Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Herkese merhaba,

Benim sorunum 'derogatory' ile ilgili. Geçen günlerde kredi skorumu kontrol ettiğimde 85 puan düştüğünü ve bunun da hesabıma yansıyan, benle ilgisi olmayan medical bir borçtan kaynakli olduğunu gördüm. 718$ bir borcum olduğu ve bunu 2 aydir ödemediğim yazıyor. Burada sadece bir sene önce bir kere hastaneye gitmiştim ve onla ilgili 480$ borç gelmişti onu da görüşüp taksite bağlayıp ödemiştim. Şu an hesabıma yansıyan borcun benle hiç alakasi yok.

Tabi görür görmez 'dispute' açma seçeneği vardi ve ben de itiraz ettim bu şekilde. Fakat bugün sonuçlandigina dair email geldi. Değişen bir şey olmamış, borcu ne silmişler ne de kanitlamislar.

Şu an Türkiye'de olduğum için belirtilen numarayı da arayamadim. 15 gün sonra abd'ye döndüğümde ilgili yeri arayınca sizce durumu duzeltirler mi yoksa yapmam gereken başka bir şey olabilir mi? Sonuçta bu borcu kanitlamalari ve bana bir belge sunmalari gerekir, fakat gelen raporda bu tarz bir şey yoktu.

Tecrübeli grup üyelerinin yorum ve tavsiyelerini bekliyorum, konu ile ilgili arayıp itiraz etmek dışında başka bir şeyim yok sanırım.

Şimdiden teşekkür ederim.

• @erdmkum Genelde hastane ziyaretlerinde 2 ayri fatura gelir. Ambulansla gidilmisse, o zaman 3 ayri fatura gelir:

1- Size bakan doktorlarin ofisinden fatura gelir.
    2- Hastaneden teshis ve tedavi icin fatura gelir, kullanilan cihaz ve ilaclar buna dahildir (rontgen, MRI, aspirin, agri kesici falan).
    3- Ambulans icin ayri bir fatura gelir.

Siz hastane ziyaretinizde tek bir fatura odemisseniz, ikinci fatura buyuk ihtimalle size ulasmamis demektir. Bu gorunen borc, o ikinci fatura olabilir.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@erdmkum, içinde söyledi: Kredi Skoru / Credit History

Herkese merhaba,

Benim sorunum 'derogatory' ile ilgili. Geçen günlerde kredi skorumu kontrol ettiğimde 85 puan düştüğünü ve bunun da hesabıma yansıyan, benle ilgisi olmayan medical bir borçtan kaynakli olduğunu gördüm. 718$ bir borcum olduğu ve bunu 2 aydir ödemediğim yazıyor. Burada sadece bir sene önce bir kere hastaneye gitmiştim ve onla ilgili 480$ borç gelmişti onu da görüşüp taksite bağlayıp ödemiştim. Şu an hesabıma yansıyan borcun benle hiç alakasi yok.

Tabi görür görmez 'dispute' açma seçeneği vardi ve ben de itiraz ettim bu şekilde. Fakat bugün sonuçlandigina dair email geldi. Değişen bir şey olmamış, borcu ne silmişler ne de kanitlamislar.

Şu an Türkiye'de olduğum için belirtilen numarayı da arayamadim. 15 gün sonra abd'ye döndüğümde ilgili yeri arayınca sizce durumu duzeltirler mi yoksa yapmam gereken başka bir şey olabilir mi? Sonuçta bu borcu kanitlamalari ve bana bir belge sunmalari gerekir, fakat gelen raporda bu tarz bir şey yoktu.

Tecrübeli grup üyelerinin yorum ve tavsiyelerini bekliyorum, konu ile ilgili arayıp itiraz etmek dışında başka bir şeyim yok sanırım.

Şimdiden teşekkür ederim.

Sorunun tam olarak nereden kaynaklandiginizi belirlemeniz lazim. Eger hastanenin elinde sizin bilgileriniz varsa, kimlik hirsizligi da olabilir.

Sayin @MySea , guzel ozetlemis. Ilgili birimlerle konusup daha fazla bilgi almaniz lazim. Eger bu bilgilerden sonra hala borcun size ait olmadigina eminseniz o durumda sonuclanan kadar "dispute" etmeniz lazim.

Hesabinizdan bu tur bilgiler kalkinca hemen skorunuz yukselir zaten, o nedenle onu dert etmenize gerek yok. 3 kurumda da mi gorunuyor ayni bilgi?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@erdmkum Türkiye'den Skype veya Hangouts gibi bir uygulama ile ABD numarasını arayıp konuşabilirsiniz.

• Oncelikle cevaplariniz icin cok tesekkurler,

@MySea bana tek bir fatura geldi ve o da hastanedendi. Turkiye'de kullandigim bir ilaci yazdirmak icin gitmistim ve doktor birkac soru sorduktan sonra ilaci yazmisti. 2. faturanin gonderilmesi ve borca dusmesi bir sene gibi bir sure alir mi? Umarim oyle bir durum degildir.

@crazycells Transunion haric diger iki firmada gorunuyor derogatory. Ben de once kimlik hirsizligidir diye dusundum fakat @MySea nin bahsettigi 2. ve 3. fatura olayindan haberim yoktu. Bir ihtimal o da olabilir. Borc benim ise borcu odedikten sonra derogatory dusuyor mu yoksa uzun bir sure kalmaya devam ediyor mu? Arastirdigim kadariyla borcu odedikten sonra sildirebilirsiniz diyenler de olmus ama bu durumla ilgili bir tecrubeniz varsa yazarsaniz sevinirim.

@knnrn Ben dispute ile cozulebilecegini dusunmustum fakat bugun sonuc geldi ve yarin dediginiz yontemlerden biriyle aramayi dusunuyorum. Ama oncesinde foruma sormak istedim nelerle karsilasma ihtimalim olabilir diye ve iyi ki oyle yapmisim.

Cevaplar icin tekrar tesekkur ederim.

• ⭐⭐⭐

@erdmkum Diger cevaplara ek olarak emin olana kadar borcun size ait oldugunu kabul etmemenizi oneririm. Saglik kurumundan itemized bill isteyin bu arada. Reddit’te “medical bill collections” diye aratirsaniz suruyle tecrube okuyabilirsiniz.

• @keysnambır cok tesekkurler, dediginiz gibi arastiracagim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@erdmkum, içinde söyledi: Kredi Skoru / Credit History

Arastirdigim kadariyla borcu odedikten sonra sildirebilirsiniz diyenler de olmus ama bu durumla ilgili bir tecrubeniz varsa yazarsaniz sevinirim.

Evet, tamamini odedikten sonra kurtulma ihtimaliniz de var. Yine makul bir bahane ile dispute etmeniz gerekecek. Internette bununla ilgili arastirma yapin, eminim birileri yolunu bulmustur. Ben de kullanabileceginiz bir mektup bulursam paylasacagim.

Eger silmezlerse bile genelde 7 yil kalip sonra kayitlardan dusuyor, bazi durumlarda 10 yil kalabiliyor ama 10 yildan fazla surmuyor.

• Basima gelen hadise 20 faturanin gunu odedim 22 yeni hesap kesimi 22 de yanlis hatirlamiyorsam Sabah benzin alayim dedim gittigimde hesapta nakit yok iyi Bari dedim kredi kartindan alayim aldim vs ayin 28 oldugunda -10 point kredi skoru dustu Ben odeme gunune fee odememe ragmen son gunun sabahi alksveris yaptim 30 dolar icin -10 gittti 6 ay cop oldu ne yazikki

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mustapha, içinde söyledi: Kredi Skoru / Credit History

Basima gelen hadise 20 faturanin gunu odedim 22 yeni hesap kesimi 22 de yanlis hatirlamiyorsam Sabah benzin alayim dedim gittigimde hesapta nakit yok iyi Bari dedim kredi kartindan alayim aldim vs ayin 28 oldugunda -10 point kredi skoru dustu Ben odeme gunune fee odememe ragmen son gunun sabahi alksveris yaptim 30 dolar icin -10 gittti 6 ay cop oldu ne yazikki

hangi kredi karti? bazi bankalar her ayin son gununde de bakiyeyi bildiriyor kredi takip kurumlarina, o nedenle gecici bir dusus olabilir; fakat kredi kullanim yuzdesi her ay yeniden hesaplaniyor, yani odediginiz takdirde gelecek ay eski seviyeye gelecektir.

• //////////////

• @yalta, içinde söyledi: Kredi Skoru / Credit History

Basima gelen hadise 20 faturanin gunu odedim 22 yeni hesap kesimi 22 de yanlis hatirlamiyorsam Sabah benzin alayim dedim gittigimde hesapta nakit yok iyi Bari dedim kredi kartindan alayim aldim vs ayin 28 oldugunda -10 point kredi skoru dustu Ben odeme gunune fee odememe ragmen son gunun sabahi alksveris yaptim 30 dolar icin -10 gittti 6 ay cop oldu ne yazikki

Kart liminiz ne kadar? $30 için 10 puan düşüş çok fazla. Ben 2. karta basvurdugumda 10 puan düşmüştü. Diğer türlü en fazla 1-3 puan düşüş olması lazim. Yeni bir inquiry olmuş olmasın? Petrolde size puan kartı verelim filan dediler mi?

Baska bir nedeni vardir. Pompada kullandiginiz karta odeme aninda gecmez. Genelde ertesi is gunu veya bazi kartlarda 2-3 is gununde gecer. Sadece "pending" olarak gorunur. Kesinlesmemis odemenin kredi skoruna yansimasi olmaz.

• Olayi anlamis degilim 300 dolar limit vardi bankayla konusma yapacagim.ayrica kart basvurusu yapmadim hic 3k 4k arasi bankalar limit vermesine ragmen

• @crazycells pnc bank sevgili @crazycells pensilvanya bankasi hayel krikligina ugradim anlatamam 700 den sonra cok yavaslamisti birden -10 cok uzdu

• //////////////

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Olayi anlamis degilim 300 dolar limit vardi bankayla konusma yapacagim.ayrica kart basvurusu yapmadim hic 3k 4k arasi bankalar limit vermesine ragmen

300 dolar limit varsa kart borcu 50 dolar bile artmış olsa çok yüksek oranda artış olarak görünür ve puanı düşürür. Kart limiti artana kadar ekstreyi 30 dolar altında tutmanız lazım.

• @yalta maksimum 20 Ile 30 arasi harcama yapiyordum

• @knnrn birdaha kullanmicam 3 $ fe alsin dursun pnc 👎

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells pnc bank sevgili @crazycells pensilvanya bankasi hayel krikligina ugradim anlatamam 700 den sonra cok yavaslamisti birden -10 cok uzdu

Hic problem degil, bunlar gelip gecici dususler 🙂 Kredi skorunu "sprint" degil, maraton olarak gormeniz lazim...

PNC banki cok iyi bilmiyorum ama size tavsiyem Discover, Citi veya Chase 3'lusunden "secure card" almaniz yonunde, daha sonra bu secure card'i hesabi hic kapatmadan normal kredi kartina donusturmek mumkun. O nedenle cekinmeden birkac tanesine basvuru yapabilirsiniz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@knnrn birdaha kullanmicam 3 $ fe alsin dursun pnc 👎

bunu neden aliyor banka?

Benzer Başlıklar

• 185
  • 3
  • 6
  • 20
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

110

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |