyorsunuz.
    Apartman türü yerler için geçerli tabii bunlar.
    Müstakil posta kutuları için de master key var.

Benzer Başlıklar

• 598
  • 59
  • 162
  • 9
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

137

40.7k
Kullanıcı

4.4k
Konu

423.9k

| | | |