Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• iyi çalışmalar,
    ABD 'de tarımsal faliyetler yaşamı ve ekonomiyi nasıl etkiliyor. verilen teşvikler var mı. bilgisi olan arkadaşlarım var mı. teşekkürler

• çok geniş bir soru olmuş açıkcası.california dayım bir ziraat mühendisi olarak. her ne kadar kendi alanıma giremesemde henüz.tarımsal üretim abartı şekilde düzenli ve destekli.özellikle bilimsel olması zaten en önemli faktör. SF bilişimi LA film sektörü ile öne çıksa da ca valley müthiş derecede tarımsal üretime sahip. özellikle badem-fıstık(antep) - ceviz de müthiş bir kazançları var. domatesi vs saymıyorum. Illinois ve çevresi tarla tarımında çok büyük alanlarda üretime sahip, florida turunçgil ve sera konusunda iyi. Ny çevresinde ve oregonda yumuşak çekirdekli meyveler, washingtonda sert çekirdekli meyveler gibi gibi....destek kısmına bakarsak türkiye de olduğu gibi sözleşmeli tarım modeli seçeneklerden biri.ürününüz kesinlikle açıkta kalmıyor. kimi durumlarda ekipman desteklemesine kadar destekler mevcut. sahip olduğum bilgiler şimdilik bu kadar. umarım işinize yarayacak bilgiler sağlayabilmişimdir.

Ek olarak bu konuda

Tarım bakanlığının sitesi
    kırsal kalkınma bürosu

• @ercan-tekoglan ercan bey çok teşekkürler

• @ercan-tekoglan kendinize ait bir büyük baş çiftlik ya da tavuk kümesi kurmanın maliyetleri hakkında az çok bilginiz var mı

• @kivooo o konu başlıca proje işi.araziyi nereden alacaksanız öncelikle o kısım önemli.hayvancılık ayağında pek bilgim yok açıkcası.

• anladım. çok teşekkürler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@kivo @Ercan-Tekoglan
    elinize saglik, boyle bir konu eksikti gercekten... Ben de tarim konusunda daha once arastirma yaptigimdan birkac bilgi ekleyeyim, simdilik birkac genel bilgi vereyim, daha sonra eklemeler yapacagim...

Ureticiler, ABD'deki topraklarda hangi sebze veya meyvelerin nerelerde uretilebilecegini gormek icin Tarim Bakanligi'nin 2012'deki "Plant Hardiness Zone" Haritasini takip ederler, yani sogukluga dayaniklilik bolge haritasi... Bu harita yillik ortalama kis minimum sicakligi baz alinarak olusturulmus bir harita ve ABD topraklarini 1a,1b,2a,2b,...,13a,13b diye 26 farkli bolgeye ayirir. Her bir bolge arasinda 10 F sicaklik (yani ~3 C sicaklik) farki vardir. Bu haritayi surada bulabilirsiniz:

alt metni

Burada da daha yakindan inceleyebileceginiz interaktif harita var:

Bu da karsilastirma yapmak icin ABD haritasi:
    alt metni

ABD'deki topraklarin %40'tan biraz daha fazlasi tarim alanlarina karsilik geliyor. Tarim, oldukca onemli. Bu haritada tarim alanlarinin ABD'nin her yerinde olmasina ragmen, ozellikle orta bolgelerinde ve goller bolgesi civarinda konsantre oldugunu gorebilirsiniz (2007'den gunumuze toprak alani bakimindan cok degisiklik olmamis).
    alt metni

Daha fazla bilgi ve istatistik icin:

• @crazycells bir kaç resmi site inceledim. çok ciddi ve gerçekçi teşvikler var. bilgi edindikçe paylaşacağım

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@kivo ABD'de Tarım ve Hayvancılık içinde söyledi:

@crazycells bir kaç resmi site inceledim. çok ciddi ve gerçekçi teşvikler var. bilgi edindikçe paylaşacağım

evet, henuz isin icinde olmadigimdan eyalet duzeyinde neler yapiliyor ben de net bilmiyorum... lakin federal duzeyde 1929 yilindaki buyuk kriz sonrasi hukumet, toprak isletenlere surekli yardim ve tesvik yapma gerekliliginin farkina varmis ve bu nedenden dolayi 4-5 yilda bir butce yasalari gecirmisler...

En sonki yasa 2014-2018 yillarini kapsayan "Agricultural Act of 2014", buyuk ihtimal 2018 sonrasi birkac yil icinde yeni bir yasa daha gelecek. Fakat 2014'teki yasa 2023'e kadar bazi tesvik ve harcama planlari sunuyor...

turkiyedekiler icin:
    https://en.0wikipedia.org/wiki/Agricultural_Act_of_2014

• Yasaklı

@crazycells bende halen detaylı bu konuyu araştırıyorum. çok sağol 🎛😍 burada kendi işini yapmadan zor. ya cok genius olacaksın ya kendi işin. bilgi buldukça paylaşacağım

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@kivo, içinde söyledi: ABD'de Tarım ve Hayvancılık

@crazycells bende halen detaylı bu konuyu araştırıyorum. çok sağol 🎛😍 burada kendi işini yapmadan zor. ya cok genius olacaksın ya kendi işin. bilgi buldukça paylaşacağım

guncelleme icin tesekkurler 🙂 bilgileri bekliyoruz...

• @crazycells in verdigi bilgiler dogrultusunda tarim sektorunun saglam bir sektor oldugu acik amerikada. Ancak, isin ne tarafinda oldugunuz onemli bir nokta burada. Calisan noktasinda oldugunuz zaman kriterler ve sinirlar belli. Hareket kabiliyetiniz sinirli hale geliyor. kivo nun plandigi gibi kendi isinizi kurmak isterseniz bir cok faktor degiskenlik gosteriyor. Eyalet ve federal yardimlarla ureticiler cok fazla destekleniyor ancak kimisine gore bu da yeterli degil. Uretim kisminda da soyle bir sikinti var aslinda, ozellikle guney eyaletlere tarimsal urunler meksika dan geliyor ve buradaki uretim maliyetlerinin altinda bir fiyatla ithal ediliyor. Ozellikle ca da su an badem uretimi yuzunden bazi havzalarda su sikintisi basgosteriyor. Gordugum, takip ettigim bir cok sayda da suyun etkin kullanimi oncelik olarak gosteriliyor. 2016 2026 yillarinda sektor gelisimi %7 ongoruluyor. Her eyalette birden cok tarimsal okul oldugunu goz onune alirsak gayet rekabetci bir piyasa aslinda. Su siralar breeder-islah ve molekuler biyoloji revasta olan alanlar.

• Merhaba forumu çok araştırdım, yeterli kadar araştıramamış olabilirim göremediysem affola. Amerika'da mesela fındık üreticisi olunabiliyor mu meslek olarak? Hiç göremedim yapan. Amerika'nın çok az ürettiğini biliyorum ama üreten kazanıyor mu? Burada fındık bahçelerimiz var işi biliyorum ve huzurlu bir iş. Sizce yapılabilir mi ABD'nin bir desteği oluyor mu? Net bilgileri olan var mı? Hangi eyalette yapılabilir?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

siz yazdıktan sonra kısa bir araştırma ile bir kaç web sitesinde bu verilere ulaştım;

bir de böyle bir tablo hazırlanmış, bu da oldukça faydalı görünüyor.

Best-and-Worst-States-for-Starting-a-Farm-update-1-646x1851.png

• @gucarslan, içinde söyledi: Amerika'da Çiftçilik

gerçekten faydalı olabilecek bir başlık, teşekkürler sn. @Emirhan-Albayrak
    merakla takip edeceğim bir başlık olacak.

siz yazdıktan sonra kısa bir araştırma ile bir kaç web sitesinde bu verilere ulaştım;

bir de böyle bir tablo hazırlanmış, bu da oldukça faydalı görünüyor.

yabancı kaynaklara bakmamıştım trde de bulamamıştım, bakalım yaşayarak yada tanıdığı yaşamış biri çıkıp şu şöyle diyecek olacak mı

• ⭐⭐

@Emirhan-Albayrak güzel başlık olmuş gerçekten ben de takip edeceğim TR'de herhangi bir bağ bahçe tecrübem yok ama öğreniriz belki de 🙂

• @sytahmt abi bu yıl kazanıp beraber işletmemiz var gibi 🙂

• @Emirhan-Albayrak, içinde söyledi: ABD'de Tarım ve Hayvancılık

Merhaba forumu çok araştırdım, yeterli kadar araştıramamış olabilirim göremediysem affola. Amerika'da mesela fındık üreticisi olunabiliyor mu meslek olarak? Hiç göremedim yapan. Amerika'nın çok az ürettiğini biliyorum ama üreten kazanıyor mu? Burada fındık bahçelerimiz var işi biliyorum ve huzurlu bir iş. Sizce yapılabilir mi ABD'nin bir desteği oluyor mu? Net bilgileri olan var mı? Hangi eyalette yapılabilir?

Hocam ben Ziraat Mühendisi'yim, keşke çalışma fırsatımız olsa mesleğimizle alakalı.

• @break Abi yapamama sebebi nedir acaba

• @Emirhan-Albayrak, içinde söyledi: ABD'de Tarım ve Hayvancılık

@break Abi yapamama sebebi nedir acaba

Şuan TR'de mesleğimle ilgili çalışıyorum. Söylemek istediğim şuydu, keşke ABD sınırları içinde çalışma fırsatım olsaydı. Tam ifade edemedim 🙂

Benzer Başlıklar

• 8
  • 18
  • 5
  • 7
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

112

40.7k
Kullanıcı

4.4k
Konu

424.2k

| | | |