Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @SerdarOzer44 Biraz gec oldu ama kusura bakmayin:

• Merhaba, online olarak yıllık vergi bildirimi yaparken foreign bankalarda 10000 dolar üzerinde varlığınız var mı sorusuna evet diye cevap verdim. Çünkü o yıl içinde ABD banka hesabımdan Türk banka hesabıma 10000 dolar üzeri para transferi yaptım. Bu para ABD’de kazandığım para. FBAR adlı formu doldurmam gerektiği ve 15 Nisan’a kadar doldurmazsam 15 Ekim’e kadar otomatik uzatıldığı söyleniyordu çıkan uyarıda. Daha önce bu formu dolduran var mı? Nasıl bir yol izlemeliyim?

• @Lenore yonergeleri takip edin. ABD disinda 10k uzeri paraniz varsa kacakcilik, uyusturucu ticareti vs gibi isleri takip icin Fbar doldurmaniz isteniyor. GC sahibi ya da ABD vatandasi isen senden 10k ustu ABD disi hesaplari bildirmeni istiyor, vergi amacli degil, yasa disi islemleri takip icin. Paper work sadece ama ugrasmak istemiyorsaniz, ABD disi 10k hesap tutmayin.

• @cnpist, içinde söyledi: Yeni göçmenin ABD'ye para transferi ve Vergi konusu

@Lenore yonergeleri takip edin. ABD disinda 10k uzeri paraniz varsa kacakcilik, uyusturucu ticareti vs gibi isleri takip icin Fbar doldurmaniz isteniyor. GC sahibi ya da ABD vatandasi isen senden 10k ustu ABD disi hesaplari bildirmeni istiyor, vergi amacli degil, yasa disi islemleri takip icin. Paper work sadece ama ugrasmak istemiyorsaniz, ABD disi 10k hesap tutmayin.

Teşekkürler. Online dolduruluyormuş sanırım değil mi? Şu an Türkiye’deyim ve son tarih 15 Ekim. Tecrübeniz var mı bu konuda. Buradan doldurabilirim değil mi?

• @Lenore online evet. TRden de yapabilmeniz lazim, biz ABd de doldurduk hep. Bankanizdan tum sene dokumu alin, mumkunse excel. En fazla paranin oldugu miktari bulup onu yazin. Hesap nolarini falan istiyorla. Sikici bir is, o nedenle artik biz 10k olmadan, parayi ABDye transfer ediyoruz.

• @Lenore bir nokta daha, TRdeki tek bir hesap 10k uzeri ama sizin TRde baska bankalarda hesabiniz var, atiyorum 3 bankada hesabiniz var ; birinde 5k birinde 2k birinde12k , bu hesaplardaki yil icindeki en yuksek miktari teker teker yazip bildiriyorsunuz. Kur olarak irs exchange den faydalanabilirsiniz. 10k altinda hesabiniz varsa bile , bir hesap 10k uzeri oldugu icin hepsini bildiriyorsunuz.

@Lenore online evet. TRden de yapabilmeniz lazim, biz ABd de doldurduk hep. Bankanizdan tum sene dokumu alin, mumkunse excel. En fazla paranin oldugu miktari bulup onu yazin. Hesap nolarini falan istiyorla. Sikici bir is, o nedenle artik biz 10k olmadan, parayi ABDye transfer ediyoruz.

Merhaba @cnpist mesajınızı geç gördüm. Bilgiler için teşekkür ederim. Ben aslında 10k olmadan aktarma gibi bir durumum yok. Çünkü ben ABD bankamdamdan Amerika’dayken Türk banka hesabıma 10k üzeri para transferi yaptım. Yani Türkiye’de kazandığım bir para değil veya nakit olarak taşımadım. Bunu zaten görmüyorlar mı?

Bilgilerde genelde ABD dışı gelir ile ilgili açıklamalar var. Form’a online baktım ama çok karışık geldi. Hangi bilgileri yazacağımıza dair bir rehber var mı bildiğiniz?

Tekrar teşekkürler.

@Lenore bir nokta daha, TRdeki tek bir hesap 10k uzeri ama sizin TRde baska bankalarda hesabiniz var, atiyorum 3 bankada hesabiniz var ; birinde 5k birinde 2k birinde12k , bu hesaplardaki yil icindeki en yuksek miktari teker teker yazip bildiriyorsunuz. Kur olarak irs exchange den faydalanabilirsiniz. 10k altinda hesabiniz varsa bile , bir hesap 10k uzeri oldugu icin hepsini bildiriyorsunuz.

Bir de saçma olacak belki ama bireysel emeklilik hesabı buna dahil mi? Banka hesabı diyor ben dahil değildir diye düşündüm. ABD’ye gelmeden önce açılan bir bireysel emeklilik hesabı ama devam ediyor. 2 banka hesabım var bir tanesinde varsa çok düşük miktar vardır. Diğerine asıl transferi ABD banka hesabımdan yaptım. Baya karışık olacak sanırım bu iş.

• @Lenore tam muhasebecilik soru 🙂 siz parayi ABDden aktarmissiniz. Bu ABD disi hesaplardaki toplama bakilan bir durum, sizinkini bilmiyorum. Amerikalilarin dedigi gibi Good question 🙂 . Yani bullshit yapmadan hemen yazayim fikrim yok. emeklilik hesabi sanirim gelir getiren hesap konumunda, o baska baslikta bilgilendiriliyor. Kesinlikle muhasebeci konusu. Emeklilik hesabi sene sonu vergi bildiriminde olmasi lazim, 1040 ta yeri var diye aklimda. Dolar / TL paritesinde bazi konular es gecilerbilir ama bir mali musavire danisin derim !

@Lenore tam muhasebecilik soru 🙂 siz parayi ABDden aktarmissiniz. Bu ABD disi hesaplardaki toplama bakilan bir durum, sizinkini bilmiyorum. Amerikalilarin dedigi gibi Good question 🙂 . Yani bullshit yapmadan hemen yazayim fikrim yok. emeklilik hesabi sanirim gelir getiren hesap konumunda, o baska baslikta bilgilendiriliyor. Kesinlikle muhasebeci konusu. Emeklilik hesabi sene sonu vergi bildiriminde olmasi lazim, 1040 ta yeri var diye aklimda. Dolar / TL paritesinde bazi konular es gecilerbilir ama bir mali musavire danisin derim !

Tesekkurler cevap icin:) ABD'de olsam bir muhasebeci ile gorusurdum ama Turkiye'deyim. Artik internetten baka baka yapmaya calisacagim.

• @Lenore, içinde söyledi: Yeni göçmenin ABD'ye para transferi ve Vergi konusu

@cnpist, içinde söyledi: Yeni göçmenin ABD'ye para transferi ve Vergi konusu

@Lenore tam muhasebecilik soru 🙂 siz parayi ABDden aktarmissiniz. Bu ABD disi hesaplardaki toplama bakilan bir durum, sizinkini bilmiyorum. Amerikalilarin dedigi gibi Good question 🙂 . Yani bullshit yapmadan hemen yazayim fikrim yok. emeklilik hesabi sanirim gelir getiren hesap konumunda, o baska baslikta bilgilendiriliyor. Kesinlikle muhasebeci konusu. Emeklilik hesabi sene sonu vergi bildiriminde olmasi lazim, 1040 ta yeri var diye aklimda. Dolar / TL paritesinde bazi konular es gecilerbilir ama bir mali musavire danisin derim !

Tesekkurler cevap icin:) ABD'de olsam bir muhasebeci ile gorusurdum ama Turkiye'deyim. Artik internetten baka baka yapmaya calisacagim.

@crazycells sizin FBAR ile ilgili bilginiz var mi acaba? Tavsiye edebileceginiz bir kaynak var mi online form doldurmak icin?

Konu su: ABD banka hesabimdan Turk banka hesabima 2022'de 10k uzeri para transferi yaptim. Ayrica Turkiye'de ABD'ye gitmeden once acilmis bir bireysel emeklilik hesabim ve ek olarak daha az kullandigim icinde yil icinde cok az miktarda para olan 2. bir Turk banka hesabim var. Tum bunlari dusunerek nasil ilerlemeliyim. Bilmiyorsaniz da simdiden tesekkurler.

• @Lenore esimle konustum, o bu islere daha hakim; sonucta ABD disindaki hesabinizda 10k para oldugu icin FBAR yapmaniz gerekiyor, paranin ABDden gelmis olmasi onemli degil. Emeklilik hesabi Fbar da securities olarak belirtiliyormus .

@Lenore esimle konustum, o bu islere daha hakim; sonucta ABD disindaki hesabinizda 10k para oldugu icin FBAR yapmaniz gerekiyor, paranin ABDden gelmis olmasi onemli degil. Emeklilik hesabi Fbar da securities olarak belirtiliyormus .

IRS'in sitesinde FBAR ile ilgili kisimda asagidaki bilgileri gordum. Asagidaki durumlarda rapor etmenize gerek yok diyor ama FBAR formunda securities diye bir secenek var.

"But, you don’t need to report foreign financial accounts that are:

Correspondent/Nostro accounts,
    Owned by a governmental entity,
    Owned by an international financial institution,
    Maintained on a U.S. military banking facility,
    Held in an individual retirement account (IRA) of which you’re an owner or beneficiary,
    Held in a retirement plan of which you’re a participant or beneficiary, or
    Part of a trust of which you’re a beneficiary, if a U.S. person (trust, trustee of the trust or agent of the trust) files an FBAR reporting these accounts."

• @Lenore biz bildirmisiz 🙂

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

60

41.0k
Kullanıcı

4.4k
Konu

426.1k

| | | |