Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Delaware ne kadar güzelmiş öyle 🙂 Sanırım Philadelphia'da yaşarken alışverişi Delaware'de yapıp benzini de oradan alıcam, yol 20 mil civarı.Zaten bunu biliyor olacaklar ki tam da sınıra alışveriş merkezlerini dikmişler.

• eyaletler özelinde değil fakat;
    "ABD'nin süper zenginleri, kendilerine ek vergi getirilmesi için çağrıda bulundu. Herhangi bir partiyi desteklemediklerini söyleyen milyarderler servet vergisinin, ekonominin iyileşmesine ve demokratik özgürlüklerin güçlenmesine yardımcı olacağını belirtti."

İnsan gerçekten hayret ediyor.. 🙂

• Yasaklı

@hayallerabd 🙂 bu milyarderlere yaw he he diyorum

• @The-Black-Eagle abi merhaba
    .ben teksasa gelicem .texsas nasil bir yer ?
    Vergi yönündən söylüyorum

• @crazycells abi birde ilk haritada bakdim .beyaz olanlar ne kadar vergi ödüyor .mesela texas beyaz gördüm orda

• @blaxseed, içinde söyledi: Eyaletlerin Vergi Oranlari

Delaware ne kadar güzelmiş öyle 🙂 Sanırım Philadelphia'da yaşarken alışverişi Delaware'de yapıp benzini de oradan alıcam, yol 20 mil civarı.Zaten bunu biliyor olacaklar ki tam da sınıra alışveriş merkezlerini dikmişler.

Delaware sales tax olmamasi nedeniyle cok cazip bir eyaletidir. Komsu eyaletlerden insanlar shopping icin Delaware'e gelirler. Mesela, Newark/Wilmington bolgesinde Christiana Mall ile Concord Mall vardir, musterilerinin cogunlugu PA, NJ ve MD eyaletlerindendir.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@luksemburq, içinde söyledi: Eyaletlerin Vergi Oranlari

@crazycells abi birde ilk haritada bakdim .beyaz olanlar ne kadar vergi ödüyor .mesela texas beyaz gördüm orda

ilk iletiden bakin isterseniz. Hangi vergiyi sordugunuza gore oran degisir.

• @luksemburq sadece federal vergi var. Sehir ya da eyalet vergisi mevcut degil. Satis vergisi yani Turkiyedeki KDV mantigindaki burada %8.25. Onun da temel gida malzemelerinden alindigini gormedim. Emlak vergilerini evi olan bir arkadas paylassin yaniltici olmak istemem. Ama sanirim o da %6 civarinda birseydi.

• Eyalette income tax olmamasi (toplam 7 eyalette income tax yok: Alaska, Florida, Nevada, South Dakota, Texas, Washington and Wyoming), geliri yuksek olanlar icin daha avantajli. Ve tabii ki dusuk gelir grubu icin dezavantajli. Cunku sales tax oldugu icin siz zaten her yaptiginiz alisverisden dolayi tax oduyorsunuz. Yani eyalet sizin maasinizdan direk almak yerine, cebinizdeki paradan dolayli yoldan vergisini aliyor. Yani az kazananda fazla kazananda harcarken ayni vergiyi oduyor. Halbuki, income vergisi olsaydi, cok kazanandan daha yuksek vergi kesilecek, az kazanandan daha dusuk vergi kesilecekti.

Bu nedenle, dusuk ve orta gelir grubu icin sales tax olmayan eyaletler daha avantajli (toplam 5 eyalette sales tax yok: Alaska, Delaware, Montana, New Hampshire, and Oregon. Yuksek gelir grubu icinse income tax olmayanlar biraz daha avantajli olabilir.

• Bu arada dogal olarak Alaska yasamak icin cok da uygun bir eyalet degil. Her ne kadar income ve sales tax olamasa da soguk ve sert iklimi bir kenara, cost of living yani yasam masraflari Hawaii ile birlikte en yuksek eyalet.

• @MySea ek olarak Boston'da yaşayan bir arkadaşım, Massachusetts eyaletinde de hem income tax hem de sales tax olmasına rağmen bazı temel ihtiyaç malzemelerinde sales tax olmadığından bahsetmişti. Güzel bir uygulama, belki farklı eyaletlerde de vardır..

• · 30.2% — Individual Income Tax (Kişisel Gelir Vergisi)
    · 24.0% — Sales Tax (Satış Vergisi-KDV gibi-)
    · 19.7% — Corporate Tax (Tüzel Kişilikler,Şirketler vs.)
    · 16.6% — Property Tax (Emlak Vergisi)
    · 9.5% — Unemployment Insurance Tax (İşsizlik Sigortası Vergisi)
    Tax Foundation’ın 2020 yılı için yukardaki 5 ana vergi ve ağırlık oranları ile yaptığı bir sıralama var.
    Genel sıralama'nın 1'den (vergi açısından en iyi) 50'ye (en kötü) şeklinde olduğu liste şu şekilde;

Ekran Alıntısı.JPG
    Ekran Alıntısı1.JPG

• @crazycells emlak vergisi goremedim ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@sami-nur, içinde söyledi: Eyaletlerin Vergi Oranlari

@crazycells emlak vergisi goremedim ?

ilk sayfada "estate" olarak gecen bolumde.

Ilgili eyaletin oranina ulasmak icin, eyaletlerin kendi sitelerini inceleyebilirsiniz.

• @sami-nur, içinde söyledi: Eyaletlerin Vergi Oranlari

Emlak vergisinin kesin bir yuzde orani yok, emlagin yerine gore degisir. City limit icinde mi, icinde bulundugu school district iyi mi, evin buyuklugu, degeri gibi bircok etkileyen faktor var.

• @MySea emlak vergisi yilda bir defa mi alinir benden ?

• @sami-nur Aylik mortgage odemesi ile ayliga bolunmus sekilde odersiniz, sigortada ayni sekilde. Bu vergi ve sigorta miktarlari escrow adi verilen bir hesapta tum yil boyunca toplanir. Sigorta odeme zamani ve vergi odeme zamani gelince, mortgage sirketi escrow da toplanan parayi ilgili yerlere gerektigi miktarda gonderir. Vergi ve sigorta yillik miktarlar artarsa veya duserse, mortgage sirketi sizin aylik odemenizi ona gore ayarlar ve size yazili olarak bildirir.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@MySea, içinde söyledi: Eyaletlerin Vergi Oranlari

@sami-nur, içinde söyledi: Eyaletlerin Vergi Oranlari

Emlak vergisinin kesin bir yuzde orani yok, emlagin yerine gore degisir. City limit icinde mi, icinde bulundugu school district iyi mi, evin buyuklugu, degeri gibi bircok etkileyen faktor var.

evet, evin buyuklugu de onemli. Evde yasanabilir alan ne kadar genisse o kadar fazla vergi oduyorsunuz. O nedenle pek cok evde "unfinished basement" yani bitmemis bodrum kat bulunur, burasi bitmemis oldugu icin yasanilabilir kabul edilmez ve vergiden dusulur...

• @MySea ani birde federal tax ve state tax ayni diyilmi ?

• @sami-nur Ayni degiller.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

89

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |