Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Avustralya'da bir ömür böyle geçti...

• .australya sydneyde hayat devam ediyor.

...bizim kiz torun daha universiteye baslamadan evvel kendine araba aldirdi,babasi marifetli usta elinden her sey geliyor,arabayi guzelce elden gecirdi, eksiklerini tamamladi....
    ...daha lise bitmeden evvel torun universiteden kabul almisti gozculuk uzerine okuyacakti, lise bitirme yazililarinda yuksek puan alinca yakindaki bir universiteye tib okumak uzere kabul edildi,sebat edip okursa doktor olacak,turkiyedeki yegenlerin cocuklarindan doktor olanlar var.....
    ......evimize yakin plaza var icinde buyuk bir magaza K-MART var elbise ayakkabi mutfak esyalari filan satiyor, torunda burda haftada bir kac gun part time is buldu,calisip hem harcligini hemde arabasinin benzin parasini cikariyor.

..bu yasima kadar australyada bir cok arabaya bindim,kendi arabalarim veya cocuklarimin arabalari diyelim, kiz torunun arabasida peguet,iste tek binmedigim araba , gecenlerde pazar gunu kahve icmeye gittik, baktik anasi babasi baska bir yere gitmisler bizim kiz arabasini yikamis temizliyor, bak kizim ben bir cok arabalara bindim ama pego kullanmadim ver su arabanida bir tur atayim dedim.....noooooo olmaz dede sana arabami veremem, anneme bile vermiyorum, babamada vermicem ama o tamirini yapiyor,mecburen veriyorum dedi,bende zaten saka dan takilmistim.

• ......ilk 4wd yani 4x4 arac 1893 yilinda yapilmis galiba hollandali biriside 1902 yilinda arazili traktor yapmis, yani arazi vitesli otolarin tarihleri cok eski..sydneye ilk geldigim yillarda 4x4 olarak etrafta hep ingiliz yapimi landrover otolar vardi,1934 yilinda mitsubishi de 4x4 otomobil yapmis.......hatta bir ara ava merak sardigim icin kendimde bir landrover jip almayi dusunmustum....bazi meraklilari landrover jip alip donatirlardi uste koca bir demir bagaj bagaja cikacak merdiven,arkada iki tane jerry can yani yedek benzin tasima bidonu , eskiden askeri araclarin arkalarinda bulunurdu.,acajip tampon kirkolari,,,,kuma veya camura saplanirsa tekerlerin altina konacak kizak gibi plastikten yapilma board diyelim,yine on kaputun ustunde balta ve kurek.

..adam bir yere gitmez ama arabasini bush insani gibi yapar,,zaman gecti landroverler ortadan silindi hala var tabi,australyada yenileri cok pahali,eskileri yenilerinden daha pahali,hala icimde eski bir ex army landroveri alma hevesim var ustleri sotf top branda li arabalar, 30 yillik ex army landroverleri 35,000 dolar civarlarinda...

.....landroverler kaybolunca tabi japon 4x4 arabalar devreye girdi. nissan ve toyotanin iyi arazi vitesli arabalari var.....yine ayni sekilde bazi insanlar bunlarida kasaba insaniymis gibi donatiyorlar, onde acayip koruyucu demir tampon, tampon kirikosu, tamponun icinde aku ile calisan vinc,,acayip arazi teker lastikleri.ustebagajlar,kalin kalin cb antenleri, bir ara merak edip antenlerin fiatlarina baktim yuzlerce dolar.

..12 yil evvel hatunumun ablasi buraya ziyarete gelmisti,neyse bir iki yil sonra biz turkiyeye gittik evde oturuyoruz baskalarida var baldiz hanim ya australyada tank gibi arabalar var dedi,gercekten hakliydi toyatanin landcruiserleri var millet bunlarida alip donatiyorlar,bir yere gittikleri yok ama millet alisveriste gorsun diye dunyanin parasini harciyorlar...4x4 otolar icin aksesuar satan shoplar var ne istiyorsan vardir yada yapariz diyorlar,simdi cep telefonlari var ama ona ragmen araba sahibi, hadi bakalim bu arabaya birde cb radio.telsiz koy diyor,telefonun cekmedigi yerde ise yarar...evvelden arazi vitesli arabalara four wheel diyorlardi,simdi biraz degist all wheel diyorlar.....alim gucu iyi bir ulke, millet iyi arabalara biniyor......AFL australian futbol ligi acayip bir oyun ,bu gun melbourne sehrinde yari final maci oynandi 69,000 seyirci gelmis.

• oy.yo.oy....8 ekim pazar sabahi sydneyden selamlar..

....,hayat devam ediyor. eylul ve ekim ayi surprizli geciyor, efendim yillardir ilk defa eylul ayinda bu kadar sicak oldu, efendim uzun yillardan beri ilki defa ekim ayinda bu kadar serin bir gun yasandi,yani ne yazdayiz ne de kisda..

.....2014 yili turkiye seyahatimi yazmak istiyorum,okuyanlara tesekkurler......son olarak 2007 yilinda ana vatana gidip 3 aylik bir tatil yapmistik,koprulerin altindan cok sular gecti ve hepimiz zamanin ne kadar cabuk gectiginin farkinda degiliz, bizimde en son turkiyeden ayrilali 7 yil olmus,,eh oyleyse bir tatil daha yapalim dedik, bu seferki 6 haftalik, 6 haftayi gecerse emekli maasimizdan bazi kesintiler olabilir......hangi hava yolu ile gidecegiz daha 3-4 ay evvelinden bilet aramaya basladim, singapor hava yollari indirip yapmis ama kampanya tarihini kacirdik, malezya hava yollarina mudavimiz,yine orayi aradim, tabi net uzerinden bakiyorum, istedigimiz tarihlerde gidip gelmek icin 3,000 dolar istiyorlar aud..o gunun sartlarina piyaslarina gore fena degil,cunku sezon yaklastikca bilet fiatlarida artiyor,aldik biletleri geriye gun saymak kaliyor.

..ufak tefek hazirliklara basladik, kucuk kucuk hediyeler filan hatunun ailesi kalabalik, herkeslere yarim elma gonul alma bir seyler veriyoruz,.......gidis gunumuze ne kadar zaman kalmisti bilemiyorum, sabaha karsi bir ruya goruyorum, ucaga gidiyoruz ama ucak askeri jet ucagi gibi,asma merdivenle ucaga cikacagiz ama bir turlu ucaga cikamiyoruz,allah allah nu nebicim ruyadir diye dusunuyorum, yatakdan kalkip yuzumu yikadiktan sonra kendime bir mug cay ve bir iki buskuvit alip komputer basina geciyorum, haber kismina bakarken MH370 malezya yolcu ucaginin havada kayboldugu haberini okuyorum ve tuylerim diken diken oluyor.

...neyse vbakit sati geldi cocuklarimdan biri hava alanina goturup birakti, eskiden ugurlayici olsun isterdik ama bir yasdan sonra ugurlayicida istemiyoruz,bindik ucaga, birinci kaptan pilot muhammed , ikinci kaptan pilot yine muhammet iyi muhammetler bizi goturecekler diyorum, servis guzel yiyecekler guzel, sekiz saatlik yolculuktan sonra malezyaya iniyoruz ama turkiyeye gidecek olan ucak icin 4 saat filan beklememiz lazim, biraz oturuyoruz biraz hava alanini geziyoruz ve boardin kapisina gelip kontroldan gectikten sonra ucaga gidiyoruz, bir erkek gorevli turkce ogrenmis bize gule gule diyor,bende tesekkur ediyorum..

....ucaga bindik koltuklarimiz kapi agzi bu koltuklar ekseri cocuklu aileler icindir, 3 lu koltuk yanimada bir erkek oturdu, selamlastik italyan muhendismis,memleketine tatile gidiyormus,malum italyan aksani ile ingilizce konusuyor,bize bakan bir hostes hatun var, o kadar seyahat ettik bu kadar asik suratli hostes gormedim, yanimdaki adam sarap istiyor hostes ters cevap veriyor, galiba gece vardiyesini sevmemistir diye dusunuyorum, servis yaptilar yemek icki kadin ne zaman bizim onumuze gelse hep asik surat.......biraz uyuduk biraz film seyrettik ve 10 saatten fazla zaman gecti,galiba ogle saatlerinde istanbulda olduk.......pasaport kuyruguna girdik,bizde yabanci pasaport var yabancilar sirasina girdik turk pasaportlular daha cabuk geciyor,,,,neyse bize sira geldi memur turk pasaport sirasina girseydiniz daha cabuk gecerdiniz dedi, kimliklerle pasaportu verdik gectik valizleri bulduk, bir kac tane cikis kapisi var, baldiz hanim kizi ve damadi gelmisler,biri bir kapida digeri baska kapida bekliyor,yegen hanim teyze eniste diye bagirdi himmm karsilamaya almaya gelmisler dedim, damatdas arabasini kapiya getirdi polisden musaade almis hemen bindik, kucuk araba cantalari bagaja zor sigdirdik.....bir saate kalmadan cevizliye geldik, damat sonra gorusuruz eniste deyip gitti, bizde yukari ciktik, 7 yildan sonra eve geldik biraz fenalik basti, hatun bana iki panadol ile bir bardak su ver dedim,,,,hatun bir bardak su ve panadol ile geldi ilaci ictim....turkiyedeyiz, australyada suyumuzu genellikle muslukdan iceriz, temizdir icilecek sudur, benim hatun her halde bardak suyu mutfak muslugundan doldurdu,bakterili su olacak,turkiyeye gittigimiz zaman once bir kac gun kendimize dinlenme payi veriyoruz,hava yolculugu uzun oldugu icin ancak kafa yerine geliyor iyiki oyle yapmisim, bakterili suyu icince benim barsaklar bir kac gun adeta gaz makinesi haline geldi ne bicim bakteri ise mahvetti beni/..arkasi gelecek.

• 2014 yili turkiye tatilimize biraz daha devam edelim.....

.......1974 yilinda australyaya geldik, 2014 yilina kadar tam 40 sene gecmis aradan.anavatanda olmak guzel bir sey ama her seye ragmen insanin icinde bir urperti, suphe olusuyor,belki yabanci sisteme iyi ayak uydurdugumuzdan olabilir..turkiyeye gelmeden once vatanda nerelere gidebiliriz diye dusunmustuk, her kes izmir cesmeden bahsediyor,iyi oyleyse bu defa cesme ve izmiri gorelim dedik, net uzerinden otel ve ucak ayarladik,istanbulda bir kac gun dinlendikten sonra SAW sabiha gokcen hava alanina gittik sahil yolu uzerinden havas mi savas mi otobus gidiyor sadece hava alani yolcusu aliyor, bayan yegende hava alanina kadar geldi, kizcagiz biz turkiyeye gelince bizi yabanci memlekete gelmis gib zannedip yardimci oluyor......

.....turk hava yollari ile gittik zannediyorum, hava alaninda tabi ayni islemler bir suru kontroldan gec filan, yolculuk bir saat bile surmedi, uzun mesafe ucuslarina alistigimiz icin oturdugum koltuk isinmadi bile diye dusundum,,, izmir hava alaninda indik valizlere bakiyoruz hangi karasorden cikacak,bir yerden valizler gelmeye basladi,bazen kucuk hava alanlarini buyuk zannedip saga sola bakiyoruz,halbuki bir kac saatte bir ucak gelse sansli sayilir.

.....neyse valizimizi aldik,bir saatlik yolculukda bir sise su bile vermiyorlar. cok yakin bir yerde cesmeye giden otobus duragi varmis hemen bulduk otobusde bekliyormus,bilmiyorum yarim saatmi bir saatmi sonra cesmede olduk, yol uzerinde tepelere dikilmis elektrik ureten pervane miller vardi,hemde cokdular..
    ...cesmede otobusden indik gidecegimiz otel yakinlarda,kosede bir taksici duruyordu oteli sordum sapakdan iceri gir dedi.,onumuzdeki caddede sola dogru sapiyor, bizde kavisle sapip tepelere dogru yurumeye basladik ne otel var ne bir sey, bir kac kisiye sordum bilmiyoruz dediler,geri geri geldik, yol uzerinde bir esnafa sordum, tamam abi karsidaki merdivenden inin otel orda dedi, bende kavsaktan sola sapayim derken bir hayli yol gitmisim..neyse sag salim oteli bulduk, yerlestik, otel sadece kahvalti veriyor.cok sicaklara kalmiyalim diye turkiyeye mayisin ilk haftasinda gitmistik veya ikinci haftasinda,daha tam yaz baslamadigi icin cesme ve oteller bosmus,otelde bizden baska bir aile vardi iki gun sonra onlarda kayboldular,koskoca otelde biz kaldik, bahcede havuzu var sabahleyin tepsi icinde kahvaltimizi havuz kenarina getiriyorlar.,vakit buldukca cesmeyi dolastik, cesme kalesi var ona ciktim, malum yiyecegimizi alip otel odasinda yiyoruz.kotu huy disarda bir sey yiyemiyorum.

....4 gun cesme 4 gun izmir. cesmede bir gun minubuse atlayip meshur bolgesine gittik plajlarini dolastim,tabi bol bol taze simit yedik.,buyuk fotograf makinem var,kucuk fotograf makinem var, video kameram var, oda temizleyici bayanlardan birinin dikkatini cekmis, affedersiniz siz dunyayimi dolasiyorsunuz diye sordu. yok australyadan geldik tatil yapiyoruz, resim cekme meraklisiyim dedim. akrabasia varmis sydneyde, ismini duymustum cok kisilerin takma adi vardir akrabasinin takma adi da zengin mis, duymustum ama tanismamistik....

..4 gun cesme sokaklarini bir hayli asindirdik sabah yuru aksam yuru guzel sahil kenari var,yolda adamin biriyle tanistik, carrforun yaninda dukkanim var dedi, istanbulda carrfor magazalari dev gibi bende oralarda carrfour ariyorum,kucuk bir super market gibiymis......otelden ayrilik oto garajina geldik izmire bilet tamam abi, otobus dolmus biniyoruz, eee hatun baska koltuga ben baska koltuga, hmmm yok arkadas ayri ayri oturmayiz diye muavine biraz bozuk attim, ayarlama yapti ikimiz yan yana oturduk... eh kismet oldu cesmeyi ve meshur bolgesi alacati yida gorduk.bir zaman sonra her seyler tatli bir hatira olarak kaliyor ve anilarimizla nostalji oluyoruz.

• ..2014 turkiye tatili devam.

....cesmedeki otelimizden deniz kenarina dogru yururken 4 katli apartmanlarin onlerinden geciyoruz, on bahcelere bakiyorum her apartmanin on bahcesinde sebze yetistiriyorlar,bizim buralardada guzel cicekler ekilir bahce duzenlemesi yapilir.birde sokak isimlerine bakiyorum sokak ismi yok,kucuk kucuk sokaklar var, 1001 sokak, 1050 sokak gibi numaralar var.

....cesmeden otobusle izmire geldik, turkiyedeyken 4 gece icin otelimizi ayarlamistik, konak meydanindaki ataturk heykelinin arkasindaki bir sokak icinde adi sevgi sokagi, diger ucu eski fuar yerine cikiyor.otobus nerde indirdi bilmiyorum neyse bir taksi bulduk adresi soyledik taksi otelin onune kadar getirdi, dar bir sokak,uzun uzun agaclar var australya gibi palmiye agaclari olabilir...otel sabah kahvaltisi veriyor,,yakinlarda kemeralti carsisi var izmirin meshur en eski kapali carsisi, yuruyerek gittik bir kapidan iceri girdik, kapinin agzinda simitci var biraz otesinde kahve filan tamam bu kapidan geriye donecegiz dedim,,,, bir sey alacagimiz yok maksat carsiyi gormek, carsi icinde ara sokaklarda dolastik ve cikacagimizi kapiyi bulup ciktik, yuruyoruz yuruyoruz ama otelimiz nerde, yalnis yerdeyiz,bir dukkan onunde biri oturuyor otel ismini soyleyip soruyorum bilmiyorum valla diyor,carsinin kapilari hepsi birbirine benziyor yalnis kapidan cikmisiz,bir hayli dolastik, otelimizi ariyoruz, aslinda heykel tarafindaki kapidan cikmis olsaydik kolayca bulurmusuz, biraz heyecanlandik tabi.....bir caddeye geldik etraf polis dolu, allah allah bir seyler oluyor bazi yollar kapatilmis, butun izmir belediye iscileri grev yuruyusu yapiyorlarmis, cok kalabalik bir gurup siloganlar atarak bastakilere kufurler ederek yuruyus yapiyorlar,bir kenarda durup bekledik,her taraf polis dolu, neyse kalabalik caddeden gecip gitti, bende otelimi aramaya devam ettim, bir lokanta gordum garsonlardan birine sordum sag olsun guzelce tarif etti ve otelimizi bulduk,
    ......diger zamanda yine otelden cikip eski fuara dogru yurumeye basladik her iki tarafda yuksek binalar var, dukkanlar var yuruyoruz millet dukkanlardan diasri firlamaya basladi, zelzele oluyormus,bizde birden sasirdik cok kisa suren bir zelzele olmus, sagima soluma bakiyorum o anda binalar cokse caddede bile kacacak hic bir yer yok.
    ..yuruduk eski fuara girdik bombos yuruyus yapip otele geldik, tabi oglen ve aksam icin yiyecekler aldik...

..asagida otelin salonunda oturuyorum karsida iki vatandas var biri arap digeri her halde rehber olmal arap buraya gotur diyor rehber fiat soyluyor, bu ara garsonu cagirip iki turk kahvesi soylediler biri sade dedi, yahu bende bir turk kahvesi iceyim dedim banada bir sade yap demisim, kahvemiz geldi allah allah hic seker yok,kendi kendime gulmeye basladim, orta sekerli icerim ne olduysa sade demisim, ictim sade kahveyi,, aksam sabah kordonboyunda gezinti yaptik, otel temizlikcilerinden bir bayana burda buyuk alis veris merkezi yokmu dedim, var ama cok uzaklarda bir kac otobus degistirmeniz lazim dedi,resepsiyondaki gorevliye gezi haritasi sordum varmis bir tane verdi..

.....deniz kenarina gittik karsiyaka bolgesine giden tekne vapur var iki gidip donus bileti alip karsiyakaya gectik, carsisinda biraz yuruduk ve geri donduk..iste yillar sonra bir kac gunde izmirde kalmak kismet oldu, otelden yuruyup ana caddeye cikinca otobus duragi var, hava alanina giden ozel otobus saatbasi geciyormus, gittik otobus gelince bindik ve hava alanina gittik,kontroldan gecip yolcu salonuna gittik, koltuklardan birinde bir paket var, ne olur ne olmaz diye bir kosede oturan polisi gordum ve paket var gidin bakin dedim, adam he,he deyip gecti, ne olur ne olmaz bomba olabilir filan ama kimsenin umurunda degil,biraz sonra bir kadin bir erkek temizlikciler geldiler, erkek paketi aldi acti icinde duvar saat varmis, kadina senin paketi acmaya hakkin yok diye bozuk atti....

......bir saatlik hava yolculugundan sonra SAW a geldik, ordan yine havas otobusuyle cevizliye kadar geldik...

• cumhuriyetimizin yuzuncu yil anisina.ne mutlu turkum diyene.

alt metni

alt metni

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@sir-altan elinize saglik sayin @sir-altan

• Selamlar @sir-altan agabey, ben yolcu gemisinde calisiyorum, Yazilarinizi ilgi ile okuyorum ( benim hatunda benim 17 yillik gemi hikayemi yazmak istiyor, dile kolay ziyaret ettigim 163 ulke olmus.)Aralik sonu Sydneye gelecegiz musait olursaniz tanismak isterim.

• ...2014 yili turkiye gezimi tatilimi burda bir turlu bitiremedim.

...bu ilik pazar sabahinda biraz daha devam etmek istiyorum.tatilimin bir haftasida kibris devletinde gecti,anamim anasi kibris kokenliymis,eh biraz kan bagi varmis hadi birde orayi gorelim istedik.bayan yegende internet var hadi bir arastir bakalim,,sag olsun bir gun sonra icin her seyi telefonla halletti,net uzerinden galiba odeme yaptik,sahiha gokcenden galiba pegasusu ucagi ile gittik,havas otobusu ile hava alanina geldik. ucak ogle saatlerinde kalkacak, zaten kisa bir yolculuk. gumruk pasport kontroluna geldik--nereye gidiyorsunuz kibrisa,kimlik gosterdik ve bize birer cikis kagidi verdiler pasaport filan lazim degil,bu arada ogrendigim bir sey eger kibrisa turk pasaportu ile gidilirse ve bundan yunan hukumetinin haberi olursa o sahisa yunanistan icin turist vizesi vermiyorlarmis, bu yuzdende herkes kimlik ile gidiyormus,

......hava alaninda bufeden bir iki simit alayim yolda yeriz filan diye dusundum aha sokakta simit 75 kurus burda 3 lira filan almadik tabi.kisa bir hava yolculugundan sonra Ercan hava alanina indik gumruge geldik,istanbulda verilen kagidi iyiki atmamisim giris cikis kagidiymis onu istediler verdik kucuk bir pusula gibi bir sey. otelin adi va-nu gibi bir bir sey hatirimda kaldigi kadariyla, gidecegimiz sehir girne,otel biraz sehirin disinda ama istenirse yuruyerek sehir merkezine gidilir.,hava alanindan otelin servis minibusu alip otele goturdu,kapida genc bir delikanli karsiladi biraz sorgu sual sonra odamiz gosterildi,kucuk guzel bir otel bir kismi gazino,tabi gazinoya hic ayak basmadik,yaz aylari otelde musteriler var tabi hepsi turk.........

....... otel calisanlari musterilere kral muamelesi yapiyorlar, kahvalti ogle yemegi aksam yemegi hersey dahil,yiyecek adina hersey var.her turlu icecek serbest,bazen bunlar nasil kar ediyorlasr diye dusunurum.nasil para kazaniyorlar,otelin hem havuzu var hemde bir kismi deniz plaj ama cok kucuk bir yer,otel kapisinda bizi karsilayan delikanli kibris turu var isterseniz sizide dahil edeyim demisti, hayir istemez demistim, neyse ertesi sabah neden olmasin dedim, delikanliyi bulup turda yer varmi dedim,oda telefon edip sordu varmis,kisi basi kac para aklimda kalmadi,saati gelince normal 10 kisilik minibus gelip bizi aldi yani 10 veya 12 kisilik gurup,,,,,,tur basladi,lefkoseye gittik iste burasi cumhurbaskani sarayi filan,kucucuk bir sehir,askeri sehitligi dolastik,evinde ailesi oldurulen bir doktorun evine gittik muze yapmislar,rehberimiz bol bol kibris tarihini anlatti,magosa ya gittik kaleye ciktik biraz carsinini gezdik..lefkoseye giderken rehberimiz karsidakiler besparmak daglari dedi,daglar kapali bir yumruk gibi onun icin bes parmak daglari denmis,.. deniz kenarinda plaji olan bir restauranta goturulduk......herkesler bir seyler ismarladi,galiba bizde pizza yaptirdik..galiba magosada rumlardan kalan bir kiliseyi cami yapmislar,uydurma bir minare koymuslar o kadar cirkin gozukuyorki,,,,baska bir yerde yine kilise gibi bir yer muze yapilmis,icinde cok antik seyler vardi,galiba burda birde turk kahvesi ictik.

...kibris kibris kucucuk bir yer,lefkosede bazi binalarda hala kursun izleri duruyor.yani 1974 yilindan kalma,bir yerde SINIR var iki devleti ayiriyor......turu tamamlayip geri otele getirildik tabi tur esnasinda bazi magazalara goturulduk, bizim bir seyler almaya ihtiyacimiz yok.
    .....otelden girne merkeze trolley gidiyor sabah gidiyor ogleden sonrada geri geliyor,bizde binip girne merkeze geldik,carsilari dolastik kucuk bir yer, yerli kibrislilarin kendilerine has aksanlari var hemen belli oluyor, turkiyeden gelmelerde belli oluyor, emlak alisverisi ingiliz pound-parasi uzerinden yapiliyormus,.benim gibi insan bir ,iki ay sonra burda yasamaktan SIKILIR Yani sonunda ada hayati,sabahlari bir yolcu ve yuk gemisi otelin yakinindan gecip kibriasa geliyordu galiba mersin limanindan kalkip geliyormus......kibrisda biraz dinlendik sayilir bol bol bol yedik ictik,tabak elimde masama geliyorum,garsonlardan biri kosup elimden tabagi aliyor aman efendim siz zahmeti etmeyin ben masaniza gotururum diyor,yani bir yerde turist kibris icin hayat demek....

...kibrisda gunlerimiz doldu ucak saat 17.00 filan kalkacak hava alanina goturecek minibusu bekliyoruz,neyse baska yerdende yolcu almis geldi ve bizi lefkose hava alanina goturdu, evvelden bazi tv programlarinda izlemistim iste kibrisin koylerini filan gosteriyordu, yahu saga sola bakiyorum ne koy var ne kasaba kucucuk ve duz bir alan peki bu koyler nerde diyorum kendi kendime...ne yazikki kibris turk devleti pasaportu dunyanin hic bir ulkesinde gecmiyor,orda yasiyan kuzey kibris halkida yunan kibris devleti pasaportu kullanip yurt disina gidebiliyorlar.
    ..... ahava alanina geldik, gumtukden gectik yine elimizde kimlik ve kucuk pusula gibi kagit, eh yolcu salonuna indik,bekle bekle ama ucak bir turlu gelmiyor,turk isi turkiyede baska bir ucakla baglantimiz olsa kaciririz,havalanma saatinden bir kac saat sonra ucagimiz lutfen geldi,, aksam saat 21.00 de filan saw a indik,istanbulda bir yagmur var bir yagmur var goz gozu gormuyor, taksi bakiyorum taksi yok.havas otobusu sahil yolundan giden en son 21.00 de kalkmis son otobusmus,bayan yegen ariyor,napiyorsunuz filan-- gelmek icin vasita ariyorum, tem uzerinden giden bir otobus varmis ona binin ve kartal koprusunde inin diyor, sansliymisiz otobusu bulduk bir iki dakika sonra hareket etti, cok korkunc yamur yagiyor ve otobusun ici balik istifi gibi dolu yani 45 kisilik otobusde 100 kisi var diyelim....ekranda liste var duraklari sayiyor,yanimdaki bir vatandasa bak arkadas benim gozlugum yok okuyamiyorum kartal koprusune gelince haber ver diyorum,neyse kopruye yaklasinca dugmeye bastik, on kapi onunde belki 20 kisi var,hatunu zar zor disariya attim kendim inecegim sofer kapiyi goremiyor ve otobus yurumeye basliyor,bagira cagira otobusu durdurdum,hic boyle bir duruma dusmemistik, kufur edecegim geliyor ama kime kufur edeyim,otobus soferinin bu kadar fazla yolcu almamasi lazim bir kaza halinde cok insan yaralanir veya olebilir.
    ...kartal koprusunde indik cok siddetli yagmur yagiyor, neyse yegen hanim bir taksiye atlayip gelmis elinde semsiye,sansliymisiz hemen yakinimizdan bir taksi geciyordu cevirdik taksiye bindik ve rahat bir nefes aldik.........anamizin anasi tarafindan kibrisda kan bagizim var bir gorelim dedik oda kismet oldu.....oteldeken kadinli erkekli bir grup gelmisti bir kac gun kalip gittiler yalniz baslarina kaldiklarina baska lisan konusuyorlar, topluma girince sahane bir turkce,yani benden iyi turkce konusuyorlar, sonradan anladim istanbulda yasiyan rumlardanmislar guzelde ingilizce konusuyorlardi....

• ..12 kasim pazar hava cok sicak ve rutubetli evin icinde aklet ile terliyorum.

....biz emekliler icin devlet baba kolaylik yapmis, $2,50 dolarlik bilet ile 24 saat otobus tren vapur tramvay gibi seylere binip gezebiliyoruz,alis veris merkezlerini dolasmak artik SIKICI geliyor, her yerde bayilik verilmis ayni magaza zincirleri ayni seyler,eh bir magaza indirim yaparsa belki gidip gorulebilinir,.carsilar yerine deniz kenarlarina gitmeyi tercih ediyoruz, gelin hanimin mesai saatleri degisti, eh her hafta bir iki gun cocuklari okuldan alip evlerine goturup biri gelene kadar beklemek bize dusuyor,yani bir yerde elden ayakdan dusmedikce gorevde bitmiyor,. genellikle bazi cuma gunleri serbest oluyoruz, hadi oyleyse bir yere gidelim..

.......north sydney daha varlikli ve medeni insanlarin yasadiklari bolgeler olarak bilinir, chatswood diye bir bolge var, eh hadi bu cuma oraya gidelim north sydneyde,ordanda manli plajina ineriz diye dusundum ve sandovic hazirlayip yola ciktik,tiren istasyonuna gitmek icin otobuse binmemiz lazim, yol uzerinde yagoona diye istasyon var, devam edersek bankstown istasyonuna gideriz, yagoona da indik ordan lidcombe istasyonuna tren var oraya gittik,bu lidcombe istasyonu devamli hareketli istasyondur. bankstown dan gelip yagoonadan gecen ve lidcombe ye gelen tren burdan daha ileri gitmez, lidcombe istasyonunda bes alti platform vardir, 1 nolu platformdan gecen trenler north sydneye giderler ve her istasyonda durmazlar......lidcombeden bindigimiz tren gordon isimli istasyonda son durak olarak durdu, son durak degil ama bu tren daha ileri gitmiyormus,... burdan baska trene bindik ve bir kac istasyon sonra chatswood denen bolgede indik.,,buyuk alis veris merkezi var,yurumeye basladik anaaaaa her 10 kisiden 8 kisisi chinli cinliler bu bolgeye yerlesmisler, bende beyaz ozileri bulacagimi zannediyordum, biraz dolastik eh manli plajina deniz kenarina gidelim dedik, normal olarak sehir merkezinde iskelelerde her 10 dakikada bir manli ye vapur vardir,chatswood dan manliye otobusle kisa yoldan gideriz diye dusunmustum, bir gorevliye manli otobusu sordum, istasyonun obur tarafina gidin dedi, gittik durak bulduk, manli otobusu geldi,ben kestirmeden manli ye inecek diye dusunurken otobus sehir istikametine gitmeye basladi yolcu indir yolcu al, yarim saatte sydney koprusu basina geldik,burdan sola donup manli tarafina yoneldi eh yarim saatte dur kalk dur kalk bir saat sonra manli ye geldik,biZim icin tecrube oldu.trene binip iskelelere gitseydim daha cabuk deniz yoluyla manliye giderdik..

....sydneyde cok plaj vardir ama manli ve bondi plajlari cok meshurdur sydneye gelen turist bu plajlari gormeden gitmez.....baska bir gunde bu defa bondi plajina gidelim dedik,tren otobus ondan sonra plaja geldik, geldik ama bir yagmur bir firtina basladi,kendimizi otobus duragina zor attk...gecen hafta sali gunu hadi yine sydneye inelim dedik, bu defa yine north sydney trenine bindik, sydney koprusunun north diger ucunda northsydney istasyonu vardir,orda indik caddeye ciktik caddenin bir kosesinde koprunun ustune cikacak asansor var, asansore bindik ve kopruye ciktik,kopru uzerinden yuruyerek iskelelere geldik,deniz sevisyesinen 70 metre kadar yuksekde yuruyerek etrafa bakmak guzel oluyor,ama demir korkuluklar var kafesli tel gibi kapanmis,resim cekmek zor oluyor ve kopru uzerindede bir suru guvenlikci geziyor......

.gecen sali gunu melbourne kupasi at yarisi vardi,victoria eyaletinde o gun resmi tatildir, bir nevi karnaval vardir. cantama lotto kagidi koymustum sali lottosu, eh bu defa sydneyde bayiye yatirayim belki sans olur dedim.bir kosede kucuk newsagengy gordum,yani gazete bayi, bunlar lotto bayisdirler, onumde bir kadin var dukkandaki kadin asyali, musteri kadin bir sey soyluyor kadin anlamiyor,lottocu kocasina seslendi adam geldi, musteri kadin onada derdini anlati adamda anlamadi, musteri kadina bakip ne istedigini bana yavasca soyle dedim, horse melbourne yaris bu yarisda bu ata para koymak istiyorum dedi, hep beraber gulmeye basladik,at yarisi icin TAB denen ofisler vardir birde bazi pub larin icinde TAB lar vardir,kadina git pub bul dedim

• ....nisan ayindan beri dogru durust tatil yapmadik,yurt disi icin ucak biletleri pahali,daha evvelinde 6 sefer hawaii de bulundum,cok sevdigim bir yer, ne varki otellerin geceligi 500 aud dan asagi degil,hawaii yi kafamizdan sildik sayilir,hatun dis tedavisi goruyor, ufak bebeleri zaman zaman okullarindan alip evlerine goturuyoruz,yani 8 aydir sydney sehir icine gitmekten baska bir yere gidemedik..ocak ayinda 5-6 gunlugune yenizellandanin auckland sehrine gitmeyi dusunuyorum 6 gunluk tatil yapmak hemen hemen 3000 dolari buluyor......

..gecen hafta firsat buldum, daha evvel arastirmis oldugum bir tatil bolgesi vardi, nevcastle sehrine yakin kucuk bir kasaba bu bolgeye central coast denir,,,,kasabanin adi redhead kizil kafa.......lifestyle villages diye bir yer buldum emeklilerin oturdugu bir karavan parki ama karavan yok kucuk kucuk kabinler kucuk bir araziye 160 tane kabin yerlestirmisler..sali gunu arastirdim bos kabin varmis geceligi 150 dolar eh sezon yukselmeden iyi fiat deyip bookingcom dan 4 gecelik rezervasyon yaptim hemen parasini debit kartindan odedim. mubarek bookingcom taa hollandadan booking yapiyor acayip bir sirket olmali....

.parka giris saatimiz 13,00 de olacak kendimizi ayarlayip carsamba gunu ciktik yola,bir yerde 15,20 dakika mola verdikten sonra redhead e geldik,bolgeye yabanci degilim kolaylikla buldum,park biraz carsinin disinda ana yol uzerinde, sokaga park edip ofise gittim bir bayan vardi cok sakin bir yer, eh booking yapmistim dedim, adin ne dedi soyledim bir harita ve anahtari verdi,baska yerlerde kimlik isterler kredi kartini kopyalarlar filan burda bir sey istemediler,,,,kucuk park icinde 3 tane sokak yapmislar sokaklar tek yol ve bir arac gececek genislikte,gittik 65 nolu kabini buldum,yaninda araba parki var girmek cikmak ustalik ister cok dar...

..arabayi park ettik kabini actik kucuk ama temiz bir kabin tek oda.birde kucuk bir oda var 3 lu ranza koymuslar,.ofisdeki bayan harita vermisti, arka tarafta kapi var anahtari sifreli ordan plaja gidersiniz filan..eh parka geldik ama biraz sonra bir yagmur basladi siddetli yagmur ve firtina,....hmmmmm ertesi sabah bir bardak cay icip arkadan gidip plaji kesfedeyim dedim,,,,, plaj yolu agaclarin icinde patika yol onde kucuk bir bataklik var uzerine kopru yapmislar bir surude ordek yuzuyor,kabindan plaj uzakligi 400-500 metre filan var,once ince kum uzerinde yurudum biraz sonra islak camur gibi kum agaclar egilip birbirlerine yapismislar yani bas uzerinde kopru gibi, sabah yuruyorum agaclarin oldugu yer bir hayli karanlik oh be burda adam kesseler kimse duymaz diyorum, sert zemin bitti ince sari kumlar basladi ve ve tunelin sonunda isik olur gibi bende gun yuzu gordum,yumusak sari kumda yurumekde zor oluyor.

........kum sahilin genisligi hemen hemen yuzmetre kadar var arka taraf bir nevi orman......9 mile beach deniliyor cok sahane bir plaj denizde biraz ilerlerde tanker gemiler var belli araliklarla siraya girmisler demir atmislar nevcastle limanina girmek icin sira bekliyorlar, bu sehirde hem komur madenleri var hemde baska maden isletmeleri, belki komur trenle bu sehire geliyor burdanda gemilere yukleniyor.komur yerin altindan tas gibi cikartiliyor ama sonra kum gibi yapiliyormus, hem nakliyat iciin hemde yavas yanma bakimindan oyle oluyormus.

.........hatunla beraber hadi bakalim birde carsiya cikalim dedik,carsida bir sey olmadigini biliyorum ama hatuna soylemedim, bir kilometre filan yuruyup carsiya geldik, yolbasinda shopping center tabelasi var.....carsida bir kucuk market yanindaki dukkan hem postane hemde gazeteci lottocu, yaninda kucuk bir lokanta,eee carsi nerde, iste burasi carsi, biraz ilerde birde bottle shop var yani siseci diyelim,carsiyi gectik ve plaja yuruduk, guzel plaj binasi var bir kosede cankurtaricilarin binasi var,surf yapmak isteyenler icin sahane dalgali bir deniz,benim hatun gittigimiz yerlerde yurumeye alisik ama shoplar olacak tabi shop olmazsa tad alamiyor...kucuk sakin bir kasaba emekliler icin bire bir,tabi bizi acmaz,bu bolgelerde cok fabrikalar filan yoktur kucuk sanayi kucuk is yerleri buralarda oturanlarin coguda trade insanidir, yani sucu, marangoz elektrikci ev isleriyle ugrasan insanlar....kumlardan yuruyerek parkin arka kapisindan girelim diye kumlar uzerinde yurumeye basladik, patikaya gitme 15 dakika filan suruyor,bir suru erkek veya bayan kopekleriyle yuruyorlar cogu kopekler onden kosuyorlar yanimiza geliyorlar,kendim pek kopeklerden korkmam ama bullterrier gorursem kacarim.cok korkunc hayvanlardirlar ceneleri cok kuvvetlidirler..yumusak kumlarda ancak yarim saatte kampa geldik yumusak sari kumlar ayagimizin altindan kayiyor ve insani yoruyor.

..dort gecelik tatilde bir hayli yagmur yagdi 10 km kadar uzakta bildigim charlestown diye bir yer var,buyuk bir alis veris merkezi var,en son olarak 2010 yilinda orda bulunmustum bu sefer degisik bir yoldan gidip carsinin kapali oto parkina girdik, cok ama cok degismis,dolastik bir kac sey aldik, araba parkindan cikiyorum, sanki dementia olmus gibi acaba saga mi donecegim solami donecegim diye dusunuyorum,araba parkindan ciktim kenarda otobus duragi var genc bir vatandasda otobus bekliyor, hatun tarafinin camini acip adama seslendim yahu ben pasifik hwy dan belmont a gidecem saga mi doneyim solami doneyim diye sordum adamda tepeden saga don dedi,hani bazen gelis gidis yolu insanin kafasinda karisabiliyor, neyse tepeye cikip isiklardan saga donduk ana yola ciktim 50 metre otedede redhead e giden sapak var girdik sapaga.

..........

• ...yine tatil sezonu geldi..... ozel okullar aralik ayinin basinda tatile girdiler, devlet okullari,19 aralikda kapandi, ocak ayinin sonunakadar okullar tatil, eh malum christmas da geldi, pazartesi ve sali gunleri resmi tatil, 22 aralikdan 1 ocak gunune kadar trafik cezalari 2 misli....22 aralik cuma ogleden sonra sehir cikisi yollari tikandi,cunku herkes bir yere tatile gidiyor,...x mas dan bir gun sonrasina boxing day denir, bazi magazalar indirimli satislar yaparlar,bu sali gunude milyarlarca dolarlik alis veris yapilacagi tahmin ediliyor,genellikle biraz giyim esyalari ve elektronik seyler....

.....en son olarak 2019 ekim ayinda ucaga binip hawaiiye gitmistik,eh araya pandemi girdi baska seyler girdi, bir turlu yurt disi gezisi yapamadik,her iki yilda bir ucaga bindigimiz icin sanki icimde bir ozlem var,pasaporttan gecmek, security de aranip gecmek sonunda ucaga girip oturmak gibi..hawaii ye 6 sefer gittim ilk gidisde iyi otel icin geceligi 120 australya dolari odemistik,,, aradan 15 yila yakin zaman gecti ve waikiki de otel odalarinin geceligi 500 dolari buldu,kaldiramiyacagimiz bir fiat oldu.

......ucak ile 3 saat otemizde yenizellanda var, burnumuzun dibi sayilir ama gidip gormek kismet olmadi, her australyali yeni zellandayi gormustur,genellikle oranin kis mevsiminde queenstown diye bir bolgesi var oaraya gidip kayak ve snow boarding yaparlar....eh austraslyada yasayip yeni zellandayi gormezsek benim icin ayip olur deyip,,,, auckland sehrine gitmeye karar verdim, ocak ayinin ortalarinda esimle gidecegiz, ucakla 3 saat 10 dakika tutuyor. jetstar hava yollari var onunla gidecegiz,yillik 55 dolarlik uyelik ucreti var, pandemiden sonra uyeligimi yenilememistim,uyeligi yeniledik 60 dolar indirim yaptilar, iki kisi gidis donus 810 aud odedim....

......simdi otelleri inceliyorum, otel hem sehir gobeginde olacak hemde butceye uygun olacak,,,,otel odalarinin geceligi 200 dolardan baslayip yukseklere cikiyor.auckland sehri birbucuk milyona yakin nufusu ile zellandanin en buyuk sehiriymis

• @sir-altan Iyi tatiller, iyi gezmeler abi. Yeni Zelanda benim de cok gormek istedigim bir ulke. Dogallik bakimindan cok guzel bir ulkeymis.

• Bizde gemi ile ocak ayi sonu Yeni Zellendadayiz , benimde 23 sene sonra tekrar olacak , eski dostlarimizile bulusacagiz

• .....ispanyol isi..

...benim biraderin esi bulgaristan kokenlidir,benim dedelerimde bulgaristan kokenlidir...biraderin iki oglu var. biri kendini yetistirdi milyoner oldu,lisedeyken komsu ispanyol kizla tanisiyor ve evleniyorlar,eh aileye ilk yabanci gelin geldi,yegeninde iki oglu oldu onlarda uni bitirdiler biri buyugu avukat oldu,ama genclerde ne turkce var ne ispanyolca,,,,yegen ispanyadan bir yazlik aldi, durumu iyi senede iki sefer filan ispanyaya giderler,yegenin oglu anasinin koklerini ariyor ve dayi cocuklari kuzenlerini almanyada buluyor...

...yegenin avukat olan ogluda arjantin kokenli hatunla tanisiyor oda avukat sevgili oluyorlar, sonra nisanlandilar nisan toreni bizden 100 km otedeki bir yerde yapildi davet edildik ama gunu birligine o kadar uzaga gitmek beni yoruyor, genclikde bir gunde yuzlerce km yol yapip geri donerdik,,, ozur diledik nisana gidmedik benim yerime cocuklarim gittiler..

.....eh ispanyol baglantimiz var avukat hanim ve nisanlisi hadi biz dugunu ispanyada yapalim diyorlar,,,,, 5-6 ay evvelinden dugun konusulmaya ve organize edilmeye baslandi, dugun yeri madridden bir kac saat uzakta dag basinda bir otelde, kasim ayinda soguk mevsimde......dugunden bir kac hafta evvel yegenim geldi davetiye getirdi,turkce ingilizce yazilmis dugun davetiyesi...cok uzun yol, benim hatunun uzun yola gidecek pek dermani yok gibi, turkiyeye gitmek istiyoruz cesaret edemiyoruz,turkiye 19 saat, ordan 5-6 saat de ispanya diyelim..... dugune gelemiyecegimiz icin yegenden ozur diledik, yegenin kiz kardesi var o ailesiyle gitti biraz turkiyede kaldilar bir hafta ispanyada,,,,,,yegenin anne tarafindan kuzeni almanyada yasiyormus yegen onuda davet ediyor,,, adamlar ucakla madrit e geliyorlar,bir iki gun madridi gezelim ondan sonra dugunun olacagi sehire, kasabaya gideriz diyorlar, hava alanindan araba kiraliyorlar ve tarihi yerleri gezmeye basliyorlar, yine tarihi bir yerin yakininda arabalarini park ediyorlar,bir muddet sonra geri geliyorlar, arabanin cami kirilmis, lap top gitmis, dugun icin getirdikleri elbiseler,ne kadar kiymetli esya varsa calinmis.....turk haberlerinde bir kac turkun italyada soyuldugunu okumustum hatta birinin karavanini calmislardi,ispanyada da bizim uzaktan akrabalarin basina geldi.

• ..yeniden merhabalar.
    .......17 ocak gunu sabahleyin saat 8.00 de yeni zellandadan australyaya geldik,bir kac gun icin ev hapsindeyim,eh vakit buldum birazda bu 6 gunluk tatili anlatayim,emekliyiz gerci her zaman vaktimiz bol ama bir seyler yapabilmek icin icimizden gelmesi lazim....

...11 ocak persembe gunu ucagimiz 9,05 de kalkacakti,sabahleyin erken uyandim bir bardak cay ictim bir iki buskuvit yedim, hatun hava alaninda yeriz diye bir kac dilim sandovic yapti,hava alani kurallarinda yurt disina gidiyorsaniz mutlaka 3 saat evvel orda olunuz diyor......sabah 5,30 kizimizin arabasina binip hava alanina dogru yola ciktik, her yil bir kac sefer cocuklarimi ben hava alanina gotururum, son bes yilda ilk defa onlar beni goturuyorlar,..sabahleyin pek yogun trafik yoktu 30 dakikada filan alanda olduk, yolcu indirme yerinde indik ve kucaklasip,vedalasip iceri girdik,kizim eve dondu...ucuz tarife gidince 7 ser kilo carry-on canta hakkimiz var,... eee yeni zellandaya gidiyoruz ya cocuklarimiza, torunlara bir seyler aliriz dusuncesiyle kendim carry-on cantasindan vaz gecip 20 kiloluk check -in valizi hazirladim tabi extra para odedik, ne varsa doldurduk ama sadece 13 kilo geldi,tabi ne olur ne olmaz orda hava soguktur filan diye kalin ceketde attik valize.

......jetstar bolumu en sonlarda neyse check-in yapmayi acmislar sirada fazla kimse yok, valizi verdik,boarding kartlarimizi aldik,pasaporttanda gecelim ondan sonra sandovicimizi yeriz dedik. pasaporta girdik,, kucuk kucuk standlar var pasaportu acip resimli tarafini makineye sokuyoruz,karsiya bakiyoruz galiba makine resim cekiyor, kutudan okey yesil isik yaniyor, yani pasaportunu al ve yuru,iki adim atinca turnike aciliyor,yani pasaporta kimsenin eli degmeden islem yapiliyor,,,,ucagin kapi numarasi 31,, o bolgeye gittik ucagin kalkmasina ikibucuk saat var,sandovicimizi yedik,tabi daha evvel aramadan gectik ceptekileri ceketi,her seyi koca plastik bir tepsiye koyduk,memur kayisinida cikar dedi, eyvallah dedik.

.....zaman gecmez desekde ,geciyor iste, yarim saat evvelden boarding yapmaya basladilar,200 kisilik ucak, sagda solda 3 lu koltuklar var,kisa mesafe ucagi oldugu icin konfor diye bir sey aramiyalim,sydneyden auckland sehiri 3 saat 10 dakika tutuyormus,9,05 de kalktiysak 12,05 de orda olmamiz lazim, amma yeni zellanda saati bizden iki saat daha otede yani saat ikiyi 10 gece ucagimiz indi. ucak 9,05 de perondan ayrildi taxi sirasina girip inip kalkan ucaklari bekledi sira gelip havalanana kadar 20 dakika daha gecti...

......aucklanda hava alanindan sehire nasil gidecegimi planlamistim,ucuz tarife otobus ve tren....velhasil auckland a geldik ucaktan indik pasaporta giderken kopek kokladi,pasaport sirasina girdik,ucakta bir karantina karti vermislerdi doldurduk,ilac kisminda tereddutte kaldigim icin var ve yok isaretlemedim,yasli bir hatun pasaport memuruna rastgeldik,pasaportlari verdik, ya biz ilac kullaniyoruz orda isaretlemedim dedim 3 ayliktan fazla ilac yoksa mesele yok dedi,cantada paket buskuvit vardi onu soyledim.karantina kartlarina damga vurdu ve yeni zellandaya hos geldiniz deyip pasaportlarimizi uzatti, thank you deyip cikis kapisina gittik...

..australya bizim eyaletde opal kart var tren otobus vapur icin, auckland da oyle galiba hop-at card olacak,hava alaninda kucuk bir dukkanda satiliyormus, iki kard istedim ve 30 ar dolar yukle dedim genc indian kiz kartlarin tanesi 5 dolar 70 dolar verin dedi,ve ilk paramizi harcadik metro kartini aldik.....programima gore burdan otobusle tren istastyonuna gidecegiz phuniui isimli bir istasyon olacak,birisine sordum ilerdeki duraga gidiniz dedi, 30 metre yuruduk bir iki otobus gelip gecti ,tren istasyonuna gidecek otobus geldi otobus bos, sofer inip valize yardim etti,bir kac yolcu daha bindi......dangur dingir istasyona geldik,asansor var yuruyorum kirmizi yelekli iri yari bir bayan geldi gorevliymis, efendim demir yollarinda tamirat var iki hafta daha tren yollari kapali britomart istasyonuna gidecekseniz burdan otobuse bineceksiniz deyip otobus numarasi soyledi .... on dakika kadar bekledik bir iki otobus geldi degisik yerlere gbiyormus, sonra bizimki geldi kartimizi tap yaptik,,,,,trenle gitseydik 9 istasyon vardi daha cabuk giderdik, eh otobusle yolcu al yolcu indir,dur kalk, dur kalk ilerde otobus tika basa doldu,her halde 40 -50 dakika otobusde kaldik.

....sukurler olsun sehir merkezine geldik, elimde otel yolunun haritasi var, kabaca bir kagida kendim cizmistim,queen streetden gidecegiz, birisine nerde bu queen street dedim, next street dedi.yorgunluk var, aclik basima vurmus,300 metre kadar yuruduk ve otelin sokagini bulduk,her iki yonden gidiliyor ama onu biraz bayir,haftada en azindan 30 km yuruyus yaparim ama 50 metrelik bayira gelince dizlerimin bagi cozulur..avani metropolis isimli otel hem otel hem residence, neyse 20 inci katta 10 numarali odayi verdiler park manzarali, deniz manzarali istesek daha cok para odiyecegiz....cantalari biraktik hemen gidip yiyecek bir seyler alalim dedim, hobideki bayana super market nerde var dedim tarif etti,aslinda daha yakinimizda baska market varmis, biraz yuruduk marketi bulduk kucuk coles marketi, iceri girdik bir gorevli cabuk olun bes dakikaya kadar kapaniyoruz dedi.hemen bir iki sey aldik, allah allah erken degilmi yahu, bizim super marketle gece saat 22.00 ye kadar aciktir,ekmek peynir aldik ciktik, saat besden sonra butun magazalar kapaniyormus, bazi cafe ve yiyecek yerleri haricinde....6 gunluk tatile gidiyoruz birinci gunu boyle yolda bitti,yani 3 saatlik yolculuk sekiz saatmi surdu 10 saatmi surdu bende anlamadim.

• Altan abi bizde gemi ile Yeni Zellandadayiz , iklimi muhtesem Tauranga ya hayran kaldim.

• @oprmngr, içinde söyledi: Avustralya'da bir ömür böyle geçti...

Altan abi bizde gemi ile Yeni Zellandadayiz , iklimi muhtesem Tauranga ya hayran kaldim.

oprmngr....haritaya baktim, auckland sehrinden daha cok yukarlardaymis,gemi ile avrupadan geldiyseniz 6-8 hafta deniz uzerinde gecmistir.evet 160.000 nufuslu kucuk ve guzel bir sehir,nufusun %30 u da zellanda gercek yerlileri olan maori lerden olusuyormus.....

.....yeni zellanda ziyaret edilecek ise, buyuk sehirlere degilde dogaya gitmek lazimdir.misal olarak benim kucuk cocuklarim olsa onlarla aucKland sehri yerine singapore ye giderdim,yani nz de cocuklarin canlari daha cok SIKILIRDI..

• ..N.ZELLANDA.auckland

.....ucagimiz hava alanina yaklasirken camdan disarlara bakma imkanim oldu,galiba biraz sehir disiydi ama cok guzel yerler yamacli tepeler uzum baglari, ciftllik evleri filan,hmmm gercekten guzelmis diye dusundum.
    ....hava alanindan ayrildiktan sonra sehir icine giden otobuse binince sagda solda gordugum evler biraz cagin disinda kalmis gibilerdi, hava alani sehir disinda,belki eski yerlesim yerleridir filan dedim....Aucklanda birinci gunumuz cabucak gecti,yani yolda gecti ve aksam oldu gun bitti,yorgunluk var yataga uzanmisim,uykuya dalmak uzereyim veya dalmisim,,,buraya gelirken hatunun cani SIKILMASIN diye kizim bir tablet vermisti you tube den turk dizileri programlari izlemek icin filan,ben yorgun argin ta yatagin ucuna gelmisim, hatunda tableti acmis dizi izliyor,malum turk dizileri, kulagimin yaninda bir feryatlar bagirmalar basladi,birden bire ne oluyor diye yataktan yere dustum,karyola baslarinda cekmeceli dolap vardi allahtan basim ona carpmadi,hey allahim hayatimda ilk defa yataktan dusuyorum,gel de gulme..

.....seyahatimiz 6 gunluk bir gun gecti,ikinci gun carsiya ciktik,mecburen queen street den geciyoruz,hep markali giyecek veya diger esyalarin satildigi meshur magazalar var, cucci, dior,bir cok meshur magazalar. caddenin sonu deniz kenarina iniyor, sag tarafta meshur tren gari BRITOMART istasyonu var,ilk bir iki gun guzel ingilizcem sayesinde hep braytomart dedim sonra baktim millet britomart diyor bende oyle dedim....buyuk iskeleye koca bir cruze tur gemisi yanasmis, sagda solda bir suru yolcular valizleriyle bekliyorlar, sol tarafa bazi insanlar yuruyorlar,hadi bizde gidelim bakalim,bir iki iskele var.bir kosede hem tur satan hemde info ofisi var, bir hatun vardi,adaya tekne gidiyormus, ne isdir bu diye sordum,WAIHEKE adasiymis 16 km uzakta guzelmis filan, eeeee, adaya cikinca hop-on..hop off otobus turu varmis.kac para hemen hemen 90 dolar kisi basi....degermi degmezmi bilemiyorum, madem geldik hadi adayida gorelim dedik, hatun iki bilet kesti ve 11 nolu pier e gidin dedi,teknenin kalkmasina 20 dakika var. iskeleye yaklastik,,,, bir bolume insanlar giriyor, bende gittim adam bilete bakti, sen gerideki guruba gideceksin, bu grup orda devamli yasiyanlar icin dedi....arkadaki guruba gidip bantlar arasinda siraya girdik.

..tekne geldi yolcusunu bosaltti, once ada sakinlerini aldilar sonra turistleri,,, yarim saate yakin yolculukla adaya geldik, karadan ayrilirken doga guzelligi belli oluyor, cekebildigim kadar resimler cektim..tekne yanasti indik, ee tur otobusune bakiyoruz genc bir delikanli gelip 360 turu olanlar buraya siraya dedi. 10 dakikaya kalmadan iki katli kirmizi bir otobus geldi,ust kata cikalimda etrafi daha iyi gorme sansimiz olur dedim, ust katta en onde iki koltuk bostu hemen coreklendik, ama o kisim biraz alcakmis kafa uzerine koca bir boru koymuslar,koltuga oturmadan birde kafami demire carptim, bu arada agzimdam sh.......t diye soz cikti yan koltukda baska aile vardi biraz utandim..

....ada turu basladi, gercekten guzel yerler ama arazi inisli cikisli bayir yerler,uzum baglari cok, saraphaneler var,bag evleri var,otobusun 8 duragi var, asagida rehber var anlatiyor durak ismi soyluyor,cekebildigim kadar resim cektim bazi evler yol seviyesinin altinda adamlar buraya nasil arabalariyla iniyorlar diye hayret ettim,bir iki kucuk kasabadan gectik,kimi yerde yolcu indi kimi yerde yolcu bindi,en son bir yere geldik burasida adanin meshur plajiymis,baktim otobus bosaliyor hadi bizde burda inelim deyip indik....iki kilometre uzunluga yakin guzel bir plaj, millet denize girmek icin anakaradan buraya gelmis..deniz kenarinda biraz oturduk, daha dogrusu bir saate yakin cunku gelecek otobus tam saat basi....

.otobus geldi geriye dogru gitmeye basladi bu defa gelirken gormedigimiz bir saraphaneye ugradi, saraphane ve restaurant filan,cogu yerde yollar daracik iki araba karsi karsiya gelince mecburen yavasliyorlar,hele giderken bir cok yerde otobusun ustu agac dallarina carpti...iskeleye geldik, baktim tekne kalmis gidiyor, 20 dakikaya kalmadan ikinci tekne geldi, biz iskeleye gelince kimseler yoktu,ama millet saatin i bekliyormus bir anda arkamiz doldu.tekne bosaldi,gemi personelinden genc bir bayan iskeleye gidip tekerlekli sandalye aldi ve iceri gitti biraz sonra yasli bayanla disari cikti,guzel servis..gelen yolcular bosalinca crew kucuk temizlik yapti ve bizi iceri saldilar, ust kat taraca gibi her tarafi acik, bizde uste cikip oturduk acik havada etrafi gormek daha baska oluyor,tabi gemi biraz surat alinca bizim saclarda ucusmaya basladi...arkasi gelir.

• ..bu gun 21 ocak pazar gunu,ben hala ev hapsindeyim.disarda hava sicakligi 38 derece yani ortalik yaniyor.....21 ocak bu oturmus oldugum eve tasinma tarihi,cabucak 24 yil gecmis.29 ocakda australyaya ilk gelis tarihimiz.12 ocakda ilk cocugumuzun dogum tarihi,yani ocak ayi kiymetli olmali..

....cok fazla uzatmadan NZ, tatilini bitirmek istiyorum,henuz 2014 turkiye gezisi yazisinida bitiremedim ilerdeki gunlerde o sayfalarida kapatirim insallah.
    .auckland sehrinin esas ana caddesi queen street yukarlara dogru gidiyor ama ne kadar uzuyor bilemiyorum ama esas magazalar deniz kenarina cok yakinlar, cadde uzerinde bir suru de evsiz insan var yataklarini yorganlarini sirtlarinda tasiyan insanlar......Auckland da en cok ilgimi ceken seyin chin ve hindistan asillilarin cok olmasiydi, masallah bu chinlilerin adim atmadiklari ulke kalmamis gibi.
    .....zellandaya giderken cep telefonumu roaming yaptim,ne varki gittigim yerde telefonuma mesaj geldi, burda telefon kullanirsan dakikasi bir dolar diyor,internet kullanirsam daha korkunc,otel WI-FI sini telefonuma bagladim ve arama ihtiyaci duydugum seyleri otel odasindan aradim.eh, her sehirde bir out-let,DFO vardir,burdada baktim ONETHUNGA adli bolgede dfo varmis, eh hadi bir gidip bakalim bir seyler almak icin extra canta ve backpack getirdim.... deniz kenarina indik, istasyona yakin yerde otobus duragi var trenlerin yerlerine konulmus otobusler var, bir gorevli vardi buraya hangisi gidiyor dedim, numara soyledi,genellikle otobuslerde numara yerine 3 harf var....neyse otous geldi atladik metro kartimizi kullandik,,,, 40 dakika kadar yol aldik ve sofer hanim son durak burasi dedi....istasyon kenari ana cadde uzeri,dukkanlar sag tarafda yukari dogru biraz yuruduk,,,,bir berber dukkaninin onunde indiali vatandas oturuyor birader nerde bu arthur street dedim,,hmmm ben fijiden geldim bilmiyorum, okay,icerde tras olan bir musteri var tras eden berber ve baskasi genc adamlar, hepsi india li,india yaziyorum dilimiz alisti asli hindistan dir.
    ....berber trasi birakip yanima geldi arthur stret dedim, hemen cep telefonunu cikarip bakti,ikinci gobekten saga don dedi, thank you bro- nemaste deyip yola devam ettim. DFO YU bulduk temiz bir bina tabi hep markali seyler satan magazalar...hepsi indirimli diyorlar ama fiatlar korkunc, siyah renkli bir levi's kot pantolon baktim fiat 150..dolar.,,,,,hmm burda bize gore bir sey yok saat dolmadan duraga geldik, sansliymisiz otobus yeni gelmis , soferi sigara molasi veriyor,iki dakika daha gec kalsak bir saat filan beklememiz lazim sapa bir muhit.
    .....40 dakikaya yakin otobus yolculuguyla sehir icine geldik, bir kac km geride newmarket tabelasi gordum,yol kenarinda westfield alisveris merkezi var,baska bir yerde koca bir duvar uzerinde ware house tabelasi gordum.sehir merkezinde biraz deniz kenarinda oturduk,,,sonra otele yakin olan bir marketten alis veris yaptik,bizim sydneyde marketlerde meyva ve sebze gibi seyler icin plastik torbalar vardir sapsizdirlar, roll halindedirler koparip alirsin neyse patlican domates icine koyariz,burda file gibi torbalar yapmislar, meyva ve sebze icin reuseable yani parayla alacaksin,normal tasima torbalari posetlerde parali,kagit posetler.

.....bir gun daha biraz gezip biraz dinlenme ile gecti, bende bir yorgunluk ve bas agrisi basladi bogazim yaniyor balgam cikiyor,hava cok guzel geceleyin yatagi acmadan uzerinde yatiyoruz balkon kapisi ile azicik aralik kaliyor,yani usuyecek bir durum olmadi.ertesi gun kahvaltidan sonra hadi bakaim bu gunde newmarkete gidelim dedik, 2-3 km uzakliktaki muhit,otobusu bulduk gittik, westfieldi bulduk,koca alis veris merkezi bombos,yani cok musteri yok.bir kac magaza dolastik,,bir gorevliye yahu ben ware house diye bir yer gormustum ne satar bunlar dedim, adamda K-mart, wall mart tipi, 10 dakika asagi yurusen oraya gidersin dedi.
    ..yine sehire donduk yapacak fazla bir sey yok, 3 saatlik sehir turu var kelle basi 90 dolar istiyorlar, hobbit filan yerler var tur icin kelle basi 200 dolardan 400 dolara kadar,sehir icinde pek Attraction bir seyler yok.....uzerimde yorgunluk var havasimi suyumu bana yaramadi diyorum,sydneyde haftada en azindan 30 km yuruyus yaparim........gittigim sehirde tower varsa muhakkak cikar tepeden sehre bakarim, kanadanin vancouver sehrinde vardi baktim alcak gozukuyor bir ona cikmadim,burdada tower var bayagi yuksek gozukuyor, hadi hatun kuleye gidelim dedim, kule otelimize 10 dakikalik mesafede,yuruduk gittik, binaya girdik, ust kata ciktik, gazino kapisina geldik, guvenlikci vardi nerde bu kule girisi dedim en asagi ineceksiniz dedi,indik, kule icin bilet aldik, genc delikanli hadi burda durun resmizin cekeyim dedi,cekme almam dedim,muhim degil beyenmezseniz almazsin iz dedi,asansore gittik genc bir bayan yukari cikardi, 360 derece sehiri goruyoruz, bol bol resim cektim,bir kat daha yukarsi varmis orayada ciktik,cekebildigim kadar resim cektim.....torointada kuleye cikmistik.orasi 553 metreymis... sydneyde cikmistik burasi305 metreymis,amerika seattlede cikmistik orasida 184 metreymis.,Auckland kuleside 328 metreymis......hep hayal iste bir gun yolum dussede bir dubaide-birde tokyo daki kulelerede cikabilsem
    .....

Benzer Başlıklar

• 33
  • 3
  • 214
  • 14
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

93

41.0k
Users

4.4k
Topics

426.2k

| | | |