GÜNCEL KONULAR

Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz forum@yesilkartforum.com adresine email gönderebilirler! Forumumuza yeni üye olan arkadaşlar, kullanıcı adı seçerken şu iletideki kurallara dikkat etmeliler.
Ücretsiz Green Card Çekiliş Başvurusu için buraya tıklayın.
LÖSEV Lösemili Çocuklar Vakfına bağış karşılığında Yeşilkart Forum Başvuru Servisini kullanmak istiyorsanız buraya tıklayın.

Green Card ile Askerlik Tecili

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Turkiye'de universite bittikten sonra keyfi tecili kullanip askerligimi 2 yil tecil ettirmeme ragmen, ABD'ye geldikten sonra tecili Green Card'im oldugundan dolayi isci teciline cevirttirmek istedim (daha tecilin bitmesine 1,5 yil varken) daha sonra ayni durumda olacaklar icin referans olsun diye yasadiklarimi aktariyorum:

Amerika'ya Green Card ile geldiginizde bir ise girdikten hemen sonra askerlik tecilinizi Green Card ile yapabiliyorsunuz ve Green Card'in bitis tarihine kadar (10 yil) askerliginizi erteletebiliyorsunuz (ya da 38 yasini tamamladiginiz yilin sonuna kadar - yil hesaplamalarinda dogum tarihiniz degil, dogum yiliniz esas aliniyor).

Konsoloslugun sitesindeki belgeleri toparlayip, konsolosluga goturmeniz yeterli. (eger bir sirkette, is yerinde ya da universitede calisiyorsaniz, size verdileri pay-checklerin sadece sonuncusuna ihtiyac duyuyorlar)

Konsolosluk sayfasinda Oturma ve Calisma iznine sahip olanlar kismina bakip , ilk erteleme ile ilgili sayfalari inceleyeceksiniz (ogrenci olsaniz bile).

Konsoloslugun genel sayfasi surada:
    https://www.konsolosluk.gov.tr

Ayrica New York Baskonsoloslugunun hazirlamis oldugu su sayfa da var:
    http://newyork.bk.mfa.gov.tr/Mission/ShowInfoNote/216541

ilk erteleme basvurusunun bilgileri icin direkt buraya da tiklayabilirsiniz:

New York Konsoloslugu icin, gidip askerlik gisesi icin sira aliyorsunuz ve bu sirada orda gerekli formu dolduruyorsunuz. Siraniz geldiginde sizden belgelerinizi ve formu alip, inceledikten sonra (kalabaliga gore bi 20-30 dk surebiliyor) size makbuz veriyorlar. 2-3 ay sonra e-devlet hesabiniza girip askerliginizin ertelendigi tarihi gorebiliyorsunuz. Artik evlere makbuz ya da mektup gonderilmiyor, ertelemeden sonra e-devlet hesabinizdan bilgileri aliyorsunuz.

Islemler soyle gerceklesiyor: sizin askerliginizi konsolosluk ertelemiyor, konsolosluk sadece belgeleri kontrol edip turkiye'ye gonderiyor, turkiye'deki ASAL durumunuza karar veriyor ve bilgilerinizi sisteme giriyor. Siz de e-devlet hesabinizla sisteme giris yapip son durumu ogreniyorsunuz.

• 3 sene yurtdışında kalınca bedelli yapabiliyoruz değil mi?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@cannavaro1903 bedelli askerlik ile dovizli askerlik genelde karistiriliyor 🙂 Sanirim siz dovizli askerlik icin soruyorsunuz, degil mi? Evet, dovizli askerlik icin en az 3 yil yurtdisinda (Turkiye disi) yasamis olmaniz gerekiyor. Turkiye'de gecirdiginiz gunler bu hesaba dahil edilmiyor.

• aynen demek istediğim şey buydu 🙂
    benim askerlik problemim var. şuanda yüksek lisans yapıyorum. 2018 eylül ayına kadar tecilim var. 19xxx dosya numaramız. bir an önce gitsek de kurtulsak şu askerlikten diye iple çekiyorum.

• Tekrar merhaba,

dostum @crazycells , abd de hayat güzel geçiyor:) askerlik tecili ile ilgili bir iki soru sormak istiyorum.

Konsolosluğa bizzat gitmemiz gerekiyor mu ?

Green card olmadan vizemizi göstersek de geçerli oluyor mu ?

• @apostleoftruth tecil ettirdikten sonra deneyiminizi buradan paylaşabilir misiniz?

• @sorusuvar tabi dostum önce bu sorunun cevabını öğrenmem lazım 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@apostleoftruth harika 🙂

evet, ilk erteleme basvurusu oldugu icin konsolosluga sahsen gitmeniz gerekiyor. Green Card'in orjinalini ve fotokopisini gormek istiyorlar, o nedenle vize ile basvuru yapabileceginizi hic zannetmiyorum. Orjinali olmadigi icin kabul etmeyeceklerdir.

Isterseniz emin olmak adina sizinle ilgilenecek olan konsolosluk birimine mesaj atabilirsiniz.

Hazir konsolosluga gitmisken adres bildirimi de yapmayi unutmayin 🙂

• @crazycells adres bildirimi ile ilgili ve yanlış hatırlamıyorsam 5 yaşın altındaki çocukların takibinden aile hekimlerinin yanında çalışan hemşireler sorumlu diye hatırlıyorum.Ve bu konu devlet tarafından da kontrol altında tutulup takip ediliyor.
    Bu konu ve Amerika da yaşamaya başlayınca yapılması gerekenler hakkında bir bilgi paylaşırsanız yakında gidecek arkadaşlarımız olacak onlara yardımcı olur ve bilgi güncellemesi adına iyi olur.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ikizbabasi tamamdir, hastaliga bagli olarak hasta takibi doktorlar ve dediginiz gibi hastanedeki hemsireler tarafindan yapiliyor, bunu biliyordum ama 5 yasin altindaki cocuklar icin uygulamalardan haberdar degilim (cocugum olmadigindan olabilir 🙂 ), bunu hemen gruptaki doktor arkadaslara sorup, netlestirip paylasacagim...

• @crazycells ilk erteleme degilse yani TR de daha once tecil ettirdiysek yine ayni sekilde mi islemler ilerletiliyor acaba?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@sorusuvar buradaki ilk erteleme teknik bir soylem, yurtdisinda ilk ertelemeniz oldugu icin "ilk erteleme" olarak sayiliyor sahsen basvuru gerektiriyor. Ayrica bu konudan farkli olarak Green Card'in orjinalini gondermeniz gerekiyor, ben kesinlikle Green Card'inizi, kimliginizi ya da pasaportunuzu postaya vermenizi tavsiye etmem.

• Merhaba arkadaşlar bu tecil işlemini Türkiye de yaptırma şansımız var mı acaba? Bilgisi olan var mı?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@aliarmgn Green Card ile tecilden bahsediyorsaniz hayir yapamazsiniz. Eger Turkiye'de ayrica tecil hakkiniz varsa, onu Turkiye'de yapabilirsiniz.

• @crazycells Green Card ile Askerlik Tecili içinde söyledi:

@aliarmgn Green Card ile tecilden bahsediyorsaniz hayir yapamazsiniz. Eger Turkiye'de ayrica tecil hakkiniz varsa, onu Turkiye'de yapabilirsiniz.

Ne yazıkki greencardı kullanacaktım,Türkiye'de kurstayım tecilim Mart'ta doluyor 3 günlüğüne ucuz bilet alıp gidip gelicem artık 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@aliarmgn bu tecilin mantigi, ABD'de yasiyor ve calisiyor olusunuz 🙂 Dolayisiyla Turkiye'deyken bunu iddia etmeniz cok mumkun olmaz 🙂

• Öyle de benim durum biraz değişik 🙂 Eğitim için gelmiştim,dikkatte etmemişim tecil tarihine 🙂 neyse bir kaç telefon alıp bileti bedavaya getirmeye çalışıcam artık 🙂

• Bakalim onumuzdeki hafta bende Los. Angeles konsolosluguna randevumu aldim. umarim kisa surede halledebilirim:) tecrubelerimi paylasirim bende burada.

• Merhabalar dostlar, Green card askerlik tecilimi Türkiye de halledebilir miyim ? ABD de konsolosluğa gitmektense Türkiye’ye giriş yaptığım da halledebilir miyim ? Hangi kuruma gitmem gerekiyor ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@apostleoftruth Green Card ile Askerlik Tecili içinde söyledi:

Merhabalar dostlar, Green card askerlik tecilimi Türkiye de halledebilir miyim ? ABD de konsolosluğa gitmektense Türkiye’ye giriş yaptığım da halledebilir miyim ? Hangi kuruma gitmem gerekiyor ?

hayir, Green Card sahibi olmaniz askerligi tecil ettirmeniz icin yeterli degil. Turkiye disinda yasiyor olmaniz lazim.

Log in to reply

Benzer Başlıklar

• 3
  • 6
  • 4
  • 16

76

5.6k
Users

1.8k
Topics

83.5k